Er is geen club in het spel BONDSCOACH WIM RUSKA STAPT OP si Zoetemelk: „Ik kan de Amstel Goldrace aan" ptoveste is gewoon Haan verdient nu helft minder eenftg* V George Knobel: Als u aan een nieuwe auto denkt, denk dan ook even aan morgen. DONDERDAG 27 MAART 1975 EDAM Judo-bondscoach Wim Ruska heeft besloten alle contacten met hert hoofdbestuur van de Budo Bond Nederland te verbreken. Aanleiding tot deze stap voor de voormalige Olympi sche en wereldkampioen is een brief die hij van het bestuur heeft gekregen, waarin wordt ge rept over een nieuwe trainings- opzet. Ruska: "Per 1 Juli zo u er als bondscoach voor mij daarbij geen plaats meer zijn. Om zoiets per brief te laten weten vind ik onfatsoenlijk. Als een soort pleis ter op de wonde staat er nog bij dat men misschien toch nog van mijn diensten gebruik zal kunnen maken, maar daar voel ik nu weer niets voor. Er is in elk ge val geen overleg geweest. En dat is voor mij een reden om er een punt adhter te zetten". BBN-voorzitter Methorst ont kent dat er sprake is van een op zeggen van een contract. "We zoeken gewoon naar een andere opzet". Zoals de zaken er nu voor staan hoeft daarbij op Rus- ia (34) niet te worden gerekend. De Edammer: "Ze zoeken het maar uit. Ik had eigenlijk al eer der willen bedanken, om de eer aan mezelf te houden. Op 10 maart had ik mijn briefje al klaar, maar mijn vrouw heeft me toen tegengehouden". De onbevredigende situatie in het verzakkende Nederlandse judo was voor de ex-topsporter in eer ste instantie aanleiding zijn op dracht terug te geven. Het is voor de coach altijd een onver teerbare zaak geweest te moeten ervaren dat lang niet alle judo ka's datgenen voor hun sport kunnen of willen opbrengen, wat hij zelf in de loop der jaren heeft verzet. Zo heeft Ruska per adver tentie in het bondsblad gegadig den moeten oproepen voor de cen trale training. Ruska: "Een dat liep in het begin goed. Maar al gauw niet meer. Er werden ver keerde data gekozen, allerlei men sen werden ten onrechte aan- of ifgeschreven, met als gevolg dat aiemand na een tijdje meer wist ivat er aan de hand was en ik soms met vijf of zes man op de mat stond. Van bondszijde heb k meer tegen- dan medewer king gehad. Het bestuurlijk schrijven van maandag is voor Wim Ruska dan Dok "slechts" de druppel geweest iie de emmer deed overlopen. De blonde judoreus zegt geen be hoefte meer te hebben aan een gesprek met leden van het hoofd bestuur. Ruska: "Ze hadden eerst naar me moeten toekomen en dan schrijven, inplaats van an dersom. Het bestuur zal wel den ken dat ik weer impulsief handel, maar mijn besluit staat vast: ik stop". In de kringen van de Budo- bond Nederland is men verbaasd dat Ruska uit de brief die hij van het hoofdbestuur heeft ontvan gen leest dat zijn contract als bondscoach per 1 juli beëindigd wordt. "Ik kan niets in die brief vinden wat erop wijst dat Ruska per 1 Juli ontslagen is", aldus een woordvoerder van het bondsbu- reau, "er staat alleen in dat be zien moet worden hoe de opzet moet worden gewijzigd van de trainingen. Het enige concrete is dat er een gesprek zou komen over een andere aanpak". ZEIST Het nieuws kwam op het KNVB Sportcentrum als een donderslag bij heldere hemel aan: George Knobel verlaat per 1 juli de KNVB, na dan precies één jaar de bond te hebben gediend.. Op eigen verzoek. „Wegens huiselijke omstandighe den", motiveerde George Knobel zijn besluit Méér wilde de trainer, die slechts een handtekening had hoeven te plaatsen om voor de komende vier jaar bij oranje onder dak te kunnen zijn, niet zeggen. „Geen commentaar", klonk het slechts. Door Rob Ven te Wie gisteren op het KNVB Sport centrum zijn oor te luisteren legde, constateerde spoedig dat de menin gen in "Zeist" over het plotselinge vertrek verdeeld zijn. Aan de ene kant gingen er verwij ten in de richting van de Roosenda ler. Het ernstigste verwijt: hij zou de KNVB slechts hebben misbruikt om zijn bij Ajax gedeukte imago weer te kunnen opvijzelen. Knobel zou, volgens zijn huidige tegenstan ders in de KNVB, de laatste tijd ook constant een kapstok hebben gezocht om zijn ontslag aan te kunnen op hangen. Steeds weer kwam hij - beweert men - met nieuwe wensen. Hij wilde een secretaresse hebben; eiste dat het Jeugdplan Nederland van de grond kwam; vroeg om 'n drastische salarisverhoging; vond het noodza- Heimwee naar Roosendaal Gisteravond verklaarde Knobel tijdens de benefietwedstrijd in Brussel voor Pol van Himst te genover onze man ter plaatse: 'Ik heb het een en ander op doktersadvies gedaan. Mijn vrouw heeft heimwee naar Roo sendaal zodra ze er een dag weg is. Ik heb het allemaal heel goed overwogen. Ik heb mezelf afgevraagd of het mogelijk is om in Roosendaal te blijven wonen en heen en weer naar Zeist te gaan rijden. In dat geval zou ik 1500 km per week hebben moe ten rijden en ik geloof dat dat zoveel tijd zou hebben gevergd dat ik dan mijn werk niet goed zou hebben kunnen doen. Het is zo het beste. Het kan echt niet anders". George Knobel heeft in een eer der stadium al als zijn wens uit gesproken trainer van Feyenoord te willen worden. Als trainer van Ajax verzocht hij de leiding van zijn club destijds naar Roosen daal te mogen verhuizen. Dat verzoek werd afgewezen. kelijk dat ook trainer Ron Groene- woud op Zeist zijn opwachting maak te; wilde geen "bondscoach" meer zijn, maar "technisch directeur" en stond er tenslotte op om in Roosen daal te mogen blijven wonen, terwijl men ook van hem verwachtte dat hij zich in Zeist zou vestigen. Maar elke wens van Knobel werd door de sectie betaald voetbal ingewil ligd. En dus, zo redeneren zijn te genstanders, slaagde hij er maarniet in om een "alibi" te krijgen voor zijn vertrek. En, wordt er vandaag-de-dag op het Sportcentrum verontwaardigd uitge roepen: als hij toch per se weg wilde, waarom zei hij dat dan niet eerder? Het zou dan de bond veel moeilijk heden hebben bespaard. Want waar halen we bijvoorbeeld nu ineens zo snel een opvolger voor hem vandaan? Zijn vrouw Op Zeist klonken gisteren overigens ook stemmen die het plotselinge af zeggen v. George Knobel volledig bil lijkten. De "andere kant": "Persoon lijk wilde hij beslist erg graag bonds coach blijven, maar op dringend ver zoek van zijn vrouw heeft hij er van af gezien om zijn contract te verlen gen. Zijn vrouw voelt, na de mentale dreun die het Ajax-avontuur oplever de, niets voor nieuwe risico's. George Knobel zal ongetwijfeld veel moeite hebben gehad om uiteindelijk tot zijn besluit te komen, maar nu hij het tenslotte heeft genomen, nog maals, moeten we het respecteren". Inderdaad schijnt mevrouw Kno bel, die thuis in Roosendaal dringend behoefte aan de steun van haarman heeft, een doorslaggevende rol te heb ben gespeeld in het besluit dat haar dinsdag nam. Daarom verdient feite niet vallen met vragen. Ook al omdat hij zich tot en met de laatste dag volle dig zal blijven inzetten voor de KNVB Gisteravond was hij bijvoorbeeld in Brussel bij het "wereldelftal". Om er Wim van Hanegem over te halen zich weer beschikbaar te stellen voor het Nederlands elftal. Het typeert Kno bel. Wat de Roosendaalse trainer na 1 Juli gaat doen? "Ik zie wel wat er ge beurt", zegt hij. "In elk geval is er geen club in het spel. Daarom ga ik in geen geval weg bij de "KNVB". naam van oranje gaat werken? Gis teren kon je het in Zeist constant ho ren: Rinus Michels is dé man. Als hij tenminste wil. Cadets zeilen op Kagerplas WARMOND Ook dit Jaar zul len er tijdens d'e paasdagen (op 29, 30 en 31 maart) weer zeilwedstrijden in de (voor Nederland nog Jonge) Cadet-klasse worden gehouden. Ruim dertig Jeugdige zeilers uit Engeland vorig Jaar duidelijk de sterkste België en Nederland zullen in dit door de KWV „De Kaag" georgani seerde evenement aan de start ko men. Er zullen zes wedstrijden wor den verzend. George Knobel ...moeilijk besluit... Halve EC-finale Charles Corver Den Haag Charles Corver, die met veel succes in Argentinië de strijd om de wereldbeker tussen Atletico Madrid en Independiente leidde, is in april weer veel van huis. Op de zeventiende fluit hij in Madrid de wedstrijd Spanje-Roeme- nie om het Europees kampioenschap voor landenteams en gisteren bereikte hem het bericht dat hij ook is aangewezen voor het EC-duel tussen Bayern Munchen en St. Etienne. Corver: „Ik heb in die halve finale de tweede wedstrijd tussen bedde elftallen. In Mündhen dus. Nog spannender dan de eerste waarschijnlijk." AMSTERDAM De tiende editie rie Knetemann, die vorig jaar in van de Amstel Goldrace, die zaterdag Limburg soleerde, geweldige namen in Zuidlimburgse heuvelland wordt die borg staan voor een uitstekende verreden, krijgt de beste bezetting, koers, die ooit een Nederlandse klassieker heeft gehad. In deze wedstrijd, die meetelt voor de wereldbeker voor merkenploegen, zal ook Joop Zoete melk starten. De tweevoudige win naar van Parijs-Nice, die op dok tersadvies een week rust moest hou den wegens een geforceerde spier, is weer volop in training. "Ik heb geen last meer van m'n knie", vertelt Zoetemelk, die dins dag met zijn gezin naar Nederland is gekomen. 'Die blessure is het gevolg van mijn inspanningen geweest. Als het niet had gedaan, had ik beslist niet geikomen. Maar de conditie is er. Ik kan de Amstel Goldrace aan". Joop Zoetemelk, die in de 238 kilome ter lange klassieker graag een opval lende prestatie wil leveren, noemt de Goldrace niet de zwaarste maar wel de lastigste klassieker die er is. "Hij is nog zwaarder dan de Waalse Pijl, die grotendeels door de Belgi sche Ardennen loopt. In Limburg is het draaien en keren met steeds te rugkomende korte klimmetjes. Als je dan al zo'n tweehonderd kilometer achter je hebt liggen, moet er toch nog een finale worden gereden". En in die finale zal de wereldtop present zijn. Henman Krott, de geestelijke vader van de Limburgse rit, heeft bijna alle grote buitenland se merken voor de Goldrace kun nen aantrekken. Alleen de Span jaarden en enkele Italiaanse teams, die in Mirandola rijden, zijn niet van de partij. Nochtans gaven enkele Ita liaanse merken de voorkeur aan de Goldrace, waardoor Roger de Vlae- minck, Ercole Gualazini, Patrick Sercu, de Italiaanse "hoop" Giovan ni Battaglin en voor het eerst in Ne derland fietsende Noorse tijdrijder Knut Knudsen naar Heerlen komen. Met wereldkampioen Eddy Merckx (winnaar in 1973), Freddy Maertens Frans Verbeeck (winnaar 1971) Wal ter Planckaert (winnaar 1972) en de momenteel erg sterk rijdende Ger- Nederlands - Belgische kandidatuur voor WK 1990 BRUSSEL Joao Havelange, de Braziliaanse voorzitter van de FIFA, heeft in Brussel ver klaard ervan overtuigd te zijn dat Argentinië de eindronden van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal '78 goed zal organiseren. Havelange, die in Brussel verblijft voor het bij wonen van de erewedstrijd voor Pol van Himst tussen Ander- lecht en een wereldelftal, ver klaarde verder dat hij een Ne derlands-Belgische kandidatuur voor de eindronden van het toer nooi om het wereldkampioen schap in 1990 volledig zal steu- Joao Havelange zei verder dat de FIFA Nederland en België heeft verzocht de organisatie op zich te nemen van het eerste toernooi om het wereldkampioen schap voor junioren. Dit zou moeten worden gehouden in het Jaar 1977. Volgens de FIFA-president zou den Nederland en België in prin cipe hebben toegezegd de aan vraag te bestuderen. LDWS zoekt n nieuwe trainer LEIDEN. De Leidse zondag-derde klasser LDWS is op zoek naar een nieuwe trainer. De huidige oefen- meester Jan de Wolf, die twee jaar geleden aan het werk ging bij oe "Vlietclub", stopt aan het eind an het seizoen. LDWS had de ver bintenis graag willen verlengen, voor al omdat de club van plan is in het nieuwe seizoen het eerste team inten siever te laten trainen. De Wolf ziet echter gezien zijn leeftijd (hij is 53 jaar) geen kans om aan die verlan gens tegemoet te komen. Met De Wolf werd LDWS vorig jaar kampioen van de vierde klasseop dit moment heb ben de Leidenaars nog uitzicht op een plaats in de tweede klasse. VOLLEYBAL In het toernooi om het Westeuropees kampioenschaa heeft het Nederlands volleybalteam gisteren in de tweede verliezers-poula (negende tot twaalfde plaats) met 3-1 van Zweden gewonnen De set standen waren 15-8. 8-15, 15-11, 15-8. In de winnaarspouJe won Frankrijk met 3-1 van West Duitsland en Italië met 3-0 van België. ADVERTENTIE fliodesiYOp Voor modebewuste mannen. Prettige bediening, prettige S, prijzen. Alles bij de hand: nappa en suede, kostuums, pantalons, kolberts, overhemden, vrije tijdskleding. J™ PROVESTE wjËm Moderne Herenmode Yjjy I Haarlemmerstraat 149 V Leiden J Advocaat van Ajacied in kort geding uitspraak 3 april): AMSTERDAM Onmiddellijk nadat de president van de Amsterdamse rechtbank mr. W. J. Borgerhoff Mulder gisterochtend om negen uur de aftrap voor het kort geding had gegeven, GeorgeïSbelh"'op'Tt^enblttm meende mr. B. A. M. Vorst een treffer tegen Ajax te scoren. Triomfantelijk riep de advocaat lastig te worden ge- van Arie Haan uit: „Gisteren kreeg ik een telefoontje van de KNVB. De bond verleent Ajax géén dispensatie om Haan in het C-team op te stellen. Een bewijs dus dat Ajax verkeerd heeft gehandeld". Door Rob Venite Kraay hem liever kwijt wil. Kraay komt trouwens moeilijk over bij de voetballers van Ajax. Hij heeft geen gevoel voor de spelers; hij ziet ze teveel als instrumenten". Mr. Vorst zette daarop Constant van der Stock, de voorzit ter van Anderlecht, gaf gisteravond toe dat zowel Arie Haan als Jan Mul der in principe de wens te kennen tcvcw nia iuau uuicurcu "Maar goed, nadat Haan via de pers AnderieCht fl> zijn klachten ten opzichte van Kraay te willen spelen. Van der Stock: giek zijn openingsoffensief voort: had geuit, maakte Ajax misbruik, "Eigenlijk is de hele kwestie niet van zijn contractuele bevoegdheid. e^en^ llhefS? dan een storm in een glas wa- Met Haan praten wilde het niet. ter. Goed, Haan heeft al of niet Het legde alleen straffen op die bui- terecht op 9 maart na de voor hem ten alle proporties zijn. Dit was een zo teleurstellend verlopen Ajax— werkgeversmentaliteit anno 1900. Ja, Het valt te verwachten dat George- Feyenoord zijn grieven over Hans dat jaartal klopt wel. Ajax bestaat nu baan buiten Kraay gespuid. Overigens leefde bij immers 75 Jaar". Rinus Michels lijven wanneer dat mogelijk zijn'Beide spelers zijn vorige week in Brussel geweest. En daarna, met stemverheffing: ADVERTENTIE En wie dam in Haan al maanden het Idee dat Gniffelend hoorden de supporters "Haan vordert dat de club hem op een passend niveau laat voetballen. Maar ik kan natuurlijk niet ver langen dat hij wordt opgesteld in 't eerste elftal. Dat is een zaak van mijnheer Kraay. We eisen alleen dat hij terugkeert bij de A-ploeg". i Arie Haan in de zittingszaal de ze woorden aan. Jaap van Praag reageerde alleen via enkele zenuw trekken rond de mondhoeken. Cijfers Tegenstoot De kever, de Golf, de Scixocco, En op economisch rijplezier; de Passat, de Audi's. Stuk voor stuk wagens om op te bouwen. Met een spreekwoordelijke degelijkheid, een hoge inruil- waarde. Een totale conceptie die op lang rijplezier is gericht. Want b.v. de unieke computer-diagnose belooft zekerheid en kosten besparing als geen ander. Denk verder dan vandaag en ontdek: kamsteeg Waarop mr. Vorst een tikje emo tioneel uitriep: "Weet u wel hoeveel de handelwijze van Ajax mijn cliënt heeft gekost?" De rechter wist het sende'tegenstoot die mr. H. M. Voe- niet en toen kwam Haans advocaat telink, die rugdekking had van met cijfers. "Haan heeft bij Ajax Jaap van Praag, daarna plaatste één van de laagste salarissen. Een des te harder aan. Pijntjes merkte basissalaris slechts van zo'n pak de advocaat van Ajax op: "Stél dat weg 25.000, 30.000 gulden. Hij moet Haan dadelijk van de rechter inder- het vooral van zijn premies hebben, daad moet terugkeren in de A-groep, Voor elk wedstrijdpunt dat Ajax dam wil dit nog niet zeggen dat hü haalt, ontvangt Haan 750 gulden, dan ook de premies van de A-spe- Doordat hij uit de A-selectie is ver- Iers zal kunnen toucheren. Nergens wijderd, heeft hij nu al drie punten, staat dat Ajax daartoe is verplicht, dus 2250 gulden, misgelopen. Voeg Alleen de spelers in het veld en die daarbij de boete van 1500 gulden die op de reservebank krijgen bij Ajax Ajax hem eveneens oplegde, dan de overwinningspremies. En Ajax betekent dit dat de hele zaak Haan heeft genoeg A-spelers al 3750 gulden heeft gekost". eventueel zelfs niet tot de "Je kan het ook zo zeggen: door het bank toe te laten", egvallen van de wedstrijdpremies. Overigens liet mr. Voetelink dui- zijn de inkomsten van Haan gehal- delijk uitkomen dat Ajax op korte veerd. En doordat de KNVB het i biedt dat hij bij de voetballen, kan hij nu zelfs de scha- termijn onmogelijk Haan opnemen in de A-selectie. 'De men taliteit van Haan is slecht. Hij be- mele premies in het C-team niet derft de sfeer in de groep. Haan is meer verdienen". trouwens uit vorm". Jaap van Praag: zenuwtrekje En daarna met een glimlach: "Niemand van de andere Ajacieden heeft het ook voor hem opgenomen toen hij werd teruggezet. Niemand reageerde zelfs". Volgens Jaap van Praag en mr. Voetelink legde mr. Vorst de mede deling dat de KNVB Ajax geen dis pensatie verleende om in het C-team te voetballen, verkeerd uit. "Als een speler zoals Haan, 23 wedstrijden in het A-elftal heeft gespeeld, mag hij in datzelfde seizoen slechts met dis pensatie van de KNVB in een lager elftal uitkomen. De bond heeft die dispensatie niet verleend. Omdat we genoeg spelers hebben voor het C- team. Maar dat wil niet zeggen dat de bond daarmee onze werkwijze veroordeelt". Mr. Vorst (die een poosje terug ook de belangen van Piet Keizer in diens conflict met Ajax behartigde). nadat de rechter had medegedeeld op 3 april uitspraak te zullen doen: "Ach, het enige dat we nu doen is *n beetje terugbijten. Dat mag toch wel bij zo'n autoritair ingesteld bestuur als dat van Ajax"? Arie Haan zelf"Doordat ik nu stil lig, daalt mijn marktwaarde". Hieruit kan de middenvelder ove rigens zijn voordelen trekken. In de huidige situatie kan Ajax namelijk bij een "belangstellende club" moei lijk miljoenen voor zijn "C-speler" vragen. Naar verluidt zijn Ander lecht en PEC/Zwolle thans geïn teresseerd in de man die in Winscho ten een café, annex kledingzaak drijft. Haan: "Anderlecht zelf heeft mij nog niet benaderd. laar ze heb ben bij Ajax een bod op me gedaan. Enfin, eerst maar even afwachten wat de rechter donderdag tegt".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15