Valkenburg: geen subsidie van aanvullende werken Geen geld voor V oor schoter weg "ABORTUS GRUWELIJKE ZAAK Scholier (14) bekent aanranding in Ridderveld Hij moet 'n doordouwer zijn Jan Leechburch Auwers voor de R.K.P.N.-Bollenstreek: PRIJS VOOR CARMIGGELT Profielschets nieuwe burgemeester Alkemade: Ingrijpende reorganisatie bij Alphense scheepswerf DONDERDAG 10 APRIL 1975 VALKENBURG Het ziet er naar uit, dat de reconstructie van de Voorschoterweg in Val kenburg voorlopig niet kan worden gerealiseerd. B. en W. hebben namelijk van de Dienst Aan vullende Werken van het ministerie van Sociale Zaken bericht gekregen, dat uit dit fonds voor lopig geen subsidie kan worden verleend. Voor Valkenburg een teleurstellend bericht. Het niet uitvoeren van dit werk heeft tot gevolg, dat er een zeer gevaarlijke en onoverzichtelijke situatie Ontstaat op het punt waar het gereconstrueerde en niet gereconstrueerde gedeelte van deze ver bindingsweg van Leiden naar Katwijk in elkaar overgaan. Vooral voor de wielrijders, die vanuit de richting Leiden over het nieuwe fietspad langs de Valkenburgseweg komen en bij de N.V. Draadindustrie HORA de weg moeten oversteken om op het rechtergedeelte te komen. Het fietspad, dat naast het nieuwe wegdek is aangelegd, geldt namelijk voor het rij wiel verkeer in beide richtingen. Door Cees Combee Burgemeester N. van 't Wout over deze afwijzing van de aangevraag de subsidie: "Het is voor ons een grote te;eurstelling, dat we geen be drag krijgen uit de pot van de aan vullende werken. Voor werken in de provincie Zuid-Holland, waar de werkloosheid niet zo groot is als in andere delen van het land, was door het Ministerie van Sociale Zaken maar f 8 miljoen beschikbaar ge steld voor de lagere publiekrechte lijke lichamen, zoals de gemeente. We moeten ons nu beraden wat ons te doen staat. De eerste fase. het stuk Valkenburgseweg van de Haag se Schouw naar de Wassenaarswe tering is bijna gereed. Daarop aansluitend hadden we graag direct de aansluitende Voorschoterweg naar het begin van de dorpsbebouwing onderhanden genomen. Door het zeer drukkeverkeer van het oosten naar de kust is dit een zeer intensief ge bruikte weg. Daarom is door de pro vincie de SW 4 ontworpen. Het ziet er wel naar uit, dat deze nieuwe ont lastende weg hoog op de prioriteiten lijst staat. Maar al komt zij er, dan is reconstructie van de bestaande verbinding een dwingende eis. Dat geldt dan voor de Voorschoterweg en de Hoofdstraat door het dorp. Die zijn finaal kapot gereden". Hoge kosten Met de totale reconstructie van de door Valkenburg lopende verbinding van Leiden naar Katwijk is zo'n f 8.000.000,- gemoeid. Enige Jaren geleden werd de Katwijkerweg aan zienlijk verbeterd. De kosten daar van bedroegen f 2.000.000,-. Nu is men bijna klaar met de eerste fase van het weggedeelte van Leiden de Valkenburgseweg - naar het be gin van de bebouwing van Valken burg: van de Haagse Schouw naar de brug over de Wassenaarsewetering. uit deel heeft een lengte van 825 me ter op Leids grondgebied is gelegen. De kosten van deze reconstructie be dragen f 1.700.000,-. Het wegdek is verbreed tot zes meter en van een asfaltlaag voorzien. Daarnaast is er een fietspad aangelegd - van Lei den uit gerekend aan de linkerkant - van drie meter breed voor het rij- wielverkeer uitbelde richtingen. Op dezelfde wijze wilde men nu de Voorschoterweg - lengte 1200 me ter - reconstrueren. De kosten wor den begroot op f 2.000.000,-. Er was NOORD WIJK Als de kleine politieke partijen heit geweten zijn van de natie, dan geldt dit ongetwijfeld voor de R.K. Partij Neder land. die gisteravond in Noordwijk een streekbijeenkomst belegde. Niettegenstaande de concurrentie van de voetbal, waren tientallen „stoottroepers" van de RKPN uit de bollenstreek naar de Wilhel- minaschool gekomen, waar het tweede kamerlid Klaas Beuker een rede zou uitspreken. Deze bleek door drukke werkzaamheden in de fractie en de voorbereiding van een radiotoespraak verhinderd en was daardoor genoodzaakt zich te laten vervangen door Jan A. A. Leechburch Auwers. mede-oprichter en landelijk secretaris van de partij. Bollenstreek-voorzitter G. van Zoen uit Sassenheim leidde hem in met een gloedvol betoog, waarin hij de KVP en de ARP verweet zich in allerlei bochten te wringen om in de abortus-kwestie de kool en de geit te sparen. De machtsovername in Chili ontlokte een storm van protesten uit het linkse kamp, dat zelf echter geld bij een brengt om in Portugal de rode broeders aan de macht te hel pen, maar met geen woord rept over hetgeen er in Rusland ge beurt. Dit land voorziet zich voor een appel en een ei van voedsel ook uit Nederland en bewapent zich inmiddels tot de tanden. Kritiek leverde van Zoen op bewindslieden als Vredeling, Vorrink en Pronk, die .ondanks hun falen gewoon blijven zitten. Zo zorgde Pronk dat NoOrd-Vietnam staal kreeg en daardoor is hij mede plichtig aan de dood van duizenden mannen, vrouwen en kinderen, aldus Van Zoen. RKPN -secretaris Leechburch Auwers releveerde hoe Beuker in de politiek was gekomen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van binnenuit verandering te brengen in de politiek van de KVP en toen dit niet mogelijk bleek werd 30 Januari 1972 in Hoorn de RKPN opgericht. Deze party wenst een duideiyk getuigenis te ge ven tegen het vele wat in de katholieke gemeenschap verkeerd gaat. De spreker noemde in dit verband de verruiming van de echtschei dingsmogelijkheden, het openiyk verkrygbaar stellen van voorbe hoedsmiddelen en de legalisering van de abortus tegen de besluiten van paus en bisschoppen in. De recente hoorzitting had inmiddels wel duideiyk gemaakt, dat er van de KVP-fractie een aantal leden tegen de abortuswet zullen stemmen. Niettemin heeft de KVP ln deze aangelegenheid ernstig gefaald, meende de heer Leechburch Auwers. Hy noemde de abor tus-kwestie een zeer belangryke zaak. Niet alleen katholieken en andere christenen verzetten zich tegen legalisering van de abortus, maar om ethische redenen ook vele mensen met een humanistische levensbeschouwing. Een land dat abortus oftewel moord op het ongeboren kind toelaat, verliest zyn karakter als rechtstaat en opent de weg naar euthana sie en het doden van bejaarden en andere groeperingen, welke men in sociaal opzicht overbodig acht. De RKPN werkt nauw samen met de Stichting Red het Ongeboren Kind waar goede voorlichting wordt gegeven, worden mensen wakker. Leechburch Auwers keerde zich fel tegen alternatieve organisaties dit het ouderlijk gezag on- dermynen en kinderen onttrekken aan de ouders. Scholen, cursus sen, pedagogische- en sociale academies zyn broeinesten gewor den van links gerichte krachten. Ons land wordt geestelyk van alle kanten bedreigd. Scherp bekritiseerde hy het drugbeleid van staats secretaris Meyer die een opnle bleek, dat Nederland z'n gang maar moest gaan, onafhankelyk van het buitenland. Dat de RKPN met één man in de Tweede Kamer het gety toch niet zal kunnen keren, vond de spreker niet steekhoudend. Ook de Volksunie ln België begon met één kamerlid. Het ledental van de RKPN stygt trouwens voortdurend. Na de rede van Leechburch Auwers zag men de vorig Jaar over leden radiospreker pater Henri de Greeve op het scherm, die zich in een interview verantwoordde waarom hy de KVP de rug had toegekeerd en lid was geworden van de RKPN. De filmbeelden wa ren uniek, omdat zy eerst na het verscheiden van pater De Greeve mochten worden getoond. Ook draaide men de film „Levenszaak- Levenstaak" met gruwzame beelden van een abortus. een kleine hoop. dat men dit werk zou kunnen uitvoeren in het kader van de aanvullende werken. Dat zou dus een bijdrage betekenen van ruim 76 procent. Van de resterende 24 procent zou dan de provincie nog 75 procent bekostigen en het restant kwam dan voor rekening van de ge- kwam dan voor rekening van de ge meente. Financieel zou het begrij pelijk een niet onaanzienlijk buiten kansje zijn geweest. Zegt de wat teleurgestelde burge meester Van 't Wout: "Bij het nor maal uitvoeren van het werk moet de gemeente voor de financiering zor gen. De provincie neemt vn de tota le kosten 75 procent voor haar re kening en de overige 25 procent zou den dan ten laste van de gemeente Valkenburg komen. Voor de hele oost-west-verbinding kost dat de ge meente in totaal een dikke f 1.000.000,- per jaar gerekend naar een annuiteit van vijftien Jaar. Een financiële aderlating, die voor een gemeente van een kleinee 2900 zie len wel heel erg zwaar is. Temeer omdat deze weg voor het allergroot ste deel wordt gebruikt voor het door gaande verkeer naar de kust. Dat intensieve verkeer is een ontstel lend zware belasting voor deze weg. Zij gaat steeds erger kapot en wij moeten maar gaten blijven aanvul len. Plan rond Enige Jaren geleden werd de Kat wijkerweg met subsidie van de ge meente gereconstrueerd. Het We genfonds stelt voor wegen van meer dan plaatselijk belang een hogere bijdrage bschikbaar. Vandaar die 75 procent van de provincie. Voor de tweede fase had de gemeente Val kenburg reeds alles rond. De voor financiering en de aankoop van de grond. Ook voor de derde fase, de Hoofdstraat, is men al druk met het treffen van voorbereidingen bezig. Het maken van deze plannen kost alleen al heel veel geld. Zo'n f 100.000,-. Burgemeester Van 't Wout: "Het allerergste van alles is, dat er nu een zeer gevaarlijke situatie ont staat. In het bijzonder voor de wiel rijders. Daar moet wat aan wor den gedaan. Misschien voorlopig al leen maar een rijwielpad leggen langs de Voorschoterweg. Ik zie nog niet direct wat de voorkeur verdient. In B. en W. zullen we ons er spoedig over beraden. Het is erg jammer, dat deze reconstructie van het lijstje van aanvullende werken is geschrapt. Het zal nu heel wat langer duren voor deze doorgaande verkeersader van Leiden naar Katwijk voldoet aan de eisen van het huidige ver keer". Het Parijse genootschap "Arts- scienceslettres" heeft aan Feike As- ma de "purperen medaille" verleend. Asma, die organist is van de Neder landse Hervormde Kerk van Maas sluis, was reeds in het bezit van de zilveren medaille. Hij kreeg de "pur peren medaille" wegens zijn grote verdienste ter bevordering van de Franse orgelmuziek. De overgang van het gere construeerde en nog niet gerecon strueerde gedeelte van de weg van Leiden naar Valkenburg. Op dit punt ontstaat vooral voor de wiel rijders een gevaarlijke situatie. Zij moeten van het nieuwe fiets pad aan de linkerzijde oversteken naar de rechterkant. Er ontstaat daar een onoverzichtelijke situa tie. Vooral door de hoge brug over de Wassenaarsewetering. UTRECHT Op het tweejaar lijks congres van het Humanistisch Verbond 24 en 25 mei in Eindho ven zal de "Dr. J. P. van Praag- prijs" aan Simon Carmiggelt wor den uitgereikt. Eerdere prijswinnaars waren Amnesty International en dr. A. Constandse. De motivering: "Het gehele werk van Carmiggelt heeft aanzienlijk bij gedragen tot humanisering van de menselijke betrekkingen: niet alleen door de "Kronkels", waarin door middel van een eigenaardige humor de kwetsbare mens zich staande houdt en weerbaar wordt, maar ook door zijn opkomen voor de geestelij ke vrijheid en eerbied voor de men selijke waardigheid". ALPHEN AAN DEN RIJN De jongen die afgelopen week vrijdag in het 'katjesbos' bij de Edelsteensingel in Rid derveld een 5-jarig meisje verkrachtte, is gisteren door de politie aangehouden. Het blijkt een 14-jarige scholier uit Alphen te zijn. Hij heeft bekend. De jongen gaf ook toe, al twee keer eerder een poging tot aanranding te hebben gedaan in dezelfde omgeving. De eerste maal was dat eind februari, toen hij een 8-jarig meisje pro beerde mee te krijgen, daarna nog een keer in de paasva kantie. Hij was nog niet eerder in contact geweest met de politie voor dergelijke delicten. De aanhouding vond plaats, dankzij het vrij nauwkeurige signalement dat de betrokken meisjes wisten op te geven. ALKEMADE Het publiek op de tribune mocht gisteren meepraten over de opvolger van burgemeester Smolders van Alkemade. De extra raadsvergadering, die speciaal hier voor was uitgeschreven, werd eni ge tijd geschorst. De tribune was overigens goed be zet, ondanks de voetbalavond op de televisie. Tussen de aanwezigen be vonden zich ook de twee wethouders van Zevenhoven, het dorpje waar Alkemades vorige loco-burgemeester nu eerste burger is. Voor de gemeenteraad zijn wen sen naar voren mocht brengen zet te Maarten Vrolijk, commissaris van de koningin in Zuid-Holland, uiteen wat de bedoeling was van deze hoorzitting. "Er zijn ruim twintig sollicitaties binnengekomen", deelde hij de raad mee. "Alle van mannen. We kunnen er dus zeker van zijn, dat de nieu we burgemeester van Alkemade een "hij" zal zijn". CDA-fractievoorzitter Van der Mee zei, dat de eigenlijke profielschets zal worden besproken door zyn he le fractie. Mevrouw Elstgeest open de de rij. Zij zou het liefst een burgemeester zien van 25 Jaar met een 70-Jarige ervaring. Wel wil zij graag iemand benoemd zien, die een zekere onder- wys-deskundigheid bezit. Klerks vroeg 'n burgemeester met open oog en oor voor de moeiiykheden in het midden- en kleinbedrijf. Akerboom wilde hetzelfde maar dan gericht op de kwekers, terwijl Uit den Boogaard het in de agrarische sector zoekt. Van der Hulst zag als een taak voor de nieuwe burgemeester, dat hij vol doende bekend is met de recreatie sector. Kort en goed: de nieuwe bur gemeester moet van alle markten thuis zyn. CDA-er Nugteren zou graag zien dat de nieuwe burgemeester een gro te mate van volhardendheid zou in brengen. Hij moet een "doordouwer" zijn. Hij moet de weg in "Den Haag" goed weten te vinden en zich niet gauw uit het veld laten slaan", al dus Nugteren. De CDA-fractievoorzitter vatte tot slot de voornaamste punten nog eens samen: geen supermens, ook al zou men dat snel denken na de lijst van wensen. Maar wel een burgemeester, die de plattelandsgemeente kent en begrijpt. Iemand met veel bestuurs- ervaring op burgemeestersgebied en dan het liefst een CDA-er met de De goed-gevulde publieke tribune. voorkeur uit de KVP-kringen. Daarna was het de beurt aan de VGA Namens de fractie deed Van Duykeren het woord. Uit zijn pro fielschets bleek, dat de VGA als eer ste punt op de lijst heeft staan dat de nieuwe burgemeester leiderskwa- litieten moet hebben. Hij moet sti mulerend kunnen werken en een open oog en oor hebben voor de opvattin gen van anderen. De VGA streeft er naar dat de kandidaat komt uit de kringen met een christelijke ach tergrond. Enige binding met CDA, KVP, AR of CHU wordt door haar niet noodzakelijk geacht, hoewel zij er ook geen bezwaar tegen heeft. Belangrijk vindt de VGA wel de leeftijd. Iets waarover Mr Vrolijk ook een duidelijke uitspraak wenste te hebben. Welnu, de VGA zou de nieuwe burgemeester graag zien in een leeftijd van tussen de 35 en 45 Jaar. Het CDA wil liever uitgaan van een leeftijd van rond de 50 Jaar. Daarnaast verzocht Van Duijkeren om de gemeente toch vooral niet te lang zonder een burgemeester te laten zitten. Uit de beantwoording werd duide lijk dat een burgemeesterloos tijd perk hoogstens een maand zal du ren. In zijn repliek od de wensen vanuit de Raad stelde commissaris Vrolijk dat Alkemade de leste burgemeester krijgt die ervoor te vinden is. Alkemade heeft immers ook de beste raad die ervoor te vinden is. En als dat niet zo mocht zijn kan daar over vier jaar verandering in brengen wanneer er weer nieuwe ver kiezingen zijn", aldus de heer Vro lijk. Ja, en dan kwam de zo veel ge vraagde openheid aan de beurt. De publieke tribune kreeg de kans om zich, nalat vooreitter Rietb'roek de vergadering had geschorst, in de dis cussie te mengen. Namens Progressief Alkemade werd het woord gevoerd door voorzitter Tol. Hij deed uit de doeken dat P.A. de leeftijd, het geslacht, politieke kleur, godsdienst etc. niet zo belang- ryk vindt. Progressief Alkemade vindt het vooral belangrijk, dat de nieuwe burgemeester zich wil inspan nen voor het democratiseringsproces, het verbreden van de deelname der inwoners in het gemeentelijk beleid en uitbreiding van de mogelijkheden daartoe. Ook stelde P.A. dat men een bur gemeester wil, die nadrukkelijk van buiten de gemeente komt, zodat el ke schijn van "partijschap"' ten aan zien van een van de zes kerkdorpen waaruit Alkemade bestaat, bij voor baat uitgesloten is. Als tweede spreker - en tevens de laatste - kwam de heer van der Geest uit Oud Ade aan het woord. Hij stelde, dat het bestuur van het CDA-waarvan hij deel uitmaakt vol ledig achter de woorden stond .an missaris Vrolijk een vanzelfsprekend iets vond. ALPHEN AAN DEN RIJN Bij Duijvendijk's scheepswerven BV in Lekkerkerk, Alphen aan den Rijn en Zaanstad zal een "ingrijpende reorganisatie" worden doorgevoerd. Duijvendijk's scheepswerven is een dochteronderneming van Klip Be heer Maatschappij BV in Lekker kerk. Wat de reorganisatie precies zal gaan inhouden is niet bekend. Vol gens Klip zullen de werkzaamheden op de werven De Industrie en De Vooruitgang in Alphen voorlopig nor maal worden voortgezet. Bij de Al phense werven werken ruim hon derd man. Berichten in een ochtendblad, dat de beide werven verkocht zullen wor den, werden vanmorgen door een woordvoerder van het bedrijf tegenge sproken. "Op dit moment is daar geen sprake van", aldus de woord voerder. De advocaten mr. J. A. Nachtegaal en mr. R. P. W. Frima zijn belast met het toezicht op de dagelijkse lei ding van de werven. Zoals reeds eer der bekend werd gemaakt heeft de heer A. Klip al zyn functies neerge legd.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 5