Sparta mist na rust veel kansen tegen Ajax: 1-1 Club 101+ is nog in leven „Ik zou op dit moment geen kanshebber meer mogen zijn De FIDE heeft geen ruggegraat U VS - RVC Weer record op 500m O. Wereldrecord polshoog SATERDAG 29 MAART 1975 Theo Sanders over nationaal kampioenschap gewichtheffen: Dl Door Jain Preenen ALMA ATA Op de wonderhaan m Alma Ata is tijdens de Russi- conJJche sPrintkampioenschappen op- en #»ieuw het wereldrecord op de 500 me ter scherper gesteld. Jevgeni Koelikov ;-i< verbeterde het tien dagen oude re cord van Valeri Moeratov (37.85) met geé 65-honderdste seconde en bracht het idle dp 37.20 seconden. Moeratov pakte Foti bijna ^1° record terug, maar bleef ^tweehonderdste seconde boven de tijd Koelikov. Ook Alexander Safro- landpov reed onder de oude recordtijd ï'fjran Moeratov, 37.76. In de laatste twee weken ls het wereldrecord op de 500 meter vier keer verbeterd, nadat Lasse Efskind in 1973 38.0 had gereden. Koelikov was de eerste die, op 15 maart, onder de 38 seconden dook, 37.99, om twee da gen later zijn eigen record nog eens met tweehonderdste seconde omlaag te halen. Lang hield dit record echter ook niet stand, omdat Moeratov de volgende dag, 18 maart, het record aanzienlijk scherper stelde, 37.85 se conde. Bij het Russische sprintkam pioenschap namen Koelikov en Moe ratov voor het eerst ruim afstand van de 38-secondengrens. Dick van 't Riet LEIDEN LKV De Spartaan hoopt morgen tijdens het nationaal kam pioenschap gewichtheffen eerste klasse in de Vijf Meihal drie van de zeven titels naar zich toe te halen. De belangrijkste troef, die de Leide- naars kunnen uitspelen is Herman Filippo. Hoewel hij debuteert in de eerste klasse licht zwaargewicht weet hij bij voorbaat dat hij nauwelijks of geen concurrentie behoeft te vrezen. De enige, die met hem op het hoogste niveau had kunnen duelleren, de Delftenaar Frans van Puffelen, moet namelijk met een armblessure aan de kant blijven. Opvalend is ook dat Theo Sanders nog altijd tot de favo rieten behoort in het middengewicht. Na het Europees kampioenschap twee jaar geleden in Madrid is hij al gaan "aftrainen". In die mate zelfs, dat hij van begin december vorig jaar tot half januari helemaal niet heeft getraind. Ook daarna is hij vaak maar één keer per week in actie gekomen; in het verleden lag het aantal trainingen nog op vijf. Toch lijkt Sanders, die het stootrecord met 148,5 kg in handen heeft, morgen de zevende titel op rij te gaan opeisen. „Eigenlijk zou ik toch niet meer een van de kanshebbers mogen zijn. Zou ik nu nog volop trainen dan zou ik het kampioenschap met één hand binnenhalen. V. d. andere kant moet ik wel zeggen dat ik niet zoveel ach teruit ben gegaan in de laatste twee jaar. Op de onderdelen stoten en trekken niet meer dan tien kilo", aldus die nu 32-jarlge Ledidenaar. die na het treffen van morgen alleen nog in de finale om het clubkam pioenschap van Nederland wil mee doen tegen Helios Simpelveld. ,Ik heb er genoeg van. Ik heb negen jaar ge tild. Achtmaal ben ik Nederlands kampioen geweest, 34 maal heb ik een nationaal record verbeterd en een paar keer heb ik een Benelux-titel gewonnen. Ik vind het welletjes. Als ik een paar jaar geleden niet eerste zou zijn geworden zou ik dat erg heb ben gevonden. Als ik nu niet kam pioen word zal ik dat echt niet als een ramp beschouwen". Terugkijkend op al zijn succes zegt Sanders: „Het is mij misschien een beetje te veel voor de wind gegaan. Ik ging steeds erg snel vooruit ten opzichte van an deren. Op een gegeven moment was er helemaal niemand meer te vinden in mijn klasse. Achter me lag altijd een groot gat, terwijl ik zelf weer ver onder de internationale top zat. Al leen met gewichtheffers uit West Europa kon ik me meten. Had ik meer gewild dan had ik net zoals in de Oostbloklanden gebeurt hormoon- preparaten moeten gebruiken, maar veel dokters hebben me dat afgera den, omdat die middelen te schade lijk zij voor de gezondheid". Een an dere Spartaan, die aan afscheid ne men denkt is de 31-jarige Dick van 't Riet, de huidige kampioen in het zwaargewicht. 'Tk wil nog één Jaar meedraaien. Daarom ga ik in het nieuwe seizoen beginnen met aftrai nen en ga ik het aantal trainingen terugbrengen van vijf naar drie. Je kan niet abruipt stoppen. Je moet Je lichaam gelegenheid geven zich aan te passen, zodat het weer op het oude peil kan komen". Sanders, die als masseur aan de Spartaan ver bonden wiil blijven vult aan: „Je moet oppassen als Je zo lang hard hebt getraind. Denk maar eens aan de hartvergroting. Je kan ook snel zwaarder worden als Je plotseling Het nationaal kampioenschap ge wichtheffen eerste klas, dat morgen voor de derde maal in Leiden wordt gehouden, begint om 12 uur in de Vijf Meihal. Van de Leidse vereni ging De Spartaan komen in actie: Ar ie Swagers .liohit gewicht). Mat Anneeze en Theo Sanders (midden gewicht), Herman Filippo en Nico Faas (lichtzwaargewicht) en Dick v. 't Riet (zwaargewicht). niet meer aan sport doet Omdat Je altijd hard trainde was je ge wend om wat meer te eten. De moei lijkste opgave zal worden om dat ex traatje weg te laten als je met ge wichtheffen stopt." Van 't Riet blijft na zijn afsoheid van de wedstrijd sport in 1976 als trainer werkzaam bij De Spartaan. 'Tk wil wat meer aandacht gaan besteden aan nieu we leden. We hebben voldoende aan was, maar de meesten vallen weer snel af. Ze denken snel resultaten te boeken en vergeten dat Je als ge- wichtheffer zon vijf jaar moet voor- trainen." ROTTERDAM De krampachtigheid, waarmee Ajax nog altijd denkt kans te hebben op heit landskampioenschap werd weerspie geld in d'e tweede helft van de eerste ontmoe ting met Sparta. In de tweede vijfenveertig minuten wankelde de verdediging van Ajax ondanks of wellicht dank zij de weer aanwezige Blankenburg. Sparta ontwikkelde in die periode een aanvafegeweld waaruit wonderwel geen winnende treffer ontstond. Dat die proditktie van het op winst Even zovele keren miste de Am- keurie voor de voeten van Michiel- beluste Sparta niet kwam, was voor tterdamse spits. De eerste keer schoot sen. Die schoot hard en laag de ge- een groot deel te wijten aan het aan- hij de bal na een stuitertje Ineens lijkmaker in. Kort voor rust kreeg ta! gemiste kansen, vooral van Ven- tegen de lat, de andere maal tikte Venneker een unieke gelegenheid hij de bal vrij voor Doesburg staan- Sparta al op voorsprong te zetten, de royaal naast. Na een hoekschop van Skipper, waar- Het overwicht werd in de 22ste mi- uit de bal langs Krol op twee meter nuut toch in een doelpunt uitgedrukt voor het doel kwam. hoefde hi] toen Rep en Suurbier een op snel- slechts het hoofd achter de inzet te i)Ul neker. Kort na het begin tweede helft kon hij alleen op SchriJ- de royaal naast, rs afgaan, die echter met de be- n redde. Kort daarvoor had Skip- nuut toch in zich im zelfde situatie bevon- de Krol. Die ineenstorting van de Amster- leek in de eerste helft den. Toen redde de ijlings toegesnel- heid gebaseerde 1—2 combinatie op plaatsen. Hij miste echter volledig. rechts aangingen. Suurbier trok laag Schrijvers ook, maar er was geen en scherp terug op de ingekomen Spartaan om alsnog de bal in het Steffenhagen, die van de rand van doel te glijden. wijderd. Toen heersten de in het het strafschopgebied een onvoldoen den gestoken volgelingen van de reagerende Doesburg passeerde. Dergelijke mogelijkheden deden Kraay, vooral door Mühren, die zijn Ajax miste de kracht om door te zich voor de thuisclub in de tweede verdedigende taak tegenover Heyer- gaan en Sparta sloeg, tegen de ver- helft nog meer voor, Ajax moest zich wat deze houding in, terug. Terwijl Van Sta- noodgedwongen beperken tot verde- niet aan veren in balbezit was, liep de verde- digen. Dusbaba en Suurbier gingen defensieve opdracht hoeft te den- diging van Ajax buitenspel, daardoor tegen Venneker en Skipper te vaak Icon, dan kan hij schitteren. Müh- Van Staveren de gelegenheid gevend de boot in en Krol moest veel tussen- ren deed dat. Op de nog betrekke- mede door het blijven hangen van beide komen om doorbraken te ver- lijk nieuwe grasmat, die 's ochtends Mühren om naar de doelmond te hinderen. Blankenburg organiseerde hos onder een laagje sneeuw had ge- trekken. Daar zou nog niets gebeurd slecht en had in het geheel geen goe- legen, demonstreerde hij zijn tech- zijn als Schrijvers niet ongecontro- de pass in de benen. Hij was derhal- nisch vernift. Twee keer werd Geels leerd de bal zwevend had wegge- ve een weinig vertrouwen gevende het centrum met een diepe hoge 6tompt. Hij kon echter niet goed ge- laatste man. Achter hem stonden noeg bij de bal en tikte het leer eveneens optredende Schrijvers, die Russische schaakbond: Arno Steffenhagen tikt de hal tussen de henen verdediger Stef Walbeek door en helpt Ajax at voorsprong. bal prachtig aangespeeld. bij het beoordelen van situaties veel vuldig in de fout ging. Slechts op af standschoten toonde hij zijn klasse. Een keer was dat op 'n knappe vrije trap van Venneker even buiten het strafschopgebied. De vervangingen van Rep en Suurbier (laatstgenoem de werd door de aarzelend leidende Carver opgeschreven wegens „onbe hoorlijk gedrag) door Brokamp en Van Dord waren geen verbeteringen. Wel kreeg die Limburger nog een kans bij een trekbal van Mulder die verder ni et opviel. Zijn te zachte schuiver werd door Doesburg gepakt. De top van de eredivisie ziet er thans als volgt uit: Peyenoord 26 41; PSV 26-40; Ajax 27—39. De Schaakbond van de Sovjet Unie heeft, via het blad Sovjetski Sport, een rechtstreekse aanval op de In ternationale schaakfederatie (FIDE) gelanceerd. De schaakbond van de Sovjet Unie zegt dat de' FIDE ge toond heeft geen ruggegraat te be zitten door zijn knieval voor Fischer. Joeri Averbach, voorzitter van de bond. gaf in Sovjetski Sport zijn commentaar op de buitengewone vergadering, die de FIDE in Ber gen heeft gehouden. Averbach: "Door toe te geven aan een van de eisen van Fischer (een onbeperkt aantal partilen in plaats van 36) heeft de FIDE zich laten kennen als beslui teloos. Inconsequent en onstandvas tig. Zou de FII3E bovendien nog aan de tweede eis van Fischer (Karpov had dan met ten minste 10-8 moe ten winnen om wereldkampioen te worden) hebben toegegeven dan had de organisatie zijn bestaan op het spel gezet." Averbach, die een van de vertegen woordigers van de Sovjet Unie in Noord Holland was. herinnerde er aan dat Fischer, zelfs nadat zijn eerste eis was aanvaard, niet bereid leek te zijn de titel te verdedigen, omdat zijn tweede verlangen, met een klein verschil bij de stemming, was verworpen. Hij voegde eraan toe dat de meeste grote schaaklan- den, zoals de Oosteuropese landen. Duitsland, Engeland, Frankrijk en Zweden het standpunt van de Sov jet Unie hadden gesteund in de "af faire-Fischer". Naar zijn mening had een aantal van de kleinere lan den tegen de besluiten, genomen tij dens de vergadering te Nice van 1974, gestemd om te kunnen blijven pro fiteren van de groeiende belangstel ling voor het schaken. Averbach: "De strijd tussen Fischer en Spasski heeft het schaken over de hele wereld stimulans gegeven. Een aantal landen zou kunnen menen dat die prikkel weer volledig verloren gaat als er niet opnieuw een twee kamp om de wereldtitel komt. In Ber gen is de bijzondere vergadering van de FIDE een keer op zqjn eigen besluiten teruggekomen, maar het congres durfde het niet nog eens te doen. Het winstpunt van de vergade- 'ring was echter dat er door de geno men beslissingen ten minste een standpunt is bepaald dat een eind heeft gemaakt aan het heen-en- weer-gepraat." KINZO: GEEN SPONSOR BS Sportcomplex "Kikkerpolder" aanvang 14.00 uur Hoofdklasse K.N.V.B. bb-kondor iMon m.on-«#ao4 LEIDEN De Club 101 plus, de stichting van contribuanten, die het Leidse sportleven zo graag een zet je ln de goede richting wilde geven, is nog niet ter ziele gegaan. Alhoewel het voltallige bestuur gis teravond tijdens een algemene le devergadering in het restaurant Ei gen Zorg is afgetreden, bestaat nog een kleine kans dat de stichting wordt voortgezet. Een onderzoek naar de mogelijkheden daartoe zal op korte termijn op gang worden gebracht door één van de contribuanten van de Club 101 Plus, J.P. van Ham. Deze Leidse belastingconsulent ("Ik onderhoud geen contacten met de Leidse sportwereld") gaat proberen om binnen drie maanden een nieuw bestuur te formeren, dat zal moeten trachten om de Club 101 Plus nieuw leven in te blazen. Wanneer de for matiepoging van de Leidse jurist echter faalt, betekent dat het defi nitieve einde van de Club 101 Plus. Dat einde werd eigenlijk gisteravond al min of meer verwacht tijdens een speciale ledenvergadering, waarin het bestuur, onder voorzitterschap van de heer Weduwer, voorstelde om tot opheffing van de Club 101 Plus over te gaan. Weduwer: "Het is erg triest, maar het blijkt gewoon dat we de doelstellingen van de Club 101 Plus niet waar kunnen maken. Bij de worstelwedstrijd van Anton Geesink in de Groenoord- hal moesten we geld bij leggen en de rugbywedstrijd tegen Zambia moest uitwijken naar Den Haag doordat het veld in Leiden onbe speelbaar was". Naast die geringe publieke belangstelling tobde de Club 101 Plus de laatste tijd ook nog met bestuurlijke moeilijlheden. Voorzitter Piet Erades moest enige tijd geleden door drukke werkzaam heden zijn functie neerleggen, ter wijl enkele andere bestuursleden tus sentijds al waren opgestapt. Het was al met al voor het huidige bestuur - ook gezien de geringe animo van de contribuanten - reden genoeg om de ledenvergadering gisteravond voor te stellen om over te gaan tot op heffing, mits de vergadering zelf niet met een nieuw bestuur naar voren zou komen. Die mogelijkheid leek minimaal, want van de 56 con tribuanten waren er gisteravond maar 6 aanwezig. Weduwer: "Die opkomst is al tekenend voor de huidige situa tie". Vijf leden zagen de noodzaak van een opheffing vrij snel in (We duwer irandsoh: 'Tk denk niet dat er ooit een voorzitter van een ver eniging is geweest, die in zijn eer ste officiële vergadering met een voorstel tot opheffing is gekomen"), maar de zesde (van Ham) zag nog toekomstmogelijkheden. Een korte discussie had als resultaat dat de Leidse belastingconsulent de taak op zich nam om binnen drie maan den te proberen een nieuw bestuur te formeren. Aan die laatste strohalm klampte de Club 101 Plus zich ten slotte vast. Mr. Van Ham nader hand: "Ik heb van de week wat contacten gehad met enkele in de sport geïnteresseerde zakenmensen, die misschien wel voor een mogelij ke bestuursfunctie voelen. Wat ik nu precies ga doen weet ik nog niet. Ik zal in ieder geval eerst eens goed moeten peilen of er on der de contribuanten inderdaad geen, animo meer bestaat om door te gaan". team van BS Leiden zal niet worden gesponsord door Kineo. Tijdetns e:n gesprek gistermorgen tussen BS- voorzitter Ton Menken en Theo Kins- bergen, coach/sponsor' van Kinzo (foto) bleek dat de standpunten te ver uiteen liggen. Ton Menken, die wij gisteravond om commentaar vroegen zei hierover: "Kinzo was de meest serieuze kandidaat. maar Kinsbergen wilde een team met louter Amerikanen en Nederlandse Amerikanen. Hij heeft maar één doel voor ogen: het kampioenschap van Nederland. Het zou er dan wel op neerkomen dat onze eigen spelers nauwelijks nog een kans krijgen". BS zal proberen een nieuwe kandi daat te vinden. Mocht de club daar niet in slagen dan zal zij ln ieder geval toch het verblijf in de hoogste basketbalafdeling prolongeren. En kele andere sponsor-kandidaten wa ren al eerder afgevallen. BS Leiden heeft gisteravond een oefenwedstrijd gespeeld tegen Idem in Den Haag. De Leidenaars ver sloegen het eerste divisie-team in de sporthal Overbosch met 92-77. Bij de rust had het ongeïnspireerd spelende BS nog een achterstand van 39-41. GAINESVILLE De Amerikaan Dave Roberts heeft gisteren bij at letiekwedstrijden In Gainesville (Flo rida) het wereldrecord polsstokhoog springen verbeterd en gebracht op 5,65 meter. Het oude record stond sedert 2 juli 1972 op naam van Bob Seagren (VS) met 5,63 meter. Sea- gren leverde die prestatie destijds ln Eugene. De 23-Jarige Dave Roberts leverde zijn prestatie tijdens de z.g. Florida Relays. HIJ verbeterde het record van Seagren ln zijn derde en laatste po ging op 5,65 meter. Na zijn geslaagde poging verklaar de Roberts: „Ik wist van mezelf dat lk het record van Seagren zou kun nen verbeteren. Dit was echter de le keer dat ik het echt probeerde. Toch was ik er nog niet zo van over tuigd dat het nu al zou lukken". Hoewel Roberts reeds drie maal Amerikaans kampioen was, genoot hij buiten de Verenigde Staten nog niet zo'n grote bekendheid. 'Nadat de Zweed Kjell Isaksson op 8 april 1972 in Austin als eerste ho ger sprong dan 5,50 m (5,51) is het wereldrecord polsstokhoogsprimgen 5 maal verbeterd en twee maal ge ëvenaard. ADVERTENTIE A.s. maandag 31 maart de competitiewedstrijd Roodenburg - Lenig en Snel Sportpark Noord. Aanvang half 3. S7WT/E -en- GELD bêstaat dat eigemlük Moe WËL? DAhJ OM HALF TWAALF 'S HACHTS? iic-ew-veetrouuj dit Moon seem Twee caJ-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11