VS willen op korte termijn hervatting gesprek Genève NAAST HET NIEUWS SAIGON MELDT COUP Geen advies Labour inzake EG Valse bekentenis door Turkse politie afgedwongen Kissinger: Egypte brak stap-voor-stap-politiek af JSf* f -j>.r Massale executie in Angola r PORTUGAL GAAT DOOR MET NAASTEN VAN BEDRIJVEN DONDERDAG 27 MAART 1975 ISTANBOEL (AP) Het Turkse linisterie van Binnenlandse Zaken leeft aangekondigd een speciaal earn van inspecteurs naar Is tanboel ie zullen sturen om een zaak uit e zoeken die door de dagbladen "het jolitieschandaal van de afgelopen ien jaar" wordt genoemd. De zaak waarover zoveel te doen is gaat over een 14-jarige jongen die enige tijd geleden zou zijn vermoord en vorige week plotseling blakend van gezondheid kwam opdagen. De familie van de jongen, Ismail Can, meldde enige tijd geleden, dat hij zoek was. Het onderzoek van de politie, dat daarop volgde, leidde tot de arrestatie van drie verdachten ar beiders van 20 jaar en ouder. De drie hebben na hun arrestatie bekend de jongen te hebben ontvoerd en vervolgens te hebben gedood, toen zijn familie niet met geld over de brug kwam. De verdachten had den, aldus de politie, ook toegegeven het lijk in een zak te hebben gestopt en in een rivier te hebben gegooid. Terwijl de politie aan het dreggen was, stelde Ismaü Can zddh in ver binding met de politie van de West- turkse stad Nazilli. Daar vertelde hij van huis te zijn weggelopen om dat hij een eigen leven wilde leiden. Na zijn eigen foto's in de kranten te hebben gezien besloot hij naar de politie te stappen. 'Tk leef en ik ken die de politie heeft gear resteerd helemaal niet", zo verklaar de Ismail Can na zijn terugkeer tegenover de pers. De verdachten, die inmiddels weer zijn vrijgelaten, hebben tegen de pers gezegd dat zij hadden be kend omdat de politie hen zwaar had afgetuigd WASHINGTON (Reuter/AP) Henry Kissinger heeft in een persconferentie gezegd dat Amerika zal blijven zoeken naar vrede in het Midden-Oosten en dat hij bereid is naar Genève te gaan. Amerika zal daartoe in de nabije toekomst contact op nemen met de Sowjet-Unie, die samen met Amerika het voor zitterschap bekleedt van de Geneefse conferentie over het Midden-Oosten. Amerika, zei hij, gaat een tijd van ngewikkelder internationale diplo matie tegemoet. Het Amerikaanse ileid ten aanzien van het Midden- )osten zal op last van president tord opnieuw worden bezien, maar elk geval zal het nieuwe beleid ge- «seerd zijn op het voortbestaan in de staat Israël en het voorko- ien van oorlog. Kissinger zei het zeer onwaar- chijnlijk te achten, dat hij zijn tap-voor-stap-diplomatie in het lidden-Oosten zou kunnen hervat- Hij noemde de toestand in het lidden-Oosten gevaarlijk en drong bij de Arabische landen en Is me) op aan zich te onthouden van Ireigementen. Op de landen buiten »et conflict waarschijnlijk doe- >nd op de Sowjet-Unie deed Kis- inger een beroep matiging en zelf- leheersing te betrachten. Kissinger ontkende dat hij Israël erantwoordelijk stelt voor het rr^s- ukken van zijn onderhandelingen LISSABON (UOI) Tenminste fel leden van de Angolese volkstoe- IrrijdiingSbeweging (MFLA) zijn bij fcen massa-executie met machinege weren doodgeschoten door leden van fee rivaliserende Angolese nationale pevrijdiingsfromt (IFNAL), zol meldt He correspondent van het Portugese feersbureau ANI. Zeventien overleven pen zijn in een ziekenhuis in Loean- Ëe opgenomen. n een ziekenhuis in de Angolese o'dstad liggen voorts 21 doden en -ewonden van andere gevechten an de afgelopen 24 uur. De Fortu nes- hoge commissaris heeft een Avondklok ingesteld in een poging le rust te doen weerkeren. F et afgelopen weekeinde braken le eerste ernstige gevechten uit en edertdien hebben zij grotere omvang langenomen. i Vandaag verklaarde een Portugees (dat het nu gemakkelijk tot een bur geroorlog kan uitgroeien. ADVERTENTIE en verklaarde, dat het besluit tot beëindiging van de etap-voor-stap-di plomatie in feite door Egypte is ge nomen. Op dit moment is elke discussie over vermindering van de hulp aan Israël "academisch", zei Kissinger, aangezien over de omvang van deze hulp nog wordt onderhandeld. Israël heeft voor het komende be lastingjaar Amerikaanse militaire en economische hulp tot een bedrag van 2.5 miljard dollar gevraagd. "Wij bezien dat verzoek niet met het vooropgestelde doel de hulp te besnoeien", aldus Kissinger. Het Amerikaanse kabinet heeft gisteren zijn vertrouwen uitgespro ken in de politiek van de minister van Buitenlandse Zaken. Secretaris-generaal van de Ver enigde Naties Kurt Waldheim voert op het ogenblik besprekingen over de volgende stappen die moeten worden gedaan om een oplossing voor het Midden-Oosten te vinden. Gisteren heeft Waldheim over dit onderwerp van mening gewisseld met de Russische VN-ambassadeur Jacob Malik en zou later een telefo nisch onderhoud hebben met onder meer minister Kissinger. Israëlische funtionarissen in Was hington hebben zich gisteren uiterst pessimistisch uitgelaten over de kan sen op succes van een vredesconfe rentie voor het Midden-Oosten in Genève. De functionarissen, die hun naam niet bekend wilden maken, zelden dat Egypte in Genève waarschijnlijk evenmin de noodzakelijke concessies wil doen die Kissinger in zijn laat ste vredesmissie in het Midden-Oos ten al niet kon loskrijgen. De Israëli's zeiden er de voorkeur aan te geven dat Kissinger zijn vre desmissie "op een geschikt moment" hervat. Einde proces tegen Sithole SALISBURY (AFP) De specia le rechtbank in Salisbury die moet aststellen of ds Ndabaningi Sithole leider van de nationalistische bewe ging Zanu) al dan niet terecht in hechtenis is genomen, heeft gisteren plotseling haar zitting beëindigd De uitspraak zal „zeer spoedig'- worden bekendgemaakt, vermoedelijk voor het einde van de week. De nationalistische leider had dins dag besloten niet meer op de zitting *an de rechtbank te verschijnen maar in de gevangenis te blijven. Hij wilde hiermee protesteren tegen het feit dat hij niet de mogelijkheid kreeg zich te verweren tegen een aan tal tegen hem ingebrachte beschul digingen. Een onvoorstelbare chaos heerst op de wegen van Zuid-Vietnam, waarlangs honderdduizenden vluchten voor de communistische strijdkrachten. Hier en daar zijn de massa's voertuigen volledig vastgelopen. LISSABON (AP) Premier Vas- co Goncalves heeft aangekondigd dat de nieuwe Portugese regering zal voortgaan met de nationalise ring van "fundamentele sectoren" In 's lands economie. Goncalves beloofde dat de nieuwe regering zijn greep op het particu liere bedrijfsleven zal verstevigen en stelde naar aanleiding van de ern stige economische problematiek een "geavanceerder economisch systeem" in het vooruitzicht. Goncalves zei dat Portugal een periode van soberheid moet doorma ken om te kunnen overleven. De Amerikaanse ambassadeur in Lissabon, Frank Carlucci, heeft pre sident Francisco da Costa Gomes meegedeeld dat Amerika "verontrust is over de toekomst van de demo- kratische regering in Portugal", al dus is in betrouwbare kringen ver- Het bezoek van Carlucci zou dins dagmiddag hebben plaatsgevonden. Maandag had de Britse ambassadeur Nigel Trench, een onderhoud gehad met president Da Costa Gomes. Dit was kort na een vergadering van enige ambassadeurs van NAVO-lan- den in Lissabon en een bijeenkomst van de NAVO-landen in het hoofd kwartier te Brussel. Henry Kissinger heeft gezegd dat de huidige linkse koers van Portu gal vragen voor de Verenigde Sta ten opwerpt met betrekking tot het Amerikaanse NAVO-beleid en met het beleid inzake Portugal. Wat de NAVO betreft is dit een zaak die met alle NAVO-bondgeno- ten moet worden besproken, aldus Kissinger. De minister voegde er aan toe dat Washington per traditie vriendschappelijke betrekkingen met Portugal heeft en niet van plan is deze betrekkingen the verbreken. HU waarschuwde echter dat Portugal een ontwikkeling doormaakt, waarin partijen die de Verenigde Staten niet gunstig gezlmid zijn aan de macht komen. TENNIS De Nederlandse kam pioen Louk Sanders en Jan Hordijk hebben in de eerste ronde van een internationaal tennistoernooi in Monte Carlo, dat parallel loopt met het WCT-toernooi, gewonnen van respectievelijk de Fransman Remv (6-1, 6-0) en diens landgenoot Cha- nut (6-0 6-4). MILIEUVRIENDELIJK GEBAAR Een aantal socialistische kamerleden in België heeft gisteren in de Kamer een amendement ingediend op de begroting van de diensten van de eerste minister. Het amendement houdt een ver hoging in van de wedde van de staatssecretaris voor Leefmilieu, met één Belgische franc (ongeveer 7 cent). Het amendement is nog gemotiveerd ook: „Om de meerderheid van de Kamer in de gelegenheid te stellen aan te tonen dat zijn ambt (het ambt van de staatssecretaris), in tegenstelling met de publieke opinie, niet gedevalueerd is". AANRANDING ONDER NARCOSE Een bekende Belgische neuro-chirurg is door de rechtbank in Gent veroordeeld tot twee Jaar gevangenisstraf omdat bewezen geacht werd dat de man vrouwelijke patiënten, onder narcose, heeft aangerand. De man die vooral bekendheid genoot door zijn vakbekwaamheid in het verwijderen van hersentumoren, mag ook vyf Jaar geen praktijk als medicus voeren. De veroordeelde, een man van 56 jaar, heeft volgens de recht bank minstens in vier gevallen vrouwelijke patiënten onder nar cose gebracht en ze daarna seksueel misbruikt. DUIVEN MOETEN HOKKEN Van 1 april tot en met 13 juni 1975 geldt een „ophokregeling" voor duiven in zuid-oost Drente (de omgeving van Emmen) dat in die periode peulvruchten worden gezaaid en moeten ontkiemen. Het ophokken is niet nodig op zon- en feestdagen en op zater dagen. Op gewone dagen mogen de duiven van 06.00 uur tot 09.00 uur en 's avonds na 18.00 uur vrij rondvliegen. De ophokregeling maakt het tevens mogelijk wilde duiven af te schieten. PIKANTE RECLAME In Engeland is reclame verboden die beweert dat men met alco hol alles, ook het bedrijven van de liefde, beter doet. De code is opgesteld door de „Advertising standards authority", en hij geldt voor reclamebiljetten, bioscoopposters en kranten advertenties, zoals die waarin een halfnaakte vrouw en een fles drank op pikante wijze zUn afgebeeld. De directeur van het bureau voor advertentiemaatstaven, Peter Thomson, zegt dat zijn dienst wil voorkomen dat Jonge mensen en geestelUk onvolgroeide personen worden uitgebuit. „WU moeten het gevaar onderkennen dat mensen hun sexuele ontoereikendheid gaan opvoeren met drank. Ook de toenemende voorkeur van de jeugd voor alcohol, was voor ons een reden de code in te voeren", aldus Thomson. KUIKENBROEDERS Minister Van der Stee van Landbouw heeft een vorig Jaar zomer gegeven antwoord op schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid Coppes (PPR) gecorrigeerd. In juli 1974 deelde de bewindsman mee, dat een belangrUk aantal kihkenbroeders was overgegaan op de aanschaffing van apparatuur voor het doden met koolzuurgas van eendagskuikens. De mededeling werd gedaan, afgaande op uitlatingen tUdens een vergadering van de landelijke groepering van kuikenbroeders van de Nederlandse organisatie van pluimveehouders. Gebleken is evenwel, aldus de minister, dat de door het instituut voor pluimvee- onderzoek ontworpen koolzuurgasmethode nqg niet in de normale handel is. Een aantal kuikenbroeders bouwde de apparatuur zelf. VRIJWILLIGSTER ONDERSCHEIDEN De Nederlandse vrUwilligster mejuffrouw T. S. Bolland ls in Kameroen door de regering benoemd tot ridder van verdienste in de nationale orde, een hoge onderscheiding, die haar is verleend op grond van haar bijdrage aan de versteviging van samenwerking en vriendschap tuSsen Kameroen en Nederland. ADVERTENTIE SAIGON (Reuter) De Zuidviet- namese regering van president Ngu yen Wn Thieu heeft bekendge maakt dat zij een staatsgreep heeft verijdeld en dat in verband daarmee een aantal mensen ls gearresteerd, teerd. Volgens het Ministerie van Binnen landse Zaken had een groep perso nen getracht gebruik te maken van de communistische aanvallen om de regering omver te werpen. Volgens regeringskringen in Sai gon hebben minstens drie dissidente generaals huisarrest gekregen. Het zijn generaal-majoor Pham Van Phoe, commandant van het tweede korps dat ln het centrale hoogland was gestationeerd, luitenant-gene raal Nguyen Van Minh, die enkele dagen geleden werd benoemd tot commandant van de provincies rond Saigon en schout-bij-nacht Tsjoeng Tan Cang die door Van Minh is opgevolgd. Kort na de bekendmaking over de verijdelde staatsgreep verbrak de regering alle verbindingen met de buitenwereld. De strijdkrachten van de Vietcong hebben gisteren hun vlag in de oude keizerlijke hoofdstad Hue gehesen, zo is van Vietcong-zijde bekend ge maakt. Als Amerika de hulp aan Zuid- Vietnam staakt, zal dat bijdragen tot vernietiging van dat land en uit eindelijk vele andere landen nood zaken hun buitenlandse politiek te herzien, heeft minister Kissinger gisteren in een persconferentie in Washington gezegd. Op grond van de Par ij se vredes akkoorden van 1973 heeft Amerika zijn troepen uit Zuid-Vietnam te ruggetrokken, maar niet overeenge komen is, dat het de militaire en economische hulp zou stopzetten. President Ford heeft het Congres om 300 miljoen dollar voor Zuid- Vietnam en 222 miljoen voor Cam bodja gevraagd. Zuid-Vietnam, aldus Kissinger, heeft sedert vorig Jaar slechts ammunitie en brandstof ont vangen. Het kreeg geen onderdelen en uitrusting en onder die omstan digheden moet volgens de minister een leger zijn moreel wel verliezen. LONDEN (UPI) De leiding Van de Britse Labourpartij laat haar leden vrij om voor of tegen continue ring van het EG-lidmaatschap te ijveren tijdens de campagnes die het in juni te houden referen dum worden gevoerd. Zij besloot hiertoe op een giste ren gehouden vergadering van het dagelijks bestuur van de partij, waaraan werd deelgenomen door premier Harold Wilson. vleugel, die sterk is vertegenwoor digd in het partijbestuur en de re- regering-Wilson, die zich onlangs voorstander van continuering van 't lidmaatschap verklaarde. Het partij-apparaat zal bij de campagne neutraal blijven. De voorstanders van het EG-lid- maatschap bij de Britse partijen hebben zich gisteren onder de naam van hun nieuwe overkoepelende be weging "Groot-Brittannië in Euro pa" aan het kiezersvolk gepresen teerd. Zij zullen in de komende pe riode tot aan de datum van het re ferendum een gezamenlijke cam- pagne voeren. Voorzitter van de overkoepelende organisatie is de prominente "Europeaan" van La bour, minister van Binnenlandse Za len Roy Jenkins. Hij wordt terzijde gestaan door de plaatsvervangend leider van de conservatieve partij, William Whitelaw en de Conserva tieve schaduwminister Reginald Maudllng. ders in de pro-Europabeweging op politiek gebied van inzichten ver schillen. "Wij zijn echter een in de overtuiging van voortzetting van ons lidmaatschap van de EG volgens de op de topconferentie in Dublin over een gekomen voorwaarden van enorm groot nationaal belang is. De veiligheid en de welvaart van Groot- Brittannië hangen van een positie ve uitslag af", aldus Jenkins, die be vestigde dat hij uit de regering zal treden als bij het referendum een negatieve uitslag uit de bus zou ko-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9