Meren wijk kan eind '75 uit zes tv-programma's kiezen Rijk keurt gebouw vbo-lom school af prenatal profiteer prijzen!! Gezamelijk plan van NS en gemeente voor Het Spoortje? Kabeltelevisienet kost drie miljoen mizu STICHTING LEGT TROEVEN OP TAFEL Stichting werkt aan voltooiing kabelnet Werkplan SAD voor verdeling subsidie Keukenhof in geuren en kleuren keukens prénotol 0 VRIJDAG 4 APRIL 1975 LEIDEN LEIDEN De vastgelopen onderhandelingen over het voormalige spoorwegemplacement aan de Herensingel, beter bekend als ,,'t Spoortje", worden weer hervat. In een gesprek, dat on langs is gevoerd tussen enkele gemeenteambte naren en een deputatie van de NS, is besloten de eertijds gevormde werkgroep Emplacement Herensingel weer bijeen te roepen en een nieuw plan vóór dit terrein voor te bereiden. van gemeentewege is daarbij onder meer voorkeur uitgesproken voor de bouw van zelf standige bejaarden woningen in laagbouw met een dienstencentrum. Liever dan een bejaar dentehuis. Een NS-vertegenwoordiger heeft daarop meegedeeld, dat dergelijke bejaarden woningen door NS heel goed te realiseren zijn. De gemeente en de NS zullen gezamenlijk zoe ken naar een alternatief voor het kantoorge bouw, dat op het terrein tussen Noord en De Kooi was gepland. Dit in verband met de grote bezwaren, die de buurtbewoners hebben tegen een dergelijk massaal gebouw. Verder is tijdens de besprekingen duidelijk geworden dat de Leidse Apparaten Fabriek in Noord kan blijven ondanks dat het huurcon tract met LAF aanvankelijk was opgezegd. Dit was gebeurd om het bebouwingsplan voor het Spoortje snel van de grond te krijgen. Daarmee zijn de pogingen die wethouder Van Aken heeft gedaan, om de LAF een nieuwe vestiging te ge ven ln de Grote Polder, overbodig geworden. Tijdens de besprekingen is van gemeente wege nog gepoogd de NS zover te krijgen, dat ze de gronden van het emplacement tegen een redelijke prijs zou verkopen aan de gemeente Leiden. De NS bleek daar slechts toe bereid, wanneer men daarvoor in ruil gronden elders In Leiden ter beschikking zou krijgen. Daarbij werd met name het Schuttersveld genoemd. B en W hebben echter standpunt ingenomen, dat er geen vervangende grond zal worden aangeboden voor het emplacement. Daarop is van de Leidse kant de suggestie gedaan om samen met de Spoorwegen een bouwplan te ontwikkelen, waarbij gedacht wordt aan het realiseren van een wijkcentrum, winkels, goedkopere woningen en groenvoor zieningen, naast de bejaardenwoningen. Aan de hand van wat er uiteindelijk gerealiseerd wordt, zal de NS te zijner tijd een prijs voor de grond berekenen. Wel hebben de Spoor wegen verzocht om medewerking van de ge meente Leiden bij het aanvragen van subsidies, zodra dit mogelijk is. Voor de hele opzet van het "Plan Spoortje" zal in de toekomst een exploiatie-overeenkomst gesloten moeten wor den tussen de gemeente en de NS. Voor de Spoorwegen zal die overeenkomst onder meer inhouden dat men financieel bijdraagt in de kosten van de bovenwijkse voorzieningen. In de commissie voor Ruimtelijke Ordening constateerde wethouder Waal dat "het er wat hoopvoller uitziet". De Spoorwegen gaan op dit ogenblik uit van een heel andere benadering dan vroeger. Toen nam men een vrij onaange naam standpunt in, terwijl men nu meer oog heeft voor het belang van de wijk. Ham (CDA) „Ik heb perplex gestaan van de verandering: van standpunt". Hij pleitte ervoor ln de werk groep ook een bewoner van Leiden-Noord op te nemen. Beijen (PPR/PSP/D'66) was minder onder de indruk van de resultaten: ,.De NS ge draagt zich als een projectontwikkelingmaat schappij". gezellig met het hele gezin, ideetjes opdoen voor 'n i zaaaalige zomer! LEIDEN Als alles volgens plan verloopt, kunnen nog voor het eind van dit jaar zo'n kleine drieduizend gezinnen in de Merenwijk een keuze maken uit zes televisie- en tien FM- radioprogramma's. Die ruime keuze wordt mogelijk gemaakt door de Stichting Kabelnet Merenwijk, die in 1973 door parti culier initiatief op poten werd gezet en nu zover is, dat be gonnen kan worden met de bouw van een 114 meter hoge antennemast. De kosten van een aansluiting op de kabeltelevisie bedragen f7.75 per maand voor de bewoners van een huurhuis en f3.- per maand voor de bewoners van een koopwoning. De laatste categorie heeft reeds een deel van de kosten bij het kopen van het huis betaald. Nog volgend Jaar hoopt de stichting zover te zijn dat e!l woningen in de Merenwijk op het kr ?lnet zijn aangesloten. 'olgens voorzitter F. de Boer is df '.abeltelevisie in de Merenwijk een un eke zaak om twee redenen. In de eerste plaats omdat de kosten de laagste zijn van ons land (Oegst- geest b.v. f 11.84 per m) en in de tweede plaats omdat het de aanzet ls voor het eerste regionale kabel televisienet in Nederland. Die regio nale opzet is mogelijk omdat de 6tichting met de gemeente Oegstgeest en Multivisie (een commerciële in- stelling) gezamenlijk een nieuwe 6tichting hebben gevormd, waarin de antennemast en het ontvangststation zijn ondergebracht. In deze stichting zullen in de toekomst ook andere ge meenten, die overgaan op kabelte levisie, kunnen deelnemen. Alle in woners van de aangesloten gemeenten krijgen beeld en geluid van de mast en de centrale, die in Oegst geest, nabij het zwembad Poelmeer, een plaats krijgen. Aanvankelijk was het de bedoeling dar. de mast zou worden geplaatst op één van de flats aan de IJsselmeer- laan in de Merenwijk, maar daar waren bezwaren tegen (o.a. de hoog te van de mast), terwijl de ont vangstkwaliteit niet gewaarborgd was. In maart van het vorig jaar, werd het idee geopperd om de anten nes te plaatsen op de schoorsteen van de vuilverbrandingscentrale in Leiden. Binnen de Algemene Raad van de Vuilverbranding bleken echter be zwaren te bestaan, die er uiteindelijk to leidden dat eind van dit jaar af wijzend werd beslist. Voorzitter De Boer is over deze handelwijze niet ers te spreken: "Ze hebben ons een jaar aan het lijntje gehouden". De stichting week uit naar Oegstgeest, waar men snel tot overeenstemming kwam over de plaats van de ont vangst-antennemast, die een hoogte zal krijgen van 114 meter. De bouw van de mast moet in zes a acht maan den voltooid zijn, terwijl het ont vangststation (kosten ca. 300.000 gulden) reeds voor een groot deel klaar is. Op 31 december van het vorig Jaar weren er 650 woningen in de Meren- wi'k op de Centrale Antenne Inrich ting aangesloten. Binnenkort zullen de aansluitin gen van circa 1350 woningen in de Slaaghwijk worden voltooid, terwijl in de loop van dit jaar nog eens 1100 woningen op de kabeltelevisie zul len worden aangesloten. Nog in '76 hoopt men zover te zijn, dat in alle woningen van de Merenwijk ka bel - tv kan worden ontvangen. De stations die men via de CAI kan ontvangen zijn: televisie: Ne- rerland I en II, Duitsland I, II en Hl en België Vlaams. Radio: Neder land I. H en m, Duitland 1, n en m en enkele Belgische en Engelse venders. De capaciteit van de mast tn het station is zodanig, dat de keu ze in de toekomt nog kan worden uitgebreid tot 9 televisiestations en 18 FM-radioprogramma'a. Bij de presentatie van het eerste Jaarverslag van de stichting werd door het bestuur geconstateerd, dat de wisseling van het college van B. en W. in september van het vorig jaar nadelig is geweest voor de in voering van de kabeltelevisie in Lei den. Bestuurslid Wentholt: "Van het vorige college kregen we alle mede werking bil het aanvragen van de machtiging, maar dit nieuwe college wil de machtiging van ons overne men. Maar die geven wij niet zon der meer af. Daar moeten zeker heidsstellingen tegenover staan. Bo vendien heeft het college laten we ten zelf een machtiging te zullen aanvragen voor de rest van de stad". Een van de eisen die het stich tingsbestuur aan de gemeente stelt is dat de kijker via een eigen verte genwoordiging in het bestuur in vloed en controle kan uitoefenen op de daden van het bestuur. Een ze kere controle van de overheid vindt men wel gewenst, maar dat mag vol gens het bestuur geen monopolistisch karakter dragen en niet kostenver hogend werken. De stichting zegt, dat een snelle nvoering van de kabel tv in andere delen van Leiden op dit ogenblik vol ledig in de handen ligt van de ge meenteraad. "Als het gemeentebe stuur nog dit jaar zou besluiten om .net ons in zee te gaan, dan kunnen we nog 1e garantie geven, dat een aansluiting evenveel zal kosten als m de Merenwijk. Bovendien zou bin nen twee Jaar heel Leiden aangeslo ten kunnen zijn op de kabeltelevisie. B. en W. zullen daartoe 't initiatief moeten nemen. Wij als bestuur vin den het eigenaardig dat het nog niet gebeurd is", aldus de heer Wentholt. Hoewel in het jaarverslag wordt geconstateerd, dat men vertrouwen heeft dat de stichting overeenstem ming zal bereiken met de gemeente leiden, stelde de heer Wentholt gis termiddag vast, dat op een aanbie ding om ie statuten van de stichting te wijzigen tot dusver niet is gerea geerd door het college van B. en W. Slotconclusie van de heer Went holt. "Er zit een aardbol tussen technische aanpak en de politieke sanpak". Stadskantoor op marinecomplex LEIDEN Het marinecomplex aan het Noordeinde is een van ae 1 erreinen, die op het ogenblik beoor deeld worden op hun geschiktheid, om er een stadskantoor te realiseren. Wethouder Waal deelde dit gister avond mee in de commissie voor de ruimtelijke ordening. Een dergelijk stadskantoor zou benut worden om diverse gemeentelijke instellingen en afdelingen die nu over de stad ver spreid zitten, te concentreren. Vol gens Waal is de exploitatie mogelijk sluitend te maken nu de op korte afstand gelegen Wiite Poortka zerne gedeeltelijk is verhuurd aan de bv confectie-industrie "Van Es". LEIDEN De bestuursraad de schooladviesdienst is bezig werkplan te maken om tot een eerlijk mogelijke verdeling te men van de subsidie die het rijk in- dcrd met f 60.000, zou dan de school adviesdienst toekomen. De SAD zou dit bedrag volgens eerder uitlatingen van haar directeur drs. Poell beste den aan een uitbreiding van man- In het Centraal Reken Instituut van de Leidse Universiteit vond gisteren een directoraatswisse ling plaats. Scheidend directeur prof. dr. G. Zoutendijk, die er elf jaar werkzaam is geweest en een functie heeft aanvaard bij DeltaLloyd, ontving uit handen van zijn opvolger, ir. R. Slegten- horst een kopengravure. Op de foto kende directeur. middels heeft toegezegd. Voor 1975 kracht. Maar de werkgroep onder gaat het om een bedrag van drie wijs van Leiden-Noord beschouwt ton, waarvan de werkgroep onder- die drie ton als project-subsidie dat, wijs van het wijkcollectief "Plan uitgaande van een eerder ingediende Nocfrd" vindt dat het Noord moet, mi de schooladviesdienst kennelijk nog geen beslissing is gevallen. Het raadslid Meijer (PvdA), die in de bestuursraad van de SAD zitting heeft, deelde gisteravond tijdens 'n vergadering vai onderwijs mee werkt wordt. de heer Slegtenhorst, mevr. Zoutendijk en de vertrek- Een huilende aftocht De "boot was aan", bij de Haag- Overigens zei wethouder Tesselaar, se politierechter. De 34-jarige huis- LEIDEN De Stichting Kabel- houden op de naleving net Merenwijk is in september 1973 tuten, tot stand komen op initiatief van oe heren J. B. van Zoen (Delta Lloyd Vastgoed) en R. G. A. Went holt (Deinst Gemeentewerken), die de mogelijkheid bespraken om met •alle bouwers, beleggers en woning bouwverenigingen te komen tot éen Centrale Antenne Inrichting Merenwijk. de sta in november 1973 werd een machti gingsaanvraag bij de PTT ingediend. De stichting kreeg daarbij de steun van het toenmalige college van B. en W., dat zelf geen initiatieven in die richting wilde ontplooien. In fe bruari van het vorig jaar werd de de ttichtingsacte gepasseerd en kon met net aanleggen van het kabel-tv-net De Keukenhof in Lisse. Altijd goed voor'n geweldig dagje uit Bezoek deze bloeiende bloemenhof en bewonder. Duizend en één k verschillende bloemen. I Altijd weer w, altijd r anders. in reactie op recente artikelen in deze krant, dat de verdeling va subsidie inderdaad een zaak is de bestuursraad van de schoolad Die samenwerking kwam tot stand worden begonnen. Daarvoor werd werd bepaald dat het kabel net zonder winstoogmerk geëxploi teerd zou worden en dat elke groep van 50 aangeslotenen ou krijgen in het bestuur van de stichting. Bovendien kreeg de ge meente Leiden het recht een be stuurslid te benoemen om toezicht te Als u die zelfde keuken nou 20% goedkoper kunt krijgen door 'm zelf op te meten? de b.v. gebr. Van den Berg-Reeu- wijk in de arm genomen, die inmid dels ook is aangewezen voor het on- stem derhoud van het net. Inmiddels heeft de stichting geko zen voor een definitieve samenwer king met de gemeente Oegstgeest. tn Multivisie voor de bouw van een antennemast en een ontvangststation Het station is zodanig van omvang dat gemeenten in een straal van cir ca 20 kilometer in de toekomst tv- en fm-radio-programma's vanuit dit centrum kunnen ontvangen. Blijkens het eerste Jaarverslag, dat gisteren is verschenen bedra gen de totale kosten van het he le kabelnet een slordige drie mil- viesdienst en niet uit Leiden die terecht stond de had het er wel naar gemaakt. Twee maal was ze al veroordeeld terza ke het plegen van winkeldiefstal- Kom 't ontdekken, de gemeente bevestigde verder wat de werkgroep onderwijs van Leiden-Noord al eer der ln deze krant had kenbaar ge maakt, namelijk dat een delegatie van de bestuursraad van de SAD en de wethouders van financiën en on derwijs samen naar Den Haag zul len gaan om te praten over ae be grotingstechnische aspecten vt subsidie. Daarbij zal het met gaan om de vraag of de gemeente in voorgaande jaren de rijkssubsidie aan de SAD heeft voorgeschoten en of zij dientengevolge dan ook een gedeelte van die subsidie mag op eisen. B. en W. gaan er van uit dat 1 W- Hij ien. De laatste keer had de rechter een week gevangenisstraf opge legd, maar daar had verdachte gra tie voor aangevraagd en verkregen. Maar op 8 oktober van het vorig Jaar was het opnieuw mis en voor de derde keer verscheen ze nu voor de rechter. Ditmaal had ze ïe- een kraantjeskan en tinnen kanne- de tjes gestolen. "Zo kan het niet door gaan", vond de Officier van Justitie en eiste een week gevangenisstraf. Aan huilen ontbrak het niet. Haar man wist van niks en wat zou die er wel van zeggen. En ze wist maar niet hoe ze er toe gekomen was. De rechter was van oordeel, dat 1975 het geraam- verdachte toch maar eens met de rijkssubsidie f 180.000 gevangenis kennis moest maken, al de toegezeg- is dat dan ook maar gedurende vier dit bedrag in de alge- dagen, waartoe hij haar veroordeel de gemeentekas de. Het werd een huilende aftocht. de bedrag mag aftrekken de drie ton mene middelen mag storten. Het restant, vermeer- Theoretisch bestaat de mogelijk heid dat er in Leiden straks twee tarieven zullen bestaan voor een aansluiting op het kabel-tv-net. Eén voor de Merenwijk, en één waarschijnlijk hoger voor de rest van Leiden. Dat is dan het gevolg van een controverse, die dreigt te ontstaan tussen 't Leid se college en de Stichting Kabel net Merenwijk. Wat is namelijk het geval? De Stichting Kabelnet Merenwijk is door het vorige college in staat gesteld om in de Merenwijk een kabel-tv-net op te bouwen. B. en W. hadden in 1973 zelf geen be hoefte om initiatieven op dit punt te ontwikkelen en daarom werd het overgelaten aan het particu lier initiatief. Toen dat initiatief er was ver leende het vorige college alle me dewerking bij het aanvragen van de machtiging voor de Merenwijk bij de PTT. Het huidige program college heeft daar heel andere op vattingen over en vindt dat de op zet en exploitatie van een derge lijk kabel-tv-net in handen van de gemeente behoren te zijn en doet dan ook pogingen de machti ging van de stichting over te ne- Op haar beurt heeft de stichting laten weten daartoe niet bereid te zijn wanneer B. en W. niet in gaan op de verlangens die het stichtingsbestuur heeft. Zo wil men dat de kijkers zelf invloed houden op wat er door de stichting gedaan wordt. Daarvoor heeft men vastgesteld, dat elke groep van 50 of meer huurders of eigenaars van een woning, zich door een participant kunnen laten verte genwoordigen in het bestuur. Bo vendien wil men in de stichting "Mast", waarin de antennes en het ontvangststation zijn onder gebracht, elke deelnemende ge meente één stem geven, onge acht de grootte. De Stichting Kabelnet Meren wijk heeft een aantal troeven in handen waardoor het B. en W. moeilijk gemaakt wordt de plan nen van een gemeentelijke ex ploitatie door te voeren. In de eerste plaats is dat het feit, dat men inmiddels kennis bezit en ervaring heeft opgedaan met het fenomeen kabeltelevisie. Boven dien is men erin geslaagd de ta rieven van de kabel-tv vrij laag te houden. In de derde plaats be schikt men over een antennemast en ontvangststation, die voldoen de capaciteit hebben om de hele Leidse regio van beeld en geluid te voorzien. B. en W. worden door de stich ting nu enigszins onder druk ge zet om snel te beslissen. Gaat men namelijk nog dit jaar in zee met de stichting dan garandeert de stichting dat de kosten voor de rest van Leiden even hoog zullen zijn als die voor de aansluitingen in de Merenwijk. Wacht men lan ger of besluit men het toch in ge meentehanden te houden dan zorgt de inflatie er voor dat de ta rieven hoger zullen uitkomen dan die welke nu voor de Merenwijk uit de bus zijn gekomen. Daar komt nog bü dat de stich ting in het voordeel was, omdat er bij de bouw van de woningen al rekening kon worden gehouden met voorzieningen voor de kabel- tv, terwijl dat in andere wijken van Leiden niet het geval is en ie xaoeinet een sioroigc urn: urn- Joe^gulden.^Die kosten*zijn'door de lnJS£Eïi Z. ^ot^"ïk,Undige rijlP" ro"dde de commissie haar werk af. tal schoolbesturen met dit stand kopers van woningen in de Meren- JS*™„de Tesselaar verklaarde dat B. en W. punt niet erg gelukkig is. wijk al gedeeltelijk betaald, terwijl Ac Wakok van VimirViulaen rflfc hll UC1 W1JÖ opvoedingsmoeilijkheden de bewoners van huurhuizen dit bij hun huurbedrag zullen moeten be talen. vooral de aansluiting van de wo ningen in de binnenstad wel eens problemen (en hogere kosten) kan opleveren. Een ander probleem waarvoor het college zich gesteld ziet is dat de machtigingsaanvraag bij de PTT voor de rest van Leiden vergezeld zal moeten gaan van een plan van uitvoering, terwijl binnen een half jaar een begin moet zijn gemaakt met de aan leg. Gezien de financiële proble men en de overbelasting van af delingen in het gemeentehuis zal dat een ze-er moeilijke opgave worden. Al met al ziet het er naar uit dat het huidige college van B en W veel stormen zal moeten trot seren om het eigen gezicht, dat men de kiezer heef t beloof t te kun nen tonen. Immers een mogelijk heid om medewerking aan de machtigingsaanvraag voor de Me renwijk op te zeggen bestaat er niet. En om de kiezers straks mis schien een hoger tarief voor de kabel-tv te moeten voorschotelen lijkt geen prettig vooruitzicht. BRAM VAN LEEUWEN Tesselaar verklaarde dat B. voortgezet buitengewoon om twee redenen de figuur kinderen met leer- samenwerkingsschool afwijzen. In de r, toeilijkheden aan de eerste plaats zouden het "bestuurlij- Zuidsingel afgekeurd. Deze week ke ondingen" zijn en in de tweede heeft een ambtenaar van de inspec- plaats zou de financiële last die der- tie althans verklaard dat het Hjk ill gelijke scholen dragen op den duur elk geval geen medewerking meer te zwaar worden, wil verlenen aan eventuele bouw- De wethouder noemde in dit kundige voorzieningen. verband de Korte Vlietschool, die fi- De rijksonderwijsinspectie heeft nancieel niet erg gemakkelijk rond inmiddels gesuggereerd om de school zou kunnen komen, endesohool voor onder te brengen in het gebouw van zeer moeilijk opvoedbare kinderen de openbare lom-school aan de aan de Hoge Morsweg. die met de- Rijnsburgersingel en voor de sohool zelfde problemen zou kampen die daar nu gehuisvest is een nieuw B. en W., zo deelde Tesselaar mee, gebouw neer te zetten. Wethouder zouden het beheerstechnische ge- Tesselaar verklaarde gisteravond deelte van de school aan de Zuid tijdens een vergadering van de singel bij de gemeente willen hou- raadscommissie voor onderwijs, dat den. Overigens zei hij dat een aan- hij voor beide uitlatingen van de rijksinspectie evenwel weinig ent- housiasme kan opbrengen. Hij twij felde eraan dat het niet mogelijk zou zijn de vbo-lom-school te laten zitten waar deze zit en ook de lom school aan de Rijnsburgersingel op de bestaande plaats te handhaven. Overigens ging de commissie er eer der op de avond mee akkoord dat voor de school aan de Zuidsingel 'n krediet van ruim zesduizend gulden beschikbaar wordt gesteld voor plaatsing van een brandtrap. Renovatieplan afgeketst? LEIDEN Het renovatieplan voor 81 woningen in de Genestetstraat (Haagwegkwartier) gaat naar alle de waarschijnlijkheid niet door. Uit een gesprek dat wethouder Verboom de- Over dezelfde school werd ook in zer dagen heeft gehad met de Hoofd- een ander verband gesproken toen ingenieur-directeur van de provin- Tesselaar meedeelde dat B. en W. er ciale directie voor de Volkshuisves- weinig voor voelen om er een sa- ting in Zuid-Holland, is gebleken dat menwerkingsschool van te maken, het plan zeer waarschijnlijk een De school was in 1973 gestart als onhaalbare kaart is omdat de ge- openbare school, waarbij tegelijker- raamde kosten te hoog zijn. De HID tijd een adviescommissie werd inge- zal dan ook negatief adviseren over steld om een stichting voor te berei- het plan. den voor een samenwerkingsschool. 'Tijdens het gesprek hebben we de In deze commissie participeerden de indurk gekregen dat de Leidse aan- gemeente, de prot. chr. en de rk nemers veel te duur zijn, aldus de schoolvereniging. Eind vorig Jaar wethouder. toen in verschillende dessins. Kleuren blauw, groen of oranje. Maatjes 74,80,86.4 Profiteer meteen bij: 92- LEIDEN: Haarlemmerstraat 5—7, telefoon: 071 - 22498

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3