„T erugtrekking troepen onjuist en niet nodig" Militaire politiek voor Portugal NAAST HET NIEUWS RODE KRUIS STAAKT HULP AAN KOERDEN Sadat vraagt leiders naar Geneve te komen Huishoudbeurs Ford over beleid van Thieu: Bestand Noord-Ierland nu op losse schroeven WAARNEMEND PRESIDENT VAN CHI OVERLEDEN Kies een goede auto, maar evengoed een garage die aandacht voor uneeft. VRIJDAG 4 APRIL 1975 President Ford in gesvrek met journalisten na zijn persconfe rentie gisteren in San Diego. Ford noemde de toestand in Vietnam een grote menselijke tragedie. Londen - De toekomst van het bestand met de IRA in Noord-Ier land is twijfelachtig geworden na een bomaanslag waarvoor de IRA de verantwoordelijkheid heeft opgeëist. De aanslag, de eerste sinds het ingaan van het bestand op 10 februari, gold als een waarschuwing aan het Britse leger in Ulster. In een verklaring zei de Belfast-brigade van de IRA „De voortdurende schending van het bestand door het leger niet meer te zullen tolereren". Hoewel de Belfast-brigade slechts een onderdeel is van het voorlopige Ierse republikeinse leger, gaat het hier om de meest-militante groep, die in staat is het effect van het bestand teniet te doen. Voorname lijk de jongeren binnen de brigade zien geen heil meer in het bestand. Zij vinden dat Merlyn Rees, de Britse minister voor Ulster, zich niet aan de bestandsafspraken houdt, voornamelijk op punten als vrijla ting van geinterneerden en het terugtrekken van het leger. SAN DIEGO, SAIGON (AP/Reuter/UPI/AFP) President Gerald Ford van de Verenigde Staten heeft gisteren gezegd, dat de beslissing van de Zuidvietnamese president Nguyen Van Thieu om zijn troepen terug te trekken uit de centrale provin cies van Zuid-Vietnam onjuist en onnodig was. Ford zei dit in een gesprek met 51 kranten- en radiostationdirecteu ren. De president liet zijn opmer kingen over Thieu voorafgaan door de woorden "Ik vind dit niet voor publikatie", maar Fords verklaring lekte uit naar de Journalisten, die het bezoek van de president aan San Diego versloegen. Volgens een zegsman, die de bespreking had bij gewoond, had Ford gezegd dat zijn militaire adviseurs hem hadden ver teld dat een terugtrekking zoals die van het Zuidvietnamese leger "een zeer moeilijk te ondernemen ma noeuvre was." In weerwil van de groeiende druk in Saigon, dat Thieu moet aftreden, is er nog niets waaruit blijkt dat de president dit van plan is. De op positie neemt toe, naarmate er meer provincies verloren gaan. De anti- Thieugroep wordt gevormd door ra dicale en militante boeddhisten en rooms-katholieken die de laatste tijd ook worden gesteund door gematig den en conservatieven onder de po litici en door regeringsfunctionarissen en militaire officieren. In Saigon neemt de stroom geruchten over aftreden van prominente lieden, moordaanslagen en pogingen tot staatsgrepen van dag tot dag toe. Vrienden zowel als vijanden van Thieu hebben de president nu ge vraagd af te treden, vrijwillig, om bijvoorbeeld plaats te maken voor een "commissie" gevormd uit ver schillende politieke groeperingen, die dan de bestuurstaak moeten overne- In Zuid-Vietnam is gisteren betrek kelijk weinig gevochten. In Saigon wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat de Noordvietname- se- en Vietcong-troepen hun enor me terreinwinsten van de afgelo pen maand eerst moeten verwerken. Ten noordwesten van Saigon be vinden zich op 50 tot 75 kilometer vijf infanteriedivisies van de Viet cong en de noordelijke troepen. De ze hebben echter nog geen aanstal ten gemaakt om op te rukken in de richting van Saigon. Een op mars naar de Zuidvietnamese hoofd stad zou snel kunnen worden uitge voerd, omdat de troepen de voor naamste wegen rond Saigon in han den hebben De voorlopgie revolutio naire regering (VRR) heeft een aantal waarborgen gegeven voor de mensen in de veroverde gebieden. Vrijheid van geloof en gelijkheid van alle religies wordt gegarandeerd, soldaten, politie en veteranen die de "rijen van de vijand verlaten en naar de bevrijde zone komen" zul len hulp krijgen bij het voorzien in hun levensonderhoud, de terugkeer naar hun woonplaats, of, als zij dat willen, in staat gesteld worden het nieuwe bewind te dienen. De Britse bewindsman staat voor een dilemma. Sinds Kerstmis heeft hij ongeveer 200 geinterneerden vrijgelaten, maar er zitten er nog ruim 400 in Noordier.se gevangenis sen. Komt hl] zijn belofte niet na om ook deze IRA-leden vrij te laten, dan zal het bestand van de kant van de IRA vrijwel zeker wor den opgeheven, Doet hij he*, wel, dan kan hij rekenen op felle protesten e» mogelijk geweld van de protestantse loyalisten. Een aantal Noordierse politici gelooft dat het bestand door de IRA slechts is aangegaan om zoveel mogelijk geinterneerden vrij te krijgen en daarna opnieuw met terreuracties te beginnen. Volgens hem is het feit da: Seam us Twomey. de chef-staf van de IRA zich in het geheim in Betfas* ophoudt, daar een bewijs van. Twomey hield op eerste paasdag onder de ogen van Britse troepen een openbare toe spraak. Hij zei onder meer dat „het bestand elk ogenblik tot het verleden kan behoren". De sneeuwstorm die gisteren het leven in Chicago ontwrichtte heeft aan tenminste 31 mensen het leven gekost. Onder de doden zijn volgens een opgaaf van de politie een jongetje van drie jaar dat uit huis was weggelopen en in de snneeuw om kwam, inzittenden van auto's die door "belemmerd zicht bot sten en mensen die hartverlammingen kregen bij het sneeuw ruimen. De verkeerschaos was enorm, zoals op de foto, die werd genomen op de Don Ryan-snelweg, te zien is. EXPERIMENT IN PARK Biologieleraar dr. Peter Driver uit Gloucester in Engeland is voornemens met zes schoolmeisjes een expeditie van een week te ondernemen tydens welke zU in een park in de omgeving zullen leven van mussen, spreeuwen, stekelvarkens en muizen. „Als het spaak mocht lopen in de wereld en wij op natuurlijke hulpbronnen worden teruggeworpen, zullen mensen belangrijker zijn dan dieren", zegt Driver. „We moeten weten wat we kunnen eten en hoe te vangen en te doden". „Ik vind dit een onheilzaam idee en ik zal mij er met mijn collega's over beraden of we er stelling tegen zullen nemen", verklaarde een woordvoerer van de natuur be scher- mingming, al zullen geen dieren, die met uitsterven worden be dreigd worden gegeten. VROEDE VADEREN OVERTUIGD De gemeenteraad van Krimpen aan de Lek had het moeilijk: het (particuliere) imstruotiebad wel of niet behouden. B. en W. zeiden van niet, omdat op lange termijn de gevolgen niet konden worden overzien. Een man op de publieke tribune maakte een einde aan de discussie. Hij ging spontaan met de pet rond en haalde even zeven mille op. Dat overtuigde de raad. Het bad werd voor twee ton gekocht. BOETVAARDIGEN BIJ DE NEUS Het politiebureau in de noord-Noorse stad Tromsoe had dinsdag de belangstelling van meer dan honderd boetvaardige automobilis ten. die uit eigen initiatief een boete kwamen betalen, omdat zij tijdens de paasdagen sneller dan de toegestane 50 km per uur over de Tromsoe-brug waren gereden. Aanleiding voor de boetvaardig heid was een bericht in het plaatselijke dagblad dat de politie tijdens de paasdagen radar- en fotocontrole op de brug had ge houden en daarbij enkele duizenden verkeerszondaars had betrapt. Om veel administratiewerk te besparen, zouden degenen die zich vrijwillig meldden een boete van maar de helft van het normaal vastgestelde bedrag behoeven te betalen. De politie was genadig, zij wees de boetvaardige verkeerszondaars op de datum van de krant 1 april... BROMMEN OF BEVRIEZEN Twee jeugdige inbrekers zijn in de nacht van woensdag op don derdag door de politie aangetroffen in de koelkamer van een waren huis in Lyon. Toen de alarminstallatie in werking trad hadden de dieven daar hun toevlucht genomen. Zonder zich rekenschap te geven van de enige mogelijkheden die nog restten, doodvriezen of de gevangenis in. Gelukkig voor hen heeft de tweede mogelijkheid zich alsnog voorgedaan. MOORDENAAR IS ONDER U Een "herenpartijtje" in Sydney kwam woensdagavond voortijdig tot een einde, toen rechercheurs de aanstaande bruidegom hand boeien aandeden en zijn feestvierende vrienden meedeelden dat hU een ontstapte moordenaar was. De politiemannen brachten een routinebezoek aan een nachtclub waar zij de 33-jarige Greg Gil) konden arresteren. De man was in 1969 tot levenslang veroordeeld na een buurvrouw te hebben doodgeslagen. In augustus vorig jaar ontsnapte hij uit de gevangenis. HU zou zaterdag trouwen. ANTI-INFLATIE TE DUUR "Value Today", een blad dat bedoeld was om mensen te helpen de inflatie te bestrijden, is. na slechts zes keer te zijn verschenen, opgeheven. Een woordvoerder van het Britse blad deelde mee dat de kosten zo hoog werden „dat men op elke uitgave verloor". CAIRO (ÜPI/DPA) President An war Sadat van Egypte heeft de leiders van het Verenigd Koninkrijk, Frank rijk, Zuid-Slavië en India gisteren boodschappen gezonden waarin hij de wens uit dat die landen deel nemen aan de Arabische-Israëlische vredesconferentie in Genève, zo heb ben regeringskringen in Cairo ge zegd Egypte heeft dinsdag de Verenig de Staten en de Sowjet-Unie for meel verzocht de conferentie bijeen te roepen. Volgens het Eyptische persbureau zal Sadat soortgelijke boodschappen sturen aan Afrikaanse, enige Oost- europese en Aziatische staatshoofden. De Saoedi-Arabische Ambassadeur in West-Duitsland Jamil Al-Hejailan heeft gisteren de landen van West- Europa opgeroepen een actieve rol te spelen bij de pogingen om vrede te bewerkstelligen in het Mid den-Oosten en daaraan toegevoegd "Zij zijn daartoe in staat". In een vraaggesprek met de "Ge neral Anzeiger in Bonn verklaarde de ambassadeur dat de landen van de Europese Gemeenschap al voor hun 'recente ervaringen' - hij doel de hiermee kennelijk op het olieem bargo - wisten dat 'de economische voorspoed en politieke stabiliteit van het westen nauw verbonden is met de loop der gebeurtenissen in het na bije en Midden-Oosten'. Faroek Kaddoemy, hoofd van het politieke bureau van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO), heeft gisteren gezegd dat de PalestUnen uit sluitend als onafhankelijke delegatie aan een nieuwe Geneefse vredescon ferentie voor het Midden-Oosten zul len deelnemen. Kaddoemy zei dit in een Interview met het onafhankelijke Libanese dag blad An Nahar. "Indien de Pales tijnse nationale raad van de PLO be sluit dat de Palestijnen aan de Ge neefse conferentie moeten deelnemen, dan moet de PLO deelnemen als een onafhankelijke organisatie". Kaddoemy maakte verder duide lijk dat de PLO tot dusver niet heeft deelgenomen aan de huidige bespre kingen die de Arabische landen met elkaar voeren over de Geneefse con ferentie. Koning Hoessein van Jor danië reisde gisteren naar Syrië voor besprekingen met president Assad. LISSABON (AP) —De Portugese strijdkrachten hebben de politieke partijen in het land een gedetailleerd plan voorgelegd op grond waarvan in de nieuwe, door burgers op te stel len grondwet de hoogste macht moet worden toegekend aan militairen. Het voorstel van de strijdkrach ten werd aan de partijen voorgelegd op het moment dat zij hun campag ne begonnen voor de verkiezingen voor een grondwetgevende vergade ring. De verkiezingen zullen op 25 april worden gehouden. Jorge Jesuino, de minister van Voorlichting, verklaarde op een pers conferentie dat het plan van de strijdkrachten de garantie moet bie den dat de revolutionaire militaire raad, die verleden maand werd op gericht, gedurende tenminste drie Jaar hogere bestuursbevoegdheden houdt dan de regering. Hij voegde eraan toe dat volgens het plan van de strijdkrachten de nieuwe grondwet, die hij voorlopig noemde, een geldigheidsperiode van slechts vijf Jaar moet krijgen. De Portugese premier Vasco Gon- calves heeft gezegd dat zijn rege ring niet zal toestaan dat de Ameri kaanse basis op de Azoren zal wor den gebruikt tegen Arabische landen. Toen het rechtse bewind van pre mier Marcello Caetano nog aan de macht was in Portugal werden Ame rikaanse transportvliegtuigen op de Azoren bijgetankt ten tijde van de oktoberoorlog in het Midden-Oosten van 1973. Washington had toen een wapenluchtbrug tussen de VS en Is raël geslagen. In antwoord op vragen van het pro- Libische Libanese weekblad Al- Massa over het toekomstige Portu gese beleid ten aanzien van dit punt zou Goncalves hebben gezegd: „We zullen nooit vijandelijke acties tegen het Arabische volk ondernemen en nooit toestaan dat dergelijke acties vanaf of via ons grondgebied worden ondernomen". Doodstraf De Algerijnse presi dent heeft gisteren een decreet on- oertekend, op grond waarvan tegen drughandelaars de doodstraf kan worden uitgesproken. Importeurs, ex porteurs, fabrikanten, koeriers e.d. kunnen van 10 tot 20 jaar gevange nisstraf krijgen. ADVERTENTIE Een goede auto, die vindt u in met 4 vestigingen in Leiden de nieuwe generatie VW's en omgeving (er is er altijd en Audi's. één bij u in de buurt). De Golf, de Scirocco, de Passat, Kamsteeg koopt niets voor één- de Audi's. Concepten van de toekomst, met spreek woordelijke zekerheden van VW/AUDI, versterkt met de unieke computer-diagnose. Ze worden u van harte aanbevolen door Kamsteeg, malige verkoop-successen. Wel voor blijvend tevreden klanten. Vandaar extra aandacht, extra service, tot uw dienst: kamsteeg Geversstraat 30, Oegstgeest, 071 -51940/52661 Tramstraat 67. Katwijk, 01718-15141 v.d. Valk Boumanweg 2, Leiderdorp. 071-9921S Hofweg 89, Voorschoten, 071 -69307 GENÈVE (AP) Het internatio nale comité van het Rode Kruis heeft van de regering van Irak op dracht gekregen zijn humanitaire hulp aan de slachtoffers van de ge vechten in Koerdistan te staken. In een gisteren gepubliceerd com muniqué wordt verder gezegd dat Irak ook zUn activiteiten inzake de repatriëring van Koerdische vluch telingen uit Iran heeft stopgezet. In kringen van het Rode Kruis te Genève is voorts vernomen dat alle hulpzendingen aan de Koerden in Irak, van Iran uit, waren beëindigd sinds het ingaan van het nieuwe akkoord tussen Bagdad en Teheran. OnmiddellUk na het tekenen van deze overeenkomst büvoorbeeld wer den twee konvooien van het Rode Kruis die met voedsel en andere voorraden op weg waren van Iran naar Irak, voor zU de grens bereik ten tegengehouden. Het had hier nog maar een be trekkelijk kleine zending betroffen maar, aldus is vernomen, de voorbe reidingen om meer te gaan doen waren toen al ver gevorderd. Na het ondertekenen van het ge- PEKING (Reuter) De lig waarnemend president van China, Toeng Pi-Woe, is op 90-Jarige leef tijd overleden. Toeng Pi-Woe was lid van het centrale comité van de communisti sche partij, lid van het permanente politieke partijbureau en vice-voor- zitter van de vaste commissie van het nationale volkscongres, het Chi nese parlement. Toeng fungeerde als voorlopig staatshoofd na de val van Lioe SJao- Tsji, hét voornaamste slachtoffer van de culturele revolutie van 1966 tot 1969. 30e INTERNATIONALE RAI AMSTERDAM 4Mnl3APRIL1975 ADVERTENTIE De attraktie van bet jaar! Voor iedereen die van gezelligheid houdt, het nieuwste van het nieuwste wil zien en weer 'es op heel èndere ideeën wenst te komen. Ga er óók van genieten en heerlijk vrij rondneuzen. De 30e Beurs heet u hartelijk welkom en garandeert u een uniek plezierig dagje-uit! De gezelligste en grootste nieuwtjes show van ons land Dagelijks open van 10-5 en van 7-10.30 uur. TT-biljetten aan alle NS stations. Op de zondagen tot 5 uur. Entree 5^ p.p. Veilige kleuterspeelplaats gratis. Kinderen tot 14 jaar en Ruime parkeerpleinen vlakbij, groepen van minstens 25 pers. reduktie! noemde akkoord had Iran laten we ten aan het Rode Kruis te Genève dat voor alle nieuwe verzendingen naar de Koerden de toestemming van Irak vereist was. „Irak heeft evenwel het interna tionale comité verzocht zUn huma nitaire steun te staken nu door het akkoord een nieuwe toestand is ont staan", aldus werd in het communi qué gezegd. Dit betékent dat ook een einde is gekomen van bezoeken van in Tehe ran gestationeerde vertegenwoordi gers van het Rode Kruis aan Iraakse militairen die door de Koerden krijgsgevangen waren gemaakt. (Irak had nooit toegestaan dat het Rode Kruis gevangen genomen Koer dische gevangenen mocht bezoeken). Ikonen Wladimir Moroz, een Hussische artiest, eens wel bekend in de buitenlandse gemeenschap in Moskou. tot 15 jaar gevangenis straf veroordeeld wegens speculatie op grote schaal in ikonen. De 40-Ja rige Morty- kreeg de maximale ge vangenisstraf ingevolge een artikel van het wetboek van strafrecht dat speculatie in voorwerpen van devie- zenwaarde verbiedt.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9