Amerika gaat zijn politiek in Midden-Oosten herzien Uw bank is op Goede Vrijdag NAAST HET NIEUWS Paniek en verwarring bij massavlucht van Koerden GELD MAAKT NIET ALTIJD GELUKKIG Egyptische oproep om Israel af te straffen Concalves voorziet geen dominering door communisten IGEEN VISUM VOOR VROUW UCHAROW DINSDAG 25 MAART 1975 Een wirwar van vissersscheepjes blokkeert de ingang van de haven van het Engelse Grimsby. Ook andere Engelse vissershavens worden getroffen door acties tegen de invoer in Engeland van zwaar gesubsidieerde visfilet. TEHERAN (Reuter) Duizenden Loerdisch* vluchtelingen trekken .-olslagen paniek en verwarring" lit Irak de grens met Perzië over, zo ïlden Nederlandse functionarissen in Europa gevestigde humani- organisaties. Op 1 april gaat lolgens een afspraak tussen Irak en erzië de grens dicht. Ook Koerdi- che functionarissen spreken van chaotische toestanden" aan de ikse kant van de grens. De Nederlanders kregen van de Perzische veiligheidsdienst te horen it zij de grensplaats Piransjar sten verlaten terwijl ze daar 'n Koerdisch ziekenhuis bezochten. Een Britse ploeg artsen en verpleegsters kreeg in het weekeinde het verzoek uit Koerdistan te vertrekken wegens <-en mogelijke actie van het Iraak- se leger. Een woordvoerder van de Koerdis- taanse democratische partij heeft ontkend dat de 72-jarige leider van de Koerden, Moes taf a Barzani, van plan zou zijn in Amerika politiek siel te vragen. Hij achtte het waar- rchijnlijk dat ook Barzani naar Perzië zou uitwijken. Hij zou zijn twee miljoen volgelingen hebben meegedeeld dat de strijd voor grote re zelfstandigheid, die dertien Jaar Kinderen zoek Pamela Jolley en Pelce. resp. 15 en 14 Jaar oud, ju gisterochtend vroeg veilig en wel itdekt in een oude ijzermijn nadat 36 uur zoek waren geweest. De langen van de mijn hebben een to- ile lengte van 150 kilometer. Het tweetal was op speurtocht geweest, en diepte van 150 meter en werd ook gevonden. "Onze batterijen laakten leeg en toen besloten we te blijven waar we waren om ïulp af te wachten", luidde het re- MOSKOU (UPI) Mevrouw Ye- Sacharow, vrouw van de lei- jnde dissident in de Sowjet-Unie, iieeft gisteren haar nood geklaagd het feit dat de autoriteiten niet naar het buitenland wil- |len laten gaan voor behandeling van oogziekte. Zij vreest nu geheel blind te worden. Huilend en steunende op de arm haar man, de natuurkundige lndrei D. Sacharow, zei mevrouw :harow voor het visumkantoor in loskou tegen Journalisten uit het resten: "In de laatste oorlog heb ik in het front gestaan. Nu. dertig later, kan ik niet naar Italië om medisch behandeld te wor- LISSABON (AP) Premier Vas- co Goncalves heeft een nieuwe Por tugese regering gevormd waarvan de samenstelling naar verwacht bin nen 24 uur zal worden afgekondigd. In politieke kringen wordt voor speld dat de burgervleugel van het doör militairen gedomineerde kabinet meer communistische ministers zal tellen dan tot dusver. Inmiddels maakte een topambte naar bekend dat de ontdekking van een anti-regeringsgezinde guerrilla groepering die vanuit Spanje ope reert niet inhoudt dat de onderlin ge betrekkingen op het Iberisch schiereiland een verslechtering zul len ondergaan. In een interview met de Siiddeut- sche Zeitung heeft premier Goncal ves zijn 'ontgoocheling' uitgesproken over de partijen in zijn land en hun strijd. 'Ik had nooit gedacht zo'n partij- gekibbel nog eens te moeten mee maken. Ik meende dat de partijen WASHINGTON/JERUZALEM/CAIRO (AP/UPI) President Ford van Amerika heeft laten weten, dat hij alle aspecten van de Amerikaanse politiek ten aanzien van alle landen van het Midden-Oosten zal herzien nu de pogingen van Kissinger schip breuk hebben geleden. Dit betekent volgens zijn woordvoerder echter niet, dat de hulp aan landen in dit deel van de wereld zal worden stopgezet. Inmiddels hebben premier Rabin van Israël en minister van Buitenlandse Zaken Fachmi van Egypte verklaringen afgelegd, waarin laatstgenoemde nogal dreigende woorden gebruikte. Hij spoorde de Arabische wereld aan, Israël "af te straffen". geduurd heeft, ten einde is. Volgens onbevestigde berichten zouden ech ter 9000 Koerden het verzet tegen de Iraakse overheid willen voortzetten. Volgens een woordvoerder van de Iraakse regering zouden zich giste ren 11.000 Koerden hebben overge geven. Aan deze mensen wordt als zij hun wapens ook afleverden een vergoeding (of beloning) gegeven van ongeveer 280 dollar. De algemene amnestie door Bag dad ingesteld loopt tot en met 31 maart. Na die datum zullen de re bellen worden "uitgeroeid", aldus is bekendgemaakt. De Israëlische premier heeft in een toespraak tot het parlement ge zegd dat de debacle van de onder handeling over eeen interim-vredes akkoord met Egypte de ernst van het conflict in het Midden-Oosten vergroot, doch dat de Arabische oor logsdreigingen niets zullen bereiken. De toespraak van Rabin werd door net Knesset aangehoord in een sfeer van politieke eenheid achter het standpunt van de regering. Dat was het eerst sinds de oppositie in augustus 1970 uit de volksvertegen woordiging wegliep. "De dreigementen met oorlog die de Arabische staten laten horen zullen niets bereiken. Het is nutteloos om te trachten ons te intimideren. Is- laël is op het gevaar voorbereid", zei hij. Israël heeft de 'kwade weg' geko zen en de Arabische wereld moet zich mobiliseren en de joodse staat 'bestraffen' voor het laten mislukken van de vredespogingen van minister Kissinger", aldus de Egyptische minis ter van Buitenlandse Zaken. Ismail Fachmi in een bijeenkomst van mi nisters vHfli Buitenlandse Zaken en vertegenwoordigers van de twintig leden tellende Arabische Liga in Cairo. Fachmi stelde een gezamen lijke campagne voor om Israël uit de Verenigde Naties en andere inter nationale instellingen te verwijderen, alsmede een opvoering van de Ara bische economische boycot tegen dit land. Israël zou behandeld moeten worden als Zuid-Afrika en Rhodesië. aldus de Egyptische bewindsman. De Egyptische bewindsman zei dat de Israëliërs de missie-Kissinger ge torpedeerd hebben omdat zij ston den op concessies waarvan zij tevo ren wisten dat Egypte deze nooit zou kunnen doen, in ruil voor de Is- Onrust in Angola Bij gevechten tussen militairen van twee Angolese bevrijdingsbewegingen FNLA en MPLA, zijn in een buitenwijk van Loeanda vijf doden gevallen. In ver klaringen stellen de twee bewegingen ïltfk voor het in cident. Aan de gevechten werd eind gemaakt door troepen overgangsregering. de De woordvoerder van het Witte Huis, Ron Nessen, verklaarde dat Ford's volledige heronderzoek waar aan Israël en de Arabische landen, voltooid zal worden door hemzelf en zijn belangrijkste adviseurs op het gebied van de buitenlandse politiek. Dat zal "zo spoedig mogelijk" ge beuren, zei Nessen. Belegering ontvoerders ambassadeur MOGADISJOE/PARIJS (UPI) Militairen en politie belegerden van ochtend nog steeds de villa in de So malische hoofdstad Mogadisjoe waar guerrilla-strijders Framkrijks am bassadeur Jean Gueury in gijzeling houden. Voor zijn vrijlating eisen zij de vrijlating door Frankrijk van twee van hun collega's. Omar Osman Ra- beh en Omar Eli Kaireh, die veroor deeld zijn voor terreurdaden en een losgeld van 100.000 dollar. In Parijs zeiden gisteravond So malische amtaassa/defuinctionairissen dat de ontvoerders een aanbod van de Somalische regering hadden af geslagen om hun gijzelaar te ruilen te gen de Somalische ambassadeur in Frankrijk Mohames Omar Giama. Hü is momenteel met verlof in So malië. Gueury werd zondag in een drukke straat in Mogadisjoe door drie gewa pende mannen gegrepen en in een auto gesleurd. Zij schoten op mensen die de ontvoering trachtten te ver hinderen. De politie kwam de ont voerders snel op het spoor en poli tie en militairen omsingelden de vil la aan de kust in een buitenwijk. Toen de onderhandelingen op gang kwamen deelde de ambassadeur zijn ambassade telefonisch mee dat met hem alles in orde was. KERKELIJKE SCHIETPARTIJ Met een wilde schietpartij in de kerk van een dorp in midden- Italië heeft een 50-jarige Italiaan wraak genomen, omdat hij, naar aij meent, slecht is behandeld door een pastoor. Zwaar bewapend tetrad hij op palmzondag de lege kerk, schoot alle beelden van de ai uren, de kaarsen en luchters naar beneden en vernielde tenslotte Danken en biechtstoelen. Na zijn woede te hebben gekoeld, liet hij zich voor de kerk zonder tegenstand door de politie meenemen. ELEKTRISCHE STOEL TEGEN REUMATIEK Zivoljin Pavlovic uit Belgrado, die al 20 jaar aan reumatiek lijdt, heeft een elektrische luie stoel uitgevonden, gemaakt en gepaten teerd. Naar zijn zeggen geneest die stoel de reuma. „Artsen konden mij maar tijdelijk helpen, maar een kuufvan een half uur per dag in de stoel heeft mij volkomen genezen". Buren, vrienden en vreem den willen graag Pavlovics stoel kopen en een bezoeker wilde het prototype zelfs ruilen tegen een dure auto. Maar Pavlovic slaat alle aanbiedingen van de hand. HERTENLEVEN De 62-jarige Tony Bubenik uit Toronto is in zijn doen en laten net een hert. Hij draagt een gewei tenminste. Dat doet hij om de reacties van dieren op een gewei te bestuderen. Zijn leven lang is hij daar al mee bezig. Ongevaarlijk is het niet, want een grote stier is hem al eens aangevallen. Bovendien is hjj al eens büna door een jager naar geschoten, die dacht dat hij een echt hert ADVERTENTIE lering hadden getrokkeh uit wat in de tijd van de eerste republiek is voorgevallen. Helaas, ze hebben niet veel geleerd', zei de premier. Ook om die reden, zei hij, zal de revolutionaire raad van de strijd krachten ook na het tot stand ko men van een nieuwe grondwet 'nog drie tot vijf Jaar verder regeren'. In die overgangstijd verwacht hij dat de motorische rol van de beweging der strijdkrachten gerespecteerd zal worden. Goncalves keerde zich tegen het denkbeeld van een één-parij-staat. De strijdkrachten zijn bereid alle ideeën die niet tegen de belangen van maatschappij en vaderland in druisen. te gedogen, 'natuurlijk ook de communistische, wier politieke dy namiek te pas komt*. Maar de vrienden van Portugal kunnen gerust zijn wat dit aangaat, zei de premier. 'Het land zal niet door de communistische partij gedo mineerd worden'. Wij willen graag voorkomen eraan dat de kantoren van alle dat u tevergeefs bij ons aanklopt, banken op vrijdag 28 maart Daarom herinneren wij u (Goede Vrijdag) gesloten zijn. De gezamenlijke banken: De 52-jarige mevrouw Sacharow heeft staar. Ze zegt dat zij het ge- cht in haar linker oog vrijwel kwijt dat het gezicht in haar rechter- rog snel afneemt. Vrienden hebben :.aar uitgenodigd voor een behande ling in Italië, in een ooglijderszie- Itenhuis in Siena. "Ik wacht al vijf maanden, maar landaag vertelden zij mij dat ik een itnodiging van familieleden moet (hebben. Maar ik heb geen familie eden in Italië", aldus mevrouw Sa- "Het gezicht in mijn rechteroog is h erslechterd terwijl ik wachtte. Nog pijf maanden en de kans is groot dat c helemaal niets meer zie", zei ze. Mevrouw Sacharow en haar man (weigerden anderhalf uur lang het hisumkantoor te verlaten uit protest (tegen het besluit. i De 53-jarige Sacharow, geestelij ke vader van de Sowjetrussische wa terstofbom, wordt beschouwd als de pooraanstaandste IJveraar voor de I mensenrechten in de Sowjet-Unie. LONDEN (AP) Toen de mooie blonde Vivian Nicholson en haar echtgenoot, een mijnwerker, meer dan een half miljoen dollar hadden gewonnen in de Engelse voetbalpool wilden ze het er goed van gaan ne men. Nu, 14 Jaar later, is het geld voor het grootste gedeelte op. Me vrouw Nicholsons man kwam om het leven in zijn sportwagen. Ze is een 39-jarige weduwe die een klein mo dezaakje drijft en 3 kinderen moet grootbrengen. "Eerlijk gezegd geloof ik niet dat ik weer iets zou willen winnen echt niet," zegt ze. Vivian Nicholsons lotgevallen ko men voor in een studie over grote voetbalpoolwinnaars van twee En gelse sociologen, Stephen Smith en Peter Razzell van de universiteit van Londen. Hun voornaamste conclusie: hoe wel we graag zeggen dat geld niet gelukkig maakt en ondanks het droe vige verhaal van mevrouw Nicholson, zijn de meeste poolwinnaars bepaald niet ongelukkig geworden met hun geld. Zelfs, zo zeggen de sociologen, zijn de winnaars meestal gelukkiger en hebben ze een betere gezondheid dan degenen die de grote slag niet geslagen hebben. Er zijn natuurlijk tragische uitzonderingen. Naar schat ting 14 miljoen Engelsen proberen el ke week te winnen door de voetbal uitslagen van zaterdag te voorspel len, waarbij ze vooral proberen om acht wedstrijden eruit te halen die in gelijk spel zullen eindigen. Er is berekend dat de kans om de Jackpot te winnen ongeveer een op de 80 mil joen is. Maar het blijft mogelijk om een miljoen dollar te winnen met maar een paar kwartjes inzet. In de Tool winnaars' dat is uitge geven door Caliban Books, brengen Smith en Razzell verslag uit over hun speurtocht naar de waarheid achter iedere droom om plotseling ontzettend rijk te zijn. Ze vonden 200 mensen die tenmin ste de tegenwaarde van 380.000 dol lar hadden gewonnen en interview de 89 van hen. Om him leven te ver gelijken met minder fortuinlijke En gelsen zetten ze steeds iemand er naast die niet had gewonnen maar wel dezelfde leeftijd, van hetzelfde geslacht en met een vergelijkbare sociale achtergrond. Het bleek dat de winnaars bijna drie keer vaker gescheiden waren dan de niet-winnaars. "Mijn man sloeg op hol," zei een plotseling rijk- geworden huisvrouw, "hij was de he le dag weg, kwam niet meer thuis om te eten, en hij begon met andere vrouwen uit te gaan." Veel winnaars begonnen zich ont zettend te vervelen nadat ze hun baantje hadden opgegeven en gin gen te diep in het glaasje kijken, ten minste een van hen overleed ten ge volge van alcoholisme. Richard Taylor, die 750.000 dollar had gewonnen vertelde de sociologen 'het heeft me kapot gemaakt.' Bijna 2 jaar lang ben ik apezat geweest, van de vroege morgen tot de late avond. Ik begon 's morgens met een halve fles cognac als ontbijt. Taylor, die met succes een ont wenningskuur gevolgd heeft, gaf de mening weer die onder veel win naars leeft toen hij zei 'aardbeien zijn lekker, maar als je er vier pond van eet word Je ziek'. De meeste winnaars stelden zich tevreden met een groter huis, een iets duurdere auto, investeringen, fa milieleden helpen en maakten 's zo mers een cruise. "Ik was teleurgesteld dat de mees- ten hun geld zo saai gebruikten" zei Smith, "en eigenlijk mag ik dege nen wel, die zo onverantwoordelijk met hun geld hebben omgesprongen." "Degene met de meeste fantasie was een ex-onderofficier van de Ro yal Navy, die een Jacht van 85.000 dollar kocht en daar het hele Jaar door op de Middellandse Zee op bleef Een winnaar aan wie de sociologen vroegen hoe hij zijn geld was kwijt geraakt, antwoordde vrolijk "ik heb 25 Jaar vakantie gevierd". Jaloezie en naijver van de buren zijn problemen waar bijna iedere winnaar mee geconfronteerd wordt. Velen verhuizen naar een andere omgeving waar ze kunnen onderdui ken in anonimiteit tussen mensen die hen niet beschouwen als "pool gekken" zeiden de sociologen. Een vrouw die een fortuin had gewonnen vertelde over haar erva ringen "mijn beste vrienden durfden niet meer langs te komen om maar niet de schijn te wekken dat ze kwamen bedelen. Ze bleven een tijd je weg, maar toen ze er eenmaal aan gewend waren was alles al gauw weer goed."

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13