3 echts en uiterst links niet n Portugese verkiezingen Massale vlucht in Zuid-Vietnam Zusjes Price naar Ulster CIA VIST RUSSISCHE DUIKBOOT OP Nog steeds op aardgas besparen?Waarvoor? Jitstel van 12 tot 25 april hangt in de lucht Chitepo edood loor andmijn Advies aan Britten: 'Zeg ja tegen de EG' KISSINGER ERKENT GROTE MENINGS VERSCHILLEN OENSDAG 19 MAART 1975 ISSABON (AP) De drie politieke partijen, een rechtse en twee uiterst linkse, zijn vor de Portugese revolutionaire raad buiten de wet gesteld, zodat zij niet kunnen deel- emen aam de komende algemene verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering n nielt meer mogen vergaderen of propaganda maken. Op dit besluit zijn enkele ultra- nkse betogingen in Lissabon gevolgd. Iet Lissabonse avondblad Republica wist gisteravond bovendien te melden, dat de ver- aezingen, die op 12 april gehouden zouden worden, uitgesteld worden tot 25 april. De utoriteiten wensten dit beritht te bevesti gen noch ontkennen. LUSAKA (AP/UPI) De Rhodesi- Afrikaanse nationalistenleider srbert Chitepo, zijn assistent Cy- Shamisa en een tweejarig kind om het leven gekomen toen een ndmijn voor Chitepo's huis in Lu- ka in Zambia ontplofte. De landmijn was neergelegd voor n garage en ontplofte toen hij er et zijn volkswagen overheen reed. Chitepo trad in 1964 toe tot de in- iddels ontbonden Zimbabwe Afri- Nationale Unie (Zanu). Hij ;rd toen in afwezigheid te Welo in tiodesie tot voorzitter gekozen, Zanu, Zapu en Frolizi de han- ineensloegen met het Afrikaanse itionale congres (ANC) te ETisaka :rd hij benoemd tot ANC-vertegen- oordiger buiten Rhodesie. De Zuidafrikaanse politie-eenhe- a blijven voorlopig in Rhodesie tot- t blijkt dat de overeengekomen wa nstilstand tussen de regering in lisbury en de Afrikaanse nationa- sten inderdaad wordt nageleefd, zo ijkt uit een communique dat in lapstad is gepubliceerd na twee en van besprekingen tussen pre- r Ian Smith van Rhodesie en pre- r John Vorster van Zuidafrika. de afkondiging van het bestand ;rden deze politietroepen terugge- okken van hun frontposities aan de ïodesische grenzen. In het commu- qué herhaalt Zuid-Afrika dat de oepen uit Rhodesie zullen vertrek- zodra het bestand effectief is. Rhodesische regering was hier- akkoord gegaan. Vorster en Smith beklemtoonden, ,t normalisering van de betrekkin- n in het belang is van beide landen heel Afrika. Ze achten het mo- ilijk alle problemen aan de confe- intietafel op te lossen, zonder ge in geweld. Het verbod, bij decreet gelast door de revolutionaire raad, bete kent de eerste vuurproef voor het vermogen van de militaire regering gehoorzaamheid af te dwingen aan het demr cratische gezag". Verboden werden de (rechts geo- rienteerat) Christen-Democratische Partij (PDC) van oud-voorlichtings- ininister majoor Jose Sanches Oso- rio, het Verbond van werkers en .'andarbeiders (AOC), een anti-com munistische extreem linkse groe pering, en de Maoistische beweging oor de reorganisatie van de partij voor het proletariaat (MRPP). Vóór de mislukte tegen-putsch van 11 maarc, die door de reging werd beantwoord met een forse ruk naar links, voorspelde Osorio nog dat z jn Christen-Democraten 30 procent van de stemmen zouden krijgen bij de verkiezingen. De AOC en de MRPP zijn in het marxistische kamp de meest slag vaardige tegenstanders van Cunhal's communisten gebleken. Het is dus geen wonder dat waarnemers het verbod var deze twee partijen be schouwer. als een overwinning voor Cunhal. Hoewel de revolutionaire raad het verbod motiveert met een verwijzing naar hei dreigende geweld, heeft geen van de drie betrokken partijen de afgelopen weken noemenswaard bijgedragen tot de politieke rellen. Juist die linkse groeperingen, wel ke de verantwoording opeisen voor gewelddadige akties tegen de reactio- iiaire partijen, zijn door het verbod c averiet gebleven. Men neemt ech ter aan dat die groepen het met de Cunhal-communisten op een ak koordje hebben gegooid. De Christen-Democraten, die door links beschouwd worden als een fascistische mantelpartij, zijn Juist bet voornaamste doelwit geweest van de aanvallen. Toen de beweging van de strijd krachten (MFA) op 25 april van het vorig jaar zijn omwenteling voltrok beroofde zij plechtig binnen een Jaar vrije en algemene verkiezingen te zullen houden. Als het blad Republica gelijk heeft valt de verkiezingsdatum samen met oe eerste verjaardag van de omwen teling die een eind maakte aan het bewind \an Marcello Caetano, erf genaam van de fascistische dictator Antonio Salazar. Gisteravond laat hebben enige dui zenden leden van de M.R.P.P. zich van het kersverse verbod niets aan getrokken en zijn bijeengekomen op het Rossio-plein in het centrum van dt stad Zij droegen hamer- en sikkel vlaggen er. riepen kreten gericht te gen het fascisme en het kapitalis me en takken daarna op naar het Sao Bento-paleis, waar de regering zetelt. D8ar werden de demonstran ten opgewacht door een 100 soldaten die onder meer beschikten over pant servoertuigen. Zij riepen de soldaten toe dat deze hun wapens op de bour geoisie moesten richten in plaats van c p de M.R.P.P. De militairen deden met veel terug, verspreidden zich in kleine groepen, namen hier en daar stelling in en keken toe. Het bleef vreedzaam. ADVERTENTIE blauwtje gelopen? stimorol kopen! mnestie Het permanente comité ,n het vierde volkscongres van Chi- i heeft met algemene stemmen be oten een speciale amnestie te ver- ien aan alle "oorlogsmisdadigers" i nog gevangen zitten. Volgens het ersbureau Nieuw-China is dit ge- eurd op verzoek van partijvoorzit- r Mao Tse-toeng en het centrale ömité van de communistische par- j. Van de maatregel profiteren 293 rsonen, onder wie 219 officieren, partijleden en regeringsfunctio- rissen en 50 geheime agenten van e "kliek van Tsjang Kai-sjek". SAIGON (UPI) Naar schatting een kwart miljoen Zuidvietnamese vluchtelingen zijn in kolonnes van 96 kilometer lang uit het gisteren op gegeven centrale bergland op weg gegaan naar zee om aan de opruk kende troepen van de Vietcong te ontkomen. In een uittocht die de ontruiming van Duinkerken in de Tweede We reldoorlog naar de kroon steekt, vlucht de helft van de bevolking van drie verlaten provincies naar gebied onder controle van de Zuidvietna mese regeringstroepen, gebruikma- LONDEN De Britse regering zal het Engelse volk officieel ad viseren voor de EG te stemmen in het referendum dat in juiü zal wordlan gehouden. Deze mede deling heeft premier Wilson gis teren in het Lagerhuis gedaan. Zeven van die 23 socialistische mi nisters zjjn tegen Engelands lid maatschap en hebben van premier Wilson de vrijheid gekregen dat in de referendum-campagne te laten blijken. Wilson zed in een verklaring, die met hoena-geroep van de voor standers, en met grimmig silzwlj- gen van de tegenstanders werd begroeit, dat Engelland bij de on derhandelingen op de voornaam ste punten zijn zin had gekregen. Hij noemde het referendum een van de meest belangrijke gebeur tenissen tn de parlementaire ge schiedenis van het Lagerhuis Premier Wilson was ongewoon scherp tegen Margaret Thatcher de nieuwe leider van de conser vatieven. De oppositieleider vroeg wat voor waarde een gemeenschappe lijke regeringsverklaring had als bij voorbaat vaststond dalt een aanltall ministers openlijk tegen deze verklaring in zou gaan. Wil son antwoordde dat niet alléén de Labour-partij fel verdeeld was over de EG-kwestie en dat zy de laatste zou zijn met wie hij zou praten over gemeenschappelijke verklaringen. Wilson verwelkomde daarentegen oud-premier Edward Heath in bet Lageihuis, die er voor de eerste keer was sinds hij ruim een maand geleden het lei- denschap van de Tories verloor. Het was Heath, die Engelland in 1971 lid maakte van de EG. Volgens de laatste opiniepeilin gen is gebleken diat bijna de helft van de Britten voor het EG-lid- maaJtschap is en eenderde tegen. Van de zijde van de Labour-party zal het James CalHaghan zijn, de minister van Buitenlandse Zaken, die de referendum-campagne zal gaan leiden om Engeland in de EG te houden. Premier Wilson zelf zal zich min of meer op de achtergrond houden en zich voor namelijk beperken tot een aantal televisieredes. De tegenstanders zullen, zo is de verwachting, aan gevoerd worden door de ministers Benn (Industrie), Poot (Arbeid) en Shore (Industrie). Nu het Britse kabinet zich voor het in de Europese Gemeenschap blijven van Engeland uitspreekt zal bU het komende referendum, by voldoende opkomst, het pleit wel gewonnen zijn. De Europese landbouwcommis saris ir. P. J. Lardinois zei dit gis teren in Den Haag. De houding van de Engelsen tegenover de Europese Gemeenschappen wordt volgens ir. Lardinois beïnvloed door de prijzen die zy voor hun voedsel moeten betalen. Geen wonder ook, gezien het feit dat zy diat voedsel zo lang goedkoop uit de rest van de wereld hebben kun nen halen. Toch geloofde ir. Lar dinois niet dat de Engelsen in hel algemeen nu nog denken, dat de toetreding van hun land tot de EG hun voedsel duurder heeft ge maakt, al heeft dat verhaal wel een hardnekkig lieven geledd. Ten tyde van de toetreding werd het voedsel in Engeland in derdaad duurder, maar veel meer dan iedereen verwachtte. De ge dachte dat dit andere oorzaken had dan de toetreding is nu vol gens de Europese commissaris wel in Engeland doorgedrongen. De eerste twee Jaar van Enge lands lidmaatschap van de EG hebben die hogere voedselprijzen volgens ir. Lardinois zelfs weinig moediykheden met die EG gegeven, maar die moeüij kjj heden kunnen er wed komen als de graanprijzen op de wereldmarkt weer zouden zakken tot tweedlende van die bin nen de gemeenschap. Ir. Lardünois vertelde dat hy aan het eind van deze week be zoek krygt van de voorzitter van de Nieuwzeelandse raad voor de zuivelhandel. Hy hoopt met hem tot afspraken te komen. Voor het Bento-paleis in de Portugese hoofdstad wa ren gisteravond militairen met pantserwagens samenge trokken na het bekend wor den, dat verschillende poli tieke partijen van de verkie zingen waren uitgesloten. Tot een botsing met hevig ver ontwaardigde uiterst linkse demonstranten kwam het niet. Voor het leven De Tunesische na tionale vergadering heeft gisteren met algemene stemmen president Habib Bourguiba tot president voor het le ven benoemd. De benoeming geschied de in verband met de "uitstekende diensten die hy 't Tunesische volk heeft bewezen". Bourguiba die in augustus 72 jaar wordt, werd in no vember van het vorig jaar als presi dent van Tunesië herkozen voor een vierde ambtstermijn van vijf jaar. Doodgeschoten Aan de Turks- Iraakse grens zijn drie Koerdische opstandelingen tegen het regime in Bagdad door Turkse rijkspolitie mannen doodgeschoten. Volgens de Turkse lezing waren de Koerden op Turks grondgebied doorgedrongen en hadden ze het vuur geopend op de Turkse politiemannen die hen wil den ondervragen. Ter dood veroordeeld Een revolu tionair tribunaal in Dahomey heeft zeven personen, onder wie oud-pre sident Berlin Zinsou ter dood ver oordeeld wegens een poging in ja nuari de regering omver te werpen. Vijf anderen kregen levenslange ge- LONDEN (DPA) De Britse re- gring heeft gisteren Marian en Do lours Price die levenslang hebben gekregen voor hun aandeel in een reeks bomaanslagen in Londen, van de gevangenis te Durham in Noord- Engeland naar de gevangenis van Armagh in Noord-Ierland laten over brengen. Achttien maanden lang hebben de Lritse autoriteiten geweigerd de iwee zusjes Price naar Noord-Ier- land te laten gaan, ondanks herhaal de verzoeken daartoe. Zelfs een hon gerstaking van zes maanden van de 22-jarige Dolours en de 19-jarige Marian haalde niets uit. De bekendmaking van dé Britse legering dat zij nu naar Noord-Ier land hun geboorteland, zijn over gebracht, houdt kennelijk verband i'iet de wapenstilstand die de voor lopige vleugel van het Ierse republi keinse leger vijf weken geleden heeft afgekondigd. De Juryrechtbank Old Bailey in Londen heeft gisteren acht Ieren, wier leeftijd varieert van 21 tot 30 Jaar tot gevangenisstraffen veroor deeld van twintig jaar elk. De Ieren, die in Londen en omgeving een ieeks bomaanslagen gepleegd had den, hoorden hun vonnis onbewogen aan. De bomaanslagen geschiedden m het tijdvak januari-april 1974. Zij eisteD geen slachtoffers. ADVERTENTIE kend van een vrijgeleide van drie dagen. Eén kolonne van soldaten en bur gers had een lengte van 96 kilome ter en bewoog zich over autoweg-7 van Pleikoe, hoofdstad van de ge lijknamige provincie en eertijds hoek steen van de Amerikaanse militaire strategie, naar de Zuidchinese Zee. Soortgelijke kolonnes werden gezien op de wegen die uit de provincies Darlac en Kontoem leiden. Een Zuidvietnamese Journalist dié de vluchtelingen uit Pleikoe verge zelt, vertelde dat in de stad Pleikoe geen dokter is achtergebleven en dat ziekenhuispatiënten in hun bed den zijn achtergelaten. Ooggetuigen vertelden dat ze het opblazen van munitiedepots hadden gezien. President Thieu van Zuid-Viet- nam heeft een te Da Nang geleger de parachutisten-divisie bevolen naar Saigon terug te keren om het com munistische offensief in de provincies rond de hoofdstad te helpen stuiten. Spionage Een Tsjechoslowaakse tolk van de Franse ambassade in Praag en zijn vrouw zijn in Parijs gearresteerd en hebben bekend ge spioneerd te hebben en de laatste vyftien Jaar inlichtingen verschaft te hebben aan de Tsjechoslowaakse autoriteiten. De twee werden door agenten van de Franse contraspio nage in Parijs gearresteerd tijdens een verblijf in de Franse hoofdstad. JERUZALEM (AP) De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger is gisteren na zijn overleg met president Sadat in As- soean (Egypte) opnieuw in Israël aangekomen. Hij zou de Israëlische leiders niet nader omschreven "nieuwe ideeën en overwegingen" van Sadat voor leggen, maar gaf na aankomst toch toe "dat er verschillende grote ter reinen zijn waaarover geschil van mening bestaat". Eerder had president Sadat gezegd dat hij zich niet zou buigen voor de Israëlische eis te moeten beloven een niet-aanvals beleid te zullen De Amerikaanse minister zei dat hij niet van opvatting was dat het overleg over het bezette Sinai "ge heel was vastgelopen". Verstandig met aardgas Let op deuren en ramen Voor onze toekomst. Aardgas is een energie waar we heel wat dingen mee doen: verwarmen, koken, water verwarmen, produkten mee maken. Maar de voorraden aardgas zijn niet onuitputtelijk. Er komt een moment, al duurt dat nog tientallen jaren, dat we op andere energie moeten overstappen. Het ontwikkelen van nieuwe vormen van energie met dezelfde kwaliteiten als aardgas zal nog veel tijd vergen. Daarom is het verstandig zo lang mogelijk te doen met wat we hebben. Hoe? Een voorbeeld: niet denken 'wat is het warm in de kamer, laat ik het raam maar 'n tijdje openzetten'. Nee, temper dan de verwarming liever. Dan vliegt er tenminste geen stukje toekomst de lucht in. Publikatie van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie Correspondentieadres: postbus 19, Groningen De Glomar Explorer met instrumenten aan boord voor anker in de buurt van Hawaii in augustus vorig jaar. Dit diepzee schip van Howard HughesSumma Corporation, vond de Rus sische onderzeeër en bracht ongeveer eenderde gedeelte naar de oppervlakte. WASHINGTON (UPI) Een Amerikaans onderzoekingsschip in dienst van de CIA heeft een deel op gespoord en gelicht van een Sowjet- russische onderzeeër met atoomra ketten die in 1968 ontplofte en zonk, zo hebben bevoegde kringen in Was hington gisteren bekendgemaakt. De vondst werd vorig jaar gedaan en was bekend bij een deel van de nieuwsmedia, dat op verzoek van de CIA echter geen ruchtbaarheid aan de zaak gaf. De pogingen ook de rest van de onderzeeër van de G- klasse met dieselmotoren te bergen, worden voortgezet. Columnist Jack Anderson van de Washington Post verbrak het zwij gen gisteravond, waardoor ook de andere media zich niet meer gebon den voelden. De Russische onderzeeër zonk na de ontploffing om onbekende rede nen "in zeer, zeer diep" water, in een gebied tussen Hawaii en Wladiwo- stok. Russische bergingsschepen be gaven zich ijlings naar de plaats, maar ze gaven het zoeken op en vertrokken weer. De CIA kreeg e»r lucht van droeg een van de organisaties van de industrieël Howard Hughes op *n diepzeeschip uit te rusten om de on derzeeër te lokaliseren en te lich ten met het oog op de gegevens die hij zou kunnen bevatten. Het diepzeeschip, de Glomar Ex plorer, vond het schip "in tamelijk goede staat" op de oceaanbodem. Aanvankelijk had men de onderzeeër helemaal in de takels, maar halver wege ontstonden er moeilijkheden en kreeg men slechts ongeveer een derde deel van het schip aan de op pervlakte. De rest, kernraketten en vertrouwelijke documenten en code ringen inbegrepen, vielen terug naar de bodem. De stoffelijke resten van een aan tal Sowjetmatrozen werden geborgen t n kregen een zeemansgraf naar Russische zede en met "volledig eer betoon". De CIA wilde de vondst niet alleen geheim houden vanwege de geheime oorlogsplannen en codes die gevon den zouden kunnen worden, maar cok om te voorkomen dat de Lich ting een nadelige invloed zou kunnen hebben op de Russisch-Amerikaanse betrekkingen. Het deel van de Sowjetonderzeeër uat werd geborgen is op een onbe kende plaats aan land gebracht, en zorgvuldig bestudeerd. Het gezonken type onderzeeër, wordt niet door atoomkracht voortbe wogen, maar draagt wel atoomraket ten. Het is de eerste Sowjetonder zeeër die wordt geborgen, hoewel meer schepen van de Russische on- aerzeevloot in verschillende delen "an de wereld verloren zijn ge gaan. De CIA had komende zomer de rest van het willen an nad gehoopt het in het geheim te kunnen blijven doen om de KGB, de Russische geheime politie, niet te alarmeren. Maar in februari verschenen in de Amerikaanse media beetjes infor matie over een bergingsoperatie "in het noorden van de Atlantische oceaan" naar aanleiding van een pioces in Californië over een in braak by Summa Corp., de firma, die het zakenimperium van Hughes beheert. Onder de gestolen docu menten zouden die over het lichten van een Russische onderzeeër zijn ge weest. CIA-directeUi' Colby ontkende inder tijd desgevraagd dat zulk een ber gingsoperatie g?gndip was.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9