Indonesië vraagt steun Nederland LEZERS SCHRIJVEN Binnendoor Kritiek NVV op generaal pardon voor gast arbeiders NUDISME IN DOMBURG AAN BANDEN" "DISCRIMINATIE AFZET PRODUKTEN OP EUROPESE MARKT" MAN ERNSTIG MISHANDELD Besprekingen weer op gang Onderzoek klacht van journalist MANSHOLT Draaischijf Macht Labiel Titels (2) Titels (3) Wonder Titels (1) Goede Vrijdag ZATERDAG 29 MAART 1975 UTRECHT (ANP) „Een gene raal pardon werkt onrechtvaar dig ten opzichte van die mensen die wel via de legale weg ons land zijn binnen gekomen. Bovendien laat het de werkgevers buiten schot die zich vaak al Jaren hebben verrijkt ten koste van deze groep. Bovendien zou van een generaal pardon een grote aanzuigende werking uitgaan van duizenden buitenlanders die illegaal ons land zouden binnenkomen met het ideehet komt wel goed". Aldus heeft NKV-secretaris voor de werkgelegenheid Cees Commandeur gereageerd op de regeling die op 19 maart van kracht is geworden en die aan illegaal in ons land verblijven de werknemers de mogelijkheid biedt hun aanwezigheid hier te legaliseren. De heer Commandeur heeft veel kritiek op de regeling, met name te gen de voorwaarde, dat de regering de verantwoordelijkheid voor de betaling van belasting en sociale premrêu heeft afgeschoven naar de werfcne- Hy vindt dat die verraaitwoordeiykheid volledig bij de werkgever behoort te liggen. De heer Commandeur wil dat de overheid de werkgever moet ver plichten om die belasting en premies met terugwerkende kracht te beta len vanaf het moment dat de buiten lander bU hem in dienst trad. DOMBURG (SP) Met gemeente bestuur van de Walcherse badplaats Domburg wil het naakt zwemmen en naakt zonnebaden aan strenge banden leggen. Nudisten waren krachtens de Domburgse algemene politieverordening toch al niet wel kom op het grondgebied van de ge meente, maar omdat het betreffen de artikel in de verordening niet he lemaal waterdicht was, konden ze eventueel toch nog bloot tussen de en van het juridische net door zwemmen B en w hebben nu de raad voorgesteld het artikel zo te wij zigen, dat het nu verboden zal zijn „zich in het openbaar te bevinden zonder gekleed te zyn in een aan de eisen van de openbare zedelijkheid voldoend bad- of zwemkostuum". Het college hoopt daarmee een Juridisch manco in het thans geldende artikel te hebben weggenomen, want daar in werd gesteld dat het nemen van zonnebad zonder gekleed te zijn in passende kledij verboden was. En omdat de zon zeker de laatste zomer het vaak heeft laten afweten, acht het college de nieuwe formulering meer waterdicht. Er zijn al eens enkele nudisten aan de str anden vain de Walcheren- se badplaats gesignaleerd, maar tot nu toe hebben er zich nog niet al te veel blootgegeven. Schermsucces MEXICO STAD De Nederlandse schermer Frans Siffela is in de kwartfinale van het toernooi om het were ldkampioenschap voor schermers tot 20 jaar in Mexico Stad bijzonder succesvol geweest. In de derde kwart finale, waarin hij was ingedeeld met de Westduitse Béhr, de Amerikaan Marx en de Cubaan Munoz eindigde de Nederlandse jeugdschermer als tweede met twee overwinningen, waardoor hij zich plaatste bij de laatste acht. SiffeLs verloor alleen van Behr. Aan de vooravond van Pasen werd er op veel campings hard gewerkt aan de opbouw van de Zomerhuisjes. Terwijl op de camping in Castricum de vrouwen er hun gemak van nemen werken de mannen hard aan de bouw van het huisje. SCHIpHOL (ANP) Op Schiphol is gistermiddag de Ne derlandse delegatie teruggekeerd die in Djakarta van 17 tot 24 maart besprekingen heeft gevoerd in het kader van de gemengde commissie, in 1968 ingesteld bij de overeen komst inzake economische samenwerking tussen Neder land en Indonesië. De Nederlandse delegatie stond on der leiding van dr. W. P. H. van Oor schot, directeur-generaal buitenland se betrekkingen van het ministerie van Economische Zaken, die bij de totstandkoming van het verdrag een belangrijke rol heeft vervuld. „Zeker gezien de economische cri sis die wereldwijd merkbaar is, ver loopt de handel zeer bevredigend", aldus de heer Van Oorschot na zijn aankomst op Schiphol. Volgens zijn zeggen hecht Indonesië grootbelang aan investeringen in 't land. „Ik heb er op gewezen dat het doen van in vesteringen op dit moment niet erg populair is. En gezien de politieke en economische situatie is er ook wei nig aanleiding voor te vinden". De heer Van Oorschot meent dat er voor wat betreft de afzet van In donesische produkten op de Europese markt sprake zou kunnen zijn van discriminatie. „In Indonesië voorziet men hierbij moeilijkheden door de onlangs tussen de EG en de 46 ont wikkelinglanden gesloten overeen komst. Ik heb Indonesië daarby myn steun toegezegd. Bevencfien ben ik van mening, dat, wanneer een land als Frankrijk zich bij hulpverlening aan ontwikkelingslanden beroept op his torische banden, Nederland dit voor wat betreft Indonesië dan ook wel kam doen", aldus de directeur-generaal. Tijdens zijn verblijf in Indonesië is de heer Van Oorschot ontvangen door bijna het voltallige Indonesische kabinet. Ook heeft hij een ontmoe ting gehad met de Indonesische vice- president, Sultan Hameaku Buwono. Bedrijf voor half miljoen opgelicht EINDHOVEN (SP) —De 30-Ja- rige Eindhovense expediteur G. van L. is door de politie aangehouden op verdenking van oplichting van een Duits bedrijf. De Eindhovenaar zou contractueel graafmachines voor de Duitse opdrachtgever naar Bag dad vervoeren, maar terwijl hij de Duitsers met valse telexberichten op de hoogte stelde van het vervoer, had hij de machines al verkocht aan een man in Hellevoetsluls. De politie ontdekte de oplichting door dat de vrachtbrief behorende bij het transport niet klopte. Bij verhoor bleek dat de Eindhovenaar al eerder twee machines had verkocht, ook aan de man in Hellevoetsluls. De to tale waarde van de vier graafma chines bedraagt ongeveer een half miljoen gulden. EINDHOVEN (ANP) De 20-jarige A. S. uit Waarle in Eindhoven is gisteren door twee mammen ernstig mishamdekL Even tevoren had het slachtoffer geweigerd een party ge stolen leren jassen be kopen. A. S. is ernstig gewond opgenomen in het Catharhia-ziekemhuis in Eindhoven. De Jasjes werden hem te koop aan geboden in een sex-club aan de Kro- nehoefstraat in Eindhoven. S. zei echter niets voor de koop te voelen en verliet het pand. Vrijwel onmid dellijk daarna werd hU in dezelfde straat aangevallen door twee man nen. Het slachtoffer wist zich ten slotte aan de mishandeling te ont trekken door een woning binnen te vluchten. EINDHOVEN (ANP) De bespre kingen tussen Philips-Columbia en de vakbonden zyn deze week hervat. Dit heeft de heer J. de Stoppelaar Blydesteyn, adjunct-directeur Sociale Zaken van Philips geantwoord op een open brief van de werkgroep 'Stadskanaal' van de stichting ont wikkelingssamenwerking vakbewe ging. De Stoppelaar Bleydesteyn: 'De directie va/n onze vestiging daar heeft laten weten dat de inflatie vam de afgelopen twee Jaar ruim schoots door loonsverhogingen zal zyn gecompenseerd als de vakbonden het Phiilips-voorsbel tot verhoging van de lonen aanvaarden". UTRECHT (ANP) Op ver zoek van de hoofdofficier van justitie in Utrecht stelt de rijks recherche een onderzoek in naar het optreden van de spoorwegre cherche tegenover de Almelose Journalist B.T.S. Hij diende op 8 maart een klacht wegens mis- hadeling door de spoorwegpoli tie in, nadat hij in de hal van het Utrechtse Centraal Station werd betrapt bij het plakken van stickers met het opschrift "Dagblad van het Oosten moet blijven". FERWERDERADEEL (ANP) In het Friese dorp Hallum (gem. Fer- werderadeel) is gisteren aan het eind van de middag de 5-jarige Sake Stapel in de straat waar hij woonde onder een auto gelopen en ter plaat se overleden. Het jongetje stak plot seling achter een langzaam rijdende auto de weg over en werd toen aan gereden door De nieuwbouw van het stationsgebouw op Schiphol nadert zijn voltooiing. Het nieuwe gedeelte, zal 9 april door minister Westerterp worden geopend. Terwijl men nog druk doende is met de af werking, is het meubilair reeds aangevoerd. Opnemen ran brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de Inhoud eens is De redactie behoudt zich daarenboven bet recht voor om bijdragen te weigeren dan wel ln te korten Songfestival Ons Hollanders heeft het succes van de groep Teach-In op het Euro visie Songfestival echt veel plezier gedaan en wij feliciteren de groep dan ook van harte. Dat neemt niet weg dat my, na alle zangers en zan geressen gezien en gehoord te hebben een gevoel van onbehagen bekroop, toen ik de beoordelingen van de Jury's vernam. De songs, teksten en muziek van verschillende landen deden aam artisticiteit, voordracht em muzikaliteit zeker niet onder voor Teach-In, zo zy niet beter waren. Als voorbeelden zou ik kunnen noe men Ierland, Luxemburg, Noorwe gen, Turkye e.a. Wy vragen ons daarom af of de Jury's hun waarderingen niet uit sluitend op de commerciajliteit base. ren, met andere woorden: „Van wel ke song zullen na dit festival de meeste platen verkocht worden?" Volgend jaar zal het Eurovisie Songfestival georganiseerd worden in Nederland: wy hopen echter dat by dit komende festival meer gelet zal worden op de werkelijke artistieke prestaties dan op de commercie. Overtuigd zyn wy, dat zeer velen zulk een Songfestival met nog groter interesse zullen volgen. Het zou daar om raadzaam zyn byvoorbeeld naast een commerciële winnaar een song uit te kiezen die qua kwaliteit, zui verheid e.d. het beste is! Dit is na- tuuriyk weer niet nodig, wanneer de jury van het principe uitgaat, artis ticiteit op de eerste plaats te nemen en op de twee plaats pas de cialiteit. K. KOREMAN, Jan Steenlaan 21, „Naar het zich laat aanzien, begint seert, was al lang bekend. Van uit Nooit gezegd Met grote koppen stond in het Leidsch Dagblad van dinsdag 18 maart een bericht over de Jehova's Getuigen. Dit stukje vol verkeerde voorstel lingen over de leer van de Jehova's Getuigen, moet wel even recht gezet worden, want het raakt alle christe nen over de gehele wereld. Het is afkomstig uit Los Angelos en dat schynt wel voldoende te zyn voor de redactie. De eerste zin al: het de Jehova's Getuigen op te bre ken, dat zy het einde der wereld hebben aangezegd tegen het najaar 1975. De J.G. hebben nooit gezegd, dat de wereld, „een schepping Gods"', zou vergaan. Zy hebben alleen ge zegd, dat 1975 een gekenmerkt Jaar zou zyn. En zo gaat de publikatie uit Los Angel06 verder met een reeks onbe wijsbare beweringen, die te dwaas zijn om er nog meer aandacht aan te besteden. S. J. P. DONKERSLOOT. Het bezoek van de heer Mansholt aan Chili en zijn opmerkingen na afloop van dit bezoek, zoals ze ver schenen in de landelijke media, ma ken het noodzakelijk enkele kantte keningen te plaatsen. Uit de opmerkingen van de heer Mansholt blijkt heel duidelijk de nutteloosheid van zijn reis. Hij toon de zich geschokt over de situatie in Chili en gaf een schets van wat hij er aantrof. Op welke wijze de Chi leense junta de bevolking terrori- Chili gevluchte Chilenen, uit rap porten en verslagen van diverse in stanties en groeperingen, zoals Am nesty International, uit wat tijdens het Russell-tribunaal werd gerap porteerd, kan het aan iedereen dui delijk zijn geweest, ook aan de heer Mansholt, dat de toestand daar lijkt op die in Nederland tijdens de bezetting. Iets nieuws heeft hij ons dus niet verteld. Wed gaf hy de fas cistische Chileense machthebbers een prachtige geflegeriheoid tegenover de Chileense bevolking en de budltemwe- reld propagandistisch munt te slaan uit dat bezoek: had niet een bekend Europees socialist zo maar rond kunnen kijken in Chili? De heer Mansholt vertelt verder dat hij met veel moeite in contact had weten te komen met vertegenwoor digers van de verboden politieke par tijen en vakbonden. Als hij de Chi leense politie vergelijkt met de Ge stapo, beseft hy dan niet dat hy de ze mensen nodeloos in gevaar heeft gebracht? Ook weet de heer Mansholt te mel den dat er weinig verzet is in Chili. Hoe weet hij dat? De mensen die in het verzet zitten kijken wel uit om zich openlijk te manifesteren met de Chileense Gestapo overal aanwezig, alleen omdat de heer Mansholt daar rond loopt te kijken. Dat er wel de gelijk georganiseerd verzet is en hoe bevreesd de Chileense junta ervoor is, blijkt uit de meedogenloze behan deling van gevangen genomen revo lutionaire verzetsstrijders en by voor beeld uit het feit dat de Junta on langs enkele gevangen mensen van de MIR (een van de beste georgani seerde en meest strijdbare verzets groepen) dwong voor de televisie hun makkers over te halen de strijd te staken en zich over te geven. Hopeiyk zal de reis van die heer Mansholt toch nog enig nuttig ef fect hebben, als hier in Nederland en Europa de solidariteit met het arme Chileense volk direct tot uiting komt, door daadwerkelijke steun aan het Chileense verzet. Namens het Chili-Front Leiden, Jan Laurier, Kees Walle, Pieter van Duin, Ed van der Veen Chili-Front Leiden 5de Binnenvestgracht 1 Het oude televisietoestel met nog zo'n kiestrommel aan de zy- kant gaat in het aanstaande tyd- perk van de kabel een heel nieu we jolige toekomst tegemoet. Staatssecretaris Van Huiten zei dat tussen de bedrijven door toen hy verleden week zyn nota overr de kabel-tv presenteerde. De elek tronische hoorn des overvloeds die ons in het vooruitzicht wordt gesteld een minimum van twaalf kanalen laat zich ge makkelijker ledigen met behulp van de droog klikkende discus van weleer dan met de zaligheden van vandaag, waar Je by wyze van spreken maar naar het scherm behoeft te wyzen om het beeld van programma te laten verspringen. Dat ls iets om wysgerig by te dagdromen. De techniek mag dan byna daags een schrede voorwaarts doen naar wat wy onderling heb ben afgesproken om de volmaakt heid te noemen, maar ineens is er dan zo'n moment dat wy terug moeten: terug van de klopboor met vier snelheden naar de ha mer, terug van het elektronisch orgel met 85 stemmen naar de eenvoudige Sbeinway-vleugel, van de kleurenontvanger, plat als een schilderyiyst naar de tonronde kast van weleer, waaraan nog de geur kleeft van tante Hanny, Theo Eerdmans en Pension Hommeles. Onlangs op een feestelyk sa- menzyn in H. viel het my op, hoe zeer macht charmeert. De burge meester van een van onze grote gemeenten, een man met grote communicatieve eigenschappen, maar daarnaast met het beschou wende karakter van de pyproker en stille nipper, werd belaagd door een niet aflatende stroom van dans gr age dames. Weigeren heeft in 30'n geval geen zin, want be halve politicus ben je ook nog eens een keer heer. Maar lang zamerhand weraldus het beeld opgeroepen van de dansmara- thons uit het Amerika van de der tiger Jaren. De asbakken vulden zich met lucifers die de ontydig gedoofde pyp tot nieuw leven moesten wekken- Dat viel andere mannen op. Natuuriyk. Verbeten zetten zy de tanden op de rand van de long drink en besloten de eerstvolgen de keer toch maar weer eens naar de partyvergadering te gaan. aangegeven aantal Jaren de be nodigde examens, scripties, hospi ta's en hoogleraren heeft afge werkt. Het zegt niets over per soon, inzioht, intelligentie .eeriyk- heid, slagvaardigheid of leiders capaciteiten. Het houdt scheids muren in stand, die door de ont wikkelingen in de huidige samen leving ongeveer achterhaald die nen te zyn. De kantoorbediende die na twaalf jaar intensieve studie, te midden van jengelende kinderen en met de televisie (waarvoor moeder de vrouw gezeten is) altyd binnen hoorafstand, zyn accoun tantsdiploma haalt, gaat ongeti teld door het leven en kan zich derhalve nauwelijks meten met de agoog die vier jaar de project groepen heeft bevolkt, voorzien van het juiste vocabulaire en iets meer decibels in zyn stem dan zyn simultaan sprekende studie genoten. De werkende jongere die zich aan de flipperautomaten en de losse groeven ontworstelt en met moed, beleid, trouw en de vrien- delijke leraar van de sohriftelyke cursus tenslotte de HAVO met vrucht doorloopt, kan van my de meestertitel krijgen. Deze week sprak ik een man digudestyds als 14-jarige, voorzien vam een kersvers mulo-diploma, jongste bediende werd by de af deling boekhouding van een margarinefabriek. Volgende maand wordt deze zelfde man één van het driemanschap dat een wereldconcern met 250 duizend man personeel leidt. Een man zonder titel. En gaat u daar onder gebukt, vroeg ik hem. "Elke opleiding is beperkt", zei hy. Maar wennen wordt het met de héér Dralle, Drees, Oetker, P., Lastpost, Mann. Van Riel. Buskes, Diepenhorst, Van Emmenes, Hil- De autoradio vervult vaak de rol van het overjarige nummer van de "Waterkampioen" by de tandarts. Men moet een stuk tyd overbruggen en men moet toch iets doen. Daar viel ik woensdag avond tegen elven ineens in een discussie op Hilversum 3 tussen budo-trainer Willem Ruska en één van zyn bazen, meneer Met horst, voorzitter van de bond. Op zich had ik weinig idee, waar het nou precies overging, maar ik be greep dat Ruska min of meer aan de kant was gezet en dat hy het verder wel geloofde, zéker met dat "labiele" bestuur. De heer Methorst, die met de telefoon in de hand meteen in de discussie mooht springen, zei dat Willem het helemaal by het ver keerde eind had, omdat Willem dit en Willem zo. Maar dat hy best met Willem nog eens zus. Reeds wees de snelheidsmeter 120, ten teken dat de Peugeot zich be gon te vervélen, toen de slotzin van de heer Methorst ineens weer alle zin van het bestaan naar binmenblies: "en die opmerking over labiele bestuurders: dat kan natuuriyk hélemaal met." Minister Van Kemenade van Onderwys wil de academische ti tels afschaffen. Een voortreffe lijke gedachte. Titels suggereren hoedanigheden die er helemaal niet behoeven te zyn Het zegt alleen dat men na een niet nader Ode aan de minister van Mi lieuhygiëne "Welk wonder gebeurt er tooh in het water, dat al die mooie hooge planten elkander verdringen aan den oever en dicht opeengeschaard den langen zo merdag zich spiegelen in het nat? En wyzelf? Worden ook wy niet aangetrokken zoowel door de groote zee als door het nietigst plasje op de hei of een dririkfcolk in de duinen?" "In slooten en stille bochten verrijzen die stengels by troepen en 't is alsof het donkere water er verlicht wordt door tallooze reine kaarsjes. Dit is het eerste wonder dat de oeverplanten zien, ze zyn dan zelf nog heel jong en kunnen nog veel wonderlijks bele- Zo kon dr. Jac. P. Thysse mij meren in 1907 in het Verkade-al bum 'Zomer.' Binnenkort worden de lucht zyn krullen; dat komt herdrukt. De minutieuze pentekeningen van Wenckebach vertonen lis dodden, landelyk rimpelend wa ter, een hoeve in de verte. En in de lucht, die krullen, dat komt niet uit schoorstenen. Dat moeten wolken zy n. De STER heeft Vrijaf en de ef fectenbeurs is gesloten. Geen wis selaars op de voorhof van de tem pel op de dag dat het voorhang van boven tot onder scheurt. In de tydschriftenhal "Time" en "Newsweek" met vrijwel iden tieke voorplaat. Een Vietnamese vrouw met haar zwaargewonde kind. "De laatste terugtocht" sohryft Time érby, "De grote te rugtocht" vindt Newsweek. Hoe zou Thysse dat gezegd heb ben: "dit is de gruwel die ze zien, ze zyn dan zelf ook nog heel jong en kunnen nog veel wonderiyks beleven." Het is immers pas lente. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7