Communistische agressie in Azië nog pas aan het begin leuk lente idee Fokker VFW gaat met 1000 man uitbreiden Méér rente ÜMnilbsirti nD® LEIDSE SPAARBANK '298.- JJorog DONDERDAG 10 APRIL 1975 De vrije wereld maakt een perio de van diepe vernedering door, nu Zuid-Vietnam door een tot de tan den gewapende agressor onder de voet wordt gelopen. Het communis me uit het noorden, uit Hanoi, laat rijn ware gedaante zien: die van een zeer agressieve "Pruisische" macht, die niet eerder rust voordat het rijke landbouwgebied in heit zui den met zijn tientallen miljoenen in woners aan haar rijk is toegevoegd, cm daar nimmer meer onder van daan te komen. Want een 'rechtse dictatuur* kaïn vallen., zie Grieken land en Portugal, maar een linkse nooit. Daarvan is Oost-Europa, en met name de Sowjet-Unie een over tuigend voorbeeld. De Sowjetrussische heersers heb- len hun gebied steeds verder uitge breid sinds zij bijna zestig Jaar ge leden de, macht grepen. De cijfers tpreken een duidelijke taal. Ter wijl de Westerse landen, tussen 1939 t-n 1960, aan meer dan veertig sta ten met een bevolking van een mil jard onafhankelijkheid verleenden, breidde het "nieuwe kolonialisme" van het Kremlin na de Tweede We reldoorlog zijn macht nog uit over tal van volken, ten getale van 125 miljoen. Peking volgde dat voor beeld door tientallen miljoenen, 0 m. in Tibet, Noord-Korea en Noord-Vietnam onder zijn knoet te trengen. In totaal overheersen de beide rode dictaturen aanzienlijk meer dan een miljard mensen, en rog is het niet genoeg. De expansie paat, ongeacht praatjes over "ontr spanning" onverminderd voort. En wie eenmaal onder de laars van dat linkse fascisme is terecht ge lomen, heeft geen enkele kans op ntsnapping. Een van de belache lijke opvattingen, die helaas ook 1 'er te lande onder gokkers-met-de- politieke-vrijheid opgeld doen, is de sullige hoop, dat het Westen door zijn "goede voorbeeld" de tirannie» van het communisme kan beëindi gen. Die hoop is een volstrekte fic tie. En dat geldt niet alleen voor t^ost-Europa, maar evenzeer voor het Verre Oosten, waar de Chinezen dezelfde methoden volgen als de Fowjet-Unie. IJzer blijft ijzer, en wordt nooit leem. Maar in de lemen democratieën zijn er nog altijd, die het tegenovergestelde geloven prediken en zo hand- f-ten verlenen aan de vergroting van het gebied, waar vele honderden miljoenen elk uitzicht op normale vrijheid verloren hebben. Nutteloos Het protest van de Amerikaanse legering tegen het gedrag van Hanoi is even gerechtvaardigd als mutte- icos, zo schreef Sal Tas dezer da gen in het weekblad "Accent'. En hij vervolgde: 'Natuurlijk heeft Noord-Vietnam het vredesverdrag in Parijs gesloten, met voeten getre den. Maar alleen ongeneeslijke on- r.ozelen hadden het tegendeel ver wacht. Toen Amerika's minister van Buitenlandse Zaken, Kissinger, met dat vredesverdrag naar buiten kwam, vist iedereen dat hij een doekje voor bet bloeder, aanbood: Amerika wilde van de oorlog in Vietnam af, en het was er van af. Alleen, Thieu bleef er mee zitten, maar een kniesoor die daarom treurt. Op het ogenblik maakt Kissinger een moeilijke pe riode door- iedereen kritiseert hem wegens zijn echecs. Maar die zelfde pers heeft Jarenlang geëist dat Ame- ika zich uit Vietnam zou terugtrek- hen, zonder enige aandacht te geven aan de gevolgen. De journalis ten hebben eerst Kissinger op het schild geheven omdat ze wonderen van hem verwachtten; nu laten ze hem vallen omdat de wonderen uit blijven". "Vanaf het ogenblik, dat de vrede van Parijs gesloten werd, was Viet nam verloren", aldus Tas. "Kissin- macht. De Sowjet-Unie, voorheen »en vastelandsmogendheid, beschikt «hans over een zeer machtige vloot, oie in staat moet worden geacht het volledig tegen de klassieke zeemo gendheden op te nemen. Nu zijn er naïevelingen, die een strijd tussen Moskou en Peking voor zien en de wederzijdse machtsuitbrei ding om die reden "begrijpelijk" vin den. Maar vijanden van vandaag kunnen morgen vrienden zijn, zoals het "niet-aanvalsverdrag" tussen Molotow en Von Ribbentrop bewees. Nazi's en communisten konden eikaars bloed wel drinken en die zouden nooit samengaan, dacht men. Maar het jaar 1939 bewees wel an ders, ook al heeft dat verdrag niet .ang geduurd. Als er gezamenlijk veel te winnen valt, is de "tegenstel ling" Moskou—Peking op slag ver dwenen en ziet de sterk geslonken ✓rije wereld zich geconfronteerd met pen machtsontplooiing zoals die, kwantitatief en kwalitatief, nog nimmer tevoren op deze aardbol is aanschouwd. En terwijl de commu- Door C. J. Rotteveel per heeft daaraan geen ogenblik ge twijfeld. Het verdrag was geen rege ling, maar een capitulatie op ter mijn; en al'les wat Kissinger bereikt had was die termijn, het uitstel van het belabberde démasqué. Dat is nu so ver en de Amerikaanse Senaat heeft er genoeg van. Maar hij heeft niet alleen genoeg van de diploma- c'eke capriolen, dat zou te waarderen 7\in; die Senaat heeft tabak van welke inspanning ook die nodig is oor het ordenen van de wereldpo litiek. En daarmee volgt hij de stem ming van het Amerikaanse volk, aat, voorgegaan door zijn pers, zich uitleeft in een masochistische aan- \al op alles wat tot zijn defensie be hoort, zijn geheime dienst (CIA) voorop". Als in 1933 Tot zover deze pessimistische ana lyse van Sal Tas, die deze tijd ver gelijkt met 1933. Ik acht dit nauwe lijks oyérdreven: de verschijnselen laten er geen twijfel over bestaan, dat 'afspraken over "invloedssferen" geen enkele waarde hebben. Straks valt Portugal en Spanje laat dan niet heel lang op zich wachten. Het ge- praaJt over "detentie" is niet van de lucht, maar niemand schenkt ook .naar de geringste aandacht aan de /eer benauwende vergroting van de communistische macht op alle fron ten, niet alleen door uitbreiding van ••et van vrijheden beroofde grondge bied, maar vooral ook door de schrik - rarende toeneming van militaire cistische rijken zich tot het uiterste bewapénen en van alle denkbare in triges gebruik maken om, voorals nog gescheiden, hun macht te ver groten, neemt de verdedigingswil van het Westen zienderogen af. Toch zijn er, ook in ons eigen land, nog miljoenen met volkomen blind heid geslagen. Verlamd1 van schink Laat niemand mij buitensporig pessimisme verwijten: let op het voortschrijden van de vrijheid-vij andige krachten op alle fronten en de ondermijnde vitaliteit van het Westen. In Zuid-Vietnam lijkt pre sident Thieu als het ware verlamd van schrik door het gedreun van honderdduizenden soldatenlaarzen uit het noorden. Zijn militairen ble ten zo weinig geïnspireerd, dat zij voor een miljard dollars aan wapens aan de vijand overlieten. De nazi's uit het noorden zullen alles naar Ihun van bloed druipende handen zet ten, zodat de laatste resten van menselijke vrijheid in de kortst mo gelijke tijd zullen verdwijnen, alles under het motto van "een nieuwe maatschappij". Hoe die er uit zal zien, is maar al te duidelijk. Maar was, zullen sommigen vra gen, de toestand onder Thieu dan zo ai&nitrekkeüljk? Daarover berichtte kolonel b.d. J. Bos, oud-militair at taché van de Nederlandse ambas sade in Saigon, in het februarinum mer van "Sta-Vast", maandblad van de Stichting Oud-Strijders Le gioen. "Uit eigen ervaring weet ik", sldus kolonel Bos, "dat op het mo ment dat het verdrag van Parijs werd gesloten alle 44 provinciehoofd steden en tenminste 230 van de 247 districtshoofdplaatsen onder contro le stonden van de regering in Sai gon. Van het bewoonde Zuidvietna- mese grondgebied (65 pet. is zo goed fels onbewoonbare jungle) was hoog uit 15 pet. onder controle van de Vietcong, en dat alleen bij de gratie an de Noordvietnamese strijdkrach ten. Het pacificatieprogramma van de regering-Thieu had er toe geleid dat volgens waarnemers ten minste 75 pet. van de Zuidvietnamese bevol king weer onder redelijk veilige om standigheden kon leven. Dit alles en net feit dat dezelfde regering-Thieu m vier jaar tijd bijna 500.000 ha. ruchtbaar rijstgebied van groot grondbezitters verdeelde onder de pachters, moet meer dan frustre rend gewerkt hebben op de leiders in Hanoi en de Vietcong. Angst vain Hanoi Handhaving van deze toestand moest leiden tot een eindoverwin ning voor Saigon. Hoe kon dit wor den voorkomen? Slechts handhaving van de militaire druk, voortzetting van de oorlog op beperkte schaal zouden Thieu dwingen zijn leger op volle sterkte te houden. Aan op bouw zou dan nauwelijks kunnen worden gedacht. De economie zou verslechteren, het volk zou steeds ontevredener worden door het uit zichtloze van deze afschuwelijke toe stand en de oppositie zou zich steeds heftiger gaan weren. De val van Thieu, al dan niet samengaand met 'n economische ineenstorting, zou het gevolg zijn. Mocht dat niet lukken, dan zou een voortzetting van de oor log op nog groter schaal een andere mogelijkheid zijn. Dit beeld tekent zich thans af. In Noord-Vietnam geen oorlogshande lingen meer in welke vorm dan ook. Men kan zich wijden aan wederop bouw en kan zich veroorloven een sterke troepenmacht te handhaven in Zuid-Vietnam. Dair een voortdu rende oorlogstoestand. In deze twee jaar sneuvelden meer dan 30.000 militairen, werden meer dan 20.000 burgers door oorlogshandelingen ge dood en raakten tienduizenden have en goed kwijt". Nu zou, aldus kolonel Bos verder, Thieu geweigerd hebben mede te werken aan het tot stand komen van vrije verkiezingen, een argu ment dat ook van de zijde van de PvdA werd vernomen. "Ik zal de laatste zijn die dit ontkent. Men vergat er echter bij te zeggen dat de regering-Thieu reeds voor het 6luiten van het Parijse verdrag dui delijk had gemaakt, dat vrije ver kiezingen slechts mogelijk waren als de Noordvietnamese troepen Zuid- Vietnam verlieten, daarmede een der peilers vam heit verdrag ('terugtrekken van alle vreemde militaire eenheden) nog eens onderstrepend. Maar Hanoi kon een verkiezing onder die om standigheden niet accepteren, omdat die op een nederlaag van de Viet cong zou neerkomen". Geen ideaal Samenvattend schrijft kolonel Bos tenslotte: "Het is zeker niet mijn bedoeling de regering-Thieu of de president persoonlijk als het-ideaal- benaderend af te schilderen. Er zijn politieke gevangenen al kan men van het vaak genoemde aantal van 200.000 rustig een nul weglaten. Er is corruptie op een schaal die in grijpen noodzakelijk maakt. In welk land in Azië is dat niet het geval? Mag hierbij ook in aanmerking ge nomen worden, dat het volk meer dan dertig jaar onafgebroken in oorlog is? Welke misstanden troffen wij hier in ons goede Nederland al aan in 1945 na vijf jaar bezetting! Er is geen westerse democratie, maar de oppositie kan en mag zich uiten en er is een beperkte persvrij heid. Een beperkte democratie op Aziatische wijze geleid. Een vergelijking met landen als Zuid-Korea, de Philippijnen, Indone sië, Thailand, Laos valt zeker niet in het nadeel uit van Thieu. De ech te dictaturen zijn nog altijd te vin den in de Volksrepubliek China en Noord-Vietnam. Zuid-Vietnam ver dient een beter oordeel dan het meestal krijgt en meer medeleven met de uitzichtloze situatie waarin bet thans weer door Hanoi is ge bracht". Tot zover kolonel Bos. De situatie is duidelijk: de communisten, be vreesd voor een succes van een re delijk - democratische samenle ving, trappen dat opkomend succes met hun soldatenlaarzen in de grond. Tweehonderdduizend modern- bewapende militairen uit heit noor den dat hier te lande zo nodig door regering en actiecomité's finan cieel moest worden gesteund staan huiten hun grenzen, zogenaamd om het zuiden te "bevrijden". Nu, dat aeden de nazi's in 1940 óók: een smoes is gauw gevonden. En als Den Uyl zich als hoofd van de Neder landse regering zou verzetten te gen een invasie van communistische Duitsers, Polen en Russen, zou hij :n de rode propaganda natuurlijk een smerige, corrupte handlanger van het Amerikaanse kapitalisme en een verachtelijke knecht van de multi-nationale ondernemingen wor den genoemd. door de communisten systematisch, en met grote bekwaamheid wordt gehanteerd. Al was Thieu de groot ste staatsman aller tijden, ook dan zou de noordelijke propaganda hem zonder twijfel als een vloekwaardi ge dienaar van de machthebbers der •kapitalistische wereld" hebben be schreven. Nu is er het een en ander rp Thieu aan te mekern zoals ook kolonel Bos niet naliet te doen al leen reeds omdat hij te eenzijdig op de rooms-katholieke bovenlaag in zijn land heeft gesteund en onvol doende contact heeft gezocht met de boeddhisten en hun leiders. Ook militair zijn er grove fouten ge maakt. Maar zelfs een door cor- mptie aangetast, militair-futloos en sociaal-zwak bewind, dat nog over een betrekkelijke mate van vrijheid beschikt, is verre te verkiezen bo ven een onomkoopbaar, maar dicta toriaal en militair-zwaargedrild re gime, dat in het zuiden niets te ma ken heeft. De communistische gaat zoals de t.v. dagelijks laat gepaard met een massale vlucht, zo als de wereld ook zag toen miljoenen Oosteuropeanen vluchtten voor de Sowjetrussische legers in 1945, hon derdduizenden Hongaren de benen namen na de mislukte volksopstand ir> 1956, eveneens honderdduizenden Oostduitsers (tot de oprichting van de Berlijnse muur) naar het Westen trokken, tienduizenden Tsjechen na de Russische inval in Praag een goed heenkomen zochten en nog al tijd tallozen uit Cuba en China naar Amerika Gemene laster Alleen een zeker soort 'intellec tuelen" weet nog altijd niet, dat er zo iets bestaat als gore laster, die "Die massale volksverhuizingen, veroorzaakt door een gerechtvaar digde angst voor regimes die zich met de woorden "democratisch" en "volks" sieren, vormen de meest verbijste rende en verschrikkelijkste aspecten Een Zuidvietnamese moeder met een baby onder de arm en een dochtertje aan de hand op de vlucht voor het geweld van com munistische raket- en mortier aanvallen op een dorp in de buurt van Danang. van deze eeuw", aldus D. M. van Ros malen in "Elsevier". "Het heeft geen zin, zoals ook enkele Nederlandse media doen,- de wereld proberen wijs te maken dat de Zuidvietnamese troepen de burgerbevolking voor zich uitdrijven bij wijze van schild, of te zeggen dat die bevolking uitsluitend vlucht voor oorlogsgeweld. De hele geschiedenis van de communistische expansiezucht bewijst het tegendeel. Het is de exodus van eenvoudige mensen die hun eigen leven en dat van hun gezin in de waagschaal stel len om te ontkomen aan de kwellin gen van een -isme dat pretendeert te willen "bevrijden". Tot zover Else vier. En dit is nog maar het begin. Er dreigt nog meer. Toen dezer dagen Albert en Rhodes, de fractieleiders van beide partijen (Republikeinen en Democraten) in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, een bezoek aan China brachten, bracht Peking zonder enige bereidheid tot een com promis de kwestie-Taiwan (Formo sa) ter sprake. En reeds meldt de Chinese pers op uitdagende wijze successen van "bevrijdingsbewegin,- gen" in Thailand en Maleisië. En dan toch maar zeggen dat de "domi no-theorie" (als er één staat valt, valt spoedig een hele reeks andere) een waandenkbeeld is. Hoezeer dat "waandenkbeeld" keiharde werke lijkheid is, zal maar al te spoedig aan het daglicht komen. En, wie weet, óók in ons eigen werelddeel. Wie nu lacht, zal straks huilen. Honderd Fellowships verkochtproduktie wordt opgevoerd Amsterdam/Bremen Opgewekte gezichten bij Fokker-VFW in Amsterdam: met de bestelling van vijf Fokker F 28 Fellowships door Nigeria Airways zijn er nu honderd van deze vliegtuigen verkocht. Op het Afrikaanse continent zullen nu binnenkort tachtig Fokker-vliegtui gen (F 27 en F 28) in gebruik zijn. Het Nederlands-Duitse vliegtuigcon cern heeft trouwens toch in deze dagen de wind mee. Terwijl in ons land de werkloosheid tot een voor de naoorlogse jaren ongekende hoogte is gestegen heeft Fokker- VFW in Amsterdam onlangs meege deeld dat geleidelijk aan het personeelsbestand (6000 man) met zo'n duizend man zal worden versterkt. Een opmerkelijke gang van zaken nu ons land kampt met een economische teruggang van formaat, die gemarkeerd wordt door het verlies van veel arbeidsplaatsen. Wat is de oorzaak van deze ontwikkeling bij Fokker in Amster dam? Na de energiecrisis zijn de brandstofkosten rap gestegen. Ze maken niu ongeveer 35 procent uit van de operationele kosten (tegen 20 procent voor de oliecrisis) van vliegtuigen. Dat geeft de luchtvaart maatschappijen flinke kopzorgen. Steeds meer luchtvaartmaatschap pijen gaan dan ook de tering naar de nering zetten. Zij gaan zich richten op kleinere vliegtuigen met veel praktische waarde. Dat speelt de Nederlands-Duitse vliegtuigfa briek in de kaart want juist Fokker-VFW heeft zich toegelegd op de produktie van vliegtuigen voor de korte en de middellange afstand. Heit is dan ook tegen deze achtergrond niet zo verwonderlijk dat de verkoopresultaten van Fokker-VFW International, de ver koopmaatschappij voor civiele vlieg tuigen van het concern, van de laatste vijf, zes maanden er niet om liegen. Drie toestellen Fokker-VFW heeft drie toestellen voor de korte en de middellange afstand in produktie. Helt zijn: de Fokker F 27 Frlenship (al bijna twintig jaar aan de markt), waarvan er al 629 zijn verkocht. Het is het meest succesvolle Europese civiele vliegtuig; de Fokker F 28 Fellowship, Door Wibo Burgers nu, na een aarzelend begin, honderd zijn verkocht; en de kersverse VFW 614, al in ontwikkeling bij de Vereinigte Flugtechnische Werke voor de fusie met Fokker tot eotand kwam. De eerste toestellen komen deze zomer van de produktielijn. Momenteel zijn er tien verkocht. Terwijl men bij Fokker al dacht aan stopzetting van de produktie van de goeie oude Friendship herleefde de belangstelling voor dit toestel door de gewijzigde inzichten van de luchtvaartmaatschappijen. Nu zal de produktie van de Friendship (een met twee turbo propmotoren uitgeruste hoogdekker, die 40 tot 56 passagiers kan vervoeren met een snelheid van bijna 500 kilometer per uur en een vliegbereik heeft van bijna 2000 kilometer) worden opgevoerd van 18 tot 24 toestellen per jaar. Naast de talloze versies die er al van dit vliegtuig bestaan komt er nu ook een F 27, die als maritiem patrouillevliegtuig kan worden ge bruikt. De verkoopkansen voor de F 28 Fellowship lijken gunstig. De produktie van dit tweemoitordge straalvliegtuig (65 tot 79 passagiers, snelheid ruim 800 kilom'eter per uur, een vliegbereik van 1700 tot 1900 kilometer) zal ook worden opgevoerd tot 24 toestellen per Jaar (was 18 tot 19). Midden volgend Jaar komt er een nieuwe versie van de Fellowship op de markt: de F 28 Mark 4000, die 85 passagiers kan vervoeren. Dit toestel wordt uitgerust met een langere vleugel en sterkere motoren, terwijl het toch geluidsarmer zal zijn dan de eerdere versies van de F 28. Van de nog zeer Jonge VFW 614 zijn er nu tien verkocht. Dit straalvliegtuig, waarbij de twee motoren op de vleugel zijn geplaatst, kan 40/44 passagiers vervoeren met een snelheid van 735 kilometer per uur over een afstand van 1200 kilometer. Regionale vervoer De drie Fokker-toestellen zijn bij uitstek geschikt voor het zogeheten regionale vervoer. Dat zijn dus binnenlandse vluchten .en korte internationale trajecten. Vooral de laatste tijd bestaat in Europa de neiging meer aandacht te geven aan dit regionale vervoer, dat bij voorkeur wordt ondergebracht in aparte maatschappijen. In Frankrijk is die ontwikkeling in tegenstel ling tot West-Duitsland al ver voortgeschreden. Met de nieuwe VFW 614 is dan ook onlangs een tournee gemaakt langs de vliegvel den van Lyon, Chambery, Tours en Colmar om Franse regionale lucht vaartmaatschappijen voor dit toestel te interesseren. Ook de KLM heeft in het kader van de maatregelen die worden overwogen om uit de rode cijfers te komen een plan ter tafel om enkele korte Europese trajecten los te koppelen van intercontinentale diensten en op dezelfde marnier te gaan bedienen zoals de Nederlandse Luchtvaart Maatschappij (NLM) dat doet met het binnenlandse net. De NLM is een dochteronderneming van de KLM, die met Friendships vliegt. Voorlopig zijn dus de aangegeven ontwikkelingen in het voordeel van Fokker-VFW. Maar ook al heerst er optimisme over de verkoopkansen van de Fokkervliegtuigen,' toch mag niet worden uitgewist dat vooral met Amerikaanse vliegtuigfabrieken als Boeing en Douglas een messcherpe cocurrentie moet wor den geleverd. Vooral de nieuwe versie van de F 28 zal, naar men bij Fokker verwacht, door zuiniger brandstofverbruik en een lagere aanschafprijs volledig opgewassen zijn tegen concurrenten als de Boeing 737, de Douglas DC 9 en de Britse BAC. ADVERTENTIE Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor spaarvormen die méér rente geven Voor de vrouw die graag vlot gekleed gaat hebben we dit bijzondere jasje van nappa uit onze opmerkelijke kollektie gekozen. Een passende suggestie voor deze lente. Het model is kort en zeer apart. De kleuren zijn met zorg samengesteld: donkerbruin, lichtbruin, zwart, kellygroen en donkergroen. Ook in suède. Kleuren en sand. Kom passen. Donkersteeg 3, Leiden, tel. 071-21406

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19