Toch compromis coalitiepartners Inspraak over Schiphollijn Alle huizen en bedrijven in Leiden worden getaxeerd mizu Tesselaar mag niet zo maar zwaaien met zijn portefeuille Paasprijzen ester Belastingstelsel niet in overeenstemming met het rechtsgevoel l>HulslK)ff, iwonen keukens DONDERDAG 20 MAART 1975 VOLGEND JAAR WORDT ONROEREND-GOED-BELASTING INGEVOERD LEIDEN Volgend jaar komt er in Leiden een nieuwe belasting, die de bestaande grond- en pèrsonele be las ting en de straa"- en rioolbelas ting gaat vervangen. Om die heffing mogelijk te maken moeten alle wo ningen en gebouwen in de gemeente worden getaxeerd op hun waarde. Met dit omvangrijke karwei, dat on geveer zestien maanden in beslag zal nemen, wordt maandag aanstaande door zes makelaars, onder leiding van de heer H.D. van Weizen uit Oegst- geest begonnen. De voorlopige tarieven voor deze om oerend-goed-belasting, die in 1979 in heel Nederland ingevoerd moet zijn, bedragen drie gulden per f 3000 getaxeerde waarde voor de bewoners van de huizen en tien gulden per f 3000.- gtaxeerde waarde voor de eigenaars van de gebouwen en wo ningen. De definitieve tarieven zul len pas worden vastgesteld wanneer de gemeenteraad eind van dit Jaar de begroting voor 1976 gaat behande len. Wel heeft de Leidse raad vorig jaar reeds besloten, dat tot de inning van de onroerend-goed-belasting zal wor den overgegaan met ingang van 1976, terwijl is vastgelegd, dat de totale op brengst van deze belasting niet méér mag bedragen dan de huidige op brengst van de belastingen die gaan verdwijnen. Hoewel de inning van de nieuwe be lasting zal gebeuren door de rijksbe lastingdienst zal het geld in de schat kist van de gemeente vloeien. Een van de doelen, die met de nieuwe belasting wordt beoogd is namelijk, cm de gemeente meer inkomsten te geven, die rechtstreeks van de bur gers komen. Bij de taxatie van de panden zal bepalend zijn wat het onroerend goed zou opbrengen, als het vrij en onbe last zou worden verkocht. Aan de van deze door deskundigen vastgestel de bedragen zal de gemeente vaststel len hoeveel de eigenaars en de bewo ners aa, belasting moeten betalen. Om een voorbeeld te geven: een huur woning wordt getaxeerd op f 60.000.- De huurders betalen dan f 60.- en de eigenaars f 200.-. Is de eigenaar tevens bewoner dan betaalt hij vol gens de voorlopige tarieven f 260,- per jaar. Volgens wethouder Van Dam, die de nieuwe belasting gisteren toelichtte, zal over het algemeen voor oude hui zen met een lage grondbelasting meer betaald moeten worden dan op dit o- genblik volgens de oudere regeling. Daarentegen zullen de bewoners van nieuwe huizen waarschijnlijk iets minder gaan betalen. Om te voorkomen, dat de make laars woningen of bedrijven gaan taxeren die ze zelf in eigendom, huur of onderhoud hebben, zal de nauw- geztte verdeling worden gemaakt van de ongeveer 38.000 te taxeren panden. Elke makelaar is voorzien van een legitimatiebewijs, voorzien van pas foto en handtekening van de burge meester. De taxatie, waarmee in de nieuw bouwwijken wordt begonnen, neemt ir« de meeste gevallen niet meer dan enkele minuten tijd. In de nieu we wijken zal overigens niet elke wo ning worden bezocht door de make laars. Omdat het hier vaak gaat om gelijke woningtypen zal worden vol staan met het taxeren van één wo ning per blok. In de binnenstad zal net aanmerkelijk meer tijd gaan kos ten, omdat daar vrijwel elk pand moet worden bekeken. Bovendien lig gen daar ook de moeilijke gevallen, namelijk de grote panden, zoals de gebouwen van V en D en C en A. Mocht men het niet eens zijn met c'e taxatie, dan bestaat de mogelijk heid om bezwaar te maken bij de inspecteur der gemeentelijke belas ting. Na een uitspraak kan men eventueel in beroep gaan bij de be lastingkamer van het Gerechtshof in Den Haag. Voor de laagste inko mens en gezinnen of alleenstaanden die met zeer hoge kosten zitten door ziekte of iets dergelijks bestaat de mogelijkheid vermindering van deze belasting aan te vragen. Overigens, zullen de eerste aanslagen pas eind i976 verstuurd worden. Breuk tussen PvdA en PPR/PSP/D'66 voorkomen LEIDEN De fracties van PvdA en PPR/PSP/D'66 im de Leidse raad hebben gister avond, tijdens een gecombineerde fractievergadering, alsnog een compromis bereikt over de gemeentelijke reorganisatieplannen. Na de raadsvergadering van afgelopen maan dag, toen er een breuk dreigde te ontstaan tussen de fracties, die het links programcol lege steunen, is er gisteren en vandaag ijverig gesleuteld aan een tussenvoorstel. In het voorstel, dat gisteravond op Als taak voor de personeelswerkers Concessies De partijen van het programak koord in Leiden, PvdA en PPR/ PSP/D'66 hebben elkaar aan de vooravond van een voortgezette dicussie in de raad over*ïeorga- nisatieplannen toch nog gevon den. De vraag is alleen, welke fractie nu de meeste concessies heeft moeten doen om het niet tot een scheuring te laten ko men. Wie de voorstellen, waar beide partijen zich nu in hebben kun nen vinden, bekijkt, concludeert wellicht, dat de PvdA-fractie flink bakzeil heeft gehaald, om dat in de tekst van het voorstel niet langer de gewraakte hoofd directeuren worden genoemd. En het zijn Juist deze hoofd directeuren waarvoor de PvdA zich steeds heeft sterk gemaakt. Bovendien worden de mogelijk heden voor vier jaar openge houden. Veel zal echter afhangen van de positie, die de drie coördinato ren in de komende jaren in het gemeentelijk apparaat gaan in nemen. De mogelijkheid, dat zij zich toch tot hoofddirecteuren zullen ontwikkelen, is niet he lemaal uitgesloten. Niet voor niets heeft het raadslid Du Gardijn (PPR/PSP)D'66) gewe zen op het feit, dat de ontwik kelingen rond deze coördinato ren nauwkeurig in het oog ge houden moeten worden. Een andere vraag, die opdoemt, is of de gemeente Leiden functio narissen kan vinden, die er voor voelen om vier jaar in "tijde lijke dienst" te komen. Niet al leen is vier jaar een vrij lange periode om nog van "tijdelijk" te spreken, maar bovendien moet de bewering van wethou der Van Dam, dat die mensen tafel kwam konden de beide frac ties zich volledig vinden. Zo wordt er dit compromis niet langer gespro ken over de gewraakte hoofddirec teuren (waartegen binnen het amb tenarenkorps ernstige bezwaren zou den zijn), maar wordt er gekozen voor de voorlopige aanstelling van drie coördinatoren en drie perso neelswerkers. Die tijdelijke aanstelling zal tot uiterlijk 1 januari 1980 duren. Op dat ogenblik moet een binnenkort in te stellen evaluatie-commissie, waarin raadsleden, ambtenaren en onafhankelijke deskundigen vertegen woordigd zijn, advies hebben uitge bracht over het werk van de coördi natoren en personeelswerkers. Aan de hand van deze "evaluatie" moet de raad een beslissing nemen over een definitieve ambtelijke en bestuur lijke structuur in Leiden. Wethouder Van Dam omschreef gisteren een aantal taken van de aan te stellen coördinatoren. "Op dit ogenblik bestaat er binnen de ambtelijke structuur nauwelijks voort gangscontrole. De coördinator krijgt mede tot taak daar op te letten. Daarnaast zal hij moeten bekijken hoe de huidige ambtenaren in een nieuwe structuur beter tot hun recht kunnen komen". Bovendien zag Van Dam taken voor de coördinator bij het tot stand brengen van de geïnte greerde beleidsvoorbereiding (ieder een die ergens mee te maken heeft doet van het begin af aan mee - red zag Van Dam onder meer het be spreken en oplossen van allerlei fric ties tussen de ambtenaren, zowel op topniveau als aan de basis. Höppe- ner kondigde aan het voorstel te zul len steunen, wanneer de coördinato ren snel zijn aan te trekken. Volgens wethouder Van Dam moet het mo gelijk zijn mensen voor vier jaar op arbeidscontact aan te nemen. "Er zijn best mensen te vinden, die er gens iets op poten willen zetten, en daarna weer ergens anders aan de slag gaan". Teruggrijpend op de discussie tus sen de partners van het programcol lege constateerde Pebems PvdA», dat er duidelijk sprake is geweest van een verharding van de standpun ten aan beide zijden. Van Dam ont kende dat. "Er bestond een verschil in benaderingswijze. En die stand punten zijn fel verdedigd. Dat was de moeite waard." Raadslid Du Gardijn (PPR/PSP' D'66), die steeds het standpunt van zijn fractie tegenover de PvdA heeft verdedigd toonde zich gisteravond na afloop van de fractievergadering niet ontevreden. "Natuurlijk heb ik ook wat water in de wijn moeten doen en het is zeker voor mij geen ideaal voorstel, maar in elk geval worden de mogelijkheden voor de toekomst opengehouden. We zul len de verdere ontwikkelingen zeer nauwgezet moeten volgen, en vooral de positie die de coördinatoren krij gen goed in het oog moeten houden". Vier eeuwen universiteit van Leiden in Parijs PARIJS Met een kamermu ziekconcert door de in zeven- tieiïde-eeuwse kledij gestoken groep Lyra Academica die werk van Albicastro. Fischer en Hel- lemdaail speelde, is gisteren de tentoonstelling „Vier eeuwen universiteit van Leiden in het Nederiainds Instituut in Parijs geopend. De drie componisten hebben al le drie banden met Leiden ge had en Albicastro en Fischer di rigeerden er zelfs het orkest. De door ambassadeur jonkheer De Ranitz geopende expositie toont boeken gravures en kaar ten die de geschiedenis van de stichting van de universiteit en haar eerste jaren verhalen. Daarbij wordt speciaal aandacht geschonken aan de Franse ge leerden die in Leiden hebben gedoceerd, de theoloog Louis Cappel, eerste hoogleraar Frans, en na hem Guillaume Feugue- ray. Joseph Scaliger (doe zijn oosterse manuscripten en boe ken aan Leiden vermaakte). Claude de Saumadse, Lambert Daneau en de hoogleraar me dicijnen Charles Drelincourt. Descartes heeft niet in Lead'en gedoceerd, maar hij heeft er wel in 1637 zijn „Oiscours de la methode" laten drukken. De tentoonstelling in het insti tuut duimt tot 6 april. Leerlingen van de Chr. Scholengemeenschap "Zuid-West" verdringen zich rond een model van een schip. Op het ogenblik wordt er op de school een scheepvaartproject gehouden, waarbij de ver schillende aspecten van de scheepvaart zoveel mogelijk in de lessen icorden verwerkt. Bovendien is er een tentoonstelling ingericht, waarvan ook dit scheepsmodel deel uitmaakt. LEIDEN - B en W van Leiden hebben het bestuur van de speeltuin vereniging 'Om de Doorbraak' een brief geschreven waarin wordt ge vraagd de speeltuin op korte termijn te sluiten. Wethouder Tesselaar zaï met het bestuur- van de vereniging overleg plegen of het mogelijk is de speeltoestellen van de speeltuin naar een ander terrein over te plaatsen. Zoals al eerder bekend was, moet d»e speeltuin verdwijnen om bouw plannen in het gebied tussen de He rengracht en de Zijlsingel te kunnen uitvoeren. ADVERTENTIE LEIDEN De tweede voorzitter had besproken. "We hebben onze van de PvdA, J. Kessen, heeft gis- kiezers een krachtig stadsbestuur he bbest gevonden kunnen worden teravond tijdens de fractievergade- loofd en voor een dergelijke ingrij- in de praktijk nog maar bewe- ring van zijn pairtij, zijn ongenoe- pende stap was zeker nader over- zen worden. gen geuit over het feit, dat wethou- leg binnen de partij nodig geweest", der Tesselaar vorige week met de aldus Kessen, die vond dat de wet- Vastgesteld kan worden, dat de wethoudersportefeuille heeft ge- houder voor de volgende partijver- dreigende wolken die zich eer- zwaaidi 2onder daarvan eerst het par- gadering maar eens moest uitleggen der deze week boven het pro- ^bestuur in kennis te stellen. Spre- op welke punten hij er nog meer gramcollege samenpakten voor- kend namens nog twee leden van de brui aan zou geven, als ze in de lopig zijn opgelost Het is ech- het vond Kessen het onjuist raad zouden worden aangenomen, ter zeker niet denkbeeldig dat dreigement om bij een praktische uitwerking zullen stappen als PPR/PSP/ Overigens vroeg Kessen af of de van de reorganisatieplannen de j^gg samen het CDA en de WD uitlatingen wel serieus genomen meningen tussen de beide frac- reorganisatievoorstel van moesten worden, omdat ze gedaan Iv, tAoirnmci «n» wns Du Gardijn zou stemmen, niet eerst waren bij een glaasje. Wethouder met de fractie en het partijbestuur Tesselaar voelde er aanvankelijk weinig voor om op de kritiek te re ageren, maar wilde even later wel kwijt, dat hij de zaak zeer ernstig had opgevat. "Ik ben wethouder ge- worden om een aantal politieke doel stellingen te realiseren. We moeten ons nu als college te vaak met an dere zaken bezighouden. Omdat je straks ter verantwoording kunt wor den geroepen voor wat je gedaan hebt, moet je er ook geen geheim van maken, wanneer blijkt, dat Je aan die politieke doelstellingen niet toekomt, aldus Tesselaar. Rosé de France demi-sec 3 flessen nu 8,50 Cidre Mousseux (teener champagne) 3 flesen nu- 6,95 Jonge Jenever Rynenburger liter nu nu 9,75 Gilde Pils 12 halve liters 6,95 m gratis thuisbezorgd ir Leiden en omgeving. Donderdag koopavond tot 9 uur geopend. Prof. Nouwen LEIDEN "Het huidige belasting stelsel is niet in overeenstemming, met het rechtsgevoel van het Neder landse volk. Er heerst dan ook met betrekking tot de belastingen een vrij algemeen gevoel van onbeha gen". Dat is de conclusie van prof. mr. L. J. M. Nouwen, oud-hoogle raar belastingrecht. Prof.Nouwen sprak gisteren tijdens een lunrhbijeenkomst van het depar tement Leiden van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, die gehouden werd in hotel restaurant Nieuw Minerva. Ons belastingstelsel berust op het principe, dat „de sterkste schou ders de zwaarste last moeten dra gen". Maar dat is een mythe. In de praktijk komt daar volgens de heer Nouwen niet zo veel van terecht. Oorzaken daarvan liggen onder meer in het feit, dat belastingen worden afgewenteld, en dat er op grote schaal met de belasting gemanipu leerd wordt. Dat de lasten naar draagkracht worden verdeeld, noemt-prof. Nouwen „de mythe van de Kneuterdijk", (daar zetelt het ministerie van Fi nanciën - red.). Uit uitlatingen van minister Duisenberg van Financiën blijkt volgens hem dat de minister ervan uitgaat, dat het belastingstel sel in overeenstemming is met het rechtsgevoel. Tegenover deze opvatting stelde de heer Nouwen echter de mening van een aantal belasting-deskundigen die ervan uit gaan dat er op vrij gro te schaal belasting wordt ontdoken. "Niet alleen "de verklaringen van de belastingdeskundigen doen twijfel rijzen over de mythe, dat blijkt ook wel uit de handelwijze van verzeke ringsmaatschappijen, banken en be leggingsmaatschappijen. De banken hebben de spaarbrieven aan toonder geïntroduceerd om het zwarte geld toch rendabel te kunnen maken, ter wijl een maatschappij als Rorento in feite haar bestaansrecht vindt in fis cale grappenmakerij". Ook aan de belastingmoraal van de overheid zelf ontbreekt er volgens prof. Nouwen heel wat. Dat is vol gens hem wel gebleken uit het ge drag van de overheid m.b.t. de zg. "coming-backservice" (via een wets ontwerp wilde de regering een min der hoge belasting-aftrek van pen- sioenreserveringen toestaan red.). "Daarbij was geen sprake van een bepaalde moraal", aldus de oud hoogleraar, "het ging alleen om de centen". Ministerraad beslist morgen over Singelplan LEIDEN De ministerraad zal morgen een uitspraak doen over de nieuwbouwplannen van de Leidse universiteit aan de Witte Singel. Dat werd gisteravond in de fractie vergadering van de PvdA mee gedeeld door wethouder Waal. Dat oordeel zal mede beslissend zijn voor wat er in de naaste toekomst met de Rijn- en Schiekade gaat gebeuren Het plannetje dat het CDA voor de reconstructie van deze weg heeft ingediend (u heeft daarover eerder deze week in onze krant kunnen le zen) beoordeelde de wethouder posi tief. "Het is een charmant planne tje en sluit aardig aan bij onze ge dachten om er een verkeerslus aan te leggen, nu de Galgewaterbrug oorlopig niet gebouwd zal worden. "Vooral met het feit dat ook het CDA denkt aan een smal weggetje, zijn we als B. en W. erg blij", aldus wethouder Waal, die verder nog meedeelde dat er schot begint te ko men in het fietsrouteplan voor de binnenstad. Bovendien is er waar schijnlijk binnenkort een oplossing te i er wachten voor de verkeersproble men bij de Damlaan. Het college, had het plan deze weg op te nemen m een voorrangsroute, waartegen le raren en oudercommissies van de scholen in de onmiddellijke omgeving ernstig bezwaar maakten. Willem Breuker en Leo Cuypers in Hot House LEIDEN Morgen zal het avant- gardistisch dynamische duo Leo Cuypers/Willem Breuker een speciaal concert verzorgen op Jazzzolder Hot House aan het Rapenburg (24). Pia nist Leo Cuypers kreeg zijn opleiding aan het stedelijk conservatorium in Maastricht. In 1969 won hij het Loos- drechts jazzfestival en in 1973 kreeg hij de Wessel Ilckenprijs, de grote Jazzprijs van Nederland. Saxo fonist Willem Breuker houdt zich on dermeer bezig met de "muziekuitdra- gerij' "Oktopus. Hij maakt deel uit van het Theo Loevendie Consort. Het concert begint om 22.00 uur. Hot House is overigens op 28 maart en op 4 april gesloten. ADVERTENTIE Originele Ideens 1 Adviesprijs donsdekbed. Ideens219.- Speciale C.V.- WrCyfh Hulshof» uitvoering jföfjljpjii meeneemprijs 1 persoons 135x200cm. I//"* Vlag uit voor universiteit LEIDEN In de periode van 19 tot en met 23 mei hangt de gemeente l-eiden de vlaggen u't. Dat gebeurt ter gelegenheid van het vierhonderd- Jarig bestaan van de Leidse univer siteit. Bovendien is er een bedrag v an 4000 gulden uitgetrokken voor het afsluiten van wegen en het tref- ren van enkele andere voorzieningen cm de universitaire eeuwfeestvie ring in de stad mogelijk te maken. LEIDEN Volgende maand be gint een uitgebreide voorlichtings- en inspraakcampagne die moet uit monden in de vaststelling van het tracé van de Schiphollijn, de nieuwe spoorlijn tussen Amsterdam en Den Haag, via Schiphol en Leiden. De Commissie Tracé Schiphollijn, waar in onder meer Rijkswaterstaat en vertegenwoordigers van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat zit ting hebben, publiceerde vooruitlo pend daarop gisteren een nota waar in de verschillende tracé's worden bekeken. Weergegeven wordt welke voor- en nadelen aan een bepaald tracé verbonden zijn en welke kos ten er mee gemoeid zijn. Volgens de nota is het alternatief om de spoor lijn in de middenberm van de Rijks weg 4 en 44 aan te leggen niet aan trekkelijk om een aantal redenen. Gesignaleerd wordt, dat de aanleg van de spoorlijn op deze wijze een bijzonder kostbare en langdurige aan gelegenheid wordt. Het zou erop neer komen dat de hele autosnelweg ver nieuwd moet worden, alsook de knooppunten en aansluitingen. Bo vendien moet rekening worden ge houden met kostbare tijdelijke voor zieningen. Tunnels of viaducten om de weg te kruisen zouden zeer lang worden, terwijl het beslag op de ruimte, vol gens de nota zeer groot za lzljn. Een ander bezwaar is, dat het tijdelijk omleiden van het verkeer van de ene naar de andere rijbaan niet meer mogelijk is. Dat ten oosten van Schiphol deze oplossing wel mo gelijk is gehouden en er een zeer brede middenberm aanwezig is. Volgens het eerste tracé, dat in de nota genoemd wordt, zal de Schip hollijn de Ringvaart passeren via een beweegbare brug, terwijl de lijn daarna evenwijdig aan de rijks weg loopt. Tussen de Ringvaart en Warmond zal de spoorlijn afbreuk doen aan het landschap en vrij ern stige schade toebrengen aan land bouwgronden, omdat kavels worden doorsneden. Datzelfde gebeurt met de jachthaven "Sassenheim" en een aanwezig kassencomplex. Het tracé loopt bovendien bij de Warmonder- dam door een terrein, dat als uit breidingsmogelijkheid voor het auto mobielbedrijf van Hart, Nibrig en Greeve is bestemd. De gemeente Warmond heeft tegen dit tracé be zwaren ingediend bij de kroon. Het tweede tracé voorziet in een bundeling met de Rijksweg 44. De schade van de landbouw is daardoor minder en de kosten van grondwer- ving zijn 1 miljoen lager. Ook de geluidshinder is minder terwijl de jaiühthiafven en heit kassencomplex minder worden aangetast. Bovendien kaïn het automobielbedrijf uitbreiden, den." Daarentegen zal de reconstructie van de Warmonderdam-aansluiting veel meer geld kosten en wordt de aanleg door de grotere lengte van de spoorlijn anderhalf miljoen duurder. Het derde tracé dat mogelijk is, blijft buiten het plassengebied, maar zal zeer grote financiële offers vragen bij het verwerven van de grond. Bo vendien wordt in het bollengebied een groter beslag op de ruimte ge legd. De investering zal ongeveer drie miljoen hoger zijn dan bij tracé een, terwijl de technische werken ongeveer twintig miljoen duurder uiitlkoimen. Daarbij is dan nog geen rekening gehouden met het omhoog- brengen van een hoogspanningslei ding op twee plaatsen. Het vierde alternatief voor de spoorlijn is eenüigging dichter bij Abbenes, waardoor de geluidshinder voor dit dorp groter zal worden en mogelijk afbraak vain woningen aan de dr. J. P. Heyelaan noodzakelijk zal maken. Tijdens het vooroverleg is ook nog de mogelijkheid geopperd om "de Ringvaart, de Jachthaven "Sassen heim" en de Sassenheimervaart te kruisen met aquaducten. De extra kosten daarvan zijn becijferd op honderd miljoen gulden.' Vaststaat in elk geval dat voor de hele Schiphollijn een beplantings plan zal worden ontworpen. r^®w*straal2 OMN B50357 DE BESTE KEUKENS EN TÓCH GOEDKOOP WAAR STAAN DIE?

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3