Music Festival maandag open in „Cleyn Duin" AZC NAAR GRIEKENLAND Vooruitzichten Britse economie niet zo best KATWIJK Het Katwijkse V.V.V.-kantoor is in deze dagen voor het derde Tulip Time In ternational Music Festival net een bijenkorf. Vrijwillige medewerkers lopen in en uit. Er moet nog heel wat worden gedaan voor mr. Maarten Vrolijk, commissaris van de Koningin in Zuid- Holland, in dë avond van de tweede paasdag dit muziekfeest officieel kan openen. De sport hal Cleyn Duin" moet van binnen en van buiten in feestgewaad worden gestoken. Daarmee be gint men vrijdag onder leiding van "Jubilate"-voorzitter Dirk Varkevisser en reder Klaas van Duijn. De officiële opening is in verband met de vroeg invallende duisternis met een half uur vervroegd. Dus om half acht inplaats van acht uur! Door Cees Combee Katwtjks W-directeur Chris Ver plancke moet in deze dagen over- al tegelijk zijn. Rust is er voor hem nauwelijks bij. Hij weet, dat hij drie jaar geleden "Ja" heeft gezegd te gen Nationaal Bureau voor Toerisme -directeur Jo Strijkers toen aeze hem na in een paar steden bot te hebben gevangen vroeg dit festi val te organiseren. Verplancke zag er wel iets in. Vooral, omdat door dit muzikaal gebeuren veel Jeugdi ge Amerikaanse gasten naar de fa miliebadplaats zouden komen. Een welkome aanvulling zo kort na de paasdrukte. Het is dan even stil met "de verhuur". Kink Het is twee Jaar goed gegaan. Nu is er door de economische omstandig heden en de lage koers van de dol lar een kink in de kabel gekomen. Uiteraard buiten de schuld van de organisatoren. Het is triest, maar dit jaar doet er slechts één korps van over de Atlantische Oceaan werkelijk aan het festival mee, en blijft de gehele week in Katwijk. Het is de uit 145 jeugdige musici bestaande Deerfield Beach High School Band onder leiding van Fre- derik N. Humphreys. Op de openingsavond verschijnen wel twee andere korpsen van "over de oceaan" op 't Cleyn-Duinpodium de Akron University Symphonie Band uit het Amerikaanse Akrori, onder directie van Richard Jacko- boice (85 musici) en de Merivale High School Band uit Ottawa (Cana da) met als dirigent Roy Tailor <45 personen). Deze twee groepen blij ven één nacht in Katwijk. Zij vertrek ken echter dinsdagmorgen direct na het optreden voor de NCRV-ra dio alweer via Amsterdam en Brus sel naar huis. Het is een geluk, dat Verplancke deze twee gezelschap pen buiten het festival om heeft kunnen contracteren om aan de ope ningsceremonie toch nog een "Ame rikaans tintje" te geven. Het is begrijpelijk, dat die gerin ge Amerikaanse deelneming de Kat wijkse organisatoren flink dwars zit. Dat Tulip Time Festival was im mers opgezet om te komen tot een ontmoeting van Jeugdige musici uit de oude en de nieuwe wereld enom Katwijk nieuwe gasten te bezorgen. Dat streven is, althans voor dit Jaar. de mist ingegaan. Alle moeite en zelfs de missie naar New York en Chica go van V.V.V.-secretaris G. Verheu- le en V.V.V.-directeur Chris Ver plancke vlak voor de kerstdagenten spijt. Het wordt ditmaal een Hollands festival met als internationaal saus je de Amerikaanse Deerfield Beach High School Band en het Duitse •Turngemeinde 1874 e.V. Langendie- bach" uit Erlensee, dat ook vorig jaar acte de precense gaf. feest. Hopelijk zijn de economische omstandigheden voor die tijd wat verbeterd.... De sporthal "Cleyn Duin" krijgt een groot podium en een décor van netten, bloemen, boeien, schepenen bloemen. "Flora" zorgt voor een schat aan bolbloemen en Herman van den Berg uit Wassenaar maakt met cursisten van de Rijnsburgse Bloembindcursus de grandioze arran gementen. Belangstellenden kunnen het muzikaal gebeuren op 1 april in de sporthal bijwonen. Kaarten daarvoor zijn vanaf donderadg te verkrijgen bij de V.V.V. tegen beta ling van f 1,-. Voor het buitengebeu- ren, dat door de NCRV-televisie op 2 apéil-wordt opgenomen en 12 april van half acht tot acht uur 's avonds wordt uitgezonden, zijn er nog wat tribuneplaatsen voor f 2,50 beschik baar. DONDERDAG 27 MAART 1911 Volgens OESO-rapport Geen flop Toch wil dat bepaald niet zeggen, dat dit muziekfeest om de Zilveren Tulp uit muzikaal oogpunt een flop wordt. Er is een keur van Ne derlandse gezelschappen aanwezig. Korpsen, die zowel in show- als in muzikaal opzicht duidelijk kunnen concurreren met de buitenlandse. Dat is de voorgaande jaren wel be- Daarom is het zeer verstandig van de V.V.V. "Katwijk" het festival door te laten gaan. Zeker dit Jaar. Wel zal riten er volgend Jaar bij mannen als Bird Thoelke van het Amerikaan se Concerts Abroad en hoe ze meer mogen heten op moeten aandringen, dat de opgaven voor deelneming veel en veel eerder binnen zijn. Dat voorkomt het krijgen van een flinke dreun enige weken voor het muziek - Jammer Chris Verplancke: "Je wilt alles zo goed mogelijk organiseren. Toch schiet er wel eens wat door Je hoofd. In dit geval, dat we 2 weken vroeger zijn dan vorig jaar en dat het daar door dus eerder donker is. Vandaar, dat we de officiële opening een half uur hebben moeten vervroegen. On danks alle tegenslagen verwacht ik toch een grandioos muziekfeest. Het is wel jammer, dat de Amerikaan se deelneming zo gering is. Niets aan te doen. Laten we hopen, dat de situatie in 1976 beter is. We hebben ditmaal enige mensen aangezocht, die leiding moeten geven aan de ver schillende onderdelen van het festi val. Deze organisatoren, zoals Dirk Varkevisser, Gerrit Stubbe en Wim Laors, worden bijgestaan door een groot aantal vrijwilligers. Op deze wijze hopen wij, dat de organisatie van het binnen- en buitengebeuren een vlot verloop heeft". SASSENHEIM De heer Schram, de na bijna 41 dienstjaren scheidende directeur van gemeentewerken en -bedrijven in Sassen- heim is gistermiddag tijdens zijn afscheid van de gemeente benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Schram midden kreeg de bijbehorende versierselen tijdens een bijeenkomst van het gemeenteper soneel op het gemeentehuis van burgemeester A. J. Kr et (rechts). De heer Schram, die een jaar geleden al uitgebreid was ge huldigd in verband met zijn 40-jarig dienst jubileum, toonde zich enerzijds verrast met de onderscheiding, maar relativeerde zijn rid derschap tegelijkertijd. ,,Als je maar bijna 41 jaar blijft zitten krijg je zoiets al snel". Voor Gosse Schram (65) waren er gistermiddag naast de onder scheiding nog meer cadeaus. De hem als directeur van gemeente werken en -bedrijven opvolgende J. van der Merwe bood namens 'zijn' dienst een litho van het slot Teylingen aan en gemeente secretaris Bemtzen kwam namens het gehele personeel van de ge meente met een boekwerk over de Westfriese boerderijen. Voor Gosse Schram, die in zijn 'epiloog' de gemeente nog wat adviezen gaf over toekomstige ontwikkelingen van Sassenheim ('niet te groot')was er aan het einde van de middag nog een bijzonder druk bezochte receptie. Vele collega's uit de omgeving, vertegenwoor digers van de brandweercorpsen (de heer Schram was ook com mandant van de vrijwilige brandweer in Sassenheim), ministeries, bedrijven en talloze andere functionarissen namen op een plezierige wijze afscheid. Links op de foto mevrouw Schram. BILJARTEN Hans Vultimk die zich vrijwillig heeft teruggetrokken voor het toernooi om de wereldtitel pentathlon, heeft daarmee Nederland de Kans ontnomen aan dit, toernooi van 11 t/m 19 april in Gent te kun nen deelnemen. Het reglement schrijft namelijk voor dat wanneer een deelnemer ziich op vrijwillige ba sis terugtrekt het land niet gerech tigd is een tweede speler in te schrij- VOETBAL - In de Bundesliga zijn gister a/vond twee wedstrijden ge speeld. Leider Borussia Münohenglad bach maakte geen fout tegen For- *una DUsseldorf en won met 3-1. FC Köln, dat FC Amsterdam uitschakel de in het toernooi om de UEFA-cup. behield de kans op de Duitae titel door een verrassend grote xüng op HSV 4-0. Als sparring partner van het nationale team ARNHEM Maandagmiddag om vijf minuten over één vertrekt vanaf Schiphol een toestel van Olympic Airways, met de voltallige ploeg van de Alphense water- polohoofdklasser AZC aan boord, naar Griekenland. In Athene, waar de ploeg om zes uur arriveert, wacht de Griekse nationale selectie die een week lang gastheer is voor AZC dat daar als sparringpartner zal optreden. De voor Alphense begrippen unieke Teis is mogelijk gewor den door AZC-coach George Geurtsen die een uitnodi ging van zijn Griekse collega Garifalos ontving. tussen topploegen Olympiakos en Etnikos, de twee hofleveranciers voor het nationale team. Bonds coach Garifalcs vroeg om zijn be middeling voor een ploeg op het niveau van HZC/De Robben en Geurtsen's logische aanbod heet te AZC. Voor hem ook een schit terende gelegenheid om zijn ploeg momenteel vijfde in de Neder landse competitie voor te be reiden op het derde en laatste deel van die competitie. "We hebben nog vijf wedstrij den voor de boeg, waarvan twee zware dubbels. Dit is gewoon een goede voorbereiding op het slot. Het voordeel is dat Je iedereen gedurende een week bij elkaar hebt en dan kun Je toch echt wat goed doorkomt, dan kun Je toch goed doodkomt, dan kun Je toch als vijfde eindigen." Een plaats die Geurtsen veel voldoening zal schenken. Hij stelt dan ook dat "AZC dit Jaar als ploeg gegroeid Door Wim van Wanrooy Foto Wim Dijkman De Grieken bereiden zich voor op de komende wereldkampioen schappen, waarvan de eindron den in Cali (Columbia) gehouden worden. Om zover te komen moe ten zij zich eerst nog op 15 april door het kwalificatietoernooi in Joegoslavië heen werken. Dat be tekent concreet dat de pioeg van Garifalos, opvolger van de Hon gaar Saros, moet afrekenen met sterke landen als Bulgarije, Span je, West-Duitsland en ook Enge land. Of zij daar in zullen slagen moet maar worden afgewacht. Zeker is dat West-Dui tsland en Spanje in die groep favoriet zijn voor een finaleplaats. Maar Griekenland wil zich m ieder geval optimaal voorbereiden en is daar al druk mee bezig. Deze week staat on der andere een toernooi in het Duitse Offenbach op het pro gramma, waardoor het bezoek van AZC aan de Griekse hoofdstad een week is opgeschoven. AZC gaat nu de komende week, ver sterkt met gastspeler Bart Bon- ge rs (Neptunus Arnhem), onder deel van die voorbereiding vor men. Geen onbekende George Geurtsen, in het dage lijks leven directeur van het Sportfondsenbad in Arnhem, toont zich zeer verheugd over de trip. Door zijn vele internationale contacten als waterpoloscheids- rechter is hij voor de Grieken geen onbekende. Vorig Jaar toog hij drie maal naar het land van de zon. Al vijf Jaar achtereen fluit hij daar de landelijke finale is". Maar minstens zo belangrijk vindt de Arnhemmer, die het Al phense sportleven een warm hart toedraagt, deze ervaring in ver band met het volgende Jaar. "Routine", een nog niet versle ten woord, is voor AZC belang rijk. "Voor de meeaten is dit het eerste internationale contact bui ten Nederland. Je kunt met har de en vreemde dingen geconfron teerd worden. Een vraag is bij voorbeeld hoe de spelers reage ren als ze een week bij elkaar zijn? Het is een groot pluspunt om dat na te gaan tijdens deze trip. Ook zullen de spelers er op moeten rekenen dat de Grieken hard polo niet schuwen. Het zijn flinke knapen, en ze zijn sensa tiebelust." George Geurtsen: "De gezelligheid sla ik erg hoog Populair Dat laatste is voor lijk deel te danken aan het feit dat waterpolo in Griekenland enorm populair is. Na voetbal en basketbal dan, want die sporten genieten nog meer belangstelling. Maar bij finales als die tussen Olympiakos en Etnikos zitten er wel eventjes vijfduizend toeschou wers langs de kant. En dan te te- denken dat AZC met zijn vijfhon derd va6te klanten in Nederland aan de top zit. AZC krijgt onher roepelijk te maken met een paar duizend kijker wanneer het zater dagavond 5 april een officiële wedstrijd speelt tegen Grieken land. Voor het overige zullen de Alphenaren in het Olympisch bad in Athene vijfhonderd meter van hét hotel verwijderd in training gaan. Elke ochtend van 9.30—10.3C uur onderling en 's avonds van 20.0022.00 uur met de Grieken. Dat betekent dat er ook ruime gelegenheid zal zijn op een andere manier met Grie kenland kennis te maken. Iets dat Geurtsen even belangrijk vindt. "Voor de Grieken staat het polo primair. BU ons ook natuurlijk, maar de gezelligheid sla ik erg hoog gaan. Bijna niemand is er tot nu toe geweest en we zullen dan ook veel aan "sight-seeing" doen. Ik zie het als een bekroning voor de leuke competitie. De jongens hebben zich echt wel ten volle gegeven en dan verdienen ze dit gewoon." Tevreden Wanneer AZC dinsdag 8 april weer op Nederlandse bodem aan komt, wacht de zondag daarop al weer de hervatting van de com petitie, met het treffen tegen Neptunus/Arnhem. Geurtsen is overigens een van de weinigen die wei tevreden is met de huidige competitie-opzet. "Het is goed be vallen, Ja. Maar de anderen den ken er niet zo over. Mijn mening is dat je, door de competitie in fasen te verdelen, alle ploegen gemotiveerd kunt houden, wat natuurlek erg belangrijk Is. An ders wordt de competitie, met na me door de middenmoters die niet meer bij degradatie of het kampioenschap betrokken zijn, toCh maar afgeraffeld en heb Je geen weekeinde vrij. Spelers wil len ook wel eens een weekeinde met vrouw en kinderen ergens naar toe gaan." En anders zou AZC niet midden tn de competitie naar Griekenland kunnen gaan! PARIJS (ANP) Voor de Brit se economie zijn de vooruitzichten dit jaar weinig rooskleurig. De re gering in Londen moet al het moge lijke doen om de inflatie af te rem men. Dit staat in het rapport dat de OESO (Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikke ling) ieder Jaar uitbrengt over de economie van Engeland. De OESO voorspelt voor 1975 een stijging van het Britse prijspeil met ongeveer twintig procent maar zij sluit een nog hoger inflatiecijfer Van den Doel: "Lammers moet aftreden"" HILVERSUM (ANP) Het vroe gere PvdA-kamerlid Hans van den Doel vindt, dat de Amsterdamse wethouder Han Lammers moet af treden in verband met het metrobe- leid in de hoofdstad. Hij zei dit gis teren in het VARA-radioprogramma 'Tn de roode cirkel". Van den Doel, die in 1966 samen met o.a. Lammers binnen de PvdA Nieuw Links oprichtte, had felle kritiek op het gewest van de PvdA in Amsterdam. "Ik vind hun houding slap omdat ze wel ontzettend ageren tegen het beleid van Lammers, maar niet de moed hebben om hem af te zetten als wethouder". Volgens van den Doel is Lammers "niet langer te handhaven". Hij heeft een politieke ravage aangericht, aldus het vroege re kamerlid, dat thans hoogleraar in de bestuurskunde is. Van den Doel wees voorts op de volgens hem gevaarlijke samenwer king tussen PvdA en CPN in de hoofdstad. De metro-affaire heeft duidelijk gemaakt hoe gevaarlijk 'n dergelijk volksfront tussen socialis ten en communisten ls, zei hij. "Wat ik in Amsterdam zie, is het falen van een door PvdA en CPN gemaakt po litiek beleid, dat in hoofdzaak is uitgevoerd door wethouder Lammers. Hij is altijd erg gecharmeerd ge weest van marxistische ideeën, maar over de democratie heeft hij zich nooit zo geweldig opgewonden. Wij hebben gezien, dat als een volks front een beleid maakt, het met de democratie niet zo naiuw wordt ge nomen", aldus Van den Doel. Toch hulp VS aan Turkije? WASHINGTON (Reuter) —De commissie voor buitenlandse betrek kingen van de Amerikaanse Senaat heeft een wetsontwerp met 9 tegen 7 stemmen goedgekeurd waaronder de Amerikaanse wapenhulp aan Turkije weer wordt toegestaan. Het Congres had op 5 februari de wapenleveranties gestaakt omdat geen voortgang was gemaaikt bij het zoeken naar een vreedzame oplos sing van de kwestie-Cyprus. Het webontwerp vraagt 'evens een maandelijks verslag van de presi dent aan het Congres over de stand van zaken bij het zoeken naar een vreedzame oplossing. De voorzitter van de commissie, senator John Sparkman. zei dat de commissie van mening is dat hervat ting van de wapenleveranties een bijdrage zal vormen in de onderhan delingen omdat de VS dan meer ge wicht in de schaal leggen bij pogin gen tot bemiddeling. in Museum Swaensteyn in Voor burg wordt tot en met 20 april a.s. ten ere -tentoonstelling van werken van de 8C-Jarige schilder Jan Evert Akkeringa gehouden. Daarnaast zal de tentoonstelling werken bevatten van zijn vader Jan Evert Hendrik Akkeringa (1861-1942) en van zijn broer Leonard Evert «1893-1959). De kunst van de drie schilders Akkeringa stamt uit de tra- oitie van de Haagse school. EVZV wil naar Koudekerk om te zwemmen VOORSCHOTEN De Voorschoten- se zwemvereniging EVZV, die al Ja renlang actie voert voor een eigen zwembad in Voorschoten, met afme tingen geschikt voor polo, wedstrijd en kunstzwemmen is het wachten moe. Het bestuur is op zoek gegaan naar een andere mogelijkheid om te zwemmen. Aan de ledenvergade ring hebben zij voorgesteld: A. Het te zijner tijd overdekte zwembad van Koudekerk te huren, B. Het zwemmen in zijn algemeenheid op een avond te realiseren, C. Het laten pendelen van bussen tussen Voor schoten en Koudekerk, D. het laten verzekeren van alle pendelende leden E. Het niet verhogen van het lid maatschapsgeld, F. de EVZV statu tair in Voorschoten te laten zetelen, waardoor het recht op subsidie be houden blijft. De leden zijn met dit voorstel akkoord gegaan en er is ook op verzoek van de leden een brand brief over de zwembadkwestie naar B. en W. gestuurd. LEIDEN Bij een bouwbedrijf, aan de Kaarsenmakerstraat is in het algelopen weekeinde een pneuma tisch spijkerapparaat gestolen, als mede een compressor. De waartfe, «ordt geschat op ruim 2600 gulden. niet uit. Veel hangt dit jaar af de vraag of de loonakkoorden overeenstemming zijn met de richt lijnen van het sociaal contract (vrijwillige overeenkomst tussen gering en vakbonden over salaris verhogingen). In tegenstelling tot vorig Jaar, toen de stijging der lmportprijzen leidde tot een stroomversnelling op het gebied van lonen en prijzen, schünen de invoerprijzen dit laar in rustiger vaarwater te zijn gekomen zodat nu de lonen een overheersen de invloed op de Inflatie hebben. Verwacht wordt dat het Britse loon peil dit jaar ongeveer 25 procent zal stijgen, maar dan nog zal er r welijks enige verbetering komen in het reeël besteedbare inkomen de Britten. In verband hiermee verwacht de OESO dat het verbruik zwak zal blijven. Daarbij komt dat de nc tieve vooruitzichten voor het be drijfsleven aanhoudend lage indus triële investeringen ln de hand v ken (waarschijnlijk zeven tien pro cent kleiner dan vorig Jaar). De c< binatie van trave vraag, ernstige in flatie en krappe bedrijfsfinanciën kan ondernemingen dwineen tot massa-ontslagen, zoals in 1971. Maar zelfs al zou dat niet gebeuren, dan nog kan de werkloosheid toenemen tot 950.000 (4.25 procent> van Britse beroepsbevolking, aldus het rapport. Veehouder aan dood ontsnapt HINDELOOPEN (SP) Veehou der S. de Boer uit Hindeloopen is gisteren aan een wisse dood ont snapt toen zijn trekker op een on bewaakte overweg werd gegrepen aoor een trein. De veehouder wist zich met een sprong in veiligheid te stellen. De trekker werd totaal vernield. De trein werd vrij zwaar beschadigd en kon niet verder rij den. De passagiers zijn met een ander treinstel van Staveren naar Sneek vervoerd. DOODSTRAF Alle Oegandezen die veroordeeld worden wegens eco nomische misdrijven, zoals corruptie, smokkel en deviezendiefstal, zullen worden doodgeschoten. President A- min heeft daartoe een decreet gete kend. Hij zei dat het besluit van toepassing zal zijn op een ieder, van hoog tot laag. BOTSING Bij een botsing tus sen een goederentrein en een auto- I bus op een spoorwegovergang bij Bahia Blanca in Argentinië zijn j gisteren veertien mensen gedood en zeker zeventien gewond. Het onge luk gebeurde tijdens dichte mist. Terroristen Mohammedanase guerrillastrijders hebben op de Filippijnen 149 mannen, vrouwen i en kinderen gedood, zo is gisteren in Manilla bekendgemaakt. Een ml- 1 litaire woordvoerder deelde mee dat de slachtpartij zich heeft voorge daan op het zuidelijke eiland Basi- lan. De guerrillastrijders hadden een groep naar hun woonplaatsen terug- J kerende Jakanboeren overvallen, de vrouwen verkracht en daarna gedood en de mannen en kinderen dodelijk verminkt. De overval heeft volgens de woordvoerder op 6 maart plaats gevonden. HUWELIJK Het dagblad "Ta- nea" meldde gisteren dat Christi na Onassis, de enige dochter en ver moedelijk de voornaamste erfgename van de onlangs overleden scheeps- magnaat Aristoteles Onassis, op 26 april in het huwelijk treedt met de Griekse reder Petros Goulandris, oud 29 jaar. Algemeen werd in A- thene verwacht dat het huwelijk niet zou plaatsvinden voor de zomer. Naar men zegt was Petros Goulan dris de „persoonlijke keus" van Onassis als echtgenoot van zijn 24- Jarige dochter. PAASDIENST VERSTOORD Enkele politiecordons hebben gister avond in Moskou in alle haaast hon derden Russische Joden van de straat verdreven. Dit gebeurde bij de enige synagoge van Moskou na een ongebruikelijk korte paasdienst. Ooggetuigen zeiden dat naar schat ting 400 Joden in de synagoge een paasdienst hadden bijgewoond. De dienst duurde slechts 20 minuten in plaats van de gebruikelijke 1% uur. Gewapend met megafoons storm de de politie na de dienst de trap pen van de synagoge op en dreef de kerkgangers naar een nabijgele gen station van de metro. De Jo den kregen geen toestemming zich buiten de synagoge te verzamelen, kennelijk om te verhinderen dat op straat feestelijkheden zouden plaats vinden. Vorig jaar oktober, ter ge legenheid van het feest van Sims- Jat Torah, sloot de politie van Mos kou de straat voor alle verkeer en liet duizenden Joden daarmee de ge legenheid straatdansen uit te voe ren op Hebreeuwse gezangen. De Zweedse zangeres en toneel speelster Zarah Leander, die begin deze week tijdens een optreden in Wenen onwel werd en in een zieken huis moest worden opgenomen, is weer beter. Ze zal met Pasen weer kunnen optreden. De 68-jarige actrice had verschei dene dagen met griep op het toneel gestaan en veel medicamenten ge slikt, als gevolfe waarvan een sto ring in haar bloedsomloop. Na een kortstondige verpleging in het zie kenhuis mocht zij naar huis meteen fcantal dagen rust als voorschrift van de arts.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4