Als u deel K nog niet heeft: RRO: Aanwijzen toekomstige ouwplaatsen „paniekvoetbal" Buitenom Binnendoor In Zuid-Holland geen beslissingen forceren Geen schoolgeld meer voor kleuterscholen Meer erkenning voor gewetensbezwaren tegen dienstplicht Ministerie van Verkeer en Waterstaat kTERDAG 22 MAART 1975 EIDEN/DEN HAAG „Paniekvoetbal": zo noemde de rovi'nciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening Zuid-Hol- "•jnd gisteren het onlangs gepubliceerde studierapport, Laari'n onder meer Zoeterwoude en Voorhout worden ge kiemd als geschikte plaatsen om in de toekomst grote aan- IJlen nieuwe woningen te bouwen. De PRRO trok fel van a, per tegen de opstellers van het rapport: de Provinciaal planologische Dienst. Zij werd ervan beschuldigd beledds- joornemens te presenteren, die onvoldoende hard gemaakt ijn. Bovendien zijn de ideeën gelan- erd zonder enige inspraak van de volking of de betrokken gemeenten, rwijl geen of onvoldoende rekening gehouden met de ruimtelijke or- V Ining. De bevolkingsontwikkeling en werkgelegenheid. De PRRO vindt 1 dan ook gewenst, dat op kor- termijn geen beslissingen worden forceerd over nieuwe bouwplaat- i. terwijl de woningbouw daar pas lel later of helemaal niet kan wor- begonnen. i een motie, die binnenkort aan edeputeerde Staten van Zuid-Hol- «rd wordt gestuurd, wordt naast de- k kritiek, gepleit voor een afstem- *len van het Zuidhollandse woning - uwbeleid op dat van het rijk, ter- jl de PRRO vindt dat in de toe- mstvisie ook de ontwikkelingen n het openmiddengebied het n. „groene hart"), en het zuidelijk oostelijk deel van de provincie pet worden betrokken. Vakbondsvertegenwoordiger W. <NVV) stelde gisteren vast r functioneel gebouwd moet wor- ook in een periode van grote irkloosheid. „We kunnen niet maar kraak woningen neerzetten, want lopen we het risico, dat de men- TH-Delft blijft erbij: geen Kalkarheffing DELFT (GP) De Hogeschool - lad van de TH in Delft handhaaft |n principiële bezwaren tegen de tlkarheffing en zal voorlopig niet italen. De raad gaat tegen de be- hikking van de minister van Eco- Jbmische Zaken in beroep bij Raad van State. De bewindsman id de TH aangezegd. dat zij geen nik kan maken van de onthef- regeling omdat zij geen natuur- ik persoon, maar een rechtspersoon Maar de TH vindt, dat zij even- •1 recht heeft, te behoren tot de en die gemoedsbezwaren tegen de 'ing hebben en acht zich getrof- door rechtsongelijkheid. jollen Uyl: ,*n ^Geen boycot van j^aoedi-Arabië' 1 DEN HAAG (SP) Premier Den }yl verwacht geen boycot van Saoe- J-Arabië tegen Nederland. In bepaal politieke kringen werd over een vcot gesproken als reactie op de [eigering van minister Van der Stoel Buitenlandse Zaken) naar Saoedi- rablë te gaan, nu dit land joodse •urnalisten niet wil toelaten. Den .fyl verklaarde gisteravond: „Er is n enkele aanwilzing voor een boy- Integendeel, Saoedi-Arabië lijkt r ons standpunt begrip te heb- en er niet willen wonen. Uit een oog punt van werkgelegenheid is dat nog veel ongunstiger. De raad moet er voor waken dat er geen woningen gebouwd worden zonder inspraak en zonder een behoorlijk onderzoek naar behoefte en realiseringsmogelijk heden", vulde de heer A. G. Fort- tuin (Landbouwschap) aan. De heer L. VerweiJ (Werkgevers verbonden) vond dat de aangewezen groeikernen eerst hun taken maar moeten vervullen en dat er dan pas gekeken zou moeten worden of er nog nieuwe bouwlokaties in Zuid- Holland nodig zijn. „Bij het aanwij zen van deze gebieden moet zeker rekening worden gehouden met be staande infrastructuur (wegen, open baar vervoer e.d.). Hij constateerde dat de PPD een aantal gebieden heeft aangewezen, dce uit milieuoogpunt fraai natuur gebied) of uit economisch oogpunt (dure grond met hoge verwervings kosten) niet direct voor de hand lig gen. „Er liggen in het westelijk deel van de provincie nog onrendabele gebieden die eerder in aanmerking komen", aldus de heer VerweiJ. In die verband noemde hij het ge bied tussen Leiden en Alphen waar landerijen liggen die nu al door sneden worden door de spoorlijn en straks helemaal onrendabel wor den wanneer de Rijksweg 11 daar zal worden aangelegd. „Dan is daar geen enkele bedrijf meer te exploiteren. Er ligt dus een strook grond die onrendabel is, maar wel goed wordt ontsloten door een autoweg (RW 11) en een spoorlijn (Leiden-Utrecht)". Volgens de heer Verweij moet het mogelijk zijn in de omgeving van Hazerswoude bouwplaatsen voor 40.000 tot 60.000 woningen te creee ren. „Cijfers zullen moeten uitwij zen of dat ook werkelijk nodig is. Helaas wordt in de nota van de PPD nauwelijks of geen rekening gehouden met dergelijke gebieden". Landbouwschapvertegenwoordiger A. G. Fortuin distantieerde zich la ter van de kwalificatie „onrendabel" voor het betrokkeng ebied. Drs. J. T. Bergstra (namens N.S.) vond, dat in de nota de keuze is bepaald aan de hand van onduidelijke ramin gen. „Al moeten we aannemen, dat er niet zover misgekleund is, dat er in de toekomst toch wel iets zal moeten gebeuren. Het mogen echter niet zo danige Ingrepen worden, dat zo'n bouwlokatie helemaal afgebouwd moet worden om goed te kunnen functioneren. Je zult moeten kiezen voor die lokaties waar je klein kunt beginnen en waar je in principe elk ogenblik moet kunnen stoppen". De kritiek van het PRRO-lid For tuin richtte zich met name op het feit, dat de PPD de bestaande vlieg velden Valkenburg en Ypenburg ken nelijk als heilige koeien beschouwt. „De samenstellers hebben zich niet afgevraagd of er in de overvolle randstad nog wel ruimte is voor de ze vliegvelden, maar zijn er sim pelweg vanuit gegaan, dat woning bouw in de onmiddellijk omgeving niet mogelijk is in verband met de geluidsoverlast". Tenslotte hield hij een pleidooi voor de totstandkoming van een wet op de standsvernieuwing. „Openvallen de plaatsen in oude steden moeten in principe weer benut worden voor woningbouw", aldus de heer Fortuin. Terwijl de hoogleraren van de Utrechtse universiteit in hun zwarte toga's de Domkerk bin nenschreden om de dies natalis v. d. universiteit te vieren, heb ben gisteren op het Domplein ruim 300 witgejaste diergenees- kundestudenten gedemon- steerd voor een betere exa menregeling. Aan rector magnificus prof. S. J. Groenman is een petitie aan geboden namens alle vijfdejaars studenten met vijf eisen: redelij ke herkansingsmogelijkheden, langere geldigheidsduur van de tentamens, voldoende voorberei dingstijd voor de examens, gelij ke kansen bij deelname aan de examens en voldoende tijd voor maatschappelijke en culture le vorming. DEN HAAG —Het schoolgeld voor kleuteronderwijs wordt met ingang van 1 augustus afgeschaft. Ook wordt de leeftijd waarop kleuters naar school kunnen omlaag ge bracht. Het afschaffen van het schoolgeld betekent voor het rijk een inkomsten derving van ongeveer 22 miljoen gulden per jaar. De verlaging van de leeftijd geldt voor kinderen die voor 1 oktober Ja rig zijn en vier jaar worden. Zij kun nen in de voorafgaande maanden DEN HAAG (SP) Jongens met gewetensbezwaren tegen militaire dienst krijgen van het kabinet-Den Uyl een grotere kans op erkenning. Als zij van de dienstplicht worden ontslagen, moeten zij wel vervan gende dienst doen: in tijdsduur ge meten éénderde keer zolang als de gewone diensttijd had geduurd, maar tenminste achttien maanden. In de wet gewetensbezwaren zul len in een nieuw artikel de gron den warden opgesomd, waar men zijn gewetensbezwaar aan kan ophangen: bezwaar tegen geweld, gebruik van wapens in het algemeen of een be paald wapen, zoals een atoomwapen, of het bombarderen van open ste den, bezwaar tegen verrichtingen van de krijgsmacht die in strijd zijn met internationaal recht; dit geldt ook voor een militair bondgenootschap als de NAVO, bezwaar tegen de NAVO als zo danig wordt niet erkend, maar wel bijvoorbeeld het in strijd met het internationaal recht handelen van een bondgenoot van Nederland in de NAVO. Staatssecretaris C. J. J. van Lent van Defensie zei in een toelichting, dat politieke bezwaren tegen de krijgsmacht mogelijk als gewetens bezwaren erkend kunnen worden. Volgens Van Lent zal men bij de keuring voor militaire dienstplicht een standaardformulier kunnen krij gen, waarop men het gewetensbe zwaar kenbaar kan maken. Pas als de minister van Defensie dit bezwaar heeft aanvaard kan men zich als erkend gewetensbezwaarde beschou- augustus en september al naar school. Het is nog niet bekend of de verla ging al voor het komende school jaar geldt, omdat eerst nog enkele wetswijzigingen voor het kleuteron derwijs moeten worden doorgevoerd. Gaat de verlaging dit jaar wel door dan is er een extra-toeloop van onge veer 21.00 kleuters. Minister Van Kemenade (Onder wijs) wil de verlaging doorvoeren, omdat is gebleken dat kleuters die vroeg naar school gaan later min der moeilijkheden ondervinden op de lagere school. KLM kan wel licht op Seoel vliegen DEN HAAG (SP) Waarschijn lijk zal spoedig een Nederlands- Zuidkoreaans luchtvaartverdrag tot stand komen. De KLM zou daarbij het recht krijgen de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel aan te doen. De Zuidkoreaanse luchtvaartmaat schappij zou van Parijs naar Am sterdam kunnen vliegen. Minister Van der Stoel (Buiten landse Zaken) heeft over een derge lijk verdrag gisteren in Den Haag gepraat met zijn Zuidkoreaanse ambtgenoot Kim Dong Yo. In mei zal in Den Haag voor het eerst de gemengd Nederlands Zuidkoreaanse commissie bijeenkomen, die econo mische samenwerking bespreekt. De laatste twee tot drie jaar is de han del tussen belde landen aanzienlijk toegenomen. Tal van grote bedrij ven hebben interesse getoond voor investeringen in Zuid-Korea. ADVERTENTIE 14 April a.s. moet iedere automobilist kentekenbewijs deel III op de voorruit hebben zitten. Mocht u op dit moment deel IH nog niet ontvangen hebben, dan geldt onderstaande regeling. Heeft u nog niet betaald Ga dan vóór 11 april naar liet postkantoor, toon deel I en II van uw kentekenbewijs en uw legitimatiebewijs, betaal f 17,50 en u krijgt uw deel III direkt uitgereikt. U kunt ook iemand anders uw deel III laten balen. Hij/zij moet dan, behalve uw kentekenbewijs deel I en legitimatiebewijs, ook zijn/haar eigen legitimatiebewijs meebrengen. Heeft u al wel betaald? Heeft u een correcte accept-giro betaald vóór 17 maart? Ga dan vanaf 2 april naar het postkantoor. Neem deel I en II van uw kentekenbewijs, een legitimatie en ook het bewijs van betaling mee. Op het postkantoor kunt u dan deel IILverkrijgen. Ook in dit geval mag u een ander sturen. Publikatievanhet Bij welk postkantoor moet u zijn? Er zijn 300 postkantoren aangewezen voor de afhandeling van deel III. Weet u niet welk postkantoor dat in üw omgeving is? Bel dan gratis 0017.Daar vertellen ze't u meteen. Nog één verzoek. Kom liever niet op koopavond naar het postkantoor. Op zaterdag is het loket kentekenbewijzen voor de afgifte van deel III gesloteik Boerenkool (1) Met de voorgebakken neiging om Ingewikkelde zaken tot heel eenvoudige stereotypen terug te brengen, hebben wij ooit eens vastgesteld dat Nederlanders de boerenkool aan de hongerige mensheid hebban geschonken en de Belgen de patat-friet. Dat is een beetje wonderlijke voorstelling van zaken en bovendien onvolle dig: behalve voor boerenkool teke nen wy voor wentelteefjes en de vrienden voorbij de zuidgrens dra gen de café-flitre aan: dde inge nieuze constructie met koffie die koud blijkt te zijn, wanneer je eindelijk ontdekt hebt dat een niet verwijderd stukje ceLlotape aan de onderkant van het filter, het passeren van het vocht heeft belemmerd. Behalve dat blijken Belgen met heel wat meer vrucht de Franse keuken te bestuderen dan wij hier. De deze week verschenen Guide Michelin voor de Benelux. 19de druk, geeft allie reden tot een schaamte opwekkend zelfonder zoek. Zoals iedereen weet die met vork en mes kan eten en het glas wijn bij het steeltje pakt, inplaats van bij de kelk, is de guide Miche lin rouge de onverbiddelijke, maar rechtvaardige paipieren fijnproe ver van dit continent. Heit is niet gauw goed voor me neer Michelin. Jawel, als het ta felzilver en de prak redelijk zijn. de stoelen behoorlijk zitten en de obers geen zwart onder de nagels hebben, komen er bij de naam van het restaurant al gauw één of meer (maximaal vier) vignetjes in de vorm van een bestek te staan; dat ts de reeks van „een voudig, correct restaurant", via „oamfortabea restaurant" uitmon dend bij „zeer luxe restaurant". Maar dat zegt nog niet veel van de kwaliteit van het gebodene in de potten en pannen. Daarvoor bedient Michelin zich van sterren en is daar uiterst karig mee. Het aiilerhoogsbe. de helicon van de pollepel, is de onderscheiding met drie sterren: .een van de beste keukens, vaut le voyage" ver taald voor wie niet hoog bejaard is en dus geen Frans meer spreekt ,4s een reis waard", loe staat het nu met de drie sterren in de Benelux? België produceert één restaurant van die portuur. Nederland geen. Wilt u patat mét of zonder mayo naise. Boerenkool (2) Maar het wordt nog erger. De categorie „twee sterren", eveneens van nog grote hoogte telt in Bel gië 15, in Nederland slechts 2 restaurants. Dat is de categorie van de "verfijnde keuken om om weg waard" (Luxemburg biedt er één; dat kan daar nooit erg veel om zijn). De achterstand wordt nog ver groot bü de „één-sterren". Daar scoort België er 73. het tien keer kleinere Luxemburg 8(!). Neder land 23. Boerenkool (3) Toen ik afgelopen dinsdagavond m het voortreffelijke en veelvuldig door het corps diplomatique en parlementariërs bezochte Haagse restaurant „Le Bistroquet" eige naars Helen en Gerard Paged, in terpelleerde over het ontbreken van hun door de hele Haagse Jet set gewenste ster in de node beul uit Frankrijk, zei Gerard: „O Ja, we hebben wel zo'n formuliertje gehad, maar we zijn het vergeten in te vullen". Meneer Michelin moest daar maar eens pijlsnel de paté de poisson gaan proberen. Maar goed, dan krijgen we er een sterretje bij, maar gapend blijft de gastro nomische afgrond tussen ons en het patattenLaind. Vermaning De voortvarendheid, waarmee ze in Drenthe amateur-archeoloog Vermaning deze wede oppikte, leek mij een tikje overdreven. Dat leek op Hunne-bedden gooien naar een ongewapende neanderthader. Wellicht komt heit door de tijd- segmenten van tienduizend Jaren en meer, waarmee beoefenaren van de pré-historié plegen te wer ken, dat het zo immg geduurd heeft, voordat listige Vermaning met een botte, slijpsporen verot- nende strijdbijl werd geveld, hoe wel dat nog steeds nieit zeker is. schijnt het. Maar als inderdaad definitief komt vast te staan dat onze vriend de zaak vernaggeld heeft, dan nog kon hij dot alteen maar hebben gedaan vanuit een grote kennis en met een speelse fanta sie. Het produkt van kennis en fantasie is creativiteit. Die kun nen we in menige tak van weten schap best gebruiken. Lewin Maar de vrouw van die Haagse meneer wiens naam ik om motie ven van geestelijke volksgezond heid achterwege laat en die zo anti-Surinaams is. moest maar eens heel goed nagaan, wat hij zoaii uitspookt: misschien eet hij zich wel avond aan avond ongans aan de rijst met kouseband bü een wulpse dame uit Paramaribo. En meneer Ego van het oud-strij derslegioen blijkt achteraf mis schien wel honorair korporaal der eerste klasse bü de Rode Khmer. Ik bedoel maar: alles staat in eens op losse schroeven. Mr. Van Riel heeft helaas een week te vroeg het verlossende woord ge sproken. Indië Een klein boekje, in eigen be heer uitgegeven, oplaag 150, be zorgde mij deze week een boei end uurtje: „Figuren uit de In dische journalistiek" van de nu 77-jarige W. Ch. Bastiaans, groot kenner van het vooroorlogse Oost-Indië. Hij voert een prominente persfiguren ten to nele uit die autoritaire corrupte nadagen van ons imperium, vol bedenkelijke beknibbeling van de vrijheid van meningsuiting en felle tegenstellingen tussen de bevolkingsgroepen (de ont worteling van de Indo). Zijn be schrijving van Dominique Ber- retty, een Indische Jongen die in Batavia het persbureau Aneta stichtte roept great gatsby-ach- tige voorstellingen op: „al meer grond werd contant in zilveren guldens van de bevolking ge- kochA en hij liet door een groot en bekwaam architect een villa bouwen, die uitgroeide tot een paleis zoals de tuin uitgroeide tot een uitgestrekt park met vij vers, fonteinen met gondels uit Venetië en witte en zwarte zwa nen. Er waren terrassen en op de auto-boxen gerichte zoeklichten, waarmee Berretty door een druk op de knop in zijn werk-appar tementen met kinderlijk genoe gen en trots, de auto aangaf, die moest voorrijden. Het liefst reed hij in zijn rode Rolls Royoe. Er was een interieur van enkel Car- rara-marmer en Venetiaans glas, ihet meubelen uit Frankrijk en Oostenrijk, kostbare en zeldzame Perzische tapyten, een glazen galerij, waar doorheen een kab belend beekje stroomde en waar in honderden van de schoonste or chide ëen bloeiden. Er was een bar met filmzaal uit Amerika. En er was de Jonge, zeer moode Por tugese Coquita, zijn zesde vrouw, eenzaam en alleen". Berretty verongelukte in 1934, 41 jaar oud. De legendarische Uiver van de KLM, waarmee hij naar Batavia terugreist stort neer in de woestijn bij Bagdad. Het zand heeft de brokstukken afgedekt: het scenario bleef on ver filind. Geesje Eigenlijk is het volstrekt niet zo verbazingwekkend wanneer Lewin inderdaad voor Oost-DuitsHond zou hebben gewerkt. De man ging dermate tegen alles te keer dat het leek op een slecht gecompo neerde en geschreven detective roman: de uiteindelijke dader blijkt zo nadrukkelijk onverdacht te willen doen dat al in het eerste hoofdstuk duidelijk is dot hij in het laatste als de grote ontmasker de zal fungeren. Dus is Lewin in élk geval geen goeie spion en zal er wel nooit een tv-serie aan hem worden gewijd. De schok van schoonheid, het Jong seizoen. Dit is het Amster damse hoedenverkoopstertje Geesje Kwak, omstreeks 1893 ge fotografeerd door Bredtner. Zij heeft model gestaan voor zijn ki mono-schilderijen. De foto haal ik uit „Breitner en zijn foto's" (uitgeverij A.P.. Amsterdam), een document om blij van te worden en nostalgisch tegelijk. Het was lente voor Gee6je toen In 1893. Wie zou nu nog de ar moe zien, de prostitutie, de ont luistering voor al die Geesjes en an toen? veer is het lente. Geesje. ben Je heen? Han Mulder

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7