illeke Alberti e stijf voor Rooie Sien jr. "Zwaarmoedige verhaleneen geslaagd initiatief alkisk Sienkan vergelijking met „Keetje doorstaan, maar Mariken naar Cannes Wie nu vooreen proefrit instapt bij Alfa Romeo,wordt een ervaring rijker. En misschien een jaargratis benzine en Styi rrtcC' Rooie Theater: Trianon; Titel: „Rooie Sien; Hoofdrollen: Wille ke Alberti en Jules Hamel; Regie: Frans Weisz. Terwijl „Keetje Tippel" van Paul Verhoeven op het ogenblik nog volle bioscoopzalen trekt, komt Frans Weisz met opnieuw een duik in de historie: „Rooie Sien". Opnieuw een stuk (jeugd)sentiment, een brok volkstheater, dat een regisseur heeft geïnspireerd tot het maken van een film. „Rooie Sien" is jarenlang het succes geweest van de dames Nooy. Avond aan avond trok het Stuk volle zalen met Beppie Nooy sr. als de moeder en Beppy Nooij jr. als Sien jr. Evenals Keetje Tippel leeft Rooie Sien op het randje van de zelfkant des levens, maar werkt zich er op een gegeven ogenblik bovenuit. Fen vergelijking tussen beide films is haast onontkoombaar. Daarbij valt meteen op dat qua sfeerteke ning Rooie Sien even goed is als Keetje Tippel. Het camerawerk van Ferenc Kalman Gall in "Rooie Sien" doet niet onder voor dat van Jan de Hont. Ook "Rooie Sien' levert schitterende plaatjes op al heeft Frans Weisz het zich dan wat ge makkelijker gemaakt door voor het merendeel binnenopnamen te ma ken. Maar in details komt het decor goed uit de verf en door kleur en be lichting herleven de tijden, waarin Rooie Sien haar leven sleet. Voor wie het levensverhaal van Rooie Sien nog niet kent: Rooie Sien sr., i dame van lichte zeden, is ge trouwd met een zeeman, die haar uit het leven wil halen. Tijdens zijn afwezigheid, vervalt zij echter weer haar oude vak, terwijl haar doch tertje Rooie Sien jr. door haar tchconouders wordt opgevoed. Rooie Hen heeft intussen een vrind opge- daan, mooie Frans, bij wie ze zich een echt wijf gaat voelen. Maar de poppen zijn aan het dan- als de zeeman terugkeert en haar i het werk" ziet. De zo goedige reebonk heeft zijn emoties niet meer bedwang en slaat de hand aan zijn teerbeminde. Als dochter van hoer met een vader als moorde- r groe't kleine Sientje vol wraak gevoelens tegen haar vader op bij haar grootouders. Haar voorliefde zang en dans schijnen haar de sporen van haar moeder te laten olgen. En zo geschiedt: een huwe lijksaanzoek van een kruideniers- i met goede, oprechte bedoelin- slaat zij van de hand om erop uit te trekken met een louche varié té-artiest, die haar niets anders te bieden heeft dan liedjes van Speen hof f en Pruis en een serie onbetaal de rekeningen. Maar ziedaar: het bloed kruipt waar het niet gaan kan, op een dag olijkt het oefenen tussen de schuif deuren toch een succes en komt het tweetal in betere, zij het nog steeds dubieuze kringen terecht. De louche artiest laat haar na tuurlijk op het kritieke moment in de steek en dan komt het tijdstip, voor de hernieuwde kennismaking met vader, die helemaal haar vader niet blijkt te zijn. In haar nood ver geeft zij hem de moord op haar moe den en zo komt alles toch min of meer op zijn pootjes terecht. Er valt veel te genieten in deze rol prent, ook al is het verhaal druipend van sentiment. Myra Ward en Wim van den Brink doen het goed als de grootouders van Sientje. Beppie Nooy Jr. en Kees Brusse zetten de ouders goed neer. Jammer is alleen dat vooral in het begin het geluid zo slecht is. Daardoor gaat vooral van de rol van Beppie Nooy veel verlo ren. Vaak is het onverstaanbaar en op sommige momenten loopt het niet synchroon. Hoe is het toch mo gelijk, dat zoveel Nederlandse films met de kwaliteit van het geluid te kampen hebben, terwijl op het ge bied van belichting en camerawerk uitstekende prestaties worden gele verd? Jules Hamel als de louche vriend van Rooie Sien komt goed over. Al mist hij net dat iets, wat film zo aantrekkelijk maakt. Willeke Alber ti als Rooie Sien blijft Willeke Al berti. Een lief, aardig meisje, maar te deftig voor de rol van het volks kind. Naarmate de figuur van Rooie Sien naar een dramatische climax loopt, mist zij steeds meer het ac teertalent om het allemaal waar te maken. Ook op momenten waarop zij nu eens echt uitgelaten moet zijn is er die barrière, waardoor het al lemaal niet overkomt. In een lied als "in de bajes", blijft zij stijfjes de jongejuffrouw, die ook een aardig liedje kan zingen, maar er moet veel meer van dat volkse enthousias me in haar zitten, dan er wordt uit gehaald. Als het moment komt, dat haar Rooie Sien Willeke Albertiin het twijfelachtige gezelschap van een louche variété-artiest (Jules Hamel). vriend een andere juffrouw heeft en daarmee optreedt, zit je er gewoon op te wachten dat ze zich eens lek ker laat gaan. Maar dan komt er een sentimenteel liedje, waarbij zij met veel moeite wat tranen te voor schijn tovert. Maar met tranen en een vertrokken bekkie redt je het in zo'n scène niet. Tranen brengen geen dramatisch hoogtepunt, daar is expressie voor nodig en helaas, helaas, dat ontbreekt. Het blijft allemaal landerig en ingehouden, zodat je op een gege- bij jezelf denkt: 'Hé Desondanks blijft "Rooie Sien" neelvoorstellingen indertijd ook be- een film vol puur amusement, die leefden. best het succes waard is, dat de to- ANNEMIEK RUYGROK DEN HAAG (ANP) De leiding van het filmfestival in Cannes heeft op suggestie van het ministerie van CRM de Nederlandse speelfilm „Mariken van Nieumeghen" uitgenodigd voor deelname aan het festival dat van 9 tot 23 mei zal wor den gehouden. Dit heeft het mi nisterie van CRM meegedeeld. De film is geregisseerd door- Jas Stelling en geproduceerd door Rob du Mee. B.V. Autom. Imp. H. A. MAASLAND Voorschoterweg 17 - Valkenburg - Tel. 01718 13900/16275 Terug in Leiden CAMERA "It's in the air" met George Formby, een komische luchtmachtman. STUDIO 'Jesus Christ Super star", een prachtige musical met fantastische opnamen op - vaak - autentieke plaatsen. "Le fantome de la liberté" (Luis Bunuel), Kriterion, Rotterdam. "That's entertainment" (me<t o.a. Frank Sinatra en Elisabeth Taylor), Corso, Rotterdam. Haagse bioscopen Kindermatinee CAMERA "Tarzan in New- York". REX Walt Disney-film. Nachtfilms "Het is pas goed als een Tiroler het doet". Daar komen enkele dames uit de ruimte tenminste achter. Zij zijn op aarde neerge daald om mannelijk zaad mee de ruimte in te nemen, maar het meewerken aan de produktie daarvan, bevalt hen zo goed dat zij tenslotte maar in Tirol blij- Goede films in andiere steden "Soldier blue" (Candioe Ber gen, Peter Strauss, Donald Plea- sance), Nöggerath, Amsterdam. Tomm" (verfilming van de rock-opera van the Who), Calyp so, Amsterdam. "Scènes uit een huwelijk" (Ing- mar Bergman, met Liv Ullman) Tuschinski 2 en Alhambra, Am sterdam. Apollo: "De vier musketiers' dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, le en 2e paasdag ook 4.45 uur. 14 jaar. Apolio 2: "Ransom", dag. 2.00, 7.30, en 9.45 uur, le en 2e paas dag ook 4.15 uur. 14 jaar. Asta: 'The Towering Inferno dag. 2.00 en 8.00 uur. 14 Jaar. Bijou: "Sweet Movie", dag. 2.00 7.30 en 9.30 uur, le en 2e paas dag ook 4.15 uur. 18 Jaar. Camera: 'The man with the gol den gun", dag. 1.45, 7.00 en 9.30 uur, le en 2e paasdag ook 4.15 uur. 14 jaar. Cineac: 'Phase IV", dag. 7.30 en 9.30 uur. 14 Jaar. Kinderma tinee: "Robin Hood", dag. 9.30 11.30 1.30, 3.30 en 5.30 uur. le paasdag vanaf 11.30 uur. AL. Corso: "Keetje Tippel", dagel. 2.15, 7.15 en 9.45 uur. le en 2e paasdag ook 4.30 uur. 18 Jaar. Du Midi: "Rooie Sien," do., di. en woe. 3.00 en 8.15 uur, goe de vrij., za., le en 2e paasdag 3.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 Jaar. Kindermatinee: "Oom Ferdi nand en de toverdrank", dag. 12.30 uur. AL. Euro: "Ben-Hur", za., le en 2e paasdag en woe. 3.45 en 7.45 u vr., di. en do. 1.30 en 7.45 uur. AL. Kindermatinee: "Popeye- Festival", za., le en 2e paas dag en woe. 1.30 uur. AL. Och tendvoorstelling: Tvanhoe" di woe., do. en vrij. 10.30 uur AL. Flora: "Girls are for loving", dag. 2.00, 7.00 en 9.15 uur, le en 2e paasdag ook 4.30 uur. 18 jaar. Kriterion"Zwaarmoedige ver halen", dag. 3.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. Metropole: "Aardbeving", dag. 2.00 en 8.00 uur, le en 2e paas dag ook 5.00 uur. 14 jaar. Odeon: "Rooie Sien", dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, le en 2e paas dag 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. 14 jaar. Olympia: 't Is een gekke, ra re, dolle, dwaze wereld!" dag. 2.00 en 8.00 uur. AL. Passage: "Keetje Tippel", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, za. en le en 2e paasdag 1.30, 4.00 en 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. Rex: 'The Towering Inferno", dag. 10.00, 1.30, 4.30 en 8.00 uur le paasdag vanaf 1.30 uur. 14 jaar. Royal '70: "Onder Piratenvlag" dag. 2.15, 7.00 en 9.30 uur, dl. en woe. 2.15 en 8.00 uur. 14 jaar. Kindermatinee: "Waar de karate-klappen vallen", le en 2e paasdag 12.00 uur. AL. Royal: 'The way of the dragon" dag. 2.15, 7.00 en 9.30 uur, di. en woe. 2.15 en 8.00 uur. 18 jaar. Studio: "De Sex-Shock", dagel. 2.15, 7.00 en 9.30 uur, le en 2e paasdag 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. De Uitkok: "Kind van de zon", dag. 2.30, 7.17 en 9.30 uur, le paasdag 1.00, 7.15 en 9.30 uur. 2e paasdag 1.45, 4.00, 7.15 en 9.30 uur. 18 jaar. Blijvers LUXOR "The towering inferno' groot spektakelstuk over een af grijselijke brand in een reus achtige wolkenkrabber. LIDO "Keetje Tippel' v. Paul Verhoeven met Monique van de Ven in de hoofdrol. Aardige scè nes in een schitterende sfeerteke ning. Door Piot Ruivenkamp We zaten er eigenlijk al jaren op te wachten, het filmzoveelluik. Kans voor jonge filmers, die tevergeefs naar kennissen zochten, die tonnen wilden steken in hun filmdebuut. Er waren al initiatieven in dede rich ting, die dood liepen. Matthijs van Hejiningen komt als producent de eer toe City Film, CRM, VARA en Cinecentrum om de tafel te hebben gekregen voor een in ons land u- nieke samenwerking. Hij organiseerde theatergaranties, zodat een snelle uitbreng in meer dere kopieën vast kon staan, het kleurenlaboratorium kon weer eens aan het werk, CRM kon gelukkig zijn omdat er ditmaal niet gemop- pers zou moeten worden, dat de kor te opdrachtfilms niet in de bioscoop terecht kwamen. Kortom alle partij en zouden er op hun manier hun voordeel uit kunnen trekken. Zelfs de cineasten, want ondanks de be scheiden budgetten konder vier Jon geren beschikken over bekende spe lers en over 35 mm kleurenmateri- aal in de camera van Theo van de Sande, de opkomende ster aan het firmament van onze filmfotogra fen. Drie of vier korte filmverhalen als kralen aan een snoer, het pu bliek raakt er niet snel voor in draf. En toch, dat behoeft niet al tijd zo te zijn. Denk maar aan de aantrekkelijke Franse films als die naar De Maupassant-verhalen, aan "De zeven hoofdzonden", "Het bed" en zelfs de 16 mm-produktie "Paris vu par". Voor de Nederlandse toe schouwer, die eigen films met ar gusogen bekijkt zou dit soort inte ressant kunnen zijn vanwege het ge spreide risico: er zitten altijd wel en kele redelijke goede bij, een totale teleurstelling wordt het nooit. Heeresma "Zwaarmoedige verhalen voor bij de centrale verwarming" van Heere Heeresma, naar diens gelijknamige bundel, blijkt zelfs een openings treffer, die bter uitvalt dan men zou durven hopen. Vooral de tech niek van onze films ziet men groei en en zo zit het in dit geval met het geluid eens onopvallend goed. Het experiment moet dan ook ze ker worden voortgezet, de vraag is alleen of er voldoende novelleschrij vers zijn, die de behoefte kunnen voeden. Korte films hebben namelijk een vreemde hebbelijkheid: ze vragen in een minuut of twintig om een bon dige economie, de ontwikkeling naar een duidelijke pointe, waar men vreemd genoeg bij anderhalf uur film eventueel buiten kan. Ja en dan de keuze van Heere Heeresma. Hij is al vaak uit geroe pen tot de verfilmbare schrijver bij uitstek. Polanski boog zich zelfs over zijn "Een dagje aan het strand", maar ook de kansen van "De ver loedering van de Swieps" en "De antikrist" berustten op gezichtsbe drog. Heeresma weet inderdaad plas tische, schilderachtige situaties te bedenken, maar daar gebeurt dan in tweede instantie eigenlijk niets meer mee. Of te weinig om er wak ker van te liggen. Het blijft bij il lustratie. De uitzondering daarop, "Mijn heer Fnus en juffrouw Lenie" is dan ook meteen veruit de beste van de van der Lecq weet met burleske grimmigheid alles uit deze botsing in hiërarchie te persen. Acteerpres taties van Hugo Metsers en Pleuni Touw zijn er zoals ze maar zelden in Nederlandse films worden gezien. Hij als kantoorchef en zij als kan- toorsloof. En dan niet te vergeten Sacco van der Made, die door onze filmers veel te vaak wel vergeten werd. Ook door de toon: een boos- geestige kijk op onze binnenhuis jes van klasse. Dat de parmantig- kneuterige humor van Heeresma daarbij een andere toets kreeg is al leen maar een gunstige omstandig heid. Oude man De bijdrage van Guido Pieters om Lex Goudsmit heen als een vreemde oude man heeft sfeerkwaliteiten. Je ziet wel allerlei dingen gebeuren, maar ze richten niet alle naar het eindresultaat, dat daardoor wat on bestemd blijft en geen eohte climax bereikt. Dat kan ook gezegd worden, ondanks de soms aardige details, in "Zeeman tussen wal en schip" o.m. de stilte in een fabriek) maar het krakeel tussen Jon Bluming en Car ry Tefsen bleef te ongestuurd bij Ernie Damen. Een verhaal dat in zijn groteske situatie kansen bood, "Een winkelier keert niet weerom" kwam in handen van Nouchka van Brakel. De straffe timing en dialoog- regie ontbraken om Johnny Kraay- kamp en Rijk de Gooyer tot meer dan een opgezegd lesje te brengen. Daardoor viel het slotfragment min der uit dan nodig was in een totaal, dat toch wel voldoende aardige mo menten oplevert om te concluderen dat een volgende stap naar een Ne derlandse filmtoekomst is gezet Joost Prinsen, Wieteke van Dordt en Lex Goudsmit in een scène uit "De smalle oude man", één van de 4 korte films naar verhalen van Heere Heeresma,

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17