We zijn op eigen veld doorgaans en klas sterker Koude oorlog woedt binnen FIDE onverdroten voort Molenbeek C. Pries nieuwe voorzitter van Zijl/LGB ©MM. springbox,'n superbed WERNEKE WONEN Benfica-doelman Henrique: feyenoord -2 tegen Gala catch in Minerva Oeverloos gepraat in Bergen een miljoen gulden aan prijzen in WOENSDAG 19 MAART 1975 [.ISSABON Al bemoeit elke Portugees zich vandaag-de-dag intensief met politiek; wacht Lissabon, waar praktisch alle muren ih de stad met „linkse leuzen" zijn be- |childerd, uiterst gespannen af hoe de politieke situatie zich de komende tijd zal ont- fikkelen; al zijn massademonstraties aan de orde van de dag; tóch Europa-Cupvoetbal anavond in de Portugese hoofdstad. oor Rob Vente lp dertig kilometer van Lissabon, in fercavelos, bereidde de talentvolle jenfica-formatie van de Joegoslaaf Klorad Pavic zich op de tweekamp b Europees niveau voor. Ver van al fet rumoer. Hoewel Ook in het tem van Benfica heerst politieke brust. Ook daar zijn de meningen erdeeld. Zo is bijvoorbeeld Simoes en aanhanger van een rechtse krtij. terwijl Artur Jorge een knatiek supporter is van een super pkse groepering. [entleman-trainer Milorad Pavic: voor mij tellen vanavond alleen fechter- en linkerspitsen". En al is Smoes dankzij zijn politieke opvat- big op het ogenblik in Portugal ROTTERDAM Feyenoord heeft isteravond in Rotterdam gelijkge- beeld tegen de Belgische eerste-di- fcsieciub RWD Molenbeek: 2-2. Bü p rust van de vriendschappelijke htmoeting stonden de Belgen voor het 1-0. Het scoreverloop was: 31. Boskamp Él. 48. Kreuz 1-1, 67. Kreuz 2-1, k. Wellens 2-2. toeschouwers: 10.500. puitsers leiden wk-toernooi SAPPORO Voor het toernooi wereldkampioenschap ijshoc- (B-groep) in de Japanse stad fapporo werdén gisteren de volgen wedstrijden gespeeld: West- luitsland—Joego Slavië 2—1, Japan j-Roemenie 22. West Duitsland pidt met 6 punten uit vier wedstrij den; Nederland sluit de rij met nul bunten. niet bepaald een "lieveling van het grote publiek", datzelfde publiek zal hem vanavond hoogstwaarschijnlijk toch hartstochtelijk toejuichen, als hij er in slaagt om Jan van Beveren te kloppen. Overigens is het niet eens honderd procent zeker dat Simoes in actie komt. Uit taktische overwegingen zou Milorad Pavic onder het motto van "met Eusebio hebben we al een routinier op het middenveld" wel eens aanvaller Diamantino voor hem kunnen laten opdraven. Diamantino, in Eindhoven een klant van de dug-out, speelde afgelopen zondag tegen CUF namelijk zeer sterk. Al lijkt het meest logische dat de 53-Jarige Pavic, die vroeger onder meer trainer was bü Standard Luik (van 1964 tot 1968), FC Brugge, FC Luik en Atletico de Bilbao, vanavond hetzelfde Benfica-elftal van start laat gaan dat veertien dagen geleden onder de Philips-lampen zo'n knappe partij weggaf. Als Nene, die met een knieblessure tobt, tenminste tüdig is hersteld. In het Benfica-kamp ziet men de strüd tegen PSV blakend van zelfvertrouwen tegemoet. Doelman Henrique, die vrijwel geen last meer heeft van de optater die Rene van Kerkhof hem verkocht en ongetwij feld onder de lat zal staan: "Op eigen veld zijn we doorgaans een klasse sterker dan buiten de deur. Met andere woorden: we komen bij de laatste vier". Vleugelverdediger Artur: "Dit Benfica is niet meer het Benfica van onder Jimmy Hagan. We voet ballen nu als we moeten aanvallen niet meer zo in de "English style". Niet meer allemaal van die hoge bal len voor het doel van de tegenpartij. Dankzij Pavic spelen we thans meer een soort totaalvoetbal. We zijn ook fysiek harder geworden en voetbal len meer met hersens. Daarom zul len we vanavond ook niet als beze tenen gaan stormen op het doel van PSV". Milorad Pavid weer: "Toch zou 't erg prettig zijn, als we heel snel een goal maken. Het zou de strijd prak tisch al beslissen. Niettemin zal ons taktische plan anders zijn dan, naar ik aanneem, PSV verwacht en ook hoopt. Ik zou het ook zó kunnen uitdrukken: we beseffen terdege 't gevaar van de PSV-counter, dus ne men we er preventieve maatregelen tegen". "Overigens sla ik eerlijk gezegd PSV niet zo geweldig hoog aan. Het beste Nederlandse voetbal wordt ge- LEIDEN De zwem- en water- als 22-jarige penningmeester. De nu polovereniging De Zül/LGB heeft 41-jarige Leidenaar is bovendien tien sinds gisteravond een nieuwe voor- jaar voorzitter geweest van de Kooi- zitter Dr. C(arl) Pries (42) werd in club, een functie die hij ook bleef het Leonarduszaaltje aan de Haag- vervullen toen De Zijl vier Jaar ge- PSV-manage, óen van Gelder (links; rechts Kees Rijvers) spreekt zijn ongenoegen uit over het feit dat de NOS geen televisie-uitzending zal verzorgen van de wedstrijd Benfica— PSV. weg tijdens de algemene ledenver- leden een fusie aanging met de Leid- gadering met algemene stemmen ge- se Golfbrekers, kozen als opvolger van W(im den Hartog. "Aan een markante periode einde gekomen", merkte de Met Den Hartog stapte gister avond ook Martin de Bolster, voor zitter van de zwemcommissie, uit heer Pries na de vergadering op. De het bestuur van de zijl/LGB. Als nieuwe voorzitter heeft twee jaar nieUwelingen kwamen in het bestuur speeld door Ajax en Feyenoord. Al- Tot slot Eusebio: "Het belangrijk le andere clubs komen een straat- ste wordt het eerste half uur. Ma- tariT"'"Tevoren' ben "ik op 'geen lengte daarachter. Eigenlijk hadden ken we dan een goal. dan redden we kele wljze betrokken geweest bi, deze wedstrijd ook niet eens het ongetwijfeld. _Blij^ dietreffer zwemwereld. Ik ben in contact ge- ai5 VÜIg, VOörawer rriw; se_ erg iasug komen met zijl/LGB via twee cretaris P. Vreeburg; penningmeester in een trainingskamp behoeven te uit, dan kan het wel gaan. Waarom we het toch deden? Noem het een kwestie van gewoon- bestuurservaring opgedaan als secre- eerste team-speler Leo Onderwater, Jan Werter en Piet Vreeburg. Het kele wijze betrokken geweest bij de bestuur van de Zijl/LGB ziet er nu als volgt uit: voorzitter C. Pries; i te". worden' Maar al zegt hij het niet hardop, ook Eusebio denkt het ongetwijfeld: Va"n Pries'werd een afscheidsreceptie stormen vanavond de halve fi- in het vooruitzicht gesteld, die G.K. Martijn; leden: mvrouw Beu- kering, H(enk) Hardeman, W(im) Bergman, L. Onderwater en J. Wet- LEIDEN Ter gelegenihedd van het 29ste lustrum van het Leidsche Stu denten Scherm- en Gymnastiek Ge zelschap Arena Studiosorum wordt morgenavond in de grote zaal van Sociëteit Minerva 'n catoh-a6-caitch- can show gehouden, waaraan on. de bekende Belg Mychel zün medewer king verleemt. Aanvang 8 uur. Bert van Gelder: 'Slechte kooplui zijn het daar bij de NOS....' LISSABON PSV trainde pas gisteravond laat in het Estadio da Luz, zo laat dat op de terug weg de Plaza Rosso vermeden moest worden, waar de bevol king massaal gehoor leek te gaan geven aan een oproep tot een "rode" demonstratie. Maar terwijl in woelig Lissabon de ge ruchten over een op handen zijn de harde politionele actie snel de ronde deden, probeerde mana ger Ben van Gelder de onrust daarover bij de PSV-aanhang te Ben van Gelder: "We zijn met een gerust hart hier naar toe gereisd. Van de UEFA heb ben we de verzekering gekre gen dat ons niets zal overko men. De UEFA laat zich van uur tot uur op de hoogte houden van de politieke situatie en heeft maatregelen genomen ter verhoging van onze veiligheid". Welke maatregelen dat waren, wist Van Gelder zelf ook niet. Hij bestreed dat er binnen de spelersgroep onrust was ont staan als gevolg van de gespan nen politieke situatie. De manager: "Onze Jongens voelen zich hier veiliger dan bijvoorbeeld indertijd in Ier land toen ze tegen Ards moes ten". De manager viel vrij hef tig de beslissing van de NOS aan om zelfs geen flitsen van de wedstrijd uit te zenden. Van Gelder: "Slechte kooplui zijn het daar bij de NOS. Indertijd, is de wedstrijd PSV-Benfica wel in zijn geheel uitgezonden in Portugal. Toen had de NOS zijn eisen moeten stellen voor de re turn. Wij zijn bijzonder teleur gesteld over deze gang van za ken en ik moet zeggen, de NOS is gewoon niet alert genoeg ge weest". nales binnen. En rond 70.000 toe schouwers in het Estadio da Luz het* clubhuis' zullen dan Juichen en even, heel vallen met de opening van de Zijl/LGB in de Kaarsemakerssteeeg. "Wanneer dat ningen vergeten. even, de wurgende politieke span- allemaal gaat gebeuren is nog niet bekend. Waarschijnlijk in de eerste week van mei". Als reden voor zijn vertrek gaf Den Hartog op dat hij "door werkzaamheden te weinig tijd kan besteden aan de vereniging. Forse nederlaag amateurs: 0-5 Record op 500 m weer scherper Daarbü komt dan misschien nog beetje verenigingsmoeheid. Ik wil ge- op de Medeo-'baan'te Alma Ata het woon op adem komen. Ik zit alleen wereldrecord op de 500 meter weer soherper gesteld. Moeraitov fiinisihte in 37.85 seconden. Het oude record sitornd sinds zon/dag op ficatie voor het Olympische toer- °P die manier houd ik in ieder ge- j^| nooi tegen Luxemburg is voor de val ™nta<;t met de Zijl/LGB". Te- Ev,genj Koelikov met 37,87 seconden. Nederlandse amateurs gisteren in rugtyjkend op de jaren, waarin hij Altenburg, tegen Jong Oost-Duits- de voorzittershamer heeft gehanteerd een afstraffing, tegt Den Hartog: "Ik heb het altijd Maandag vesbigde Moeratov ook al wereldrecord op de 1.000 meter. ïand uitgelopen op De Nederlandse ploeg, die in een ge- geweldig gevonden. Er zijn natuur- valera Moeratov reed de afsluitende heel nieuwe samenstelling uitkomt lijk minder plezierige dingen geweest, 1000 meter in 1 minuut 18.20 die vergeet je. Om slechts Kees Karstens den Broek zün nog die fijne zaken te noemen: Ik geloof dat er geen bestuurslid in Leiden is den, waardoor hij uitkwam op een nieuw wereldrecord puntentotaal voor de sprintvierkamp (twee keer dat zoveel kampioenen heeft mogen 500 en twee keer 1000 meter)153 390 hopelo- huldigen". Den Hartog, die als vijf- punten. Zijn reeks was 3798 116 92 0—3. jarige al lid werd van De Zijl werd (w.r.) - 3735 (w.rj 1.1820. ADVERTENTIE BERGEN De koude oorlog mag dan sinds Chroesjtsjow en Kennedy officieel voorbij zijn, binnen de FIDE, de wereld schaakbond, woedt zij onverdroten voort De 70 afgevaardigden, die uit alle hoeken van de wereld naar het Noordhollandse Bergen gekomen zijn om de problemen rond de komende match FischerKarpov om de hoogste schaakeer op te lossen, lijken dan ook sterk op een zoekgeraakte compagnie Japanse soldaten die ergens in een ontoegankelijke rimboe hun vastgeroeste op vattingen trouw blijven. 3oor Alexander Münninghoff Vooral de Amerikaan Ed Edmond- on, die zegt namens wereldkam- ioen Fischer te spreken zonder lochtans een door Fischer geteken- le volmacht te kunnen overleggen, naakte het op de eerste dag van eze buitengewone FIDE-vergade- ing wel erg bont. In een van de ijf documenten, die hij staande de ergadering uitreikte aan de gedele- eerden, beschuldigde hij de Russen rvan sinds 1972, het rampjaar waarin Spasski de schaakkroon van tiet hoofd werd gestoten, een weloverwogen campagne te voeren >m de titel zonder dat er gespeeld toeft te worden weer in eigen huis e halen. „De Russen dreigen uit de IDE te stappen als Fischers eisen Porden ingewilligd", aldus Edmond- on, die de gedelegeerden toevoegt: Als u hier aan toegeeft is het eind oek en gaat u de volgende keer weer door de knieën voor Russische ligementen." Dat dreigement van de Russen itaat inderdaad. Er circuleerde open brief van een aantal •jet-grootmeesters, die stellen hun aan komende FIDE-akti- viteiten te moeten hereien als Fischer ooit zijn zin zou krijgen. Maar het is buiten kijf dat de Russen gelü'k hebben met hun reactie. Want wat Fischer wil ls irreeel. De match moet gespeeld worden om tien winstpartijen, waarbij remises niet tellen. Een maximum aantal partijen staat niet, de match kan dus maanden duren en tenslotte: bij de stand 9—9 houdt Fischer de titel. Het is vooral dit laatste punt dat een onoverkoombaar struikelblok vormt voor de Russische delegatie, waarin onder andere ex-wereldkam pioen Petrosjan en grootmeester Averbach zitten. Zij, en vele afgevaardigden met hen, gaan er van uit dat 10 niet 9 is, maar 10, met andere woorden: het argument van Fischer, dat bij een stand 9—9 het risico om bij een enkele verliespartij meteen ook de titel te verliezen onevenredig groot is (wat Edmondson met ingewikkelde wis kundige bijlagen trachtte aan te tonen) snijdt geen hout. Bü monde van de heer Rodionov.de delegatieleider, eisten de Russen dat Edmondson zijn onheuse woorden zou terugnemen, wat deze niet deed. Hij gooide er zelfs nog een schepje bovenop door te zeggen dat Spasski in Reykjavik sportief was geweest, maar dat dit nog niet betekent dat de Russische schaakfederatie spor tief is. Onder verontwaardigd gemompel van de Russen sloot prof. Euwe deze onvruchtbare discussie. Er werd op de eerste dag trouwens oeverloos gepraat. Het taalprobleem leidde al in de eerste minuten tot onoverzichtelijke tonelen: een tien tal gedelegeerden bleek alleen Spaans te verstaan. Gelukkig kon een van hen deze taalbarrière slechten. Tekenend voor het ama teurisme van de vergadering was, dat hij de rest van de dag als tolk in touw is geweest. Een doodver moeiende affaire, waar beroepstol- ken na een uur de brui aan geven. Omdat de heer Prentice, een van de FIDE-bestuurderen, ook nog eens een vertaling in het Duits of Engels gaf, al naar gelang, duurden de diverse redevoeringen vier keer zo lang als bij een goede organisatie nodig zou zijn geweest. Veel zinnigs viel er niet uit die woordenstroom te vissen, de zitting werd tenslotte verdaagd zonder dat er enige klaarheid was gebracht in de vraag, of de match „ubertiaupt" doorgaat. Veel kans is daar niet op. Krijgt Fischer zijn zin, dan spelen de Russen waarschijnlijk niet en omgekeerd. Het dilemma is levens groot, waarbij komt dat de FIDE in ernstige geldnood verkeert en wel kan inpakken als de match, die een aardige duit voor de FIDE-kas oplevert, niet door zou gaan. Vandaag valt de beslissing als er gestemd wordt. Wie de gelukkige winnaars zullan worden, weten we nog niet... maar het staat wel vast dat zij binnenkort met meer plezier aan hun bed denken dan ooit tevoren! Wat een luxe, wat een komfort, wat een ruimte. Een Olga springbox domineert de hele slaapkamer. Prachtig om te zien, heertijk om op te sla pen. Kompleet met matras, hoofdbord, sluimerrol en 2 sierkussens. Een fantas tische prijs om te winnen! Verkoopprijs f.1100,-. Brochures en Inlich tingen: Olga L.M.F. b.v. Leiden, postbus 16, tel. 01710-42341 Alle mogelijkheden voor Het Rijke Slapen van Olga laten wij, als Rijnstreekdealer, u graag zien. JULIANASTRAAT 25—27—32 - ALPHEN AAN DEN RIJN - (01720) 72222

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11