natuurlijk nappa VERMANING DIENT KLACHT IN WEGENS BELEDIGING Kamer ligt dwars bij verlenging leerplicht Het recht op vrije toegang houdt de conferentie op Nieuw B.W. weer in Kamer dcr 398. GEEN TAPTOE DIT JAAR Uit in de Randstad DONDERDAG 20 MAART 1975 ASSEN (ANP) - De amateur- aroheoloog Tjerk Vermaning zal een aanklacht, indienen wegens grove beschuldiging en belediging tegen Prof. dr. H. T. Waterbolk. Dat heeft hij gisteravond gezegd in het districtsbureau van de rijkspolitie te Assen. Hij was zo juist op vrije voeten gesteld na dat hij dinsdagmiddag verdacht van vervalsing was aangehouden. Hij heeft contact opgenomen met de advocaat mr. G. M. Doornbos in Assen, die zijn belangen zal behartigen. Vanmorgen vroeg reeds ging hij beginnen met een rapport over zijn vondsten dat bij de poli tie zal worden ingediend. De heer Vermaning bevestigde ten stellig ste dat zijn vondsten authentiek ontkende ten stelligste dat op het schip een slijpmachine voor ste nen aanwezig is. De slijpsporen, waardeloos. Zij hebben geen notie die volgens het onderzoek op de van wat er zich in de bodem af- door hem gevonden vuistbijlen zij speelt. Drs. Stapert die het rap- aangetroffen verklaarde hij door de invloed van de bodem waarin die stenen eeuwen hebben gele leerling. "Hij is nog niet geleerd gen. Hij gaf toe dat het glanspat- genoeg en zeker niet deskundig." tina op de stenen voorwerpen kan door de politie is behandeld. Aan komt volgens hem dan later weer boord van zijn museumschip zijn terug. twee dozijn met stenen, hoofdza kelijk van fossielen en koralen in beslag genomen. Die zullen vol gens de heer Vermaning ter be schikking worden gesteld van het gerechtelijk laboratorium. Hij Overigens betwiste hij dat iede re steen een dergelijke windlaag zou moeten hebben. Hij ziet een eventueel deskundig en onpartij dig onderzoek vol vertrouwen te gemoet. "Ik heb teveel ontdekt. Andere mensen vinden maar zo hier en daar een steentje en dan wordt men jaloers," aldus de heer Vermaning. Volgens hem heb ben wetenschap en praktijk el kaar voor dit onderzoek nodig. De heer Vermaning had graag gehad dat die samenwerking er was geweest. "Dat men mij nu na tien jaar aangeklaagd is het bewijs dat men ondeskundig is". Zijn vondsten zijn volgens hem door prof. Waterbolk gepresenteerd en dringend voor aankoop aanbe volen bij het provinciaal bestuur van Drenthe. "Heeft de heer Wa terbolk dan niet de provincie op gelicht", zo vroeg de heer Verma ning zich af. Leden van de Boycot Outs-pan Actie hebben gistermiddag een bord aan het hek van de Zuid- afrikaanse ambassade in Den Haag opgehangen. Op het bord stond dat emigratie naar Zuid- Afrika gevaarlijk is. Het bord werd met vier kettingen bevestigd die later met een zware tang door gealarmeerde politie-agenten werden doorgeknipt. De Boycot Outspan Actie ageert tegen de emigratie naar Zuid-Afrika en zal de Nederlandse regering vra gen alle propaganda-activiteiten op Nederlands grondgebied te verbieden. Ook in Engeland. Ier land, Zwitserland, België en West- Duitsland zou deze week een campagne beginnen om de emi gratie naar Zuid-Afrika stop te zetten. Deze internationale actie is een initiatief van de Wereld raad van Kerken samen met an dere organisaties die de apart heid bestrijden. Het Nederlandse juristen-comité voor de mensen rechten heeft een klacht inge diend bij de reclame-codecommis sie over reclames die opwekken tot emigratie naar Zuid-Afrika. DEN HAAG (SP) Grote politieke moeilijkheden worden vannacht verwacht in de Tweede Kamer over de invoering van de volledige leerplicht voor vijftienjarigen en de tweede dag vorming voor zestienjarigen. De regering heeft deze voorne mens aangekondigd in de jongste nota over de werkgelegen heid. Het debat in de Kamer over die nota zal na de Paas vakantie, omstreeks 15 april, plaatsvinden. Minister Van Kemenade moet i het onderwijzend personeel met de vakbonden 1 april echter al regelingen treffen deze maatregelen. Hij verzocht daar- de Kamer nog vandaag met de volledige leerplicht voor vijtienjari- gen en de tweede dag vorming voor zestienjarigen in te stemmen. In de vaste commissie voor onder wijs ontstonden daar gisteren moei lijkheden over. Een meerderheid, was niet bereid om de minister vol macht te geven voor het voeren van de onderhandelingen met de vakbon den. Men stond erop, dat de voltalli ge Kamer zich nog vandaag voorde- ze zaak uitspreekt. Volgens kamervoorzitter dr. ir. A. Vondeling zal dit leiden tot "nacht werk" straks. Naar schatting Voorlopig geen verplichte autokeuring DEN HAAG (SP) De verplich- te keuring van de "oudste auto's" STaST STSS Xe,,1 Kanjer toteee uuro, twee met <Ut minister Westerterp van de Tweede agendapunt bezig zijn. Kamer toestemming krijgt om de De KVP heeft bezwaar geuit tegen bouw de veertig keuringssta- de overhaaste invoering i lions onmiddellijk voort te zetten. De kamercommissie van Verke- zorgde na overleg met de minister echter al voor de eerste verdaging. plicht voor vijftienjarigen. Het twee- de-kamerlid Hermes vreesde dat overhaaste invoering ten koste zou gaan van het zogenaamde participa- De commissie wil eerst de ministe- tieonderwijs. Dit is Daarna krijgt de Kamer ongeveer <i»t jongeren één tte-1 van de week een maand om zich uit te spreken, vorming en anderwijs genieten en In het verleden keerde de Kamer het andere deel stage lopen in het eich sterk tegen het voorstel van bedrijfsleven. de minister om de verplichte keu- Het CHU-kamerlid Van Leijenhorst tingen alleen te laten uitvoeren in heeft voorgesteld de maatregel in te ooor de ANWB beheerde stations, trekken, zolang het standpunt van de De kamerleden voelen meer voor onderwijsorganisaties niet duidelijk i gecombineerde keuring door bij- is. Het VVD-kamerlid Neelie Smit voorbeeld "overheidsstations" en v kende garagebedrijven. Ook de raad daagse leerplicht advies van de Stichting Perio- gen. Alleen de fractie Kfoes zet vraagtekens bij de twee- zestienjari- n de PvdA Gieke Keuringen sprak zich uit voor in de Tweede Kamer steunt de ten dergelijke combinatie. geringsplannen zonder r DEN HAAG (SP) Houden Suri- namers na de onafhankelijkheid van hun land het recht op vrije toegang tot Nederland of wordt dit beperkin gen opgelegd? Dit is een van de ge schilpunten, waardoor het komt dat gisteren de eerste ronde van de top conferentie over Suriname's onafhan kelijkheid, in het Catshuis nog niet kon worden afgesloten. Naar verluidt zou Nederland bereid zijn om Surinamers gedurende tien Jaar na de onafhankelijkheidsdatum een 'voorkeursbehandeling' te geven, als zij alsnog (en weer) Nederlan der zouden willen worden. Zij zou den, in tegenstelling tot andere vreemdelingen', in zeer korte tijd het Nederlanderschap kunnen krij gen. De Surinaamse delegatie op de Haagse topconferentie houdt echter vast aan een toezegging van minis ter De Gaay Fortman die van een "volkomen vrije toegang" spreekt zonder tijdstermijn. De Surinaamse staatsrechtkundi- ge mr. E. Karamat Ali karakteriseer de gisteravond de Nederlandse ver sie van de Vrije toegang, zonder dat hij haar echter preciseerde, als een ADVERTENTIE Voor de vrouw die graag flaneert in leer heeft Lambert de Jong een hartveroverende kollektie. Neem deze eigentijdse jas van zeer soepel nappa die fijn lang is. Daar loopt elke vrouw mee weg. Het slanke model, voorzien van een nonchalante ceintuur, is er in welgeteld 4 gewilde kleuren: A'y zwart, donkerbruin, lichtbruin en donkergroen. Met een knipoog naar Ga passen. Het overleg over het toelatingsbe leid van Surinamers zal hervat wor den, nadat vanmiddag de resulta ten van de conferentie van de drie Koninkrijkspartners in een protocol worden neergelegd. De Antilliaanse delegatie gaat dan naar huis; Suri name en Nederland vergaderen vol gende week door. Een ander punt, waarover in de eemste overlegronde geen akkoord werd bereikt, is de vaststelling van de grenzen van Suriname. Ook dit wordt opgeschort; men verwacht er pas aan toe te komen op een volgen- DEN HAAG (SP) Er komt dit jaar geen taptoe. In een brief aan enkele gemeenten die de taptoe Delft wel willen overnemen, schrijft minister Vredeling van Defensie dat de voorbereidingstijd te kort is. Een kleine commissie gaat nu uit zoeken in welke plaats de taptoe moet worden gehouden. de ministers conferentie, die op 13 mei in Paramaribo begint. De Surinaamse delegatie is in het Catshuis verrast door de Nederland se voorstellen voor de regeling van de grensconflicten met Frans-Guya- na aan de Surinaamse oostgrens, en Guyana in het westen. De vóór de onafhankelijkheid vast te stellen Surinaamse grenzen moe ten in de toekomst door Nederland gegarandeerd worden. In het geval dat Suriname met een van zijn buur- Nederland zijn vroegere rijksdeel daar diplomatiek bij moeten steunen. De Surinaamse eisen voor de grens- afbakening gaan echter aanzienlijk verder dan Nederland diplomatiek aandurft. Het compromis, dat Nederland dinsdag aanbood, is door Suriname noch aanvaard, noch afgewezen. Men wees er op dat in de Surinaam se delegatie sleöhts één deskundi ge op grensgebied aanwezig was, dr. E. F. Essed. Deze zal in Paramaribo overleg moeten plegen met de com plete Surinaamse Grenscommissie. Dit betekent dat de Haagse top conferentie niet, zoals eerder ver wacht werd, de afsluiting brengt van het Koningkrijksoverleg over de onafhankelijkheid van Suriname. De conferentie in mei, in Paramaribo moet echter wel tot definitieve re sultaten leiden, wil men de streefda tum voor Suriname's onafhankelijk heid (tussen 20 en 30 november) kunnen halen. AMSTERDAM Stadsschouwburg: 21 en 22 maart 20.00 uur, Publiekstheater met "De goede mens van Sezuan"; 23 maart 13.30 uur, Nederlandse Operastichting met "Jevgeny Onegin"; 24 maart. Toneelgroep Theater met "Wat een gekke man.... en z'n vrouw dan?": 25 maart 20.00 uur, Haagse Comedie met "De Venetiaanse tweeling"; 26 maart 20.00 uur, optreden van het Nederlands Danstheater; 27 maart 20.00 uur, optreden van het Nationale Ballet. Carré: 21, 22 23, 24, 25, 26 en 27 maart 20.00 uur, revue "Andre van Duin's pretmachine"; 21 maart 24.15 uur, Jasperina de Jong. nachtvoorstelling Concertgebouw: Grote Zaal: 21 maart 20.15 uur, concert door het Concertgebouworkest; 22 maart 15.00 uur, concert door het Radio Filh. Orkest; 20.00 uur, Concert door het Overijssels Philh. Orkest; 23 maart 14.15 uur, concert door het Concert gebouworkest; 20.15 uur, Internationale Pianoserie; 25 maart 19.15 uur en 27 maart 20.15 uur, concert door het Amsterdams Philh. Orkest. Kleine zaal: 21 maart 20.15 uur, serie Jonge Meesters; 24 maart 20.15 uur, serie b vier duo's. Shaffy Theater: 21 maart 20.30 uur, Culturele Manifestatie; 22 maart 14.30 uur, kindervoorstelling "Piccollo en de Datataboe- man"; 24.00 uur, Riet Henius "Fly away"; 22. 25. 26 en 27 maart. Toneelgroep Baal met "De dame met de camelia's"; 23 maart 14.30 uur. concert serie b Debussy; 25, 26 en 27 maart 20.30 uur, Palloeter met "Harlekijn Toneel"; 25 maart. Zigeunerkapel Kabani; 26 maart 14.30 uur, Poppen voorstel ling; 26 en 27 maart 20.30 uur, Funhouse Classics; 26 maart 22.00 uur. Jazz; 27 maart 22.00 uur, Dixie "Jazz O'Matic five". Nieuwe de la Mar Theater: 21, 22 en 23 maart 20.15 uur, Wim Kan met Corrie aan zijn zijde; 25, 26 en 27 maart. 20.15 uur. Willy Walden en Piet Muyselaar. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 21 maart 20.15 uur, Stadstoneel Rotter dam met "Mary Stuart" van Hildesheimer; 22 maart 20.15 uur, Nationale Ballet; 25 maart 20.00 uur, Nederlandse Operastich ting met "Jevgeny Onegin" van Tsjaikowsky; 26 maart 20.15 uur, Haagse Comedie met "Don Juan" van Molière; 27 maart 20.15 uur, Amsterdams Publiekstheater met "De goede mens van Sezuan". Groote Schouwburg: 22 en 23 maart, 20.00 uur, Rotterdams Ope rette Gezelschap met "Maske im Blau" van Fred Raymond. De Doelen: Grote zaal: 21 maart 20.15 uur, concert door het Rott. Philh. Orkest o.l.v. Edo de Waart, mm.v. Joseph Kalichstein, piano; 23.30 uur, "Klaus Huber, gastcomponist 1975", door or kesten en ensembles van het Rott. Conservatorium en leden van het Rott. Philh. Orkest; 23 maart 14.30 uur, concert door het Rott. Philh. Orkest o.l.v. Edo de Waart, m.m.v. KijungWha Chung, viool; 25 maart 20.15 uur, Piano-recital door Malcolm Frager; 26 maart 12.45 uur, Koffieconcert; 27 maart 19.30 uur, Matthaeus Passion van Joh. Seb. Bach, uitgevoerd door het Philh. koor Toonkunst, het Rotterdams Jongenskoor en het Gewestelijk Orkest. Kleine zaal: 22 maart 20.15 uur, Jazzcon cert door Chris Hinze Combination; 24 maart 14.00 uur, Pas sieconcert; 26 maart 20.15 u., Finale Gaudeamus Vertolkerscon cours en het Schönberg pianoconcours. Eduard Flipsezaal: 21 maart 14—18 uur, Eerste ronde Schönberg pianoconcours; 22 en 23 maart. 10—12 uur, Eerste en Tweede ronde Schön berg pianoconcours; 25 maart 20.00 uur, Derde ronde Schön berg pianoconcours; 21, 22 en 23 maart 14—18 uur. Eerste ronde Gaudeamus Vertolkersconcours; 24 maart, 14 en 19 uur, Tweede ronde Gaudeamus Vertolkersconcours. Picollo Theater: 21, 22, 25. 26 en 27 maart 20.15 uur, Children of the Night met de horrorshow "An die Musik"; 23 maart 1300 en 15.15 uur, Kindertheater Wiedus met de Jeugdmusical "Het Liegbeest". Hofpleintheater: 21 en 22 maart 20.15 uur, Albert Mol presenteert "Wie van de zes"; 23 maart, 20.30 uur, Dimitri van Toren, Shasha en Lori Lieberman; 25, 26 en 27 maart, Coen Flink en Jules Croiset in "Grote bek en grote buik". Luxor Theater: 21, 22, 25, 26 en 27 maart 20.00 uur. "Waar blijft de tijd" met Willy Walden en Piet Muyselaar e.va. Theater in den Twijfelaar: 21 en 27 maart 12.45 uur, Lunchtheater 21 en 22 maart 21.30 uur, Jan Jacob Paradox Theater; 23 maart 14.30 uur, Kindertheater. De Lanteren: 21 maart 20.30 uur, Neues Theater en Inter En semble uit Bremen met "Körpermusik 1974" van Hans Otto; 22 en 23 maart 20.30 uur. De Theater Unie met "Fama Com- binagoria"; 26 en 27 maart, "Dode kollega, goede kollega" van Winfried Bauers. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 21 en 27 maart 20.15 uur en 23 maart 14.00 uur, Haagse Comedie met "Wat een geweldige rotzooi" van Ionesco; 22 maart 20.15 uur, Haagse Comedie met "Boven water, onder water" van Edward Albee; 23 maart 20.15 uur, Haagse Comedie met "De zee" van Edward Bond; 24 maart 20.15 uur, Nationale Ballet; 25 en 26 maart 20.15 uur, Hoofdstad Operette met "Grafin Mariza" van Emmerich Kólman HOT-Theater: 21, 22 en 27 maart 20.30 uur, Haagse Comedie met "Trijntje Cornells", blijspel van Constanten Huygens; 23 en 26 maart 14.00 uur, Kindertheater Pssstt met "Picollo en de Onderstebovenbaas"; 23 maart, 20.30 uur, Ensemble M, o.l.v. Ton Hartsuiker en David Porcelijn. Theater aan de Haven: 21, 22, 25, 26 en 27 maart 20.15 uur. Toneel groep De Appel met "Kafka KK". Circustheater: 21 maart 20.00 uur, Nederlandse Operastichting met "Rodelinda" van Handel; 27 maart 20.00 uur, Nederlandse Operastichting met "Nabucco" van Verdi. Theater in de Steeg: 21 en 22 maart 21.00 uur, cabaret Step in Step uit met "Gelijk afrekenen"; 23 maart, 14.30 uur, Haags Sprookjestoneel met "Spotje en de verdwenen goudstukken": 20.30 uur, Old Movie "Scarface". Congresgebouw: 22 maart 20.15 uur, Residentie-Orkest O.I.V. Jean Martfnon m.m.v. het Scapino BaUet; 23 maart 14.00 uur, Roe meense folkore-groep mm.v. zigeunerorkest Doina; 25 maart 20.15 uur, optreden van de Franse chansonnier Charles Az- navour; 26 maart 20.15 uur, Indiaas Muziek- en Dans Festival. Diligentia: 22 maart 14.30 uur, concert door leden Hofstads Jeugd Orkest; 23 maart 14.30 uur, Catherine Courtois, viool en Cathe rine Collard, piano; 26 maart 12.45 uur, Limchprogramijia met leerlingen Haags Montessori Lyceum. Guido van Deth: 22 en 23 maart 14.30 uur, poppenspel voor de Jeugd "Het ijzeren hek"; 22 maart 20.30 uur, poppenspel voor volwassenen "Aarde, water, vuur en lucht". LEIDEN Rijnlands Lyceum: 21 maart 20.15 uur, kabaret Tekstpierement met „Wit op zwart"; 22 maart 20.15 uur, Stadstoneel Rotter dam met "Het Autokerkhof" van Arrabal; 26 maart 20.15 uur, "Beschaafd amusement", kabaret Ivo de Wijs. LAK-Theater: 20 maart 20.15 uur, Jules Croiset in "Een zekere Vincent". Stadsgehoorzaal: 21 maart 20.15 uur, zesde en laatste concert in de Meesterserie met het Residentie-Orkest o.Lv. Jean Martinon. Door mr. K. J, de Bruijn Donkersteeg 3, Leiden, tel. 071-21406 Op de laatste vergaderdag vóór het Paasreces heeft de Tweede Ka mer zich vandaag uitvoering bezig gehouden met een voor niet-juristen waarschijnlijk weinig spectaculair, maar desondanks zeer belangrijk stuk wetgeving. Na lange Jaren van voorbereiding is de invoeringsproce dure van Boek 2 van het nieuwe Burgelijk Wetboek het beslissende stadium ingegaan en met het op nieuw "gezamenlijk beraadslagen" over de hiermee verband houdende wetsontwerpen trok de Kamer nog eenmaal haar gezicht in een weten schappelijke plooi alvorens enkele weken met paasvakantie te gaan. Het Burgerlijk Wetboek, in de wan deling B.W. genaamd, is een van on ze belangrijkste wetboeken. Tegen over het publiekrecht (staats- en administratief recht en strafrecht) oat zich bezig houdt met de orga nisatie van de gemeenschap en de verhouding van de burgers tot die gemeenschap, staat het privaatrecht of burgerlijk recht. He regelt de verbindingpen tussen de burgens on derling, omschrijft de echten die per sonen kunnen verwerven en stelt vast hoe deze rechten kunnen worden overgedragen en tenietgaan. Perso- n- en familierecht, eigendom, vrucht gebruik, huurrechten, koop en ver koop, arbeidsovereenkomsten, het hoort allemaal tot het privaatrecht. Het meeste daarvan is geregeld in het B.W., terwijl er ook heel wat pri vaatrecht te vinden is in het Wet boek van Koophandel en in een aan tal afzonderlijke wetten. Nu dateert ons B.W. Uit 1838. In dat Jaar werd met deze codificatie van her en der verspreide rechts regels een eeuwenlange periode van lechtsverbrokkeling - en dus ook techtsonzekerheid - afgesloten. Een veer belangrijk moment dus in on ze rechtsontwikkeling. Maar zelfs de meest fervente bewonderaars van dit met zeer veel directe lijnen aan bet grote Franse voorbeeld, de Code Napoléon, late Code Civil genaamd, ontsproten wetboek zullen niet kun nen ontkennen, dat ons B.W. ver ouderd is. De maatschappij van vandaag verschilt zoveel van die van 1838 en inmiddels zijn ook ve le opvattingen over de behandelde onderwerpen zo veranderd, dat onze burgerlijke wetgeving dringend aan een herziening toe was. Dat besef leidde er in 1947 toe, dat aan de Leidse hoogleraar prof. mr. E.M. Meijer* bij Koninklijk Be sluit opdracht werd gegeven een nieuw B.W. te ontwerpen. Een gi gantische taak, die wat de beschik bare tijd betreft te veel zou blijken voor één man. Zelfs voor een bril jant jurist van het formaat van professor Meijdrs. Na zijn overlijden in Juni 1954 hij had inmiddels het eerste deel van z'n ontwerp voor 'n nieuw B.W. aan de koningin aangeboden werd Meijers' werk voortgezet door andere hoogleraren, die ieder 'n deel taak van het zeer omvangrijke werk trregen toebedeeld. Het nieuwe B.W. zal althans zo :aat het zich momenteel aanzien i-it negen boeken bestaan. Dit in te genstelling tot het "oude" B.W., dat er maar vier telt. Van de negen boeken van het nieu we B.W. is tot dusver alleen boek 1: Personen en familierecht, in wer king getreden. Dat gebeurde op i Ja nuari 1970 Intussen praat de Tweede Kamer en dan natuurlijk vooral de Vaste ommissie voor Justitie al vele Ja ren over Boek 2: Rechtspersonen. A rneer dan vijftien jaar om precies te zijn. want in 1960 lag de ontwerp tekst van het nieuwe boek, waarover ae Tweede Kamer vandaag dus op nieuw spreekt al op de lessenaars van de afgevaardigden. Verenigingen, naamloze vennoot schappen, besloten vennootschappen en stichtingen, want dat zijn de rechtspersonen, waarvan dit Boek 2 van het nieuwe B.W. spreekt, staan vandaag op het Binnenhof opnieuw centraal. Tezamen met nog enkele andere wetsontwerpen, die verband houden met de invoering van dit nieuwe boek. O.m. betrekking heb bend op noodzakelijke wijzigingen van het Wetboek van Koophandel en ten alsnog noodzakelijk gebleken aanvulling van Boek 2 over vrucht gebruik en pachtrecht op aandelen. Allemaal onderwerpen, die de pu blieke tribune waarschijnlijk niet zullen interesseren. Maar die bij de uitermate belangrijke hercodifica tie van ons burgerlijk recht een rieuwe «-tap in de richting van het (overigens nog Jaren verwijderd) einde van het door professor Meijers begonnen werk betekenen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7