Water bedreigt oude kerk in Zoeterwoude „Les enfants du paradis" Iz;~- genieten van levenskunst Vermaarde rolprent terug in Leiden ZELFS MONUMENTENZORG WEET HET NIET ALTIJD emssamM Achttien jaar na algehele restauratie Kerkelijke stand VRIJDAG 4 APRIL 1975 PAGINA 11 ZOETERWOUDE Uiteenspattende waterdruppels op de zerken in de oude Zoeterwoudse Dorpskerk hebben vooral on der de gebruikers van het gebouw, de kleine hervormde ge meente, schrik veroorzaakt. Want de kerk is in de jaren 1950 tot 1957 voor f 350.000 geheel gerestaureerd en een hardnekkige lekkage al doet die zich nog alleen bij windkracht 7 en meer voorgeeft wel een hard antwoord op de vraag of de ge vreesde tand des tijds soms opnieuw aan vitale delen zit te knagen. De hervormden zijn niet bij mach te, binnen 25 jaar twee kerkrestau raties te financieren, al subsidiëren rijk, provincie en burgelijke gemeen te in zulke gevallen niet karig. Toch zal het hier tot een voortgezette restaratle moeten komen. De kosten daarvan zijn voorlopig geschat op f. 150.000. Maar dat kan zó meer worden, omdat pas het werk zelf de hele waarheid onthult. Windkracht 7 De heer B. Schot, voorzitter van het kersverse comité "Herstel Dorps kerk Zoeterwoude": "Uit kunsthistorische overwegingen lijn bij de laatste restauratie voor de dakbedekking leien gebruikt, die achteraf minder praktisch bleken te zijn. Ze zijn aan de kleine kant en liggen als schubben over elkaar. De ze bedekking, die het dak een opmer kelijke levendigheid geeft, is karak teristiek voor de Rijnstreek, en daar om moest ze ook in Zoeterwoude worden toegepast. Maar als er windkracht 7 of meer is en het regent, begint de narig heid compleet. Dan worden de leien opgewipt en wordt het water eron der geblazen. Er zijn dan ook zwar te vochtplekken in het dakbeschot te zien. Toen er vorige week een retraite in de kerk was, hebben wij duidelijk druppels op de vloer horen vaUen. Het is de vraag waar het inregenen precies begint; het kan best zijn dat het water nog een be hoorlijke afstand onder de dakbe dekking aflegt voordat het in de kerkruimte gaat druppelen". De voorzitter van het comité ver wacht, dat de leien er allemaal af moeten. Pas dan kan het hele dak goed worden geïnspecteerd en kun nen vermolmde delen worden ver nieuwd "Wij betwijfelen of met een an dere manier van leggen van deze lei en kan worden volstaan. Het zou weieens n heel andere dakbedekking kunnen worden, waar mee dan wel het schubben-effect, jammer genoeg verloren gaat". Schimmels Het water bedreigt de Zoeter woudse kerk niet alleen van boven al maar ook uit de bodem. Bij de restauratie in de jaren vijf- lig is de fundering met beton ver sterkt, wat aan het zakken van het £ebouw een eind maakte, maar het Meek al vrij gauw na voltooiing dat ait geen afdoend middel was om het i ptrekken van grondwater in de muren tegen te gaan. Vlekken in het pleisterwerk, die het kerkinterieur in sterke mate ont sieren, en schimmels op verscheide ne plaatsen tonen wel aan, dat dit oprukkende vocht een even krach tig halt moet worden toegeroepen, hls het dakwater, wil deze fraaie Dorpskerk niet binnen enkele jaren terugvallen in haar deplorabele toe stand van vóór 1950. Het vocht uit de grond heeft hier en daar ook het voeg werk tussen de stenen aangetast. Op enkele plaatsen is het nieuwe voeg- materiaal al gedeeltelijk weggedrukt ooordat het water in het muurwerk een bepaalde spanning heeft veroor zaakt. Er zijn verschillende methoden om muren te ontwateren. Het is moge lijk, dat in Zoeterwoude de injec tiemethode bruikbaar is. De muren worden dan met een bepaalde stof ingespoten. Problemen Is de restauratie van 1957 onvol doende geweest? De heer Schot; "Bij zo'n gebouw, kijk je als twintigste-eeuwer op te gen een traditie van eeuwen. De kerk werd tijdens het beleg van Leiden, 1574) in brand geschoten. Tot 1593 kerkte de kleine groep hervormden (meest veehouders en timmerlie den) in de pastorie. Toen was alleen nog maar het koor hersteld. Later, rond 1615, zijn toren en schip ge volgd en nog later kwam er geld be schikbaar om het schip een driebeu- kige vorm te geven en het koor op te trekken tot de hoogte van schip en dwarspand. Bouwtekeningen uit die tijd zijn er niet en oude ambachten zijn uitge storven, zodat, als Je gaat restau reren, steeds wordt geconfronteerd met de vraag hoe deze mensen be paalde problemen hebben opgelost. De ambachten hadden alle hun ge heimen. Die werden, ook al uit vrees voor concurrentie, niet op papier gezet. Er is dus een groot stuk tra ditie verloren gegaan, waardoor het wel heel moeilijk is geworden, in de huid van de oude ambachtslieden te kruipen. Ook,is het materiaal niet meer voor handen. En het moderne materiaal kan wel beter zijn, maar soms ver draagt het zich niet met het nog bestaande van vroeger. Het schijnt dat de laatste restau ratie op verschillende punten proble men heeft opgeroepen waarvoor zelfs Monumentenzorg geen duidelijke op lossing wist. Toch moest het werk doorgaan, maar Je bouwde daarmee wel «a anker risico in. Wij wijzen niemand als schuldige aan. Onjuis te beslissingen kunnen het gevolg zijn van onwetendheid". Urgentie Wat gaat Zoeterwoude nu doen? Schot: "De kerkvoogdij heeft al een brief naar Monumentenzorg ge stuurd. Uitgaande van de voorlopige raming en van de gebruikelijke sub sidiepercentages, zal de kerkelijke ge meente ten minste f. 15.000 moeten opbrengen. Maar dan moet de res tauratie dit jaar wel beginnen. Bij elke regenbui gaat het dak meer ach teruit en wordt het herstel alleen maar duurder. Wij hebben goede hoop dat Monumentenzorg de ur gentie ervan erkent. Architect Van der Sterre, die ook de leiding had bij de eerste restauratie, wil zich graag persoonlijk inzetten om een snelle beslissing te bevorderen. De werk groep "Herstel Dorpskerk" heeft ten doel, zoveel mogelijk mensen erbij te betrekken. Drie van de acht leden vormen een technische commissie, die het archief van de vorige restauratie bestudeert en met de architect en Monumentenzorg gaat overleggen, en Monumentenzorg gaat overleggen, en de anderen zijn belast met de geld werving. De eerste grote actie willen we eind augustus houden, een rond gang door het hele dorp, met mede werking van de St. Jansfanfare. Ver der hebben we aan stickers gedacht". - Architect Van der Sterre toonde zich nogal terughoudend toen wij hem over deze tegenvaller aanspra ken. Hij zei wel op de hoogte te zijn van de situatie, maar niet tot in bij zonderheden. Een opdracht tot on derzoek en het maken van een plan met begroting heeft hem nog niet bereikt. De architect liet wel merken, het prettig te zullen vinden als hij ook nu de Zoeterwoudse Dorpskerk, een van zijn eerste kerkrestauraties, van haar kwalen mag genezen. Hij wacht maar af. Afwachten doet Zoeterwoude niet.. Het wil niet het risico van een algehele restauratie lopen. En dat gebeurt onherroepelijk als je uitstel zegt. De Gr. Blijvers LUXOR 'The towering In ferno", de brandt woedt ook deze week nog in het hoge flatgebouw. Spectaculaire opnamen in een gi gantische produktie. LIDO "Keetje Tippel" be leeft nog steeds haar avonturen op het witte doek. Prachtige op namen in deze duurste Neder landse speelfilm, ooit gemaakt. STUDIO "Jesus Christ Su perstar", voor de tweede maal in Leiden. Schitterende film-musi cal over leven en sterven van Je zus Christus. TRIANON "Rooie Sien", al weer een vrouw aan de zelfkant van het leven. Een aardig schouw spel, al komen sommige scènes wel erg in de sentimentele sfeer terecht. Kmuiermatirnee CAMERA "Kuifje en de zon netempel". REX "Heksen en bezem stelen". Nachtfilms CAMERA "2001 A space Odyssey". "Elke klap is een daalder waard" De handen van de he ren, die deze week over het witte doek rondhobbelen, zitten wel erg los. Karate is al wat de klok slaat. Bovendien loopt er dan nog een "eerwaarde" rond die ech ter niets geestelijks over zich heeft. Of het moet het heilige vuur zijn, dat hij uit zijn vuisten slaat. Goedie films im andere steden "Le fantome de la liberté" (Luis Bunuel), Kriterion, Rot terdam. "Moord in de Oriëntexpres" (Al- bert Finney, Ingrid Bergman, Sean Connery e.v.a.), Lijnbaan theater, Rotterdam. "Scènes uit een huwelijk" (Ing- mar Bergman), Tuschinski 2 en Alhambra, Amsterdam. "Tommy" (Roek-opera), Calyp so en Saskia, Amsterdam. "Aardbeving" (Charlton Heston, Ava Gardner en George Kenne dy). Metropote-Tuschinski, Den Haag. "Zwaarmoedige verhalen" (Hee- re Heeresma), Kriterion, Den Haag. Haagse bioscopen Apollo: "De vier musketiere", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 14 Jaar. Apolio 2: "De rode kaperkapi tein", dag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur. 14 Jaar. Asta: 'The Towering Inferno", dag. 2.00 en 8.00 uur. 14 jaar. Bijou: "Sweet Movie", dag. 2.00 7.30 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur. 18 Jaar. Camera: "Soldier Blue", dag. I.45, 7.00 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur. 18 jaar. Cineac: "Phase IV", dag. 7.30 en 9.30 uur. 14 Jaar. Kinderma tinee: "Robin Hood", dag. 9.30 II.30 1.30, 3.30 en 5.30 uur, zo. vanaf 11.30 uur. AL. Corso: "Keetje Tippel", dag. 2.15 7.15 en 9.45 uur, zo. 2.00, 4.30 7.15 en 9.45 uur. 18 Jaar. Du Midi: "Rooie Sien", dagel. 3.00 en 8.15 uur, vr„ za. en zo. 3.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 Jaar. Kindermatinee; "Oom Ferdi nand en de Toverdrank", dag. 12.30 u. AL. Euro: "Ban-Hur", dag. 1.30 en 7.45 uur, za., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur. AL. Ktodermati nee: "Dik Trom en zijn dorps genoten", za., zo. en woe. 1.30 uur. AL. Ochtendvoorstelling: Tvamlhoé", do. en vrij. 10.30 uur. AL. Kriterion: "Zwaarmoedige ver halen", dag. 3.00 7.00 en 9.30 uur. 14 Jaar. Metropole: "Aardbeving", dag. 2.00 en 8.00 uur, zo. ook 5.00 uur. 14 Jaar. Odeon: "Rooie Sien", dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. 15 Jaar. Olympia: 't Is een gekke, ra re, dolle dwaze wereld", dag. 2.00 en 8.00 uur. AL. Passage: "Keetje Tippel", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, za. en zo. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. Rex: "The Towering Inferno" dag. 10.00, 1.30, 4.30 en 8.00 uur zo. vanaf 1.30 uur. 14 Jaar. Royal *70: "De 8 dolken van de zwaardvechter", do. t/m zoo. 2.15, 7.00 en 9.30 uur, ma t/m woe. 2.15 en 8.00 uur. 14 jaar. Royal: 'The way of the dragon" do. t/m zo. 2.15, 7.00 en 9.30 uur ma t/m woe. 2.5 en 8.00 uur. 181 jaar. Studio: "De Sex-Shock", dagel. 2.15, 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur. 18 Jaar. Studio 2000: "Moord in de Oriënt Expres", dag. 8.00 uur, do. vr. zo., ma. en di. ook 2.00 uur (di. av. besl.) 14 jaar. Kindermati nee: 'Tarzan in New York", za. en woe. 2.00 uur. AL. De Uitkijk: "Kind van de zon", dag. 2.30, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.00, 7.15 en 9.30 uur. 18 jaar. Nabij en ver C. van der Keur en Joh. de Groot hebben van Leidse orgel- bank geruild. De eerste is nu or ganist van de Marekerk en De groot van de Maranathakerk aan de Lage Morsweg. De Groot heeft twintig jaar het Marekerkorgel be speeld. Van der Keur sinds 1970 het orgel in de Morskwartier- kerk. Pater Smeets vroeg de bezoekers van de tentoonstelling van houten Jezus-beelden die rond Pasen in Voorhout werd gehouden, welke expressie van Jezus hen t meest had aangesproken. "Jezus in de samenleving" kreeg de meeste stemmen. "Jezus de andersdenken de" kwam op de tweede plaats. 'Jezus als de nerf in het blad van de geschiedenis" op de derde 'Jezus progressief" op de vierde en "Jezus in de energiecrisis" op de vijfde. Er werd op de tentoon stelling maar één klacht gehoord: dat zij te weinig dagen duurde. Er zijn te weinig middelen om betaalde krachten voor het toene mende werk van Youth for Christ Nederland in te zetten. Daarom doet deze evangelisatiebeweging weer een beroep op Jongeren om een Jaar op diaconale basis te ko men werken, in een creatieve spelgroep, bij de administratie, bij de verbouwing van het hoofdkan toor in Driebergen of in het op vangcentrum in Utrecht. De ver eisten zijn: een levend geloof in Jezus, goed gezond niet Jonger dan 17 Jaar en bereid hard te werken en veel te leren. Het jaar loopt van 1 augustus 1975 tot 1 augustus 1976. Het adres van Y. F.C. is Hoofdstraat 260 Drieber gen. Wie belangstelling heeft voor het leven en werken van de chris telijke nederzetting Nes Ammim in Israel kan zaterdag 12 april in de Bergkerk in Amersfoort (vijf minuten lopen van het station) terecht, waar om half 11 een in stuif begint, die alle mogelijke in formatie over Nes Ammim ver schaft. Het programma vermeldt een forum, een klankbeeld, een broodmaaltijd en een vespervie ring. Wie wil mee-eten moet wel even berichten dat hij komt: bu reau Nes Ammim, Van Lynden van Sandenburglaan 43 Utrecht. Een doordenkertje uit een kring van christen-jongeren in de DDR "Wie de bijbel leest en de krant terzijde laat hggen, zal het evan gelie mislopen". En nog een: "Wanneer een christen een vast standpunt heeft, verliest hij zijn relatie met Jezus". Met de dood van kardinaal J&ger f82), die aartsbisschop was van de Westfaalse stad Pader- born, is het aantal kardinalen in de rk kerk deze week gedaald tot 128. Van hen zijn er 105 Jonger dan 80 jaar. voor Willemstad kand J. E. W. Ni- colai Utrecht; voor Oldebroek J. de Vreugd Haaf ten. Geref. Kerken: Aangenomen naar Drachten D. H. Elderman Katwijk aan den Rijn, naar Rheden-De Steeg J Leeuwts Monnikendam; Bedankt voor Drachten C. Padmos Maasland. Geref. Gemeenten: Bedankt voor Leerdam R. Boogaard Leiden; be roepen te Rotterdam-IJsselmonde A. Vergunst Veen. Geref. Kerken Vrijg.: Beroepen te Harlingen W. Pouwelse Ureterp te Aduard kand. F. J. Bijzet Damwou- de; aangenomen naar Spakenburg R. Houwen te Utrecht Chr. Geref. Kerken: ueroepen te Bunschoten J. Westerink Nunspeet te Leeuwarden J. Verhage Meppel; bedankt voor Siegerswoude-De Wilp W. van Sorge Schiedam. Titel: „Les enfants du paradis"; Hoofdrollen: Jean-Louis Barrault, Perre Brasseur, Ar- letty, Matria Casatrès; Regie Michel Cairné: theater: Camera. Al is „Les en faints du paradis" dlan ook een oude film hij ontstond in Frankrijk tij dens en vlak na die oorlog die minstens al drie keer in Leiden moet hebben gedraaid, toch zal hij voor velen weer nieuw zijn. Nieuw door de frisse levenskunst, die de toeschou wer zall ontroeren, door de zelfspot en de humor, die zo specifiek Frans is, maar ook door de ironie van het lot, dat de wegen van twee gelieven doet scheiden. Een prachtige film, die de genera- tie van na 1945 zal boeien van begin tot einde. Ontzettend knap overigens van regisseur Michel Carné, die een stuk theaterleven verwerkte in een rolprent, die meer dan drie uur duurt. Het 'savolr vivre" van de Fransen wordt op dusdanige humoristische manier tot uitdrukking gebracht, dat men ademloos de komische grillen t olgt van een groep tweederangs acteurs, onder wie er zich echter één oevindt, die na een periode van mis kenning uit eindelijk heel Parijs van zich doet spreken: Baptiste, de pan tomimespeler (een prachtige vertol king van Barrault), die in één oog opslag, één pinkbeweging een hele wereld beschrijft. Carné heeft voor zijn eerste en ei genlijk ook laatste meesterwerk na de oorlog een heel stuk Parijs nage bouwd in Nice. Alles speelt zich af rond theater "Les Funambules" waar acteurs leven, werken, vechten en liefhebben. Frédéric Lemaitre (Pier re Brasseur) als de prollerige, blaas- kakerige acteur, de vrouwenversier der, geldverspiller en bon vivant, Baptiste, de melancholieke, gevoe lige mimespeler, Garance, de mys terieuze teerbeminde en Natalie, de smachtende, liefhebbende. Scènes achter de coulissen van een woedende toneeldirecteur, die een glimlach op het gelaat tovert, zodra hij het publiek aanspreekt, of van een acteur die op de improvisatie- toer slaat ten koste van zijn mede spelers, zijn dermate lollig, dat de De produktie van de nieuwe Nederlandse speelfilm "Blokpost" film een "zit" van langer dan drie is deze week in Limburg gestart. Op de foto v.l.n.r. Han Bentz uur beslist de moeite waard maakt. van den Berg, regisseur Erik van Zuylen, Monique van de Ven Jean-Louis Barrault m Les enfants du Paradis annemiek ruygrok en Helmert Woudenberg. Herv. Kerk: Beroepen te Veenen- daal en Lexmond J. Smit Soest; te Stellendam J. C. Schuurman Put ten; te Renkum J. C. Plaat Zwolle; te Musselkanaal J. L. Ravesloot O os- term eer en Eestrum; te Vriezenveen D. Voortman Lutten; te Doorn J. C. van Hunnik Ermelo; te Geervliet Heenvliet kand. R. H. M. de Jonge Leiden; te Haarlem (voor vrijz. herv.) J. H. Marwitz (Ned. Prot. Bond) Baarn-Blaricum-Huizen; te Vreeswijk J. den Dikken Benthui zen; te Nijkerk K. Schipper Dord recht; Aangenomen naar Twello: P. Pannekoek Anna Paulowna en Wie- ringerwaard; naar Genemuiden A. van der Beek SommelBdijknaar Beesd kand. A. J. Leerink Biltho- ven; naar Eikerzee kand. J. A. G. Delhaas Papendrecht; Bedankt voor Spijkenisse: P. Lugtigheid Holten;

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11