SLASK Van echte oppositie merken we maar weinig Van Duyn: Oppositie VVD zal feller worden iP ALLES OVER SCHEEPVAART BIJ PROJECT IN ZUID-WEST mïzu Laurens Beijen wil college nog niet voor een ander ruilen 'IK HEB DE HOOP LATEN VAREN. DAT ER NAAR ME GELUISTERD WORDT keukens NOBELPRIJS WINNAAR ALS HOOGLERAAR IN LEIDEN MAANDAG 17 MAART 1975 Door Bram van Leeuwen LEIDEN ''Als dit college van B. en W. moet struikelen, dan graag in een duidelijke zaak en niet op het punt van de interne reorganisatie, want dat kun Je de kiezers onmoge lijk duidelijk maken." Aan het woord is Laurens Beijen, sinds september '74 Leids raadslid en deel uitmakend van de fractie van PPR. PSP en D'66. Pairtijen, die door hun "liefdesverkla ring" aan de PvdA het huidige link se programcollege in het zadel hiel pen. Nu dreigt door een verschil van mening over de reorganisatie van het ambtelijk apparaat die verbintenis op de tocht worden gezet. Maar volgens het radicale raadslid Beijen zal het vanavond in de raad. waarschijnlijk zo'n vaart niet lopen. "Als we merken dat de voorstellen van Kees (collega-raadslid Du Gar den) door de oppositie worden aan gegrepen om het college te laten val len .moeten we cie voorstellen in trekken. Als ik moet kiezen tussen ons voorstel of het behoud van het college, dan kies ik voor het laatste. Want al hebben we wel eens kritiek, het betekent nog niet dat Je dit colle ge zou willen ruilen voor een ander. Als Tesselaar opstapt (hij heeft daarmee vorige week woensdag ge dreigd red.) zullen er meer gaten vallen. En wat zijn dan de gevolgen? Je krijgt een nieuw college, die de besluiten verkeert uitvoert. Daar schiet Je nog niets mee op. Boven dien heb ik weinig vertrouwen in de werkelijke bedoelingen van CDA en WD." Los van deze actuele conflictstof vindt Beijen dat de wethouders hun best doen. "Ik veronderstel alleen dat Je als links programcollege een beetje gefrustreerd wordt door het feit, dat de voorzitter een VVD-er is. Het zou beter zijn, wanneer we hier ook een PdvA-burgemeester hadden. Kijk maar eens naar Rotter dam en Groningen. Daar loopt het met Van der Louw en Muiter veel beter." V ietnam-deba t Laurens Beijen groeide op in het plaatsje Kamerik by Woerden en vond toen hy 21 Jaar was dat hy lid moest worden van een politieke par ty. "Politiek is spannend, en ik vind het nog altüd erg leuk", aldus Beijen. die zich aanvankeiyk het meest aan getrokken voelde tot de ARP. "Ik ben eigenlyk bekeerd tydens een Vietnam-debat. Op wat daar verkon digd werd door een AR-woordvoer der ,ben ik helemaal afgeknapt. Ik ben toen lid van de PPR geworden. Die was in diie dagen (1968) net opge richt. Studerend in Delft vervulde Beyen diverse bestuursfuncties binnen de party. Hy was plaatseiyk bestuurder van Delft, provinciaal secretaris en na z«n komst naar Leiden werd hy ook daar direct met een beetuurs- plaats "beloond". In de Jaren 1971— 1972 lep hy om praktische poli tieke ervaring op te doen mee in de toenmalige PAK-fractie. Zo rolde hy eigenlyk vanzelf de gemeente politiek in. Terugblikkend op het eerste half Jaar in de Leidise raad vindt, Beyen, dat hy zich snel heeft ingewerkt. Over zün mede-fractieleden is hy te vreden. "Een fractie van onze om vang is natuuriyk niet zo vreselijk groot als Je alle taken ziet, die er liggen. Gelukkig hebben we een grote en erg actieve achterban. Tydiens onze wekelykse fractievergadering is er meestal wel een man of acht, die meedenkt, met suggesties komt en ons steun geeft. Nauwgezetheid kenmerkt het optre den van Beyen in de raad. Hy is een van die raadsleden, die steevast de notulen zeer nauwgezet naleest en controleert of het besprokene goed is vastgelegd. Daarom vindt hy het ook een bezwaar dat er in dé raad vaak geen gelegenheid bestaat om bepaalde zaken door en door te be spreken. "Als het een beetje lang duurt, wil men het wel eens gemaks halve terugverwyzen naar de com missie. Zoals hy het ook vervelend vindt, dat sprekers tydens de com missievergaderingen vaak in de rede gevallen worden. En sprekend over de commissies zegt Beyen zich fel te verzetten te gen het toekennen van beslissende bevoegdheden aan die commissies. "Het is onjuist, want ze vormen geen afspiegeling van de verkiezingsuit slag." Voor Laurens is het noodza kelijk dat de politiek verantwoorde lijke mensen de baas zyn als het om gemeentelyke beslissingen gaat. "Op het ogenblik is het zo, dat een van de topambtenaren in de com missie, met een knipoogje naar de leden, zegt: "Ik moet de wethouder behoeden voor ai te wilde ideeën." Hy doet dan alsof het een grapje is, maar in werkelykhedd is het bittere ernst. Het is vreemd wanneer een commissie voor de Churchill-brug vraagt om tekeningen van een twee- of driebaansbrug en er komt een vierbaansbrug op tafel. Zo ging het ook met de verbinding tussen Was- senaareeweg en de Plesmanlaan. Er was gevraagd om een smalle weg te ontwerpen, maar wat komt er uit de bus? Een weg met een breedte van honderd meter." Met enige spyt constateert hy dat niet alle wethouders even goed op gewassen zyn tegen de ambtenaren. Aan de andere kant vindt hy dat wethouders ook niet altijd op de ambtenaren moeten schelden. "Je moet tenslotte toch met ze samen werken." Oosterman vindt Beyen een goede wethouder. "Het is de man waar je het meeste vertrouwen in kunt hebben." Beyen herinnert aan de discussie rond C en A. Te weinig Of een raadslidmaatschap zwaar is? "Het hangt ervan af wat Je er van maakt. Ik geef op het ogenblik 21 uren les op een scholengemeen schap in Den Haag. Dat is een 3/4- baan. Als ik naga hoeveel tyd ik aan de raad besteed, zal dat niet veel minder zyn. Maar eigenlyk is het nog te weinig, ik heb het idee, dat het gemiddelde rechtse raadslid er minder werk van maakt dan byvoor- beeld onze fractie. Er zyn er, die wel altijd komen, maar by na nooit him mond open doen." Overigens vindt hy de oppositie in de raad vry constructief. "Ze hebben wel het beste voor met de stad. Al leen oppositie voeren kunnen ze niet. Het kan natuuriyk ook een bepaalde houding zyn. Met in het achterhoofd het idee, dat dit college de vier jaar toch wel niet zal volmaken. Van een werkeiyke oppositie is alleen sprake geweest toen BosCh (CDA) zich in zette voor het wykcentrum in de Me- renwyk. Kyk ook maar eens naar de sdhriftelyke vragen, die gesteld zyn: de meeste komen van onze kant. Van Duin (VVD) heeft zich tydens de begroting ontpopt als een Leids Wie- geltje. En dan heb Je Stroink nog met zyn liefde-haat-verhouding met Van Aken." Om de poen Over het streekenergietoedryf"Het staat natuuriyk erg vervelend, om uit zo'n gemeenschappelyke regeling te stappen, maar het was gewoon no dig. De omliggende gemeenten wil den gewoon poen op tafel zien. En wait diie verhouding met de omliggen de gemeenten betreft: die was toch al niet zo best. Het verkeers- en ver voersplan is daar een duideiyk voor beeld van. Daar was geen geld voor los te krygen. En op sport- en cul tuurgebied moet Leiden ook veel voor de andere gemeenten financieren." Laurens Beyen is voor openheid zoals die nu door de progressieve partyen in de praktijk wordt ge bracht "Toch heeft zo'n openbaar heid ook nadelen. Het zou best kun nen zyn, dat de standpunten van on ze fractie en die van de PvdA veel d'iöhter by elkaar liggen, dan nu wel eens ïykt. Die openbaarheid heeft namelijk tot gevolg dat elke mening de volgende dag zwart-op-wit in de krant komt te staan. En dan te het wat moeilijk om daar direct op terug te komen." De grote interesse van Beyen gaat uit naar het wei en wee in de ver schillende woonwijken, zyn kruis tocht tegen de autosloperyen wyst in die richting. "Als ik er even tyd voor kan vry maken bezoek ik de vergaderingen van de wykoomdté's en wykverenigingen. Dan weet Je wat er leeft." Ziet Beyen in de Stevenshor - Jespolder ook een nieuwe woonwyk? "Als er geen woningen gebouwd kun nen worden met lage huren, ben ik er tegen. Het probleem van deze pol der is dat hij ingesloten ligt tussen wegen en de spoorlijn. Daardoor biyft er maar een klein stukje over om te kunnen bouwen. Bovendien schynt de grond niet erg best te zyn. En ophogen kost erg veel geld. Het is eigenlyk merkwaardig dat er by het maken van een exploitatie- opzet voor een nieuwe wyk van alles ingestopt wordt: grondaankopen, bouwrijp maken, wegen aan leggen tot het fonds bovènwijkse voorzie ningen toe. Daardoor zyn de wonin gen in de Merenwyk zo duur gewor den. Zo'n opzet is onredeiyk in ver- gelyking met de al bestaande wyken Daar merkt niemand iets van de kos ten van byvoorbeeld bestratingen." Voor het Slaaghwyk-gedeelte heeft Beyen weinig goede woorden over. En het feit dat er nu extra rykssteun wordt gevraagd om de huren van de Nationale Nederlanden-woningen wat draaglyker te maken, vindt hy ook merkwaardig. "Het is uitstekend dat men probeert huren omlaag te brengen, maar we moeten oppassen dat we niet de beurs spekken van een particuliere onderneming." Tenslotte nog iets Kalkar: "Het is erg Jammer, dat de PvdA zo afwyzend heeft gereageerd op on ze motie. Ze hebben kennelyk niet goed begrepen waar het ons precies om ging. De aandacht is teveel ge vestigd op de alternatieve betalings- mogelykheden voor de weigeraars. Maar het trieste van de hele zaak is, dat het Kalkar-project gewoon door gaat, terwyl de weigeraars niet weten wat er met hun geld gebeurt." Door John Kroon Van Duyn: „Ze drammen toch hun eigen zin door LEIDEN Tijdens de begrotings behandeling greep het WD-raadsuiid K. van Duyn naar een nogal onge bruikelijk middel. Hij vroeg en kreeg het woord om een zg. "persoonlijke verklaring" af te leggen. Daarin noemde hij de manier waarop wet houder Van Dam zich tegenover de raad had verweerd een strydwyze die met het woord "vlegelachtig" nog te mild was gekarakteriseerd. Dat was in december. Voor het eerst sinds de installatie van de nieuwe gemeenteraad botste de WD werke lijk frontaal met het linkse program college van wethouders. Maar ook daarna nam de negen man sterke fractie, die onder leider schap van Cor Elzenga staat, een nogal afwachtende houding aan. Al leen op het gebied van de reorgani satie van het ambtelijk apparaat, werden er van VVD-zijde duidelijke oppositionele geluiden vernomen. Een terrein, waar electoraal weliswaar weinig eer aan te behalen is, maar waarop Van Duyn zich thuisvoelt. En op militante wijze ging hij steeds het debat met wethouder Van Dam aan. Culminerend in de bovenver melde "persoonlijke verklaring". In een gesprek waarin teruggeblikt wordt op het eerste half jaar in de nieuwe raad, noemt Van Duyn zich zelf enkele malen "nogal fel", "ik geef me als ik iets doe voor de volle honderd procent", maar toont zich nadrukkelijk tevreden over zijn me de-fractiegenoten. "Bij mij overheerst een indruk van eensgezindheid en enorme inzet, waarmee de hele frac tie opereert in een toch eigenlijk wat frustrerende positie. Dat was mijn grootste aarzeling voordat ik in de raad ging: dat ik in een club te recht zou komen, waarvan enkelen zich maar voor dertig procent zou den inzetten. Maar zoals het nu gaat, is boven verwachting en dat zonder dat wy enige mate van dwang toe passen. We peppen elkaar op. Het aanwezigheidspercentage bij raads vergadering is hoog. Wij zijn de eni ge fractie, die vrijwel altijd honderd procent haalt". Straf Tevredenheid over zijn eigen frac tie, het zal geen verbazing wekken dat Van Duyns oordeel over het col lege enigszins anders klinkt. Ook al was zijn uitgangspunt niet nega tief: "We hebben ons principieel ver zet tegen de gang van zaken bij de collegevorming. Maar we zijn niet van plan geweest om daarna lange tijd ons gram te halen. De samen stelling van het college was een gege ven feit. We hebben echt van het be gin af aan de opstelling gekozen dat we ons steentje zouden willen bijdra gen. Maar over de uitkomst daar van ben ik teleurgesteld. Ik had de misschien kinderlijke ge dachte dat de PvdA met zo kei hard en straf zou zijn in haar wei gering om te luisteren. Maar die be reidwilligheid blijkt er in het geheel ïiiet te bestaan. Begrijp me goed, '•erschillende PvdA'ers zouden bij wijze va.i spreken mijn persoonlijke vrienden kunnen zijn, maar zodra het op besluitvorming aankomt, arammen ze hun eigen zin door. Er wordt in feite niet geluisterd i.aar de helft-min-één. Het is de dic tatuur van de PvdA, dat ze niet wen sen terug te komen van wat op pa pier is gezet. Hun mening ligt exact vast. Ja, we doen alles zes keer over. In de raad hoor je je de discussies, cie in de commissies ook al zijn ge houden. Voor de vorm wordt die film weer afgedraaid. Maar je hebt er niets aan. Ik heb in deze zes maanden geleerd, dat ik de hoop kan laten varen dat er naar je geluis terd wordt. Neem de reorganisatie. Een principiële «aak, maar Van Dam heeft op ons standpunt op een door mij als beledigend ervaren wij ze gereageerd. Ik stelde in de begro- (ingsvergadering, dat de reorganisa tie nog niet in brede kring was geac cepteerd, één van de voorwaarden voor de invoering ervan. Dat was be gin januari. Eind januari komt er een brief van Van Dam, waarin wordt toegegeven, dat de acceptatie er niet is. Daar moet hij toen al mee be zig geweest zijn. Zo gaat het: voor liet publiek wordt de eigen mening coorgedramd, twee weken later ne men ze Je bezwaar over. Dat kan ik niet begrijpen. We hebben toch met r.ijn allen het doel om de situatie in Leiden te verbeteren. Waarom is het aan nodig elkaar vierkant voor de voeten te rijden? Wat de PvdA doet L. spelen naar de eigen achterban". Perpli lex "Persoonlijk vind ik het uiterma te verwerpelijk om de verscherpte verschillen, die er op landelijk ni veau bestaan door te trekken in de gemeente-politiek. Als lk die PvdA- fractie individueel bezie, dan kan ik er zo een paar aanwijzen, waar we absoluut mee zouden kunnen samen werken. Dat moet omgekeerd ook voor tnze fractie gelden. Onze houding is anders dan die van het CDA. Dries- sen (de fractieleider van het CDA) schijnt het wel leuk te vinden om die strijd te blijven strijden. Terwijl wij meer in praktische zin werken. Er is alleen weinig weerklank op geko men Meijer is als fractie-voorzit ter van de PvdA de grootste aanzet ter tot de verscherping. Het is ver schillende malen gebleken dat even tuele toegangswegen op initiatief van Meyer geblokkeerd werden. Dat is ai begonnen bij de B.O.O.-zaak in september ten opzichte van het CDA. Ik was er perplex van, dat iemand Lulke standpunten kan innemen. Per soonlijk ben ik erg geïnteresseerd in het organisatorische vlak. Ik was er frg geporteerd voor om het gesprek daarover op gang te brengen. Maar de reactie van de PvdA heb ik ervaren als een klap in mijn ge zicht. Juist over de. ambtelijke or ganisatie moet er ook in de raad varitesenddftslraat2 Oeostgeest tel B0392 SOMMIGE MENSEN ZOEKEN WEKEN NAAR ZO'N KEUKEN? ZO'N KEUKEN! ADVERTENTIE een brede overeenstemming zijn, dat vergeet men". Van Duyn, in Leiden geboren en getogen, is in 1967 lid van de WD geworden. Zoals meerdere WD'ers heeft hij, alvorens tot de raad toe te treden, de cursus gemeente-poli tiek gevolgd. In het verleden was hy actief in lokale commissies van de liberalen. Hij is inmiddels - zo als de meeste raadsleden - tot de conclusie gekomen, dat hij wel veel, maar toch nog te weinig tijd be schikbaar kan stellen voor 't werk in de gemeenteraad. Zijn beroep, hoofd bij de marketing-afdeling van Bruyn- zeel in Zaandam, houdt hem ook in tensief bezig. Feller Teleurstelling spreekt duidelijk uit zijn betoog. De frustratie van een grote fractie, die tegen wil en dank in de oppositie is gedwongen. Na de ervaringen van een half jaar kon digt hij aan, dat de oppositie van de WD feller zal worden. "We zul len er meer op staan dat bepaalde zaken net zo stringent zullen wor den behandeld als de PvdA wilde toen zij in de vorige periode opposi tiepartij was. Zonder de papierwin kel te creëren, die zij er van maak ten. In de commissie economische aangelegenheden leggen wij wethou der Van Aken al het vuur na aan de schenen. In eerste instantie leek hij een goed organisator, maar in middels. is gebleken, dat hij ons te laat informeert. Als Stroink of ik over bepaalde zaken niets vragen, zegt hij niks. We worden te vaak voor voldongen feiten geplaatst. Dat pikken we niet. Ook wat dat betreft maakt de PvdA niet waar, wat ze de kiezer beloofd heeft. Een man als Verboom en Van Dam, de staatsse cretaris, hadden de mensen voor de verkiezingen zitten opjutten, dat ze geen huurverhoging zouden moeten betalen. Ze hebben hele wijken er toe aangezet. Terwijl ze toch wis ten, dat ze als bestuurder zouden moeten eisen, dat de verhoging wel betaald zou moeten worden. Ze heb ben absoluut politiek bedreven onj stemmenwinst te behalen. Dat geldt ook voor een man als WaaL Die zit nu een heleboel zaken te verdedi gen, waar hij zelf als een gek tegen aan heeft zitten schoppen in de vo rige periode". "Het lijkt me bijna onmogelijk, om met zo'n partij als de PvdA als coalitiepartner te werken. Je merkt de moeilijkheden al. Ik weet van Du Gardijn (PPR/PSP/D'66-fractic- voorzitter). dat hij principiële pro blemen heeft, dat hij zich neerge- maaid voelt. Alleen op opportunisti sche gronden is er met de PvdA sa- te werken. Je gaat geen coali- aan, als je het belang ogen hebt". LEIDEN De Lorentzleerstoel in ae faculteit der wiskunde en natuur- wegenschappen van de Leidse uni versiteit wordt ditmaal bezet door de tweevoudige Nobelprijswinnaar prof. dr J. Bardeen van de Universiteit van Illinois. Prof. Bardeen zal tot balf juni in Leiden blijven. De Amerikaanse hoogleraar bekleed de vele functies in de "American Physical Society", waaronde in 19MP '69 het voorzitterschap. Ook is hij lid van de "National Academy of Sciences" en werd hij zowel in de Verenigde Staten als in Europa met tal van onderscheidingen en ere doctoraten geëerd. ADVERTENTIE Voorde liefste onderstreept u m et een bloemetjt LEIDEN Tot en met 21 maart wordt aan de Chr. Scholengemeen schap "Leiden Zuid-West" een scheepvaartproject voortgezet onder wijs gepresenteerd. Dit project, dat georganiseerd wordt door het Neder lands Maritiem Instituut, de Mari ne Voorlichtingsdienst en nog een aantal andere instanties, is ontstaan uit de gedachte om het voortgezet onderwijs vollediger te informeren over de verschillende facetten van het maritiem gebeuren (koopvaar dij, visserij en Marine), en ook om dit onderwijs directer in aanraking ritiem Instituut zijn verstrekt. Tij- te brengen met de desbetreffende be drijfstakken. Dit probeert men te be reiken door o.m. veel voorlichting te geven in de schoolgebouwen zelf. In het project is de leerstof over de scheepvaart, die anders over di verse vakken en leerjaren behandeld wordt, gecomprimeerd. De docen ten en leerlingen van de scholenge meenschap leveren daaraan hun bij drage aan de hand van lesbrieven, films en dia's die hun door het Ma dera de lessen aardrijkskunde, nomie, geschiedenis en maatschap pijleer staat dezer dagen de scheep vaart centraal. Ook de vakken teke nen en handvaardigheid zijn nauw bij het project betrokken. Verder heeft de sectie Nederlands Maarten Biesheuvel, de schrijver van "In de bovenikooi" uitgenodigd om over zijn werk te komen praten. Op een uitgebreide tentoonstelling die aan het project verbonden is, wordt ver der ruimte gereserveerd voor tekenin- De expositie is deze week tot en met 21 maart geopend voor de leerlin gen van de scholengemeenschap. Voor de ouders van de leerlingen en overige belangstellenden organiseert de school een open avond op donder dag 20 maart. De scheepvaartexpo sitie en de filmzaal zijn zeven tot tien uur 's avonds gratis toeganke lijk iQ',hiivY''|'1'"i" IMftt nederlands congresgebouw DIN8DA6 18 MAART-20.15 uur 130 dansers, zangers en musici Volksdans en hofdans wisselen elkaar af in een wervelend ritme met een bonte pracht van meer dan 1000 kostuums Prijzen 10.- -17.50. Tel. 070-548.000 Laurens Beijen

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3