LEIDSCH DAGBLAD "Militaire actie door Amerika is niet uitgesloten" "Sociale wetten dichter bij het publiek brengen" vandaag Evacuatie wezen Vietnam gestopt PSV IS AL AAN HET AFTELLEN. Intensieve speuractie naar wapen taxi-moord VLIEGTUIG- KAPERS TERECHT GESTELD IH2I CMffiF MAANDAG 7 APRIL 1975 OPGERICHT I MAART I860 34596 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN JAKARTA/SAIGON/PHNOM PENH (AFP/UPI/AP) „Een rechtstreeks Ameri kaans militair ingrijpen ioi Zuid-Vietnam wordt op het ogenblik ernstig overwogen", zo verklaarde vanochtend dé chef van de generale staf van de Amerikaanse strijdkrachten George Brown, die een bezoek brengt aan de Indonesische hoofdstad Djakarta. Inmiddels brokkelt het gebied, dat door de regering in Saigon wordt beheerd steeds ver der af. Voor het eerst sinds het begin van het huidige offensief op 10 maart zijn van ochtend voorsteden van Saigon beschoten. De luchtbruggen, die in actie zijn gekomen om Vietnamese weeskinderen in veiligheid te brengen in het buitenland, zijn vrijwel tot stilstand gekomen door de weigering van de Zuidvietnamese regering om nog meer uitreisvergunningen voor wezen te verstrek ken. Arie van Staveren u "troetelkind" van Sparta, nadat hij met een knappe solo voor de gelijkmaker tegen Feyenoord had 9 Kees Rijvers is al aan het aftellen. De trainer van PSV gelooft nu toch wel heel sterk in een kam pioenschap voor zijn ploeg. Vooral na het afgelopen weekeinde, waar in PSV zelf (zij het met minimaal verschil) van Telstar won en waarin Feyenoord de zoveelste misser van het seizoen maakte. In de eigen Kuip kwamen de Rotter dammers niet verder dan 11 te gen Sparta. Trainer Wiel Coerver spuide ver nietigende kritiek: „Er zijn een hoop jongens die meer aan hun contract denken dan aan voetbal. Sommigen zijn daar al een half jaar mee bezig. Er zijn bij Feyenoord spelers, die zich bewust inhouden om het transferbedrag niet te hoog op te voeren, bang als ze zijn dan te duur te worden voor een andere club". By Sparta, dat ook interne moei lijkheden heeft om contracten, verhoogde Warmonder 'Arie van Staveren zün marktwaarde met die knappe solo die tot 11 leidde. Ook Bert Jansen deed nog van zich spreken. De Leidse voetballer bezorgde Sparta nog bijna de winst de bal ketste echter af op de lat. Ajax, kwam wel verrassend achter bij Haarlem, maar boekte, wakker geschud toch nog een nor male 14 zege. Verder natuurUjk Vrij Spel voor de Ronde van Vlaanderen, waarin Merckx zich andermaal een abso luut heerser toonde. De Belgische wielrenner duldde Frans Verbeeck lang aan z«n zijde, maar schudde ook zijn landgenoot van zich af om met dertig seconden voor sprong winnend te finishen. De voorsprong van Merckx op de overige renners bedroeg meer dan v«f minuten... In de basketbalcompetitie kwam BS Leiden dan eindelijk weer eens goed voor de dag: in de kam pioenspoule werd de eerste winst geboekt. De zege in de Zilveren Molenloop ging naar de Belg Jos Revijn, die geen moment bedreigd werd. De winst in het Nederlands kam pioenschap dammen was voor Harm Wiersma die zijn derde titel al veilig stelde. Eén positief en een negatief geluid komen van de regionale voetbal lers. UVS overblufte Unitas in volledig (0—3) en HION en het verliezende Roodenburg „vochten" in Rotterdam om de punten. En om andere zaken. PAGINA'S 13-19 VOLKSFRONT WINT IN GRIEKENLAND ATHENE (AP) Door het volks front gesteunde kandidaten hebben gisteren in de grote Griekse steden Pireaus en Saloniki en een groot aantal kleinere steden de verkiezin gen om het burgemeestersambt ge- In de steden waar bij de verkie zingen van 30 maart geen der kan didaten een absolute meerderheid had behaald moest gisteren opnieuw ge kozen worden, nu tussen de twee kan didaten die het grootste aantal stem men op zich hadden verenigd tijdens de eerste verkiezingronde. In Piraeus, de havenstad ten zui den van Athene, werd 71,6 procent van de stemmen uitgebracht op Tas- sos Voulodimos, de kandiaat die door de socialistische en communistische partijen werd gesteund. De door de centrum-unie gesteunde kandidaat kreeg 28,4 procent van de stemmen. In Saloniki, de tweede stad van Griekenland verwierf de front kandi daat Michael Papadopoulos 900 stem men meer dan zijn Centrum-Unie tegenkandidaat Dimitrios Zannas. Op 30 maart hadden de socialis ten reeds het burgemeesterschap van Athene en Patras, de vierde stad van het land, gewonnen. Generaal Brown meende, dat mi litair ingrijpen weliswaar op groot verzet in Amerika zelf zou stuiten, aangezien juridisch eerst het Congres hieraan goedkeuring zou moeten ge ven, maar dat het belang van Ame rika en vooral van de 6000 Amerika nen die in Vietnam zijn een inter ventie nodig zou kunnen maken. Op het ogenblik vertoeven vele marineschepen met duizenden ma riniers en tientallen hef schroef vlieg tuigen voor de kust van Zuid-Viet- De beschieting van voorsteden van Saigon heeft geen grote schade aan gericht maar was wel kenmerkend, voor de benarde situatie waarin de hoofdstad zich bevindt. Op 9 kilo meter afstand van de stad werden hevige aanvallen uitgevoerd op Nha Be, waar zich het belangrijkste olie depot van Zuid Vietnam bevindt Bij het depot zijn zestig granaten ingeslagen. De Zuidvietnamese re geringstroepen hebben zich terugge trokken uit de belangrijke districts hoofdstad Chon Thanh op 70 km ten noorden van Saigon, zo werd van ochtend gemeld. „BABY-LIFT" Guur Vannacht regen en minima van onge veer twee graden. Overdag nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw, maar ook enkele opklaringen en maxima ongeveer zes graden. Krach tige tot harde wind tussen zuid en west, morgen ruimend naar noordwest. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 6.01 uu: Maan op: 4.29 ui Hoogwater te Kat uur, laagwater te 8 APRIL uur; onder: 19.24 De "operatie baby-lift" is vanoch tend tot staan gekomen nadat gis teren nog 300 kinderen, voorname lijk wezen, naar Engeland, Ameri ka en Canada waren overgevlogen. De Zuidvietnamese regering heeft verdere evacuatie verboden onder druk van ernstige kritiek, die er op neerkomt, dat Amerika hiermee geen humanitaire bedoelingen heeft maar alleen propagandistische, en bovendien de ellende van deze vluch telinge tj es wil hanteren als pressie middel om het Congres te bewegen tot het verlenen van steun aan Zuid- Vietnam en Cambodja. De situatie van de belegerde Cam bodjaanse hoofdstad Phnom Penh is vanochtend weer benarder gewor den door succesrijke aanvallen van de Rode Khmer op de defensielinies ten noorden en noordwesten van de stad. Vanuit de rakettengordel ten noord westen van Phnom Penh wordt in toenemende mate geschoten op het vliegveld van de stad Pochentong, de enige verbinding van de hoofdstad, met de buitenwereld. Ten zuiden van de hoofdstad staat een belangrij ke enclave op het punt van vallen, namelijk Kompong Speu. De rode troepen zouden al in de buitenwij ken zijn doorgedrongen. LEIDSCH^H DAGBLAD Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. n Ik word abonnee per 23 april 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. ri Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. ALPHEN AANDEN RIJN Acht duikers van de onder watersportvereniging "Atlan tis" zijn gisteren uren aan het zoeken geweest naar een "zware plastic zak", die twee mannen in de nacht van tweede paasdag in de Gouwe, nabij de hefbrug, zouden héb ben geworpen. Zij doken in opdracht van de Alphense politie. Resultaat hadden de dui kers echter niet. In de mid daguren kregen zij de op dracht hun werkzaamheden te staken. Hoofdinspecteur Van Es van de Alphense po litie: „Het is niet de bedoe ling, dat wij nog eens gaan duiken. We hébben het ge bied drie uur lang nauwkeu rig afgezocht. Voor mij staat het voor negentig procent vast, dat er niets op de bo dem van de Gouwe ligt. Het is natuurlijk wel mogelijk, dat de zuigkracht van pas serende schepen de zak heeft verplaatst". De politie besloot te gaan duiken na een tip, die zij in het paasweekeinde kreeg. Mensen, die 's nachts van een feestje kwamen, zagen dat de plastic zak in het water werd gegooid. Toen de "daders" hen in de gaten kregen na men zij snél de vlucht in een gereedstaande auto. Staatssecretaris Mertens DORDRECHT "Het is voor de burger volstrekt onmogelijk alle we gen, rechtten en plichten die uit de sociale wetgeving voortvloeien te ken nen. Nu zal men zeggen, dat men ook niet alles hoeft te weten omdat er instanties zijn die iemand kun nen verwijzen. Maar ook deze "ver- wijzers" weten er soms niet meer uit te komen". Dit zei de staatssecretaris van So ciale Zaken, de heer P. J. J. Mertens, vanmiddag bij de opening van de "Sociale Markt" in Dordrecht. De markt, is bedoeld om het geheel van regelingen op sociaal terrein te be lichten en daardoor dichter bij het publiek te brengen. De heer Mertens zei vanmiddag zeer ingenomen te zijn met dezeso- ADVERTENTIE Het laatste woord in transportabelezwijndrecht. schroef- XA I «Aio aprii compressoren/ 'ESTi»*,»,»*. Woensdag van 9.30 tot 19.00 uur. Van de mensen die de eerste maakten. Donderdag van 9.30 tot 21.30 uur. ciale markt, omdat het de taak is van zowel de centrale overheid als de uit voerende instanties om de wettenen regelingen zo dicht mogelijk bij de mensen te brengen. "Ons hele sociale bestel is er tenslotte voor de mens in deze maatschappij en zijn belan gen dienen derhalve centraal te staan", aldus de staatssecretaris. Mertens herinnerde eraan dat al jaren wordt gestudeerd op vereen voudiging van de wetgeving en de uit voeringsorganisatie van de sociale zekerheid. Op dit moment valt er echter nog niets concreets te zeg gen over de toekomstige uitvoerings organisatie. "De bestaande struc tuur zal voorlopig nog de basis zijn, van waaruit we in de praktijk moe ten werken," aldus de heer Mertens. ROTTERDAM (ANP) De mijn- opruimingsdienst van het ministerie van Defensie is vanochtend op de bodem van de Ottergracht in Kra- lingseveer begonnen met zoeken naar het vuurwapen, waarmee de afgelopen donderdag de Rotterdam se taxichauffeur Bastiaan Hart- mann (60) werd doodgeschoten. Het speuren in de modderige bodem van de Ottergracht in de nabijheid waar van Hartmann werd gevonden, ge beurt op verzoek van de Rotterdam se politie. Al eerder heeft men in de gracht gezocht, die men speciaal voor dit doel had laten leeglopen, maar dat leverde niets op. Met de mijn-de tectoren, die reageren op de aanwe zigheid van metaal, hoopt men meer succes te boeken. Vanmiddag om 16.00 uur werd het rechercheteam, dat onder leiding van hoofdinspecteur Koster en com missaris Blaauw de taximoord on derzoekt, uitgebreid van 30 tot 60 man. Deze groep gaat in versneld tempo verder met het huis aan huis onderzoek in Kralingseveer. Men wil zo snel mogelijk alle 2200 bewoners van deze wijk ondervraagd hebben. Tot nu toe heeft de politie geen spoor kunnen vinden van de moordenaar. Ook over het motief tast men nog in het duister. De vermoorde taxichauffeur wordt morgenmiddag om 13.00 uur ter aar de besteld op de begraafplaats Hof wijk. Men verwacht een groot aan tal collega's van de overledene bij de begrafenis. Na afloop zullen de chauffeurs naar Den Haag rijden om minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) een petitie aan te bie den, waarin zij vragen om meer be scherming. TEHERAN (AP) Twee Iraakse mannen die vorige maand een Iraaks vliegtuig hebben gekaapt zijn van daag door een vuurpeloton geëxecu teerd, aldus is officieel bekend ge maakt. Het zou de eerste keer zijn in de geschiedenis van de vliegtuigkaperij dat een doodvonnis wegens kaping ten uitvoer is gelegd. Zij hebben op 3 maart een Iraak se Boeing die op weg was naar Iran gekaapt. De twee mannen werden door de Iraanse autoriteiten gearresteerd na een bloedige schietpartij tussen hen en Iraakse veiligheidsagenten aan boord van het toestel nadat dit ge dwongen was te landen in Iran. Iran steunt de VN-resolutie over vliegtuigkaping en heeft in het ver leden gewaarschuwd dat het geen pardon zal kennen voor kapers. Volgens de Iraanse wet kan de doodstraf worden uitgesproken tegen wie zich schuldig maakt aan roof overvallen. Thee duurder, maar koffie lager in prijs AMSTERDAM De thee wordt woensdag duurder. Per pakje van 100 graan bedraagt de prijsverhoging vier cent en per doos van 20 theezak jes drie cent. Deze prijsverhoging is voornamelijk het gevolg van de ge stegen grondstoffenprijzen op de we reldmarkt, zo deelt de Vereniging van Nederlandse Koffiebranders en Theepakkers mee. Zoals vorige week reeds gemeld zal de koffie woensdag tien tot vijftien cent per half pond goedkoper wor den als gevolg van een daling der grondstoffenprijzen. Jongenstehuis in Amersfoort gedeeltelijk uitgebrand AMERSFOORT (ANP) Een felle uitslaande brand heeft vanmorgen vroeg een woongebouw van het jon genstehuis van het Leger des Heils aan de Emmalaan in Amersfoort verwoest. Er vielen geen slachtoffers: de twaalf Jongens, die in het ge bouw wonen, zyo nog met paasva kantie. Over de oorzaak van de brand en over de schade is nog niets bekend, zo heeft een woordvoerder van de Amersfoortse politie meege deeld. De brandweer bestreed het vuur met drie wagens. 20 PAGINA'S De plotselinge dood van burge meester mr. V. G. M. Marynen van Den Haag heeft onmiddellyk speculaties over zijn opvolging op gang gebracht. Reeds kan men de naam van oud-premier P. de Jong en de voormalige KVP-fractielei- der N. Schmelzer horen noemen. In het rondom het Haagse stad huis is men wat voorzichtiger. De nieuwe burgemeester van de Resi dentie moet een man zijn met grote bestuuriyke kwaliteiten. Zijn politieke kleur komt op de tweede plaats al geeft een groot deel van de Haagse raadsfractievoorzitters de voorkeur aan een man uit CDA-kringen. De begrafenis van de zaterdag aan een hartaanval overleden oud-premier is bepaald op vrüdagmiddag PAGINA 5 Vier jaar geleden werd deze foto gemaakt van president Tsjiang- Kai-sjek van Taiwan, die zaterdag op 87-jarige leeftijd is overleden PAGINA 4 Advies aan de vrouwen: durf eens wat anders als u experimenteert met kleur en schaar PAGINA 9

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1