EIDSCH DAGBLAD FEISAL VERMOORD Conflict in KVP: De Zeeuw stapt op Vanmorgen was het rustig om de Nieuwmarkt Zuid-Vietnam in tweeën gesneden J Geen reactie op vacaturebank MSE Bil vandaag lb r» l - w OEGSTGEESTER PREDIKANTEN WILLEN MINDER VERDIENEN blNSDAG 25 MAART 1975 OPGERICHT I MAART I860 34586 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Saoedi-Arabische vorst vanmorgen tijdens bijeenkomst door zijn neef neergeschoten IMSTERDAM (SP) Als in een verlaten filmdecor wandelde van morgen wethouder Han Lammere door de Nieuwmarktbnurt, giste - neg het toneel van agressief dat de rel niet so massaal uit de kring van bewoners was gekomen, maar dat randfiguren, jeugdige rellenschoppers, van de situatie gebruik hebben gemaakt. geweld en verzet tegen de politie, Aan de andere kant, zo verklaarde I die de slopers van enkele panden moest beschermen, fjet slagveld van gisteren zag er vanmorgen onwezenlijk uit, maar een plas geronnen bloed, winkels met gebroken ruiten en de gestaag voortbeukende sloperskogel bewe zen dat het geen kwade droom is I geweest. lammere was er zo'n twintig minu ten, hij sprak met slopers en po litiemensen. Hij verklaarde, dat het verzet hem aan de ene kant was meegevallen omdat gebleken is Stel dat aanstaande zaterdagmiddag je porte- monnaie uit de kleed kamer wordt gestolen en stel dat je dat niet aan geeft je denkt ach, die paar gulden. Laat ze er gelukkig mee zijn. Waar wij gelukkig mee zouden zijn... Met uw aangifte. Want wij weten dat het 14 dagen geleden in diezelfde kleed kamer ook al raak was. Iedere aangifte is I daarom van belang voor het onderzoek. j Doen dus. De politie. het tegengevallen, dat de mensen niet vrijwillig uit de slooppanden waren vertrokken. Hij wilde niet zeggen, wanneer er verder gesloopt gaat worden ten behoeve van de metro-aanleg. De politie was gisteravond op een totale sterkte van achttien pelo tons (540 man) gebracht, plus 60 Noordhollandse agenten en 100 le den van de Koninklijke Marechaus see Vanmorgen stonden nog maar twee pelotons politie ter bewaking bij de slooppanden. De spanning was duidelijk geweken. D<> onruststokers bleven weg en de winkeliers rond de Nieuwmarkt openden weer hun winkels. Wel handhaafden vele politiemannen de afzetting van het plein en de naaste omgeving, maar demon stranten lieten verstek gaan. Len geëmotioneerde burgemeester Srmkalden kondigde gisteravond aan dat de buurt tot morgen middag bewaakt zou blijven als de sloop van de panden beëindigd moet zijn. Het zag er vanmiddag echter naar uit dat de politieman nen eerder naar huis zouden kun nen want rond het middaguur wa ren aan de Rechtboomssloot vier van de vijf panden, die voor de metro aanleg moesten wijken, al met de grond gelijk gemaakt. De slopers begonnen toen aan de af braak van het vijfde en laatste pand CAIRO (AP/AFP) Koning FeisaI, de 69-jarige abso luut monarch van Saoedi-Arabië, is vanmorgen aan de ge volgen van een moordaanslag overleden. Een verslaggever van radio-Riad maakte vanmorgen met door treinen ver stikte stem het nieuws van de aanslag bekend. De aanslag werd gepleegd door de neef van de overleden vorst, prins FeisaI Ben Abdel Aziz, die een 'onevenwichtig man' wordt genoemd. Volgens radio-Riad is er geen sprake van een complot. De begrafenis is op morgen bepaald. De mededeling werd gedaan in de vorm van een communique „Met grote smart en droefheid maakt het koninklijke hof, namens de kroonprins, die koninklijke familie en de natie, het overlijden bekend van zijne majesteit koning FeisaI, die in het ziekenhuis van Riad is bezweken aan de verwondingen die hij had op gelopen bij een aanslag op zijn le ven, gepleegd door de geestelijk on volwaardige prins FeisaI Ibn Abdoel de Bedoeïnenkoning Ibn Saoed. Na Aziz. Wij zijn uit God en keren diens dood kwam prins Saoed De nieuwe vorst heeft zijn 53-jari ge broer prins Fachd aangewezen als de nieuwe kroonprins. Dems prins is le vice-premier. Sinds vefle jaren was hij de rechterhand van FeisaI. IBN SAOED hem terug. Moge de Al machtige Zijn genade en goedertie renheid over de koning uitstorten en zijne majesteit belonen met het he melse paradijs". De moordenaar, aldus het bericht, deed voor alsof hij de monarch ter pelegenhiid van de jaardag van de geboorte van de profeet Mohammed cfficieel wilde bezoeken. Eenmaal iï» het gezelschap van de koning aangekomen, trok hij een pistool en vuurde enige malen op de vorst. Ko ning FeisaI werd onmiddellijk het centrale ziekenhuis van overgebracht, waar hij aan verwondingen overleed. Archieffoto van de vermoorde koning FeisaI. Inbrekers op De Bijlen" ALPHEN Inbrekers hebben in de Afgelopen nacht toegeslagen op het portpark De Bülen in Alphen. Alle rier daar spelende voetbalverenigin- i (Alphen, Alphia, ARC, Alphen- Boys) zUn het slachtoffer gewor- i van hun actie. De dieven hadden iet vooral voorzien op de elektrische Apparatuur in de clubgebouwen. Ont- rreemd zijn o.a. geluidsinstallaties, rereterkere, tv-toestellen. Zelfde weertype Bagel- of natte sneeuwbuien, maar nok enkele opklaringen. Matige tot morgenmiddag rond 6 (Opgemaakt om 11.15 uur) 26 MAART Hoogwater te Katwijk te 2.10 en 14.29 r, laagwater te 10.16 en 22.45 uur. n op: 6.31 uur; onder: 19.02 uur. Maan op: 18.15 uur; onder: 5.35 uur. (Van onze parlementaire redactie) In de K VP-bop is volkomen onverwacht een conflict uitgebroken over de koers van de partij. Een conflict dat even plotseling als het ontstond, ook weer is opgelost door het subiete aftreden van voorzitter dr. ir. D. de Zeeuw. Het was De Zeeuw zelf die de lont in het kruitvat stak, maar in een avondje vergaderen bleek al dat de lont nat Voor buitenstaanders eigenlijk een onbegrijpelijk conflict. Men wist niet beter of KVP, ARP en CHU waren op weg naar een christen-democratische samenwerking in de vorm van een federatie op partij-politiek gebied: het Christen-Democratisch Appel en één kamerfractie in de volksvertegen woordiging. Het ging moeizaam en langzaam, maar toch... En dan opeens legt de voorzitter van de KVP zijn partijbestuur het plan voor om de KVP binnen die federatie van christen-democraten om te vormen tot een christen-democratische partij. Wie zoekt naar een verklaring voor De Zeeuws bizarre optreden stuit al spoedig op een van diens eerste toespraken als KVP-voorzitter een Jaar of vijf geleden. Hij had het toen over een christen-democratische voorhoedepartij, vooruitstrevend en consequent kiezend voor regeringssa menwerking met de PvdA. Die duide L EIDSCH ffÜi DAGBLAD Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 9 april 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsoh Dagblad voor half geld en noteer ml) aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. lijke koers zou de partij wellicht 30% van zijn aanhang kosten. Maar dat moest dan maar. De Zeeuw heeft ook Jarenlang optimistisch gestemde toespraken gehouden over de op handen zijnde christen- democratische partijeen samensmelting van KVP, ARP en CHU. Hoe vlugger de KVP als voortdurende verliezer bij verkiezin gen (het verlies van 30% van de aanhang is ondanks De Zeeuw al lang gerealiseerd) het politieke toneel zou verlaten, hoe beter. De nieuwe partij zou, zo betoogde De Zeeuw lange tijd, een „open partij" moeten zij Afleggen Waarmee hij zoiets wilde zeggen als, men kon lid worden en zijn als men het politieke program onderschreef los van ie vraag of men ook het be ginselprogram aanvaardde. Tegen de diep in het protestantse volksaeel gewortelde en de ook veel oudere partijen als ARP en CHU heeft de visie van De Zeeuw het moeten afleggen. Via een hoog gestemde nota „Op weg naar een verantwoordelijke maatschappij", waarvan de Eindho- vense hoogleraar dr. P. A. J. M. Steenkamp de grondlegger was, kwam het Evangelie als richtsnoer voor het politieke handelen in de statuten van het christen-democratisch appel te recht. En onlangs is met zoveel woorden in een aanhangsel bij die staituten vermeld, dat de Bijbel er ook bijhoort Ter wille van de christen-democratische eenheid had De Zeeuw zich er tenslotte bij neergelegd, dat de nieuwe partij geen „open" karakter kreeg, maar christe lijk ideologisch werd gebonden. Met zijn vreemde daad van gisteravond heeft De Zeeuw of willen aangeven, dat hij van het recente uitstel van de beslissing om voor de volgende verkiezingen met een kandidatenlijst van KVP, ARP en CHU te komen, afstel verwacht, of hij LEIDEN De vacaturebank, het dagelijkse radioprogramma, waarin open banen worden genoemd, heeft voor het Leidse Arbeidsbureau nog geen sollicitatie opgeleverd. In de uitzending van gisteravond vroeg men vla het GAB ln Lelden een steenzager. Vanmorgen heeft daar nog niemand op gereageerd. Vanavond om drie over zes wordt er in de regio Leiden een medewer ker voor een tuincentrum gevraagd, terwijl er morgen een program meur in het programma zit. SINDS 1964 Koning FeisaI regeerde Saoedi-Ara bië sinds 1964. Hij was de oprecht ste vriend van Amerika, maar te vens de grootste tegenstander van wat hij beschouwde als de pro-Israë lische houding van Washington. Fei saI steunde met zijn vele geld de strijd tegen Israël en bezwoer, dat eens de dag zou komen, dat hij weer zou gaan bidden in de heilige stad Jeruzalem, met andere woorden: als de bezette Arabische gebieden weer vrij waren. Kroonprins Chaled Ben Abdel Aziz, een jongere brow van de ver moorde koning FeisaI, is tot koning uitgeroepen. De nieuwe vorst is 62 jaar. Op 29 maart 1965 was hij als troonopvolger aangewezen. ADVERTENTIE BANKSTELLEN uit eigen fabriek Grote sortering kwaliteitsstoffen. 5 Jaar garantie op binnenwerk. Nor male prijs f 1400.— voor f 795.—. DEM Meubelfabriek. Toonzalen: Cu- lemborg, fabriek. Houtweg 8. ge opend ma. t/m za. tot 18 uur. Vr. tot 21 uur. Den Haag, Weimarstraat 263, geopend dl. t/m za. tot 18 ur. Do. tot Dr ir. D. de Zeeuw 21 uur- Voorh°ut. Loosterweg 5 (by de Tapijtschuur)geopend maandag heeft strijdensmoe het hoofd in de en woensdag t/m zaterdag tot 18 uur. schoot gelegd en zichzelf een min of Voor alle Inlichtingen: Culemborg, meer eervolle aftocht uit de 03450—2602. christen-democratische „dorpspoli- Op Paasmaandag extra banksteUen- tiek" bezorgd, show tot 18 uur. regering, maar die liet de staatsza ken en financiën zo in het honderd lopen, dat FeisaI het in 1964 over nam. Evenwicht keerde terug in het land en omstreeks die tijd begon ook de olieweelde zich te openbaren. Koning FeisaI, die de derde van de 42 zonen van Ibn Saoed was, was een religieus man. Hij had slechts één vrouw, hoewel de Islam hem het bezit van vier vrouwen toeliet. Hij leefde in een bescheiden paleis, sa neerde de staatsfinanciën en zorgde ervoor dat de staatsinkomsten ten Riad goede kwamen aan alle onderdanen, zijn RESERVES Saoedi-Arabië werd onder zijn be wind gaandeweg de grootste olie-ex porteur ter wereld en is wu het land geworden met de grootste monetaire reserves. De olie brengt het konink rijk per Jaar al meer dan 30 miljard dollar op. De slag om de Nieuwmarkt is ge luwd, althans voorlopig. Waar schijnlijk zullen onrust en ge welddadig protest blijven heer sen totdat het laatste ten dode opgeschreven pand door sloop hamer en drilboor is neerge legd. Het is een schoolvoorbeeld van escalatie van gebeurtenis sen die zich in de toekomst el ders en bij andere problemen keer op keer kan gaan voordoen. Het Amsterdamse gemeentebe stuur heeft weinig nagelaten om het vuur van verzet op te rakelen; belanghebbenden uit de buurt gingen zich in toene mende mate slachtoffer zien van een machinerie, waarom niemand had gevraagd, die be langhebbenden zeker niet, maar waar dat gemeentebestuur ach teraf een reden bij leek te heb ben bedacht. Allerlei groepen met heel andere doeleinden haastten zich om ferm in de pot van argwaan en burgerlijke ongehoorzaamheid te roeren. Blijft overeind dat wat gisteren is gebeurd, de uitvoering was van een raadsbesluit dat vol strekt correct via de procedures die daar voor zijn neergelegd is genomen. Beslissingen over het wel en wee van een land, pro vincie of gemeente behoren te geschieden in de organen die daarvoor langs democratische kanalen zijn gekozen. De poli tiek van de straat leidt tot de terreur van extreme groepen, zoals de club van Max L. on langs al heeft aangetoond. Maar het grote onopgeloste pro bleem is: voldoen de democra tische instituties nog wel? Ziet de 'eenzame massa' ln de ver tegenwoordigende organen nog wel de pleitbezorgers van haar belangen? Leidt de anonieme democratie tenslotte toch tot de atomisering, de vereenzaming van de samenleving. waaroD de actiegroep, maar ook de losge woelde keien en de rookbommen een reactie zijn? Het Amsterdamse college onder kende deze vragen onvoldoende en klampte zich vast aan ziin formele recht. Als de discussie over de 'vermenselijking' van de democratie een imnuls krijgt, heeft het trieste gebeuren van gisteren nog enige zin gehad. MOHAMMED AL1 HOUDT ZIJN TITEL 20 PAGINA'S i i *"T' SAIGON (AP/UPI) De troepen van Noond-Vietnam en de Vaetcöng zijn vanuit het westen doorgestoten naar de Zuidchinese Zee waardoor Zuid-Vietnam in tweeën is gesneden. In het noordelijke deel, dat vrijwel geheel door de voorlopige revolutio naire regering wordt beheerst, ligt de tweede stad van Zuid-Vietnam Da Nang, thans geheel geïsoleerd van de landzijde. Er zijn tekenen, dat Saigon ook uit dit gebied van Da Nang over zee zal trachten, zoveel mogelijk troepen te evacueren. Voor de kust kruist een Amerikaans helikopter-vliegdek- schip, waarschijnlijk voor de eva cuatie van Amerikanen en andere vreemdelingen uit de ingesloten stad. Alle Zuidvietnamese eenheden hebben zich inmiddels teruggetrok ken uit Hue, de oude keizerlijke kuststad ten noorden van DaNang. De uittrek van burgers uit Hue is afgelopen nacht begonnen, aldus is meegedeeld. De meeste burgers wa ren al gevlucht, voornamelijk in de richting van Da Nang. Hun aantal bedraagt ongeveer 200.000. De Noordvietnamezen en de Viet- cong waren vandaag heer en mees ter geworden over 40 procent van het grondgebied van Zuid-Vietnam, waarin ongeveer 15 van de 20 mil joen inwoners van dat land wonen. Het Amerikaanse vliegdekschip Hancock zal deze week in Hawaii in gereedheid worden gebracht voor vertrek naar de Indochinese wate ren. Naar een woordvoerder van het Ministerie van Defensie in Was hington meedeelde zal de Hancock een eskader van 30 hefschroefvlieg- tuigen aan boord nemen en uit Pearl Harbour "ergens deze week ver trekken voor een mogelijke ver plaatsing" naar de westelijke Stille Oceaan. Daar bevindt zich al de Okinawa met escorteschepen en 30 hefschroefvliegtuigen en 1500 mariniers. Zij wonden in gereed heid gehouden om in geval van nood Amerikanen uit de Cambod jaanse hoofdstad Phnom Penh te evacueren. Bij de Filippijnen worden voorts het vliegdekschip Coral Sea en twee Jagers in gereedheid gehouden. Twee andere vliegdekschepen, de Enterprise en de Midway, liggen in Filippijnse havens. Wereldkampioen Mohammed Ali ging vannacht in de negende ron de tegen uitdager Chuck Wepner een keer tegen de vlakte. Als ge volg van een stoot? Of struikelde Ali over een voet? Het is alleen voor de statistieken belangrijk,, want in de vijftiende ronde luttele seconden voor de laatste gongslag maakte de scheids rechter een einde aan het ge vechtAli had ChuckB verdedi ging volledig gesloopt, het was on verantwoord verder te gaan. De wereldkampioen kwam als ge woonlijk nagenoeg ongedeerd uit de strijd en verklaarde over acht weken weer in de ring te zullen staan. Hij zei sterk van plan te zijn zijn titel nog een jaar of tien te behouden. Zijn volgende tegen stander wordt de Brit Joe Bugner PAGINA 9 „Röntgenfoto" van Culemborg op de televisie PAGINA 5 Opgekropte woede ontaardde in straatterreur PAGINA 7 „Wij schermen nog wel veel met God. maar...." PAGINA 11 Is er nog wel hoop voor de wal vis? Er wordt roofbouw op het bestand gepleegd PAGINA 15 Kees Vellekoop is weer thuis PAGINA 14 OEGSTGEEST De gereformeerde predikanten J. Th. Heemskerk en K. Vegter te Oegstgeest willen minder verdienen, omdat het deel van hun inkomen dat zij niet nodig menen te hebben, beter kan worden besteed, bijvoorbeeld voor de instandhouding van het pastoraat. Dat pastoraat (herderlijke zorg) is naar hun mening in gevaar. De kerkeraad heeft het verzoek niet in gewilligd. Zie verder pagina Leiden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1