Vissen in vennen van dood gered Nijverheidsschool leert zelf ver dediging s techniek Shell: Tijden olie crisis geen 99 Burgemeester Hut van Waldkappel bezoekt Hazerswoude WOENSDAG 19 MAART 1975 Boven: Jammer, de trein kon niet verder. Dus ging de groep gepakt en gezakt te voet op weg naar de vennen, waarin de vis naar lucht ligt te happen. In tegenstelling tot het lege ven, links op de foto. Onder: Eén trek bewijst het: vis te over... KATWIJK Het zit dit keer niet mee. De mini-trein, waarin de groep van acht man (en twee "vrouw") heeft plaatsgenomen, kan niet verder. Het spoortje in de Katwjjkse duinen is opgebro ken. "Een gedeelte", zo zal een LDM-medewerker later verklaren, "van de spoorlijn moet worden opgehoogd. Daarom moest dat spoortje daar worden opgebroken." "Maar, hoewel goede raad ook in dit geval weer eens bijzonder duur schijnt, de wakkere expeditie treurt niet. Het sleepnet wordt op de forse schouders genomen, de lieslaarzen volgen en de tocht wordt te voet door het "drooggelegde" vennengebied voortgezet. Op zoek naar water, op zoek naar vis. Vis dat het in dat water door de steeds geringer wordende "diepgang' met de dag moeilijker heeft. Water ook, dat binnen afzienbare tijd zal zijn verdwenen, een modderpoel met dode vis achterlatend Het geluk keert. Na een tocht van een half uur komen de "red ders" bij een ven. Cor van der Plas, met (Leidenaar) Douglas Grobbe een van de initiatiefnemers van deze actie, weet het direct: "Het barst hier van de vis." Eén trek met het sleepnet be wijst de Juistheid van zijn woorden. Kilo's vis komen tevoorschijn. De trein met "water-wagons" kan ditmaal niet worden gebruikt, maar de groep komt er toch uit. Amper honderd meter verder ligt een ven, dat volgens de kenners voornamelijk is gevuld met grondwater en waarschijnlijk niet droog zal komen te staan. Met emmers, teilen en zelfs kruiwagens tegelijk gaat de gevan gen vis vervolgens op weg naar dat ven. Om daar met een forse zwaai weer in het nat te worden gedeponeerd. De tien vrijwilligers zwoegen enige uren op deze manier voort. Om dan, ver in de middag, te kunnen concluderen dat er weer een ven vrijwel visvrü is gemaakt. Om dan ook, met een tevreden gevoel, de tocht huiswaarts te kunnen aanvangen. Zaterdag is er een een nieuwe (vis) dag Boven: Met emmers, tei len en zelfs kruiwagens wordt de vis naar een andere, met meer water gevulde, ven ver voerd. Onder: Het gaat misschien allemaal wat moeizaam, maar de vissen die hier de teil ver laten zullen er niet minder blij mee zijn. Burgelijke stand Valkenburg Geboren: Arie Jan zv W. de Vries en J. Heemskerk, Ingrid dv J. C. van der Heyden en J. M. C. Hoogenboom, Marcel zv G. J. Russchenberg en L. M. C. de Frankrijker. Getrouwd: D. M. van der Gugten en G. A. van Tol. Overleden: G. de Mooij, e.v. A. van Kralingen, oud 68 jaar. Door Gert-Jan Onvlee Foto's Jaap van Duijn Die naar water happende vós werd, nu ruim een maand geleden, opgemerkt. Direct werd toen ook 'n reddingsactie op touw gezet. Na con tact te hebben opgenomen met de LDM, trokken Katwijkse en Leidse "vissers" er op de eerstvolgende vrije zaterdag op uit. De vennen die nog niet geheel droog stonden werden opgezocht en onder handen geno men. Honderden kilo's vis werdén gevangen en elders in wel met wa ter gevulde vennen weer uitgezet. De actie, die overigens nog elke zaterdag voortduurt, kreeg en krijgt de volle steun van de LDM. De heer Hoekman van deze maat schappij: "We hebben er voor kun nen zorgen dat de mensen het spoor lijntje konden gebruiken en we heb ben zelf ook zoveel mogelijk onze mensen aan het werk gezet om ten minste een gedeelte van de vis nog te kunnen redden. Maar ja, hoe zie lig het ook is, de LDM is wel in de eerste plaats een waterwin- nings-maatschappil: we kunnen na tuurlijk niet elke dag al onze men sen voor dit karwei inschakelen". Blij De Leidse Duinwater Maatschap pij is dit probleem in de loop der ja ren wel meer tegengekomen: "Ieder compartiment moet op een gegeven moment om de zoveel jaar wor den vrijgemaakt van het aange spoelde drab. Om dat te kunnen doen moeten de vennen dan worden drooggezet en het spreekt vanzelf dat we dan ook met de vissen te ma ken krijgen. Die vis, die trouwens niet in deze wateren is uitgezet wordt dan door ons zoveel mogelijk over geheveld naar andere vennen. Maar dat was dit keer gewoon geen haal bare kaart. De hoeveelheid vis die over de hieraan verbonden nade len - de walkant heeft er onder te lijden en het levert altijd wel de nodige rommel op - ook wel voor delen zijn te noemen. Waar wordt gevist, wordt bijvoorbeeld niets ver nield..." De LDM is, na de in de afgelo pen weken gerezen visproblemen zelfs nog een stapje verder gegaan. Hoek man: "We hebben contact opgeno men met de Federatie van hengel sportverenigingen Zuid-Holland en met het bestuur daarvan afgesproken dat waanneer er weer een aantal ven nen wordt drooggelegd, we dit tij dig zullen doorgeven aan de Fede ratie. Die zal er dan, met speciale containers voor zorgen dat de aan wezige vis naar andere veninien zal worden overgebracht". De vrij willigere -actie lijkt dan in twee opzichten een groot succes te zijn geworden.... WADDTNXVEEN In de Ned. Herv. Immanuelkerk aan de Prinses heer J. Beatrixlaan in Waddinxveen wordt zondag door de Gereformeerde Kerk en de Ned. Herv. Immanuelkerkge- meente, een Open-deurdienst gehou den. Aanvang vijf uur 's avonds. HAZERSWOUDE De sportvere- woudse Rijndijk zit in moeilijkheden wat betreft de geluidsinstallatie. Het afgelopen weekend is de grote ver sterkersinstallatie (plus de kleine)ge stolen. Daarnaast werden de casset terecorder en muziekbandjes ont vreemd. Leeuwen, gemeente werkman-bode, een receptie aange boden wegens zijn pensionering. De ■receptie wordt gehouden op woens dag 26 maart vanaf acht uur. ALPHEN AAN DEN RIJN Op de christelijke nijverheidsschool in Alphen is gisteren onder grote nieuwsgierigheid van de leerlin- .gen begonnen met een splinter nieuw vak. Er schijnt zelfs gespro ken te mogen worden van een landelijk uniek les-onderdeel. Alle 600 meisjes van deze school aan de Willemstraat krijgen van nu af aan één uur per week on derricht in zelfverdedigingstech niek. "We krijgen nogal wat klachten ivan leerlingen, die op straat zijn vastgegrepen", licht directrice me ivrouw N. van Beest toe. Zij beoogt vmet de invoering van het nieuwe "vak "haar" meisjes enkele afweer- p methoden bij te brengen, om last- g pakken van het lijf te kunnen hou- liden. Maar wat zii vooral hoopt, is t 2 zelfvertrouwen van de nijverheids- 16chool-leerlingen daarmee wat te kunnen opvijzelen. jKung Fu d Een filosofie, die verrassend over heen stemt met de levenswijsheden, die geregeld dien volke kond worden i gedaan door de Aziatische leermees ters van beeldbuisheld Kung Fu. Ook Izij prediken elke week de vreedzame v coëxistentie op de televisie, maar te il gelijkertijd bereiden ze hun pupil- nlen er wel op voor hoe terug te kun- snen slaan, als de nood aan de man komt. g Toch is het niet deze modieuze tv- c6erie geweest, die mevrouw Van h®eest op het idee heeft gebracht om een zelfverdedigingscursus de school binnen te halen. Het plan is pas we zenlijk gerezen na een project over Japan. In samenwerking met de Japanse ambassade heeft een deel van de christelijke nijverheidsschool een maand geleden veel aandacht be steed aan het land van de rijzende zon. De ambassade zorgde o.m. voor stapels litteratuur en films ("elke week hebben we drie films gedraaid over o.m. de opvoeding van de kinde ren, het gezinsleven, de industrie, handiel en godsdienst to Japan"). Het project werd besloten met een "Japan-week" in de school, compleet met een opgevoerd schimmenspel en een thee-ceremonie in kimono dracht. Maar óók werden er demon straties verzorgd over judo. zelfver dediging en ritmische gymnastiek op muziek. Directrice mevrouw Van Beest: "tegelijkertijd deed zich het geval voor, dat één van onze gymnastiek- docenten verhuisde, zodat we met 'n leerkracht minder kwamen te zit ten. We hebben toen contact gezocht over de mogelijkheid van het geven van zelfverdedigingslessen, waarop we terecht zijn gekomen bij meneer Kuipers". Deze Alphense sportschoolhouder gaat vanaf deze week de zelfverde digingslessen verzorgen aan de chris telijke nijverheidsschool. Alle leer lingen doen daar wekelijks een uur aan mee. De lessen komen in de plaats van een officieel gymnas- tip^uur. Directrice mevrouw van Beest ver- lelt dat df schoolleiding aanvanke lijk wel enige gevoelens van reser ve heeft moeten krijt raken, alvo rens werd besloten tot invoering van .-•et nieuwe vak. 'Je kijkt er in het begin wel wat tegen aan, met de vraag of de leerlingen er juist niet agressief door worden". De demon straties in de school hebben die vrees weten weg te nemen. Mevrouw Van Beest: "meneer Kui pers benadert dat erg goed. Hij heeft ook voorif gevraagd wat we eigen lijk beogen Daarop hebben wij ge steld, dat het erom gaat een paar tenvoudigi handgrepen te leren, zo dat de meisjes leren niet in paniek te raken als er wat gebeurt, maar dat ze zich los kunnen maken. En dat dan sportief opgevat, zodat ze rok leren op het juiste moment op te houden" Bij de leerlingen is dit initiatief gewelidig aa'nges.agen, me ara t me vrouw Van Beest te kunnen stellen: ze zijn altijd gek op wat nieuws, maar er is nog nooit zo n grote be langstelling geweest als juist voor deze les. Een vak als ritmische gym nastiek is eigenlijk even belangrijk, maar ik dacht dat lessen in zelf verdediging bijna op een levensnood zaak neerkomen". Dodelijk ongeluk HAARLEMMERMEER De 19- Jariee Oostenrijkse ski-leraar A. Rep- enbach is vannacht bij een verkeers ongeluk op de Schipholweg in Boesin gheliede (Haarlemmermeer) om het it ven gekomen. De man reed mee m een personenauto die tegen een boom botste. De oorzaak van het an te luk is niet bekend. HAZERSWOUDE Tijdens een be zoek aan Hazerswoude heeft de bur gemeester van Waldkappel, de West- duitse gemeente waarmee de Hazers- woudenaren nauwe banden onder houden, in 't kader van 't lidmaat schap van de Vereniging van Euro pese Gemeenten, een suggestie ge daan voor het maken van een tocht vValdkappel-Hazerswoude-Carhaix. Burgemeester Hut stelt zich voor cat omstreeks eind augustus/begin september een aantal ingezetenen »an Waldkappel vertrekken naar Ha- terswoudt (gemotoriseerd wel te verstaan). Hier blijven zij overnach- waariu ze vergezeld van enkele jdenaren de tocht zouden moeten voortzetten naar Carhaix, een plaats in Bretagne waarmee Waldkappel eveneens nauwe relaties onderhoudt Hier voegen zich enkele Fransen bij bet gezelschap en vertrekken samen met. hen naar Waldkappel. Vanaf Waldkappel zouden de Fransen en de Hazerswoudenaren naar Neder land moeten rijden waar de Fran sen afscheid zullen nemen en vervol gens hun 'rondje" afmaken. Overi gens een "rondje" van 2500 kilome ter. DEN HAAG Tijdens de "oliecri sis" is er geen schaarste aan ruwe olie geweest in Nederland. Er be stond alleen enkele maanden de vrees, dat er gebrek aan olie zou ko men. Die vrees was het grootst in de cember 1973, toen de aanvoer in Rot terdam was teruggelopen tot de helft van wat gebruikelijk is. Woordvoerder van Shell Neder land BV hebben dit gisteren beves tigd in een openbaar gesprek met de vaste commmissie voor Economische Zaken uit de Tweede Kamer over de houding van de maatschappij voor, tijdens en na de "oliecrisis". Ook ver tegenwoordigers van Esso Nederland BV gaven een toelichting. Morgen ko men Chevron en BP aan de beurt. vrijwillige besparingen en bezuini gingen het olieverbruik werd terug gedrongen tot 15% heeft Shell op de buffervoorraden voor drie k vier maanden nauwelijks behoeven in te teren. Shell-directeur ir. J. A. P. Mon ti jn meende, dat de belangrijkste "les" die wij uit de oliecrisis kunnen trekken is: op korte termijn is alleen met zuinig verbruik wat te bereiken. Hij vond. dat er een goed omschre ven draaiboek moet zijn voor het ge val, dat er weer een acute dreiging van oliegebrk zou komen. Drs. A. C. Helfrich van Shell zag in benzinedistributie door de over heid geen oplossing als die alleen in Nederland ingevoerd wordt. "Neder land is een klein land met zeer open gremizem", zei hij. "In de Europese ge. meenschap kan Nederland geen ge- isoleerde positie innemen. Benzine- distributie is alleen mogelijk als in De oliemaatschappijen treden op als informant van de tweede-kamer leden "en bepaald niet als beklaag den", zei voorzitter H. Wierenga. Hij herinnerde er aan. dat de oorsprong elk geval ook de buurlanden van de in het najaar van 1973 ge- doen", rezen moeilijkheden lag in de beslui ten van de Arabische olieproduce rende landen tot een produktiebeper- king en een boycot van enkele lan den. waaronder Nederland. Op het "hoogtepunt van de cirsis" Shell terneree- De Shell-delegatie legde er de na druk op dat de maatschappij nimmer de embargo-regels van de Arabische landen heeft geschonden. Stelregel was, dat alle afnemers gelijkebik de gevolgen van de geringere aanvoer moesten drag an. Shell heeft de ver lopen met 17,5%. Aangezien door mindering kunnen beperken tot hooguit 17,5%, omdat de maatschap pij een groot deel van de olie betrok van twee landen die tot de Arabische OPEC-landen behoren: Nigeria en Perzië. De aanvoer uit Nigeria ver drievoudigde en die uit Perzië verdub belde ruimschoots. De Esso-vertegenwoordigers F. G. van Duivenbooden en D. van dm Blink zeiden, dat Esso de regering heeft geadviseerd tot benzinedistri butie over te gaan. Naar hun me ning heeft vooral de boycot die pas in juli 1974 is opgeheven veel kop zorgen gegeven. Esso is er het zwaarst door getrof fen, vooral omdat deze maatschap pij vanouds meer ruwe olie van Ara bische bronnen betrekt dan andere maatschappijen. Vooral de regering van Saoedi-Arabië heeft Esso flink afgeknepen. Dankzij hun internationale ver takkingen hebben de oliemaatschap pijen zo kunnen "scharrelen" dat zij Nederland nog redelijk van olie kon den voorzien. Zij hebben de moeililk- heden al enkele jaren zien aanko men. maar waren verrast door de stroomversnelling. "We hadden een omschakelin«?sorogramma van acht jaar. Plotseling moest alles in één jaar gebeuren, „betoogde Shell- directeur Monti jn. KATWIJK Een groep enthousiaste sportvissers en die renvrienden is de laatste weken met medewerking van de Leidse Duinwater Maatschappij in de Katwijkse LDM-duinen druk doende met een grootscheepse vis-red- dingsactie. Een actie die noodzakelijk is geworden doordat de toevoer van boezemwater naar een gedeelte van de ven nen, die door de LDM als „filter" worden gebruikt, in het kader van de regelmatig terugkerende „grote schoonmaak" is gestaakt. Met als gevolg dat in deze vennen overvloedig rondzwemmende vis geen water, maar wel veel modder overhield om in te zwemmen Wel wil de heer Hoekman, "blij" met de actie van de vrijwillige vis sers, opmerken dat de LDM zich in deze zaak toch wel soepel opstelt: Maar we laten het min of meer oogluikend toe. Ook al omdat tegen in het compartiment zit dat we nu aan het schoonmaken zijn, is dan ook wel ontstellend groot. Dat heb ik de laatste vijfentwintig jaar niet zo erg meegemaakt.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4