Conflict binnen KVP toegespitst 'HET KWAM INEENS BIJ ME OP "Informatie was NAASI HET NIEUWS Cursusduur tot doctoraal maximaal 5 jaar Directie partijbureau vraagt ontslag Ontwerp luchtvaart- overeenkomst met Suriname gereed Keukenhof in geuren en kleuren VRIJDAG 28 MAART 1975 PAGINA 7 Den Haag "Het kwam ineens bij me op om haar dood te I slaan" Met deze wonderlijk klinken- ling ln de UrsulSliniek "de verklaring meldde een 43-jarige inrichtingen. Vijf jaar geleden was lusteloos. Vaak zegt hij helemaal achteren met het dikke eind van de .Tijksambtenaar zich op zaterdag- Als hij het laatst onder behande- niets- HiJ HJ*t gevangen onder loden zwaarmoedigheid, reactievermogen in hem verdrukt. morgen 28 december politiebureau aan de Archimedes- het huis straat om aangifte te doen van het overgebracht de Haagse rechtbank Tijdens het moeizaam verlopende het verschijnt, blijkt hij inmiddels van gesprek met de rechtbank laat hij bewaring te zijn los dat hij stamper de hersens vrouw viel als een blok ir ook nadat de man haar nog paar klappen met de stamper op het hoofd had gegeven, bleef zij inrichting Bloemendaal. Dit de psychiatrische teleurstellend familiebezoek op twee- rochelend ademhalen. De gebeurd op basis krankzin- zijn pensionkamer. De daarop Door Sybe Stamm nigverklaring met toepassing van de volgende vrijdag had hij daar in minuten lang gevangenismaatregel. Er is uiteraard een psychiatrisch rapport over hem uitgebracht, eenzaamheid doorgebracht. Stamper kussen op haar waarvan de inhoud ter openbare Op zaterdagmorgen mond en neus gedrukt te houden. Toen kleedde hij zich aan en meldde zich bij de politie... ,Het is heel moeilijk te begrijpen. Terwijl de ambtenaar in het bureau fitting echter slechts fragmentarisch negen was hij net wakker toen hij Waarom deed u dit als de problemen waren?", vraagt mr. Van zij Goethem. de Na lang zwijgen antwoordt verdach te: „Het ging vanzelf". werd vastgehouden, spoedden re- ter sprake komt. Verdachte lijdt chercheurs zich haastig naar de aanvallen van zware depressie. De keuken Wingerdstraat, waar zij in haar flat psychiater concludeert op de tweede verdieping de doodslag hem slechts in pianolerares Nulda H. Kramer (69) verminderde mate kan worden badend in haar bloed aantroffen op toegerekend. Het advies luidt: TBR. de vloer in de gang. Zij was dood. De president van de strafkamer mr. Haar schedeldak was Ingeslagen. J. van Goethem tracht door een JP) De rijksambtenaar kon voor zijn stringente ondervraging wat meer te bijbehorende Vij'ref had gèkochr De "Dat kwam pas achteraf misdaad geen enkel motief opgeven, weten te komen over de gedachten vijzel deed sindsdien dienst als d In de tien jaar dat hij bij de en zieleroerselen die de ambtenaar plantenbak. Drier pianolerares op kamers woonde had tot zijn vreselijke daad hebben Met de stamper in zijn hand stelde De recherche vond in zijn hospita door de gang keuken hoorde lopen, waar de kennelijk het etensbakje var sterk poes ging vullen. De ambtenaar ineens het besluit om haar dood te .Voelde u dan een soort dwang?" slaan. Van onder zijn bed greep hij een zware ijzeren stamper, die hij ,,lTöKf jj ssaLgsM paar jaar tevoren eens met de hij nooit noemenswaardige moeilijk- bewogen, heden met haar gehad. Hij keek wel De keurig uitziende ma bij haar naar de televisie. Van korte zwarte baard enige intieme verhouding was geen verdachtenbankje zwijgt vraag eerst langdurig. 'erdachtes hij zich verdekt op in de kamer een brief van een meisje met de deuropening van een, rommelkamer- waarin zij schreef dat zij niet meer p het tje, waar zijn hospita langs moest met hem wilde omgaan. De man elke komen op weg naar haar kamer, ontkent ter zitting dat hij die brief Wel de herhaaldelijk tenslotte al Als Toen de hem nietsvermoe- pas gelezen had. Hij had hem al j verpleegd geweest in psychiatrische klinkt het goed geformuleerd, antwoord komt, dend was gepasseerd, stapte hij te drie maanden tevoren ontvangen. sloeg hij haar Maar hij had zich in zijn kamer wel gevoeld en depressief. 'Tegen depressietoestanden heeft de moderne psychiatrie medicijnen ontwikkeld", zegt de president. "Hebt u er niet aan gedacht deskundige hulp in te roepen?" "Ik was niet onder behandeling", antwoordt verdachte. En uit de rest van het gesprek volgt dan dat depressietoestanden door deze man als normaal werden beschouwd. "Zo is de aard van het beestje", zegt hij zelf. Officier van justitie mr. J. Bouwer geeft de rechtbank in overweging deze zaak pas af te doen als verdachtes observatietermijn in Bloemendaal teneinde is en de rechtbank kan beschikken over een uitvoeriger rapport. Voor het geval de rechtbank hierop niet wil wachten stelt hij een eis van een Jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de rege ring. Verdediger mr. Rengers Hora Siccama zegt dat gevangenisstraf desastreus zou zijn voor deze man. Pleiter verbindt aan verdachtes zeer sterk verminderde toerekeningsvat baarheid de conclusie dat ontslag van rechtsvervolging moet worden gegeven, met plaatsing in een psychiatrische inrichting of TBR. Vonnis 10 april. DEN HAAG (SP) De directeur van het KVP-partijbureau 'Orgd tussen KVP-bestuur en redac- drs. H. Gribnau en zijn adjunctdirecteur drs. A. Colijn hebben om ontslag gevraagd. Zij vinden dat zij na het aftreden van KVP-voorzitter De Zeeuw "zich niet langer in geweten kunnen verenigen met de gedragslijn van het partijbestuur". Beiden wisten van de publikatie van De Zeeuw in het KVP-maand- blaa "politiek nieuws" dat afgelopen dinsdag, verscheen. Zij hebben als redactie commissie het stuk opgeno men zonder het partijbestuur van de inhoud in kennis te stellen. Het artikel "Verzanding dreigt ten- ADVERTENTIE Ingrijpende veranderingen Men heeft de wintermaanden niet stil gezeten in het Dieren park Wassenaar. De veran deringen en uitbreidingen zijn zó ingrijpend, dat zelfs trouwe bezoekers deze op één na grootste dierentuin van 't land haast niet terugkennen. Een van de opvallendste dingen: waar dit verantwoord was zijn de afrasteringen drastisch verlaagd. Dit accentueert de natuurlijkheid van de omgeving waarin de dieren vertoeven en vergemakkelijkt het kontakt tussen mens en dier. 't Is een bewezen feit dat beide „partijen" dit op prijs stellen. De gorilla's kregen een - ook voor de bezoekers - komfor- tabele nieuwe behuizing. De Paradijshal. waar honderden vogelsoorten vrij rondvliegen, Is na een grondige restauratie heropend: in het geheel ver nieuwde interieur werd een fraaie waterpartij opgenomen. Het restaurant (selfservice warm en koud) kreeg eveneens een volkomen nieuw interieur en is nu gezelliger dan ooit. Belangrijk nieuws, voor jong en oud, is ook dat de kinder boerderij zowel wat omvang ais wat akkommodatie betreft flinke uitbreiding heeft ondergaan; mogelijkheden voor aktieve rekreatie zijn o.a.: ezeltje-rijden, ponyrijden, minicars. En zo zijn er nog veel meer vernieuwingen. Een bezoek aan dit mooie park, met z'n heel aparte sfeer en z'n ruim 3.000 dieren, is nu meer dan ooit een heel aparte belevenis. Te meer omdat h*t eigenlijk zo vlak-bij i: En omdat het zo' veelheid van dagvullende j attrakties te bieden heeft. t Gratis uitlenen bibliotheken DEN HAAG (SP) BIJ algemene Maatregel van Bestuur heeft het kabinet besloten om jongelui tot 18 jaar na 1 juli gratis boeken uit te lenen. De openbare bibliotheken kunnen hiertoe na dit tijdstip over gaan. Staatssecretaris Meijer van CRM heeft toestemming gekregen om nog een aantal concept-algemene maat regelen van bestuur bij de wet op het bibliotheekwerk te publiceren inde Nederlandse Staatscourant. Tot twee maanden na publikatie kan elke betrokkene daar commentaar op in zenden. Ondermeer wordt voorgesteld om oe minimumcontributie voor mensen van 18 en ouder op f 3,50 per jaar vast te stellen. Boete van 4000 tie. De Zeeuw heeft in dit artikel zijn uitgangspunt, namelijk de KVP om te vormen tot een Christen-Demo cratische partij, uiteengezet. In een brief aan de ruim 5D00 ka derleden heeft het dagelijks bestuur van de KVP gisteren uitvoerig aan dacht besteed aan de affaire- De Zeeuw. Waarnemend voorzitter Laan verklaart dat het voorstel van De Zeeuw om de KVP om te vormen tot een christen-democratische par tij wel super-CDA lijkt, maar in feite anti-CDA is. Het oud-KVP-kamerlid Zelissen heeft deze week bedankt voor de partij. Hij is lid van de PPR ge worden. "Dr. de Zeeuw was de laat ste strohalm voor die mensen, die de verkalkte KVP een nieuw politiek elan wilden geven", aldus Zelissen in een brief aan het partijbestuur. Zelissen zou de eerste opvolger voor de tweede kamerfractie van de KVP zijn als een van de Brabantse le den zou vertrekken. Burgemeester Van der Louw Boete van 4UUU li 1 T> gulden geëist niet volledig tegen uitgevers "Mein Kampf" ROTTERDAM (ANP) Een boete van vierduizend gulden (waarvan tweeduizend gulden voorwaardelijk) heeft de officier van Justitie in Rot terdam geëist tegen ieder van de twee uitgevers in Ridderkerk die vorig jaar van plan waren „Mijn Kamp" (een vertaling van „Mein Kampf" van Adolf Hitler) op de Nederlandse markt te brengen. De 795 exempla ren van „Mijn Kamp", die in maart 1974 door de politie in beslag werden genomen, moeten volgens de officier verbeurd verklaard worden. De openbare aanklager beschul digde de uitgevers ervan inbreuk te hebben gemaakt op het auteursrecht van de betreffende vertaling, dat zou berusten bij de Staat der Nederlan den. Verder verweet hij de verdach ten „te hebben willen verdienen aan een boek, dat op grond van zijn in houd beter gesloten kan blijven voor een breed publiek". ROTTERDAM (SP) Burgemees ter Van der Louw heeft in een per soonlijke brief aan de hoofdinspec teur van politie B. D. Kalma meege deeld dat zijn informatie over de ac tiviteiten van de (politieke) inlich tingendienst van de Rotterdamse politie bij de Dodenherdenking in 1967 onvolledig is geweest. Aan vra gen van mevrouw Kalma is daar- Het dagelijks bestuur van 't Gel ders Orkest is afgetreden. Het heeft hiertoe besloten omdat subsidiever leners van het orkest het niet eens zijn met de plannen van het be stuur een nieuwe directeur te benoe- Deze irecteur zou moeten opde den naast de algemene directeur. De benoeming van een tweede di recteur is volgens het dagelijks be stuur nodig om uit de al maanden Jang slepende beleidsmoeilijkheden te komen. De nieuwe functionaris zal onder meer moeten zorgen voor de interne en extreme contacten. De subsidieverleners zien de noodzaak van de aanstelling van een nieuwe directeur echter niet in. door geen recht gedaan. Hoofdin specteur Kalma had op 17 maart een open brief aan de burgemees ter verspreid. De informatie had al leen betrekking op de officiële Do denherdenking, waarmee de politie zich ambtshalve nooit heeft be moeid. Over het hoofd was gezien, dat er in 1967 naast de Dodenherden king op 3 mei (voorschrift van de regering), nog een andere op de meer gebruikelijke datum 4 mei heeft plaatsgevonden. Enkele Jon gerengroepen waren het met de verplaatsing van de herdenking niet eens en riepen door middel van ma nifesten op om 4 mei deel te nemen aan een mars van Rotterdam naar Schiedam. Aan het slot van de tocht waarvoor geen vergunning was aan gevraagd, werd opgeroepen aanwe zig te zijn bij een herdenking aan de Westersingel. Een en ander was voor de toenma lige korpsleiding aanleiding op die avond twee personeelsleden van de inlichtingendienst aanwezig te laten zijn. De burgemeester heeft mevrouw Kalma voor de onnauwkeurige in formatie zijn In de Rotterdamse Merwe- haven is gisteren een grote partij hasjiesj in beslag ge nomen. De partij van naar schatting 550 kilo werd ont dekt door de surveillance dienst van de Rotterdamse douane. Volgens de Rotter damse politie is de hasjiesj van uitzonderlijk goede kwa liteit. Het spul zou een han delswaarde hebben van onge veer 1,5 miljoen gulden. Men kwam de partij op het spoor doordat douane-beambten achterdocht kregen toen er enkele bestelauto's bij het Turkse schip 'Minar Sinan' verschenen. De beambten vatten post bij de boot en za gen dat er negentien zakken van boord werden gehaald. Hierna greep men in. Inmid dels zijn vijf mannen gear resteerd. SNOEKBAARS AAN DE MAAT Minister mr. A. van der Stee van Landbouw en Visserij heeft besloten de tijdelijke verlaging van de minimummaat van snoek baars van 45 cm tot 42 cm om voorshands tot en met 31 mei 1976 te verlengen. KOFFERS Op de Brusselse luchthaven Zaventem raken jaarlijks 11.500 kof fers van reizigers zoek. ao blijkt uit recente gegevens. Ongeveer 5 pet daarvan komt nooit meer terecht. De Sabena, de Belgische nationale luchtvaartmaatschappij, betaalt de reizigers daarvoor een schadevergoeding van ongeveer 55 gulden per kg verloren gegane bagage. In 80 pet van de gevallen komt de zoekgeraakte bagage binnen 24 uur weer boven water. De meeste koffers raken zoek bij tussen landingen. Tijdens de spitsuren verwerkt de luchthaven 2.000 rei zigers per uur. In de meeste gevalen reist een zoek geraakte koffer de reiziger in een volgend vliegtuig achterna. Gebeurt dat niet, en komt een rei ziger in verlegenheid door het zoekraken van de bagage, dan springt de Sabena bij. Ze verstrekt scheer- en toiletartikelen, een pyama, zakdoeken en zakenlui die kunnen aantonen dat ze een be langrijke vergadering moeten bijwonen, mogen een kostuum kopen waarvan ze de helft van de prijs terugbetaald krijgen, MAFIAMAN GELIEFD BIJ DORPELINGEN De van Mafia activiteiten verdachte Italiaan Natale Rimi is gis teren op borgtocht uit een gevangenis in Florence vrijgelaten en tetruggekeerd naar het Noorditaliaanse dorpje Zeme Lomellina omdat de dorpelingen hem terugwilden. De 36-Jarige Rimi, die veroordeeld is tot een verblijf van vijf Jaar, werd vorige maand gearresteerd in verband met een onderzoek naar Mafia activiteiten. De dorpelingen onder leiding van de plaat selijke pastoor kwamen tegen zijn arrestatie in het geweer en over handigden de autoriteiten een petitie waarin om zijn vrijlating werd gevraagd. De dorpelingen steunen hem omdat hij in het plaatsje een over- hemdenfabriek heeft opgezet die werkgelegenheid biedt aan 30 meisjes. Door zijn arrestatie kwam deze werkgelegenheid m gevaar. "Bovendien is hij een aardige en actieve man die we hier graag hebben", aldus de pastoor. Het gedrag van de dorpelingen is nogal ongebruikelijk, want an dere noorditaliaanse stadjes hebben in het verleden krachtig ge protesteerd tegen de verbanning van maf la-mensen naar hun plaat- Vakantietoeslag bij ziekte of wn k verkorting DEN HAAG (SP) De werkne mer zal recht hebben op een mini mum vakantietoeslag bij ziekte en werktijdverkorting, die berekend wordt over uitkeringen ingevolge de ziektewet en de werkloosheidswet zo lang het dienstverband voortduurt. De ministerraad heeft zich donder dag akkoord verklaard met de wijzi ging die hiervoor nodig is van de wet op het minimumloon en minimum vakantiebijslag. DEN HAAG (ANP) Tussen Ne derland, Suriname en de Nederland se Antillen is gisteren in Den Haag overeenstemming bereikt over een ontwerp - luchtvaartovereenkomst tussen Suriname enerzijds en het koninkrijk (Nederland en de Neder landse Antillen) anderzijds. De over eenkomst zal worden ondertekend op de dag van de onafhankelijkheid van Suriname (tussen 20 en 30 novem ber) en vanaf die datum voorlopig van toepassing zijn, zo heeft giste ren een woordvoerder van het minis terie van Verkeer en Waterstaat in Den Haag bekend gemaakt. Van 24 tot en met 27 maart hebben de ministers mr Eddy Bruma (Eco nomische Zaken, Suriname), ing. Ernest Voges (Verkeer en Ver voer, Nederlandse Antillen) en Tjerk Westerterp (Verkeer en Waterstaat Nederland) vergaderd over een luchtvaartovereenkomst tussen het onafhankelijke Suriname en het ko ninkrijk. Op korte termijn zal tus sen de luchtvaartdelegaties verder overleg worden gevoerd over de tekst van de definitieve overeen komst. De nieuwe overeenkomst zal ook de bestaande overeenkomst vervangen die op 1 februari volgend jaar af loopt. De concept-overeenkomst, waaraan door de drie bewindslie den in eerste lezing hun voorlopige goedkeuring is gehecht, zal nader worden uitgewerkt in overleg tussen de delegaties dat zal plaatsvinden in de week van 14 april in de Nederland se Antillen. Tenslotte zijn de minis ters overeengekomen hun onderhan- Vijf jaar cel ZUTPHLN (ANP) De rechtbank te Zutphen heeft gisteren de 31-ja- iige onderhoudsmonteur J. G. K. uit Deventer voor schaking, verkrachting en poging tot doodslag veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek. Dit vonnis was conform de In de nacht van 9 op 10 september van het vorig jaar schoot K. een 18- jarig meisje uit Epse (gemeente De venter) met vijf pistoolschoten neer na haar onder bedreiging in zijn auto te hebben meegenomen en ver kracht. Het meisje overleefde ech ter de aanslag. delingen van 14 tot 17 mei in Para maribo af te ronden. Op 14 mei be gint ook het afsluitende overleg tus sen Suriname en Nederland over de onafhankelijkheid in Paramaribo. In de concept-overeenkomst staat, dat de overeen te komen rechten zul len worden verleend volgens het beginsel van wederkerigheid. De ta rieven zullen onderworpen zijn aan de goedkeuringen van de regeringen. Er zal worden nagegaan of een op lossing gevonden kan worden om minimumtarieven overeen te ko men die afwijken van de geldende lata-tarieven, voor zover dit econo misch en commercieel verantwoord ADVERTENTIE De Keukenhof in Lisse. Altijd goed voor'n geweldig dagje uit Bezoek deze bloeiende bloemenhof en bewonder. Duizend en één verschil lende bloemen. Altijd weer- nieuw, altijd weer anders. Kom't ontdekken Morge DEN HAAG (ANP) De cursus duur tot het doctoraal examen wordt niet vier, maar maximaal vijf jaar. De exacte duur wordt vastgesteld op grond van herprogrammering. Deze wijzigingen zijn de Tweede Kamer voorgesteld. Minister Van Kemena- de en staatssecretaris Klein van Onderwijs en. Wetenschappen, als mede minister Van der Stee van Landbouw en Visserij, komen hier mee tegemoet aan de Tweede Ka mer, maar ook in alle kringen van 't wetenschappelijk onderwijs en zijn instellingen zijn geuit. De andere kan de minister toetsen. Voor de herprogrammering wordt ruim de tijd gegeven: de wet zal pas over drie jaar van kracht worden. De invoering kan een Jaar later .plaats vinden, in 1979, als een pro gramma niet is goedgekeurd en een nieuw wordt gevraagd. Een en ander staat in de laatste ministeriële stukken over de her structurering van het wetenschappe lijk onderwijs: een nota naar aan leiding van het eindverslag van de schriftelijke behandeling van het wetsvoorstel door de onderwijscom missie van de Tweede Kamer en in een nota van wijziging van het wets ontwerp. De wijzigingen in het wetsontwerp behelzen tevens mogelijkheden voor nieuwe postdoctorale beroepsoplei dingen, waarvoor van het begin van de opleiding af specialistische ken nis en vaardigheden nodig zijn. Ook de inschrijvingsrechten wor den versoepeld. De student kon een jaar extra krijgen voor het afron den van zowel zijn propedeuse als zijn doctoraal. Wie het extra-jaar voor de propedeuse niet of gedeelte lijk gebruikt, kan dit Jaar of het resterende deel ervan meenemen naar de doctoraal fase. Voor de vaststelling van de exacte cursusduur geldt volgens de be windslieden een procedure. De stu dierichtingen dienen via de Acade mische Raad ontwerp-programma's in. Vergen die meer dan vier cur susjaren, dan kan er getoetst wor den. De criteria ervoor worden bij ministeriële beschikking vastgelegd. Zo zal bij de herprogrammering van het wetenschappelijk onderwijs moeten worden uitgegaan van een gemiddelde studielast van 1700 uur, wat neerkomt op ruim 42 weken van 40 uur. Een ander criterium zal zijn, dat het programma is vergeleken met dezelfde studie in het buiten land. Als de programma's niet meer dan vier jaar vragen, worden ze goedgekeurd. Vragen ze meer, dan kan de minister meteen beslissen, dat dit terecht is. Twijfelt hij, dan gaat het ontwerp-programma naar de onderwijsraad. Na een openbaar advies beslist de bewindsman dan tot goedkeuring of niet. In het laat ste geval wordt het teruggestuurd, 't Tweede ontwerpprogramma gaat eenzelfde weg. Is de beslissing dan weer negatief, dan kent de minister een kortere studieduur toe, dan waarom is gevraagd, maar vermeldt er wel de redenen bij. Ook stellen de bewindslieden nu voor na invoering de nieuwe pro gramma's te beoordelen: na afloop van de inschrijvingsduur van de propedeutische fase en na afloop van die van de doctorale fase: na twee a drie jaar en na zes a zeven jaar. De faculteiten moeten daartoe hun ervaringen op schrift stellen. Ze kunnen voorstellen doen de cursus duur te wijzigen. Andere wijzigin gen van programmatisch-inhoude- lijke aard kunnen tussentijds wor den voorgesteld. De aanvragen voor nieuwe post doctorale beroepsopleidingen toest de minister aan de hand van crite ria, die in een ministeriële beschik king openbaar zullen worden ge maakt. Hierbij kan de onderwijs raad eveneens om advies worden gevraagd.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7