Angola staat aan de rand van bloedige burgeroorlog Engelandvaarders opgepast! VS STOPPEN IN- EN UITVOER KERNBRANDSTOF Turkije wil Koerden uit Noord-Irak weren Ford aanvaardt mokkend de wet op hulpverlening Aan vooravond van de soevereiniteit Pamflet ontvoerders CDU-leider Lor enz KEUKEN- PAASSHOW LOEANDA-LISSABON (UPI/AP) Escalerende botsingen tussen rivaliserende vrijheidsbewegingen in Angola en een massamoord hebben het dodencijfer van de afgelopen dagen tot boven de 100 doen stijgen. De ziekenhuizen in de hoofdstad Loeanda raken overvol door het grote aantal gewonden. Vol gens berichten die Lissabon bereikten, dreigen de gevechten tussen het Angolese nationale bevrijdingsfront (FNLA) en de Angolose volksbevrijdingsbeweging (MPLA) het Westafri- kaanse land rond acht maanden vóór zijn soevereiniteit in een burgeroorlog te storten. Enkele ui tot minister van Portugal vloog majoor Melo An- tunes naar Angola om te pogen de werd situatie onder controle te krijgen leiding Op grond van deze overeenkomst voorlopige regering onder Portugese hoge voordat de toestand uit de hand missaris gevormd die het land moet WASHINGTON (AP) De tonium in geoxideerde per Amerikaanse commissie kernenergie heeft de afgifte vergunningen voor de import export van kernreactoren brandstoffen stopgezet in afwach- deze stof zich ting van de uitkomst van het on derzoek dat momenteel gaande Is naar de veiligheid van het ver voer van radioaktieve stoffen. Een woordvoerder van de com missie zei dat het besluit is geno men mede naar aanleiding van jnlangs gepubliceerde berich- New York was gestuurd is eigen vliegtuig in New York was gekomen en dat nog 50 kilo zou volgen. "Plutonium is een van'de giftigste stoffen die er zijn; als vliegtuigon geluk bi] een stad zou versprei den, zouden de evacuatie van men sen en de ontsmetting van het ge bied nachtmerries worden", al dus Aspin. plutonium-oxide die i dat honderden kilo's pluto nium-oxide via Kennedy Airport Het wordt rijn geïmporteerd. Het besluit werd zaterdag al genomen maar nu pas bekend ge naakt door Les Aspin, lid van iet Huis van Afgevaardigden. Aspin heeft in het verleden felle fritiek geuit op het vervoer van ïlutonium per vliegtuig. Vorige vrachtwagen reek onthulde hij dat 100 kilo plu- bracht. dom van de It"'>aanse regering. naar de Verenigde Sta ten gestuurd voor verwerking en vervolgens naar Italië terugge zonden. De plutonium-oxide wordt door Westinghouse in Cheswick, in de staat T'onnsylvania ver werkt. Vanaf Kennedy Airport, worden de plutoniumladineen per Cheswick ge- loopt, aldus regeringsfunctionaris- besturen tot het op 11 november '75 onafhankelijk wordt. De Portugezen hebben ongeveer 25.000 man troepen gestationeerd in Angola, het rijkste gebied van het voormalige Portugese koloniale im perium. Jesuino wees er op dat de drie bevrijdingsbewegingen - het natio nale front voor de bevrijding van ngola (FNLA) de volksbeweging voor de volledige onafhankelijkheid van Angola (Unita) - volgens de overeenkomst troepenmachten van op de been De Amerikaanse vice-presi dent Nelson Rockefeller is giste ren uit Saoedi-Arabië vertrok ken, waar hij naar zijn zeggen "nuttige" gesprekken heeft ge had met de Saoedische leiders en met de Egyptische president Anwar Sadat. Tijdens een persconferentie op de luchthaven van Riad zei hij van koning Chaled en prins Fachd te hebben vernomen dat zij het beleid van de dinsdag vermoorde koning Feisal zullen voortzetten. Rockefeller weigerde in te gaan op zijn gesprek met Anwar Sa- dat. Hij wilde alleen maar losla ten dat de Egyptische president te kennen had gegeven zo snel mogelijk een oplossing voor de problemen in het Midden-Oos ten te willen vinden. Rockefellers ontmoeting met president Sadat duurde vijf kwartier. Volgens zijn perschef had dit gesprek plaats op aan dringen van president Ford en minister van Buitenlandse Za ken Henry Kissinger. Op de persconferentie in Riad zei Roc kefeller dat zijn land de goede betrekkingen met Saoedi-Ara bië en Egypte wil voortzetten, cn intensiveren. Koning Chaled van Saoedi- Arabië heeft ook zijn steun be tuigd aan de Palestijnse guer rillabeweging, aldus meldde het blad An Nahar gisteren. De ko ning had dit gezegd tot Jasser Arafat, de voorzitter van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie, toen deze in Riad was voor de begrafenis van koning Feisal. "Ik beloof u te blijven steu nen", had de koning volgens de krant gezegd! "Dit is een plech tige belofte. Onze steun zal wor den uitgebreid, wij zullen u meer helpen dan tot nu toe". Foto: Vice-president Rockefel ler bekvecht met een tolk, als hij probeert hem naar voren te schuiven voor de foto. Naast Rockefeller koning Chaled en kroonprins Fachd van Saoedi- Arabië. De gevechten tussen aanhangers van het FNLA en de MPLA ver spreidden zich van de hoofdstad naar andere steden. De hoge commissaris, generaal Silva Cardoso, en de uit drie leden bestaande eerste ministerraad ge lastten de radiostations hun uitzen dingen te beperken tot muziek en de officiële regeringscommuniques. In een verklaring zei Silva Cardo so dat de situatie in Loeanda en an dere gedeelten van Angola verslech- ten hoogste 8.000 tert en riep hij de bevolking op de mogen houden, orde te bewaren. In Loeanda zelf scheen het gisteren rustig en maak ten de inwoners zich op voor het lange paasweekeinde. Minister van Voorlichting in Lis sabon zei dat de Portugese regering hoopt dat "minder heethoofdige lie den" de overhand zullen krijgen na de gevechten. Hij sloot echter de mogelijkheid niet uit dat een van de guerrilla- groeperingen zich zou terugtrekken grensd gebied toewijst, uit de Angolese onafhankelijkheids overeenkomst, die in januari ANKARA (Reuter) Turkije heeft zich meteen tegen de maatregel en de staat van beleg afgekondigd langs er werd tenslotte met 196 tegen 77 de grens met Irak om te verhinderen stemmen tegen de maatregel ge- dat opstandige Koerden zich een weg stemd naar Turkije vechten op hun vlucht Nu wordt uit Noord-Irak. stemd. Hij voegde eraan toe dat de troe penmacht van het FNLA veel gro ter is dan op grond van de over- 4 eenkomst is toegestaan, terwijl de Premier A. I. Sadi Irmak zei het MPLA, die Juist de voorkeur geniet parlement dat de regering r* Bovendien, aldus Jesuino, houdt den "botweg geantwoord" dat zij dan geen de drie bewegingen zich geweld zouden gebruiken om Turkije de bepaling in de overeenkomst binnen te komen. ieder i hen i Jesuino zei dat de gespannen situa- moeizame onderhandelingen tussen tae tussen de drie groeperingen zich De regering heeft daarop de staat van beleg afgekondigd voor de pro vincies Mardin, Siirt, Divarbakiren Hakkari. Premier Irmak had duidelijk ge- Veertig Ierse gevangenen vrij BELFAST (AP) De Britse mi nister voor Noordierse Zaken .ler- lyn Rees heeft gezegd dat 40 van terroristische activiteiten verdachte de Portugese regering en de drie be- in de afgelopen weken toespitste toen maakt dat hij niet wenste dat de Noordieren met Pasen uit de gevan- BERLIJN (DPA) De uiterst link- delijk acht mensen die bij de ontvoe- se "Beweging van de 2de juni" die ring van Lorenz betrokken waren, eind vorige maand de Westberlijnse Wel zijn vorige week enige vuil nis- CDU-leider Peter Lorenz ontvoer- zakken gevonden met materiaal dat de en in ruil voor hem de vryia- afkomstig zou zijn uit de kelder waar ting van vijf gevangen anarchisten de CDU-leider zou zijn vastgehouden, verkreeg, heeft gisteren in vlug schriften deze actie verdedigd. In het negen bladzijden tellend Moord Argentijnse terroristen geschrift, dat in het geheim werd hebben gisteren kolonel Martin Ri- verspreid, wordt gezegd: "Wij zijn co, lid van de gemengde staf van geen troep mensen die er onder het de strijdkrachten, vermoord. De po- motto hoe erger des te beter op los ütie trof zijn met kogels doorzeefde ADVERTENTIE slaan. Wij zijn van oordeel dat den en verbale eisen er niet toe bij- stad dragen dat hetgeen er in dit land lichaam aan in een industriële v Buenos Aires. Kolonel Rico de 30 personen, onder fout is, wordt veranderd". In t parn- studenten, een priester, gepensioneer- flet staat een foto afgedrukt van een de militairen en arbeiders, die de af- cheque van 10.000 mark die een in- gelopen week zijn vermoord. De hui- dustriële onderneming had gegeven, dige golf van terrorisme in Argentinië de verkiezingscampagne Lorenz. Ondanks sporingsacties in de naoorlogse schledenis van Duitsland is ei voornamelijk het werk van linkse terroristen van de Montonero-orga- de grootste op- nisatie, het revolutionaire volksle ge- ger (ERP) en het rechtse Argentijn- nog se anti-communistische bondge- geen spoor gevonden van de vermoe- nootschap (AAA). 2® paasdag geopend van 10 tot 16 uur. Kom met Pasen keukens kijken. goedhart keukensbv Weena 174, tel. 010-140087 Karei Doormanstr. en Lijnbaan. Hoorn 126a, Alphen aan den Rijn.t.o. Avifauna tel. 01720-91348 1 Koerden ontevredenheid zouden de Portugese regering zaaien onder de vijf miljoen Turkse aantal banken in Koerden. Ex-premier Bulent Ecevits Repu blikeinse Volkspartij verklaarde de marxistische MPLA zich oorbeeld opmaakte Angola te nationaliseren. Inmiddels heeft dr. Jonas Savimbi de leider van de Unita in de Tan- zaniaanse hoofdstad Dar es Salaam echter gezegd dat hij geen burger oorlog in Angola verwacht. In een interview met Associated Press zei hij dat de drie bevrijdings bewegingen die alle deel hebben aan de voorlopige regering van Angola, Kunnen rekenen op een zekere ma te van steun onder de bevolking, maar dat geen van de groepen sterk genoeg was om een oorlog tegen de twee andere te beginnen. Savimbi zei dat Unita vast van plan is om zich bij geen van de twee andere groepen aan te sluiten en hoopte dat zo een conflict voor komen zou kunnnen worden. Over de gevechten tussen de MPLA en het FNLA zei Savimbi dat ?e het gevolg zijn van reeds lang be staande tegenstellingen en dat het nog wel enige tijd zou duren voor de vrede is hersteld. Hij voegde er aan toe dat de situatie waarschijn lijk nog wel slechter zal worden. genis zullen worden ontslagen. Deze verrassende stap is waar schijnlijk een reactie op het staakt- het-vuren, dat het republikeinse le ger 46 dagen geleden afkondigde. Blokkade De vissers van Grimsby en Immingham aan de Humber heb ben gisteren, zij het met tegenzin, hun blokkade van deze havens op geheven. De vissers waren onder zware druk komen te staan dooreen uitspraak van het hooggerechtshof dat de blokkade onwettig had ver klaard. Ook de reders wier schepen deze havens niet konden aandoen of verlaten, hebben geijverd voor op heffing van de blokkade, die een de landen in het mid- worden gesteld op een wijze die in 440 milinwi rfnilar voor overeenstemming is moet onze ver- kope bevroren vis uit het buitenland. klaarde principes en ons nationaal Aardschokken In delen van Tur kije, Griekenland en Bulgarije zijn gisterochtend aardschokken gevoeld. Uiit de Turkse stad Galldpoli wordt 440 miljoen dollar tekening gezet onder de wet op grond wederopbouw van het door oorlog waarvan 3,7 miljard dollar wordt uit- scheurde Indoüh/ina. Er is ech- eigenbelang", aldus de president, getrokken voor Amerikaanse steun ter geen geld uitgetrokken vcx aan het buitenland. militaire steun aan Zuad-Vietnam e De president was echter allerminst Cambodja, hoewel Ford om 522 mil- het bedrag dat voor de wederopbouw- gemeld, dat daar 200 huizen zijn tevreden over het voorstel dat door joen dollar voor wapenleveranties hulp aan Indochina is uitgetrokken woest of ernstig beschadigd. Van deze landen had gevraagd. door het Witte Huis uitge- gen tot 440 miljoen. Sterker defensie Zuid-Af rika heeft een witboek gepubliceerd, dat plannen bevat voor een aanzien lijke uitbreiding van de defensie. Het king zouden kunnen hebben op de noemde „de massale besnoeiingen I miljoen dollar terug te bren- doden is geen melding gemaakt. door het Congres in zijn aange- geven verklaring sprak de president negatieve uitwer- zijn teleurstelling uit wat hij Hr^ Nieuwe minister President Ford De nieuwe wet machtigt de rege- van de Verenigde Staten heeft gis- 300 miljoen dollar kre- teren minister van Binnenlandse Za- leger wordt gesplitst in een afdeling Amerikaanse belangen in binnen- De luchtverdediging wordt uitgerust ger dan aanvankelijk door de regering de Amerikaanse steun hard nodig is' het programma voor militaire steun". Ford zei dat deze besnoeiingen kwa „uitgerekend op het moment dat uiteXokken mf>HirQQr«c0 ctmm uirgetroKKen «v. .....umoojuc öi/cuil iuuu uuujg 16 rvrvnfp I Ford was gevraagd voor het fiscale „Ik hoop dat het Congres spoedig diet toe te staan aan Israël voor de ken Rogers Morton benoemd tot aankoop van militaire materiaal. Te- zijn minister van Handel. Als de gelijkertijd wordt 250 miljoen dollar senaat de benoeming goedkeurt zal militaire steun aan Morton Frederick Dent opvolgen die jaar dat op 30 juni 1975 afloopt. Het aandacht zal besteden trokken. Dit jaar wordt er 3,5 mil- voorstel was maandag definitief door band dat bestaat tussen Amerika's Enkele uren na elkaar hebben zich gisteren explosies voor gedaan in het gebied van de Baai van San Francisco. Hier door werd aan het gebouw in Berkeley waar de FBI gehuis vest is, schade aangericht en werd een krachtcentrale in San Jose vernield. Er vielen geen slachtoffers, maar door het uit vallen van de stroom zaten 35.000 mensen zonder elektriciteit. De explosie op de elfde verdieping in het gebouw in Berkeley deed zich voor nadat een vrouw een krant in San Francisco telefonisch gewaarschuwd had voor een ontploffing. De FBI is gevestigd op de tiende verdieping. De vrouw verwees naar een brief die op een straathoek was gedeponeerd. Daarin stond dat de explosie in Berkeley het werk was van de rode guerrilla-familie" en gepleegd, werd uit solidariteit met het Symbionese bevrijdingsleger. Op de foto het gat in de muur van het FBI-gebouw. besteed. Er komen het Congres goedgekeurd. huidige problemen in het binnen land en die in het buitenland, en dat in de toekomst geld beschikbaar zal ADVERTENTIE Familie Spoor houdt flinlr wat kiekjes aan'n dagtochtje over. Want reken er op dat ze wat zien in Efteling, Flevohof en Auto- tron of op één van die 35 andere dagtochtjes. De prijs? Zonder meer schappelijk. Aanvullend vervoer en entrees inbegrepen. Alles in één kaartje. Handig. Meer informatie over deze uitstapjes staat in de brochure "NS dagtochten'25'. Verkrijgbaar aan het loket. N S dagtochten.Vakanties van een dag. LONDEN Wilt u met Pasen "merry England" bezoeken? Het Britse bureau voor toeristen zal u begroeten. Maar een paar waarschuwende woorden hoort men wel mompelen: Boek geen passage op een Brits schip, breng wat kaarsen mee voor het geval employe's van de elektri citeitsbedrijven de stroomvoorziening afsnijden en verwcaht niet dat uw vrienden thuis uw brieven krijgen als u in Soho of Mayfair verblijft, want daar wordt bij de post gestaakt. Als u per boot komt, wees er dan zeker van dat u in een haven terecht komt die niet wordt afgegrendeld door vissers die protesteren tegen de invoer van buitenlandse vis. En stuur de bagage niet naar Lon den via het laadkistenvervoer: de havenarbeiders in wat Europa's drukte haven was, behandelen de bagage niet. De regering heeft gistermorgen bekendgemaakt dat in de economie van het land in februari 695.000 ar beidsdagen verloren zijn gegaan door „industriële acties". Dat is aanzien lijk minder dan in februari vorig jaar toen de grote mijnwerkerstaking leidde tot de val van het conserva tieve bewind. Maar het aantal sta kingen is gestegen van 220 tot 350. Alle veerbootdiensten van de Brit se Spoorwegen naar het continent, Ierland en de Kanaaleilanden worden sinds gistermiddag gedurende 48 uur niet uitgevoerd. De zeelieden staken uit protest tegen de opheffing van de veerdienst van Heysham (bij Li verpool) naar Belfast (Ierland) die 200 werknemers overbodig zal ma ken. Meer dan 100.000 paasvakan ties zijn hierdoor in het water geval len en de Britse Spoorwegen, die al diep in de rode cijfers zitten, zullen een strop hebben van zeker nog eens zes miljoen gulden. De Londense havenarbeidsrs beslo ten woensdag reeds een maand du rende onofficiële staking voort te zet ten. Door deze staking is al voor een waarde van 1,5 miljard gulden aan goederen gestrand. De havenarbeiders vrezen dat een toenemend goederen vervoer per laadkisten een bedreiging voor hun werkgelegenheid zou kun nen vormen. Zij vragen een exclusief recht dat vervoer af te handelen. De werknemers bij de elektrici teitsbedrijven in het land hebben zo juist een aanbod verworpen dat hun inkomen met 25 procent zou hebben verhoogd. Zij zullen mogelijk een na tionale staking van 24 uur afkondi gen, waarbij de elektriciteitsvoorzie ning afgesneden wordt. Zij achten een verhoging van 25 procent onvoldoende Dij het huidige inflatiepeil en de prijsverhogingen. In Londen zal men niet het dag blad met de grootste oplage kunnen lezen want de Daily Mirror heeft voor onbepaalde tijd de publikatie in de hoofdstad gestaakt na 't ontslaan van 1750 man personeel in een be- drijfsgeschil. Gisteren hervatten de vissers aan Engelands oostkust hun blokkade van havens uit protest tegen goedkope in voer en tot steun aan eisen voor be schermende maatregelen tegen bui tenlandse concurrentie. De blokkade zal zich mogelijk uit breiden tot Schotland ondanks rech terlijke bevelen dat de actie onmid dellijk beëindigd wordt. Een cartoontekenaar liet deze week een onderwijzer aan zijn leer lingen uitleggen ^at een eiland is. „Een eiland is een gebied dat eeheel omringd wordt door blokkades" De luchtverbindingen functioneren nog. Maar op het vliegveld van Man chester brak woensdag een staking uit en volgens de werknemers daar zou hun industrële actie zich mogelijk uitbreiden tot andere vliegvelden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9