Nog altijd die warme klanken 15 SONATES VAN SCARLATTI Theo Loevendie Kwartet: lp Laren-festival Nu zelf op eerste plan SERGIO MENDES SCOORT GROTE SUCCESSEN Les Compagnons van Zijp ZATERDAG 22 MAART 1975 PAGINA 21 Op deze muziekpagina bijdragen vain: Han Mulder Ruud Paauw I I Bram van Leeuwen 1 1 Wim Wirrtz VMUZfEK y Paul de Tombe Eindredactie René Vos Blandine Verlet: een blijde verrassing Domenico Scarlatti: 15 Sonates Voor clavecimbcl, door Blandine Verlet, PhUips (Stereo 6599 789). De senates van Scarlatti zijn verrukkelijke voorbeelden van vir tuositeit en vindingrijkheid. Klei ne meesterwerkjes met een ner veuze harteklop en zeer veel elan. Menigmaal is de piano meer indringender als uitvoeringsin strument dan het clavecimbel, waarvoor de stukjes uiteraard oorspronkelijk geschreven wer den. Tk ken bijvoorbeeld een plaat met Scarlatti-sonates, gespeeld door de briljante Russische pia nist Emil Gilels en daarbij explo deert een brok vitaliteit, zoals ik het nooit op een clavecimbel heb gehoord. Dat kan ook moeilijk anders, want het is een half ont wikkeld tokkelinstrument met een gebrekkige overbrengingsmecha nisme dat nuanceringsmogelijk heden nogal beperkt. Daarom is de nieuwe plaat van de Franse calveciniste Blandine Verlet met Scarlatti-sonates een blijde verrassing. Het clavecimbel dat zij bespeelt, een autentlek instrument uit de achttiende eeuw heeft een prachtige ragfij ne klankkleur, zonder de bijgelui den van blik en gestommel, waar aan zoveel nieuwgebouwde exem plaren lijden. De wijze waarop Blandine Verlet dan een eenheid wordt met het instrument is een belevenis. Scarlatti's sonates zijn hier niet meer, zoals zo vaak, voornamelijk uitstallingen van verbluffende techniek, maar Blandine Verlet gaat als het wa re de stukken op een piano-achti- ge wijze tegemoet. Misschien, maar dat is de enige kri tische nooit, had de in terpretatie iets vinniger ge kund. Alles bijeen is het een afgewogen collectie muziek die tot de meest sprankelende be hoort die ooit geschreven is; daar bij mag dan tevens wel eens wor den gesignaleerd dat Scarlatti tot de permanent onderschatte com ponisten van de 18e eeuw behoort. Wie zich aan deze discriminatie ook nog bezondigt na kennis ge nomen te hebben van deze nieu we plaat, handelt tegen beter luis teren in. H.M. Les Compagnons de la ChansonSPOT De fameuze Franse zanggroep "Les Compagnons de la Chanson" (aanvankelijk genaamd: "Les Compagnons de la Musique") werd gevormd in 1941 en bestaat dus al 34 jaar. Hoevelen van de huidige groep van acht dat begin nog hebben meegemaakt, is mij niet bekend. De hoes vertoont een aantal niet al te Jeugdige makkers (dunnen de haardos, grijzende manen) en zo te zien zijn er nog wel een paar bij die uit de oertijd van de groep stammen. Les Compagnons werden be roemd in de jaren veertig toen zij met Edith Plaf „Les trois cloches" zongen, een nummer dat zij als mijn geheugen me niet bedriegt na de dood van de zangeres niet meer in het Frails hebben willen zingen. In de Jaren zestig zijn ze ook menigmaal voor de Nederlandse tv te zien en horen geweest, maar de laatste jaren is er, althans in ons land, weinig van hen ver nomen. Juist daarom zou het aar dig zijn geweest als SPOT ons op de hoes iets over de recente historie van Les Compagnons had laten weten. Maar nee, hoor, geen letter. Jammer, jammer. Een ge miste kans. Maar hoe het Les Compagnons ook gaat, het zingen beheersen de heren nog tot in de puntjes. Dat blijkt wel uit deze nieuwe el pee „Welcome". Hoe armetierig vele moderne groepen me de stem omgaan, dringt pas goed tot Je door al je de Compagnons met die feilloze close harmony, zonder maniertjes, zonder bizarre acts rechtuit hoort zingen. Ze produ ceren nog altijd die warme klank kleur, die een zeer verkwikkende uitwerking heeft. Les Compagnons brengen op de ze elpee: Welcome l'Ami, Mon sieur Jean-Phllippe, Les copalns d'abord, Enfin J'ai ma maison, Le petit chemin, Julia, La mouche, Chicago sur Seine, Les couleurs du temps, Amusez-vous. Welcome is om in hotelter- Een uit 1959 daterende foto van Les Compagn ons de la Chanson. Sergio Mendes Elektra 52 014. Al zo'n tien jaar drukt Sergio Mendes zijn stempel op de pop muziek in de Verenigde Staten. Aanvankelijk met zijn Brasil'66, later met zijn Brasil "77. Zon der meer kan hij de exponent van het Braziliaanse ritme worden ge noemd. Sergio Mendes, die op groeide in Rio de Janeiro heeft een klassieke piano-studie achter de rug en op 15-jarige leeftijd begon hij zich bijzonder sterk te interesseren voor de Jazz-mu- ziek. Binnen een jaar formeerde hij zijn eigen Jazz-groep. Zijn grote verdienste is ge weest dat de traditionele Brazi liaanse klanken werden verwe ven met de jazz-muziek en de he dendaagse pop. Die muzikale men geling leverde een zeer aanspre kende muziek op, wat onder meer blijkt uit de reeks gouden platen die Sergio Mendes inmiddels in zijn bezit heeft. Zijn grote door braak kwam in 1962 toen hij in de V.S. met veel succes de bossa nova introduceerde en een im ponerend optreden had in de Londense Carnegie Hall. Met zijn groep Brasil '66 scoorde hij grote successen als „Mas que nada", „The lok of love", Fool on the hill" en „Scarborough Fait". Be gin van dit jaar wisselde Mendes van platenmaatschappij en de el pee „Sergio Mendes" is het eer ste album op het Elektra-label. Sergio Mendes blijkt te worden gefascineerd door de composities van Amerikaanse negermusici als Stevie Wonder en Donny Hatha way. Van deze twee zangers-com ponisten zijn op de elpee onder meer terug te vinden I believe when I fall in love it will be forever. All in love is fair. Loo- kin' for another pure love en So meday we'll all be free. De plaat wordt gecompleteerd met muziek van Thorn Bell, Leon Ware en George Harrison. Sergio Mendes zorgt weer voor heerlijk lichtvoe tig werk, terwijl Bonnie Bowden en Sondra Catton de lang niet eenvoudige vocale opgaven tot een goed einde brengen. B.vJj. Fluitconcerten van Mozart op nieuwe plaat W. A. Mozart: Fluitconcerten nr. 1 in G-gront KV 313, -r. in D-groot, KV 314 en Anrta-te van fluit en orkest In C-groot, 3 KV 315 door Karlhrin? BM1 r het Engels kamerorkest o.I.v. Ber nard Klee. (DSS. 253040. Zoetgevooisde fluitconcerten 1 van Mozart op een nieuwe plaat. Onbekommerd entertainment van Wolfgang Amadeus. Muziek die bij geconcentreerd luisteren of als achtergrond, het is om even, een nieuwe dimensie elk aangenaam samenzijn geeft. De concerten zijn pretentieloos, de vlugge pastelaquarel van genie. Indien er in Mozarts tijd radio was geweest dan had soort Metropoleorkest deze stuk ken gespeeld. Amusement, zoals Burt Bacharach nu. Ik vind c certen zoals deze twee prachtig materiaal om aan te tonen dat we heel voorzichtig moeten zijn met het etiquetteren van „klas sieke muziek". En ik attendeer daarbij op het gevaar dat speciale klassieke zenders ghetto-vormend gaan werken en vrolijke, goede amusementsmuziek van vroeger opgeborgen wordt onder de ef fen wollen deken van de cultuur. (Die zender mag en moet tuurlijk, maar liever niet die wol len deken). Het Engels kamerorkest speelt rfie stukken heel geestdriftig, rr ook weer niet te frivool. De fluit beweegt zich ontspannen door de partituur zonder dat ze al te be haagziek ronddartelt. De versie ringen overwoekeren nergens het grondpatroon. Mozart groepeerde in deze stukken zijn instrumen ten op een harmosche, doorzich tige wijze, fluitist Karlheinz Bol ler prot eerde de meester geluk kig niet te overtreffen. H.M. LIGHTFOOT MODERNE PIONIER "Cold on the shoulder" door Gordon Lightfoot Reprise 54033. De Canadees Gordon Lightfoot geniet hier sinds „Sundown", „If you could read my mind" en "Ca refree Highway" wel enige be kendheid. Een man met een gitaar (en een goede orkestrale onder steuning), die zijn zelf ontwor pen, soliede teksten losjes zingt op folk-pop muziekjes. Geen jongen met wilde kreten en woeste boodschapnen. maar moderne pionier-romantiek. Mis schien dekt die uitdrukking niet helemaal wat Gordon Lightfoot brengt en beoogt, maar ik zou geen betere omschrijving kunnen geven. Lightfoot behoort zeer beslist niet tot dat grote leger artiesten* dat één goede plaat maakt en daar verder op moet teren omdat d° rest zwaar tegenvalt. Hij is als goede wijn, die met elk jaar wat verder rijpt. „Cold on the shoul der" lijkt mij het best wat hij tot dusver heeft gemaakt. Hij smaakt naar meer. Ent is een erg goed teken. R.P. ADVERTENTIE STEEDS DE NIEUWSTE GRAMMOFOONPLATEN HAARLEMMERSTRAAT 279 LEIDEN - TEL 071—24010 Theo Loevendie 4tet. Universe Productions. The Theo Loevendie Kwartet was vorig Jaar augustus tijdens het internationaal Jazz-festival in Laren één van de combo's die spektakelstuk maakten. Door zijn zeer eigen stijl, zijn in het ge bied van de avant-garde jazz fi gurerende klanken, onderscheid de het kwartet zich duidelijk van de vele andere combo's die het fes tival met hun muziek kwamen opluisteren. Gelukkig voor het nageslacht zijn van het optreden van het Theo Loevendie Kwartet op dat Laren-festival opnamen ge maakt die kortelings hebben ge resulteerd in een langspeelplaat. Op deze plaat speelt het kwartet met Loevendie op sopraan- en altzax, Hans Dulfer op tenorsax, Martin van Duynhoven op drums voornamelijk composities van Loevendie zelf. Het zijn fantasie rijke stukken, die hier en daar nog laten horen dat Loevendie een verregaand geschoold musi cus is, maar die aan de andere kant ook een volstrekte wirwar van klanken bevatten, waarvan het patroon zoals gebruike lijk bij avant-garde Jazz ver te zoeken valt. Toch is de muziek van het Theo Loevendie Kwartet niet wezens vreemd genoeg (hoe ver gaan we eigenlijk?) om niet beluisterd'te worden. Daar komt bij dat het best eens aandacht mag hebben wanneer de ontwikkelingen op het gebied van de avant-garde Jazz ook op vaderlandse bodem blij ken actief te worden gevolgd. W.W. Martin Haak Martin Haak Kwartet. Retouch VIP VPT-1791. Het is lange tijd stil geweest rond pianist Martin Haak sinds hij met Ferdinand Povel in de jaren zestig het Loosdrecht Jazz Festival op zijn naam schreef. Blijkens de plaat „Retouch" is hij weer hard bezig die stilte te doorbreken..Retouch" presenteert ons een iets andere Haak. Een pianist van wie het spel iets rus tiger is geworden, iets meer over dacht en waarin hij ook een eigen stijl heeft neergelegd. Martin Haak. hier begeleid door de drum mers Martin Hendriksen en Pe ter Ypma, bassist Richard van Beaumont en congadrummer percussionist Neppy Noya, is min of meer te vergelijken met Les McCann, wiens befaamde La tijnsamerikaanse beatritme de introductie betekende voor tal van afgeleide strominkjes. Aan de andere kant heeft Haak ook iets weg van de flegmatieke Ah mad Jamal, aan wie een zekere neiging tot perfectie en zelfbe heersing niet vreemd is. „Retouch", waarop o.m. stuk ken voorkomen als „The man I love" „For no one" en „Your are the sunshine of my life", is geen schokkende belevenis. Maar wel een plaat waar Je met plezier naar luistert. W.W. PIECES of the Sky Emmy- lou Harris Rep 54037 Z. Wie haar ooit het werkelijk schitterende „Love Hurts" met wijlen Gram Parsons heeft horen vertolken, die zal onmiddellijk in de ban zijn geraakt van de stem van Emmylou Harris. Vast stond in ieder geval dat zijn, zoals op Parsons laatste LP Gievous An gel, tot veel meer in staat moest worden geacht dan tot het ver vullen van een bijrol alleen. En daartoe toch leek Emmylou Har- ris lange tijd wel gedwongen na dat ze haar debuut had gemaakt in de East Coast Folk Scene. Em mylou Harris brak haar solo-car rière af na de geboorte van haar eerste kind en nam de muzikale draad weer op bij een country- ADVERTENTIE Speciaalzaak TOOT grammofoonplaten Q) J nic. de tombe Lange Pieterskerkchoorsteeg 11 Leiden, telefoon 071 22184 folk band. Haar grote kans leek ze alsnog té krijgen toen ze ge- engageerd werd door de Flying Burrito Brothers. De droom bleek slechts kort: na een week hoor de ze dat de groep zou ophouden te bestaan. Ze kwam vervolgens dan wel terecht bij Gram Par sons, maar bij hem moest ze toch genoegen nemen met een plek op het tweede plan. Eenvoudig om dat Gram's talenten alle aan dacht opeisten. Slechts sporadisch slaagde Emmylou Harris er dan ook maar in uit de anonimiteit te springen, zoals in het nummer Love Hurts. Dat is nu anders. Emmylou Harris is nog altijd een veel gevraagd achtergrond-voca- liste (bij Linda Ronstadt, Little Feat, John Sebastiaan) maar na Pieces of the Sky zal niemand meer om haar solo-talenten heen kunnen. Met begeleiding van o.a. Ronnie Tutt, James Burton en Glen D. Harding (leden van de Elvis Presley band) heeft ze de kans om zich waar te maken met beide handen aangregrepen. Em mylou Harris reikt met nummers als Bleubird wine. Too far gon- de, Boulder to Buildingham, Bott le let me down en het Lennon/ McCartney werkje For no one naar zo'n niveau dat een zaak niet moeilijk te voorspellen is. Zij zal in de toekomst meer worden begeleid, dan dat ze zelf zal be geleiden P.d.T. Emmylou Harris

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 21