hailand: betere 'betrekkingen met buurlanden Portugese CDS trekt zich wellicht terug CIA opende twintig jaar lang illegaal poststukken mizu rerorientatie buitenlands beleid Monarchie Ethiopië na 3000 jaar afgeschaft in vogelvlucht ÏJJjjjQJP in vogelvlucht Terreur in Argentinië keukens M [ATERDAG 22 MAART 1975 WASHINGTON (Reuter, DPA, AP) Een voormalige agent van de Amerikaanse geheime dienst (CIA) heeft voor een con grescommissie verklaard, dat de CIA gedurende twintig jaar on wettig poststukken heeft geopend, en dat hoge regeringsfunctionaris sen dat wisten. Blijkens een bekendmaking van de juridische ondercommissie voor de burgerlijke vrijheiden van het Huis van Afgevaardigden, heeft een hoofdinspecteur van de posterijen, Lotter, begin deze maand verklaard dat deze illega le actie duurde van 1953 tot 1973. In het begin van de Jaren zeven tig had hij gepoogd er een eind aan te maken, maar de toenma lige directeur van de CIA Helms en hoge PTT-ambtenaren hadden opdracht gegeven door te gaan. Regeringsfunctionarissen had den toen verklaard, dat het pro ject bijzonder waardevol was, voor het verzamelen van inlichtin gen in het buitenland. Volgens Cotter werden voornamelijk brie ven naar en van de Sowjet-Unie geopend. Eerder had de tegenwoordige lei der van de CIA, Colby, voor het congres verklaard dat zijn organi satie post van Amerikanen had geopend, als onderdeel van het ver zamelen van gegevens uit het buitenland. Hij zei toen dat men met dit werk was opgehouden. Cotter deelde mee dat hij aan het hoofd stond van een afdeling van de CIA bij de posterijen. Hij was van oordeel geweest, dat de minis ter van Justitie van het openen van de poststukken wist en het een uitstekend project vond. President Ford zal zijn Juridi sche adviseur Buchen benoemen, tot opper-commissaris voor de coördinatie van de verschillen de onderzoeken, die zich met de Amerikaanse geheime dienst CIA bezig houden. Van deze benoeming werd giste ren vernomen van bevoegde zij de van het Witte Huis. Zij is naar het oordeel van de president, noodzakelijk om klaarheid te scheppen in de wirwar van de of ficiële onderzoeken. De commissie-Rockefeller gaat sinds het begin van dit Jaar na in hoeverre de beschuldigingen hout snijden, dat de CIA zich op last van de regering met de bin nenlandse politiek heeft be moeid. De commissie heeft kort geleden haar werkzaamheid ook uitgestrekt tot de beschuldigin gen, dat de CIA plannen bespro ken heeft tot het uit de weg rui men van buitenlandse staatshoof den. Onderzeeboot Inmiddels hebben verscheidene commissies van het congres de wens te kennen gegeven, het ge val van de sensationele berging v een SowJ et-onderzeeboot in de Stille Oceaan te willen onderzoe ken. CIA heeft uit de gezonken Russische onderzeeëer twee tor pedo's met kernlading geborgen, zo meldt de Washington Post. Uit kringen van de CIA wordt ge meld dat de spectaculaire ber gingsoperatie "ongelooflijke din gen" heeft opgeleverd. De operatie zou een volledig succes zijn geworden. In tegen stelling tot eerdere berichten zou de hele, in 1968 gezonken onder zeeër, van de zeebodem zijn ge haald. In dat geval zouden de Amerikanen ook decodeerappara- tuur en code-aanwijzingen in han den hebben gekregen. Met behulp daarvan was het achteraf moge lijk geworden grote stukken van het geheime Russische radiover keer uit de jaren van de koude oorlog te ontcijferen, en een be ter inzicht te krijgen in de toen malige plannen van de Sowjet- Unie. CIA-functionarissen wezen verwijten van de hand dat de kos ten van de operatie, 350 miljoen dollar, in geen verhouding stonden tot het nut ervan. Zelfs verouder de kernkoppen kunnen ons 'n in zicht van onschatbare waarde ge ven in de Russische technologie, zo zeggen ze. De poging van de CIA om het Jaren geleden gezonken Sowjet- onderzeeboot te lichten heeft iets in zich van een potentieel u2 inci dent maar zal zich vermoedelijk niet ontwikkelen tot een diploma tiek probleem van grote afmetin gen, aldus is in officiële kringen gezegd. De u2 was het Amerikaanse spio- nagevliegtuig dat in 1960 boven de Sowjet-Unie was neergehaald. De piloot werd gevangen geno- Het gevolg van het incident was het afzeggen door de Sowjet-Unie van het voorgenomen onderhoud tussen president Eisenhower en partyleider Chroestjew. Verbod op bouw kerncentrale WYHL (UPI) —Een rechtbank in het Duitse Wyhl heeft duizenden be togers tegen vervuiling in het geiyk gesteld en de bouw van een kerncen trale daar verboden. De maatschap- pij die de centrale wil bouwen heeft ai gezegd in hoger beroep te gaan. De bewoners van de streek vrezen vervuiling van him wüngaarden door ae centrale en brachten de zaak voor de rechter. Kort geleden werd het terrein waar men de centrale wil bouwen door en- aelc honderden tegenstanders bezet. De politie verwijderde de betogers, en richtte versperringen op, maar tinnen enkele dagen kwamen de te- genstanlers met duizenden terug haalden de afzettingen neer en be zetten het terrein opnieuw. Hangen de de uitspraak van de rechter staak te de constructiemaatschappU de voorbereidingen. i.<U tANGKOK (AP) De nieuwe regering van Thailand zal streven naar betere be dekkingen met Noord-Vjetnam en China, aldus blijkt uit een verklaring die minister buitenlandse zaken Choonhaven gisteren heeft afgelegd. "Laten wi] het verleden vergeten maakt maar uit verklaringen van i de dag van morgen denken", leden van de nieuwe regering valt 't de vooravond volgende te concluderen: ran de natio- De terugtrekking van de 25.000 in iarin het bui- Thailand gestationeerde militairen Thailand zal alsmede van de 350 vliegtuigen [ldus de minister vergadering tale veiligheidsraad i jenlandse beleid van torden besproken. Nu de regeringen van Zuid-Viet- tam en Cambodja in felle strijd zijn ewikkeld met de communisten lijkt plomatieke betrekkingen met n heroriëntatie van het Thailand- Chinese volksrepubliek worden buitenlands beleid geboden. Tot nu toe hebben de ontwikke len in Zuid-Vietnam, Cambodja bf Laos slechts weinig invloed uit- vestiging loefend in Thailand. De Thaise po- kingen; zijn te zeer gewikkeld geweest naar Zuid-Vietnam en vrijwilligers naar Laos om daar tegen de commu nisten te vechten. Cambodja ontving materiële steun. Als tegenprestatie ontving Thai land uitgebreide militaire hulp de Amerikaanse luchtmacht zal bin- de Verenigde Staten, alsmede de Nieuwe staatsvorm onduidelijk ADDIS ABEBA (Reuter, AP) Het linkse militaire bewind in Ethio- pió heeft gisteren de afschaffing van de 3000 jaar oude monarchie gepro clameerd. Daarmee werd een besluit van de militaire raad van september vorig Jaar, waarin kroonprins Asfa Wossen tot troonopvolger werd be noemd. ongedaan gemaakt. Het volk moet besluiten volgens welk stelsel Ethiopië in de toekomst geregeerd zal worden, aldus de proclamatie. De 58-Jarige Asfa Wossen werd drie dagen na de afzetting van keizer Haile Selassie uitgenodigd naar Ethiopië te komen om tot koning ge kroond te worden. Hij gaf aan die uitnodiging geen gevolg. In de be kendmaking van gisteren staat dat de verantwoordelijkheid is door de militaire raad als zodanig benoemd. Het is evenmin bekend hoe en wanneer het volk zich zal kunnen uitspreken over de nieuwe staats vorm. Uit eerdere militaire verkla ringen kon worden afgeleid dat er wordt gedacht aan een één-partij stelsel, zoals dat in vele Afrikaanse staten geldt, waarbij het volk in de politieke besluitvorming zou kunnen participeren. Deze ene partij zou dan de socialistische directieven van de militaire raad verder in de prak tijk moeten brengen. Het is ook niet duidelijk of de mi litairen van plan zijn een dominee rende rol te blijven spelen, of dat zi| de politiek aan burgers zullen over- clamaties kan worden afgeleid dat zij het leiderschap van de natie op zijn dat laatste niet van plan zijn. schouders te nemen". Asfa Wossen wordt in Zwitserland behandeld sinds hij in 1972 door een beroerte werd getroffen. Ook de titels van prins en prinses en de daaraan ver bonden voorrechten, zijn afgeschaft. Waarnemers zien de bekendmaking als de inleiding tot de uitroeping van i socialistische republiek. Met het besluit een eind gekomen aan een van de oudste dynastieën, die teruggaat tot de bijbelse koningin van Sheba. Voedselhulp voor Voor-Indië De bestuursraad van het wereldvoed- De militaire raad'gaf geen bijzon- telprogramma heeft een programma waarborg dat de veiligheid i nen een jaar moeten geschieden; Nog dit jaar zullen volledige di- lsnd niet zou worden geschonden. Maar de terugtrekking Thai- de funktionaris die de groten- India, Bangla Desj, Pakistan en Sri deels representatieve taak zal over- Lanka goedgekeurd. Er zal ongeveer nemen van het waarnemende staats- 300.000 ton voedsel worden gezon- hoofd, generaal Teferi Benti. Deze den. geknoopt; Onderhandelingen zullen begin nen met Noord-Vietnam over de diplomatieke betrek- Gestreefd zal worden onderlinge geschillen dan dat zij betrekkingen met de communistisch- •ote aandacht hebben kunnen be teden aan wat in de buurlanden ebeurde. Maar met het vooruitzicht van >or communisten beheerste rege ngen in Cambodja, Zuid-Vietnam .1 Laos en een groeiende communis- Diplomalten ische oppositie in eigen land lijkt koers die Thailand kan varen auwkeurig bepaald. 111CUÏVC Ö1UU De regering heeft het buitenland- aMm heeft neutrale regering van Laos. Stopzetting zal worden gevraagd bracht, van de luchtbrug naar Cambodja vanaf Amerikaanse bases in Thai land. Verenigde Staten uit Vietnam e: besluiten van het Amerikaanse con gres de hulp aan Laos en Cambod ja stop te zetten hebben de situatie in Indo-China grondig gewyzigd. In Thailand zelf werd door de betere studentenopstanden van eind 1973 het harde generaalsbewind aan het wankelen en ten slotte ten val ge- te Geen inmenging Premier Kukrit heeft gisteren verklaard dat Thailand onmiddellijk de opleiding van Cambodjaanse mi di- litairen zal staken aangezien "wij een niet willen beschuldigd worden van situatie kunnen aanpassen", inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van Cambodja". Kukrit verklaarde dit na afloop van de vergadering van de natio nale veiligheidsraad, die ook werd Met haar hoofd vol shampoo poseert de 17-jarige Julie Ann Corps hier voor de fotograaf. De aantrekkelijke Miss Southampton was zich aan het voorbereiden op haar "grote nacht" de finale van de Miss Eng eland-wedstrijd, die gisteravond in Londen werd gehouden. ADVERTENTIE Enige conservatieve partij Louis de Funes had hartaanval PARIJS (ANP) De Franse acteur Louis de Funes, een van de bekendse komieken van het witte doek, is gisteravond na een hartaanval in een ziekenhuis in Parijs opgenomen. De artsen verklaarden dat de toestand van de 60-jarige patiënt geen aanlei ding geeft tot grote ongerustheid In de afgelopen vijftien jaar hebben alleen al in Frankryk zijn films meer dan 100 miljoen bezoekers getrokken. De rolprent „La grande Vadrouille" (de grote boemelaar), waarin hij samen met wijlen Bourvil optrad be tekende een record met 15 mil joen bioscoopbezoekers. westerse verklaard. „Een oud spreekwoord zegt dat zij kunnen buigen als een rietstengel in de wind. Ja, en wij we stengel dan ook mee moeten buigen", velhebbers van Tot nu toe toonden de Thailanders macht en marine, zich sterk pro-Amerikaans en anti- De opmars van communistisch. Zij verleenden landmacht, lucht- werden de bombardementen op krit. "Ik geloof niet dat de oorlog in LISSABON (UPI) De leider Leidende figuren uit het CDS zijn mocratie" zal komen. "Het zal niet van het CDS (sociaal en democra tisch centrum), de enige conserva tieve partij die meedoet aan de Por- toekomst van de partij. Freitas do democratische Portugal van mor- tugese verkiezingen, heeft gezegd Amaral zei dat niet de ultralinkse gen. Het fundamentele verschil van dat zijn partij zich mogelijk zal splintergroepen, maar de officiële mening tussen de communistische en moeten terugtrekken uit de verkie- communistische partij en de ver- socialistische party vloeit voort uit zingsstrijd. Volgens partijleider Frei- wante MDP (Portugese democrati- het feit dat de socialisten denken tas do Amaral dreigen de communis- sche beweging) verantwoordelyk dat een democratische vrijheid Noord-Vietnam uitgevoerd. Thailand zond 12.000 militairen Thailand", verklaarde de premier. Cambodja zich zal uitbreiden tot We Spanje kent,Kent Osborne sherry de dreigementen tegen de Westeuropees model in Portugal mo- CDS-kandidaten te ontvoeren. "We CDS kandidaten. Sommige kandida- gelijk is. Naar ons inzicht is een der gelijk democratisch, stelsel on verenigbaar met de macht van de In een interview met een Algerijn- monopolies en de grootgrondbezit- ;e persbureau heeft de communisti- ters", aldus CunhaL sche partijleider Cunhal gezegd dat A er in Portugal geen "bourgeois-de- /AZOren De Amerikaanse minister van Bui- t&ir een aantrekkeiyk vooruitzicht, tenlandse Zaken, Kissinger, heeft het Bovendien zou Israël een uitkykpost verre van gemakkeiyk nu hy, met verliezen, waardoor het niet tijdig zyn "shuttle diplomacy" in het Mid- voorbereidingen van een Egyptische tekens by Kissingers ruilplannen, zo- dele, Er zyn trouwens nog andere vraag- Alice Cooper niet welkom Cairo door Israël te nopen de oorlog te beëindigen en hy is nu actief in richting, die Egypte, althans ten in het bezit van verloren den-Oosten, Egypte en Israël tot een aanval zou kunnen ontdekken. En als het al of niet demilitariseren van gebied stelt. Met de rest van de Ara- ruiltransactie tracht over te halen, voorts zou het afstaan van die pas- de door Israël te ontruimen gebieden, bische wereld onderhoudt Washing- Als Israël beXangryk» posities in de sen het hart van de Sinaï tot een ge- Sin aï afstaat, kan het van Cairo in makkeiyke prooi kunnen maken, al een of andere vorm een toezegging evenmin aanlokkelijk omdat Israël van vrede en veiligheid krijgen. Maar grote plannen met dit gebied heeft, een dergeiyke regeling stuit in beide Er is nameiyk een onderaards reser- landen èn daarbuiten op tegen- voir van 200 miljard kubieke meter Ulnie. Hoe denkt X Kremlin kanting: in Egypte (en in andere water ontdekt, dat de mogeiykhedd eventuele resultaat Arabische landen) van de zyde Portugal geen "bourgeois-de leen Irak BUENOS AIRES (Reuter) In het al of niet voortduren van de Ara- voer*vai^Israëlische goederen door invloed van het Kremlin, dat ook jje Argentijnse badplaats^Mar del m^D(J^ hiJ het Suezkanaal. Een belangrijk fa- steun verleent MM MË eet is ook de houding van de Sowjet- De Amerikaanse senator Buckley heeft gezegd dat de Verenigde Sta ten er via de NAVO voor moeten zor gen dat de Portugese Azoren niet onder controle van de Sowjet-Unie komen. Gebruik van militair geweld moet worden overwogen als een van de mogelijkheden om dat te verhin deren, aldus Buckley. Als de verenig de chefs van staven niet een of an der plan daarvoor hebben opgesteld, dienen ze ontslagen te worden, zo het gen deelnemen t de Palestynen, Plata gisteren vijf met kogels hun eis, dat zy zouden mo- doorzeefde lijken gevonden. In de besprekingen havenstad Bahia Blanca werden CANBERRA (Reuter) De Ame- ■ikaanse pop-entertainer Alice Coo ler hoeft geen toegang tot Austra- ië te vragen, want hij is niet wel kom. zo heeft minister van Immi- itie Cameron in Canberra ver- iklaard. een commentaar op ee bericht dat Cooper Australië zoeken, zei Cameron dat de zanger waardevolle stellingen, met otcuuuioc .au Kissingers over het Midden-Oosten in Genève. politie-officier en een r ooms-ka tho- INHHI «urnen/ revu w schept er een miljoen mensen te ves- bedryvigheid? Terecht schreef de Moskou zou niets liever zien dan een |jeke Priester doodgeschoten. Ver hen die Israël van de kaart willen tigen. Ook is de Sinaï ryk aan bo- "U.S. News World Report" dezer mislukking van Kissingers reis-di- der werd in een uitgebrand autowrak - Jhdt overleg dan in In Buenos Aires een verkoold lir ruil, die neerkomt op het afstaan spreekt vanzelf, dat Israël voor zyn van belangryke strategische posities verdere ontwikkeling zeer gebaat demschattenkoper, yzer, fosfaat, dagen, dat Amerika en de Sow jet- plomatie - zink, lood, mangaan en kolen. Het Unie, ondanks de "détente" (ont- Zwitserland voort te zetten. Het re- chaam gevonden. Buckley drong er by de Ameri kaanse minister van Buitenlandse zaken Kissinger op aan onmiddellijk uit het midden-oosten terug te keren naar Washington "voor spoedeisend overleg en besluiten". Buckley wilde ook een militaire interventie in Portugal zelf, i kent er nameiyk op, dat het in Ge- De in Tsjecho-Slowakije geboren het zou komen tot een communisti- wei weer vat zal kunnen krij- 5C-jarige priester Borgniak werd in sche machtsovername, niet uitslui- papieren garantie, die zyn met een akkoord, dat een einde vloed gewikkeld zyn. Het Midden- gen op de Arabieren en Amerika Bahia Blanca op 600 kilometer ten tea Bij ver~ maar al te gemakkeiyk ongedaan ge maakt zou kunnen wordea Zou er pers- dan toch weer een conflict dreigen, be- dan zou Israël, door het verlies van de Golf van Suez nog tieke Arabieren, het toneel Bel hij. „Ik ga niet iemand toelaten Rodeis die een verkeerde invloed zou kun nen uitoefenen op de jongeren en ÜJ die geestelijk niet sterk staan" kwart van zyn oliebehoefte kunnen huis, omdat het dan zónder het be dekken, maar de voorraden zouden nogal beperkt zyn. Zwaarder weegt, tijdens zijn optreden poppen toinkt. Dat is een ziekelijke neiging". maakt aan de bedreiging van zyn grenzen. Maar, zo vragen de critici van Israëls regeringsbeleid zich af, strekt zo'n garantie zich ook uit tot singer erin slagen Israël de Golanhoogte by Syrië? En wat is gebied dat zyn voordelige positie zal kunnen zuidwesten van Buenos Aires uit olie, maar is ook strate- ontnemen. Vele deskundigen vrezen s°bool gesleept en doodgeschoten, de beschikking krijgen c belang. En zou Kis- echter, dat het dan tot een nieuwe Zijn belagers staken het schoolge- uiterst strategische marine-basis ster- bouw, genoemd naar Paus Johannes het zóu oEgypte oorlog met Israël komt, met verzoening te brengen, dan ke toeneming van het gevaar dat de daarna in brand. Chambrettes militaire achterstand geconfron- de waarde van een toezegging als de kan het Kremlin zyn invloed in Cai- twee super-mogendheden daarin be- slaapzalen werden vernield. Borg- de Middellandse Zee te opereren, al- enkele Jaren trokken raken Het is dus duidelyk, niak lS, voorshands dat de resultaten van de thans k>- tuut. conrector van het insti- dus Buckley. - wel afschryven Zo omstreeks 1970 pende ontwikkeling niet alleen voor 15 k 20.000 Sowjetrussische militairen in Egypte, die de beschik king hadden over een heel net Israël zeker ook v sooniyk en niet minder van de genoemde passen militair lucht- en vlootbases. Egypte was na- enigde Staten. President Sadats po- veel kwetöbaarder positie zou genoeg een Sowjetrussisch bolwerk litieke positie, zo schreef de "New vluchtten. Al eerder was de 37-jarige poli- belang zijn, tie-officier Jose Ramos doodgescho- Kissinger per- ten toen hij met zijn vrouw en zoon de Ver- van elf thuiskwam. De zoon werd been gewond. De daders nadien York Times" onlangs, kan by een De doden in Mar del Plata, op 400 wel door de legering van V.N.-troe- pen, zou de beoogde ruil minder vitale betekenis voor Is- aantrekkeiyk kunnen maken. Wat zwaaide om naar Washington, de Kerkdiefstal Tot grote veront- dat het opgeven van Aboe Rodei6 de verkeren. Alleen een solide garantie in het Midden-Oosten, waardiging van de Romeinen is een Egyptische strydkrachten veel dich- van Amerika, hetzy rechtstreeks dan is Amerika erin geslaagd zyn positie regeling met Israël in gevaar komen, kilometer ten zuiden diefstal gepleegd in de kerk van Sant'Andrea delle Fratte in het cen- trum van Rome. Van een Mariabeeld Sinaï is werden een diamanten diadeem een paarlencollier weggenomen. Hun En dan zyn er de Mitla- waarde wordt geschat op 500 miljoen passen, die Israël re. geven. Maar dan Het is de twintigste kerkdiefstal in front Italië sinds 1 Januari. raëls toegang tot de Indische Oceaan, wy afstaan, aldus de tegenstanders Russen moesten het land verlaten de Arabische wereld aanzieniyk zoals ook Israël door zo'n akkoord Aires, zijn te versterken; Egypte, onder Sadat, militaire risico's zou lopen. "Maar", zijn twee zo voegde het blad eraan toe, "zou den de pogingen van Kissinger mis- Kissingers bemidde- de Sowjetrussische bases werden ge- lukken, dan zouden de politieke Buenos vakbondsman en een man die tevo- uit zijn huis was ontvoerd en een man wiens stoffelijk overschot werd aangetroffen op het dak van zijn dienen op te lingsactiviteit, is essentieel, en wat sloten. Die koersverandering bleek militaire risico's veel groter zyn, voor ning. Het dodental in de politieke TWINTIG PROCENT KORTING OP 'N KEUKEN. DAT TIKT LEKKER AAN! 140 tot 400 kilometer Israëls Sinaï- wy ervoor ln ruil krygen kan door achteraf lengd worden, financieel noch mili- nul gereduceerd worden. l onverwachte kritieke situatie tot Egyptenaren, want Kissinger vernederende slag voor voor de wereld misdaden in Argentinië sinds 1 Ja nuari is ermee gestegen tot min- RL stens 9&

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9