Het denkend huishouden wordt nog altijd niet geleerd SCHEIDEN VOOGDIJ ALIMENTATIE ZATERDAG 29 MAART 1975 PAGINA 23 Als u wilt gaan scheiden, mag u niet zelf naar de rechter lopen. Dat doet alleen uw advocaat. Kunt u deze niet betalen, dan gaat u naar het Bureau van Consultatie (Plein 2 in Den Haag), waar u kosteloze rechtsbijstand kunt krijgen. Om scheiding in aanmerking te komen moet het huwelijk in het al gemeen tenminste 1 jaar duren. Voor de rechter moet u alleen kun- i aantonen dat het huwelijk voor goed is ontwricht. Motivaties als: overspel, kwaadwillige verlating en dergelijke zijn uit de wet geschrapt. Er zijn twee soorten tan scheiden: scheiding van tafel en bed (het huwelijk eindigt niet, maar u hoeft dan niet samen te blijven wonen) en echtscheiding, waarbij het huwelijk wordt ontbonden. U kimt alleen, maar ook samen een verzoek tot scheiding indienen. Wanneer u het alleen doet, dan kan de ander j zich voor de rechter verweren door bijvoorbeeld te ontkennen dat het huwelijk voorgoed is ontwricht. Wanneer de rechter het verweer accepteert, dan blijft het huwelijk i in stand. Dient u samen een verzoek in, dan moet u de rechter eerst inlichten over de positie van de kinderen, uw financiën met inbegrip van alimentatie. Nadere inlichtingen kunt u krijgen bij een advocaat, een wetswinkel of het ministerie van Justitie, Plein 2b in Den Haag. Wanneer het huwelijk door echt scheiding of overlijden is ontbondem heeft een minderjarig kind (tot 21 jaar) een voogd nodig. Bij overlijden van een van de ouders wordt meestal de overblijvende ouder automatisch voogd. Bij echtscheiding bepaalt de rechter wel ke ouder voogd wordt. Bovendien wordt in de meeste gevallen een toeziend voogd benoemd. De voogd moet het kind verzorgen, opvoeden en zijn vermogen beheren, nneer de voogd bijvoorbeeld geld de rekening van het kind wil halen, moet hij daarvoor toestem- ming vragen aan de kantonrechter. \De toeziend voogd moet erop toezien dat de voogd zijn taak goed vervult. Hij moet hoofdzakelijk toezicht hpu- den op het beheer van het vermo gen van het kind. In principe mag hij zich niet bemoeien met de opvoe ding van de minderjarige. Maar als er moeilijkheden met de opvoeding zijn, kan hij zich wenden tot de Raad voor de Kinderbescherming (Zout keetsingel 41—44 in Den Haag). Na dere inlichtingen kunt u krijgen bij griffies van de kantongerechten. „Vrouwen hebben nooit geleerd om methodisch en efficiënt in huis te werken. Denkend huishouden wordt nog altijd niet geleerd". Dit conclu deer" Jeannette Burema, een van de uirectieleden van de in 1935 opge richte stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten plattelande. Vorig jaar wankelde het bestaan van de stichting bedenkelijk doordat dfe over heidssubsidies voor het werk op kor te termijn dreigden te worden inge trokken. Die dreiging is voorlopig af gewend: tot 1 juli 1976 kan „huis houdelijke voorlichting ten plattelan de' alsnog op overheidssteun reke nen. In de tussentijd zal worden be keken welke taken van de stichting met overheidssteun moeten worden voortgezet Groeiende Anno 1975 lijkt het werk van de stichting opnieuw de wind mee te heb ben. in een tijd van groeiende werk loosheid en stijgende prijzen en uur lonen, grceit de belangstelling voor „huishoudelijke voorlichtingin een veer ruime zin des woords. Die groei ende interesse geldt in de allereerste plaats de cursussen in zelf kleding maken. „In Drente, Groningen en Limburg merken we duidelijk dat vooral meer vrouwen van werklozen raai deze cursussen komen", zegt Jeanettte Burema. „Daarnaast is i>e cursus karweitjes in huis erg ge wild ook bil mannen" Het zijn twee van de meer dan 25 verschillende cursussen die via LEIDEN Voor de hele familie, papa. mama en de kinders is er nu een jeans-uitrusting te koop. De fabrikanten van Levi's Lois, Wrangler en Rok hebben op de wensen van de peuters en kleuters ingehaakt en ook voor hen een "echte" spijkerbroek gemaakt. Voor de allerkleinsten van een wat zachter materiaal en voor de groteren helemaal origineel. De eerste mini-spijkerpakjes waren dezer dagen al te bewonderen bij de firma Van Delft aan de Steenstraat. Van Delft, helemaal ge specialiseerd in jeans, richtte voor de jongste generatie een speciale afdeling in. "Geen boetiek", zegt John van Delft, „zo moet je het beslist niet noemen. Want dat schrikt de mensen af. We hebben alleen nu een "complete" zaak. Iedereen kan nu bij ons terecht, de grootmoeder zowel als de kleindochter". In het geheel in jeans-blauw uitgevoerde afdelinkje is een trapje op te klimmen en voor heel lenige kinderen een klimpaal, want ze moe ten zich ook een beetje bezig kunnen houden terwijl de rest van de familie aan het passen slaat. Naast de jeansbroeken en jeansjassen zijn er voor alle leeftijden grappige truitjes, t-shirtjes en spencertjes om "helemaal aangekleed" de deur uit te kunnen gaan. „We proberen de prijzen zo laag mogelijk te houden", vertelt John, kindergoed vind ik eigenlijk waanzinnig duur vandaar dat je bij ons een t-shirtje voor f 4,95, een broek voor f 26,90 en een spencer rond de f 9,- kunt kopen". Voor de moeders en grootmoeders (want die willen er misschien in de vakantie net zo uitzien als de kleindochter) brengt Levi's dit jaar in de Miss Levi's-collectie weer goedpassende broeken, die reke ning houden met het figuur van de Nederlandse vrouw, die vaak wat mollig op de heupen en dijen is. Wie per se geen broek wil aantrek ken kan het dan ook nog zoeken in de rokkensector, waarin heel modieuze en toch helemaal in de jeansstijl passende modellen te vinden zijn. Voor wat de herensector betreft, daar constateert Van Delft een duidelijke trend naar de wat mooiere stoffen, vooral de terlenka- jeans. U bent gescheiden maar u wilt alimentatie omdat u vindt dat u zelf niet uit eigen middelen rond kan komen. Uw advocaat moet dan een verzoekschrift opstellen, en sturen naar de rechtbank. Wanneer de tegenpartij zich tegen dat verzoek schrift wil verweren, moet hij door zijn advocaat een verweerschrift laten indienen. In dit geval zal de rechter u beiden horen. Is er geen verweerschrift ingediend, dan vindt er in de regel geen verhoor plaats. U moet goed bedenken dat de rechter de draagkracht van de ene partij afweegt, tegen de behoeften van de andere. Met andere woorden: hij zal u niet altijd in het gelijk stellen. De rechter kan bovendien de alimentatieplicht voor een bepaalde termijn vaststellen of daaraan bepaalde voorwaarden verbinden. U kunt meestal binnen drie weken na uitspraak in hoger beroep gaan. Men kan ook hulp krijgen van de Raad van de Kinderbescherming. Dit is vooral belangrijk voor vrouwen, wier ex-man niet of nauwe lijks zijn plicht nakomt. Voor nadere inlichtingen kunt u gaan naar een advocaat of, het om alimentatie voor gaat, naar de Raad 1 Samenstelling Henrietta van der Hoeven huishoudelijke voorlichting ten plat telande kunnen worden gevolgd. De onderwerpen variëren van informa tie, overvoeding, creatief werken met textiel en het mini-huishouden van cïe kamerbewoner tot consumenten- I voorlichting, tuin en milieu, en het .beter, meer en spelend bewegen" van de mens, om er enkele te noe men Via ruim 60 leerkrachten in vaste dienst en een aantal part-ti- J me krachten bereikt de stichting Jaar 3 :ijks ongeveer 70.000 personen, voor namelijk huisvrouwen: 30.000 via korte cursussen, de overige 40.000 via lezingen, demonstraties, streekdagen en spreekuren voor consumentenvoor lichting. De eveneens van overheidswege ge subsidieerde stedelijke huishoudelijke rn gezinsvoorlichting is drie Jaar ge leden vrij abrupt en definitief van de kaart geveegd. In de heftige dis»- cussie rondom dat verdwijnen, is on der meer het verwijt gevallen, dat het voorlichtingswerk verzand was in een .gezelligheidsclub", een argument dat tok wel wordt gehanteerd tegen de nu op het spel staande activiteiten •an de huishoudelijke voorlichting te plattelande. Een begrip als huishou delijke "oorlichting komt op de bui tenwereld blijkbaar vaak nog over als het (hartgrondig verfoeide) „vastpin nen" van de vrouw in haar huis. In het hoofdkwartier van de stichting aan de Segbroeklaan in Den Haag aegt Jeanette Burema over dit on scherpe beeld van de werkzaamheden van de stichting: „Men realiseert zich niet dat cok wij de huisvrouw een opstapmogelijkheid bieden naar an- aere ontwikkelingszaken. Huishoude lijke voorlichting ten plattelande is ai 40 jaar bezig met een stuk be wustwording aan de basis. Je spreekt iemand tenslotte het beste aan op rijn of haar werkterrein. Huisvrou wen stappen via een cursus beter be wegen over naar een cursus spreek vaardigheid die weer de weg kan ope nen naar een cursus op een Volks hogeschool Dat is niet zomaar een enkel mooi voorbeeld, maar een prak tijkervaring die in ons werk schering en inslag is'. Tom Westen Kapsalon-parfumerie Breestraat 45, Leiden Telefoon 071—23851. Parfumerie- schoonheidssalons Breestraat 147, Leiden. Telefoon 071—42470 1 UUR VAKANTIE Onze schoonheidsspecialistes zorgen dat U zich een vol urn- op vakantie voelt Na zo'n heerlijk uur relaxen stapt u met een nieuwe huid de realiteit weer in. Complett behandelingen met Estee Lauder of Clinique producten vanaf f 25.— Luchtig, wijd, vrij, ruim, ro mantisch dat zijn de trefwoorden uit de zomercollectie van C en A Een collectie die in te delen is in drie geheel verschillende stijlen, de folklore, de junglestijl en de hoeslijn. De basiskleur voor deze zomer is wit, van spierwit naar vanille, pistache, apricot en zalm. Al deze kleuren in veel nuances die zich bijzonder goed laten com bineren. Dat wit en die andere tere kleurtjes zijn er ook voor mannen, maar dan wel verwerkt met een kleur als mocca. Heel veel deze zomer zal velours worden gezien. Nikky-velours zo als het ook wel wordt genoemd. In deze velours komt een hele collec tie truitjes, vestjes en sweaters en de bloeson, dit laatste kledingstuk gaat naar verwachting hoge ogen gooien. De folklore-invloeden zijn het duidelijkst merkbaar in de kiel tjes met Peruviaanse dessins, met kleine kwastjes als versiering. Het tinneroy heeft er ook een familielid bijgékregen de babay- cord, een heel fijn soort tinneroy waarvan o.a. mantels en rokken worden gemaakt. Op de tekenin gen hier naast een klein idee hoe de zomermode er uit ziet

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 23