Maertens heeft zijn revanche in Belgische Ronde P1 3& Is Achterberg een schaver? Misser van toto LOTTO EN TOTO Kort geding tegen HP-journalist Arie Haan wint kort geding in VRIJDAG 4 APRIL 1975 HEVERLEE Freddy Maertens heeft de Ronde van België terug. Werd vorig jaar zijn overwinning afgenomen, omdat na de slotrit lidepran in zijn urine werd ontdekt, dit jaar heeft de belofte van België revanche genomen. Ook op de laatste dag controleerden Maertens en zijn Flandria's de twee korte etappes, die door Johan de Muynck en Guido van Sweefelt, beide keren met kleine voorsprong, werden gewonnen. Door Hains Coolegem Maertens dus opnieuw winnaar van de Belgische Ronde,waarin we derom Eddy Merckx en Roger de Vlaeminck ontbraken. Hoeveel waar de moet men nu aan de zege van Maertens toekennen? Temeer, daar de 23-jarige Vlaming slechts 20 bo nificatieseconden voor bleef op ploeg maat Michel Pollentier, met wie hij de inleidende koppeltijdrit won. De winnaar devalueerde zelf al zijn overwinning na afloop, door te zeggen, dat het parcours minder las tig was dan het vorig Jaar. "Maar door die affaire in 1974, ben ik ge prikkeld aan de Ronde begonnen. Ik wilde bewijzen, dat ik zonder nage wezen te Worden na het gebruik van vitamines, ook deze étappe-wed strijd kon winnen". Is Freddy Maertens dan toch sterker geworden, of was de concur rentie ditmaal zwakker? Een ant woord kan eigenlijk pas na de klas sieke Ronde van Vlaanderen wor den gegeven. Want de nog steeds naar volledige erkenning hunkeren de Maertens kan pas zijn persoon lijkheid tonen, als op zyn erelijst ook een klasieke zege prijkt. "Dat zal heus niet lang meer du ren", vooorspelt de Ronde-winnaar. "Ik heb door het slechte weer van de afgelopen weken het Goldrace- duel tegen Merckx verloren. Het weer is er de afgelopen dagen niet beter op geweest. Maar na Vlaande ren komt ook nog Gent-Wevelgem en Parijs-Roubaix. Eén van die drie moet het zijn. Pas dan ben ik te vreden". Voor de Nederlanders is de Ronde van België niet slecht afgelopen. Jan Raas van Raleigh, vijfde in het eindklassement, heeft in deze wed strijd bewezen dat hij het Ronde- werk aan kan en door zijn rappe sprint ook vaak "kort" kan rijden. Frisols Cees-Priem gaf met zijn ze vende plaats nog eens de bevestiging van een steeds beter wordende vorm. Jammer was het dat op de laatste dag Gerard Kamper niet meer aan de start kwam. De Noordhollander, die de dag daarvoor een bijzonder zware inspanning had gedaan, door 150 kilometer voor de bezemwagen te rijden, sneed gisteravond laat het topje van zijn duim af toen hij een stuk kaas wilde verorberen. Hij moest in het ziekenhuis worden ge hecht. Ook naar het ziekenhuis ging Aad van den Hoek, die in de laatste rit nog kwam te vallen. Hij kreeg op een kasseienpad een klapband en moest met vleeswonden en een knie blessure worden weggebracht. Om dat hij in Andalusie al een barst in zijn knieschijf had opgelopen zal een algeheel herstel nog wat langer op zich laten wachten. Van den Hoek die nog niets dan tegenslag dit sei zoen heeft gehad: "Er komt echt wel een tijd, dat alles normaal is. Voorlopig geef ik de moed ndet op." Uitslagen VIJFDE ETAPPE Eerste gedeelte 1. Demuynck (Bel) 100 kilometer in 2 uur, 33 minuten en 55 seconden met bon. 2.33.45), 2. Verstraeten •Bel) 2 34 33 (met bon. 2.34.28), 3. Hermans (Bel) op 1.39, 4. Smit (Ned) cp 1.41 5. Maertens (Bel), 13. Priem (Ned), 14. Karstens (Ned), 16. Prinsen (Ned), 21. Raas (Ned), 23. Tabak (Ned), 25. Huizebosch, Ned), allen op 1.45, 35. Krekels (Ned) op 2.01, 44. Van den Hoek (Ned) op 2.32. Tweede gedeelte: 1. Van SweefeM (Bel) 76.5 km in 1 u. 52 minuten 5 seconden met bon. Freddy Maertens, die opnieuw België. 151.55), 2. Teirlinck (Bel) 1.52.10, (met bon. 1.52.05), 3. Van Roos- broeck (Bel) op 8 sec., 4. Priem z.t. E. Verbeeck (Bel) z.t., 6. Huize bosch (Ned) z.t., 7. Raas (Ned) z.t. 16. Krekels z.t., 19. Tabak z.t.. 28 Prinsen op 30 sec., 36. Smit op 48 sec., 37. Karstens op 1.13, Vap den Hoek gaf op. Eindklassement: 1. Maertens (Bel) 23 uur 8 minuten 27 seconden, 2. Pollentier (Bel) op 20 sec., 3. Ver- teeck (Bel) op 27 sec., 4. Knudsen Noo) op 30 sec., 5. Raas (Ned) op 39 sec. 7. Priem op 57 sec. 12. Kaï- winnaar werd van de Rond van stens op 2 39, 15. Smit op 3.29, 16. Tabak op 5.23, 29. Huizebosch op 18.25, 32. Prinsen op 22.39, 35. Kre kels op 30.37. BRUYERE BREEKT DIJBEEN DEN HAAG De Stichting Nationale Sporttotalisator heeft 132 goklustigen een teleurstelling moeten bezorgen. Op 1 april (geen grap) kregen deze toto-deelnemers een gelukwens van de SNS, om dat zij f993,90 hadden gewonnen, zijnde f 1325.20 min f331,30 kans spelbelasting. Zij zouden elf uitslagen juist hebben voorspeld. Het ging om toto 12, op 23 maart gespeeld. Gistermorgen ontvingen de "winnaars" een nieuw bericht met de mededeling dat de uitslag NACFC Twente (1—2) verkeerd als 11 voor de computer werd geprogrammeerd. Dus hadden de "winnaars" slechts tien uitslagen juist voorspeld. De meesten, die hun formulier hadden nagekeken wisten dat natuurlijk, maar de domper was er niet minder om. De andere prij zenbedragen voor hen die elf, twaalf of dertien punten juist hadden, veranderen nu in het voor- of nadeel. Het merkwaar dige is dat de brief, waarin op de fout wordt geattendeerd en die is ondertekend door directeur Lut, geschreven staat dat de teleurge- stelden nóg een brief zullen ontvangen. Ook de kranten kregen van de spcwrttoto destijds een onjuiste opgave. San Bartolome del Grau 3 april De Fransman Christian Seznec heeft gisteren de vierde etappe van de Catalaanse Week gewonnen. De rit ging over 185 kilometer van Berga naar San Bartolome del Grau, een afstand die door Seznec werd afge legd in 5 uur, 9 minuten en 48 secon den. Joseph Bruyere, die in het be gin het klassement aanvoerde, moest opgeven wegens een val waarbij hij zijn rechterdijbeen brak. 1. Seznec (Fra) 185 kilometer in 5 uur, 9 minuten en 48 seconden, 2. Van Linden (Bel) op 10 seconden, 3. Merckx (Bel) z.t., 4. Knetemann (Ned) z.t., 5. Martos (Spa) z.t., 9. Zoetemelk (Ned) z.t. De stand in het algemeen klasse ment: 1. Merckx 21 uur, 37 minuten en 36 seconden, 2. Ocana (Spa) op 19 sec., 3. Zoetemelk (Ned) op 1 minuut, 4. Gimondi op 1.01, 5. Knetemann op 1.25, 9. Bal (Ned) op 1.49. Wim Rijsbermen opent morgen jeugdhonk van Meerburg ZOETERWOUDE Wim Rijsber- gen zal morgenochtend om tien uur het jeugdhonk van de voetbalver eniging Meerburg in Zoeterwoui® openen. De drumband-fanfare "Riin- tamboers" zorgt voor de muzikale omlijsting. Plannen om tot een jeugdhonk te komen leefden al lang bij Meerburg, maar konden nas gerealiseerd worden, toen enkele ja ren geleden de Landbouwschool, die aan het veld grenst, leeg kwam te staan. Meerburg kreeg het gebouw tot zijn beschikking en veranderde enkele lokalen in kleedkamers. Het praktijklokaal werd bestemd voor de jeugd. Ongéveer een half Jaar is een flink team van jeugdleden o.l.v. jeugdleiders en ouders aan het werk geweest om het lokaal te verande ren in een sportieve ruimte. Door die zelfwerkzaamheid konden de kos ten behoorlijk worden gedrukt. Rob Hogenelst, jeugdvoorzitter van Meer burg: "Met het jeugdhonk iS een bedrag gemoeid van vijftienduizend gulden. Als we het werk hadden uit besteed dan waren we zeker drie keer zoveel kwijt geweest". In het Jeugd honk hebben de Jeugdige Meerburg leden onder meer gelegenheid om te biljarten en te tafeltennissen. Bovendien is er een bar aanwezig. Het openingsprogramma, dat Meer burg heeft opgesteld ziet er voor morgen als volgt uit: 10 uur: Ballon-oplating; opening door Wim Rijsbergen; muzikale om lijsting mjn.v. drumband-fanfare "Rijntamboers"; 10.15 uur: Zeven voetbaltoernooi d- en e-Junioren; 10.30 uur: Biljart-demonstratie; 11.30 uur: Tafeltennis-demonstratie door leden van de vereniging Pit'54; 12.30 Home-trainer-meeting num.v. de vereniging Swift; 12.30 uur: Meer burg bl—SJZ bl en Meert>urg cl— SJZ Cl: 13.45 uur: Gymnastiekde- monstratie Meerburg; 14 uur: Meerburg al-SVLV al. Het 7-voetbal toernooi betreft een experiment met jeugdteams. In plaats van elftallen komen zeventallen in actie, die slechts de helft van het veld bespelen. Buitenspel is niet mo gelijk en de doelen zijn verkleind. Bezoekt zaterdag a.s. de belangrijke voetbalwedstrijd NOORDWIJK - SPIJKENISSE op het gemeentelijk sportpark te Noordwijk. Aanvang 2.30 uur. AMSTERDAM Arie Haan heeft het door hem tegen AJax aangespannen kont geding ge wonnen. De president van de rechtbank in Amsterdam heeft gisteren bepaald, dat Haan, dte door AJax was teruggieaeit naar de c-seleCtiie. binnen twee dage» na de tekening vaal het vonnis weer toegelaten moet warden tot de a-selectie en de training hiervan op straffe van een dwangsom van 20.000 gulden. Voorwaarde voor Haan is. da* hij binnen veertien dagen na deze uitspraak over deze zaak ta beroep gaat bij de arbitragecom missie van de KNVB. AJax werd ook veroordeeld in de kosten van het geding, begroot op 533 gulden. In zijn vonnis heeft de presi dent van de rechtbank overwo gen dat de tussen Haan en Ajax geldende arbeidsovereenkomst de club in beginsel verplicht om Haan in de a-selectie te plaat sen en hem daarin te handha ven. De overplaatsing naar de o- selectie is volgens de president feitelijk gelijk te stellen met een schorsing voor onbepaalde tijd Door Ajax nu is in deze proce dure onvoldoende aannemelijk gemaakt dat Haan op grond van zijn epeteapaciteit onmogelijk langer gehandhaafd kon worden in de a-selectie. Haan had ook gevraagd de hem opgelegde, boete van 1500 gulden ongedaan te maken. Daarover heeft de president ge zegd dat Haan naot in zeer ern stige financiële moeilijkheden dreigt te genaken door deze boete en dat hij hangende de beslissing van de arbitragecom missie van de KNVB geen ter men aanwezig heeft geacht om hier in te grijpen. „Te meer om dat wij van oordeel zijn dat voor de door Haan gedane uitlatin gen aan de pers een gevoelige correctie op haar plaats is". Hans Kraay, de manager van Ajax, heeft gisteravond al een gesprek gehad met de heer D. Speelman, zaakwaarnemer van Arie Haan. Onderwerp: ontbin ding van het contract tussen Haan en AJax. Ook na het win nen van het kort geding wil de middenvelder nog graag weg bij de Amsterdamse club. Concrete toezeggingen heeft Kraay nog ndet kunnen doen. De manager: „Dit is geen zaak van mij alleen. Ik kan er eigenlijk geen zinnig woord over zeggen. Hier beslist het bestuur". Over de steeds sterker wor deinde geruchten aangaande een op handen zijnde ruil van Rep en Mulder tegen Rob Rensen- brink van Amderlecfht verklaarde Kraay: „Voor zover het mij aan gaat zijn er geen contacten ge weest". AMSTERDAM Is de HP-journalist Henk Spaan er op uit de toenemende spelverruwing binnen de voetballerij aan de kaak te stellen, of valt hij te vergelijken met een torero die de stier in de arena met een mitrailleur neerschiet Mr. Jansen van Raaij, raadsman van de FC Twente-voetballer Eddie Achter berg hield het op het laatste. Den Haag De cijfers van lotto en toto nr 13 zijn: Lotto no. 13. Ie prijs: geen winnaars. Johan Toonstra kan alle kanten uit HEERIENVEEN Johan Toonstra, samen met Herman Heskamp (PEC/ Zwolle) met achttien doelpunten topscorer fcn de eerste divisie, wil aan hete inde van het seizoen weg bij Heerenveen. Toonstra (24) heeft een serie aan biedingen, waaronder vier van Bel gische clubs. Hij wil echter het liefst in Nederland blijven, omdat hij zijn beroep (belasting-ambtenaar) niet wil opgeven. Tot de gegadigden voor Toonstra behoort AZ*67. FC Groningen heeft de onderhan delingen met Azing Griever, doelman van Heerenveen, voorlopig opge schort tot na de competitie omdat beide ploegen nog in de race om het kampioenschap liggen. Heerenveen heeft inmiddels de prijs voor zijn sterke doelman (Griever zal op 20 april tijdens de wedstrijd FC Gro ningen—Heerenveen de Tonny van Leeuwen-trofee ontvangen als minst gepasseerde doelman van het vori ge seizoen) wel opgevoerd. 2e prijs: 4 winnaars, die elk bruto fl. 92.540,- ontvangen 3e prijs: 341 winnaars, die elk bruto fl. 1.380,- ontvangen 4e prijs: 12979 winnaars, die elk fi. 44,- ontvangen 5e prijs: 15565 winnaars, die elk fl 36,- ontvangen Jackpot voor de le prijs van lotto no. 14: fl. 169.009,- Toto no 13 ie prijs: geen winnaars. 2e prijs- 3 winnaars, die elk bruto fl. 50.872,- ontvangen ?e prijs: 31 winnaars, die elk bruto fl. 6.072,- ontvangen. Jackpot voor de le prijs van toto no. 14: fl. 63.575,-. Atletico lonkt naar Bonhof Mönchengladbach De kans is groot, dat Rainer Bonhof, de mid denvelder van Borussia Mönchen gladbach, volgend seizoen voor At letico Madrid speelt. Vorige week heeft de Duitse international een verleidelijk aanbod gehad van de Spaanse vereniging, die dit seizoen een crisis doormaakt. Bonhof zelf voelt veel voor een Spaans avontuur. „Ik zou dom zijn als ik een derge lijke aanbieding afsla. Ik geloof niet, dat Borussia mij zal tegenwerken. De club kan aan de transfer veel geld verdienen". De 23-jarige Bon hof staat ook bij andere Spaanse clubs hoog op het verlanglijstje. Door Pim Stoel Tijdens het kort geding dat voor de president van de rechtbank te Amsterdam diende, eiste mr. Jan sen van Raaij dat de Haagse Post via het ANP verplicht zou worden de passages die Spaan indertijd aan Achterberg wijdde het gemeenste jongetje van de klas, achterlijke boerenkinkel, kikkeropblazer zou moeten terugnemen. Verder ver zocht hij de president Henk Spaan te verplichten zijn welgemeende ex cuses aan Achterberg aan te bieden tn de HP op straffe van een dwang som van honderdduizend gulden te verbieden door te gaan met de "be ledigende" artikelen. Mr. Jansen van Raaij stelde dat hij via dit korte geding een bepaal de trend wilde ombuigen, namelijk dat onbekende journalisten als Henk Spaan zich bekendheid trachten te verwerven ten koste van populaire mensen uit de sport. De advocaat: "In het algemeen, wordt de sportjournalistiek degelijk beoefend. Spaan is hierop een tries te uitzondering. Hij verbergt zijn gebrek aan kennis van zaken achter scheldkanonnades. Waar haalt hij het morele recht vandaan om Ach terberg een rancuneuze boerenkin kel te noemen? De advocaat legde uit dat zijn cliënt momenteel schade ondervindt van het gewraakte artikel omdat hij in zijn café wordt uitgescholden els kikkeropblazer en door het pu- Uiek bij uitwedstrijden openlijk wordt gehoond. Mr. van den Broek, die namens de HP en Henk Spaan optrad, ging voornamelijk in op de vraag, wie is Achterberg. Hij citeerde uitvoe rig uit vele krante-artikelen, onder andere uit deze krant waarin Achter- oerg stelt dat hij bij DOS Rensen- brink eens omdat die zo goed speel de, door de reclameborden had heen- geschopt. De advocaat: "Hij wordt Kung Fu-Achterberg genoemd; Wim Suurbier zegt in zijn column dat hij Achterberg ontzettend gemeen vindt, Van Santen van AJax vraagt zich in dezelfde krant af of Achter berg wellicht gek is; diverse volgens mr. Jansen van Raaij wel met ken nis van zaken schrijvende Journa listen kwalificeerden Achterberg al eens als een dolle stier en een scha ver". Mr. Van den Broek legde de pre sident uit dat Spaans' artikelen als wing hebben. "Hij een andere manier dan journalisten en gericht op ar &ici- ne lezerskring, terwijl het onder werp met litteraire in- en uitvallen door de Neerlandicus worden be handeld". De raadsman; "Die spelverruwing is er. Zelfs de minister van Justitie heeft er al een paar keer wat over gezegd. Spaan pakt die zaken aan, maar wanneer hij over het gemeen ste jongetje van de klas schrijft dat in zijn Jeugd kikkers zou hebben op geblazen dan is dat zuiver beeld spraak van hem. Achterberg geeft zelf toe dat hij tegenstanders slaat en trapt, dus mag Je zo iemand best een verachtelijk wezen vinden. Dan moet zo'n iemand nu niet ineens krokodilletranen gaan huilen". Mr. Van den Broek concludeerde tenslotte dat de gedaagde weliswaar venijnig maar niet beledigend was geweest in zijn artikel en dus vrijuit moest gaan. Het werkelijke probleem Voetbal De tweede wedstrijd tussen het Spaanse Atletico Madrid en het Argentijnse Independiente, met als inzet de officieuze wereldbe ker voor clubteams, zal op donderdag 10 april in Madrid worden gespeeld en niet op de oorspronkelijk vastge stelde datum 11 april. op weg in deze zaak was volgens hem dat Spaan de code had overtreden dat alles wat aan ongerechtigheid ge schiedt binnen de muren van het stadion met de mantel der liefde wordt bedekt. De raadsman: "Het is taboe dat je aan de kaak stelt wat er precies allemaal op het veld ge beurt Spelverruwing mag wel, maar schrijftrantverruwing, als Je het zo wilt noemen, wordt niet gepikt". Hij vroeg de president deze ver werpelijke dubbelmoraal niet te be vestigen en te bevorderen via een vonnis. De advocaat ("Spaan mag niet tot zondebok worden gemaakt".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13