f800.- Grimmig optreden tegen Tsjechoslowaakse kerk Genetische experimen ten voortzetten Korting op deze keuken! Nabij en ver Schillebeeckx blijft jeugdig Gezien bij Leids wereldrecord klaverjassen werd in Den Haag verbeterd bruynzeel zelf zien bij VRIJDAG 28 MAART 1975 «mmiimuiM Het optreden van de regering Husak tegen de kerken in Tsje- choslowakije wordt steeds grim miger. Met alle middelen (alleen niet met geweld) wordt getracht, het pastorale werk in gemeenten en parochies onmogelijk te ma ken. de contacten tussen de ver schillende kerken te beperken tot de kerkleiders, godsdienstonder wijs aan jongeren te verhinderen en te bereiken, dat iedereen die in staatsdienst is met de kerk en het geloof breekt. Aangezien de kerken onder intensieve controle van de staatscommissie voor godsdienstzaken staan, welker ambte naren een grote bevoegdheid hebben om zich in binnenkerkelijke aangele genheden te mengen, is het niet moeilijk, doeltreffende maatregelen tegen de kerken te nemen. En aangezien de staat vrijwel de enige werkgever is, is het mogelijk, een zware druk op ambtenaren uit te oefenen. Ander werk Het gemeenteleven ontwricht men door pastoors en predikanten de arbeidsvergunning, die zij van de staat ontvangen om te mogen werken, te ontnemen. Soms wordt hun in het vooruitzicht gesteld, dat zij deze vergunning terug kunnen krijgen, als zij naar een andere parochie of gemeente overgeplaatst worden, maar dikwijls zijn de betrokkenen gedwon gen, ander werk te zoeken. Dat wordt gewoonlijk een baantje, waar ze weinig of geen gelegenheid hebben om van hun geloof te getuigen, b.v. stoker van een centrale verwarming of chauffeur op een vrachtwagen e.d. Men heeft n.l. ondervonden, dat een voormalige dominee of geestelijke, die als fabrieksarbeider werkt, maar al te vaak invloed op zijn collega's heeft. Het godsdienstonderwijs is sintjg het begin van het lopende schooljaar 1974-'75 in de meeste stadsscholen niet meer toegestaan en op de plattelandsscholen sterk ingekrompen Om volwassenen ertoe te brengen het geloof op te geven, heeft een partijblad onlangs verklaard, dat geloof ook voor niet-partijleden geen persoonlijke kwestie meer mag zijn, als ze een openbare functie hebben. Uitdrukkelijk wordt eraan toegevoegd dat hieronder ook het geven van onderwijs verstaan wordt. Dat betekent dus, dat men van onderwij zers en leraren gaat verlangen, dat zij geen band met een kerk hebben. Tot dusver zijn nog altijd christenen bij het onderwijs werkzaam. Om het geloof in het algemeen te bestrijden heeft men bij het begin In Oegstgeest is een werkgroep gevormd, die de aktiviteiten van Amnesty International wat meer bekendheid gaat geven. Amnesty is een wereldwijde or ganisatie die zich teweer stelt te gen voortdurende gevangenhou ding, onder onmenselijke omstan digheden, en martelingen van mensen wegens hun politieke of godsdienstige overtuiging. De Oegstgeester groep gaat proberen een groter aantal mensen tot daadwerkelijke steun te bewegen. Het contactadres is: E. van der Pot - Lako, Oranjelaan 3. Ds. W. E. Verdonk, hervormd predikant te Oegstgeest, die een benoeming heeft aanvaard bij de theologische faculteit van de Leid se universiteit zal niet officieel afscheid nemen van zijn gemeen te. Op paasmorgen gaat hij als wijkpredikant voor het laatst voor. Een commissie is al bezig met de voorbereidingen voor een beroep in de aanstaande vacature. Ds. P. Bons (van het zendingshuis) is bereid gevonden tot de zomer bij na alle kerkdiensten voor zijn re kening te nemen. De commissie Interkerkelijke E- vangelische Samenwerking in Lei den heeft voor dit jaar drie plan nen op stapel staan: de inrichting van een stand op de Leidato, een koffiebar (eventueel in samenwer king met Youth for Christ) en evangelisatiewerk onder de jeugd van lagere en middelbare scho len. Ds. D. Bouman te Katwijk aan Zee herdacht deze week (in stil te), dat hij 45 jaar geleden pre dikant werd te Molkwerum. Zondag om 10 uur verleent het interkerkelijke Petra - jeugdkoor medewerking aan een Jeugddienst in de Petrakerk aan de Kooilaan, waarin ds. Hortensius voorgaat. De dienst staat (uiteraard) in het teken van pasen. Zondaga vond half 8 is er in de Marekerk een paasviering met ds. G. Toorn vliet. Onderwerp: "Jezus leeft. Wij zien het weer zitten". Het koor Soli Deo Gloria zingt en Teke Bijlsma zit weer aan het orgel. Hec curatorium van de theo logische hogeschool van de Bond van Vrije Evangelische Gemeen ten in Nederland mag een bijzon dere leerstoel vestigen aan de Utrechtse universiteit. Het bestuur van de Katholie ke vredesbeweging Pax Christi, heeft aangedrongen op een bezin- ningspauze ten aanzien van de vervanging van de Starfighter. Het feit van de vervanging is vol gens Pax Christi te vanzelfspre kend aanvaard. De rk stichting Mensen in Nood, de Nederlandse afdeling van Caritas, heeft 80.000 mensen in 15 landen kunnen helpen. Hier aan heeft de organisatie zelf ruim drie miljoen gulden besteed. Na een korte winterpauze worden op eerste paasdag in de oecumenische kerk Blauwkapel de onderweg-diensten hervat. Tot begin november zijn er elke zon dagmorgen twee diensten van een half uur, om 10 en 11 uur. In ju ni en Juli ook om 9 uur. in een groot aantal hervorm de kerken zal op zondag 4 mei een inzameling worden gehouden voor een hulpproject in Israel. Op zaterdag 19 april (half 11) houdt de commissie tot de zaken der Remonstrantse Broederschap in net Jaarbeursvergadercen trum te Utrecht haar "algemene vergadering van beraad" waarin het thema "verdraagzaamheid" aan de orde wordt gesteld. Bisschop A. J. Simonis van Rotterdam neemt na pasen deel aan een oecumenisch mariologisch congres bij Birmingham, de jaarlijkse bijeenkomst van het Britse "oecumenische genoot schap van de heilige maagd Ma ria". —Bisschop H. Ernst van Breda heeft priesters en leken in zijn bisdom gevraagd, een reeks be sprekingen op regionaal niveau voor te bereiden over de toekomst van de rk Kerk in het bisdom. Aanleiding is de scherpe daling van het aantal priesters dat be- beschikbaar zal zün voor het pas toraat. Op het dertiende Baptisten- wereldcongres dat van 8 tot 13 juli in Stockholm wordt gehou den, worden omstreeks tiendui zend afgevaardigden theolo gen en niet-theologen —uit tach tig landen verwacht. Het thema is: nieuwe mensen door Christus- voor een nieuwe wereld. De situatie van de kerken in Roemenië wordt steeds slechter. Dit geldt vooral voor de protes tantse kerken. Hun zelfstandig heid wordt beperkt, de financië le situatie moeilijker. Dit is een conclusie van de prot. informatie dienst in Frankrijk. Zo bestaat er een wet, die de regering mach tigt flplle kunstvoorwerpen, en voorwerpen uit de eredienst te onteigenen en te nationaliseren. Wat het Tsjechoslowaakse regiem ook doet om de godsdienst terug te dringen, het stadsbeeld van het oude Praag doet er de monumentale herinnering aan voortleven. van de nieuwe cursus op alle hogescholen en universiteiten een nieuw vak ingevoerd: Grondslagen van het wetenschappelijk atheïsme. Kranslegging op graf in Warmond Paas-toogdag LEIDEN Op tweede paasdag hou den de Volle-Evangelie-Gemeenten :n Nederland in de Gehoorzaal te l eiden een toogdag, met als thema Jezus leeft en wij met Hem". De eerste dienst begint' om kwartover J0, de tweede om 2 uur. Sprekers zijn de heren J. E. van den Brink te Oorinchem en C. Groot te Amers foort. De eerste is hoofdredacteur van het opwekkingsblad Kracht van Omhoog. Een aantal zanggroe pen zal medewerking verlenen. WARMOND Op donderdag 3 april is het 250 jaar geleden, dat aartsbisschop Cornelis Steenoven, de eerste aartsbisschop van Utrecht na de splitsing in de katholieke kerk van Nederland, overleed. Het Metropolitaan Kapittel van U- trecht (oud-bartJholiefk) houdt diiedag 's morgens om 11 uur een korte her denking, waarbij een kranslegging zal plaats hebben op het graf van de aartsbisschop op de begraafplaats binnen de ruïne van de oude dorps kerk te Warmond. werd geplaatst in de vorm van een obelisk, zijn twintig personen bijge zet. Het graf behoorde oorspronklijk toe aan de priester Henricus van der Graft, kanunnik en aartspriester van Rhijnland, die er als eerste in 1694 werd begraven .Behalve aartsbisschop Steenoven werden hier zijn directe voorganger, Petras Codide, en zijn opvolgers Barchman Wuytiers en Van der Croon bijgezet. Ook de eer ste bisschop van Haarlem na de scheiding, De Bock, is hier begra- Ieder is bij de kranslegging wel- lom, zo liet het Utrechtse kapittel ons weten. De zo langzamerhand alom in de wereld bekende Nederlandse theo loog prof. dr. E. Schillebeeckx is eind vorig jaar 60 jaar geworden. Ter gelegenheid hiervan is dezer dagen een boek uitgekomen bij Gooi en Sticht met theologische peilingen van vooraanstaande theologen uit heel de wereld. De titel van het boek is "Leven uit de geest", in dit kader wel te verstaan als Heilige Geest. De uitgever Paul Brand geeft in het kort weer wat hij van Schille beeckx vindt, en dat is niet mis. "Ik heb hem leren kennen als vlot en origineel in de omgang, als on vermoeibaar medewerker". En ver der: "Ik vermoed dat persoon en werk bij hem zo verstrengefis zün, dat zijn werk even verrassend jeugdig blijft als zijn persoon. Hij begeeft zich met grote rust en gemak op voor theologen onveilig terrein". Zijn collega prof. Lescrauwaet doet er nog een schepje bovenop. "Hij dringt zich niet op, maar ieder die in de laatste twintig jaar op een of andere wijze met de kerk bezig is komt hem tegen. Hij wekt niet de indruk de publiciteit te zoeken, maar hij laat wel blijken hoe hoog hij de geloofscommunicatie in de kerk aanslaat. Hij was met zijn we tenschappelijke bekwaamheid overal waar in de kerk rondom hem pro blemen, behoeften of gevaren te signaleren en te onderzoeken vie len", aldus prof. Lescrauwaet. De theologische peilingen inzake het leven van de Geest zijn "voer voor theologen". Eén zinnetje maar, en dat is nog wel de titel van een bijdrage: "De pneumatologische di mensie van de eucharistie volgens de syrische traditie van Antiogië", geschreven door Emmanuel Pataq Si- Het meest interessante onderdeel van het boek, én naar inhoud én naar .begrijpelijkheid van taal, is de hand van Hans Kling, de Duitse theoloog, die momenteel met Rome overhoop ligt. Hij schrijft over het vormsel, de voltooiing van de doop door de handoplegging van de bis schop. De schrijver is van mening, dat het vormsel het moeilijkste the ma van de theologie over de sacra menten is "vanwege het raadsel achtige van zijn ontstaan, de wisse ling van ritus en de vele tegen strijdigheden in de zingeving". Vooral dit hoofdstuk is de moeite waard om er kennis van te nemen, om op deze wijze op de hoogte te komen van het hoe en het waar om van het vormsel. Een interessant boek voor de lief hebbers van Schillebeeckx. "Leven uit de geest". Theologische peilingen. Gooi en Sticht. 226 blz. THEO KROON Leidse biochemicus ADVERTENTIE AMSTERDAM/LEIDEN —"Een stop op het experimenteren met ge netisch materiaal zal de wetenschap ADVERTENTIE LEIDEN Morgen om tien uur begint op het voorterrein van de Leidse Groenoordhal de jaar lijkse paaskermis. Gisteren werd er hard gewerkt om de verschillende attracties op tijd in gereedheid te brengen. De paaskermis is morgen geopend tot 12 uur 's avonds. De openingstijden op zondag en maandag zijn van 13 tot 24 uur. DEN HAAG/LEIDEN Op het Thomas Morecollege in Den Haag hebben vier eindexamen kandidaten het wereldrecord klaverjassen, dat op naam van twee Leidse studenten stond, op 54 u;tr gebracht. Dinsdagmiddag om 4 uur wa ren -te jongelui van start gegaan in één van de lokalen van de school. Tot donderdagavond 10 uur klaverjasten zij onafgebro ken door, waarbij 960 spelletjes werden gespeeld. Het oude (Leidse) wereldrecord stond op 52 uur. Op dezelfde school werd ook het Europees duurrecord ta- feltenissen op 33 uur, 33 minu ten en 3 seconden gebracht. Clement van Soest presteerde 't om met steeds wisselende tegen standers 129 partijen te spelen en daarvan niet één te verlie zen. Het oude record stond op 22 uur. Transcendente meditatie LEIDEN Op woensdagavond 2 aprü om 8 uur zal de heer Jac. Jan- son namens de Internationale Medi tatie Stichting een inleidende lezing houden over Transcendente Medi tatie. in zaal XI van het Academie gebouw, Rapenburg 73. De heer Janson is Juist terug uit Vittel, Brankrijk, waar hij een internatio nale opleiding tot leraar Transcen dente Meditatie heeft gevolgd. In mei rondt hij zijn doctoraal studie in de Nederlandse taal- en letterkunde af. Dan zal hij als full time leraar Transcendente Medita tie in Leiden gaan werken en hier 'n centrum vestigen, waar regelmatig t gegeven kunnen worden. Snoezig bloemetjesjurkje r vanaf 45,90 Katoen afgezet met kant. In blauw maar ook in groen. I Maten 104 t/m 140. geen dienst bewijzen". Dit heeft de Leidse biochemicus prof. dr. A. Rörsch gistermiddag in Amsterdam gezegd tijdens een congres van mi crobiologen. Prof. Rörsch zei terug te zijn ge komen op zijn standpunt dat een onderzoekstop op "genetic engineer ing" internationaal zou moeten wor den aangehouden zolang de risico's het "uitlekken" van bacteriën, besmet met een tumorvirus, niet vol doende onderzocht zijn. "Het is nu •vel gebleken dat de mogelijke ge varen gemakkelijk te bestijden zijn. En het bezwaar aan een stop is dat er, met name in de Verenigde Sta ten, ondergrondse wetenschapsbeoe fening op dit terrein ontstaat waar van de résultaten niet openbaar ge maakt worden". "Er is internationaaal behoefte aan wetgeving over de hantering van ge vaar li jx microbiologisch materiaal. Het wordt tijd dat de politieke lei ders zich realiseren dat internatio nale afspraken hierover even belang rijk zijn als over militaire bewape ning", aldus de Leidse hoogleraar. Wijziging bezoekuren Annakliniek Bruynzeel geeft tijdelijk (tot 1 mei) forse kortingen op keukens met apparatuur. Zo maar een voorbeeld: deze Alpha-keuken voorzien van (W) - koelkast - wasemkap - oven en kookplaat. tijdelijk van f 5943.- voor f5143.-. De Houtwerf Keukens B.V., Haarlemmerweg 49a, nabij GroenoordhalLeiden -Tel. 071-3 45 44 Leiden: Haarlemmerstraat 57, telefoon 071 22498. LEIDEN De Anna-kliniek voor orthopedie gaat met ingang van 1 april de bezoekuren wijzigen. De nieuwe tijden zijn: 3de klasse: van 13 tot 14 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Klasse: van 13 tot 14.30 uur en van 18.30 tot 20 uur. Kinder zaal: van 13 tot 14 uur en op woens dagavond uitsluitend voor de ouders van 18.30 tot 19.30 uur. Tennis Louk Sanders, Fred Hemmes en Niefk Fleury hebben zich tijdenr een internationaal tennis toernooi in Monte Carlo geplaatst voor de derde ronde herenenkelspel Sanders won met 64, 6—2 van de Fransman Patrick Beust, Hemmes LEIDEN Aan de universiteit versloeg de Kenyaan Jumatano met van Amsterdam is geslaagd voor het 7—6, 64 en Fleury had weinig doctoraal examen aan de faculteit moeite met de Fransman Freiziers: der rechtsgeleerdheid de heer J.J. 9—3, 6—2. Bos uit Voorschoten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19