We kruipen weer achter het spinnenwiel Cosmeticaconcerns zijn actiegroep te machtig Man met stenobloc wekt op lachspieren msterdam Als een bedrijfstak er Ich toe leent om door een ktiegroep kritisch te worden nderzocht, dan is het wel de :hoonheidsmiddelenindustrie. Van dat insiders maandenlang vol panning hebben zitten wachten op et al begin vorig jaar aangekondig- e boekje van de Werkgroep oeding en Cosmetica van de Bond an Wetenschappelijke Arbeiders, at nu eindelijk bij Van Gennep Oder de veelbelovende titel „Cos- netica in Nederland een ntmaskering" is verschenen, ammergenoeg is het relaas van amensteller Lucas Reijnders voor n, die een beetje in de laterie thuis zijn, zo verschrikkelijk ppervlakkig dat er, om in make-up irmen te blijven, even weinig (rijfels mee worden weggenomen als uil verdwijnt met een slechte einigingsmelk. rijwel nergens gaat Lucas Reijn- wat dieper op de zaken in en et boekje van zijn werkgroep is ook eigenlijk niet meer dan een amenvatting van artikelen, die de fgelopen jaren in kranten, tijd- :hriften en vakbladen zijn versche- Reijnders heeft het net angedurfd om de duistere kaatjes de miljoenenindustrie bloot te ggen. maar eerlijk gezegd is zo iets jok wel erg moeilijk, want alleen in ns land wordt per jaar al voor 850,- miljoen gulden aan cosmetica erkocht. Dat wil zeggen dat wij net zijn allen meer aan cremes, loeder, lipsticks en lekkere luchtjes itgeven dan een aantal ontwikke- ngslanden aan nationaal inkomen ebben. )e cosmeticafabrikanten zijn hard consumenten nog altijd in het ongewisse over de hoeveelheide crè me die er in 'n, pompeuze, doosver- pakte, pot zit. Lucas Reijnders wijdt welgeteld veertien regels aan de geldverslindende en vaak ook zeer misleidende verpakking van cosmeti ca. En gaat volkomen voorbij aan belangrijke uitspraken, die drie jaar geleden op een internationaal cosmeticacongres in Zurich door prins George Galitzine, adjunct-di recteur van het Parijse warenhuis „Au Printemps" werden gedaan. Prins Galitzine wees er toen op, dat cosmetica minstens dertig procent goedkoper zou kunnen worden als de consument met een wat eenvoudiger verpakking genoegen Vrouwen betalen soms twee maal zo veel voor het potje, als voor de crèmetje die er in zit. En van aeder tientje, dat men aan cosmetica uitgeeft, krijgt men maar voor twee gulden aan het uiteindelijke produkt en daar zit dan ook nog de niet geringe winst van de fabrikant in. Zo'n f3.50 tot f4 moet men neertellen voor de verpakking en de reclame en ongeveer 4,- tot 4,50 zijn winst en onkosten. Je zou in een publikatie van de Bond van Wetenschappelijke Arbei ders een soort vergelijkend waren onderzoek van verzorgingscrèmes, reinigingspreparaten en sprays ver wachten of op zijn minst een chemische analyse van de belang rijkste produkten. Maar Lucas Reijnders waagde zich er niet aan, en nam zelfs niet de moeite om een rondvraag over de meest concrete gevallen van, door cosmetica veroor- >p weg om bijna even machtig als le olieconcerns te worden. Wat rens ook wel blijkt uit een ijstje van de door de belangrijkste bedrijven in 1969 behaalde wereld- lomzetten A von Amerikaansf 3500,- niljoen L'Oreal (Prans/Zwit.) f 1300,- 250 miljoen. Revlon (Amerikaans)., ƒ1300,- niljoen Max Factor (Amerikaans)... 850,- niljoen Dhesebourgh-Ponds (Am.).... 812,- niljoen Bhisheido (Japans), 600,- miljoen ïstee Lauder (Amerikaans) f 250,- miljoen La n vin-Charles Ritz (Am.), 225,- tniljoen Helena Rubinstein (Am)245,- miljoen Elizabeth Arden (Am.).... f200,- tniljoen Coty (Amerikaans), 180,- miljoen aine Monteil (Am.)...... 100,- miljoen Het is vooral door deze economische macht dat de cosmeticaconcerns in geen enkel land door de overheid worden aangepakt, want terwijl de producenten van toma tenpuree a. jarenlang worden ver plicht om op hun blikjes van nog geen drie dubbeltjes precies de netto-inhoud op te geven, blijven de zaakte, allergie onder Nederlandse huidartsen te houden. Wel komt hij aandragen met alle mogelijke, weinig gefundeerde, be richten over de meest uiteenlopende stoffen, die kankerverwekkende ei genschappen zouden bezitten. En maakt zich daardoor mede schuldig aan de vooral in Amerika wijdver breide „kankerhysterie". Met als gevolg dat werkelijk belangrijke waarschuwingen, zoals tegen de hinderlijke irritatie die door het gebruik van intiemspray niet alleen bij de vrouw maar ook bij de man met wie zij seksueel kontakt heeft - kan ontstaan, niet meer serieus overkomen. Al met al een teleurstellend boek. Ook al omdat het gebruik van cosmetica er alleen maar negatief in wordt benaderd. En dat is natuurlijk ook onzin, want miljoe nen vrouwen over de gehele wereld geven natuurlijk niet voor mets een fortuin uit om er wat aantrekkelij ker op te worden. Psychologen zijn er tenminste al lang achter, dat een vleugje parfum een vroim meer zelfvertrouwen kan geven en dat een bezoek aan een schoonheidsspe cialiste een belangrijke geestelijke opkikker kan zijn. Bovendien kan een vrouw van 55 Jaar, die aan het begin van deze eeuw nog oud en afgedaan was, er tegenwoordig dankzij een goede hui,^erz<JJ?.^f nog bijzonder aantrekkelijk uitzien. En dat is de grote verdienste van üe cosmetica-industrie. JOS HAGERS. In deze terug-naar-de-natuurtij- den kan het je overkomen dat iemand een prachtig dik wollen vest, Je ver telt dat hij dat vest niet alleen zelf heeft gebreid, maar dat hij de wol ook zelf heeft gesponnen. Dat is mooi: een oud ambacht herleeft,,om dat wij onze beton- en plastic-maat schappij niet meer zo leuk vinden. Wat doen we? We storten ons in de nostalgie-trend en gaan spinnen. Spinnen is op het ogenblik een rage. Met de wol worden onder meer de nu zo populaire grof gebreide of ge haakte jasjes gemaakt. De draad moet liefst onregelmatig van dikte zijn. Dat geeft een fraai structuur- tje. Spinnewielen zijn zelfs a9 te koop bij sommige warenhuizen, Ipn niet alleen vrouwen, ook mannen spin nen. Onlangs op de beurs Kreatief za gen we vier manspersonen achter het spinnewiel aan het werk. Als je aan deze hobby begint, moet je een aantal dingen kopen. Je moet een spinnewiel op de kop tikken. En ergens een schapevacht vandaan zien te halen. Hoe doe Je dat, en waar moet Je op letten? Dat hebben we gevraagd aan Willy Pennings, die in Delft een handweefatelier heeft aan de Oude Delft 234. Ze weeft niet al leen, maar spint ook. Hieronder haar tip op een rijtje. Als je een spinnewiel koopt Als je echt wilt spinnen, koop dan geen spinnewiel dat als decoratie is bedoeld. Zo'n ding (rond f 160) doet het niet. Ook in andere gevallen wil len spinnewielen wel eens dienst wei geren. Gemaakt van een bóuwpak- ket werken ze soms niet, omdat Je als amateur niet secuur genoeg af stelt. Koop je er een kant en klaar, vraag dan of de verkoopster hem demonstreert. Of vraag of je er zelf op mag spinnen. Dan weet Je in ieder geval zeker dat-ie het doet. Wil je dikke draden spinnen, dan moet het toestel een groot spingat hebben. Een modern spinnewiel als de Louët heeft er bijvoorbeeld één van een centimeter doorsnee. Antieke spinnewielen hebben alle-» maal een klein spingat en daar kun Je dus alleen maar een dunne draad mee maken. Onze voorouders wilden die graag hebben, om hemden en sok ken van te breien. Ander probleem bij een antiek wiel: er kunnen on derdelen ontbreken, die niet meer te krijgen zijn. Klos, vlucht en spille- as moeten gaaf zijn. Als je wilt leren spinnen Voor leren spinnen staat drie tot vijf uur. Je hebt bijvoorbeeld een uur nodig om alleen al te leren trappen. Sommge mensen leren het op een cursus (vijf avonden voor f 60), maar volgens Wil Pennings is dat niet no dig. Zij verkoopt spinnewielen inclu sief één les. Daarin neemt ze alle oefeningen door. Je leert het verder thuis zelf. Lukt dat niet, dan mag je terugkomen. Als Je een schapevacht wilt ko pen Kun Je bij een boer een hele vacht kopen, denk er dan wel aan dat je eigenlijk maar twee derde <of min der) kunt gebruiken. In feite alleen de lange haren die op de rug van het schaap groeien. Als Je wol wilt verven moet Je een lichte vacht kopen. Het moet er een zijn van een levend schaap. Hij mag niet te geel zijn (hij kaïn' zeüfs mar- cisgeel worden), want dan is het schaap ziek geweest. De wol is dam minder elastisch. De vacht moet ook vet zijn. Het vet moet, als he hem beetpakt aan je handen blijven zit ten. Vacht bewaren moet gebeuren in jute zakken, op een koele plaats. Je moet hem bij voorkeur vet spinnen. Daar na kun Je de wol wassen (om 't vuil eraf te krijgen), bijvoorbeeld vijf of zes keer achter elkaar in soda, en steeds spoelen. Niet een hele nacht in soda laten staan, want dan wordt je mooie pas gesponnen wol keihard. Voor het op de foto afgebeelde spinnewiel betaal Je bij Willy Pen nings f 275,-. Dit ouderwetse spinnewiel is een zogeheten „schippertje", een klein ding, dat ook in een flat kan staan. „Je kunt er zelfs 's zomers mee op je balkon spinnen", zegt mevrouw Pennings. Wilt u weten waar dit te koop is, bel dan atelier 't Zwarte Schaap in Den Burg op Texel, tel. 02220-2963. De prijs van de vacht varieert. De boer vraagt op het ogenblik al gauw f 25 tot f 30 per hele vacht. Daar van kun je 2 of 3 kilo gebruiken. Dan varieert de prijs dus rond f 8 tot f 15 per kilo. De Nederlandse Wol Federatie in Alkmaar (tel. 072-14784), een coöpe ratieve vereniging, die alle wol voor de Nederlandse boeren verkoopt vraagt f 7,50 p. kg. De prijs is niet vast, maar afhankelijk van vraag en aanbod. Je moet de wol in Alkmaar gaan halen of door de PTT of via een bodedienst bij je thuis laten brengen. Willy Pennings rekent f 1,50 tot f 2 per ons. Koop Je meer dan wordt het goedkoper, f 13,50 tot f 18 voor één kilo. Bij de Bijenkorf zagen we een pakje vacht van ongeveer een pond. Prijs f 15. Komt dus op f 30 per kilo. Wil je niet onmiddelijk aan een spinnewiel beginnen, dan kun Je het wolspinnen ook oefenen met een spin- stokje of een spintol. Bij de Bijen korf stuitten we op een spintol, die je koopt samen met ongeveer drie ons vacht. Prijs f 9,95. Leuk, denk je, want voor een tientje is het wolspinnen natuurlijk best eens te proberen. Maar de aardigheid is er gauw af. De pluk vacht is, als je hem open trekt, dermate vuil, dat je er bijna niets van kunt gebruiken. En de beschrijving die erbij zit is zo on duidelijk, dat je het spinnen nooit leert, als er niet iemand is om het je voor te doen. De tol moet, in de lucht hangend aan een lang stuk voorzichtig uitgetrokken vacht, wor den gedraaid. Dat het ding in de lucht moet hangen, staat er in de uit leg niet bij. Dus probeer Je de tol op de tafel of op de grond te laten draaien. Alles wat je dan krijgt, maar geen wollen draad. ADVERTENTIE Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven BREUKELEN „Wij hebben een mannelijke secretaris met een steno bloc die de brieven van zijn baas opneemt". De reacties op deze me dedeling van mevrouw drs. E. C. H. Geiss, hoofd personeelszaken van Unilever tijdens een forumdiscussie op Nijenrode in Breukelen over de positie van de werkende vrouw be wezen, dat afwijkingen van de tradi tionele rolverdeling tussen mannen en vrouwen nog steeds vooral „gek" worden gevonden. De studenten van het Nederands Opleidingsinstituut voor het Buitenland barstten in la chen uit en riepen „boeh". Vrouwen reageren zelf trouwens ook vaak op basis van dat rollen patroon. Een meisje dat bij Unile ver kwam solliciteren als secretares se, zag er maar van af toen ze hoor de dat ze geen man maar een vrouw als chef zou krijgenEn bijna nie mand vindt het vreemd als bij een gijzeling wordt geëist, dat eerst de vrouwen worden vrijgelaten voordat er kan worden onderhandeld De Algemene Bank Nederland (in Nederland 15.000 personeelsleden on derwie 6.000 vrouwen) past zijn per soneelspolitiek bewust aan bij de ge groeide verhoudingen. Directeur per soneelszaken J. M. Hekking „Er zou natuurlijk eigenlijk geen onder scheid moeten zijn, maar wij gaan er van uit dat meisjes na een Jaar of vier, vijf weer vertrekken om te gaan trouwen. Door het aantrekken van vrouwen voorkomen we, dat de (carrière-) kanalen verstopt raken". Hij zei, dat de ABN wel wil mee gaan met de tijd. maar dat er in het belang van het bedrijf niet op komende ontwikkelingen vooruit kan worden gelopen. Zolang het nog niet gewoon is, dat ook mannen parttime- banen hebben, zolang blijft de ABN in hoofdzaak gebruik maken van full-timers, mannen en vrouwen. Mevrouw Ien van den Heuvel, voor zitter van de Rooie Vrouwen, zei dat werk buitenshuis wel een voorwaar de maar nog geen garantie is voor emancipatie van de vrouw. „Ik heb begrip voor vrouwen die liever thuis blijven asl mens dan in een werksi tuatie te zitten waar ze alleen maar zijn". Het bedrijfsleven zou volgens haar, bedrijfsopleidin gen meer voor vrouwen moeten open stellen en de vrouwen moeten stimu leren om mee te doen. DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAAT I08O-II2 LEIDEN Ook pijnstillers, zoals Aspirine, kunnen bederven. Ze kunnen slecht tegen vocht. Het Franse consumen tenblad 50 Millions de Consomma- teurs, adviseert de pilletjes niet in de badkamer te bewaren. Om te we ten of ze nog goed zijn, moet je het volgende doen: het aspirientje door midden breken en eraan ruiken. Als Je een azijnluohtje bespeurt, werkt de pijnstillende sotf niet meer. Tom Westen Kapsalon-parfumerie Breestraat 45, Leiden Telefoon 071—23851. Parfumerie schoonheidssalons Breestraat 147, Leiden. Telefoon 071—42470 1 UUR VAKANTIE Onze schoonheidsspecialistes zorgen dat U zich een vol urn- op vakantie voelt. Na zo'n heerlik uur relaxen stapt u met een nieuwe huid de realiteit weer in. Complete behandelingen met Es tee Lauder of Clinique producten vanaf f 25,—

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19