modisch &aktueel Verlichting taak voor hoofden van scholen Wegwerpproduktieaan banden Weer gekrakeel rond vervanging van Starfighter Uit in de Randstad HARTZIEKTEN BH VROUWEN Leidse scholen in bouwprogramma 1975 )ONDERDAG 27 MAART 1975 DEN HAAG (SP) Om de arbeidstijdverkorting tot een 40-urige werkweek voor rijksambtenaren ook bij het onderwijs mogelijk te maken zullen per 1 augustus bijna 1900 arbeids plaatsen beschikbaar komen. Omgerekend op jaarbasis bedra gen de kosten hiervoor ongeveer 77 miljoen. De arbeidstijdver korting gaat niet op 1 april in, zoals voor het overige rijks personeel, omdat volgens minister Van Kemenade (Onderwijs) die de nieuwe maatregelen bekend maakte, ingrijpende wijzi gingen in het huidige schooljaar ongewenst zijn. Omdat in het georganiseerd over leg met de centrales voor overheids personeel de hogere ambtenaren principiële bezwaren hebben ge maakt. zijn de maatregelen onder voorbehoud aangekondigd. Het kleu ter- basis- en buitengewoon onder wijs krijgen er extra lesvrije school tijden bij voor schoolhoofden. Om gerekend in volledige arbeidsplaat sen is daarmee werkgelegenheid ge schapen voor 150 kleuterleidsters en 900 onderwijzers. Ook bij het voortgezet onderwijs worden de lesvrije mogelijkheden van de schoolleiding en leraren met bijzondere taken verruimd. Voor de directeuren komen ruim 1500 dienst uren extra beschikbaar, terwijl de adjunct-directeuren op 11.000 extra diensturen kunnen rekenen. Met de 10.500 diensturen voor bijzondere ta ken erbij, betekenen deze maatregel len bijna 850 arbeidsplaatsen meer voor het voortgezet onderwijs. Kamerlid van Boerenpartij trapt lerares ARNHEM (SP) - Het tweede kamerlid voor de Boerenpartij J. de Koning uit Lunteren kan voor de derde maal een aanklacht tegemoet- :n wegens mishandeling. Hij drong gisteravond samen met een partij genoot opnieuw de door boer Koe koek verhuurde huize Immenhofaan de Grindweg in Wageningen binnen. De lerares Gea Kuypers trof de mannen aan bij haar thuiskomst, rond negen uur. Voor ze een woord kon uitbrengen kreeg ze een trap. „Ik heb toen als de bliksem m'n kamerdeur achter me dichtgetrok ken en op de alarmbel gedrukt. De jongens zijn toen met ze slaags ge raakt." De ruzie tussen de Immenhof-bevol- king en Koekoek gaat hiermee zijn 41e hoofdstuk in. Eerder werd Koe koek o.m. in kort geding veroor deeld tot het opnieuw aansluiten van de verwarming toen hy de studenten na een huurgeschil in de kou zette. Een procedure voor de kantonrechter trok hij in, volgens de studenten om dat hij door zijn advocaat tot rede soholenbouwprogramma omvat 190 werd gebracht. Minister Ir. H. Vredeling van Defensie (links) heeft gistermiddag de staatscom missie vrijwilligersleger ge ïnstalleerd die onder voorzit terschap van oud-staatsse cretaris mr. J. A. Mommer- steeg (rechts) zal staan. De commissie moet omstreeks 1 juli volgemd jaar rapport uitbrengen. In militaire krin gen acht men een krijgs macht, geheel gevormd uit vrijwillige beroepskrachten, vanaf 1983 mogelijk. De eer ste stap daartoe zou dan in 1977 gezet moeten worden. Vredeling herinnerde er. verder aan dat op het ogenblik nog maar één op de drie jongens in Nederland in militaire dienst hoeft. D5N HAAG LEIDEN Hfet Onderwijs heeft het scholenbouw plan voor de drie volgende jaren ook al vastgesteld. De kosten daarvan bedragen ongeveer twee miljard gul den. Bovendien zal er een extra be drag van 7 miljoen aan scholenbouw worden besteed. Het complete scho lenbouwplan voor de jaren 1975 tot en met 1978 is gistermiddag gepubli ceerd in het blad "Uitleg" van het ministerie van Onderwijs. In Leiden wordt een begin ge maakt met de bouw van de prot.- chr. mts, met de gemeentelijke ito- school en met de neutraal-bijzonde re leao/lavoschool. In Leiderdorp wordt begonnen met de bouw van de christelijke ma vo, de neutraal bijzondere school voor laboratoriumpersoneel en de neu traal-bijzondere school voor lager en middelbaar middenstandsonderwijs. Verder zal met de bouw worden worden begonnen (in Leiden) van de scholengemeenschap Zuidwest, de scholengemeenschap Rembrandt, de rk-mavo/leao, de school voor middel baar beroepsonderwijs, de prot.-chr. gezinsverzorgstersschool en de streek- avondschool. Andere projecten waarmee wordt gestart: in Wassenaar de scholenge meenschappen St. Adelbert college en in Waddinxveen de gem. school. ADVERTENTIE Deze jeugdige jas is ontegenzeglijk fraai van lijn en in de juiste lengte, terwijl details als manchetten, kraag, ceintuur en schuine steek- zakken zeer geraffineerd zijn. Er zijn 3 verschillende uitvoeringen: Lamssuède. In de kleuren sand en bottlegreen^^0_ Lamsnappa. Kleuren wintercream en aneline jj£0 Kalfssuède of metis. In de kleur Wyoming (groen) 0^0 Donkersteeg 3, Leiden, tel. 071-21406, BRUSSEL (ANP) België en Ne derland zijn het er tijdens twee da gen van besprekingen in Brussel over eens geworden dat het Amerikaanse gevechtsvliegtuig, de F-16, ongeveer zeven pet goedkoper in aanschaf is dan zijn Franse concurrent, de Mirage F-l. Dat heeft de Belgische minister van Defensie, Paul Van- denboeynants, gisteren op een pers conferentie in Brussel verklaard. Vandenboeynants, gaf die perscon ferentie omdat hij er in het gisteren Vlaamse weekblad 'Knack' van be schuldigd was gegoocheld te hebben met cijfers ten gunste van de Mira ge. De minister ontkende dat ten stelligste. De Belgische bewindsman zei geen antwoord te kunnen geven op de vraag of Nederland en België alsnog verschillende vliegtuigen gaan ko pen ter vervanging van hun Star- fighters. Als dat gebeurt dan is het spijtig, zo zei hij. Later, in een radio vraaggesprek gaf Vandenboeynants toe dat nog niet zonder meer vast staat dat België 116 nieuwe toe stellen gaat kopen ter vervanging van de verouderde Starfighters. Volgens de Belgische minister zijn er nog maar twee serieuze kandida ten om de Starfighter op te volgen: de Amerikaanse F-16 en de Franse F-l. Op sommige punten is het Ame rikaanse toestel superieur aan zijn Franse concurrent. Maar het Fran se toestel is sneller, aldus Vanden boeynants. Nederland heeft berekend dat het Amerikaanse toestel nog aanzienlijk goedkoper zou zijn dan het Franse Maar in Nederland heeft men geen rekening gehouden met het risico dat de dollar in de komende tien Jaar in Clausule voor weduwnaar DEN HAAG (ANP) Staatsse cretaris Van Rooijen van Financiën heeft goedgekeurd dat de man wiens vrouw in de tweede helft van een kalenderjaar (dus na 30 juni) is overleden en die geen kinderaftrek geniet, voor de heffing van de in komstenbelasting over dat Jaar wordt ingedeeld in tariefgroep 4, de tariefgroep van de gehuwde man. Deze maatregel geldt voor de hef ting van inkomstenbelasting over de jaren 1975 en 1975. Op schriftelijk 'erzoek van belanghebbenden zullen de inspecteurs der directe belastin gen over '73 reeds opgeleverde aan- siagen inkomstenbelasting ambtshal ve herzien. waarde kan aantrekken, aldus Van denboeynants, die tijdens zijn pers conferentie op een schoolbord jong leerde met reeksen cijfers. De woordvoerder van het ministerie van Defensie in Den Haag wilde zich voorlopig van een uitvoerig com mentaar onthouden. Wel sprak hij er zijn bevreemding over uit dat Vandenboeynants zonder medewe ten van Nederland, Denemarken en Noorwegen informatie over de ver vanging van de Starfighter had ver strekt aan het Vlaamse weekblad Knack en later over de zaak een persconferentie had belegd. Hij had daarmee de afspraak tussen de vier landen verbroken geen enkele openbare verlkaring af te leggen over de inhoud van de verschillende aan biedingen. AMSTERDAM Stadsschouwburg: 28 maart 20.00 uur Nederlandse Operastichting met "Jevgeny Onjegin"; 29 maart 20.00 uur Publiekstheater met "De goede mens van Sezuan" van Berthold Brecht; 30 maart 15.00 uur Scapinoballet; 31 maart 13.30 uur Ned. Operastichting met "Nabuco". Brakke Grond: 30 maart Wederzijds met Land zonder Lach". Concertgebouw: 28 maart 19.30 uur Amst. Phil. Ork.; 29 maart 20.15 uur Charles Aznavour. Shaffytheater: 28 en 29 maart 20.30 uur Baal met "De dame met de camelia's"; 20.30 uur Palloeter door het Harlekijn theater; 20.30 uur Funhouse classics; 24.00 uur "Driewerf schande". Nieuwe de la Mar: 29 maart t/m 5 april 14.00 uur „Het mannetje van Stavoren", jeugdtoneel. Westerkerk: 28 maart 19.30 uur Johannes Passion van Joh. Seb. Bach, uitvoerenden Westerkerkkoor en Bachorkest, dirigent Simon C. Jansen. ROTTERDAM Theater in den Twijfelaar: 28 maart 12.45 uur Lunchtheater; 30 maart 14.30 uur uur Kinderspeeltheater; 21.30 uur Jan J. Para dox Theater. Groote Schouwburg: 28 en 29 maart 20.15 uur "Ik slaap wel op de bank", blijspel van Ray Cooney en Gene Stone; 31 maart 20.15 uur Amsterdams Publiekstheater met "De goede mens van Sezuan" van Bertold Brecht Piccolotheater: 28 maart t/m 3 april 20.15 uur Children of the night met de horrorshow "An die Musik"; 30 maart 13.00 en 15.15 uur Kindertheater Wiedus met "Liegbeest", musical. Hofpleinthcater: 28 en 29 maart 20.15 uur Coen Flink en Jules Croiset in "Grote bek en grote buik", vrij naar Rabelais; 1 t/m 3 april 20.15 uur Rients Gratama met "Regen op het bloemkool- De Lantaren: 28 en 29 maart 20.30 uur Winfried Bauers "Dode collega, goede collega" onder regie van Dick Top. Luxortheater: 28 en 29 maart 20.00 uur "Waar blijft de tijd", mu sic hall programma met oa. Willy Walden. De Doelen: 28 maart 14.00 en 16.00 uur, openbare repetities door het Rotterdams Danscentrum; 29 maart 15.00 uur, orgelcon cert door Jan Klein Bussink; 31 maart 20.15 uur. optreden van Chacles Aznavour (grote zaal); 20.15 uur, jazzconcert door Clifford Jones en het Cedar Walton Kwartet (kleine zaal); 2 april 12.45 uur, Koffieconcert door het Gaudeamus Kwartet; 3 april 20.15 uur, concert door The London Symphony Orchestra ol.v. Eugen Jochum (grote zaal); 20.15 uur, De Sissies zingen "Hoereliederen van Brecht en tijdgenoten" (kleine zaal) DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 28 maart 20.15 uur en 31 maart 14.00 uur Haagse Comedie met "De Venetiaanse tweeling" van Carlo Goldoni; 29 maart 20.15 uur Haagse Comedie met "Boven wa ter, onder water" van Edward Albee; 30 maart 14.00 uur Haagse Comedie met "Don Juan", blijspel van Molière; 20.15 uur Haagse Comedie met "De zee" van Edward Bond; 31 maart en 3 april 20.15 uur, Haagse Comedie met "Wat een geweldige rotzooi" van Ionesco; 2 april 20.15 uur Publiekstheater met "De goede mens van Sezuan" van Bertold Brecht. Theater Aan de Haven: 28 en 29 maart 20.15 uur Toneelgroep De Appel met "Kafka KK" onder regie van Ric Vos. HOT Theater: 29 en 31 maart 14.00 uur Kindertheater Pssstt met "Piccolo en de Onderwaterbovenbaas"; 29 en 31 maart, 3 april 20.30 uur "Trijntje Cornells" door de Haagse Comedie; 30 maart 24.00 uur "Jazz of all times"; 2 april 20.30 uur Theaterunie: Fama Combinatoria. Diligentia: 28 en 29 maart 20.15 uur Cabaret Ivo de Wijs; 2 april 12.4513.15 uur Lunchprogramma. Congresgebouw: 20 maart 20.00 uur Optreden Chileense folkloris tische zanggroep Inti Illimani; 30 maart 20.00 uur "Cyrano de Bergerac" van Edmond Rostand onder regie van Ko van Dijk; 2 april 20.15 uur Hongaars Zigeunerorkst Rajko. Circustheater: 29 maart 20.00 uur Ned. Operastichting met "Na- bucco" van Verdi; 3 april 20.15 uur Jasperina de Jong. Theater in de Steeg: 21.00 uur Cabaret Vangrail met "Cabaret in de bocht". DEN HAAG (SP) De hart- en vaatziekten zijn niet langer alleen 'n bedreiging voor de man. Steeds meer vrouwen worden getroffen door hartziekten. Ook het aantal sterfge vallen door 'n (hartinfarct neemt on der de vrouwen toe. De Nederlandse Hartstichting wijt dat aan de eman cipatie, waardoor vrouwen net als mannen veel meer risico lopen. Een van de oorzaken is het toenemend Nederland wil Spanje niet in de NAVO DEN HAAG (SP) Een niet gedemocratiseerd Spanje hoort niet thuis in de NAVO. Dit standpunt heeft minister Van der Stoel ingenomen in antwoord op vragen van het tweede-kamerlid Dankert (PvdA Dankert had zijn vragen ge steld naar aanleiding van uit latingen van secretaris-generaal Luns van de NAVO. Volgens berichten zou Luns hebben ge zegd, dat "Spanje tot de NAVO kan toetreden en dat uittreding van Portugal uit het militair bondgenootschap geen ernstige schadelijke gevolgen zal hebben' Van der Stoel ontkent, dat Luns zo heeft gesproken. sigarettenroken onder jonge vrou- In het kader van de hartweek die volgende week wordt gehouden, legt de hartstichting het accent op het Jaar van de vrouw". Volgens dr. E. Dekker, medisch directeur van de hartstichting, lopen werkende vrou wen twee keer zoveel risico op een hartinfarct dan vrouwen die niet werken. Bij een onderzoek onder 150 Jonge vrouwen in Engeland bleek dat 89 procent risico liep doordat zij óf r-en hoog cholesterolgehalte van het bloed hadden, een verhoogde bloeddruk óf teveel sigaretten ïookten. Uit andere onderzoeken is gebleken dat vrouwen van wie de man aan een hartinfarct is overle den, zelf ook meer kans hebben op een infarct. Er zouden aanwijzingen zijn dat juist in deze gezinnen ver- beerde leefgewoonten bestaan. Niettemin is er in ons land een ver heugende tendens in de leefge woonten. Volgens dr. Dekker ge bruikt de Nederlander al veel min der vet dan enkele jaren geleden. Een andere vooruitgang op het ter rein van de bestrijding van hart- en vaatziekten is de vroege herken ning van verschijnselen die op een hartinfarct kunnen wijzen. Veel mensen die een hartinfarct kregen hadden twee weken daarvoor hun huisarts bezocht met vage klach ten. Vanuit de hartstichting wordt erop aangedrongen dat zulke klach ten over ondermeer vermoeidheid, nauwkeurig worden onderzocht. Kinderen uit Noord-Ierland met moeite naar Nederland UTRECHT (ANP) Ouders in Noord-Ieriand durven hun kinderen nauwelijks meer op vakantie naar Nederland te sturen omdat ze bang zijn ze nooit meer terug te zien. De ouders vrezen dat henzelf iets over komt en de kinderen als wees terug komen. Drie geplande vakantierei zen per 1 april komen daardoor in gevaar. De Nederlandse coördinator van die reizen, de heer O. de Haan van de Nederlandse protestanten bond heeft dat gisteren gezegd na een kort bezoek aan Belfast. De lei ders van alle para-militaire eenhe den in Noord-Ierland hebben hem daar toegezegd de reizen niets in de weg te leggen. De heer De Haan ziet daarin 'n gunstige ontwikkeling. De laatste tijd was Noord-Ierland niet alleen verdeeld in protestanten en katho lieken, binnen die groepen was men het ook niet met elkaar eens, zo zei hij. Nu er per 1 mei verkiezingen zijn uitgeschreven wil men op die datum politiek sterker staan en daarom zijn de verschillende groepen bereid onderlinge geschillen bij te leggen. De bereidheid met elkaar te gaan praten bestaat aldus de heer De Haan. DEN HAAG (SP) Minister Ire ne Vorrink van Volksgezondheid en Milieuhygiëne wil in de toekomst de fabricage van bepaalde wegwerpar tikelen aan banden leggen. Deze wens vloeit voort uit de gedachte, dat het milieu-probleem bij de basis moet worden aangegrepen. Hetzelf de geldt ten aanzien van bepaalde verpakkingsmaterialen. De wegwerp artikelen en verpakkingsmaterialen zijn vaak moeilijk of slechts tegen zeer hoge kosten te vernietigen, ter wijl zij bovendien leiden tot ver kwisting. D!t blijkt uit het ontwerp Afval stoffenwet. dat de minister gisteren bij de Tweede Kamer heeft inge diend. Samen met het reeds bij de Kamer in behandeling zijnde wets ontwerp Chemische Afvalstoffen vormt het de ondergrond voor het beleid dat de minister op dit terrein wil voeren. Om het hergebruik van bepaalde artikelen te bevorderen, wil de mi nister ook mogelijkheden scheppen om regels op te stellen ten aanzien van statiegeld. Daarnaast moeten re gels kunnen worden gegeven voor 't gescheiden inzamelen van afvalstof fen. zoals glas en papier. Gemeenten moeten het ophalen van het huisvuil in een verordening gaan vastleggen, voor zover dit nog niet is gebeurd. Uitgangspunt daar bij is, dat minstens eens per week 't huisvuil moet worden opgehaald. Naast de reinigingsrechten kunnen de gemeenten ook een reinigingsbe- lastlng invoeren, omdat de minister uitgaat van het internationaal aan vaarde principe, dat de vervuiler moet betalen. Autowrakken moeten voortaan, aldus het wetsontwerp, op door de gemeenten aangewezen plaatsen worden opgeslagen. Het laten staan van een autowrak langs de kant van de weg wordt dus strafbaar. Voor stortplaatsen, installaties voor vuil verwerking, autosloperijen e.d.. zul len, als het wetsontwerp wordt aan genomen, in de toekomst vergun ningen nodig zijn, waarvoor een heffing zal moeten worden betaald. Ook gebruikers of producten van bepaalde milieu-onvriendelijke goe deren kunnen aan een heffing on derworpen worden. Irene Vorrink

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7