"Wij propageren dat de mensen wat intensiever over het milien gaan denken' 'OVERHEIDSBIJDRAGE IN SOCIALE POT KAN GROTER' Korthals Altes (VVD) voelt zich deel van t volk Keukenhof in Lisse met Pasen Peter Kramer, nieuwe directeur Milieudefensie: weer open DONDERDAG 20 MAART 1975 PAGINA II Korthals Altes: „We gaan ons harder opstellen Door Theo de Jong Rotterdam/Gouda "Ik vind het jammer dat senator Van Riel zich zo over minister Pronk heeft uitgelaten. Van Riel's theorie over gezagsondermijning gaat ook op, zonder het in een adem noemen van de namen van een bewindsman en de Baader-Meinhof terroristen". „Bovendien heeft die uitlating zoveel publiciteit gekregen, dat andere denkbeelden van Van Riel zijn overstemd bijvoorbeeld over het niet-opnieuw invoeren van de doodstraf in Nederland...." De kersverse WD-voorzitter mr. F. Korthals Altes (43) welbespraakt Rotterdams Jurist en partner in een mammoet-advocatenkantoor met ruim 40 meesters in de rechten op de loonlijst, neemt koel-analyserend afstand van de tirade die mr. Van Riel forse koppen in veel kranten opleverde, en veel afwijzende commentaren. De nieuwe WD-voorman vader van drie zoons van 8, 7 en 4 Jaar heeft ogenschijnlijk weinig moeite met de hem pas toebedeelde functie aan de top van Nederland's tweede politieke partij. Korthals Altes. niet zonder trots: „We groeien hard, erg hard zelfs. Iedere week komen er ruim tweehonderd leden bij. We zitten nu precies op de 81.850. Als Je nagaat dat de PvdA pas in 1974 de 100.000 leden-grens passeerdeen dat de KVP al beneden de 65.000 is gezakt....Ja - ik houd die cijfers nauwkeurig bij. Dat is ook een stukje van mijn nieuwe taak." Uitgerekend in het jaar van de vrouw verdween Haya van Someren bekend om haar strijdlustig vooruitgestoken kin, rollende Rotter damse „r" en wervende tv-filmpjes (bedoeld om de lege partijkas te spekken) van de voorzittersstoel. Haya, zo weten mensen uit haar omgeving, „sleet" hard in het partijwezen, omdat zij er niet voor terugschrok elk partijlid-met-proble- men persoonlijk toe te spreken, ook al kostte dat vele uren per dag. En door tijdnood kwam haar prive-le- ven dan ook danig in de knel. Zei-den op de uis Mr. Korthals Altes gaat waarschijn lijk de nieuwe zakelijkheid propage ren. Zijn taalgebruik wijst er tenminste al op: afgemeten, door dacht, en strikt ter zake. Geen Van Riel-achtige rethoriek, geen Wiege- liaans sarcasme. Toch zegt ook hij ernstige bedenkingen te hebben tegen de Bussumse t.v.-makers, die de WD konsekwent zouden mijden: „Wiegel had gelijk met zijn verwijten. Wij komen zelden op de buis. Dat staat vast, niettegenstaan de de cijfers die Ad Langebent afgelopen weekend bij de KRO produceerde." "Langebent nam in zijn voorbeeld precies een Jaar regering Biesheuvel bij de kop. Maar hij vergat te vertellen dat premier Den Uyl inmiddels al zo'n 70 maal op de buis is geweest en Hans Wiegel maar twee keer. Daarom is het des te opmerkelijker dat ons ledental zo blijft groeien. Of ik de 100.000 leden nastreef? Ik bind me aan geen maximum. We zien wel waar we uitkomen. Alleen de partijkas blijft leeg. Afgelopen Jaar sloten we af met een negatief saldo van 55.000 gulden. Ik geloof dat we er niet aan ontkomen, ons lidmaatschapsgeld van 40 gulden naar 50 gulden per jaar te verhogen. We hebben in mei een grote vergadering, en die moet zich erover uitspreken. Het nieuwe tarief kan dan per 1 januari 1976 worden ingevoerd Volkspartij „Mijn politiek credo" aldus de heet Korthals Altes, „is het strijden voor de vrijheidsbeleving van zoveel mogelijk mensen. Je moet verant woordelijkheidsgevoel opbrengen voor Je medemens in de maatschap pij. Daarom wil ik me voor de liberale zaak inzetten". De Rotter damse jurist zegt enkele malen zacht doch doordringend dat de WD „een echte volkspartij is". „Onze ledenwinst komt ook uit de linkse hoek dat blijkt uit onze (anonieme) enquêtes onder de nieuwkomers. Veel PvdA'ers. staan met reserve tegenover sommige ultra-standpunten, zoals het streven van vakbondsleider Arie Groenevelt en het Nieuw Links-plan om uit de NAVO te stappen. Terwijl van de NAVO tooh ons hele nationale bestaan afhangt" aldus de WD-voorzitter. Hij signaleert dat niet alleen KVP'ers zich bij zijn partij aanmelden (katholieken uit het Zuiden), maar ook gereformeer den („is nog nooit gebeurd in die mate"), D'66-ers en leden van DS'70 „al hebben die partijen niet meer zoveel om het lijf." Verwacht hij dat DS'70 voorman Berger een overstapje naar de VVD neemt, zoals geruchten op het Binnenhof willen? Korthals Altes, op z'n hoede: „Net als Wiegel vind ik het jammer als Berger voor de politiek verloren zou gaan. Hij is een kundig en bekwaam man. Als hij zich bij ons zou aansluiten maar dat weet ik op dit moment echt niet is hij welkom. Jazeker, dat zou ik toejuichen". Mevrouw Van Someren's opvolger verheelt niet dat de WD zidh als oppositiepartij steeds harder gaat opstellen tegen de PvdA: „Het gaat nog veel te zacht. We krijgen uit onze afdelingen niet voor niets te horen gooi er nog een schepje bovenop. Trouwens, in de tijd van Oud en het kabinet Cals wist de WD-kamerfractie ook spijkers met koppen te slaan...." Korthals Altes memoreert met voldoening dat recentelijk ook veel werknemers „zo noem Je arbeiders, tegenwoordig" en kantooremployes zich aanmelden. „De WD heeft niet meer dat kapitalistische uiterlijk. Wij staan ook op de bres voor de 65-plussers: mensen die van hun spaargeld of van een klein pensioentje moeten rondkomen, dat door de inflatie steeds in waarde vermindert." Dus hij is ook voorstander van het voorstel van PvdA-fractieleider Van Tijn, die inkomensnivellering na streeft. Uitgangspunt: niemand meer dan 5 x het minimumloon. Korthals Altes: „Nee, nee, dat nu ook weer niet. Premier Den Uyl heeft zelf al toegegeven dat er nationaal gezien weinig verandert, als die topsalarissen worden afge roomd. En ons land is nu eenmaal sterk internationaal georienteerd. Die buitenlandse functionarissen, meestal met een fors inkomen, moeten we niet zelfbewust wegjagen. Of ik zelf ook boven die 5 x minimum-inkomens grens zit? Dat is zo'n 165.000 gulden per jaar - nee, ik zit er nog 'n aardig stukje vanaf. Helaas, moet ik zeggen. En u weet. ook het voorzitterschap van de WD is een onbetaalde functie." Elitair Ziet hij zijn dubbele naam als een remming bij het nastreven van een volks karakter voor de WD? Voorzitter Korthals Altes: „Sommi gen zien in die naam iets elitairs. Maar dat zou je ook van m'n beroep kunnen zeggen. Als advocaat hoor je intellectueel eveneens tot 'n uitgesproken groep. Er zijn tenslotte slechts ca. 2200 advocaten in Nederland. Maar je hebt linkse en rechtse advocaten. En ik voel me ondanks deze aspecten volledig deel van het Nederlandse volk. Waarom niet, tenslotte?" Peter Kramer: Reclame-mensen worden altijd gewantrouwd", Door Jan Kees Kokke Amsterdam - Midden op de oainrièreüadldex, iin de „ratrace", komt soms iemand tot bezinning. Veel geld verdienen blijkt dan lang niet het enig zaligmakende in deze wereld te zijn. Er zijn belangrijker zaken. Zoals bijvoorbeeld de zorg voor ons milieu. Peter Kramer (32), pijlsnel omhoog- geschoten in de reclamewereld, kreeg de laatste tijd dat gevoel steeds sterker Hij wilde zich nuttiger maken. Vanaf 1 april gaat hij dat doen als directeur van de Vereniging Milieudefensie. Peter Kramer wordt de opvolger van mr. drs. Peter Konijn. In drie Jaar strijd voor het milieu volledig murw geslagen, vertrok Konijn naar een klein dorp in Zuid-Franrijk, waar hij als metselaar is gaan werken. Voor zijn vertrek zei hij nog: „Hier met Milieudefensie tegenover de machtige industrie voel Je je als met drie man tegenover een profploeg in het veld. Het is het soort werk waar je volslagen kapot»aan gaat. Je kunt zo ontzettend weinig doen. Dat is puur een kwestie van geld". Konijn stak zijn desillusie niet onder stoelen of banken. Slechts een ding gaf de ex-reclameman, ex-directeur van een kledingbedrijf, die toen jaarlijks goed was voor meer dan een ton, voldoening. „Weinig geld verdie nen, dat is heerlijk. Het is iedereen aan te raden hoor, want je bent onder een gigantische klem uit". De laatste hartekreet van Peter Konijn, op de ledenvergadering van de Vereniging Milieudefensie, was: „We moeten een vereniging worden, die groot wordt door eigen kracht en geen subsidievereniging. Wanneer we onze wortels niet in de grote massa vestigen loopt het mis het is com mercieel gezien zo, dat je met de Vereniging Milieudefensie van een Bijenkorf naar een C A moet." Berg problemen Peter Kramer, de nieuwe directeur van Milieudefensie, kijkt tegen een berg problemen op. De vereniging zit met een financieel tekort. Het huidige ledenaantal van 12.500 moet worden vergroot. De kerngroepen moeten meer gezicht krijgen. Boven dien dreigt de belangstelling voor het milieuvraagstuk nu overvleugeld te worden door de werkloosheid. Kramer „Ik geloof dat het bedrijfsleven op het ogenblik wel wat milieu-onvrien delijke beslissingen erdoor krijgt onder de vlag van werkgelegenheid scheppen". Tooh waakt Peter Kramer ervoor te zeggen dat het bedrijfsleven de grootste vijand is. „Je vecht eigenlijk tegen een bepaalde manier van denken. Wat wij propageren is dat er andere normen moeten komen. Dat de mensen wat intensiever over het milieu gaan denken. Ook in de politieke partijen. Als je ziet dat de discussienota voor een nieuw begin sel-programma van de PvdA slechts een alinea over de milieuproblematiek bevat, dan stelt mij dat teleur. Ik had eigenlijk een complete paragraaf verwacht". Nieuwe plannen, voorstellen voor een nieuwe aanpak krijgen we niet te horen uit de mond van de nieuwe directeur van Milieudefensie. „Ik zit eigenlijk nog in een orienteringsfase. Ik ga er niet heen van. Jongens, ik kom de hele boel op z'n kop gooien. Het Is voornamelijk ook een organisatorische functie". Verrassing De benoeming kwam voor Peter Kramer als een enorme verrassing. „Ik had er eigenlijk niet op gerekend. Ik besef het nog niet eens voor de volle honderd procent. Ik heb op dit moment nog geen grote visies. Die durf ik me nog niet aan te matigen. Ik drijf echt nog op m'n enthousiasme en m'n persoonlijke motivatie". Peter Kramer werkt op het ogenblik nog wat zaken af als bureauleider van het Amsterdamse reclameburea Nijgh. Geestelijk heeft hij al veel langer geleden afscheid genomen van de reclamewereld. „Eigenlijk was ik niet langer gemotiveerd voor de reclame. Afgelopen voorjaar had ik eigenlijk al besloten eruit te stappen. Ik zit er nu acht jaar in. En ik heb niet zo'n zin op m'n veertigste als bureaumannetje er nog te zitten. De reclame is trouwens een typisch vak voor Jonge mensen. Maar m'n voornaamste motief was toch het gebrek aan persoonlijke motivatie". Twee Jaar geleden wam I^eter Kramer trouwens al in contact met de Waddenveireniging. Hij vond dat ze hun communicatie wel wat beter konden verzorgen. En al gauw werd Kramer actief in de Waddenvereni ging. Er ging een nieuwe wereld voor hem open. Kramer: „Reclame is gewoon een communicatie-techniek. Die wordt nu in de meeste gevallen voor verkoopbe vordering gebruikt. Maar je kunt die techniek net zo goed in het welzijnswezen gebruiken". Is Peter Kramer niet weer een reclamevogel, die eens wat anders wil, nu de reclamebureaus hun beste tijd hebben gehad? Hier en daar twijfelt men er namelijk aan of hij wel voldoende voor de nieuwe functie is gemotiveerd. Kramer: „Iedereen, die uit de reclame komt en ergens anders begint wordt gewantrouwd. Het is trouwens geen beslissing geweest van vandaag of gisteren. Ik ben er langzaam naar toe gegroeid". Minder verdienen Peter Kramer gaat als directeur van de Vereniging Milieudefensie zo'n dertigduizend gulden per Jaar verdie nen, aanmerkelijk minder dan in zijn huidige werkkring. Kramer: „Ach, dat is niet zo'n punt. De consequenties blijken ontzettend mee te vallen. Als je uit de reclame stapt verdien je in negen van de tien gevallen trouwens minder. Er wordt vaak zo de nadruk op gelegd, op dat lagere salaris. Maar het is helemaal niet zo weinig. Het is nog altijd meer dan 80 procent van alle werknemers verdient, geloof ik. De glamour van de reclamewereld zal ik beslist niet missen. Ik ben ook nooit zo'n echte reclamejongen geweest. Ik heb altijd geestelijk wat afstand gehouden tot die echte uiterlijkheden van de reclame. Dat samenklitten van groepjes gelijkgestemden, dat duidt ook vaak op angst voor de buitenwereld". Zijn voorganger Peter Konijn was na drie jaar moegestreden. Kramer: „Toch geloof ik dat zijn strijd zinvol was. Hier en daar zie je wat resultaten. Het zijn nog kasplantjes, als het ware. Hij heeft de moeilijkste tijd gehad. Ik zal in elk geval geen fanaticus worden. Dan stoot je zoveel mensen af. Je streeft naar verwezenlijking van je doelstel lingen. Ik hoop wel dat dat snel gaat» dat ik dat nog mee maak." Nederland gaat een kleurig pasen tegemoet. Niet alleen de bodden. de velden en onze dierbare voor- en achtertuintjes bekennen dan kleur, maar ook de Keukenhof doet volop mee. Nederlands nationale bloemen tuin in Lisse zal immers al met pasen open zijn. U kunt dan een keur aan tulpen bekijken in de warme kas. Tulpen en narcissen behoren gewoonlijk tot de vroegere bloemen, die het buitengebeuren van de Keukenhof doorgaans opfleuren. Overigens, niet alleen de natuur maar ook de folklore bloeit op tijdens en voor Pasen. Wie daar zijn hart aan heeft verpand zou eens naar Overijssel moeten rijden, waar de paasgebruiken elk Jaar opnieuw duizenden in hun ban houden. De aanzet tot de feesten wordt al gegeven met palmpasen, wanneer in tal van plaatsen optochten worden gehouden (bijvoorbeeld Denekamp). Het ei speelt een belangrijke rol in het Overijsselse Losser, waarop op eerste paasdag eiertikwedstrijd-n worden gehouden. Op de dorpsbleek van Losser wordt 's middags door de Jeugd uitgemaakt welk hardgekookt ei. dat tegen een ander ei wordt aangerikt, het langst zonder scheu ren blijft. In Ommen krijgt het eiertikken tegen elf uur 's morgens op paasmaandag haar beslag. In het Overijsselse Ootmarsum vormen honderden inwoners een lange broederlijke rij (het zoge naamde vloggelen) die zowel op eerste als tweede paasdag tegen half vijf 's middags door de straten en zelfs door de huizen (voordeur in, achterdeur uit) trekt. Er worden liederen bij gezongen, en een stevig glas genuttigd. Aan paasvuren ten slotte geen gebrek, daar in Overijssel. Wie er op 30 en 31 maart een groot aantal tegelijk wil zien, doet er goed aan even de Holterberg bij Holten op te rijden. Ook in Drenthe worden vooral op 30 maart veel paasvuren ontstoken. Ten slotte nog dit: behalve de folklore in Overijssel en de Keukenhof in Lisse valt er met pasen nog veel meer te doen in Nederland. Voor het publiek zijn dan o.m. geopend: alle dierentuinen; miniatuur Walcheren in Middel burg; de miniatuurstad Ma duro dam; het sprookjespark De Efteling in Kaatsheuvel; Delta Expo in Stellen dam bij de Haringvlietsluizen; het automuseum Autotron te Drunen; de Flevohof in Riddinghuizen en het recreatiepark plus safaripark Beekse Bergen in Hilvarenbeek. Staatssecretaris M er tens Den Haag De Nederlandse regering lijkt steeds meer begrip op te gaan brengen voor het bedrijfsle ven. Minister Lubbers van economi sche zaken getuigde daarvan in een rede voor lustrumvierende studenten in Rotterdam. Zijn partijgenoot Jan Mertens, staatssecretaris van sociale zaken is ook beeid een duit in het zakje te doen. „Ik vraag me af of de overheid niet wat meer moet bijdragen in de pot voor de sociale verzekeringen", zo vraagt Mertens zich af. De staatssecretaris is er niet van overtuigd, dat het juist is dat vrijwel alle opbrengsten voor sociale verzekeringen via premieheffingen op de loonsom tot stand komen. Het zou de bedrijfslasten, dus het bedrijfsleven en dus de werkgelegen heid ten goede komen als er een grotere hap uit de algemene middelen (dus de opbrengst van de directe belastingen) voor de sociale zekerheden werd gereserveerd. „Er is", zegt Mertens, „alle aanleiding toe, al was het alleen maar om de situatie in Nederland op dit gebied gelijk te trekken met die in andere EG-landen. Ons land kent de in verhouding kleinste overheidsbijdra ge in de sociale verzekeringskas". Uitnodiging Volgens Mertens is het verstandig om zich vooral uit het oogpunt van de werkgelegenheid af te vragen of het wel zo goed is dat de loonsom de enige grondslag voor de premieheffing is. „Dit is een regelrechte uitnodiging tot arbeids besparing", vindt de staatssecretaris. „Zo moet Je Je voortdurend afvragen of dit systeem wel het juiste is; wat de waarde van arbeid is; of het juist is, dat iemand zeker is van een inkomen zonder dat hij werkt. Allemaal fundamentele vra gen, waarbij Je steeds moet inspelen op de maatschappelijke ontwikkelin gen". De hele wetgeving op het gebied van sociale voorzieningen is in feite een ondoorzichtige kluwen van allerlei regelingen. Dit jaar wordt er echter wel bijna 49 miljard gulden in het kader van die kluwen uitgegeven. Samen met de directe belastingen betekent dit een druk van 51 procent op ons bruto nationaal inkomen. In 1971 was dat 46,4 procent. Mertens weet niet of dit nu wel of niet een onmogelijke verdeling is. Hij vindt wel, dat men zich op deze ontwikkeling moet bezinnen. In Brabant zei hij kortgeleden tegen een groep industriëlen: „We moeten ons realiseren dat we niet straffe loos het sociale verzekeringspakket kunnen uitbreiden. Vooral de stijgende kosten zijn hiervan de oorzaak". De staatssecretaris heeft wel begrip voor de kritiek, die vooral uit de groep midden- en kleinbedrijf komt. „Natuurlijk is die lastenverlichting nodig; het bedrijfsleven heeft het moeilijk, mee eens, maar het kan niet abrupt veranderen. Degenen, die kritiek hebben, missen echter vaak het zicht op het totale beeld." Zorgenkind Het zorgenkind van de voormalige NKV-voorzitter zelf ls de WAO, de Wet op de Arbeidsongeschiktheid de vroegere Invaliditeitswet. Drie honderdduizend van de 800.000 Nederlanders, die niet werken, vallen onder deze regeling. En dat op een totale beroepsbevolking van vier miljoen man. Het aantal WAO'ers houdt gelijke tred met de stijging 'van de premie; van 8,4 in 1974 naar 9,2 procent nu. Mertens verwacht, dat de premiestijging nog wel even door zal gaan. De maatschappelijke omstandighe den van de WAO'ers zijn voor de bewinsdman een groot probleem. „Het is voor mij een voortdurende bron van zorg, net als het hoge ziekteverzuim. De WAO fungeert als een stuk werkloosheidsvoorziening, waarbij dingen een rol spelen, die bij minder werkloosheid nooit aan de dag waren getreden. Een man bijvoorbeeld, die 50 procent arbeids ongeschikt is, maar de andere 50 procent best kan gebruiken om te werken, vindt gewoon geen werk. Nou, dan krijgt hij een uitkering van 100 procent, maar heeft geen werk!" Misbruik, fraude en oneerlijke praktijken bij de WAO? Mertens vindt het „te belachelijk om over te praten". Op de totale premiestijging maakt het niets uit. Er is zelfs niet in tienden van procenten iets van misbruik terug te vinden". Urgenter zaken zijn voor hem de vereenvoudiging van zijn .sociale verzekeringswinkel" door informatie. „Ik wil weten wat de oorzaken zijn van het stijgende ziekteverzuim; waarom in dat gebied meer dan elders. Zijn het spanningen in het bedrijf zelf of angst voor het voortbestaan van de onderneming? Zo wil ik voortdurend ingelicht worden over het hele arbeidsklimaat in Nederland. Pas dan kan er een doelmatiger aanpak tot stand komen van het hele sociale verzekeringsap- paraat". Aldus Jan Mertens. staatsse cretaris met veel „sociale lasten".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11