Geschenk aan Amsterdam: beplanting voor een plein Oudheidkamer Hazerswoude is onderdak Lezers schrijven Keukenhof vandaag geopend PAGINA 4 DINSDAG 25 MAART 1975 Door Cees Combee AMSTERDAM/LISSE "Keukenhof" heeft vandaag tegen het.middaguur zijn poorten officieel geopend. Voor de zesen twintigste keer in de geschiedenis van Neerlands nationale bol- bloemtentoonstelling. Dat geschiedde ditmaal niet in 'de hof' zelf. maar in de Wintertuin van hotel Krasnapolsky in Amster dam. Het 'Keukenhof-bestuur wilde namelijk niet voorbijgaan aan het 700-jarig bestaan van de hoofdstad. Beter nog, het wilde het jubilerende Amsterdam betrekken bij de vreugde, die alle bloemenliefhebbers in het voorjaar bekruipt als de bollen weer zo ver zijn, dat hun glorie van dichtbij gezien mag worden. 'Keukenhof' had ook een geschenk meegebracht: een complete beplanting voorjaarsbloemen in 1976 voor één van de grote pleinen in de hoofdstad. Dat zal het Surinameplein worden. "Keukenhof-voorzitter drs. Berends kon in de wintertuin "Kras" begroeten, J. schenk" aanvaardde hij in stadsbestuur in grote dank. Aan het groot aantal genodigden slof van zijn toespraak zei Samkal- onder wie Amsterdams den, dat hij hoopte op een zeer goed burgemeester Samkalden Lisses bolbloemenshow. spraak zwaaide hij de loftrompet doen, een overzicht van de activitei- over Amsterdam, dat met veel fes- ten rond '"Keukenhof 1975" tiviteiten zijn zevenhonderdjarig be- erop, dat ztaan viert. in de afgelopen den ontzaglijk veel is gedaan i Voorts gewaagde hij van de hech- tuin tot een waar lusthof te maken, te toeristische banden tussen de "Hof Over de beelden van Nederlandse Jacoba van Beieren" feesttooi gestoken hoofdstad, vreemdelingen, die in het de in kunstenaars er staan ook enkele buitenlanders liet de directeur het rijksmuseum Kröller-Mtiller Jaar naar Amsterdam kamen be per- r. w. d. Oxenaar zijn kunstzinnige ken zich namelijk niet uitsluitend tot licht schijnen. Ook dit jaar zijn het bezichtigen vele, vaak bijzonder fraaie, Amsterdam, doch maken "meestal ook een trip kunstwerken in de tuin opgesteld, naar Keukenhof en de bloeiende bol lenvelden. in Na de openingsplechtigheid Amsterdam ging het gezelschap naar Lisse waar de zesentwintigste Keu kenhof vol kleur werd bekeken en Als attentie van de nu al kleurige waar de Haarlemse bloemenmeisjes "Keukenhof" overhandigde Berends aan de genodigden werden voorge- Geschenk exclusieve beplanting met jaarsbloemen, waardoor in 1976 het Surinameplein een feestelijk stela. Veel bewondering had i lecht voor de artistieke wijze, waar- cp tuinarchitect Henk Koster hij Hoewel 'Keukenhof' nog niet officieel geopend was liet men gisteren en vanmorgen de buiten landers, die 'aan de poort klopten' toe tot de nationale bolbloemententoonstellingBetalen was er echter niet bij. De Duitse en Engelse gasten waardeerden deze geste zeer. Morgen gaan de poorten van Lisses bloemenlusthof voor het pu bliek open. Er is al veel kleur te zien. lijk "gezicht" moet krijgen. Am- is vorig jaar Willem van der Lee op- sterdams burgemeester Samkalden, gevolgd, die nu na zijn pensionering erg verrast, dat "Keukenhof" ter dee uitmaakt van het bestuur gelegenheid de zesentwintigste met zijn trouwe medewerkers Amsterdam had wil- heeft gegeven. expositie len komen om op bloemrijke wijze luister bij te zetten aan "Amster dam 700 jaar". Het "beplantingsge- Eerste bezoekers in de Keukenhof LISSE Het is in de zesen twintigjarige geschiedenis van de nationale bloemententoon stelling 'Keukenhof" niet vaak voorgekomen, dat er al zoveel bolgewassen in bloei stonden als nu bij de opening. De zachte winter is daarvan de oorzaak. Ook de prunussen, forsythia ri bessen en zelfs rhododendrons tonen zich al in hun kleurige ge waad. Allemaal echt en heus niet voorgetrokken in de kassen. De eerste voorjaarsvakantie gangers aan kust en streek kun nen volop profiteren van de bloemenweelde. In "Keuken hof" en op de immense bollen velden. Er waren gisteren en vanmorgen al heel wat buiten landers, die een kijkje kwamen nemen in de "Hof van Jacoba van Beieren". Ze werden, zonder betaling overigens, toegelaten. Deze ges te werd zeer op prijs gesteld. Administratieve topman van "Keukenhof" Frits van Aken: "Je kunt die mensen niet te leurstellen. Daarom laten we ze maar oogluikend de tuin bin nen. Enorm zo dankbaar ze daarvoor zijn". Op de tuin "Keukenhof" heeft het ditmaal niet gezoeht in het optrekken van nieuwe bouwsels. Koster heeft in dit eerste jaar zijn aandacht geheel op de tuin gericht. In het bijzonder op net bosbestand. Dat werd flink on- oerhanden genomen. Het zijn na melijk de vele bomen, die Lisses bol- bloemenhof zo aantrekkelijk maken. In de plaats van het wilde bos met T-arcissen rond het Koningin Julia na paviljoen is een unieke heidetuin bangelegd met allerlei soorten hei, die reeds ir. bloei staan. De beroem de beukenlaan is helemaal vrij ko men te liggen doordat men de linden naai achteren heeft geplaatst en er t en klinkerpad is aangelegd. Voorts if de ruimte tussen het smalle oos en de grote wei. gelegen echter in de hof bij de molen, geheel 'open" gemaakt met een aanplant van enorm veel narcissen. Opval lend is, dat alle borders, waarir nu al narcissen, krokussen, tulpen en hyaqinten in volle bloei staan, door de vormgeving een zeer speels ka rakter hebben gekregen. Drie alterna tieven voor begraafplaats zogenaamde "driepuntsarchitectuur" foto's uit de i vitrines, i heeft deze overdekte tuin in bepaalde museumstukken een groen, bloeiende heesters, azalea rhodandendïons. De showtuinen men met de waterpartijen een uniek gouo- geheel. Erg leuk is ook de open show- fclauw kas met honderden variëteiten tul pen en vele soorten amaryllissen. In samenwerking met Plant Propagan- oa Holland uit Boskoop en de Bloem- ïeldnatuurfonds is present. tollenraaJ uit Hillegom zijn er ook drie zelf aan te leggen modeltuinen gecreëerd, gebaseerd op de afmetin gen van achtertuinen van woningen. Sosonko en Langeweg in Waddinxveen WADDINXVEEN De schakers Genno Sosonko en Kick Langeweg komen 24 april naar Waddinxveen. Op die dag bestaat de plaatselijke schaakvereniging veertig jaar. Te gen betaling van een rijksdaalder kan men deelnemen aan de wedstrijd te gen de schakers. Inschrijven bü A. Versluis, Noord- kade 104 telefoon 01828—2358. HAZERSWOUDE Tijdens de vergadering van de commissie pla nologie van de gemeente Hazerswou- de is zeer uitgebreid aandacht be steed aan de ontwerpschetsen van het bestemmingsplan begraafplaats. Drie schets-alternatieven lagen aan de discussie ten grondslag. Con clusie van plaatsvervangend voorzit ter P. A. Th. van der Werf (burge meester J. Ten Heuvelhof was ver hinderd) er zijn in de commissie di verse meningen om de plannen te realiseren. Zo doet in de commissi.? de mening opgang dat het bij de algemene begraafplaats te bouwen mortarium wellicht kan worden ge situeerd naar de ingang bij het ver lengde van de Paulus Potterstraat. Er zijn ln de commissie stemmen opgegaan om te zijnor tijd de be staande ingang naar de begraafplaats vanaf de provinciale weg, te verwij deren. Aan de andere kant wordt nu bestudeerd of deze ingang kan wor- In het Koningin Juliana-paviljoen exposeren de gezamenlijke Leidse musea onder het motto "Leiden Mu- suemstad" Dat geschiedt door mid del van een fotowand met allerlei Tweede kamerlid Dolman vanavond in Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN Het tweede kamerlid Dolman van de Partij van de Arbeid is vanavond in Koudekerk. In het vrijetijdscen- terstraat) begrafenissen van- listen spreken over de economische uit de Rijndijk. Daarnaast is onder situatie en de werkgelegenheid in veel meer ook aandacht besteed i de plaats van het mortuarium. Zo wordt het ongewenst geacht om dat te bereiken via de begraafplaats zelf. land Aanvang half negen. Hieraan vooraf (aanvang half acht) is er een vergadering selijke afdeling. HAZERSWOUDE De oudheidkamer van de gemeente Hazerswoude zal worden ondergebracht in de woning Dorps straat 66. B en W zijn met de eigenaar P. van Gorkum tot overeenstemming gekomen omtrent de huur van dit pand ge durende vijf Jaar: In de ontwerp-overeenkomst is tevens een clausule opgenomen, dat de gemeente daarna weer het recht van huur zal hebben voor eenzelfde periode. De huurprijs zal duizend gulden per jaar bedragen. Conservator van de oudheidkamer wordt de heer C. Kroon, de in Hazerswoude geboren en getogen, maar in Leiden woon achtige amateur-historicus, die in het verleden deze functie voor zijn rekening nam toen de oudheidkundige voorwerpen waren ondergebracht in de toren (gemeente-eigendom) van de Nederlandse hervormde kerk. Het was daar echter een onbevredigende toestand, want de torenkamer was veel te vochtig om nog langer de herinneringen aan het Hazers- woudse verleden te herbergen. De oudheidkamer in het pand Dorpsstraat 66 zal voorlopig op zaterdagen voor het publiek zijn geopend en na afspraak met Kroon op andere tijdstippen. Het pandje aan de Dorpsstraat. Maandagochtend tien uur: tijd voor de wekelijkse strafzitting van de Leidse kantonrechter. Helaas was S niet zelf ter zitting verschenen zodat wy de toedracht van de overtreding uit het dossier kregen voorgelezen zonder de gebruikelijke smakelijke toelichting van de verdachte zelf. De toedracht was de volgende: vorig jaar (wanneer precies werd er niet bij vermeld) werd deze meneer aan gehouden door de politie wegens het rijden in een auto ten eerste zonder rijbewijs en ten tweede zonder kentekenbewijs. Het verve lende van het geval was dat het niet de eerste keer was: recidivisme dus. De heer S. had ook al eens terecht gestaan wegens het ver oorzaken van een aanrijding terwijl hij zonder rijbewijs reed. Hij was toen zo kwaad geworden op de verbaliserende agent dat hij de goede man overhoop had gereden waarna deze met verwondingen in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Na de aanhouding waar voor S. vandaag terecht stond was hij hem gesmeerd. Dat was na tuurlijk niet naar de zin van de politie die de achtervolging inzette. Bij het huis van S. aangekomen bleek deze zó door het dolle heen dat hij opeens, tijdens vefder verhoor door de politie "met het in de woning aanwezige huisraad om zich heen begon te smijten". Het bleef echter niet bij een interne gooi- en smijtpartij want verdachte ging zelfs zover dat hij tafels, glaswerk en wat hem zoal meer voor handen kwam door de ruiten naar buiten keilde zodat in een mum van tijd de straat bezaaid lag met afval. De officier van Justitie vond het een zeer ernstig feit, vooral omdat het niet de eerste keer was dat dit gebeurde en eiste dan ook voor het tweede feit vijftig gulden boete en verbeurdverklaring van de auto "die overl- LEIDSE KANTONRECHTER gens toch niet veel soeps was" en voor het eerste feit een week onvoorwaardelijke hechtenis, een straf die maar zelden door een officier bij het kantongerecht wordt geëist omdat het daar meestal slechts om overtredingen gaat. De rechter was het volkomen eens met de officier en veroordeelde dan ook conform de eis. Dan was daar ook nog de heer D., wonende aan het Piet Paal- tjenspad te Lelden. Zoals velen van u misschien weten is de par keersituatie daar, abominabel slecht. De auto van verdachte staat dan ook meestal half in'de sloot en half in de berm. maar door de voetbal- en rugbywedstrijden die vaak op de sportvelden ge speeld worden was er die dag alleen nog maar plaats op de stoep. De politie had echter juist diezelfde dag uitgekozen om bonnen wegens fout parkeren uit te gaan delen, waarvan ook de heer D. het slachtoffer werd. Hy was het met deze gang van zaken niet eens. vandaar dat hy het zaakje maar eens voor liet komen. Op het Stationsplein kon hy zyn bolide ook al niet kwyt want daar waren al eens een autoradio, de antenne en een buitenspiegel eraf gestolen. Wanneer hy echter de auto op de Plesmanlaan parkeerde had hy er vanuit zyn huis prachtig zicht op. De rechter merkte op dat men by nieuw te bouwen studentenhuizen elgeniyk ook maar meteen garages neer moest zetten en gaf daarmee het woord aan de officier. Deze vond dat als iemand herhaalde malen het risico nam zyn auto op de stoep te parkeren hy ook maar de consequentie van een boete moest nemen. ZU eiste een boete van vyfentwintlg gulden. De rechter had nog enig medegevoel voor het klassieke Leidse parkeerprobleem en vonniste tot vyftien gulden. Verdachte ls biykbaar een man van prlnicipes: hy is het er niet mee eens en gaat in hoger beroep. MIA BAKELS open en doorzichtig karakter gexre- plaatsje hebben gekregen. Rijkswa gen. Een schat van zeer exclusieve tersiaat is er met een expositie over tulpen, iiarcissen en hyacinten kan de Deltawerken. Er worden evenals hier bekijken alsmede veel andere jaren bloemschikdemonstra- cursussen gegeven. De Fcroelexne Fles en de Federatie van zilversmeden tonen Delfts gouden en zilveren voor werpen. Tenslotte is er nog een dia- fhow met behulp van tien schermen twintig projectoren. Ook het We- In hoger beroep Parkeerzaak opnieuw aangehouden DEN HAAG/NIEUWKOOP Voor de Haagse rechtbank heeft in hoger beroep zich te verantwoorden gehad 'n 51-jarige technious, die ln de Nieuw koopse Dorpsstraat zijn auto parkeer de buiten het daartoe aangewezen parkeervak, omdat de vakken reeds vol stonden Naar zyn mening handelde hy daar door niet in strijd met deverorening De kantqpr?chter in Alphen had ver- dacnte vrijgesproken, maar de Offi cer ging -.n hoger beroep, omdat het hier een principiële kwestie betrof. Het parkeervak zou slechts zyn bedoeld om een ongeordend parkeren tegen te gaan. De officier van lustJtie bij de Haagse rechtbank eiste een principiële veroordeling tot vyf- tig gulden boete. De rechtbank heeft in deze zaak een nader onderzoek bevolen en de behandeling aangehouden tot 2 mei. Hetzelfde geldt voor een autobe de plaat- stuurder uit Nieuwkoop, die voor een gelijk feit terecht stond. De Eendracht: 10 a 15 procent onderzocht Graag wil ik reageren op het arti kel dat is geplaatst naar aanleiding van de vergadering in de raadscom missie van volkshuisvesting. In de ze vergadering heeft wethouder Ver boom een reactie gegeven naar aanleiding van het rapport wat het Juridisch Adviesbureau heeft sa mengesteld betreffende de huurpro- blematiek van de Wbv. "De Een dracht" in de laatste drie jaar. De reactie van de wethouder (vol gens Uw artikel) loog er niet om. het J.A.B. of de ambtenaren hebben leugens verstrekt. Voorts waren er nog een aantal zaken in het rapport waar de wethouder zich niet mee kon verenigen. Wat deze verdere zaken zijn, komt in Uw artikel niet naar vo ren, of heeft de Wethouder deze niet genoemd? Wij mogen gissen naar be paalde feiten die de wethouder niet bekoren, of hebben de bewoners van de Wbv "De Eendracht" geen' recht deze te horen? Ondergetekende was bestuurs lid van de wbv. "De Eendracht", van april 73 tot en met december 73 en heeft de huurproblematiek in deze periode meegemaakt. (En tot nu toe via stencils van actie-comi- té's nauwgezet gevolgd). In bovengenoemde periode werd na gesprekken met gemeente en mi nisterie besloten de Huur Advies Commissie in te schakelen om zo een overzicht te krijgen over de on- derhoudsgebreken die aanwezig wa ren. Naar aanleiding hiervan vond er een vergadering plaats met de Wbv. "I}e Eendracht" en H.A.C. in de Paffkstraat 41 (kantoor) op 4 okto ber 1973. Van deze vergadering zijn door de heer Bezuyden, adjunct-se cretaris notulen gemaakt, (let wel notulen gemaakt door de H.A.C.). In deze notulen komt tot uitdrukking dat een klein percentage woningen wordt onderzocht, 10 15% een ge heel ander percentage dan de wet houder ons vertelt. Ook een geheel ander percentage dan B en W noe men in antwoord op vragen van ge meenteraadslid Hoeven. Verder komt in deze notulen naar voren dat er in 't geheel geen groot onderzoek heeft palats gevonden, maar een voorlopig onderzoek over 10 15% van het vooroorlogs woningbe stand. Maar niets van een groot onder zoek. In plaats hiervan dreigt de wethouder met een kort geding te gen het J.A.B. Of tegen zijn ambte naren? Want er zijn leugens ver strekt. De volgende vragen rijzen bij mij Stel dat de wethouder ongelijk heeft, trekt hij daar consequenties uit? Wordt dan het advies gericht aan het Ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening c.q. de staatssecretaris v. Dam niet ont kracht, t.a.v. het herzien van de bin dende vaststelling? Zien B en W naar aanleiding hiervan genoeg reden om hun brief van 13 januari, gericht aan de bewoners van de wbv. "De Eendracht" in te trekken, aangezien zij verkeerde achtergrondinformatie hebben gehad? Is de wethouder het met mij eens, dat zo de ambtenaren het beleid be palen, en niet de wethouder? Want wat baat ons Keerpunt '72, ik citeer: "geen hogere huurverhoging, dan 6% per jaar." Bent u met my van mening dat door deze manipulatie de belangen van de bewoners wor den geschaad? In het rapport komt ook de demo cratie aan de orde, betreffende statuten. Het behoeft geen betoi dat U hierbij moet toezien. Het kern programma van de PvdA /PSP/D'66 zegt: de gemeente stimu leert het democratisch functionerei van organisaties in de stad. De tutenwijziging is door de lede«ver gadeirng bekrachtigd, en het bestuu is opgedragen deze statutenwijzi ging aan te brengen. Voorts heb ik met opzet het socialist in dit schrijven niet noemd, omdat ik vind dat dez naam niet van toepassing is op wethouder. Mocht de wethouder toch overgaai tot een kort geding tegen t J.AJ ben ik zeer benieuwd, hoe hij ziel hier uit redt. Ik hoop met deze brief te bereikei dat sommige dingen niet ln de doof pot kunnen worden gestopt. D. WANSIN Drie Oktoberstraat 3 Leideifl Bromfietser ernstig gewond WOUBRUGGE Op het kruispuü Herenweg-Kruisweg is een 27-Jarig bromfietser uit Ter Aar gisteravon levensgevaariyk gewond. De man, die uit Woubruffe kwan stak de Herenweg over zonder rang te verlenen aan een automobi liste, die uit de richting Leimuide naderde. Het gevolg was, dat de bromfiets ser enkele meters werd meegesleur en arm- en beenbreuk*" alsmed verwondingen aan het onderlichaar opliep. Het slachtoffer is overeebracl naar het academisch ziekenhuis Leiden. Zege (3-0) voor volleybalteam ROUBAIX Het Nederlands leybaiDbeam heeft gisteren in het toei nood om heit Westeuropees kampioen schap van Jong Frankrijk gewonne met 3—0. De setstanden waren 15-6 en 15-0. Spanje won van Dene marken met 3—0 (15-3, 16-14 16-14). Frankrijk is als eerste geëindig in poule A door een 3—O-zege (15- 15-0, 15-3) op Schotland. Het hee zich daarmee voor de finale geplaste OOk België bereikte de eindstryd doe een 3—0-overwinning (15-9, 15-4) op Israël. DRACHTEN De tweede van de Nederlandse amateurboki kampioenschappen die gisteravon in de sporthal van Drachten gefhoaiden, heeft heed wat meer liteit gebracht dan ruim een geleden bij de eerste ronde in Hei renveen. Van de drie kampioene die boksten, kwamen er twee ronde verdier: zwaargewicht Piet Holtkamp en weiter Gui Schulz. De derde titelhouder, rcirjgsman, drievoudig vederkan mer, dit keer uitkomend in het lich gewicht, werd uitgeschakeld door i Utrechter Brouwers. IJshockey Het Tsjechische ijJ hockeyteam heeft gisteravond Praag een moeizame overwinnin op Finland behaald: 2—1. De peril destanden waren 0—0, 2—0 er De Tsjechen, die vorige week dr keer van wereldkampioen Ruslai wonnen, stelden hun 11.500 aanhai gors teleur.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4