Thieu laat schieten tien provincies m Kissinger kreeg na tien uur antwoord van Israel NMB Engeland brengt sterkte van zijn troepen terug GHANDI VOOR DE RECHTER NAAST HET NIEUWS HetSpaarpapier aan toonder van de NMB. Aan u de keuze! DONDERDAG 20 MAART 1975 PAGINA 9 SAIGON (AP) De Zuidvietnamese regering heeft vandaag twee provincies Thoea Thien aan de noordkust en Long Khanh in de buurt van Saigon opgegeven. De voornaamste steden van deze provincies zijn Hue en An Loc. Volgens rege ringskringen heeft president Thieu besloten 10 van de 44 pro vincies te laten schieten om de rest te kunnen behoeden voor verovering door de legers van de Vietcong en Noord-Vietnam. In het totaal zijn de volgende provincies opgegeven: Kontoem, Pleikoe en Darlac in het centrale hoogland, Long Khanh in de buurt van Saigon, Thua Thien en Quang Tri aan de noordkust. Een zevende provincie, Phoeoc Long, die 125 kilometer ten noorden van Saigon ligt, viel in januari al in handen van de Vietcong. Deskundigen zijn nogafl verrast door het feit dait ongeveer een vijfde deel van het land zonder slag of stoot is opgegeven. Volgens onofficiële be richtten zou Thieu het op een ak koordje hebben gegooid met de Viet cong en Noord-Vietnam. Amerikaan se en Zuidvietnamese functionarissen hebben dit echter ontkend. In verband met de toenemende sterkte van de Noordvietnamese le gers in de noordelijke provincies van Zuid-Vietnam heeft de Zuidvietna mese regering een begin gemaakt met de ontruiming van die oude kei zerlijke hoofdstad Hue. Functionarissen hebben verklaard dat er nog burgers en militairen in Hue zijn maar dat president Nguyen van Thieu opdracht heeft gegeven de stad te verlaten omdat deze niet meer verdedigbaar is. De ontruiming van Hue maakt deed uit van de stra tegy, volgens welke de regering in Sa gon de provincies Pleikoe. Kon- toem en Darlac in het centrale hoog land en Quang Tri en Thoea Thien aan de noordkust heeft opgegeven. Hue is de voornaamste stad in de provincie Thoea Thien. Het aantal provincies dat gevallen of verlaten is s.nds de ondertekening van h?t vredesakkoord van januari 1973 bedraagt momenteel zes. In to taal telt Zuid-Vietnam 44 provin cies Het regeringsleger heeft voorts 34 van de 343 distriotshoofdsteden verloren. x Ir. de zes provincies wonen in totaal 16 miljoen mensen, waarvan bijna de helft in en rond Hue. Het totaal I aantal inwoners van heel Zuid-Viet- nam bedraagt 20 miljoen. De gegevens van de regering in Sai- gon zijn echter misleidend. In veel provincies die officieel in handen \an de regeringstroepen zijn. zijn de Vietcong en de Noordvietnamese troepen heer en meester. De provin ciehoofdsteden zijn dan de enige be langrijke bolwerken van het Zuid vietnamese leger. De Vietcong en de Noor^vietnamezen beheersen het gebied in de noorde lijke en westelijke sectoren van het land met een uitloper naar het ge bied t3n noordwesten van Saigon. Ook hebben zij aanzienlijke overwto- ningcn geboekt de Mekongdelta |Tsjechoslowaaks I echtpaar van spionage verdacht PARIJS (Reuter) Een Tsjecho- 6lowaaks echtpaar dat in de Franse ambassade in Praag heeft gewerkt, c'è 50-jarige Ladislav Koman en zijn \roi-w Marie-Josephine (49) is op vakantie ir Parijs gearresteerd en van verraad beschuldigd. Zij worden rrvan verdacht leden van de ambas sade te hebben bespioneerd, aldus functionarissen van de staatsveilig heid in Parijs. Zij worden ervan verdacht voor de "lsiechoslowaakse spionagedienst te hebben gewerkt en de afgelopen 15 Jaai inlichtingen te hebben verza- I meld ovar de gewoonten, politieke overtuiging en levenswijze van am- bassade-functionarissen. De Komans hebben op minstens een o mbassadefunctionaris druk uitge oefend. Deze was onlangs terugge- ïoepen en door de rechtbank voor staatsveiligheid tot vier Jaar gevan genisstraf veroordeeld. Dit incident I vestigde de aandacht van de Franse t ontraspionagedienst op deze zaak, cldus functionarissen van het minis terie van Binnenlandse Zaken. CLA-agenten verbonden aan Amerikaanse ambassade in Londen LQNDEN (AP) Het Britse parlementslid Tom Litterick heeft vandaag verklaard dat de Amerikaanse inlichtingendienst CIA een kantoor heeft in de Amerikaanse ambassade aan het Londense Grosvenor Squa re. Hij maakte dit bekend na da meer dan 30 leden van de La bour partij een motie in het par lement hadden ingediend v in de onmiddellijke uitwijzing van 10 aan de ambassade bonden attaché's werd geëist. Over dergelijke parlementaire moties wordt in het Lagerhuis zelden gedebatteerd. De parle mentariërs vragen de regering in de motie de Verenigde Sta ten öp de hoogte te brengen van het feit dat de tien zich volgens aanwijzingen inlaten met CIA- werk. Tenzij deze bewering kan worden ontkracht, zo meent de groep, moeten deze mensen als ongewenste personen worden uitgewezen. Litterick zei dat de motie is in gediend nadat een onderzoek wa ingesteld naar het verloop van de carrières van de attaché's. De motie maakt deel uit van de anti-CIA campagne die een ra dicale groepering binnen de la- bourpartij op het ogenblik oert. Dinsdag heeft de groep premier Wilson vragen gesteld over CIA-activiteiten in Groot-Brit- tannie. Wilson heeft daarop ge antwoord dat hij zal onderzoe ken of de huidige hoorzittingen in de Ver. Statoen ovtt- de CIA iets opleveren dat voor Enge land van belang is. De Amerikaanse ambassa de heeft op het indienen van de motie nog geen commentaar ge geven. Ook de CIA in Washington wil de niets zeggen over de motie. waar eenderde deel van de bevolking woont. De regering heeft hier ech ter nog geen provincies verloren en heeft de belangrijkste steden in han den. Zuidvietnamese functionarissen heb ben gezegd dat de regering haar mi litaire strategie heeft herzien en heeft besloten marginale gebieden te laten schieten in verband met de onzekerheid doe heerst over de mi litaire hulp van de Verenigde Staten. Hoewei de opgegeven provincies ge ringe economische waarde hebben, zal het opgeven van de oude keizer lijke hoofdstad Hue van grote psy chologische invloed zijn op de Zuid- vietnamezen. Hue is de vierde stad van het lam-d, voornamelijk een cul tuur- en toeristencentrum zonder in dustrieën. De Zuidvietnamese regering heeft bekend gemaakt dat hat uitgaansver bod voor de drie miljoen inwoners vain groot-Saigon met twee uur is verlengd ln verband met de huidige noodtoestand in het land Een moeder legt "beschermend haar arm om haar verschrikte dochter dis zij langs het ontzielde lichaam van een Vietcong-soldaat in de buurt van Hue lopen. De regering heeft besloten het noordelijk deel van Zuid-Vietnam, inclusief Hue te ontruimen, omdat zij niet meer stand kan houden tegen de Vietcong. Einde rol in Verre Oosten LONDEN —Het terugbrengen van Er zullen in totaal 38.000 militairen Singapore. De basis op het eiland de troepensterkte en een eind aan worden ontslagen of op wachtgeld Mauritius zal geheel worden opgehe- de militaire rol van Engeland bui- gezet. De meeste ontslagen zuilen ven. Ook de troepensterkte in Hong- ten Europa zijn de voornaamste pun- vallen bij de Britse luchtmacht. kong zal worden teruggebracht. Te- In Engeland zelf zullen twaalf vens zal worden gevraagd of de re- luchtmachtbases worden opgehe- gering van Hongkong de helft van ven. Daarbij zijn beroemde namen de financiële lasten voor haar reke- uit de slag om Engeland zoals Big- ning wil nemen ln plaats van een gin Hill en Thorney Islands. De kwart zoals nu het geval is. De Brit helft van het aantal transportvlieg- se regering betaalt jaarlijks 240 mil- tuigen van de Royal Air Force zal joen gulden voor haar troepen daar. worden verkocht. Daarbij zijn onder De regering van Malta is reeds mee- andere de bekende Herculestoestel- gedeeld dat de Britten zich geheel len. terugtrekken in 1819. De verwachte terugtrekking van k - hsdoclinf. wwse.t Britse troepen uit het Verre Oosten daf ne Britse marine rich %u T- nog maar een handje rugtrekken uit de NAVO-vloot in de Middellandse Zee. Na tussenkomst van Brussel heeft de Engelse rege ring zich echter bereid verklaard af en toe deel te nemen aan oefeningen in de Middellandse Zee. VUILNIS IN GLASGOW OPGERUIMD zal blijven GLASGOW (AP) Zo'n 500 man schappen van het Britse leger heb ben gisteren in Glasgow de strijd aangeboden met 70.000 ton stinkend huisvuil, dat zich in de straten van de stad heeft opgestapeld. Als gevolg van de nu al 10 weken durende sta king van 500 chauffeurs van de vuil nisophaaldienst. Tegen de middag deed zich een in cident voor bij de poorten van een van de drie gemeentelijke verbran dingsovens. waar meer dan 100 sta kers stonden te posten. De moeilijk heden ontstonden toen de stakers enkele vuilnisophalers zagen helpen bij het lossen van de vuilniswagens. De chauffeurs, die 60 pond sterling per week verdienen, eisen een loons verhoging van vijf pond. Onderhan delingen met de gemeente zijn tot activiteiten van haar familie. dusver op niets uitgelopen. BRUSSEL (ANP) Studenten van de medische faculteiten van de ka tholieke universiteit van Leuven en van de rijksuniversiteit van Gent NEW DELHI (AP) De Indiase premier mevrouw Indira Ghandi, iieeft gisteren haar getuigenis vol- rooid die zij voor de rechter moest afleggen ter verdediging van haar 'politieke moraliteit" en de zaken- Mevrouw Gandhi politieke tegenstander van beschul- oigd dat zij bij de strijd om een ze tel in het parlement in 1971 gebruik had gemaakt van ongeoorloofde me thodes. EEN ONZALIG VOORSTEL Het was te verwachten dat lord Raglam, lid van heft Britse Hoger huis cn nazaat van de Raglan die een rol speelde in de veldslag die als „de charge van de lichte brigade" .te boek staat met een onzalig voorscel zou komen. Raglan waagde het te sleutelen aan het ceremonieel waarmee een nieuwe „peer" zijn zetel in het Hoger huis inneemt. Mei name maakte hij bezwaar tegen het sinds 1621 geldende gebruik dart een nieuw hogerhuislfld verplicht in vod ornaat en wat heet hier vod drie traptreden te bestijgen en in de bank bovenaan op een teken van een heraut drie keer op te staan en weer te gaan zitten, daarbij zijn hoed afnemend voor de lord- kamselier. Raglan vond het maar een absurde toestand. Eén keer opstaan en buigen leek hem voldoende. Terecht werd de man direct op zón nummer gezet door de opgewonden hogerhuis-leden ..Als we eenmaal aan het ceremonieel gaan sleutelen dan ls het hek van de dam", zo riepen de lords. Toch eiste Raglan, een echte doordrammer. stemming over zijn voorstel. Met 106 tegen 31 stem men werd zbn plan naar de prullemand OM DE EER VAN DE VORSTIN Een Canadese schermleraar heeft het Britse socialistische parle mentslid William Hamilton, auteur van een onlangs verschenen boek over de Britse kon&nkUjke familie onder de tiltel „Mijn konin gin en ik", uitgedaagd voor een duel ter verdediging van die eer van koningin Elizabeth. De schermleraar heeft Hamilton's .schun nige boek" nieft gelezen, maar hij weet wat erin staat. (Er staart onder meer in dat prinses Margaret Engelands duurste maintenee is). VROUW NIET IN PANTALON Deze maand hebben de vrouwelijke werknemers van V en D Hil versum te horen gekregen dat het - dragen van een lange broek voortaan taboe is. Reden hiervoor is, aflidus de heer Van Woericoim van Vroom en Dreesman Nedertaind, de noodzaak om normen te stellen aan het winkelpersoneel inzake kleding, presentatie en dienstverlening aan het publiek. Hij wees erop dat de regel wordt verteld bij een sollicitatiegesprek. Mannelijke personeelsleden mogen geen Viijetijdsklediiing dragen. De heer Van Woerkom noemde als reden voor de klediingworsohriften in Hilversum nu, dat deze ves tiging sinds kort is ondergebracht in de regio Utrecht. In deze regio zijn kledingvoorschriften normaal. Vroeger viel Hilversum onder de regio Amsterdam en in Amsterdam heeft V en D zijn eigen opvattingen, aldus de heer Van Woerkom. Omdat Utrecht wel een stringent beleid hanteert, heeft Hilversum omwille van de uniformiteit de kat de bel aangebonden. DUIF ALS WAPEN Heft tijdschrift Psychology en twee dagbladen hebben Israëls „nieuwe geheime wapen" aan de openibaairhei'd prijsgegeven: de duif die de Arabieren bespioneert. Verantwoordelijk voor heit trai ningsprogramma van de duiven is dir. Robert Lubow van de uni versiteit van Tel Aviv. Met financiële hulp van de Amerikaanse luchtmacht leert Lubow de duiven door de mens gemaakte mili taire objecten vanuit de lucht waar tie nemen en er op af te gaan. Toegerust met elektronische zenders versohaffen de duiven de Israëli's 6e kaartgegevens voor het bepalen van Arabische mili taire posities. De training is erop gericht de duiven hongerig te maken en ze dan luchtfoto's van militaire doelen en andere doelen te laten zien. Als ze pikken naar de militaire doelen worden ze beloond met voedsel. Als ze naar andere doelen pikken krijgen ze uiets. RUSSISCH SCHAATSHUWELIJK De wereldkampioenen paairrUden op de schaats, die Russen Irina Rodnina en Alexander Zoitsjew, tredien volgende maand met el kaar in heft huwelijk. Irina heeft in totaal al zeven beer de wereld titel veroverd, vier keer met Aiexei Oelamow en drie keer met Zaitsjew. Oelanow trouwde in 1972 met Irina'6 grootste concurrente Loedmilla Smirnowa, wat toen met nogal wat opschudding ge paard ging. ADVERTENTIE In totaal hebben gisteren gestaakt. Ze deden charge opgeroepen, dit uit protest tegen plannen die in België bestaan voor het invoeren van een numerus claus us voor medische studenten en voor het invoeren van een vestigingswet vodr artsen. De studenten in Leuven en Gent i 37 getuigen a dé- Gandhi zijn i de laatste geweest. De aanklager had 60 getuigen op geroepen. Het onderzoek van het uit één man bestaand tribunaal is nu verschoven tot de volgende maand en zal rechter Jag Mohan Lal Sinha i mening dat als beide maat- beslissen of hij bepaalde documen- regelen inderdaad worden getroffen, de huidige gezondheidszorg in België niet van vorm zal veranderen. Ze wilen dat er eerst wantoestanden in de gezondheidszorg worden weg genomen, dat de sociale ongelijkheid bij de gezondheidszorg verdwijnt en dat er het een en 'ander verandert bij de „weinig democratische besluitvor ming" bij de artsen. ten als bewijsstukken zal accepteren. In totaal zijn tegen mevrouw Gan- chi drie specifieke aanklachten inge diend. Al wordt zij schuldig geacht aan een ervan dan zal zij reeds moe tien aftreden als eeTste minister, en mag zij geen openbare functies meer bekleden in een periode van ses Jaar na het uitspreken van het vonnis. JERUZALEM (ANP/AP» Mi nister Kissinger is vanmiddag van Israël naar Egypte gereisd om de Jongste voorstellen van Tel Aviv aan president Sadat voor te leggen. Deze voorstellen heeft hij pas van ochtend gehoord. Het Israëlische ka binet heeft er gisteren tien uur over gedaan om een standpunt te bepalen. Pas om twee uur vannacht was het gereed, maar minister Peres van Defensie wilde toen niet zeggen, wat Kissinger te horen zou krijgen. i Egypte heeft aan de vooravond van Kissingers bezoek vredelieven- tte woorden laten horen. In een re geringsverklaring wordt gezegd, dat Cairo geen geweld zal gebruiken te gen Israël zolang een nieuw af te slui ten akkoord van kracht blijft. Egyp te heeft echter een formele verkla ring van niet-oorlogsvoering, die Is raël had geëist, geweigerd. Volgens de verklaring hebben de Arabische staten al uiting gegeven aan hun be reidheid vrede te sluiten met Israël. "Een nieuwe terugtrekking van Is raëlische troepen aan het Egyptische front zou een belangrijke stap naar vrede zijn. De Arabieren hebben geen bezwaar tegen het sluiten van een vredesakkoord als Israël wil vol doen aan de essentiële voorwaarden voor een waarachtige vrede", aldus Cairo. Kissinger is gisteren ook nog even van Israël naar Saoedi Arabië over gevlogen. Enerzijds om koning Feisal op de hoogte te stellen van het ver loop van zijn vredesmissie, maar an derzijds ook om dat land te verzeke ren, dat de Ver. Staten geen mi litaire acties van plan zijn tegen de Saoedische olievelden. "Ik wil hier categorisch stellen, dat onze betrekkingen met Saoedi Arabië zijn gegrondvest op vriend schap en samenwerking, waarin drei gementen van militaire of andere aard geen rol spelen", verklaarde de Amerikaanse bewindsman na zijn onderhoud met koning Feisal. Daar in vroeg hij de koning ook hulp te bieden aan de president van Egypte in de Arabische wereld. De vorst kan ook invloed uitoefenen op het stand punt van Syrië, dat tegen aparte on derhandelingen tussen Egypte en Is raël is. Na zijn "vruchtbaar en succesvol" gesprek met Feisal vloog Kissinger terug naar Israël, waar hij vandaag dus het antwoord zou krijgen, dat hij vanmiddag kon Caira Spaarwinstbiljet met vaste looptijd. Rente tot Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van te voren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 61/2%, of zes jaar vast met een rente van 8'/2%.Berekendop basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. u stort spaartermijn rente u ontvangt f 881,66 a jaar 61/2% f I.OOO,- f 4.408,30 2 jaar 61/2% f 5.000,- f 612,95 6 jaar 872% f x.ooo,- f3.064,73 6 jaar 81/2% f 5.000,- Premie Spaar Biljet met variabele looptijd. Rente tot I De flexibele tussenvorm. Vindt u twee jaar vast wat kort en 6 jaar vast te lang, dan is het Premie Spaar Biljet een winstgevend alternatief. Premie Spaar Biljetten kunnen namelijk na twee jaar jaarlijks worden uitbe- taald.U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 6% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nu f1.000.- en wij betalen u terug: spaar- termijn hoofdsom 6% basisrente premie waardoor u ontvangt totaal* rente 2 jaar f 1.123,60 f 5r f 1.128,60 61/4% 3 jaar f 1.191,02 f 15,- f 1.206,02 61/2% 4 jaar f 1.26248 f 50,- fx.31248 7 5 jaar f 1.338,23 f 130,- f 1.468,23 8 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Geeft loon naar sparen. De percentages vermeldonder „totaal rente" zijn afgerond en berekend op basis van rente op rente. Er zijn ook Premie Spaar Biljetten van f 5.000,-.Met Premies van f 25,-na 2 jaar, tot f650,-na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9