FC Twente toont karakter na treffer Altafini 'Met die Britten weet je het nooit' Epi Drost: „Ik begrijp het nog niet GROENEWOUD NAAR KNVB SCHAAKTITEL Even groggy Bekercompetitie zaalhandbal Krappe zege Northa op heren van Apollo Scylla moet morgen al gestaakt duel uitspelen mm in 0* Engelsman Paget trainer SJZ Engels voetbal NEESKENS NA 2-1 NEDERLAAG BARCELONA BIJ LEEDS: „DIT LIJKT AARDIG, MAAR: DONDERDAG 10 APRIL 1975 ENSCHEDE José Altafini wachtte kleumend op de middenlijn af. Met afgezakte kousen en een naar corpulentie neigende buik bekeek hij hoe Epi Drost met de bal aan de voet de middenlijn overschreed. De 36-jarige, gedrongen spits, na rust ingevallen voor de falende Ca- pello, bekommerde zich niet om het balbezit van Twente's vrij verdediger. Hij sloop slechts on opvallend weg van Kalle Oranen, die prompt om de bal vroeg. Zonder te kijken stuurde Drost op hem aan, maar vergiste zich in Viola, via wiens voet de bal rechtstreeks naar de volkomen vrijstaande Altafini caramboleerde. Met een leeg Twente-veld voor zich liep hij regelrecht op doelman Gross af, die geen verweer had tegen de enorme kogel: 21. Door Piet O ckx Tot ontsteltenis van Drost, die later in de kleedkamer in een hoekje de blunder verwerkte. "Juventus heeft in de gehele wedstrijd geen kans gehad mompelde hij zachtjes voor zich uit. "En dan zoiets. Toch speelde ik veconcentreerd, ook na die elleboogstoot op mijn neus van Causio. Ik voelde me zeker. 3ovendien had ik die bal in mijn bezit kunnen houden. Trouwens, ik begrijp nu nog niet waarom ik over de middenlijn ging. Ik hoefde helemaal niet naar voren. Het stond immers al 20. Op dat moment had het helemaal geen zin. Maar plotseling hoorde ik op links roepen, ik speel af en de bal stuit via de voet van Viola naar Altafini". De waarde van Altafini's tegentref fer, die Twente's uitgangspositie voor de return verzwakte tot 3-1 zal pas over veertien daijer. in Turijn blijken. Het verspeelde een veilige 2-0 aan Juventus' kalende spits, die naderhand met een glimlach ver kondigde "enorm tegen de kou en het gladde veld te hebben opgezien". De Braziliaan, die sinds het WK-voet- bal in Zweden in 1958 zijn vaderland voor Italië verruilde, verfoeide de ijskoude in het Diekman-stadion en klaagde, wij zend naar zijn dijbeen, over zijn stijve spieren. "Het liefst speel ik helemaal niet in deze weersomstandigheden. Op zwa re velden kan ik me moeilijk aanpassen, natuurlijk ook een kwestie van leeftijd. Toch voel ik me fysiek nog altijd in staat om een volledige wedstrijd te spelen. Maar dan moeten de omstandigheden wel optimaal zijn, zoals ik in Italië gewend ben. Anders ben ik, zeker als invaller, niet effectief genoeg. Daarom ben ik er ook onmiddellijk na de rust ingekomen. Omdat ik warm uit de kleedkamer kwam." Zekerheid Met Capello verving coach Parola ook Bettega door Cuccureddu, waarmee Juventus zijn aantal spitsen tot slechts één reduceerde, om Twente nog minder kans te bieden de 1-0 ruststand uit te breiden. De trainer hajd trouwens al voor de tweekamp voor zekerheid gekozen. Hij vermeed elk risico in de eerste wedstrijd voor de halve finale op UEFA-Cupniveau door zijn beide, strikt offensief ingestelde vleugelverdedigers Gentile en Cuc cureddu in eerste instantie op de bank te houden. Hij verkoos de meer defensief ingestelde Spinosi en Longobucco, van wie laatstgenoemde zich vooral in de beginfase als onbarmhartig presenteerde. Jaap Bos, halverwege de eerste helft ingevallen voor Arnold Mühren (kniewond) onder vond het. "In het begin wilde ik er nog wel eens tegenaan gaan, maar naderhand ben ik toch maar wat voorzichtiger geworden". Waarbij de angst voor zijn sinds kort weer draagkrachtige knie ook meespeelde. GRONINGEN Ron Groene- woud heeft gisteren een 4-jarig con tract getekend bij de KNVB. Groe- newoud, nu nog trainer van de eer ste-div. club FC Groningen zal aan 't einde van dit seizoen naast Siem Plooyer, Arie de Vroet en Ger Blok als vierde man gaan werken onder George Knobel. ENSCHEDE Op het mo ment dat de Franse scheidsrech ter Vigliani Twente-Juventus teneinde floot, lag Jan Jeuring bewegingloos op de gromd. Tij dens een dopduel kreeg hij een klap tegen zijn hoofd. "Ik was even groggy, maar verder is er niets aan de hand, aldus Jeu ring, die lachend op de bran card werd afgevoerd. Scheids rechter Vigliani toonde Furino en Morini de gele kaart. De eer ste die zij kregen tijdens het UEFA-Cuptoernooi. "Dit was sinds de thuiswedstrijd tegen Ipswich, toen ik die meniscus opliep, mijn eerste UEFA-Cupwed- strijd. Dan is het toch niet zo vreemd, dat je nog wat angstig bent. Bovendien viel er niet tegen te voetballen. Je kan geen bal aannemen, want dan ga je plat en als Je wegloopt, klemmen ze Je arm "Vast". tweede en de derde. De 1-0 ontstond na twintig minuten toen Dino Zoff bewees ook zijn fouten te hebben, nadat hij een afstandsschot van Theo Pahliplatz niet klemde, waar door de toegesnelde Jan Jeuring de nationale doelman kon passeren. Het was in die periode, dat Twente met hoge voorzetten door het centrum de Italiaanse afweer trachtte te ontmaskeren. Behoudens Kick van der Vall verzuimde Twente echter de gapende ruimte tussen Juventus' voorste en achterste linie op te vullen, waardoor het rendement van de lange voorzet richting Jeuring beperkt bleef. Kohn: "Ze zaten er niet dicht genoeg achter". Van der Vall: "En als je er alleen staat, kun je er steeds net niet bij". Vandaar de vleugels, die in opgezocht de tweede helft boven de hoge te laten, voorzetten werden verkozen. Wat na De 3-1, na 38 minuten, ontstond op veertien minuten uitmondde in 2-0. identieke wijze. Nu kopte Pahlplatz Pahlplatz kopte terug op Johan de bal evenwel door op Zuidema, die Zuidema die tijdig het centrum had de falende Zoff in de korte hoek l Zoff opnieuw kansloos Dwingen Overigens bevroedde Spitz Kohn al vooraf de defensieve instelling waarmee Juventus zou beginnen. "Ik had de ploeg zich laten instellen op twee spitsen. Maar Juventus speelde ain de eerste helft nog gegroepeerder, nog dichter bij elkaar dan ik had verwacht". Waardoor Twente aan vankelijk vergeefs naar gaten in de Italiaanse afweer zochten. Kick van der Vall: "Ze dwingen je door het centrum te spelen, maar zodra Je de mogelijkheid vindt om het over de vleugels te gooien,weten ze niet meer wat ze moeten doen. Dat zag Je tegen het einde, ze moesten alles buiten de lijnen knallen om zich staande te kunnen houden". Het spel over d eflanken resulteerde in twee kostbare Twente-treffers: de Spelers kwaad over late berichtgeving LEIDEN De Leidse tafeltennisvereniging Scylla moet de ge staakte wedstrijd tegen Tempo Team 2 morgenavond in Amsterdam te beginnen, met een 51 achterstand, uitspelen. De wedstrijdsecre taris van Scylla kreeg daarvan pas gisteren bericht van competitie- leider Stappers, terwijl al op 22 maart door de straf commissie werd bepaald dat het duel Tempo Team 2 Sanocel Scylla diende te wor den uitgespeeld. Het bericht overviel de spelers van Scylla dan ook danig, vooral omdat zaterdagavond in de laatste ronde van de competitie moet worden aangetreden tegen datzelfde Tempo Team 2. Sanocel Scylla dat nog één punt nodig heeft om kampioen te worden in de promo tie-ereklasse is verontwaardigd over de late berichtgeving, maar tot een nieuw conflict wil het bestuur het niet laten komen. Com mentaar van Gerard Bakker: „Als het meezit halen we er vrijdag avond nog een gelijkspel uit en zijn we dan al kampioen". passeerde. Kick van der Vall: "Het getuigt toch van karaketr, dat we na die 2-1 nog zo sterk zijn teruggekomen. Natuurlijk kom je na zo'n fout even in een impasse, maar we hebben ons daar snel overheen gezet". Waarna de vraag blijft in hoeverre de klap, die Altafini na achttien minuten in de tweede helft uitdeelde, van betekenis zal zijn in Turijn. Juventus heeft vertrouwen in de toereikende 2-0. en Spitz Kohn? "Als we daar een keer scoren, zijn we al een stuk op de goede weg". St. Etienne - Bayern München 0-0. EUROPACUP II: Ferencvaros - Rode Ster 2-1 (1- 0) Dynamo Kiev - PSV 3-0 (1-0). UEFA-CUP FC Twente - Juventus 3-1 (1-0). De tweede wedstrijd, tussen FC Köln en Borussia Mönchengladach wordt vandaag gespeeld. LEIDEN De bekercompetitie zaalhandbal van de regio Leiden lijkt voor Northa een dubbel succes te zullen gaan opleveren. Voor wat de dames betreft is dat geen grote verrassing. De ploeg uit Noordwij- kerhout kan het zich veroorloven met verscheidene jeugds peels te rs aan te treden en is dan nog veruit de sterkste. Van de heren kan worden gezegd dat een eerste plaats een ze- vestiging is van de in de zaalcom petitie van het NHV gerealiseerde promotie naar de afdelings eerste klasse. Overigens zulllen de Noord- wijkerhouters als zij op 29 mei as. de trofee uitgereikt krijgen niet. zo als de dames, kunnen zeggen dat er van tegenstand nauwelijks sprake is. Werd het tegen Sanocel/HVL een gelijkspel, 24-24, tegen Apollo werd het een zege met de cijfers 16-15. Het bewijst hoe gering het kracht- verschil is. De zwakke broeder bij de heren is Rijnstreek, al had HVV het ditmaal tegen dit team erg moei lijk. Verloren de Alphenaren het eerste duel met een combinatie van heren 1 en 2 met maar liefst 7-15 van HVV'70, de return bracht een eervolle nederlaag van 21-20. Vorige week dinsdag kreeg Apollo in Alphen de tweede keus van Rijn streek tegenover zich en dat bete kende natuurlijk weer een monster score: 29-5. Sanocel/HVL hield een zich geweldig verzettend HW'70 met 21-17 onder de duim, maar zoals de score al aangeeft gebeurde dat niet zonder pijn. Bij de dames kon Rijn streek, weer niet in de sterkste op stelling, HVV'70 lange tijd goede tegenstand bieden, maar in de VOLLEYBAL Het Nederlandse damesvolleybalteam heeft de eerste wedstrijd in de finalepoule om de lentebeker met 3-0 verloren van Ita lië. De setstanden waren: 15-8, 15-12, 15-10. tweede helft bleek de Voorschotense ploeg vooral conditioneel veel beter: 13-6. Sanocel/VL keek bij Apollo snel tegen een achterstand aan, maar dat duurde niet long. Geleide lijk aan nam Sanocel/HVL het inia- tief en met de rust was de score 4-1 in het voordeel van Sanocel/ HVL. Na de hervatting liep Sanocel/ HVL verder uit tot 7-1, voordat A- pollo begon en kon na 7-5 nog twee maal toeslaan: 9-5. Uitslagen dames: HW'70 - Rijn streek 13-6; Apollo - Sanocel HVL 5-9. Heren: Rijnstreek - Apollo 5-29; Sanocel/HVL - HW'70 21-17; No-r tha - Apollo 16-15. STANDEN: Dames: HW'70 3-6; Northa 2-4; HVL 4-4; Rijnstreek 2-0; Apollo 3-0. HEREN: Northa 3-5; Apollo 3-4; HVL'70 3-4; HVL 3-3; Rijnstreek 4-0. ZOETERWOUDE De in Rotter dam wonende Engelsman Paget wordt voor 90 procent zeker de nieu we trainer van de voetbalvereniging SJZ. De Zoeterwoudse vierdeklasser en Paget zullen voor 12 april de on derhandelingen afsluiten en dan ver moedelijk een verbintenis aangaan voor één jaar. Althans dat is de wens van de nieuwe trainer (in het bezit van het C-diploma), die in Liver pool geboren is en die nog altijd de Engelse nationaliteit bezit. Als de 40-jarige Paget overstapt van de Rotterdamse afdelingsclub Zuidster, wordt hij de opvolger van Visser, die twee jaar als oefenmeester bij SJZ diende. De directeur van het Leidschendamse sportcentrum De Fluit moest zijn trainerswerk beëin digen omdat hij het te druk krijgt met de voorbereiding op 't nationa le zwemkampioenschap dat in de zomer in De Fluit wordt gehouden. LONDEN West Ham United heeft zich geplaatst voor de finale van het toernooi om de Engelse voetbalbek^r (Fa Cup). De Londense formatie won de replay in de halve imales van Ipswich Town met 2-1. Fulham *s de andere finalist Na 120 minuten spelen versloeg de tweede divisieclub Birmingham met 10. Voor de eerste divisie werden de volgende wedstrijden gespeeld. Derby County - Wolverhamoton Wanderers 1-0; Luton Town - Ever- ton 2-1; Leicester City - Middles- borough 1-0. LEEDS De terrier bleef grommend in de kleedkamer achter. Billy Bremner, onvermoeibare strijder in de opwin dende ontmoeting LeedsBarcelona (21)„Ze denken dat ze er zijn. Laat ze het maar denken. Daar in Barcelona vreten we ze op". Door Pim Stoel LEEUWARDEN De uitslagen van de gisteren voor de derde ronde van het toernooi om het Nederlands schaakkampioenschap gespeelde par tijen zijn: Vogel - Schouten 1-0 V. Dop - Enklaar 0-1 Hartoch - Ree 1-0 Boehm - Du Chattel 1-0 V.d. Sterren - Borm Dieks - Timman 0-1 Stand na 3 ronden: 1/3 Boehm, Hartoch en Timman 2,5 punten 4'5 Schouten en Vogel 2 6/8 Du Chattel, Enklaar en v.d. Sterren 1,5 9. Ree 1. 10/11 Van Dop en Borm 0,5 12. Dieks. Qi De kleine Schot, maker van het eerste doelpunt al na tien minuten, voetbalduel. Wel mokte danig na over de vrije trap die arbiter Loreaux na rust gaf toen overtredingen. Al Heredia struikelend over zijn eigen benen het strafschopgebied van Leeds schoen langs 't hoofd binnentuimelde en de Belg daarbij een overtreding van Paul Reany 'constateerde". Johan Cruijff, vaak weer ongekend sterk, wachtte heel listig tot de muur een pasje naar voren deed, schoof de bal naar de toestormende Assensi en diens schot scheerde vlak langs de paal: 1-1. Bremer: "Loreaux stond op 40 me ter afstand. Hij zag iets wat hij niet kon zien, gewoon omdat het niet gebeurde. Een totaal onverdiende goal". De Schot had het grootste gelijk van de wereld. Maar wie de glun derende Rinus Michels ernaar vroeg kreeg lik op stuk. De coach geïrri teerd: "Geen overtreding? Wie dat denkt had maar beter thuis kunnen blijven". Leeds-Barcelona. Geen sprankelend spektakelstuk. Een niet aflatende oorlog vol harde vijf minuten haalde Clarke de noppen van zijn de Spaan doelman Sadurni. Vijf hechtingen waren er nodig om de verwondin gen: provisorisch dicht te krijgen. In die periode ook leek Barcelona ten onder te gaan in het Britse aan- valsgeweld. Met wilde trappen werd opruiming gehouden. Neeskens na afloop: "Michels had gezegd, verlies de bal niet op het middenveld. Dat is levensgevaarlijk bij die Engelsen. Schop hem dan maar weg als het niet anders kan..." Michels zelf: "Ach wat wil Je. Die jongens van mij zijn niet gewend aan dat Engelse spel. Dat kennen ze niet. Daar moeten ze zich even op instellen. Geen wonder dat ze ner veus begonnen. Maar toen het zo snel 1-0 voor die Engelsen werd en ik mijn hart vasthield voor het ver dere verloop van de wedstrijd, heb ben ze zich wonderbaarlijk hersteld". Het openingsdoelpunt van Brem ner viel toen Jordan een bal door- kcpte en de Barcelona-defensie ver zuimde de opgekomen Bremner te schaduwen. Die mocht vrij als een vogel uithalen en deed dat zo hard dat Sadurni de bal niet eens zag. Maai- het zou eigenlijk het enige wa penfeit van de Engelsen blijven voor uist. Natuurlijk werd er verwoed aangevallen. Maar echte zware druk ontstond er niet en dat moet dan toch wel een beetje te wijten zijn aan het feit dat Leeds binnen veer tien dagen aan zijn zevende wed strijd toe was. Technisch hoogstaand was het cok niet. Michels: Maar dat kan ook niet in dit soort wedstrijden. Als ik zeg voetbal is oorlog in de Euro pa Cup, dan bedoel ik dat er van de eerste tot de laatste minuut om de bal gevochten wordt. Niet meer en niet minder. En gevochten om die bal werd er inderdaad. Waarbij Barcelona een kluwen spelers opstelde voor het Spaanse doel en Leeds de grootste moeite had openingen te forceren. Er ontstonden dan ook nauwelijks kansen, hoe de onvermoeibare Brem ner ook probeerde die te realiseren. Maar verder dan een serie corners achter elkaar kwamen de Engelsen niet. Aan de andere was Cruijff levens gevaarlijk, vooral in samenwerking met de onberekenbare Rexach, de man die Feyenoord indertijd velde met zijn drie doelpunten. Cruijff srhwitschte over het hele veld, was voor en achter, links of rechts te «inden. De duurste speler ter wereld na afloop monter: Ik deed het om die Engelsen gek te maken. Dat lukte af en toe aardig ook. Geheimen Na de hervatting leek het er even op dat Leeds door zou drukken. Op nieuw een paar hoekschoppen, veel aanvalsdrift ook. Totdat in de der tiende minuut Loreaux zijn stempel op de match zou drukken en de vrije schop van Cruijff Barcelona naast Leeds zou brengen. Cruijff, 'n tikje verongelijkt: Niet terecht die vrije trap? Ik zou zeggen van wel. Die Engelsman duwde Herredia toch weg met zijn schouder. In ieder ge val ging hij erin. Waarom ik even wachtte met het nemen van de bal totdat er een beetje beweging in de muur kwam: ja dat zijn de gehei men van het vak. Leeds was duidelijk aangeslagen. Fleef volharden in hetzelfde spelty pe. Kwam daarbij eigenlijk nimmer d'cht bij een doelpunt. Totdat der tien minuten voor tijd Jordan op nieuw een bal doorkopte en Clarke kon scoren. Neeskens, die hierna direct vervan gen werd, stoïcijns: Dat krijg je. Kansen hebben we eigenlijk niet weggegeven. Maar zo'n rare goal daar zijn die Engelsen erg sterk in 2-1 voor Leeds. Niet genoeg dach ten de Britten. Maar ook het slot- nffensief smoorde in een woud van Spaanse benen. Neeskens: "Die laatste minuten kon ik niet meer. Ik moest er ge woon uit. Dat had niets te maken met mijn knie, maar wel met het feit dat ik twee nachten niet gesla pen had met ernstige darmklachten. Vermoedelijk iets verkeerds gegeten. Op het laatst had ik gewoon geen Jucht meer". De middenvelder die hoewel hij drie weken niet had gespeeld, via een ijzeren inzet toch weer uiterst ruttig werk deed, stak wel een waar schuwende vinger op. "Het lijkt aar dig die 2-1. Maar met de gekke Brit ten weet je het nooit. Die kunnen uit net zo goed spelen als thuis. Als 2e het publiek bij ons tegen hebben interesseert ze dat niets". Dat laatste onderschreef de team manager van Leeds, Jimmy Armfield. Die constateerde nuchter: "Barcelo na heeft al een keer van ons ver loren, al was het nu dan maar met 2-1. Ik zie geen aanleiding om te denken dat ze het geen tweede keer zouden doen." Cruyff tenslotte een tikje scham per. "Okay, Leeds heeft twee eerde re wedstrijden in de Europa Cup, ïegen Ujpest Dosza en tegen Ander- •echt uit ook gewonnen. Maar wat zou dat. Toen speelden ze niet tegen Barcelona. Trouwens als je ervan uit gaat dat het thuis ook al wel heel moeilijk zal gaan worden, dan kan je maar beter helemaal ophouden met voetballen. Wel geloof ik dat 't een interssante ontmoeting wordt over twee weken. Maar ik geloof ook oat we het halen. Een doelpunt is zat en thuis kunnen we echt wel scoren^.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13