LEIDSCH DAGBLAD Thieu vormt een nieuwe regering Sithole is tijdelijk vrij Dodenrit in Leiden voor de rechtbank „Meer geld voor werk nV.d.wiel fxT In blootje op terras vandaag IPIZ VRR: „Politieke manoevre DiZH ITT HUISMAN B.V. musterring LEIDSCH v.d.wiel Militante dominee in Rhodesie ZATERDAG 5 APRIL 1975 OPGERICHT I MAART I860 34595 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SAIGON (Reuter/UPI) President Nguyen Van Thieu van Zuid-Vietnam is bezig een nieuw kabinet te vormen dat bereid is te onderhandelen met de communisten op basis van de Parijse Vredesakkoorden. In een toespraak via radio en televisie zei Thieu dat premier Trail Thien Khiem en zijn gehele kabinet gisteren hun ontslag hebben aangebo den en verkregen. Hij heeft de voorzitter van het parle ment, Nguyen Ba Can, opdracht gegeven een nieuwe rege ring te vormen. ROTTERDAM Volgens de PvdA-fractie ln de Tweede Ka mer is er, gezien het voortdurende overschot op de betalingsbalans, ruimte voor een nieuwe beste dingsinjectie ter bestrijding van de werkloosheid. De injectie dient plaats te vinden in de sec tor van de investeringen, met na me ter bestrijding van de werk loosheid in de bouw. Gisteravond heeft het PvdA- tweede-kamerlid Poppe, op een regionale partijvergadering te Rotterdam, het voorlopige stand punt van zijn fractie inzake het worden gesteld, aldus de PvdA- huidig werkgelegenheidsbeleid be kend gemaakt. De fractie van de PvdA meent, dat de door haar bepleite extra bestedingsinjectie voor de in vesteringen in de bouw minimaal fractie. De helft van het bedrag zal moeten dienen voor het op vangen van exploitatielasten in latere Jaren. Eerst nadat •oensdag aan- zodanig moet zijn, dat hetzelfde staande tussen een kabinetsdele- werkgelegenheidsniveau in de gatie en vertegenwoordigers van bouw wordt bereikt als in 1974. werkgevers en werknemers in de De injectie dient geconcentreerd bouw overleg gepleegd is, zal de te worden op de gebieden met de ministerraad beslissen of een hoogste werkgelegenheidspercen- nieuwe werkgelegenheidsinjectie tages. noodzakelijk is. Aldus heeft pre- Er zal voorts aan de gemeenten mier Den Uyl gisteravond gezegd f 300 miljoen beschikbaar moeten op zijn wekelijkse persconferentie. Thieu zei dat tijn van overgave geen sprake kan bers die de soldaten geen goed i an de communis- beeld hadden gegeven r ten. Het nieuwe kabinet wordt een verenigd oorlogskabinet dat geen coalitieregering met de communis ten zal accepteren maar dat bereid is met hen te onderhandelen op basis van de Parijse akkoorden. Thieu sprak een uur lang met een stem die soms verstikt was door discipline onder de militairen. Verder zag hij oorzaken in de paniek onder de burgerbevolking en in com munistische guerrillastrijders die zich hadden gemengd onder de velen die op de vlucht waren voor de commu nisten. Thieu wees ook met een beschul- emotie. Het was zijn eerste toespraak digende vinger na^/toerito enjnet tot het Zuidvietnamese volk in meer ,""i A dan een week. In deze periode gaven zijn regeringstroepen grote delen van Zuid-Vietnam prijs waardoor de revo lutionaire troepen nu al meer dan tweederde van het land onder con trole hebben. Het Zuidvietnamese staatshoofd het Amerikaanse Con gres omdat het, naar zijn zeggen, zonder Amerikaanse hulp eenvou dig onmogelijk was geheel Zuid-Viet nam onder controle te houden. „We kunnen zeggen dat de recente situ atie op het slagveld natuurlijk kon ontstaan door ziekte", aldus Thieu. Den Uyl: Aftreden Thieu onvermijdelijk geen twijfel over bestaan dat ,.Maar Je zult moeten toegeven dat hij vastbesloten is het nog resteren- het moreel van de Zuidvietnamese de deel van zijn land tegen de vijand bevolking is ondermijnd, gedurende te verdedigen in de hoop eens de meer dan een al- doordat ze verloren provincies te kunnen her- moest constateren dat de Verenigde overen De grote verliezen van ée Staten niet alleen niets deden om laatste tijd weet hij aan diverse fak- hulp te verlenen maar zelfs aan de toren, zoals zwakke legerbevelheb- ondermijning bijdroegen door de communisten te laten infiltreren". De regeringswisseling in Saigon komt na officiële beweringen dat bin nen een week tweemaal werd ge poogd het regiem van Thieu omver te werpen. Beide pogingen zouden zijn verijdeld. In verband daarmee zou een aantal personen zijn gear resteerd, onder wie enkele vooraan staande officieren. Sinds het begin van de week waren er steeds meer geruchten gekomen dat een regering DEN HAAG Volgens minister- van nationale eenheid zou worden president Den Uyl is het onvermij- geVormd. Van steeds meer kanten delijk dat de premier van Zuid-Viet- ook> het laatste van de zijde van de nam Thieu moet aftreden. Na af- katholieke aartsbisschop Van Binh, loop van het wekelijkse kabinetsbe- was er druk op Thieu uitgeoefend raad heeft Den Uyl hem de hoofd- 0m gevolg te geven de hoop van verantwoordelijke genoemd voor het het volk op een „onmiddellijke en toenemende oorlogsgeweld in Viet- rustige wijziging van het leider- nam. Verder vond hij de regering schap", m.a.w. op het heengaan van Thieu niet representatief voor de be- Thieu. De Voorlopige Revolutionaire volking van Zuid-Vietnam. De Ne- Regering heeft namelijk als voor- derlandse regering acht het van groot naamste eis gesteld dat slechts kan belang dat er op korte termijn een worden onderhandeld als Thieu ver- regering komt volgens de voorschrif- dwijnt. ten van de Parijse akkoorden. Een woordvoerder van de VRR- De premier deelde verder mee dat delegatie in Parijs heeft de rege- Nederland bezig is om de veertig ringswisseling in Saigon veroordeeld Nederlandse gezinnen, die nog in als een .nieuwe politieke manoeuvre" Vietnam zitten te evacueren. van Thieu. De VRR blijft vastbera- den in haar eis dat Thieu en „zijn gehele kliek" moeten aftreden en moeten worden vervangen door een kabinet bestaande uit Deze enorme ravage werd gisteren aangericht in de Haagse Statenlaan. De auto, die op zijn kop ligt slipte, schoot tientallen meters door en raakte twee gloednieuwe auto's, die totaal vernield wer den. De bestuurder van de auto kwam er wonderlijk genoeg met enkele lichte verwondingen af. Driessen v. Duyn b.v. JUWELIER- ANTIQUAIR In- en verkoop, taxatie van antieke en oude juwelen, zilveren voorwerpen. •Ook.aah.huis të'ontbieden. Breestr. 89, Leiden, tel. 23313 OVERVALLERS OP STAP MET GIJZELAAR DEN HAAG De officier van straat voor uitsluitend voetgangers, justitie by de rechtbank in Den verloor hy de macht ove Haag heeft gisteren plaatsing geëist en botste tegen ee in een bijzondere strafinrichting of pand. Daarbij werden twee wande- een jaar gevangenisstraf met aftrek laars bekneld. Zij overleden van voorarrest en tbr tegen de 17- plaatse. jarige Leidenaar R. H. M. van V. De officier stelde twee eisen, omdat De jongeman stal vorig Jaar bij het de jongeman toen hij het feit pleeg- Leidse Diaconessenhuis de auto van de nog zestien jaar was en daarom een arts en reed daarmee met grote gerechtelijk minderjarig was. Hij is snelheid door Leiden. De gealar- inmiddels 17 jaar en in het geval de meerde politie heeft daarop de ach- rechtbank hem daarom onder de tervolging ingezet, waarna hij met "normale rechtspleging" zou laten zich sinds zaterdagnacht zich met snelheden tot 140 km per uur door vallen eiste hl] een Jaar met aftrek held'^n aamenwerktaB" wU^n De vier gijzelaars verschanst hadden in *«*»d'raasde- van voorarrest en tbr. De rechtbank LE MANS De twee Regen of natte sneeuw INTERIEURVERZORGING VERDUYN-RIJNSBURG boerdery in La Sarthe in het westen van Frankrijk hebben tegen half acht hun „bolwerk" verlaten en zijn in een Mercedes, die hun door de politie werd verschaft, en met me deneming van een gijzelaar, Morin geheten, er vandoor gegaan. Mevrouw Morin en haar twee kinderen van 12 en 5 jaar, de drie an dere gijzelaars, werden tegen 7 uur vrijgelaten in ruil voor het voertuig en identiteitspapieren. De Mercedes reed in de richting Le Mans en werd daarna gevolgd door vele politiemannen en Journalisten. In de Haarlemmerstraat, zal op 18 april vonnis wijzen. wolking met plaatselijk regen of i Cr'aaTSfX Ranpenburg lb, tel. (017181-21995 den. Temperatuur ongeveer 7 graden. (Opgemaakt om 10.00 uur) Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 21 april 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen san Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214; Lelden. montuur siert de mens! Schenkt rn youw dat zelfbewuste gevoel er erg verzorgd uit te zien. 'n Gevoel van veiligheid. U ziet het aan haar open en stralende ogen. Die monter en tevreden de wereld inblikken. Dat siert de mens!. weet er het fijne van ....vanl Nieuwe Rijn 62 Leiden NOORD WIJK De Noord- wijkse politie trof gisteren een geheel ontklede jongen aan op het terras van een café aan de Duindomseweg. De man gaf geen teken van leven en men dacht aan een beroving. Gescheurde kle dingstukken lagen her en der ver spreid. In zijn armen hield het „slachtoffer" de restanten van een overhemd geklemd. Alles wees op een ernstig mis drijf. Al gauw kwam de recherche er achter te maken te hebben met een zeventienjarige Duitse vakan tieganger, die aan het Langeveld kampeerde. De avond tevoren had hij met enkele vrienden doorgebracht in een cafeetje in Noordwijkerhout, waar hij na het vertrek van zijn kampgenoten was achtergebleven. Met drie jongens uit de omge ving had hij gewed binnen tien minuten tien glazen cognac naar binnen te slaan. Het mengsel van bier en cognac miste z'n uitwer king niet. Na het laatste glas was de Duitser buiten westen. Zijn Noordwijkerhoutse kennis sen zaten met hem in hun maag en besloten hem naar de cam ping te brengen. Ze legden hem in de bagageruimte van een auto en reden naar het terras aan de Duindamseweg. Met grote moei te konden ze hem uit de bak krij gen en scheurden daarbij de kle ding van de Duitser. Van beroving was geen sprake. De schade werd onderling gere geld. Acht miljoen werklozen in Ver. Staten WASHINGTON In de Verenigde Statten zijn nu ongeveer acht miljoen mensen zonder werk. Naar het mi- msfcerie van Arbeid in Washington meedeelt is de werkloosheid in maart toegenomen tot 8.7 procent. Zo hoog is het percentage na de oorlog nog niet geweest. In februari stond het op 8,2, wat betekent dat er in één maand 500.000 werklozen by zijn ge komen. De Amerikaanse beroepsbe volking bestond eind maart uit on geveer 91,8 miljoen mensen, ca. 300.000 meer dan eind februari, maar ongeveer 300.00 minidler dan eünd januari. Officier van justitie: Kopstukken van Soestdijkcomplot zijn nog vrij Arie Haan is sinds gisteren geen Ajacied meer. De middenvelder, die acht jaar voor de Amsterdam mers speelde en meevoetbalde in drie gewonnen Europa Cup-fina les, heeft zich vry gemaakt door het betalen van een afkoopsom. Daarmee is het einde gekomen aan een affaire Haan-Kraay, be gonnen na Ajax-Feyenoord (toen Haan stelde Hu eruit of ik eruit), geëindigd met een kort geding dat Haan donderdag won PAGINA 10 De grote politieke partyen in Por tugal hebben ingestemd met de voorstellen van de strUdkrachten om het leger de macht te laten behouden PAGINA 9 In de Amsterdamse Nieuwmarkt zal aanstaande maandagnacht een "Nachtwacht" gehouden worden om de sloop van nog meer panden in de buurt te voorkomen PAGINA 7 ARNHEM De leiders van het complot van Zuidanolukkers om pa leis Soestdijk te bezetten en leden van het Konimkiyk Huis te gijzelen zün nog steeds op vrye voeten. Dit is de mening van mr. A. W. Hoteteijn, hoofdofficier van justitie in Arnhem, die het onderzoek in de geruchtma kende zaak leidt. Hy verwacht geen opzienbarende ontwikkelingen in het komende weekeinde. De donderdag in Kaats heuvel aangehouden ZuidmPlukkers zijn nog in arrest. Deze twee mannen kwamen uit Bedglë en hadden in hun auto wapens en munitie. Uit het on derzoek is nog niet gebleken dat deze mannen iets te maken hebben met het stuurt het güzeldngscamplot, aldus mr. Hal- winkel- steyn. Op het ogenblik zün tien Ziridmo- ter lukkers in arrest op verdenking van samensDanninc Daleis Soestdiik te bezetten. Het tiental verbluft sinds gisteren in versohillende huizen van bewaring in ons land. Het Arnhemse hoofdbureau van politie, dat gisteren vier van de verdachte Zuidmolukkers gevangen hield, heeft gistermiddag de büzondere veiligheidsmaatregelen weer ingetrokken. Het viertaJl is on der strenge bewaking naar geheim gehouden plaatsen overgebracht. LUNETTES chri/tlon tlior grondloze kol lekt ie Meer dan 1500 modellen in iedere prijsklasse, waarander wereldberoemde ont werpen van Christian Dior. Yves Saint Laurent en Jaques Esterel. HAARLEMMERSTRAAT I SALISBURY (Reuter) De Rho- desische regering heeft erin toege stemd de Afrikaanse nationalisti sche leider dominee Ndabaningi Sit hole uit hechtenis vrij te laten op dat hij de conferentie kan bijwonen die de Organisatie van Afrikaanse Eenheid OAE volgende week in Dar es Salaam houdt, zo heeft premier Ian Smith van Rhodesië gister avond in Salisbury bekendgemaakt. Sithole, leider van de Afrikaanse Nationale Unie van Zimbabwe (ZA- NU), werd op 4 maart aangehouden op de beschuldiging van samenzwe ring tot het doden van sommige van zün politieke tegenstanders en van voortgezette steun aan terrorisme in Rhodesië, in weerwil van het be stand met de nationalistische guer rillastrijders. Een speciale rechtbank heeft woensdag in Salisbury de hechte nis van Sithole bevestigd en "vol komen gerechtvaardigd" genoemd. In een radiouitzending heeft Smith gisteren gezegd, toegestemd te hebben in de tijdelijke vrijlating van dominee Sithole, op verzoek van Afrikaanse presidenten, wie zei Smith niet. Smith verklaarde nog, "in alle eerlijkheid" erbij te moeten zeggen, dat het besluit, dominee Sithole tij delijk op vrije voeten te stellen de Rhodesische regering niet gemak kelijk gevallen was. Maar aan de andere kant had zij het gevoel, hiermee in belangrijke mate bij te dragen tot de zaak van de ont spanning in Zuidelijk Afrika. Op de OAE-conferentie van vol gende week zullen pogingen aange wend worden om richtlijnen vast te leggen voor een gemeenschappelijk Afrikaans antwoord op Zuidafrika's nieuwe politiek van diplomatieke ontspanning. Verder zullen de mi nisters van Buitenlandse zaken van de 42 Afrikaanse staten die aan de conferentie deelnemen mogelijkhe den zoeken om Zuid-Afrika te dwin gen zyn apartheidspolitiek op te ge- Waarnemers verwachten ook, dat de OAE-conferentie zal uitmaken of de Rhodesische nationalisten de be sprekingen met de regering in Salis bury zullen hervatten. (De hechte nis van Sithole heeft de Afrikaanse Nationale Raad (ANC), de overkoe pelende nationalistische groepering in Rhodesië, doen besluiten, de voor bereidende besprekingen met de Rhodesische regering af te breken over een voorgestelde constitutionele conferentie. De ANC weigert deze besprekingen te hervatten voordat dominee Sithole is vrijgelaten).

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1