Benfica-trainer Pavic: „Dit PSV is in staat de Cup te pakken" wfa 3& Koln slaat met uitvallen toe SCOREBORD Leeds ook Onherkenbare Eindhovense ploeg naar halve finale in Brussel sterkste Ook Koning Feisal is op zoek naar een (dure)voetbaltrainer Amsterdam toont karakter, toch 3-2 nederlaag in DONDERDAG 20 MAART 1975 PAGINA 15 DEN HAAG Na Barcelona heb ben drie Westeuropese landskampi oenen zich geplaatst voor de halve fimalles van het belangrijkste Europe se bekertoernooi voor clubteams. St. Etienne - de eerste Franse ploeg sinds 1959 - Bayern München, de houder van de beker en Leeds United schaarden zich aan de zijde van Bar celona, dat zijn twee thuiswedstrij den tegen Atvidaberg uit Stockholm vorige week al had afgewerkt. Leeds United had gisteren de minste moeilijkheden om zo ver te komen. De Engelsen hadden in eigen huis al met 3-0 van Anderlecht gewonnen en bepaalden ook in het Astridpark het spel. De Britten lieten Anderlecht een veldoverwicht en vingen de be trekkelijk naïeve acties van de Brus selse ploeg tamelijk gemakkelijk op, al moest een verdediger twee keer op de lijn redden. Leeds' aanvoerder Billy Bremner maakte het winnen de doelpunt een kwartier voor tijd, toen het nog steeds aanvallende An derlecht zijn overtuiging al lang was kwijt geraakt. Bayern München heeft in Armenië tegen Ararat Jere van de nederlaag beperkt gehouden tot 0-1, net voldoende na de over winning van 2-0 in de thuiswedstrijd. Een verdienste van voornamelijk de uitstekende doelman Sepp Maier en Franz Beckenfoaiuer. Andreafisjan maakte het doelpunt voor Ararat Je- n. St. Etienne had zich in Chor al een uitstekende uitgangsposi- LISSABON In de eeuwenoude Kathedraal vam Lissabon brandde mevrouw Rijvers, moeder van zes dochters, gistermiddag een kaars voor PSV en bad er voor de zege van het elftal van haar man. Niet tevergeefs zou blijken, In het gigantische Estadio de Luz bluft een taktische en conditioneel sterk PSV, da<t naarmate de strijd vorderde ook steeds L Willy v. d. Kerkhof -passeert Massias In de rust sprak Kees Rijvers zijn big va elftal toe: "Jongens, we gaan het red- stuit venijnige overtredingen maken. scoort het eerste doelpunt. ren dus die in actie behoefden te toen een tweede Eindhovense tref- komen) werd Willie van der Kuijlen fer. Doelman Henrique gaf van bui- plaats in de finales. Een overwinning voldoende voor de Franse kampioe- Dank zij een treffer van Janvion in de openingsfase was die begeer- icore al snel bereikt. De Polen toonden zich op een zwaar veld ech ter gelijkwaardig en de dreiging van lijkmaker bleef tot Hervé Revel- li vijf minuten voor tijd van de straf- ïopstip de tweede treffer voor de Franse ploeg maakte. Bekerwi nmaars PSV, dat in Lissabon voor de tweede keer in zijn bestaan de halve finales van het toernooi om de Euro pese beker voor bekerwinnaars be reikte, bevindt zich in gezelschap louter Oosteuropese landen. Ro de Ster (Joe), Dinamo Kiev (Sov), Ferencvaros plaatsten zich even als de Eindhovenaren bij de laatste vier. Rode Ster Belgrado zorgde ook voor de uitschakeling van een eens i befaamde formatie. In een sensa tionele ontmoeting werd Real Ma drid, dat thuis met 2—0 had gewon- via strafscoppen uitgescha keld. Doelman Olja Petrovic werd de held van het 100.000 koppige pu bliek. Hij benutte eerst in de gewo- speeltijd een strafschop. Daar- kwamen de Joegoslaviës op 2—0 na het doelpunt van Djajic. Ver volgens stopte hij, nadat ook de ver lenging geen beslissing had ge bracht, een strafschop van Santilla, waardoor Rode Ster zich plaatste. Een zwak gelijkspel van 11 tegen Malmö FF (Zwe) kon Ferencvaros (Hon) toch niet van kwalificatie af houden. De Hongaren hadden de uit wedstrijd gewonnen met 31 en tra den de Zweden zorgeloos tegemoet. International Sjoeberg hielp Malmö de leiding, maar Mate zorgde ten minste nog voor een puntende - ling. egentigduizend toeschouwers bij Djnamo Kiev-Bursaspor toonden (evenals de 100.000 bij Rode Ster) aan dat men in Oost-Europa nog bij zonder warm kan lopen voor interna tionaal voetbal. De ploeg, die sinds kort de basis is gaan vormen voor het nationale team van de Sovjet- Unie had de uitwedstrijd al gewon nen met 1—0, maar kon ondanks die gunstige uitgangsstelling tegen de in ternationaal weinig betekenende Tur ken toch op de steun van het immen se legioen rekenen. Kolotov (straf schop) en Muntyan gaven de over winning gestalte na een massaal of fensief ver in de tweede helft. den. Dankzij onze conditie. En als Het grootste slachtoffer van de Por- daarna geen nieuw vuur inblazen, zelfverzekerder giing spelen, tussen de stortbuien uit de hemel door het hooghartige Benfica dadelijk niet snel scoort, tugese agressie (tussen haakjes: op Sterker, in de laatste tien minuten d r- li v r »i x o i j i j o i i j j- wordt het ongetwijfeld moedeloos en de tribunes bleef het rustig, geen rel- dicteerde PSV het spel Benfica volledig af. Met een ZI nederlaag moest de Portugese bekerhouder, die oven- kunnen we zelfs nog winnen ook". len, geen demonstraties, geen militai- Een vijf minuten gens al ver voor het laatste fluitsignaal van de goed leidende Schot Peterson niiet meer in de halve finales geloofde, uiteindelijk vam het kletsnatte veld afdruipen. Kees Rijvers bleef onder de triomf opmerkelijk rustig. ,,Ik ben van dit resultaat bepaald UUMUUt niet ondersteboven, omdat ik het eerlijk gezegd had verwacht. Ik had het van tevoren J^lde"de paal' ook tegen mijn spelers gezegd: nu zullen we de ruimte krijgen die we veertien dagen geleden niet hadden en die ruimte zullen we benutten ook'. nog Maar bijna 'had Benfica tweede bedrijf snel gedoelpunt. Na een knappe een-twee combina- Messias velde hem meedogenloos. De ten zijn strafschopgebied tie met Marins liet Humberto in de slimme Eindhovense middenvelder, pass richting Artur, een derde minuut een fel schot los. De bal die ditmaal vol overtuiging voetbal- tere Portugese spelers. De Een eerlijke Jan "Dat was vanavond o Want was dèt schot t Beveren grote geluk. de: "Ik hoorde het kraken en dacht ne van der Kerkhof ingevallen Dahl- meteen, ik heb mijn scheenbeen ge- gulst onderschepte de bal en broken. Het deed ook vreselijk pijn. daarna een voorzet op maat af snel wat ijswater op Willie Door Rob Vente kostte Ralf Edström een-blessure.rustig bleef en de boel achter uitste- dan had ik het echt niet De lange Zweed: 'Toen ik mijn kend organiseerde. Van Kraaij vond zien zitten". Humberto na afloopnij- bos bloemen in het publiek wierp, ik onze grote uitblinker". Ü\g^aan' werd gegooid, zakte de pijn. Dus mende schuiver ging ik door. Want ik wilde dit i i steen ccs,van het begin tot het einde mee— «^houden., 1 Verder prees de kleine trainer zettend veel pech en PSV was bijzon- spiertje in mijn Harrie Lubse. "Hij was overal. Voor der fortuinlijk. Pech en geluk besliste ilr h»*1— -! achter en ails het moest had hu domweg over deze wedstrijd". nrancara dijbeen. Toch wilde ik beginnen. de wedstrijd Maar ik kreeg er steeds meer last het blééf gie- van en na een kwartiertje heb ik ten, werd ik nóg optimistischer. Want to®11 verzocht ilr wist dat onze conditie veel beter wisseld". zou zijn dan die van Benfica. En als Toen middenvelder Bertus Quaars kreeg Willie van der Kuijlen, die bij Je dan op een nat, loodzwaar veld opdraafde voor de onfortuinlijke p®v raffinement op het midden- moet voetballen, wordt dat voor- spits, leidde PSV, dat een pittig Por- veld vormde, vlak deze negentig minuten nog wel tl half uur door kunnen gaan. i te worden ge- Zijn conditie is formidabel". Via een vrije trap rust klap te pakken. Rene van der Kerk- eentje te maken. Die oppepper had deel uiteraard nog veel groter". tugees openingsoffensief knap had f mogelijkheid. KJ verzilverde de Maar PSV triomfeerde bepaald niet alleen dankzij fortuin. Het speelde na rust zó knap, zó nuchter, zó pro- Icilömêtër-vreter *Lutaë fessioneel op balbezit dat het 'tge- klap te pakken «ene van ner Kerk- eentje te m woon verdiende om bij de laatste vier ff* ?V'3n "S" wel nod« van het tweede Europese toernooi te ,ffff tijd kreeg Benfica in volgde, die pas door het net honder den Portugezen gooiden uit pure te leurstelling vanaf de tribunes hun zitkussentjes het veld op. Willie van de Kuijlen later in de uitbundige Eindhovense kleedkamer: 'Het deed me erg goed "Wat me overigens bij dit PSV doorstaan, al verrassend met 1—0. ]mns evenwel niet. Zijn schot suisde de gaten dat het zou wordn geëli u, geVolgen: de kans de mist in Deze overwinning zal ongetwijfeld m het zijnet. »"u 1 :u - heeft verbaasd is de koele, nuchte- Via een waar familiedoelpunt re wijze waarop we de hele wed- de Van der Kerkhofs. Willie onder- strijd door hebben gespeeld. We ble- schepte op eigen helft een Portuge- ven constant ons "koppie" erbij se actie en zette op rechts met broer houden. En dat gebeurt bij PSV be- Rene een aanval op. Rene liet ten- paald niet altijd". slotte een voorzet los, waarop Willie Een glunderende captain Jan van toesnelde. Beveren: "Het grote verschil tussen Het PSV-doelipimt kwaan bij Ben- het PSV-van-de-laatste-tijd en het fica keihard aan. Milorad Pavic: elftal van vanavond was dit: in de "We waren inderdaad onmiddellijk voorgaande partijen wisten we soms aangeslagen. Maar Ja, ik heb nu met tien, twintig kansen geen raad, eenmaal veel spelers in mijn ploeg en nu kregen we drie, vier moge- die mentaal moeilijk tegen onver- lijkheden om een goal en maakten wachte tegenslagen op kunnen. Een er twee. Verder was wat Je noemt kwestie van mentaliteit. Trouwens, dè vorm er weer. Ditmaal staken dat maak je vaak mee in deze zui- we in de Feyenoordvorm. Trouwens, delijke landen", deze wedstrijd leek sprekend op die Toch kwam Benfica in de 25ste ontmoeting van destijds in de Kui-p: minuut weer naast PSV. Na een de tegenpartij aanvallen en wij slim voorzet van de rappe Baptista, die de counteren". geblesseerde Nene verving, kopte Pleuin Strik: "Be geloof da*, we Eusebio de bal door, waarop Nord- nu voordeel hebben getrokken uit qvist uitgleed waardoor de opgeko- het feit dat we in Eindhoven tegen men Huimberto genadeloos hard kon Benfica zo slecht voetbalden. Want uithalen: 1-1. daardoor onderschatten ze ons nu". pSV raakte overigens door de ge- Een kleedkamer verder gaf een lijkmaker niet van de kook. Integen- diepbedroegde Eusebio dat volmon- Want al bleef ^Benfica door- dig toe: "We dachten strijd eigenlijk al dat mineerd. De thuisclub werd er krib de wed- <?aans in het offensief, kansen kwa- amper meer voor de Portu- We hebben ons inderdaad volledig gese topploeg. Kees Rijvers: "Defen- verkeken op PSV. sief zat het vooral zo goed in elkaar En trainer Milorad Pavic: "Zoals- omdat Adrl van Kraai] ontzettend PSV thans voetbalde, is het in staat DüSSELDORP Na Koeweit, dat vorige week Rinus Michels 'n om naar Saoedi Arabië te komen vorstelijke aanbieding schijnt te en zich eerst te oriënteren aan hebben gedaan om trainer te vaarden. "Zij willen, dat ik twee worden van een team, dat de olie- Jaar staatstrainer word. Het is staat over de gehele wereld moet ean lucratieve aanbieding, maar gaan vertegenwoordigen, heeft ik moet er eerst nog eens goed Heinz Lucas, de trainer nadenken. Voorlopig moet ik Fortuna Düsseldorf, een identiek zorgen, dat Fortuna de" bekerfi- Saoedi Arabië ontvan- nale bereikt en in de competitie gen. Lucas, die na vijf Jaar For- bij de eerste vijf eindigt", aldus tuna, zijn contract niet wil lengen, heeft deze week met sport afgevaardigden van koning Feisal 54-Jarige trainer. Hoeveel dollars er bij een eventuele "transfer" van Lucas de mogelijkheden gesproken, di Arabië op het spel staan is niet Hij zal mogelijk een uitnodiging bekend. VOETBAL Voor de eerste divi sies van de Engelse leaque zijn gis teren enkele wedstrijden gespeeld. De uitslagen zijn: Leicester City - Liverpool 1-1, Manchester City - Carlisle United 1-2. deze Europa Cup te pakken". Bloemen Overigens begon gisteren de avond vooriPSV niet al te best. Eerst had de équipe grote moeilijkheden om het stadion te bereiken. Het raakte vast in een verkeersknoop en kon pas een kwartier voor het begin de kleedkamer binnenstappen. Rijvers: "Dus was er amper tijd voor een warming-up". En nog voor in het Estadio da Luz waar meer dan er doorgaans toeschouwers bij thuiswedstrijden van FC Am sterdam zijn, het vertreksein was gegeven, moest de Eindhovense for matie een nieuwe tegenslag incasse ren. Voor de aftrap wierpen de Rij vers-pupillen bloemen tussen de 60.000 toeschouwers. Een idee van manager Ben van Gelder, dat bij 't publiek goed aansloeg. Maar het dat hij een spiertje in zijn bil had gen zo'n sterke tegenstander, to goed kunt voetballen, moet je in Neder- dragen: Martins. Zijn vervanger hee* gen". Door Jan Preenen DEN HAAG De uitslagen van 1de wedstrijden uit kwart finales van óe Europese bekertoernooien zijn: LANDSKAMPIOENEN: I Anderlecht (Bel)—Leeds United (Eng) 0—1 (0-3), St. Etienne (Fra) Ruch Chorzow (Pol) 2—0 (2—3), Barcelona (Spa)—AfcvidaJberg (Zwe) 3o (.2—0), Ararat Jerevan (Sov)— Bayern München (Wdl) 10 (0—2). BEKERWINNAARS: Benfica (Por)— PSV (Ned.) 1—2 I ;o0), Rode Ster Belgrado (Jsl)— rtea Madrid (Spa) 2—0 (0-2), Ro de Ster wint na verlenging en straf- rchoppen, Ferencvaros (Hon)— Malmo PP -Zwe) 1—1 (3— L, Dina mo Kiev (Sov)—Bursaspor (Tur) 2- 0 (1—0). UEFA BEKER: FC Twente (Ned)—Velez Mostar (Jsl) 2—0 (0—1), HSV Hamburg (Wd Juventus (Ita) 00 (02), FC 'Amsterdam (Ned)FC Köln (Wdl) ^-3 (15) Bor. Mönchen Glad- bach (Wdl)—Bamik Qstrawa Ofttf) 3—1 (1—0). De ploegen met de vet gedrukte ramen gaan over naar de halve fi nales. AMSTERDAM Door ook bij een kansloze achterstand karakter te to nen heeft FC Amsterdam weten te voorkomen dat aan het echec in Keu len een tweede afgang werd toege voegd. Na in Duitsland met 5-1 door FC Köln te zijn afgedroogd leken de Llevertdjes gisteravond 'n hoofdrol in tragedie te gaan vertol ken. De Amsterdammers stonden Köln voor rust niet meer dan drie uitvallen toe, die echter eveneovele goals opleverden. Aamge. zien Amsterdam met enkele han den vol kansen (waaronder een straf schop) geen raad wist prijkte in het Olympisch 'Ijsstadion" na 45 mi nuten een 0-3 stand op het scorebord. Dat het afscheidsduel in het UEFA Cup-toernooi toch nog eervolle ver liescijfers, 2-3, opleverde, dankten de Amsterdammers aan een onge looflijke mentaliteit, die zelfs trai ner Van de Meent verbaasde: "Ik heb een enorm respect voor de ma nier, waarop de jongens zijn blijven voetballen en het spel zijn blijven bepalen, terwijl ze toch met 3-0 ach ter stonden en met die 5-1 in Keu len er bij volslagen kansloos waren". Complimenten kreeg Amsterdam ook van Duitse zijde. De Joegoslavische trainer van Köln, Tsjik Cajkowski: "Als Amsterdam in de eerste wed strijd ook zo had gespeeld hadden wij beslist geen vijf doelpunten ge maakt. Het is een goed elftal, dat vanavond fair heeft gespeeld". Dat Amsterdam toch nog driemaal met de gele kaart werd geconfronteerd is dan ook voor een groot deel toe te schrijven aan het zeer strenge optreden van scheidsrecht Clive Tho mas uit Wales, die duidelijke instruc ties van de UEFA had meegekregen om een herhaling van de moeilijk heden in Keulen te voorkomen. Voor de wedstrijd verscheen hij zelfs met zijn secondanten in de kleedkamers van FC Amsterdam en FC Köln. Van de Meent: "Er werd gewoon een stukje toneel opgevoerd. Als die man een paar woorden had gezegd moest een tolk de vertaling geven". En Frits Flinkevleugel"Ik voetbal nu 17, 18 jaar als prof, maar dit heb ik nog nooit meegemaakt. De scheids rechter zei dat hij de grote jongen was, dat er niet moest worden ge sproken en dat hij geen gebaren taal wilde. Toen hij eindelijk uitgesproken was vroeg Rob BiameM hem: waar was je veertien dagen ge leden?". Hoe streng Thomas wel was merkten voor rust. V.d. Merkt en Jongbloed, die beiden protesteerden en daarvoor met het "geel" wer den beloond. Nico Jansen, die in de eerste helft ongestraft met een kop stoot Konopka had mogen vellen, werd na rust bij het kaartspel betrok ken, toen hij Overath te hard aan viel. Van de Meent: "Het was tame lijk sportief en dan toch nog drie gele kaarten. Op deze manier hoeft het voor mij niet meer, dan scheid ik ermee uit". En over de wedstrijd "Het eerste doelpunt is voor ons te lang uitgebleven". En dat terwijl een alles of niets spelend Amsterdam genoeg moge lijkheden wist te forceren. Met een vrijwel geheel nieuw middenveld iv.d. Ban en Visser ontbraken we- gens scnorsingen en werden ver vangen door v.d. Merkt en Karte) socht Amsterdam het van meet af can in pressievoetbal, dat de zeker niet sterke Duitse defensie volop pro blemen gaf. Köln had de grootste moaiite met uitverdedigen en had 't aan doelman Schumacher (later vanwege een neuswond, overgehou den aan een botsing met Jansen, af gelost door Kokalowicz) te danken oat v.d. Merkt, Jansen en Otto niet tot scoren kwamen. Pas in de 29ste minuut mocht Köln aan aanvallen denken: het was meteen raak. v d. Lem veroorzaakte een vrije trap, waaruit Cullman de bal naar de ver opgerukte vleugelverdediger Strack tikte Die spotte van 25, 30 meter af stand met de reputatie van de be paald niet op dreef zijinde Jam Jongbloed: 01. Het bijna volledig verwaarlozen van de verdediging kostte Amsterdam in de 40ste mi nuut een tweede goal. Löhr wist op handige wijze Müller te bereiken, die op weg naar 0—2 geen enkel ob stakel tegenkwam. Even tevoren was Nico Jansen overigens alleen voor doelman Schumacher in gebreke ge bleven. Nadat Köln in buitenspelpo- sitie tot 0—3 was uitgelopen kreeg Amsterdam kort voor rust zijn bes te kans. Na onderuit te zijn gehaald in het strafschopgebied nam Leen v.d. Merkt zelf de penalty; hij schoot naast. De Amsterdamse doelpunten zouden pas komen in de tweede helft, waarin Köln het in aanval lend opzicht vrijwel voor gezien hield Amsterdam gaf de Duitsers ook nauwelijks gelegenheid meer om uit te breken en sloeg zelf via Nico Jan- ren tweemaal toe. In de 25ste minuut tikte hij uit een hoekschop van Rob Bianchi 1—3 en in de 36ste minuut ging Jansen op het juiste moment de lucht in toen Theo Husers de bal voor het Duitse doel Dlaatste: 2—3.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15