Optimale omstandigheden en alles gaat naar wens Don Bosco: grote overwinnaar Winkels op zaterdag middagopen „Manden maken is goed voor je temperament Aandacht van NCRV voor Katwijk en jubileum Rijnsburg PAGINA 4 Ë&dbliiLit VRIJDAG 4 APRIL 1975 Biezen-manclenma her JVim van Biezen jubileert: SASSENHEIM „Eigenlijk was de officiële datum 1 april. •Maar iedereen denkt dan gelijk dat het een grap is. We hebben •er daarom ook maar 5 april van gemaakt. Dat valt dan tegelijk mooi samen met de manifestatie Kultureel en Kreatief Sassen- heim in de jeugdsociëteit aan de Vaartkade". Aan het woord tde sinds 10 maart van dit jaar 63-jarige Wim van Biezen, pre- .cies vijftig jaar en enkele dagen lang mandenmaker van beroep. .Een feit, dat gezien de zeldaamheid inmiddels van deze be- 'zigheid niet ongemerkt voorbij mag gaan. Wim van Biezen 'recipieert* zatcr- op het maken dag van half drie lot half vijf in de de chemische Jeugdsocieteit met et ratie. Bijna onnodig eigenlijk, want dagelijks nog is de geboren Hilie- gommer en getogen Sassenheimer in bloemenstandaarts n mandflessen voor wynindustrie, met heute demon- daarnaast al iets wat je het begin de definitieve omschakeling zou kunnen noemen. Via mattenkloppers. later nog fcyn bedrijf tiog te fel t 'toe te zijn,' zegt hij ook.' Ik ben nog volop in de zaak (zijn eigen .Van Biezen Mandwerk B.V.) ingp- fcchakeld. En die felheid. Die komt deze sector "van het vlechten. Je bent daar tem- het plasiic zijn intrede deed peramentvol door. Je bent altijd met je handen bezig. Lichaam en geest Jjlyven daar jong by. Straks ga :k mand omheen het mischien wel wat rustiger Jioen. Mag ook wel na vyf tig jaa: de arbeid. 'Ik ben meer kunstzinniger vlechtwerk al aan myn AOW de meer aparte handel. Want, '20 vervolgt Van Biezen, 'ook in de mandflessen kwam het klad. We •t leuk overgeschakeld naar ook wat visserij, toen wy kochten een mandfles van bijvoor beeld 5 liter in, vlochten er een en leverden het ge- and zes gulden. De mand fles met plastic werd toen voor 1.15 •Wat ik dan ga doen? Vissen op de of zelfs Kaag waarschijnlyk.' Prooi - Wim van Biezen noemt zichzelf J>y de benadering voor dit stukje 'een gemakkelijke prooi.' Hy zegt daar biets te veel of te weinig mee. Van •Blezen is een gemakkelyke prater Hie vijftig jaar mandenmaken (hóe weinig manden er overigens nu nog 'worden geproduceerd, maar daarover later) springend van het een op het ander doorloopt. Z.'gt by voorbeeld over het begin: •Als dertien-jarige ging ik de werk plaats in Hillegom in. Voor die tyd normaal, wanneer je niet verder wil de leren Ik wilde dat niet. Ik wilde by myn vader in het bedriji.' En over dat begin ook: 'Je kreeg toen 6tukloon uitbetaald. Veertig cent per bollenmand. Voor zo'n mand stonc anderhalf uur werk Offioieel. Ik maakte In die tyd per dag al zo'n tien manden per dag, vyf dagen lang en op de zaterdagochtenden nog eens vijf manden, 's Middags ging ik dan met myn vrienden voetballen. Vaak moest je daarvoor eerst op de fiets een eind rijden. Ik had, en heb nog altyd. over energie niet te klagen gehad.' En daarmee belandend by he* heden: 'Je mag het mandenmaken wei een uitstervend beroep noemen. Ik ben een tyd secretaris geweest van de organisatie. Ieder jaar byna kon je zeggen, en dat is nog steeds het geval, nog effe en het is met het vak gebeurd. In de Bollenstreek zyn er nog wat mandenmakers die voornamelijk re- paratiewerk doen. Nieuwe mensen kryg je byna niet meer in het vak All ,*s moet met de hand gebeuren De jongelui van tegenwoordig willen het gewoon niet meer leren. Waarom me.? Misschien omdat ze er tegenaan moeten. Je moet steeds hard door werken. De artikelen zyn anders niet meer te betalen. De hoge uurlonen van tegenwoordig, weet je.' Dag Wim van Biezen (officieel sr.) heeft he' ondanks alles wél vyf tig jaar volgehouden. Heeft in die pe riode diverse omschakelingen binnen de oedryfstak en de verhuizing naar Sassenheim meegemaakt. Twintig jaar geleden bijvoorbeeld, toen do bioembollenhandei meer van kisten en kratten gebruik ging maken stort te de mandenhandei ineen. Van Bie zen: "We hebben ons toen toegelegd kon je Wim van Biezen blééf echter. Zo als hy ook in de donkere crisis periode van de jaren dertig was ge bleven, zoals hy ook de oorlogsjaren toen de manden niet meer aan d« kwekers werden verkocht, doorkwam en blééf. Van Biezen pa?te zich keer op keer aan de omstandigheden aan. In het begin van de jaren zestig stak de creativiteit en inventiviteit na- drukkelyk de kop op. Van Biezen: 'Het begon met kunstvlechtwerk voor plafonds, wanddeoors, rotan meube len en een groot aantal andere vlechtwerkprodukten in de creatieve en gebruikssfeer volgden. Van Biezen'Een heel verschil met het begin, vijftig jaar geleden, dat wel. Maar na al die jaren moet je toch wel een takje kunnen vormen. Want dat is het fyne ook van dit werk: je bent constant met natuur- produkten bezig. Ik heb het vak met teenhout geleerd. Dat was afkomstig uit de Biesbosch. Rotan, afkomstig uit Indonesië, volgde daarna. Wan neer je van het rotan de buitenkant afhaalt, heb Je pitriet. dat mooie blanke riet. Je werk met levend ma teriaal. Zoals het werk dat je maakt ook levend is en iedere keer weer anders. De vormgeving vooral.' KATWIJK/RIJNSBURG - Er werd gistermiddag in het program ma 'Globaal' van de N C.R.V. by- onder veel aandacht geschonken aan oe badplaats Katwijk en aan het in augustus zijn duizendjarig bestaan vierende Rijnsburg. In programma onderdelen, die rechtstreeks vanuit de studio werden uitgezonden en die reedi eerder deze week 'ter plekke" waren opgenomen. Een interessante informatie voor die luisteraars, die niet zo met deze plaatsen bekend zijn. Voor de inwo- r-ers zelf boden ze weinig verrassen- ce elementen. Al was het natuurlijk wel leuk te luisteren naar bekende stemmen. Katwijks burgemeester A. G. Ver- Opnieuw malafide praktijken LEIDEN Voor de tweede keer in korte tijd moet het Landelijk Hoofd bureau van het "Zorgenkind" waar schuwen tegen de malafide praktij ken die (weer) plaatsvinden in Lei den en omgeving door een stichting die zich uitgeeft onder de naam "Landelijk Jeugdzorgwerk". Ene mevrouw De Vos uit Den Haag belt onder anderen artsen en academici op en probeert op die manier EHBO- kisten, toiletartikelen e.d. aan hen te verkopen. Ze zegt dan dat het geld ten bate komt van het lichamelyke en geestelijk gehandicapte kind. Een onderzoek heeft geleerd dat het gaat om een malafide organisa tie, die waarschijnlijk slechts een klein gedeelte aan charitatieve instel lingen afdraagt en de rest in eigen zak stopt. Iemand in Leiden is gisteren voor de tweede keer gebeld en meende er goed aan te doen weer eens de scihjnwerper te zetten op deze or ganisatie en het publiek te waar schuwen. De organisatie blijkt te opereren vanuit Den Haag. Het opgegeven telefoonnummer staat op naam van A. Vitters, Javastraat 47a, aldaar. Blijft leuk Wim van Biezen en de in de BV met hem werkende zoons Wim jr. en Bert) is zich de laatste jaren in zyn bedrijf ook meer toe gaan leggen op de groothandel. Naast de verkoop in het eigen, sfeervolle winkeltje aan de Oude Haven (Vaartkade). Ook de import van mand-, vlecht en meu belwerk is er by gekomen. Van Biezen: 'Die import moest ook wel. Behalve dat het vak in Neder land uitstervend is. wordt het ge woon ook te duur, dat handwerk. Wa kunnen in Nederland niet op tegen landen als China, de Oostbloklanden Joegoslavië en Polen, en landen als Spanje. De arbeidslonen liggen daar nog lager. Die import ik moet het zeggen loopt gewoon ook erg goed Desondanks: Wim van Biezen blyft gecultiveerd mandenmaker in hart en nieren. Verhaalt over de cursus, diie hij aan een vyftiental dames geeft, denk met plezier terug aan de stage, die een meisje van de kunstacademie uit Amsterdam by hem liep. "Dit zyn dingen die ik nog nooit eerder had gedaan. Maar het is gewoon versohrikkelyk plezierig. Nog steeds. Na vyftig jaar.' Grootwinkelbedrijf LEIDEN —De Don Boscoschool is gistetrmiddag op het sportpark "De Vliet" tydens de Leidse school- voetbalfinales als grote overwinnaar uit de bus gekomen. Zowel de B- als de C-junioren van Don Bosco - o- verigens onder deskundige leiding van (UVS-trainer) Wally van Schoo- ten - pakten in de finale-poule de eerste plaats. Bij de B-junioren wer den het als tweede geëindigde Rijn lands Lyceum (0-0) en het tweede team van de Christelijke Technische School (3-0) teruggewezen, terwijl bij de C-tjes de Chr. Scholengemeen schap Zuid-West 2 (1-0) en de Vis ser 't Hooft (2-0) werden geklopt. Het toernooi van de lagere Scho len leverde de Willem de Zwijger- school een duidelijke overwinning op. Nadat de kleine "zwijgertjes" eerst de Hammerskjöldschool met 1-0 had den verslagen (doelpunt van André Wallaard), kwam de Hartebrugschool aan de beurt. Twee treffers van schietgrage Gert Polanen bleken hier beslissend: 2-0. Uitslagen: Hammerskjöld school - Hartebrugschool 0-1; Wil lem de Zwijgerschool - Hammersk jöldschool 1-0; Hartebrugschool - Willem de Zwijgerschool 0-2. Eind stand: 1 Willem de Zwijgerschool 4 pnt; 2 Hartebrugschool 2 pnt; 3 Ham merskjöldschool 0 pnt. B-Junioren: Don Bosco - Rijn lands Lyceum 0-0; Chr. Techn. School 2 - Don Bosco 0-2; Rijn lands Lyceum - Chr. Techn. Sch. 2 0-0. Eindstand: 1 Don Bosco 3 pnt; 2 Rijnlands Lyceum 2 pnt; 3 Chr. Techn. Sch. 2 lpnt. C-junioren: Chr. SG Zuid-West 2 - Don Bosco 0-1; Visser 't Hooft - Chr. SG Zuid-West 2 0-0; Don Bos co - Visser 't Hooft 2-0. Eindstand: 1 Don Bosco 4 pnt; 2 Chr. SG Zuid- West 2 1 pnt; 3 Visser 't Hooft 1 pnt. Het elftal van de Willem de Zwijgerschool winnaar hij de lagere scholen wilde wel even voor de lens: Peter Kling; Arno Lancel; Boudie Pijnakker; Johnnie van Berkel; Wim Picart; Emiel Vincourt; Marchel Bres; Ronald van Weerlee; Martin Oppelaar; René van Haarlem; Gert Polanen; André Wallaard plus begeleiders Van Berkel en Kling. meulen brak een lans voor Katwijk nis badplaats en voor het Tulip Ti me International Music Festival. Hy noemde de komst van Jonge Ame- ikaanse groepen naar Europa een belangrijke mogelijkheid tot ont- meoten. 'Zulke jongeren kunnen een verblijf ^n één van de grote Ameri kaanse hotels in Europa niet bekos tigen", zei hij. "Daarom vinden ze het zo fijn naar Katwijk te kunnen komen om daar in de gezinnen te verblijven tegen een zeer redelijke vergoeding". Niek Hemmes van de Rijnsburgse bloemenveiling "Flora" sprak over 't duizendjarige Rijnsburg en het ont staan van de bloemencultuur in dit dorp. Hij zag het niet als een ge vaar. zoals werd verondersteld door reporter Dick Bikker, dat men in Rijnsburg alles op één produkt had geconcentreerd en wat de export be treft in hoofdzaak op Duitsland. Toen het gesprek uitmondde op de rivaliteit tussen Katwijk en Rijnsburg, zoals in vroeger jaren 't geval was, constateerde Hemmes, dat dit alleen nog is waar te nemen op het voetbalveld in de strijd tussen Quick Boys en Rijnsburgse Boys. Op ander gebied is de samenwerking prima. Ook met de WV, die in het seizoen nagenoeg iedere dag met bui tenlandse gasten naar 's wereld grootste bolbloemenveiling komt om hen iets van de bloemenpracht en 't veilingbedrijf te laten zien. Erik Boshuizen maakte met Dick Varkevisser een - mdgang door de oudheidkamer van het Genootschap "Oud Katwijk". Varkevisser vertelde talrijke interessante bijzonderheden over het waardevolle bezit, dat daar is te zien en over hoe het vroeger in Katwijk was. Amateur-geschiedkun dige S. Leenheer, één van de schrij vers van het boek "1000 Jaar Rijns burg". ging staande bij het in aan bouw zijnde monument voor de gra ven en gravinnen van het Hollandse Huls dieper in op de veel bewogen geschiedenis van dit dorp, dat werd gesticht door Floris V. In dit programma speelden ook de Deerfield Beach High School Band en de Merivale High School Band. Deze muziek was dinsdag reeds op genomen in de sporthal "Cleyn Duin, waar momenteel het derde Tulip Ti me International Music Festival wordt gehouden. Subsidie voor clubhuiswerk in Slaaghwijk LEIDEN De raadscommissie voor samenlevingsopbouw heeft zich gisteravond akkoord verklaard met het plan van de Stichting voor buurt en clubhuiswerk "Slaaghbuurt" (Merenwijk) om voorlopig in de onderruimten van de flats Arends horst en Condorhorst te starten met buurt- en clubhuiswerk. Wethouder Tesselaar zei in een toelichting op 't plan dat het hier gaat om een tijde lijke voorziening, die zal worden verlaten zodra er (ook financiële) ruimte is voor een definitieve be- huzing. Op het ogenblik worden in de on derruimten van de flats al allerlei activiteiten gehouden (Jeugdwerk en peuterspeelzaal). Maar om een uit breiding van die activiteiten moge lijk te maken moet er (met subsi die) een beroepskracht worden aan getrokken en moet er geld op tafel komen voor de lasten van het club- en buurthuiswerk zoals dat op het ogenblik gestalte krijgt. CRM zou zich inmiddels positief hebben opgesteld tegenover een rijkssubsidie voor de tijdelijke voor ziening. Wel wordt verwacht dat aan de definitieve toezegging de voor waarde zal worden verbonden dat over twee Jaar de plannen voor een definitieve accommodatie gereed moeten zijn. De stichting heeft in middels een architect in de arm ge nomen en besloten een bouwcommis sie in te stellen. Voor de tijdelijke voorziening is overigens voor dit AMSTERDAM (ANP) De win kels zouden tot zeven uur moeten openblijven Bovendien is het in het ontwerp-Winkelsluitingswet voorge stelde maximaal aantal openings uren van 55 te beperkt. Dit aantal rroet worden verhoogd tot 58 uur per week Dit schryft de Raad voor het Groot winkelbedrijf in een brief aan de Bij zondere Kamercommissie "Ontwerp- Winkelsluitingswet 1975' Redenen om de winkels langer open te houden Zijn volgens de Raad dat steeds meer gehuwde vrouwen gaan werken, de vergroting van de afstan den tussen woon- en werkgebieden en het "eranderde koopgedrag van de consument. Een mogelijke zaterdagmiddagslui ting wijzen de grootwinkelbedrij ven geheel van de hand. Dit zou ge weldige gevolgen voor de detailhan del hebteen, maar ook voor de consu ment en de werknemers. Via een en- quete heeft men becyferd, dat 2300 fulltime en 1844 parttimers ontsla gen zouden moeten worden, terwijl voor nog eens 900 resp. 32.944 men sen arbeidstijdverkorting noodzake lijk wordt. Van het totale personeel ir. de Ne derlandse detailhandel werkt een der de deel bij de grootwinkelbedrijven. Ook is Dij onderzoekingen gebleken, dat er een reële omzetdaling zal op treden, die niet kan worden gecom- l enseerd. Den zaterdagmiddagsluit penseerd. Een zaterdagmiddagsluiting zal dus grote negatieve effecten op de sa menleving hebben. Ook zou in de stadscentra het leven op zaterdag middag uitsterven. Betekent een der gelijk gebrek aan levendigheid al een verarming op zichzelf, voor bij voorbeeld bioscopen en horecabedrij ven zou het niet minder dan een ramp betekenen, zo stelt de Raad. ZAALVOETBAL LISSE Van Zeist Stars, reeds winnaar van de zaterdagse A-zaal voetbalcompetitie, heeft de kans op de "dubbel" nog steeds in eigen hand. De Lisser formatie plaatste zich tijdens de midweekse ronde in de gemeentelijke sporthal voor de fi nale van het bekertoernooi en komt daarin op zaterdag 3 mei uit tegen het Sassenheimse Sporthuis de Jong. De uitslagen van de halve finale - tussenronde luiden: Café De Engel —FC Ransdorp 1—1 (De Engel wint na strafschoppen) ZMV Noordwijk —Houthandel Huiskamp 0—1, KSL Blauwe Reigers 31, FC Import —Sporthuis de Jong 2—2, Hogen- boom—Daf Broekhuizen 4—0, Ko ningsveld—LBO 0—0 (Koningsveld wint na strafschoppen), FC Fair Play —De Kleie Beurs 0—0 (Fair Play wint na strafschoppen), Muziekhan del Herman Smit—Van Zeist Stars 1 1 (Van Zeist wint na strafschop pen). Op zaterdag 3 mei spelen in de fi nale Sporthuis de Jong en Van Zeist Stars. Om de derde plaats: FC Im port—Muziekhandel Herman Smit. ATHENE AZC maakt het goed! Bij monde van coach George Geurt- sen ontvingen wij deze mededeling voor het thuisfront gistermiddag van uit het zonnige Athene, waar de Al- phense waterpoloploeg een week lang als sparringpartner in actie komt tegen het Griekse nationale zevental. AZC, dat inmiddels al twee maal tegen de Grieken een wedstrijd speelde en zaterdagavond 'officieel' uitkomt voor vermoedelijk vierdui zend toeschouwers, heeft de helft van de trip er al weer op zitten en keert dinsdag terug op Schiphol. Geurtsen vindt dat de omstandighe den "optimaal" zijn en alles "naar wens verloopt". Ook de Grieken zijn nogal blij met de komst van de Al- phenaren. Dat valt tenminste af te leiden uit het verzoek dat zij dins dagavond tot de Alphense ploeg rich ten om nog maar drie dagen langer te blijven. AZC kan daar in verband met werkzaamheden van de spelers niet op ingaan. Met een temperatuur van vijfentwin tig graden en een warme zon die overal de kop opsteekt, is het voor AZC heerlijk vertoeven in Grieken land. Op de dag worden er diverse uitstapjes gemaakt en 's avonds is het hard aanpakken tijdens de trai ningen en wedstrijden. Alleen maar zon. "Mieters, maar wel gevaarlijk", reageert Geurtsen. De meeste spe lers houden het echter wel uit, hoe wel met name Jos van der Heuvel toch "vrij rood" is aangelopen. AZC heeft tot nu toe één keer ver loren (8-3) en één keer gelijk ge speeld: 4-4. De verliespartij werd op de eerste avond geleden. Geurt sen: "Dat was gewoon een kwestie van wennen en de reis heeft toch nog wel parten gespeeld. Maar de tweede avond (4-4) ging het al een stuk beter. Maar er wordt wel vrij hard gespeeld. De Grieken beschik ken over een goede conditie en het is echt wel wat ik me ervan had voorgesteld. De Jongens schrokken er de eerste avond we' van. Het is natuurlijk erg moeilijk om een tegen wicht te vinden in overdag vrij en 's avonds te moeten spelen". De mening tot dusverre van Geurt sen over het Griekse team: "Het is inderdaad een goede ploeg met een goede opvatting van waterpolo, die ze toch nog niet waar kunnen maken. Het is wel bikkelhard en AZC moet er wel voor knokken. Het is wel fair polo en dat is voor de jongens goed om te spelen". Zaterdagavond komt AZC voor de officiële krachtmeting te staan. De wedstrijd in het Olympisch bad, en kele minuten van het hotel waarin de ploeg is ondergebracht, wordt ge leidt door een Joegoslavische arbi ter en ook de Griekse supporters ver wachter er erg veel van.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4