Bouw in Teylingen vordert Katwijkse VVV heeft weer twintig gidsen Recreatiegebouw voor gehandicapten in Bollenstreek Bouwval in Katwijks Centrum verfraaien DONDERDAG 20 MAART 1975 STREEK PAGINA 3 SASSENHELM/ LISSE - Het is un.ek. Als het inderdaad alle maal zo van de grond komt als de plannen n-u zijn, dam zijn wij er als bestuur zeer gelukkig mee. Dank zijin de nu nog stille krach ten dlie achter ons werkzaam zijn Einde citaat. De spreker is de heer W. Roks Wü staan daarbij synca.em voor de Stichting Sport en Recreatie Gehandicapten Bol lenstreek. Het unieke plan is de houten accommodatie van rond 200m2 die straks onderdak moet gaan bieden aan de activiteiten vam de Stichting En de stille krachten tenslotte zijn de nu nog op eigen verzoek onbekende ge vers vam gebouw en inventaris. Lissenaar Roks, voorzitter vam de Stichting: 'Zij wilden er ei genlijk ook nu nog Kever geen bekendheid aan geven. Dat kam pas moeten gebeuren wanneer de kroon op het werk staat. Wan neer het gebouwtje door die Sbiohtaing im gebruik kan worden genoemen.' In het gebouw Rahoboth im Lisse wordt vrijdagavond alweer het vijf-jarig bestaan van de Stichting Sport en Recreatie Ge handicapten Bollenstreek ge vierd. In kleime kring van de (overigens vele) vrijwillige mede werkers en -sters, die het werk week-im-week-uit op hum schou ders hebben genomen. Voorzitter Roks: 'Oorspronkelijk was de da tum ad 10 januari. Maar in ver band met het midwinterfeest met de kinderen waarvoor iedereen druk iin de weer was hebben we voor ons zelf dit eerste lustrum wat verschoven.' In de vyf jaar vam het bestaan van de Stichting heeft voorzitter Roks en de zijnen zich een meer dan gewaardeerde plaats binnen de Bollenstreek verworven. Aan vankelijk gestart met zwemmen im Lisse is het werk de afgelopen jaren gestaag uitgegroeid. Andere activite.'ten als soos-avonden. wat 'vormingswerk' als handenarbeid en ook paardrijden konden aan het programma worden toege voegd. Met daaa-bij steeds voorop het belang van de gehandicapte om hem een zo normaal mogelij ke plaats binnen de samenleving te geven Activiteiten, die overigens mede tot stand komen doordat ce Stichting naast de onbetaalbare mbreng van heit vrijwillige kader ook de financiële sympathie van 'derden' verwierf. Roks: 'Br wordt van de deelnemers echter ook een bepaald bedrag per activiteit ge vraagd om hen te laten voelen dait ook zij in een maatschappij staan, waar voor dit soort dingen betaald moet worden.' Vanaf het begin van ddt seizoen dreigde in de voorspoedige ont wikkeling van de Stichting een stagnatie en mogelijk zelfs terug gang te kamen. Het bestuur van de Sassenheimse jeugdsocieteit De Stormbal, waar de Stichting ai gedurende een aantal jaren twee uur per week voor de Soos-avoo- den terecht kon, deelde mee. dot aan die samenwerking een einde zou moeten komen. Uitbreiding vam de eigen activiteiten van de jangerensocfoteiit en de snelgroei ende jeugdsocieteit Moef noopte het Stormbal-bestuur mede tot tleze stap. 'Een trieste zaak na tuurlijk. En ondanks de problemen die er natuurlijk ook wed eens zijn geweest, hebben we aan oe Stormbal toch ontzettend veel te danken. We gaan, 'aldus Sticn- tings-penningmees ter Slagman uit Sassenheim, die bij de opzet van de nieuwe eigendom-plannen een grote rol speelde, 'echter goed uiteen. Het afscheid van De Stormbal als So os-ruimte voor de Stichting Sport en Recreatie Gehandicap ten Bollensitreek, bracht de Stich ting in een stroomversnelling wat het zoeken naar een eigen rulm*e betrof. De heer Slagman: Er was al enkele jaren een behoefte om de activiteiten uit te breiden, maar je zat gewoon aan die twee uren in De Stormbal vast. Binnen het soos-gebeuren hebben we ai A-el een zekere activiteit op het gebied van handenarbeid, film. dia-avonden etc ontwikkeld, maar we vonden steeds dat we met een geschikte ruimte meer zouden moeten gaan doen. Met kleinere groepen op meer avonden bijvoor beeld. Je kunt dan bepaalde zaken tot ontwikkeling brengen.' De plannen voor de eigen acoom modatie kregen enkele maanden geleden gestalte. Voorzitter Roks- 'We hebben bij het zoeken naar ruimte en eventuele grond steeds van alle gemeentebesturen uit de streek de volledige medewerking ghad. Het is tenslotte Sassenheim geworden.' En penningmeester Roks: 'We kregen in Sassenheim van het gemeentebestuur en de speeltuinvereniging DDV (achter de Rusthof laan) de kans op een hoekje van het terrein van de speeltuinvereniging een ons aan geboden houten gebouwtje te plaatsen. We zijn daar biy mee. Met gebouwtje (dubbelwandig overigens) en de plaats. Sassen heim ligt voor onze activiteiten centraal. Tussen Lisse en Hille- gom aan de ene kant en Noord wij ker hout en Voorhout om enkele gemeennten te noemen aan de andere kant.' Het gebouwtje in principe aal de Stichting er zelf iedere avond activiteiten ontplooien, overdag denkt men andere orga nisaties op dit gebied behulpzaam te kunnen zijn kan indien al- ies volgens plan verloopt nog voor de bouwvakantie zijn opgetrokken Slagman: 'Het is een bestaand gebouwtje, dat afgezien van een aantal wijzigingen, zo kan worden overgeplaatst naar Sassenheim. He. gemeentebestuur en de speeltuinvereniging zijn bereid ons met alles ter wille te zijn. het enige punt is nog de toestem ming van G.S. Grootste probleem daarbij zijn wellicht de wels-ands eisen, maar het plezierige van de ons aangeboden plaats is, dat wanneer het gebouwtje er een maal staat in de hoek van de speeltuin en is opgeborgen tussen het groen van bijvoorbeeld de heg gen. niemand er van buiten meer ie.s van kan zien. Op het ogen blik zijn de bouwplannen en de situatietekeningen ter inzage ge legd om aan de procedurevoor schriften te tvoldoen. Bezwaren kunnen nog warden ingediend. Maar we verwachten niet dat ddt moeilijkheden op zal leveren. De afgelopen tijd zijn alle om wonenden over onze plannen be naderd. Er was bij enkelen vrees overlast door he' eventuele lawaai. Wij hebben die vrees als Stichtingsbestuur weg kunnen ne men door te stellen, dat het btf ons geen nachtwerk kan worden. We stoppen altijd vroeg omdat iedereen nog naar huis moei wor den gebracht.' Volgens penningmeester Slag man tenslotte is de kans, die de Stichting nu heeft gekregen uniek. Hij zegt: We hebben geen investeringskosten om de bouw mogelijk te maken. dat is eeu uiterst belangrijke zaak. Indicu GS geen goedkeuring zou geven eeloof ik persoonlijk niet meer zo in een eigen gebouw. Wil zijn als Stichting domweg nog lang niet toe aan een investering van rond de drie ton wat een ove rigens ook in onze ogen nóg ide aler en nóg mooier maar door ons beslist nieo geambieerd ge bouw tenminste zal kosten dat aan alle mogelijk te stellen eisen voldoet. Dan kom je in het be roepsmatige werk terecht. Dat wil len wij als Stichting beslist niet. Daar voelen wij ook niets voor.' Eerste bomen geplant in Sassenheims nieuwe wijk SASSENHEIM Enkele maanden later dan gepland, maar hoogstwaar schijnlijk nog wel vóór de aanstaan de bouwvakantie zullen alle 177 wo ningen in de Sassenheimse nieuw bouwwijk Teylingen bewoond zijn. De afgelopen dagen hebben opnieuw tien bewoners de sleutels van him niuewe domain gekregen, waardoor op het ogenblik reeds 60 van de in totaal te realiseren 177 woningen zijn npgeeverd. Plan Teylingen vervult, zoals eer der al gemeld, een belangrijke rol in de (geslaagde) doorstromingsplannen van de gemeente Sassenheim. Na volledige uitvoering rest (voorlopig althans zo lang de Bolle-nsra'd-plain- nen papieren-plannen blijven) nog slechts de enige bouwmogelijkheid voor Sassenheim in het Plan Was beek, waarover in de gemeenteraad reeds diverse keren vragen zijn ge steld. Binnen een jaar hoopt het Sassen heims college met de definitieve plannen voor deze wijk te komen. waar .naast t reeds bestaande zwem bad Wasbeek ook andere belangrij ke openbare ea bijzondere voorzie ningen zullen komen als een sport hal en het Rijnlands Lyceum <nu in Wasbeek ondergebracht in een tijde lijke houten behuizing). Plan Teylingen, dat door de nogal hevige regenval van afgelopen herfst en winter in de uitvoering door He- boma BV uit Rosmalen is vertraagd, zou. wanneer alles volgens plan was verlopen, gisteren al bijna geheel in het gemeentelijk groen zijn gezet Die opzet bleef tijdens de jaarlijkse boomplantdag steken in het planten van iets meer dan 100 bomen, omdat het grootste gedeelte van Teylingen nog niet aan deze planting toe was. Onder leiding van burgemeester A. J Kret namen de zesdeklassers van de Sassenheimse basisscholen het karwei voor hun rekening. Het plan ten gebeurde voor een belangrijk ge deelte in de mini-plantsoentjes, die afwisselend met de tegelpleintjes voor de jeugd volop in de nieuwe wijk zijn (en nog worden) aangebracht. VALKENBURG Het was gisteren boomplantdag. In heel veel gemeenten was de jeugd daarbij actief. Valkenburg be leefde dit festijn voor de eerste maal. Tot grote vreugde van de gemeentelijke commissie milieu hygiëne en van de jeugd. Er wer den in het Duyfrak langs de Luit Katlaan en de Duyraklaan niet minder dan honderd bomen ge plant door de leerlingen van de klassen 5 en 6 van beide basis scholen. In aanwezigheid van vele gemeentelijke autoriteiten, ouders en andere ingezetenen. Jammer, dat het zo koud was. Nadat het karwei erop zat ging men naar het Dorpshuis. Eerst kregen de leerlingen van de kleuterschool en de klassen 1 en 2 van de ba sisschool een natuurfilm te zien en daarna werd voor de scholieren van de hogere klassen van de ba sisschool de film "Bosgeheimen" vertoond. Het was een feestelijk dagje voor de Valkenburgse jeugd. In belang van toerisme KATWIJK AAN ZEE Nu het zjch laat aanzien, dat het nog wel even zal duren voor Katwijk aan Zee zijn nieuwe centrum krijgt, is 't zeker de moeite waard te overwegen oi er niet wat kan worden gedaan om de bouwval tussen Emmaplein, v oorstraat, Badstraat en Waaigat aan het oog van de toeristen te ont- tiekken. Dat zou naar de mening \an enige Katwijkse middenstan ders onder meer kunnen worden ge daan door de afschuwelijke muren, die men hier en daar aantreft, met hout te bedekken en te voorzien van beschilderingen. Net als men inder tijd heeft gedaan tussen café "De Branding' en de bioscoop 'Musica". Overwogen zou misschien tevens nog kunnen worden er wat vlaggemas- ten en bloembakken te plaatsen. Zoiets kost begrijpelijk het nodi ge geld uit de gemeentekas. Er wordt echter mee bereikt, dat dit deel van oe badplaats een veel vriendelijker aanzicht krijgt. Dat is ook wat waard. Juist dit gedeelte van de Katwijk aan Zee wordt veel be vocht door vakantiegangers. Hetzij door mensen, die daar uit en in de touringcars stappen of door gasten met eigen vervoer, die op die plek hun auto parkeren gedurende hun lerblijf in Katwijk. Zou men vandaag of morgen be ginnen met de realisering van het rieuwe Centrum, dan zou het geen zin hebben daaraan geld te beste den Wanneer men zijn oor echter te luister legt in gemeentelijke kringen duurt het zeker nog twee Jaar voor de eerste paal de grond ingaat. Dan moet zich geen enkele tegenslag in oe uitvoering van de plannen, die nu ter taf el liggen, voordoen. Die bouwval bij het Emmaplein 1. niet alleen een doorn in het oog van de Katwijkers, maar ook van de toeristen. Katwijk als badplaats wordt er door ontsierd. Nu al zo'n dertig jaar lang. Vooral de mensen, cie Katwijk toeristisch moeten ver kopen, zitten er mee. Ieder Jaar weer moeten ze op vragen van toer ope rators ia gasten het antwoord 6chuldig blijven, wanneer met de touw van het nieuwe centrum van Katwijk aan Zee kan worden begon nen. Dat is een vervelende zaak. Katwijks WV-directeur Chris Verplancke, aan wie we deze sug gestie van enige Katwijkers voorleg- aen. met klem: "Al meermalen heb ik er bij het gemeentebestuur in ge sprekken met onze burgemeester en oe wethouders op aangedrongen iets aan dat bouwvallige stukje Katwijk te doen. Zoals het er nu bij ligt is het geen gezicht. Dat bedekken met hout en het daarna beschilderen zou het geheel veel vrolijker maken. Te vens zou daardoor de aandacht van Qf gasten van die bouwval worden weggenomen. Het wordt zo uiterma te moeilijk om ieder jaar weer een ander verhaal te moeten ophangen els reisbureau-directeuren en toer- operators uit het buitenland mij '.ragen, wanneer er daar iets gaat gebeuren. Dat doen we nu al zo'n vijfentwin tig jaar lang. Als die mensen, die jaarlijks vele duizenden gasten naar onze' badplaats brengen, in mijn kantoor zitten hebben ze volop het uitzicht op die afbraak. Ik hoop wer kelijk, dat de gemeente er snel iets aan doét". Even zit Verplancke te peinzen. Dan komt hij met nog een ander lumi neus idee op de proppen. Hij acht het zeer belangrijk, dat de gasten wten wat er straks gaat komen en dat er hard aan gewerkt wordt om het nieuwe centrum gestalte te geven. Zegt Katwijks V.V.V.-directeur: "Het zou ook niet gek zijn de ont werpen maquettes van de Cen trum-plannen in de etalage van het V.V.V.-kantoor te plaatsen. We heb ben er nu drie. Dan ziet men ten minste, dat we hier in Katwijk niet stilzitten. Zo'n slordige open ruimte is beslist geen propaganda voor de badplaats. Ik hoop, dat het gemeen tebestuur dat ook inziet. Er moet wat in het belang van het toerisme worden gedaan. Het is een zeer be langrijke inkomstenbron voor heel veel Katwijkers. Velen hebben een huis gekocht met de bedoeling een groot deel van de investering bijeen te brengen door het verhuren van ka mers op basis van logies met ont bijt. Daar moet naar mijn mening wel rekening mee worden gehouden". CEES COMBEE KATWIJK AAN ZEE Het bol- bloemenseizoen nadert met rasse schreden. De eerste touringcars met gasten worden volgende week vrij dagavond in de kuststreek verwacht. Heel veel uit het Westduitse Rijn en Roergebied, maar ook uit Enge land en de Scandinavische landen. Al zo n jaar of zes biédt de VVV "Katwij" de toeroperators. die met hun bussen in de familiebadplaats "neerstrijken", een bijzondere servi ce. Er worden gidsen beschikbaar gesteld voor de excursies. Het is na melijk meestal zo, dat zo n voorjaars uitstapje van enkele dagen naar Ne derland zich niet alleen beperkt tot een verblijf in Katwijk met bezoe ken aan Keukenhof en de bloeiende bollenvelden. De vakantiegangers willen graag iets meer zien van ons land: Amsterdam, Haarlem Den Haag en Scheveningen, Delft en Rotterdam. Nu komt het heel vaak voor, dat die buitenlandse buschauffeurs de weg in de Randstad niet zo goed ken nen en zeker niet de mooie toeristi sche wegen. Om aan het verlangen van "veel te zien" te voldoen heeft de WV "Katwijk" een gidsenkorps" in het leven geroepen. Die gidsen begeleiden de bussen en wijzen de buitenlandse toeristen op allerlei markante bijzonderheden tijdens de uitgestippelde excursies. De rou tes zijn speciaal samengesteld door de VW. Zes jaar geleden nam WV-direc teur Chris Verplancke het initia tief om een gidsencursus in het le ven te roepen. De vraag naar bege leiders door Duitse en Engelse reis Door Cees Combee bureau-directeuren was enorm groot. Kennelijk ook uit concurrentie-over- wegingen wilden zijn hun gasten de grootst mogelijke service bieden en een veelheid aan excursies, waarbij Amsterdam en Den Haag zeker niet mochten ontbreken. Verplancke, die altijd bereid is zijn "klanten" het optimale te bieden, knoopte dat goed in zijn oren en begon een gid sencursus. Hij had uitgerekend, dat hij Jaarlijks zo'n twintig, vijfen twintig van die mensen nodig had. Zijn oog viel daarbij vooral op mid delbare scholieren. Jongelui dus, die met het Duits, Engels en Frans be hoorlijk uit de voeten kunnen. Nu de zesde cursus achter de rug is zegt Verplancke: "Ik ben blij, dat we er toen mee gebonnen zijn. De buitenlandse touroperators, waarmee we nu al jaren zaken doen, stellen di eservice op zeer hoge prijs. Ze behoeven nu alleen maar te zorgen, dat er chauffeurs op de bussen zit ten, die de weg van bijvoorbeeld Berlijn, Koblenz of Londen naar Katwijk via de autosnelwegen goed In hun hoofd hebben en wij hfer in Katwijk zorgen, dat de excursies zonder problemen verlopen. De chauffeurs kunnen hun volledige aandacht op de vaak drukke weg houden en behoeven geen uiteenzet ting meer te geven van wat er links en rechts is te zien. Bovendien wij zen onze gidsen, die bestuurders de WV-directeur Chris Verplancke is met zoon Cees, die adjunct-directeur is van de Katwijkse toeristische organisatie, bezig met de indeling van de bussen, die tijdens het paasweekeinde naar de familiebadplaats komen. Ook wordt hard gewerkt aan de voorbereiding van de excursie en de indeling van de gidsen. weg en brengen ze in de steden via een aantrekkelijk route langs de be zienswaardigheden". Het eerste jaar verzorgde Ver plancke de opleiding zelf. Dat ver eiste veel voorbereiding, omdat ook nog het cursusmateriaal vervaardigd moest worden. Daarna deed hij het tnige jaren met zijn rechterhand Engel Langendijk, vervolgens ver zorgden zoon Cees, die adjunct-direc teur van de VW is, en Langendijk de opleiding en nu al weer twee Jaar is de leiding van de cursus in l anden van Langendijk en Jan van 't Slot, manager Nederland van de «Joegoslavische Luchtvaartmaatshcap pij "J.AT.". Die cursussen bestaan uit vier theoriemiddagen met natuur lijk het nodige huiswerk en twee praktijkdagen, waarbij men met bussen de verschillende excursies maakt in de Jongeren gelegenheid krijgen proeven van bekwaamheid af te leggen in het op duidelijke wij ze vertellen van wat er allemaal is te zien. Langendijk: "Dit Jaar hadden we zesentwintig cursisten. Afkomsitg uit Katwijk, Leiden en Oegstgeest. Voor het overgrote deel middelbare scho lieren. Het eindresultaat is geweest, ciat er twintig slaagden. Een mooi aantal als men bedenkt dat er ook wel eens een enkele tijdens de cur sus afhaakt. Bovendien kunnen we op steun van de jongeren rekenen, «ie ons vorig jaar en soms reeds het Jaar daarvoor hebben geholpen. Zij zijn begrijpelijk zo langzamerhand doorkneed in 't gidsenvak en schrik ken voor geen probleem terug." "J.A.T.'-manager Jan van T Slot voegt er aan toe: "Dat oplei- cen van die jongelui tot gids is een bijzonder boeiende bezigheid. Er moet heel wat voor worden gedaan. Ze moeten weten wat er in Katwijk te koop is en wat de bezienswaar- cigheden van Amsterdam, Den Haag, Delft, Haarlem en Rotterdam zijn. Om maar een paar voorbeelden te noemen. Ze moeten de gasten in de bus vertellen op hoeveel palen het Centraal Station in Amsterdam is ge bouwd en hoeveel de lengte is met het aantal bruggen van de Amster damse grachten. Komen ze in Den Haag, dan zullen ze iets moeten verhalen over de gebouwen van de Eerste en Tweede Kamer en van het Nederlandse kiesstelsel. In Rotterdam wordt de nadruk gelegd op de ha ven, de Maastunnel en het winkel centrum "Lijnbaan". Ik moet zeg gen, dat de jongelui erg hun best hebben gedaan. coor zelfstudie nog meer weten van ten stad, dan wij ze hebben geleerd". In het Paasweekeinde zullen de gidsen de theorie- en praktijklessen werkelijk ir de praktijk kunnen bren (•en. Dan gaan ze met de bussen mee. Dat eerste begin zal zeker Diet eenvoudig zijn. 'men komt be slist voor problemen te staan, waar- tij snel handelen en ingrijpen nood zakelijk zijn. Er doen zich name lijk altijd van die voorvallen voor, «ie men van tevoren niet kan bezien. Improvisatie is dan een belangrijke eigenschap.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4