HET EINDELOZE TREURSPEL DAEY OUWENS Verkoop Leeuwenhoek nog niet goedgekeurd Leidse raad wil overleg orgaan voor Leeuwenhoek Oegstgeester predikanten vragen salaris verlaging mïzu Het pastoraat is in gevaar keukens >75 DINSDAG 25 MAART 1975 Waarom wacht de gemeente toch zo lang? LEIDEN In de gemeenteraad van gisteren werd wederom een kleine aote opgevoerd i het einde loze treurspel dat Daey Ouwens heet. (En wie Daey Ouwens is weten we zo zoetjesaan allemaal: de sinds be gin vorig jaar geschorste directeur van de GroenoordhaJ) De CPN-er Hoeven legde voor de raad met de agenda begon een kor te verklaring in deze kwestie af. Hij sprak er zijn verontwaardiging over uit dat hij uit deze krant had moe ten vernemen dat B en W Daey Ouwens hebben opgedragen zich aan een geneeskundig onderzoek te laten onderwerpen. Met andere woorden: de raad was weer eens onkundig ge laten over een belangrijke stap in deze zaak. Hoeven vond het besluit van B en W. in strijd met een ar tikel in het ambtenarenreglement. Het onderzoek in de zaak-Daey Ou wens duurt nu al 15 maanden, zo zei hij, "en dat is onmenselijk voor de betrokkene". Ook vroeg Hoeven zich af waarom nog geen uitvoering was gegeven aan de conclusie ontslag) van de commissie van onderzoek in deze affaire. Hij eiste nu opheffing van de schorsing en intrekking van het besluit tot onderzoek. Verder vonden de raadsleden gis- teeren een brief op hun tafel van het oudgemeenteraadslid Kwik (Pvd- A). Hij zegt daarin o.a. "Waarom nu ineens de heer Daey Ouwens zich aan een geneeskundig onderzoek moet onderwerpen is mij een groot raadsel. Dit nieuwe aspect doet mij denken aan andere affaires, waarbij koste wat koste "een slachtoffer moet vallen". Kwik wil weten wat er nou precies aan de hand is met de Goenoordhal-directeur. "Wat heeft die man nou fout gedaan?". En hij eindigt met: "Wie er ook schuldig is, er moet een eind aan komen". De gemeenteraad heeft er gisteren achter gesloten deuren even over vergaderd. Twee vragen dringen zich naar voren in deze tragedie. De eerste: waarom willen B en W dat Daey Ouwens zich een kleine 15 maanden na zijn schorsing aan een genees kundig onderzoek onderwerpt? De burgemeester, woordvoerder voor het college in deze kwestie, weigert er wel in het openbaar mededelingen over te doen, maar achter de reden is toch wel te komen. Daarvoor moet men terug maar de conclusie van die onafhankelijke commissie van onder zoek, die onder leiding stond van het oud-raadslid mr. C. Woudstra. (Die conclusie is wel geheim, maar ach, wat is echt geheim in deze gemeen te?). Daarin adviseert zij de gemeen te Daey Ouwens te ontslaan wegens gebrek aan tact, d.w.z. op een ande re grond dan "lichaamsgebreken en/ of zielsziekte", zoals het zo mooi ambtelijk geformuleerd staat. Als de zaak straks dient voor de ambtena renrechter (waar Daey Ouwens hem al in april gedeponeerd heeft) dan zou deze, aldus B en W wel eens kunnen vragen of de gemeente ooit een onderzoek naar de zielstoestand van Daey Ouwens had ingesteld. En daarvoor zou dan dat genees kundig onderzoek moeten plaatsvin den. Op louter formele grond dus. De vraag is alleen: kan een arts 15 maanden na de schorsing nog bepa len of de directeur óp het moment van schorsing een verkreukeld ziele- leven had? Tweede vraag: waarom stellen B. en W. de raad niet gewoon voor op basis van de conclusie van de com missie van onderzoek ("gebrek aan tact") Daey Ouwens te ontslaan? Het rapport dateert van 9 decem ber, waarom wacht men al drie maanden? Naar men in de wandel gangen fluistert: omdat het rapport- Woudstra niet waterdicht is. In dat rapport wordt een zaak of tien ("ge reconstrueerde cofliobem") tegen Daey Ouwens behandeld. De moeilijkheid is echter dat toen deze klachten zich voordeden ze nooit aan de directeur schijnen te zijn voorgelegd. En dat moet. Het ambtenarenreglement zegt daarover dat klachten de betrokken ambte naar onmiddellijk schriftelijk ter kennis moeten worden gebracht ten zij men ze onbelangrijk vindt. En het zou over dit punt zijn dat de gemeen te met enige vrees het oordeel van de ambtenarenrechter tegemoet ziet. RUUD PAAUW Strook grond onbebouwd LEIDEN Moet er een bepaalde strook rondom de pre-k3inisc{ie toren die de universiteit in de Leeuwen hoek heeft gebouwd, onbebouwd blij ven? Opdie vraag wilde het raadslid Bejjen (PPR/PSP/D*66) gisteravond een antwoord hebben van het col lege van B en W. Het raadslkjwilde graag weten of een en ander ook ge volgen zou hebben voor de mogelijk heden van woningbouw in dit gebied. De vragen waren hem ingegeven door een brief van de inspecteur voor de Volksgezondheid, die vermeldde, dat er in de pre-klinische toren ee- wekt wordt met radioactieve stoffen en brandbare oplossingen. Wethou der Waal deelde mee dat de aan wezigheid van de pre-klinische toren geen belemmering zal betekenen voor de woningbouw. "Op niet al te korte afs tend van de toren maig gebouwd worden", aldus de wethouder". LEIDEN Aan de technische ho geschool in Delft zijn voor het doc toraal examen elektrotechnisch in genieur geslaagdP. Heijnen. Lel den, M. Senft, Leiden. Voor het doc toraat examen ingenieur industriële vormgeving slaagde de heer M. C. A. Kliphuis uit Leiden. LEIDEN Aan de van de Oude Singel, ter hoogte van het pand 64-66 (nabij museum de Lakenhal) zullen dertig fietsklem men worden geplaatst. De Verkeers- commissie is gistermiddag met een dergelijk voorstel van B. en W. ak koord gegaan. LEIDEN Vanaf morgen is de Keukenhof in Lisse weer voor de jaar lijkse stroom publiek toegankelijk. Men verwacht dat er dit jaar een kleine milojen mensen zullen komen. Ruim de helft van hen bestaat uit buiten landers. Vandaar dat de Leidse musea zeer gestreeld waren met de uitnodiging van de organisatoren van de Keukenhof om een inzending te verzorgen die centraal zou staan in de Koningin Julianahal. De musea leverden een gel delijke bijdrage in de kosten voor de tot standkoming van de tentoonstel ling. Daarnaast stelden ze voorwerpen (ter waarde van f 11.000.-) ter be schiking die uiteraard ook zullen warden geëxposeerd. De opstelling van de voorwerpen is verzorgd door Philip Uithoven, die chef etaleur is van V en D. Uithoven heeft in 1973 tijdens de expositie in de Flevohof en vorig jaar tijdens de Leddato eveneens medewerking verleend aan de expo sities van de Leidse musea. De musea hebben daardoor niet zo n lange tijd nodig gehad om te wennen aan het idee om met hun "artikelen" naar buiten te treden. Voor VW-directeur Dekker is het een zeer belangrijke zaak". Hij ver wacht dat een groot deel van de bezoekers van de Julianahal na het aan schouwen van de museumstukken, ook een bezoek aan Leiden zullen bren gen. „Die kans mag je niet voorbij laten gaan", zo zei hij. Men heeft drie meisjes-studenten aangetrokken, die bij toerbeurt op de Keukenhof aan wezig zullen zijn om de diverse vragen te beantwoorden van de toeristen. Iedereen die er belang in stelt krijgt een lijst met gegevens en een folder Naast de voorwerpen in de vitrines, zullen er ook foto's hangen, die achtergrondinformatie geven over de Leidse musea. Het verzamelen, het res taureren, het bestuderen (de verwerking) en het presenteren staan in de fotoserie centraal. De Keukenhof is geopend tot half mei. Foto: De drie gastvrouwen, tesamen met VW-directeur, v.l.nx. Caroline Hudig, Maria van Noart en Carien van de Velde. LEIDEN —De Leidse universiteit zal tot na de paasdagen moeten wachten alvorens ze absolute zeker heid, heeft, dat de gemeente Leiden een gebied van ruim 500.000 m2 ge legen in de Leeuwenhoek (deel van i.et Morskwartier) verkoopt voor 'n slordige 43 miljoen gulden. Na ruim orie uur discussiëren, waarin bleek cat het voorstel de eindstreep wel zal halen, besloot een meerderheid Aan de raad de uiteindelijke beslis sing over de reeds vele jaren slepen- c.e kwestie uit te stellen tot de vol gende raadsvergadering. Zoals bekend is de grond bedoeld voor een uitbreiding van de univer siteit en de boow van een nieuw academisch ziekenhuis, terwijl een deel zal worden gereserveerd voor woningbouw. De ingrijpende grondtransactie was gisteravond aanleiding tot een vinnig debat tussen wethouder Waal en CDA-fractieleider Driessen. In zet was onder meer de vraag of de prijs die door de gemeente is be dongen. voldoende was. Driessen vond van niet. „Dit ooltege heeft op het punt van de grondprijs gecapi tuleerd", was zijn overtuiging. Hij leidde dat af int het feit dat de vraagprijs van de gemeente in juli :965 reeds een bedrag van 64.04 per m2 bedroeg (de universiteit bood toen f 33.21 per m2). Met de rente van de afgelopen Ja ren zou er per 1 januari 1975 een grondprijs van f 127.15 uit de bus moeten zijn gekomen, maar, zoals Driessen vaststelde: de prijs die nu is vastgelegd, ligt heel dicht bij het oorspronkelijke standpunt van het ooilege van curatoren van de uni versiteit. Wethouder Waal daarente gen vond, dat er een aanvaardbare prijs was bedongen, waaraan niet \erder gesleuteld zou kunnen wor den. "Een hogere prijs zou winst be rekenen en dat is moeilijk te motive ren", aldus Waal. want de wederpar tij is sinds vorig jaar zomer in het be zit van onze exploitatie-opzet, die siuitend is. Bovendien vond hij dat het contract in z'n totaliteit bekeken moest worden. Niet alleen de prijs maar ook de werken die door de uni- vensiteit zullen worden bekostigd. Die exploitatieopzet bleek overigens een dankbaar punt voor CDA-voorman Driessen om kritiek te uiten op het college. Hij wees op het feit, dat de raad in 1974 een beslissing heeft ge nomen, waarin staat dat niet eerder een besluit over de grondtransactie mag worden genomen dan nadat de raad de exploitatie-opzet heeft goed gekeurd. "En dat is nog niet ge beurd", aldus Driessen. "Als we nu besluiten om de grond te verkopen is dat strijdig met een eerdere beslis sing van de raad. En ik vind het on verantwoord om een dergelijke bom onder deze overeenkomst te leggen". De meeste fracties in de raad za ten gisteravond aan te hikken tegen het feit, dat in het contract is opge nomen, dat de gemeente een zoge naamde artikel-19 procedure moet aanspannen. Een dergelijke procedure is be doeld om vooruitlopend op een toe komstig bestemmingsplan alvast te mogen bouwen. De bezwaren tegen een dergelijke procedure gelden met name het feit, dat de mogelijkheid tot inspraak en bezwaren maken be perkter zijn dan bij een normale be handeling. "Het is een onjuiste zaak dat de gemeente zich daarop vastlegt", al dus Peters (PvdA). Later werd vanuit zijn fractie een voorstel in gediend waarin het voorbehoud wordt gemaakt, dat vooruitlopend op de pro cedure, overeenstemming moet zijn bereikt over de indeling van het ter rein. Wat dat laatste betreft vond Peters de ligging van het gebied dat voor woningbouw bestemd is niet onverdeeld gunstig. Bovendie verzette hij zkah tegen 't reeer van woningen voor universitaire medewerkers. Hij kreeg daarbij de steun van wethouder Waal, die vond dat de voorkeur gegeven n: worden aan sociale woningbouw te behoeve van de Leidse woningzoe kenden. PvdA-er raadslid Höppener wees op, dat een meerderheid van de uni versiteitsnaad akkoord is gegaan met het eventueel schrappen v artikel 19-procedure. "Als wij daa ook toe zouden besluiten, hoeven dat niet opnieuw ter sprake te bren gen". Wethouder Waal repliceerd dat men zich niet teveel moet stellen van een uitspraak van de universiteitsraad„Het rijk toch voor het geld zorgen", aldus de wethouder. LEIDEN Het PvdA^naadsüd Höp pener heeft gisteravond in de Leidse raad een krachtig pleidooi gehouden voor de vorming van een overlegor gaan, bestaande uit vertegenwoordd- gers van universiltenit. academisch ziekenhuis en de gemeenten. Het overlegorgaan zou tot teak moeten krijgen het begeleiden van de toe komstige ontwikkelingen in die Leeu wenhoek. Hij verwierf met zijn idee de steun van hef oodlege, dat bij monde van wethouder Waal ver klaarde het voorstel te willen over- verkoop van de grond te koppelen aan een oordeel van de raad over de noodzaak van een nieuw academisch ziekenhuis. Daarbij zou onder meer het oordeel van de oommissie voor de ziekenhuisvoorzieningen betrok ken moeten worden. Wethouder Waal: „Ik ontraad dit amendement, want het is geen teak van de ge meente om aan te tonen om de bouw van een ziekenhuis al dan niet no dig is". De ideeën van Höppener verwierven wel de instemming van wethouder Oosterman. In het voorstel, dat Höppener samen met partijgenoot Dudvesteijn en Beijen (PPR/PSP/D'66) indiende. OEGSTGEEST De beide gere formeerde predikanten van Oegst- geest, ds. J. Th. Heemskerk en ds. K. Vegter, hebben de commissie van beheer van hun kerk gevraagd, hun salaris drastisch te verlagen. De noodzaak tot versobering in het be lang van de wereld en de mensheid en de neiging tot beperking om financiële redenen van wezenlij ke taken in hun eigen kerkgemeen schap noopten hen tot dit verzoek. Behalve de commissie van beheer heeft ook de kerkeraad zich met de bereidheid van de predikanten tot inkcmensverlaging bezig gehouden. Hij was weliswaar onder de indruk maar meende toch, het, althans voorlopig, niet te moeten inwilligen. Wel heeft de kerkeraad beloofd zich te zullen beraden over de gevolgen die inwilliging van het verzoek voor de toekomst van de predikanten zou hebben. "Wij zijn onder de indruk geko men van de noodzaak tot versobe ring. In vele gevallen worden loon eisen te veel opgeschroefd en dat kan voor de hele samenleving kwalijke gevolgen hebben". Zo lichtte ds. Heemskerk ons het versoberings- voorstel toe. "Dat wil voor ons zeg gen dat een zekere matiging daarom gewenst is". Taak groter "De situatie in de eigen kerken is zeker een reden geweest om dit zo te doen. Als we niet op onze hoede zijn, komt het pastoraat (herder lijke zorg) in groot gevaar. De in komsten blijven achter door de in flatie en een vermindering van de belangstelling, terwijl de taak van de kerk alleen maar groter wordt. En dat niet alleen in de grote ste den, waarin uiteraard deze proble men wel het sterkst gevoeld worden. Dit proces gaat door naar de mid delgrote plaatsen en dorpen". De gereformeerde kerk van Oegstgeest die haar kerkgebouw aan de Mauritslaan heeft, telt twee predikantsplaatsen, maar volgens ds. Heemskerk is het ook hier in de toekomst niet uitgesloten, dat, als er een predikant weggaat, de vacature onvervulbaar blijkt te zijn. Overigens zou ds. Heemskerk alle leden die met de actie Kerkbalans weer zo con amore in de beurs heb ben getast, niet graag teleurstellen. Hij heeft de indruk dat het proces van de interesseloosheid tot staan ADVERTENTIE an AssendeWstraat2 Oegstgeest Iel50392 ALS JE ZOVEEL KEUKENS HEBT STAAN, WIL JE D'R BEST EENTJE KWIJT! is gekomen. Er is zelfs een zekere opleving merkbaar. Er waren dit jaar niet alleen meer belijdenisca techisanten, maar de intensiteit van de gesprekken was ook groter dan de laatste Jaren het geval was. "Ze vra gen honderduit". Ds. Heemskerk is tegen de plan nen geweest om de predikantsscha len te verlagen. Het komt hem on juist voor, dit door een algemene maatregel van bovenaf op te leg gen. "Als ik iets van mijn inkomen wil laten vallen, hoeft dat nog niet te betekenen, dat er aan de predi kantsrechten moet worden getornd. Mijn collega en ik willen het ieder jaar opnieuw bekijken". De twee pastores hadden samen het bedrag vastgesteld, dat ze wil den en konden missen. Omdat hun gezinsomstandigheden niet gelijk zijn ds. Heemskerk heeft drie kinde ren en ds. Vegter geen kwamen zij ook een verdeelsleutel overeen. Ds. Heemskerk vindt het wel Jam mer, dat de kerkeraad het verzoek voorlopig heeft afgewezen, maar hij heeft begrip voor de redenen. Dat de kerkeraad deze zaak nu in studie gaat nemen, ziet hij als een duidelijk winstpunt. Met het ter beschikking gestelde deel van hun inkomen kun- deze predikanten natuurlijk doen wat ze willen. Ds. Heemskerk: "Het extra bijdrage aan de plaat selijke kerk kunnen zijn". Overstelpt Ds. Vegter vertrouwde ons toe, dat niet de onlangs gehouden versobe ringszondag inspireerde tot het voor nemen om met minder genoegen te nemen, maar dat die gedachte al enkele jaren leefde. 'Dit heeft meer te maken met een visie op de toe komst van de kerk en het pastoraat dan met looneisen. Toen ik acht jaar geleden in Oegstgeest kwam, had die gereformeerde 'kerk van Lei den vijf predikanten, terwijl er spra ke was van een zesde. De financië le omstandigheden dwongen tot een inkrimping naar vier". "Je wordt soms zo overstelpt door je werk in het pastoraat, dat de schrik je om het hart slaaf als er weer een predikantsplaats is opgehe ven. De levensnood van de mensen en de ingewikkelheid van de proble men zijn groter geworden en daar mee ook de behoefte om zich uit te spreken en de wereld van de anoni miteit even achter zich te laten. Ieder die in werk voor mensen be zig is merkt dit: de SOS-dienst, het Leger des Heils, de kerken, de wel zijnswerkers en noem ze maar op. Daarom hebben wij met dit verzoek een teken willen stellen. Het kan de kerk niet onverschillig laten als het pastoraat moet lijden onder finan cieel onvermogen. Dan moeten wij het maar wat minder doen. Het is misschien een klein begin om een discussie daarover op gang te bren gen". Commissie van beheer en kerkeraad van Oegstgeest zijn beducht voor een eigenmachtig besluit. Ds. Vegter hoopt echter, dat, nu de kerkeraad deze zaak niet als afgedaan be schouwt ook de classis (rayon van kerken) bereid zal zijn haar op de agenda te zetten. S. J. DE GROOT De sloop van de panden op de hoek Middelweg-Hooglandse Kerkchoorsteeg is begonnen. Een oude fabriek en een paar voormalige woningen gaan tegen de grond, om plaats te ma ken voor een nieuw gebouw van de Stichting Huisvesting Wer kende Jongeren. Gedurende de werkzaamheden zal de Middel weg vanaf de Nieuwstraat niet voor auto's toegankelijk zijn. wordt geconstateerd, dat de nood zaak van de nieuwbouw voor het AZ nog niet voldoende is aangetoond. Verder vinden de indieners dat er zuinig gebruik moet worden gemaakt van de nog beschikbare ruimte in de Leeuwenhoek en dat er gewaakt moet woeden voor een te grote bed- dencapaciiteiit in de ziekenhuizen van de Leidse regio. Höppener benadrukte gisteravond ook dat uit een oogpunt van werk gelegenheid zoveel mogelijk Leidse werknemers bij de mogelijke nieuw bouw ingeschakeld moeten worden en diat de universitaire sport voorzie ningen tevens toegankelijk dienen te zijn voor de Leidse sportverenigin gen. HU wees op het feit, daf binnen het huidige AZ aanzienlijke verbouwin gen hebben plaatsgehad en dat men ook nu nog volop bezig is. „Waf ont breekt zijn de onderlinge verWndm- »en tussen de gebouwen, maar cbe kunnen verbeterd worden door de bouw van nieuwe vleugels en de plaatsing van luchtbruggen". In zijn pleidooi betrok hij het streven naar een integrate van de gezondheids zorg in de regio en verzette zich te gen het bepalen van hef aantel zie kenhuisbedden uit een oogpunt van onderwijs. „Het aantel bedden moet afgestemd zijn op de regionale be hoefte". Kritiek had hij voorts op de grote omvang van de afdeling psychiatrie die in hef nieuwe AZ is gepland. „Binnen het psychiatrisch zieken huis Endegeest is daarover ernstige bezorgdheid ontstaan. Bovendien is er in de regio Leiden geen gebrek aan psychiatrische bedden". Volgens Höppener moet de nieuwbouw van het AZ dan ook pas worden toege staan wanneer over de relatie tussen Endegeest en de afdeling psychia trie van het AZ overeenstemming is bereikt. Mocht nieuwbouw toch noodzakelijk blijken dan moet het AZ-complex naar de mening van Höppener zo veel mogelijk naar de stadzijde ver plaatst warden. „Dat kan veel ter reinwinst betekenen voor de woning bouw". altdius het PvdA-raadslid. dat de voorkeur geeft aan een goede ver- bindingweg met de nieuwe woonwijk boven de geplande tweebaamsweg tussen de Vogelwijk en Oegstgeest Tenslotte verzocht hij het aantal parkeerplaatsen dat op 2000 is ge raamd flink terug te brengen, gezien de extra belasting die het autover keer voor het Stationsplein zal bete kenen. Wethouder Waal waarschuwde er voor op dit ogenblik de zaken niet te veel in detail vast te leggen. „Voor het oomplex klaar is zijn er zo*n acht k tien Jaar verstreken en dan kunnen de inzichten flink ge wijzigd zijn. Overigens moet je niet de Illusie hebben dat je hier een fundamenteel ander ziekenhuis kunt bouwen dan in Amsterdam en Utrecht", aldus Waal. Op verzoek van enkele raadsleden zegde de wethouder toe -te zullen po gen om bij de bouw zo veel mogelijk Leidse aannemers in te schakelen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3