Opgekropte woede in straat terreur ontaard Bedrag ontwikkelingshulp laatste punt van agenda Trieste nacht voor 700-jarig Amsterdam bP SURINAMECONFERENTIE Commissie beroeps leger aan de slag DINSDAG 25 MAART 197ï AMSTERDAM (SP) De ontruiming in de Nieuw- marktbuurt heeft een bom van geweld tot explosie ge bracht die nog vele dagen zal doordreunen. Een geëmotio neerds burgemeester Samkalden kondigde gisteravond aan dat de politie zeker tot woensdagmiddag de buurt zal be waken. Tot dan zullen de slopers bezig zijn met het slopen van de elf woningen die gisteren werden ontruimd. Tot diep in de nacht vonden er gisteravond sinistere schermut selingen plaats met de politie. De ongeregeldheden beperkten zich niet tot de omgeving van de Nieuwmarkt. Ook in andere delen van de etad werden verbeten ge vechten met de politie geleverd, zoals op het Rembrandtplein, het Spui en het Damrak. Een poging Met plezier poseren de demonstranten voor de fotograaf als zi) op diverse plaatsen in de Amster damse binnenstad zoals hier op de Dam zittend het verkeer belemmeren. van woedende demonstranten om de IJ-tunnel te bezetten werd verijdeld. Barrkadles Op vele plaatsen werd de straat opengebroken. Niet alleen om pro jectielen tegen de politie te verza melen, ook om barricades op te wer pen. In totaal waren er vannacht 47 arrestaties verricht. Niet minder dan tien van de gepakten waren vrouwen, volgens commissaris San ders een ongebruikelijk hoog aantal. Tegen 21 arrestanten luidt de be schuldiging openlijke verzetpleging. De bestuurder van een als tank be schilderde vrachtwagen die de poli- tiecordons doorboorde is beschuldigd van poging tot doodslag. Hoewel San- aeïs het niet bevestigde zijn er ster ke aanwijzingen dat het hier een lid van de Hells Angels", een groep ruige motordulvels, betreft. De politie, die een maximale sterk te had van 18 pelotons (540 man) en Gisteravond werd versterkt met 60 Noordhollandse agenten en 100 ma- lechaussees, had de strikte opdracht geen geweld te gebruiken. Dat som mige agenten zelf ook met stenen gooiden of als dreigement hun revol ver trokken ging dus buiten het boek je. Volgens commissaris Sanders zijn de opdrachten als geheel echter stipt uitgevoerd. Schuld Burgemeester Samkalden heeft gisteravond de schuld van de rellen gelegd bij de actiegroepen. "Het aan melden van een demonstratie op de cag van de ontruiming, alle actie- proepen op te roepen van de Dam naar de Nieuwmarkt te trekken dat is geen vragen om moeilijkheden, maar het veroorzaken van moei lijkheden" De burgemeester sprak ae verwachting uit dat de politie de komende dagen in staat zal zijn het hoofd te bieden aan de situatie, zo die zich rau heeft ontwikkeld. Wethouder Han Lammers heeft aangekondigd dat uiterlijk 1978 zal worden begonnen met sociale wo ningbouw op de plaats waar nu hut» zen worden gesloopt. "Br koenen in deze buurt beslist geen kantoren en banken", zeti hij. In sept, zal vootr dit deel van de oostJUjn worden begon nen met de bouw van het eerste cais son. Een maand later wordt begon nen met het caisson bij het Centraal Station. "Er zal van twee kanten warden gewerkt om de bouwtijd zo veel mogelijk te beperken." Geen duimbreed weken de demonstranten onder het geweld van het waterkanon. Reacties De actiegroep Nieuwmarkt heeft ue manier van ontruimen van huizen in de buurt een "vreemde ontwikke ling" genoemd, "als we kijken naar ae aankondiging van de burgemees ter alles te zullen doen om te ko men tot de-escalatie van de gespan nen sfeer'. De actiegroep wees erop dat omvang tn organisatie van de ingezette poli tiemacht overeenkomen met de som berste geruchten die daarover de laatste tijd hebben gecirculeerd. De ze werden door B en W tegengespro ken. De ontruiming heeft de veront waardiging opgewekt van de afdeling Zuid van de Amsterdamse PSP. Men constateerde dat het optreden van de politie 'n toename van geweld veroor zaakte. Men betreurt het dat de zeer gedocumenteerde alternatieve alter natieven van de bewoners de grond zijn ingeboord. De Algemene Studentenvereniging Amsterdam (Asva) vroeg onmiddel lijke stopzetting van het politiege- weld. Van der Stoel naar Israel DEN HAAG (SP) Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken, brengt van 4 tot 7 april een officieel bezoek aan Israel. De bewindsman is uitgenodigd door zijn Israëlische ambtgenoot Allon. DEN HAAG (SP) De Neder- morgen gaan praten over het heet- ndse en Surinaamse regering, die ste hangijzer: aard. omvang en tijds- Isteren in het Catshuis het overleg duur van de toekomstige on twikke- de onafhankelijkheid van Su- lingshulp aan Suriname, tie hebben voortgezet, zullen pas Met het vervullen van alle Suri- een bedrag van EK HAAG (ANP) Een uit 23 den bestaande staatscommissie on- voorzittersschap van oud-staats- cretaris van Defensie mr J. A. [ommersteeg gaat onderzoeken of et wenselijk en mogelijk is de Ne er la ndse krijgsmacht geheel samen stellen uit beroepsmilitairen, an- re vrijwillig dienende militairenen Urgerpersoneel. Deze staatscommis- acivies zal op 26 maart door iriister Vredeling in Den Haag wor- geïnstalleerd. De commissie moet nstreeks 1 juli 1976 rapport en ad- uitbrengen over de personeels- (orzienlng voor de krijgsmacht. Het kabinet besloot op 7 maart tot (stelling van de staatscommissie. In et gisteren verschenen koninklijk «luit staat, dat in brede kring be- >efte bestaat aan het instellen van n nadir onderzoek naar het sys- em van personeelsvoorziening voor i krijgsmacht. De commissie zal bij haar werk- iamhedeo onder meer rekening hou- met ae kwantitatieve en kwali- itieve samenstelling van het perso- lelsbestand, maar ook zullen de trmoedelijk beschikbare financiële liddelen in beschouwing worden Indien de commissie tot de conclu sie zou komen, dat het haalbaar is een Nederlands beroeprieger te rea liseren, dan zal zij in haar advies aangeven hoe groot het personeels he rland van elk der krijgsmachtdelen zal moeten zijn en op welke wijze en onder welke voorwaarden het doof de commissie aanbevolen systeem •'an personeelsvoorziening uiteinde lijk kan worden verwezenlijkt. Tot. de 23 leden van de staatscom missie behoren onder meer drs. H. 'an den Berg, medewerker van de tweede kamerfractie van de PvdA en voorzitter van de defensiecommis sie van deze partij, luitenant-gene taal der infanterie B. D. N. Berg- huijs, oud-opperofficier personeel van de landmacht, drs. P. C. W. M. Boogaers, oud-lid van de Tweede Ka mer (KVPV en oud-minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening, prof. dr. J. A. v. Doorn, hoeg- leraar in de sociologie aan de Eras inus universiteit, H. Kikkert, oud- lid van ae Tweede Kamer (CHU), drs. H. \V. Tromp, wetenschappelijk medewerker polemologisch instituut van de rijksuniversiteit in Gronin gen en E. R. Wieldraaijer, oud-lid -an de Tweede Kamer (PvdA) en wethouder in Almela ongeveer 7,5 miljard gulden gemoeid zijn. Met name minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking vindt dit bedrag veel te hoog. Hem spreekt een recent rapport van de Nationale Adviesraad voor de ontwikkelingshulp meet aan daarin wordt .'gesproken van twee miljard gulden, uit te ke ren in een tijdvak van tien jaar. Omdat harde onderhandelingen worden verwacht, is op voorstel van de Surinaamse premier Aron de ont wikkelingshulp aan het slot van de agenda gezet. Overigens wordt niet verwacht dat de beide partijen het morgen al over de centen eens zullen worden. Waarschijnlijk zullen pas tij dens de mei-cöiiïerentie in Parama ribo besluiten genomen worden. Gisteren heeft de ministerconfe rentie zich ondermeer beziggehouden met de EG-associatie van het onaf hankelijke Suriname. Nederland heeft toegezegd dat het alle formele stap pen gaat doen om die associatie tot stand te brengen. Ook zal worden geijverd om Suriname te laten mee delen in de gelden van het EG-ont- wikkelingsfonds. Op de agenda stond ook de vraag hoe en of de AOW-uitkeringen aan een - beperkte - groep Surinamers in en rond Paramaribo worden voort gezet na de onafhankelijkheid. Te vens de vraag of Surinamers, die thans in Nederland hun AOW-uit- kering genieten, deze ook zullen be houden als ze straks voor vestiging in Suriname kiezen. De Surinaamse delegatie zal over dit onderwerp nog deze week uitsluit sel krijgen. Vandaag wordt in het Catshuis over de luchtvaartovereenkamst gespro ken. Ook over de voorkeursbehande ling van Surinamers, die nog na de onafhankelijkheid naar Nederland komen, praat men verder. Een gewond meisje (16) moest per ambulance worden afgevoerd. Een als "tank" beschilderde wagen raasde door de nauwe straatjes van de buurt en doorbrak het politiekordon. De bestuurder werd gearresteerd, beschuldigd van poging tot doodslag. Tijdens de gevechten op vele plaatsen in de stad gingen de slopers op de Nieuivmarkt in snel tempo door. Eén omstreden pand was gisteren al haast tegen de vlakte

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7