ISRAEL BLIJ MET DRIEDAAGS BEZOEK VAN DER STOEL ,Geen valse hoop wekken' Kabinet wil voor oudere werklozen langer m uitkering Zuidmolukkers voorgeleid steenkamp prijst kandidaat voorzitter van kvp Den Uyl: twijfel aan NAVO zinloos Gezien bij zelf zien bij voor ontslag Centrum controleert samkalden het hele lichaam Wie nu vooreen proefritinstapt bij Alfa Romeo,wordteen ervaringrijken En misschien een jaar gratis benzine en alkisk VRIJDAG 4 APRIL ^gSSSBSSBSMM Door Rob Simons JERUZALEM (SP) Het drie daagse officiële bezoek van minister Van der Stoel aan Israel, dat van daag begint, staat in het teken van oe "warme vriendschap' tussen de j Joodse staat en Nederland. Rege- ringskringen in Jeruzalem spraken ei dan ook hun vreugde en tevreden heid over uit dat Van der Stoel naar Israël wilde komen. Drie jaar na het officiële bezoek van de vorige minister van Buitenlandse Zaken, fcchmelze*- aan Israel valt de komst vajn Van der Stoel eigenlijk buiten het protocol dat eerst een tegenbe zoek van een Israëlische ambtgenoot voorschrijft, i De Israëliërs zien juist hierin een extra blijk van de vriendschap en de rauwe betrekkingen tussen beide landen. Niet alleen op het politieke v'ak. maar ook in de dagelijkse prak tijk komt die goede verstandhouding tot uiting. Israëlische diplomaten in Jeruzalem wezen in dit verband op het Eurovisie Songfestival, waar ce Israëlische veretegenwoordiger: Shlomo Artzi door de Nederlandse jury met tien punten rijk werd be- ceelci, terwijl Nederland van de Is raëliërs op zijn beurt met twaalf pun ten werd beloond. Israël ziet in die waardering naast de nul-score van lbnden als Joego-Slavie, waarmee Jeruzalem geen diplomatieke be trekkingen onderhoudt, alweer aan wijzing voor de wederzijdse sympa thie. Grote indruk De afgelasting van het bezoek van minister Van der Stoel aan Saoedi- Arabie, aangezien Joodse Journalis ten hem niet konden vergezellen heef m Israël grote indruk gemaakt, waardoor de populariteit van Neder land bij de Israëliërs, die na de Oktoberoorlog en de Arabische olie boycot ongekende hoogten had be reikt, opnieuw is aangewakkerd. De aanstaande reis van Van der Stoel, naar Egypte wordt in Jeruzalem ove rigens positief beoordeeld, daar het van belang wordt geacht "als de i rienden van Israël ook spreken met Jsraëls vijanden". Israël gaat er van uit dat niet automatisch "iedereen die met Is- taëls vijand spreekt, ook Israëls tijand is". Bovendien komt minister van Buitenlandse Zaken Jigal Allon waarschijnlijk in de herfst al naar Ne er land, zodat na 't bezoek aan Cai ro mogelijke plooien in de Neder lands-Israëlische relatie dan zonodig kunnen worden glad gestreken. Door het sterke toeristische ac cent van dit vrij korte bezoek loopt Van der Stoel minder gevaar, dat zijn verblijf Israël te veel aandacht Lrijgt. Tijdens de enige werkbijeen komst, waarvoor slechts enkele uren zijn uitgegrokken, zullen de Israëlische banden met de EG het centrale onderwerp van bespreking Samen met West-Duitsland. Enge land en tot op zekere hoogte Dene marken wordt Nederland in Jeru zalem tot die landen in de EG ge rekend waarmee ondanks bepaalde meningsverschillen '-och een gemeen schappelijke basis bestaat. In het wijde scala van meningen dat ook betreffende het Midden-Oosten bij voorbeeld over de houding tegen over de Palestijnse bevrijdingsorgani satie of over een Israëlische terug trekking uit bezet gebied in de Eu ropese gemeenschap bestaat, neemt Nederland, in tegenstelling tot Frank rijk, Italië en Ierland een welgezin de houding tegenoveer de joodse staat in. Gunstig In die gunstige politieke sfeer denkt Israel dat de Nederlanders als "vrien den goed begrijpen wat wij willen". De Israëliërs zullen de Nederlandse delegatie na de mislukking van Kis singers bemiddelingpogingen "de we gen uitleggen die naar vrede kun nen leiden." Hoewel daarbij voor Nederland geen bijzondere taak ligt weggelegd, zal tijdens de dialoog de Nederlandse bijdrage aan Israëls po sitie ter sprake komen. In dit ka der zou stellig de Nederlandse stel ling in de Verenigde Naties bij on derwerpen betreffende het Midden- Oosten worden besproken. De goede persoonlijke verstandhou ding tussen Allon en Van der Stoel, die elkaar nog twee maanden ge leden bij de Berlijnse vergadering van de socialistische internationale hebben ontmoet, wordt een verdere waarborg geacht voor een goed Ne derlands begrip van Israels politieke en economische noden. Wegens de emigratie van Sowjet-joden naar Is rael is de Nederlandse behartiging van de Israëlische belangen in Mos kou, waarvoor "grote waardering" bestaat van groot belang. Op economisch terrein verwacht Israel op Nederlandse steun te kun nen rekenen bij haar eisen tegen over de EG. In Januari 1975 heeft Israël een nieuwe vrijhandelsover eenkomst met de Gemeenschap ge- slloten. Als handelspartner komt Ne derland voor Israel, vergeleken met de andere EG-landen, op de derde plaats. De economische betrekkingen tussen beide landen hebben zich vooral de laatste drie jaar belang rijk ontwikkeld en zijn van 1972 tot 1974 verdubbeld. Het vorig Jaar stond tegenover een Nederlandse ex port van 265 miljoen dollar naar Israel, waarvan 200 miljoen dollar voor de bouw van schepen, een to tal Nederlandse export naar alle Arabische landen van 437 miljoen dollar. De Nederlandse invoer uit Is rael bedroeg het afgelopen Jaar 130 miljoen dollar. De Israëliërs willen van het officiële bezoek van de Ne derlandse minister van Buitenlandse Zaken zo goed mogelijk gebruik ma ken om de banden met Nederland te versterken, uitgaande van "de gees telijke verwantschap met Europa, gebaseerd op de technologie, demo cratie en de Joodse culturele erfe nis", waaraan Israel, dat steeds meer geisoleerd komt te staan, een sterke behoefte heeft. Dr. De Man over onderzoek naar menselijk kankervirus: Door Witm Wirtz LEIDEN Het verband tussen virussen en het ontstaan van bepaal de vormen van kanker is nog ver te zoeken. Weliswaar zijn er met name in de Verenigde Staten al meerma len aanwijzingen gevonden die erop zouden duiden dat er een menselijke kankervirus bestaat. Maar volgens dr. J. C. H. de Man, lector aan de Leidse universiteit en werkzaam op het pathologisch laboratorium van het Academisch Ziekenhuis, werd dit in de meeste gevallen weer aan gevochten omdat het menselijk ma teriaal waarmee gewerkt werd be smet zou zijn met een dierlijk, kan kerverwekkend virus. Vermoedelijk is op dit gebied de eerste vondst waaraan grote waar de moet worden toegekend die van de Amerikaan Bob Gallo. Deze ont dekte eerder dit jaar een menselijk virus dat mogelijk verband houdt met kanker. In het voetspoor daarvan is tenminste van even groot belang het onderzoek waarvan de eerste fase kortelings in Leiden en Rijswijk, werd afgesloten. Dit onderzoek, dat onder leiding staat van dr. De Man, had tot resultaat dat er aanwijzin gen werden gevonden voor een men selijk kankervirus. Dr. De Man doet daar zeer voor zichtig over. Hij zegt: 'We hebben aanwijzingen gevonden. Maar dat wil beslist niet zeggen dat we nu de op lossing hebben. Het is belangrijk dat dat wordt vastgesteld. We moeten geen valse hoop en angst gaan wek ken bij het publiek". De groep van dr. De Man isoleer de een menselijk virus dat nauwe sa menhang lijkt te hebben met bot- kanker. Wat beslist niet wil zeggen, dat dit virus ook de oorzaak van bot- kanker is. Dr. De Man: "Bij spon tane tumoren in het dierenrijk zijn inderdaad bepaalde virussen betrok ken. Maar bij de mens is dat nog nooit aangetoond. Er zal verder on derzoek moeten word°n gedaan. Maar het is de vraag of zelfs met gebruik van de modernste technieken ooit aangetoond zal worden dat het zo is". Het onderzoek van de groepDe Man werd in 1972 in Leiden opgezet en groeide in 1973 uit tot een samen werkingsverband met TNO in Rijs wijk. Inmiddels zijn er vier institu ten bij ingeschakeld: het patho logisch laboratorium en het labora torium voor fysiologische scheikun de in Leiden en het Radiobiologisch Instituut en het Instituut voor expe rimentele gerontologie van TNO in Rijswijk. In Leiden wordt uitsluitend met menselijk materiaal gewerkt om enige "laboratoriumbestmetting" met een dierlijk virus uit te sluiten. In het pathologisch laboratorium, worden weefselkweken opgezet en ingevroren. Sommige van deze kwe ken blijken in de kweekvloeistof deeltjes te produceren die lijken op dierlijke kankerverwekkende virus sen. Volgens dr. De Man zijn er concentratie-methoden nodig om de ze deeltjes nu samen te brengen en verder te onderzoeken of er inder daad sprake is van een menselilk kankervirus. Inmiddels hebben in Rijswijk, los van het samenwerkingsDrolect met Leiden, twee onderzoekers in hun vrije tijd een soortgelijk onderzoek opgezet. Zij zouden een menselijk virus hebben geïsoleerd dat verwant is aan virussen die bij proefdieren leukemie (bloedkanker) veroorza ken. Dr. De Man durft daar g:en oordeel over te vellen, omdat hij het onderzoek niet kent. "Je kunt daar om ook geen vergelijking maken, tussen de resultaten van dat onder zoek en het onderzoek in Leiden", zegt hij. Dr. De Man blijft in alle voorzich tigheid benadrukken dat elke veron derstelling in de zin van: kanker wordt door een virus veroorzaakt, uit den boze is. Ook wijst hij erop dat er in dit verband van besmet telijkheid beslist geen sprake is. "Voor zover wij kunnen nagaan ont staat kanker onder omstandigheden, die ons nog lang niet bekend zijn. Eén van die omstandigheden kan een virus zijn. Maar dat hoeft hele maal niet". Toch is de eerste fase van het gigan tische onderzoek van Leiden en Rijs wijk kennelijk belangrijk genoeg. Het Koningin Wilhelmina Fonds heeft althans besloten voor de komende vier jaar het onderzoek wederom te subsidiëren. GOUDA (SP) Elke twijfel over bet Nederlands lidmaatschap aan de NAVO is zinloos en gevaarlijk. Mi nister-president Den Uyl heeft dit zijn partijgenoten van de Partij van d* Arbeid voorgehouden. Hij deed dat met een rechtstreekse verwij- »np naar het PvdA-congres, dat vol gende week voor een groot deel aan de NAVO gewijd zal zijn. Als kritisch lid binnen de NAVO werken aan vrede en veiligheid noem de Den Uyl. op een partijbijeenkomst de enige weg die uitkomst biedt". Ilij verwierp de gedachte die in zijn partij bij de linkervleugel veel aan hang heeft het lidmaatschap van de NAVO aan een termijn te binden. "Men kan niet tegelijkertijd aller lei voorstellen, doen. zoals verminde ring van de tactische nuclaire wapenen en tevens dreigen met uit treden". zei den Uyl. Hij noemde het Atlantisch bondgenootschap "de zekering in de oost-west-verhoudin gen die levensgevaarlijke kortsluitin gen kan voorkomen". Den Uyl vond, dat Nederland "een lastig en kritisch lid" van de NAVO kan zijn, zolang "er geen twijfel be staat over de wü van de NAVO ge bruik te maken bij het moeizame proces van ontspanning". Voorstellen die er op zijn gericht Ne derland uit de NAVO te laten tre den bestempelde hij met de term 'avonturieren". Den Uyl vond, dat Nederland in allerlei internationale organisaties met kracht moet werken aan het wegwerken van tegenstellingen en op de bres moet staan voor verzoening en samenwerking in de wereld. BERGEN OP ZOOM (SP) CDA voorzitter prof. Steenkamp heeft gisteravond de KVP-kandldaat- voorzitter, W. J. Vergeer: "een voor treffelijk en overtuigd CDA-mail" genoemd. Indirecte kritiek leverde Steen kamp op de afgetreden KVP-voor- zitter Dick de Zeeuw. "We waren er allemaal met open ogen en oren by toen het CDA in Woutschoten orga nisatorisch een feit werd. "Dan gaat het niet de daar gemaakte afspra ken af te doeh als een vodje papier". Steenkamp sprak op een CDA bij eenkomst in Bergen op Zoom. Hij kondigde daar aan dat het eerste CDA-congres op 23 augustus zal plaatsvinden in Den Haag. CH-fractie lei der itruisinga nam op deze bijeenkomst op enkele pun ten duidelijk afstand van de WD. "Ik wil WD-voorzitter Korthals Al- tes wel de illusie ontnemen, dat we bezig zijn het CDA te vormen om VVD, PvdA of welke partij dan ook van dienst te zijn". de jongste telg van de Prénatal-familie op het gebied van (vrije-tijds) kleding voor kinderen van 3 tot 10 jaar, deze K leuke kombinatie. Kabelvest voor in huis; jasje roor de frisse lentedag. Mode kleur écruü Maten 104-116-128-140. Oe prijs? Vanaf 1#,- (tlistijging per maat)' Oersterke. 100% geruwd katoenen jeans LEIDEN: Haarlemmerstraat 5, telefoon: 071 - 22498 GOUDA (SP) Het kabinet overweegt de werkloosheids uitkering aan oudere werklozen vanaf 57V4 jaar te verlengen tot aan de pensioen-gerechtigde leeftijd. Minister-president Den Uyl heeft dit gisteren op een PvdA-bijeenkomst gezegd. Aan een dergelijke maatregel voor 60-jarigen en ouderen is al eerder gedacht. Er moet nog advies van de Sociaal-Economi sche Raad over komen. Het gaat hier om de uitkering krach tens de Wet Werkloosheidsvoorzie ning De geldende regeling is, dat men na een half jaar ww-uitkering *80 procent van het laatst verdien de loon) gedurende twee jaar een wwv-uitkering krijgt (75 procent van het loon;Voor oudere werklozen wil het kabinet deze wwv-uitkering ver lengen. Volgens de Jongste cijfers bedraagt- het aantal werklozen na correctie van seizoensinvloeden 180.000. Den Uyl deed hier droef over. "Ik er vaar het als een nederlaag, dat het niet mogelijk is alle mensen die wil len werken aan het werk te houden", zei hij. Hij aanvaardde het als een centrale verantwoordelijkheid van het kabinet om naar volledige werk- pelegenheid te blijven streven. In dit terband zei hij, dat "we voorzichtig moeten zijn met de arbeidskosten. De stijging moeten we beperken". Er is minder inkomen te verdelen, hield Den Uyl zijn partijgenoten oor. HIJ beloofde, dat het "dus eer lijker verdeeld zal worden". Volgens de minister-president is in geen en kel Europees land het inkomen van oe l&agst-betaalden zo omhoog ge gaan als in Nederland. Dit jaar zal de aow-uitkering netto met zeven pro cent stijgen. De laatste Jaren heeft volgens Den Uyl een formidabele verkleining van inkomensverschillen plaats gehad. Hi vond het een schaduwkant, dat voor kleine zelfstandigen nog geen mini- mum-inkomen kan worden gegaran deerd. in het kabinet wordt dezer dagen een voorstel besproken van staatsse cretaris Mertens om de Vrijwillige Ouderdomsverzekering (vov) te ver beteren. Deze verzekering is voor \eel mensen als gevolg van de geld ontwaarding een grote teleurstelling. Op reis naar Israël maakte minister Van der Stoel gisteren een tussenlanding in Griekenland, waar hij premier Karamanlis ontmoette. Van der Stoel en Karamanlis bespraken onder meer de kwestie-Cyprus. DEN HAAG (SP) Minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) ziet geen enkele ontslaggrond voor burgemeester Samkalden. De be windsman ziet ook geen motief om de personele samenstelling van het college van B en W in Amsterdam te veranderen. Hij antwoordde dit op schriftelijke vragen van het PSP- Tweede Kamerlid Van der Spek. ARNHEM (ANP) De twee Zuidmolukkers, die vorige week woens dag In Delfzijl zijn aangehouden op verdenking van het plegen van o- vervallen in Gelderland en later ook werden verdacht een aandeel te heb oen geleverd in de plannen pa leis Soestdijk te bezetten, zijn gis teren voorgeleid voor de Arnhemse officier van Justitie. Zij zijn daarna weer terug gebracht naar het hoofd bureau van politie in Arnhem, waar zij sinds zaterdag verblijven. De andere verdachten in de zaak zijn al eerder voorgeleid. Het Arnhemse politiebureau blijft nog steeds onder strenge bewaking. De laatste dagen moeten alle bezoe kers opgeven wat zij komen doen dienen zich daarna zelfs te legiti- Mr A.W. Holsteijn, hoofdofficier van justitie in Arnhem en leider van het onderzoek in het gijzelings complot, verwacht overigens op kor te termijn de toen aangehouden Zuidmolukkers te kunnen overbren gen naar verschillende huizen van bewaring, verspreid over het gehele land. Voor die huizen van bewaring zullen extra veiligheidsmaatregelen worden getroffen. De heer Holsteijn verklaarde gis teren dat het onderzoek nog in alle hevigheid voortduurt. Hij handhaaft zijn eerder uitgesproken verwach ting dat nog meer arrestaties zullen volgen. Op welke termijn dat ge- gebeurt. is nog niet te zeggen. De rijkspolitie te Kaatsheuvel heeft gistermiddag om vier uur een gele personenauto aangehouden met daar in twee Zuidmolukkers, die een aan tal wapens bij zich bleken te heb ben. Het zijn de 23-jarige elekto- monteur M.S. en de 24-jarige wa penspecialist T.W., beiden uit Waal wijk. De mannen kwamen uit Belgie. In de auto trof de politie een semi- automatisch vuurwapen, kaliber 22, aan, twee flobertgeweren met richt- kyker, kaliber 22, een enkelloops Jachtgeweer, kaliber 12, 100 patro nen, kaliber 12, 400 patronen, kali ber 22, twee portofoons, twee camou flagepakken en f 400 in contanten. Naar de herkomst van deze goede ren wordt een onderzoek ingesteld. Beide mannen zijn ingesloten in een tot nu toe geheim gehouden politiebureau. UTRECHT (SP) In Utrecht wordt morgen een centrum geopend, waar Iedereen die zich gezond voelt maar zich toch eens wil laten controleren, terecht kan. Met een verwijsbriefje van de huisarts kan men een gericht onderzoek laten doen zoals op hart en vaatziekten of een totaal-onder zoek, waarbij vele metingen worden gedaan en bloed, hart, longen, oren ogen en andere organen onder meer cp kanker worden gecontroleerd. Zo'n volledig onderzoek kost twee honderd gulden en duurt twee a drie kwartier. In het ziekenhuis is men veel meer geld kwijt: ongeveer acht honderd gulden. Daar komt bij dat zo'n onderzoek in het ziekenhuis drie ochtenden kost. Het centrum voor gezondheidson derzoek is een voortzetting van het biologisch-chemisch laboratorium, wa het afgelopen jaar al zevenhonderd mensen zijn onderzocht. De ervaring hoeft geleerd dat hoewel mensen geen klachten hebben, toch in ongeveer de helft van de gevallen afwijkingen worden gevonden. Deze afwijkingen variëren van doorgezakte voeten tot t aarmoederkanker. Met moderne apparatuur waarover het centrum beschikt, kunnen een paar honderd totaal-onderzoeken per dag worden uitgevoerd. Alleen heeft men niet de ruimte voor zoveel mensen. Wanneer de belangstelling prg groot wordt, wil de stichting ook elders in Nederland soortgelijke cen tra openen. Het centrum krijgt geen fubsidie en een bezoek aan het cen trum wordt mooh vergoed door het z'ekfnfonds, noch door de particu liere verzekering. Oplossing nabij conflict rond ambtenaren ROTTERDAM (ANP) Het con flict tussen het gemeentebestuur van Rotterdam en de gemeente-ambtena ren over de werktü dverkorting ïykt te kunnen worden opgelost. De Alge mene Bond van Ambtenaren (ABVA) heeft, volgens een woordvoerder van deze organisatie, het voorstel van het Rotterdamse gemeentebestuur om deze maand nog met de medezeggen- schaps- en dienstencommissies van de gemeentelijke bedrijven te gaan praten over de vorm waarin de werk tijdverkorting van een kwartier per dag moet worden gegoten, positief ontvangen. De ABVA heeft het colle ge gistefren wel laten weten dat de actie "kwart voor vijf naar huis", die ongeveer 9.000 van de 20.000 ambte naren gisteren voerden, de hele maand mei zal worden gehandhaafd. ADVERTENTIE B.V. Autom. Imp. H. A. MAASLAND Voorschoterweg 17 - Valkenburg - Tel. 0171813900/16275

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7