LEIDSCH DAGBLAD VELDSLAG WOEDT OM NIEUWMARKT vandaag In Vietnam zonk schip met 3000 vluchtelingen Politiemacht begon ontruiming Missie van Kissinger is mislukt Diplomaat in Somalië VANMIDDAG WEER FELLE BOTSINGEN ontvoerd Sierpistolen uit politiebureau in Leiden gestolen Een baan voor u? 's Avonds zes uur drie Hilversum drie. ELKE WERKDAG 40 VACATURES OPDE RADIO. MAANDAG 24 MAART 1975 OPGERICHT I MAART I860 34585 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AMSTERDAM (ANP) Met pantserwagens, waterka nonnen, af weerschi leienwapen knuppels, politiehonden en traangasgranaten hebben ongeveer 200 politieagenten vanochtend de Amsterdamse Nieuwmankt ontruimd. Hoewel de laatste bewoners van de panden, die voor de aanleg van de metro moeten verdwijnen, zich aanvankelijk zo goed en zo kwaad als dat ging tegen de overmacht verweerden, moesten zij kort na negen uur met betraande ogen de panden verlaten. De politie had toen een tiental traangasgranaten naar binnen gescho ten, nadat eerst de ruiten van de woningen met stralen uit water kanonnen waren versplinterd. Voor het zover was hadden de be woners vanaf de daken pakjes spek steenpoeder en bussen verf naar be neden geworpen, terwijl ze ook wa ter naar beneden gooiden. Het spek takel werd verhoogd met knetteren de rotjes en voetzoekers. Maar nadat pantserwagens met dreunend en krakend geweld de voordeuren hadden geforceerd en de met gasmaskers uitgeruste agenten de eerste panden waren binnenge drongen, werd de tegenstand gelei delijk minder. AMBULANCES In kleine groepjes werden bewo ners, die tegenstand hadden gebo den naar de arrestantenwagens ge leid, terwijl een ambulance van de GG en GD met zwaailicht de Recht- boomssloot opreed om daar een ge wonde agent op te halen, die volgens de eerste berichten een slagaderlijke bloeding had opgelopen. Toch was het buurtverzet om half tien, twee uur nadat de politie de aanval had geopend, nog niet ten einde. Banden van de politieauto's werden doorgeprikt en op straat ble ken bovendien de zg. kraaienpoten te liggen, waarin de auto's eveneens hun banden lek reden. Tegen die tijd waren de wolken van traangas die in de Rechtboomssloot hingen opgetrokken. Een bulldozer was er bezig om het kleine plantsoentje in het midden van de straat te egali- A1 was het besluit dat er vanoch tend aan de ontruiming en de sloop zou worden begonnen, door het ge meentebestuur geheim gehouden, toch was de Nieuwmarkt wel op de aanval voorbereid. De uitgebreide voorbereidimgsmaatregelen waren vorige week niet onopgemerkt geble ven. Zo was o.a. uitgelekt, dat de verloven van de politie waren inge trokken. STENEN Enkele woedende buurtbewoners zetten hun verzet op straat voort. Zij trokken bakstenen uit de straat en begonnen daarmede de waterkanon nen, die constant bleven spuiten, te bekogelen. Ook rukten zij parkeer- meters op de Geldersekade uit de grond. De politie voerde daarna en kele charges uit. Na een relatieve stilte stak de storm om half elf weer op. Grote groepen tierende jongelui drongen vanuit de richting Zeedijk de Nieuwmarkt op en begonnen in een ware stormloop de politieagenten met een regen van straatstenen te bekogelen. De agen ten moesten dekking zoeken in de stegen en straten aan de andere zij de van het plein, waar ze zich her groepeerden en vervolgens tot de te genaanval overgingen. Intussen waren minstens twee agen ten door de stenen geraakt. Een van hen kreeg er een recht in zijn ge zicht en bleef hevig bloedend lig gen. Dat gebeurde op de hoek van de Nieuwmarkt en de Koningsstraat. Bij de charges werden ook persfoto grafen, die er hun werk deden, weg geslagen. Tegen kwart voor elf waren in to taal vijf agenten en 1 sloper met verwondingen naar ziekenhuizen ge bracht. Het aantal arrestanten was opgelo pen tot 15. Allen werden in het hoofdbureau van politie opgesloten. Om kwart over elf meldde de politie, dat de ontruiming van de betrokken panden 'gestadig' doorging. Op de Nieuwmarkt had men de situatie 'aardig in de hand', aldus de politie. Een tot tranen toe beuogen mi nister Kissinger heeft gisteravond afscheid genomen van Israël. Hij moest aan zün „baas" in New York gaan vertellen, dat zUn vre desmissie in het Midden Oosten op niets was uitgelopen. Zün fa len heeft de spanning tussen Is raël en de Arabische wereld on middellijk doen toenemen. Presi dent Ford heeft inmiddels laten weten, dat Amerika „met ande ren" zal blüven trachten vrede te bereiken PAGINA 4 De Alkmaarder Vosmaer juichend in de lucht en doelman Van Be- veren verslagen op de grond. Het symboliseert de nieuwe stunt, waar AZ '67 gisteren voor zorgde. Na Ajax met 30 te hebben ver slagen en Feyenoord op 1—1 te hebben gehouden versloegen de Alkmaarders gisteren PSV met 2—-1. Opvallend was overigens dat de Eindhovenaren ondanks deneder- laag tevreden waren. Trainer Kees Rijvers: „AZ heeft geweldig ge speeld en omdat wü ook goed 18 PAGINA'S speelden werd het voor het pu bliek een grandioze pot. Dat we verloren was te danken aan twee wat ongelukkige momenten. De eerste keer dat Kees Kist scoorde had scheidsrechter Boosten niet tegen Strik maar vóór Strik moe ten fluiten. Maar afgezien daar van, PSV zit volgens mü toch dui- delyk in de lift en dat rs dan wel een winstpunt Feyenoord verspeelde één puntbü MW, dat een 2—0 voorsprong onbenullig prijs gaf en uiteinde lijk met 22 finishte. Invaller Lex Schoenmaker: „Bij 20 dacht ik, we kunnen beter de handdoek gooien". MVV-trainer Leo Can- jels merkte na afloop op: „Je kunt natuurlijk lopen zeuren dat we de zege hebben weggegeven, maar daaraan doe ik niet mee. Ik ben content, ook al weet ik dat de doelpunten van Feyenoord niet hadden mogen vallen." Ajax liep door de misstappen van Feyenoord en PSV één punt in. Het won met 3—0 van FC Utrecht dankzij drie goals van Ruud Geels. „Vrü spel" vandaag ook weer voor de biljarters, van wie Hans Vul- tink in Rotterdam duidelijk maak te dat hy bepaald nog niet aan het aftakelen is, zoals hier en daar al eens is gemompeld. Zaterdagavond wist hij zich al verzekerd van het wereldkampi oenschap 47/1. Bovendien eiste hü alle denkbare records in deze spel- soort voor zich op. Zo werd hij de eerste speler, die een party 47/1 in één beurt uitmaakte. Op regionaal voetbalniveau slaag de UVS er niet in meer dan één van de vele kansen tegen koplo per Rood Wit te benutten. De Amsterdammers, bü wie een spe ler uit het veld werd gestuurd, kwamen met het tiental nog op 1—1 PAGINA'S 11-18 Songfestival in Den Haag? SAIGON (AP) Een schip met 3000 varen gevlucht, is gekapseisd. Een Zuidvietnamese vluchtelingen uit woordvoerder van de legerleiding in Hue aan boord is vanmorgen vroeg Saigon heeft naderhand meegedeeld tijdens een hevige storm gezonken, dat 45 overlevenden zijn opgepikt, Een militaire woordvoerder in Da en naar Da Nang zijn gebracht. Nang de bestemming van het Het aantal vluchtelingen dat Hue vaartuig zei dat moest worden ge- veriaten heeft zou ongeveer 200.000 vreesd, dat niemand de ramp, die bedragen. Men reist per schip of via zich ongeveer 20 kilometer van Da land, maar degenen die de laatste Nang heeft afgespeeld, overleefde, route volgen zouden vast zijn komen Het schip zou zwaar overbelast zijn te zitten langs verkeersweg nr. 1, die geweest. De afstand van Hue naar door de Noordvietnamezen tussen Da Nang bedraagt ongeveer 80 kilo- Hue en Da Nang is afgesneden, meter. Tegen 12 uur vanochtend Hedenochtend kwamen per schip had men ongeveer 50 lijken gebor- 1,000 vluchtelingen te Da Nang aan. gen. Enige opvarenden vertelden A.P. Een grote sloep met zeventig Vlet- door de Noordvietnamezen en de namezen aan boord, die uit hun dor- Vietcong kort na vertrek met raket pen in de kustprovincie Binh Tug ten te zijn bestookt. Op de foto hét moment van triomf voor Teach-In zaterdagavond in Stockholm. Gisteravond is de win nende zanggroep uit Enschede een overweldigend welkom bereid op Schiphol. Een mensenmenigte was op de been, die deed denken aan de uitbundige Europa-Cup- taferelen van weleer. Intussen wordt achter de schermen alweer gewerkt aan het Eurovisie-zang feest van volgend jaar in ons land. Het lykt niet uitgesloten, dat de NOS voor Den Haag kiest met naast het Congresgebouw twee grote hotels. Als bezwaar geldt echter de volgens NOS-functio- narissen als "slecht" bestempelde akoestiek in het Congresgebouw PAGINA 5 Met schilden als paraplu's, gasmaskers op en ladders onder de arm gaan de gehelmde politie mensen één van de slooppanden binnen. PARIJS (AP) De Franse am bassadeur in Somalië, Jean Gueury, is gisteravond volgens het persbu reau A.F.P. ontvoerd. Het bureau dat een uitzending van radio-Mogadisjoe aanhaalde zei dat de ontvoerders de ambassadeur zouden vrijlaten als twee in Frank rijk gevangen zittende van terreur-? daden beschuldigde mannen worden losgelaten. Beiden zitten levens lang. De 57-jarige diplomaat werd gegre pen toen hij de kathedraal van Mo- gadisjoe verliet en in een auto ge sleurd die meteen wegreed. Daarbij werd geschoten op omstanders die probeerden Gueury te redden. LEIDEN Onlangs zijn van een kamer in het Leidse politiebureau twee antieke sierpistolen gestolen door een man, die indertijd voor een schoonmaakbedrijf het bureau schoonhield. De man was een paar weken geleden betrokken bij de in braak in het Voorschotense raad huis. De man is inmiddels aange houden en de pistolen hangen weer op hun plaats. Van politiezijde weixj vanmiddag ontkend dat het dienstpistolen zou den zijn, die nog in gebruik waren. „Er zat niets staatsgevaarlijks bü, maar u begrijpt dat zo"n bericht ge makkelijk kan worden verdraaid". Maartse buien Opklaringen, afgewisseld door enkele buien, ïuogeRjk met hagel of natte sneeuw. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde noordwestelijke wind. Minimum temperaturen om het vriespunt, maxima morgen omstreeks 6 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 25 MAART Zon op: 6.33 uur; onder: 19.01 uur. Maan op: 16.50 uur; onder: 5.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.25 en 13.47 uur, laagwater te 9.27 en 22.00 uur. AMSTERDAM (ANP) De grootste zorg van de politie was vanmiddag het opvangen van groepen roerige demonstranten, die op diverse plaatsen in de binnenstad het verkeer lam leg den. o.m. op het Muntplein en de Dam. Met de grootste groep, die aan groeide tot ver boven de duizend deelnemers, kwam het kort na 1 uur tot een heftig treffen op een smalle brug over de Krom- boomssloot, waar de grens ligt van het afgezette gedeelte van de Nieuwmarktbuurt. In grote massa optrekkend za gen de demonstranten zich de weg versperd door een peloton van de mobiele eenheid, ver sterkt met marechaussees. Des alniettemin poogden de demon stranten zich een doorgang te forceren. Dat lukte echter niet. Zü werden eerst met de wapen stok afgeweerd en vervolgens arriveerde een waterwerpcr van de politie, die de volle water straal op de menigte zette. Tot verbazing van de agenten lieten de demonstranten zich daardoor niet op de vlucht ja gen. Zij weken geen duimbreed. Vanavond om 6 uur begint vacaturebank HILVERSUM Vanavond na nieuws en reclame van zes uur op Hilversum 3 zal de NOS-radio star ten met het programma "vacatu rebank". Via de radio zal dan een greep worden gedaan uit de onge veer 40.000 open banen, die bij de arbeidsbureau's bekend zijn. Elke werkdag zal het programma op deze tijd en via deze zender te horen zijn. De NOS werkt hierbij sa men met het ministerie van Sociale Zaken, dat voor elke uitzending met een nieuwe keus uit de vacatures komt. Van de ongeveer 40 verschillende banen, die in elke uitzending wor den genoemd, zal er per dag gemid deld één afkomstig zijn van het Ar; beidsbureau Leiden, terwijl de GAB's in Lisse en Alphen gemiddeld één baan per week toegewezen hebben gekregen. Op het ogenblik zün er bijna 700 vacatures in het gebied van het Leidse Arbeidsbureau. GAB- directeur M. H. v.d. Wege heeft wel vertrouwen in de radiovacature bank. "Ik geloof dat het een erg goed initiatief is", aldus de heer Van der Wege, "maar in de praktijk zal moeten blijken in hoeverre het aan de verwachtingen voldoet"» De opposant is heel wat minder goed beschermd tegen gas, water en geweld dan de politiemannen Wellicht één voor u? klaar bij de afdeling Bel de volgende werkdag Voorlichting van het Minis- het Arbeidsbureau, dat de terie van Sociale Zaken, baan aanbiedt. Daar kan men Zeestraat 71A, Den Haag. u meer inlichtingen geven. Tel: 070-608525, Een telefoonlijst van de bereikbaar tot een uur na de Arbeidsbureaus ligt voor- uitzending. Een goed beschermde politie agent filmt alles.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1