Huurwoning in Meren wijk f 450 Wethouder wil kort geding tegen J.A.B. Commissie gaat verschrijving onderzoeken mizu Van Nationale Nederlanden Drs. P. betekent genieten. Leuk keukens 'Verhoging van stook kosten opschorten' Geloven doen we allemaal WOENSDAG 19 MAART 1975 Van Dam stoort zich niet aan CDA/VVD LEIDEN De gemeentelijke com missie voor de rekeningen dient een onderzoek in te stellen naar de wij ze waarop de zg. verschrijving van 115.000 gulden tot stand is gekomen om voorzieningen te treffen voor Ihet tv-programma "Spel zonder grenzen", dat vorig jaar rond molen de Valk werd gehouden. Deze com missie behoort na dat onderzoek ook passende maatregelen voor te stel len. Dat is gisteren besloten tijdens een vergadering van de commissie voor interne organisatie en beheer (IOB) van de gemeente Leiden), die onder leiding stond van wethouder Van Dam (PvdA). Zoals vorige week al in deze ko lommen werd bericht, heeft het vo rige college van B. en W. gepoogd dat bedrag van 115.000 gulden "in te passen" in een nog te verkrijgen krediet voor de wegenreconstructie die bij molen de Valk is gepland. Maar de (onafhankelijke) gemeen telijke accountantsdienst heeft on langs in een rapport verklaard dat de voor "Spel zonder grenzen" ge troffen voorzieningen niets te ma ken hadden met de toekomstige we genreconstructie. Dat houdt in dat de gemeente Leiden opnieuw dekking moet zoeken voor dit bedrag. (Wet houder Kret van de toenmalige Prot. Chr. groepering was destijds de door B. en W. aangewezen coördina tor voor "Spel zonder grenzen". Op 2 juli 1974 werd hij echter benoemd tot burgemeester van Sassenheim. Het spel vond plaats in september». De discussie van gisteravond in de commissie IOB was zeer stekelig en vol irritaties. Een aantal leden (Vink en Bleijie van het CDA en Van Puyn van de WD) vond het in hoge ma te onjuist dat wethouder Van Dam over deze kwestie vorige week al mededelingen had gedaan in deze krant. Zij achtten het de plicht van de wethouder om de kwestie eerst in de commissie te brengen, alvorens er mee in de openbaarheid te treden. Het drietal viel vooral over de trem "puinruimen van mijn voorgangers", die Van Dam in dit verband had ge bruikt. Bleijie: "Dat hele artikel was van uw kant niet anders dan gooien met modder. Het stuk was voortref felijk getimed: een mooie manoeu vre om de aandacht af te leiden van de grote moeilijkheden waarin de PvdA zich ten opzichte van PPR PSP/D'66 bevond". Hij verweet de wethouder een "groot gebrek aan zorgvuldigheid". Vink: „Zorgvuldigheid? Dit colle ge weet niet eens wat dat woord be tekent'." Van Duyn: "Het is een onzinde lijke manier van communiceren. Al les heeft al in de krant gestaan, we zitten hier eigenlijk voor piet snot. De wethouder beoogde met deze pu- blikatie een politiek doel". Wethouder Van Dam reageerde koel op deze aanvallen: "Er zijn mij door een journalist vragen gesteld en daarop neb ik geantwoord. Dat is mijn opvatting van openheid. Een aantal leden van deze commissie Van het daarmee oneens zijn, maar dat zal er in de toekomst toch niet toe leide.i dat ik in dit soort ge- allen mijn mond houd". Hij vroeg de commissie zich te be zinnen op de verdere stappen die ge daan moegen worden, nu de accoun tantsdienst heeft vastgesteld dat er sprake is van een verschrijving. De commissie IOB besloot daarna met algemene stemmen de zaak in han den te stellen van de "commissie voor de ïekeningen" voor onderzoek en maatregelen. (Dit laatste zou kunnen zijn: het verhalen van het bedrag op de verantwoordelijke per soon of personen of het bedrag als nog voor rekening van de gemeen te laten komen). Tijdens de rondvraag kwam nog even de kwestie aan de orde van c'c door de gemeente Leiden verspeel de subsidie- van ongeveer 780.000 gulden voor de zuidroute (Oranje- boomstraat) van de z.g. noord-zuid verbinding in Leiden. Uit de toe toelichting van wethouder Van Dam bleek dat de gemeentelijke accoun tantsdienst er achter is gekomen dat de gemeente Leiden destijds een voudig verzuimd heeft die subsidie aan te vragen. De zuidroute is in 1970 voorbereid d. wethouder Pie- na (PvdA) en uitgevoerd onder wet houder Kret. LEIDEN Zonder toekenning van de door de gemeente bij Kelt rijk aangevraagde loca tiesubsidie komen de huren van het complex woningen, dat de beleggingsmaatschappij Nationale Nederlanden in de Merenwijk gaat bouwen uit op een gemiddeld bedrag van 450 gulden. LEIDEN Het optreden van Drs. P-. gisteravond in sociëteit Horus, was tevens de opname van een nieuwe elpee. Het ge volg was dat vele liederen geheel of ten dele moesten worden overgezongen. Zoiets lijkt vervelend en sloom, het was het niet. Dit optreden, dat (zoals een in driedelig kostuum gehulde student vertelde) eigenlijk niet "voor burgers" was bedoeld, werd daarentegen zeer wel bezocht. En volkomen, meer dan volkomen terecht. Want wat hebben we genoten, wat hebben we onbedaarlijk gelachen, wat werd daar even voor een show weggegeven. Geweldig, meer dan geweldig. Of om in de woorden van Drs. P. te spreken: ,.Oh. wat leuk, oh wat leuk". En hij zei ook: „Nu komt er i«ts geweldigs. Maar daar staat tegenover dat ik iets moet zeggen". En dan het arsenaal lie deren. Friso Winter, Hoog Bezoek, Het Hemelse Rijk, De Voet balveteraan (Priekikkerdekik), de Juffrouwen van de Bonen- pikkerij en nog meer. Nog mooier. De grappen met de taal, de grollen met de humor, het zangtalent dat door Bep Ogterop nog niet eens tussen de schuifdeuren zou worden ge tolereerd: het was meer dan geweldig. En Drs. P. voelde zich meer dan thuis in dit studentenwereld je. Vandaar waar schijnlijk. Genieten is een hoog goed. Rompompom, mompelmompel, keuvelkeuvel. er werd genoten. Om alle houterige sinterklaas rijmpjes. die oh zo knap werden toegepast. Foto Jan Holvast PAUL WOLFSWINKEL Dit deelde wethouder Verboom te eigenlijk geen behoefte heeft aan tionale Nederlanden, minister Gruij- gisteravond mee in een vergadering de vrij riante woningen die de beleg- ters en de Leidse raad. Nationale Ne- gingsmaatschappij in de Merenwijk derlanden verwees voor informatie (Leedewijk) wil bouwen. "Jammer naar de gemeente Leiden, terwijl sen dat de grond voor dit bedrag ver- minister Gruijters terugschreef, dat nadere specificatie per type zal kocht is", aldus Verboom. Desge- Leiden een universiteitsstad is en er worden gegeven. Zoals gemeld «heb- vraagd deelde hij mee, dat Nationa- derhalve ook behoefte bestaat aan le Nederlanden het recht heeft om dure woningen. Het verzoek van B en Ruimtelijke Or- de woningen te verkopen, als ze niet W om een lokatiesubsidie kreeg even- zg. loca- verhuurd kunnen worden. min waardering van het huurders- Het Huurderskomitee Mdren- komitee. Men vindt het een vreemde wijk heeft tijdens een gisteravond zaak, dat gemeenschapsgelden wor- gehouden buurtvergadering besloten den gebruikt om de zakken te spek- van het gemeentebestuur te eisen, ken van grote ondernemingen als woningen die het predikaat dat alle gegevens over de onderhan- Nationale Nederlanden. 'goed en goedkoop" hebben. Ver- delingen tussen de gemeente en de boom verwacht dan ook niet dat 't Nationale Nederlanden openbaar ministerie voetstoots op het verzoek zullen worden gemaakt. Tevens wil de raadscommissie voor Volks huisvesting. Nationale Nederlanden heeft de belofte gedaan dat nog ben B. en W. aan het ministerie Volkshuisvesting dening gevraagd tiesubsidie voor deze woningen toe te kennen, waardoor de huren om laag zouden kunnen gaan. Deze sub sidie wordt normaliter toegekend de gemeente zal ingaan. "Ik denk dat ik nog wel eens een keer naar Den Haag moet", zei de wet- rugkoopt, houder. Overigens is het genoemde geen woningen bedrag van 450 gulden lager dan 't college tot voor kort vreesde (wet houder Waal sprak tijdens de be grotingsvergaderingen van de ge meenteraad van huren van vijf a zes honderd gulden). "Dit komt volgens Nationale Nederlanden omdat ze ge noegen nemen met een lager rende ment dan gebruikelijk is: geen elf maar zeven procent", aldus Ver boom. "Maar als ze me knollen voor. citroenen verkopen, dan tuin ik daar dat de mogelijkheid geopend wordt dat de gemeente de grond te- blijkt dat er de Leidse wo ningzoekenden gebouwd kunnen worden. Om de eisen kracht bij te zetten zal het huurderskomitee 'n handte- n A^senöelftstraat 2 OeosJgeest tel 50392 ADVERTENTIE keningenactie houden onder de be- HOEVEEL SHOWROOMS HEEFT de Merenwijk, terwijl kele zaterdagen op de markt met handtekeningenlijsten zal worden rondgegaan. Ook de andere wijkcomités zullen bij deze actie worden ingeschakeld. Het huuderskomitee toonde zich U NOU AL BEZOCHT? In, want hoe moet je dat controle- gisteravond weinig tevreden vroeg de wethouder zich af. antwoorden, die dat de gemeen- op brieven de had gekregen Niet „hogerop" LEIDEN De huurweigeraars in de Merenwijk, die vorige week door de Leidse kantonrechter mr. W. de Konig zijn veroordeeld tot betaling van de ingehouden huren en stookkos ten, zullen niet in hoger beroep gaan. Van de zijde van het Juridisch Ad viesbureau werd verder procederen ontraden, gezien de lange duur (ten minste 2(4 jaar) van een dergelijke gerechtelijke procedure en de hoge kosten. Een door het Huurderskommitee Merenwijk belegde buurtvergadering ging daar gisteravond in grote meer heid mee akkoord. Er gingen zelfs stemmen op om de nu door de Leid se Woning Stichting aanhangig ge maakte processen ook maar te be ëindigen, nu de uitspraak toch al bij voorbaat vast ligt. LEIDEN Het Huurderskomitee Merenwijk zal de Leidse Woning stichting en de Protestants Christe lijke Woningbouwvereniging verzoe ke de verhoging van de stookkosten woningen in de Merenwijk voor lopig op te schorten. En wel tot het tijdstip, waarop meer bekend is ge worden van de resultaten met de zo genaamde "metertjes", waarmee op het ogenblik op bescheiden schaal wordt geëxperimenteerd. Inmiddels, hebben de huurders van de LWS de verhoging deze maand reeds betaald en heeft de PCW meegedeeld, dat met ingang van volgende maand 7.50 gulden meer betaald moet wor den. De buurtvergadering, belegd door het huurderscomité, wilde gister avond niet zover gaan dat de woning bouwcorporaties gedreigd zouden worden met het inhouden van de stookkosten. Wel vond men het juist dat er een accountant in de arm wordt genomen, die moet controleren of de verhogingen van de laatste ja ren gerechtvaardigd zijn. Mocht blij ken dat er inderdaad iets scheef zit, dan zal via de rechter terugbetaling worden geëist. Op dit ogenblik wordt door de LWS in een aantal flatwoningen een proef genomen met de apparaatjes en de verwachting is dat in juli de eerste resultaten bekend zijn. Aan de hand daarvan zal worden beslist, of tot plaatsing zal worden oerge- gaan. Volgens één der bewoners be dragen de kosten van zo'n metertje twaalf gulden per jaar, te weten één gulden voor het metertje en elf gul den administratiekosten. Het huur dercomité achtte het raadzaam, eert te bekijken of de apparaatjes voordelig zijn voor de bewoners al vorens tot plaatsing daarvan te be sluiten. Enkele oudere Merenwijk-bewoners wezen gisteravond op de onevenre dige verdeling van de stookkosten: tweekamerflats betalen maar vijftig cent stookkosten minder dan flats met vijf kamers. Klachten waren er gisteravond ook veel. Bijvoorbeeld op het punt van de wateroverlast. Het huurderscomité kon overigens mee delen, dat de Leidse Woning Stichting inderdaad zal meewerken aan de plaatsing van kolken, het verhogen van de terrassen en het dieper om spitten van de tuinen. De Protes tants Christelijke Woningbouwvereni ging doet er nog niets aan, zo stelde het huurderscomité vast. 'Als er onwaarheden zijn gezegd' Een begeleidingscommissie heeft een negatief advies uitge bracht. Een commissie uit de gemeenteraad heeft zich daar aan geconformeerd. Maar de medewerkers van Release in Lei den blijven optimistisch. Vandaar dit spandoek aan de gevel van het pand aan de Nieuwe Rijn: "Release moet blijven LEIDEN "Als het Juridisch Adviesbureau onwaarheden heeft ge zegd, dan span ik een kort geding aan". Dit zei wethouder Verboom gisteravond in een vergadering van de (raadscommissie voor volkshuisves ting in een reactie op het rapport, dat het Juridisch Adviesbureau heeft gemaakt over de "kwestie De Een dracht". In dit rapport laakt het J.A.B. de houding van zowel de rijksoverheid, gemeeente, huuradviescommissie als het bestuur van woningbouwvereni ging De Eendracht naar aanleiding van de per 1 januari van dit Jaar aangezegde huurverhoging voor voor oorlogse woningen in De Kooi. On dermeer zou het antwoord, dat het college van B en W destijds op vra gen van het raadslid Hoeven (CPN) heeft gegeven, ten dele onjuist zijn. B en W stelden daarin dat praktisch alle woningen van De Eendracht op hun staat door de huuradviescom missie waren onderzocht, alvorens tot de huurverhoging was overgegaan. Volgens het J.A.B. is uit informatie van de huuradviescommissie en het ministerie van Volkshuisvesting ech ter gebleken dat maar tien procent van de woningen is onderzocht. "Of de ambtenaren hebben mij leugens verstrekt of het Juridisch Adviesbu reau verstrekt leugens", zei wethou der Verboom gisteravond. "Dat gaan we uitzoeken, daar zijn we mee be zig", vervolgde hij. De wethouder zei in het rapport van het J.A.B. een aantal zaken te hebben aange troffen, waar hij het niet mee eens is. "Als er aanleiding is komt er een kort geding, maar als blijkt dat het Juridisch Adviesbureau de waarheid heeft gezegd, krijgt het van mij het grootste gelijk van de wereld. Dan moet ook de woningbouwvereniging terecht worden gewezen", aldus Ver boom. De kwestie De Eendracht werd ter sprake gebracht door het raadslid Anne v.d. Zande »PPR PSP/D'66). Volgens haar heeft de woningbouw vereniging inmiddels al door middel van een dagvaardiging een huurder met huisuitzetting gedreigd, omdat hij een schuld heeft van zestien gulden. Zij stelde dat in zekere zin de gemeente hier mede voor verant woordelijk is, gezien de brief die B en W aan de bewoners in De Kooi hebben gestuurd en waarin werd opgeroepen de huurverhoging (een beslissing van staatssecretaris Van Dam) wel te betalen. Verboom vond de dagvaardiging echter geheel een zaak van de woningbouwvereniging zelf. "En daarbij gaat het er niet om of er sprake is van een schuld van drie kwartjes, zestien gulden of hon derzestig gulden; het gaat om het principe. De rechter moet er maar over oordelen. Je moet als college niet ingrijpen in het beleid van een autonome vereniging", aldus de wet houder. Je zegt: ik geloof niet. En wat bedoel je dan? Dat je niet naar de kerk gaat, niet bidt, dat je niet vroom bent.Maar geloof je dan niet? Je stapt in de trein en je gelooft dat je veilig zit. Je stapt in de auto en je gelooft dat je tegenligger ook rechts houdt. Je draait de kraan open en je gelooft dat er water uit komt. Je zet een elpee op en je gelooft dat er muziek op staat. Geloven is dus: vertrouwen. En zonder vertrouwen kun je geen stap doen. Vértrouwen doen we alle maal. Geloven doen we allemaal. Interessante vraag: wat geloof je allemaal? Jezelf, je vrouw, je kinderen, je kollega's, wildvreemde machinisten en technici. Je vertrouwt van alles en nog wat. Behalve God? Enkele kerken in uw omgeving fn Landelijk adres: Postbus 71, Baarn.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3