LEIDSCH DAGBLAD Missie raakt Kissinger in het slop Plannen CIA tot doden staats- hooiden g3F} vandaag Kazernes krijgen meer sanitair IffliZH CM3TT ZENDTIJD Man in de buik geschoten Geweldige terugkeer van Joop Zoetemelk MAANDAG 17 MAART 1975 OPGERICHT I MAART I860 34579 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Over enkele dagen is het lente. Een duidelijk gedateerde sneeuwfoto: 17 maart. Vanochtend genomen er gens bij Heerenveen. Hoe- roei de lente over een paar dagen officieel haar op wachting zal maken roer den diverse delen van Ne derland vanmorgen on aangenaam verrast met fikse sneeuwbuien. Niet overal was het even erg in Heerenveen, waar paar centimeter sneeuw viel, maar op vele plaatsen was het weer beeld winterser dan lange tijd het geval was. Dat hébben wij te dan ken aan noordenwinden aan de flank van een At lantisch hogedrukgebied. Die zorgden ook voor de vorst in de afgelopen nacht. Het hogedrukge bied breidt zich snel uit in de richting van Scandina vië. Het gevolg: drogere en stabielere luchtzodat de kans op buien afneemt. iVrouw (80) bij brand om het leven gekomen ZAANSTAD (ANP) Een 80-jari- ge vrouw is vannacht bij een brand iu Zaanstad om het leven gekomen. De brana brak uit in de kelderver dieping van een dijkwoning aan de Jiogendijk De vrouw, die op de eer ste verdieping sliep, Is vermoedelijk gestikt door de grote rookontwikke ling De oorzaak van de brand is nog niet bekend evenmin als de schade. Over de identiteit van de vrouw heeft de politie nog geen me dedelingen gedaan. De woning werd grotendeels verwoest. Eerder in de nacht brandde in Zaanstad nog een woonhuis volle dig uit. Daar deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. JERUZALEM De Amerikaanse minister vam Buiten landse Zaken, Henry Kissinger, heeft vanochtend zijn ver trek uit Israël naar Egypte verscheidene uren uitgesteld om te proberen een impasse in zijn vredesmissie te voorkomen. De jongste Egyptische voorstellen gal Allon nog niet lang genoeg. Van zouden voor Israël onaanvaarbdaar zijn. De Israëlische regering zou blij ver vasthouden aan haar eis dat alvorens Egypte, in ruil voor de teruggave ken. van de strategische passen in de Si- naï en de olievelden vatn Aboe Ro- deis, in een officiële verklaring vast legt dat het afziet van het voeren van oorlog tegen Israël. President Sadat van Egypte wil die verklaring echter niet verstrekken. De kans bestaat nu dat de besprekingen vol komen vastlopen. Kissinger sprak gisteren vier uur aan één stuk met het Israëlisch team onderhandelaars, de langste zitting tot dusver tijdens zijn huidige mis sie die nu twaalf dagen duurt. Toch was dat volgens zijn ambtgenoot Yi- Kissinger nogmaals met het Israëlische kabinet vergaderen Assoean te vertrek- MARIJNEN IN ZIEKENHUIS Vrij koud Wisselend bewolkt met plaatselijk Minimumtemperaturen omstreeks min 8 graden, maxima morgen circa 5 gr. on op 6.49 uur, onder op 8.47 uur, onder 0.05 t Hoogwater te Katwijk t DEN HAAG Burgemeester mr. V.G. M. Marljnen van Den Haag is in het afgelopen weekeinde opgeno men in het ziekenhuis Westeinde. "Ter observatie", deelde een ge meentewoordvoerder mee. Hoewel de burgemeester wordt wordt verpleegd op de hartbewa- kingsafdeling, staat het niet vast dat hij een hartaanval of hartinfarct zou hebben gehad. In elk geval moet hij verscheidene weken volstrekte rust hebben. Bonden willen controle werk tijd bakkerij UTRECHT (ANP) De Voe dingsbonden van NW, NKV en CNV hebben een dringend be roep gedaan op de leden van de vaste tweede kamercommissies van Sociale Zaken en van Justi tie, om de minister van Sociale Zaken tot andere inzichten te bewegen op het punt van een sluitende controle op de nale ving van de werktijden in het bakkersbedrijf. De minister legt volgens de drie voedingsbonden de resulta ten van een wetenschappelijk onderzoek naar de weerstanden tegen het werken op zaterdag en zondag naast zich neer. Blijkens de trief aan de tweede kamer commissies heeft de minister dit gedaan om "het moeizaam be reikte akkoord tussen werkge vers- en werknemersorganisaties niet te doorkruisen". WASHINGTON (UPI) De Ame rikaanse geheime dienst, CIA heeft inderdaad het vermoorden van bui tenlandse staatshoofden besproken, maar het is nooit tot een uitvoering gekomen. Senator Stuart Symington, zei in een interview voor de Amerikaanse televisie dat hij onlangs de directeur van de CIA, William Colby, om op heldering had gevraagd naar aanlei ding van persberichten dat de CIA in het verleden plannen had be raamd om een aantal buitenlandse staatshoofden uit de weg te ruimen. Het zou daarbij zijn gegaan om Fi del Castro van Cuba, Patrice Loe- moemba van Kongo, Francois Du- vaflier vain Haïti en Rafael Trujfflo van de Dominicaanse Republiek. Loemoemba en Trujillo zijn een ge welddadige dood gestorven en Duva- lier overleed aan een ziekte. Vice-president Nelson Rockefeller verklaarde dat deze kwestie aan de orde zal komen in zijn commissie die een onderzoek instelt naar de be schuldigingen tegen de CIA inzake onwettige binnenlandse spionage. Hij zei dat president Ford om een vol ledig rapport heeft gevraagd. Frank Church, een democratisch senator uit Idaho, die voorzitter is van de senaatscommissie voor het onderzoek van de activiteiten van de CIA, merkte op dat zijn commissie deze zaak tot de bodem zal uitzoe ken. Het Witte Huis is gevraagd om inzage van alle dossiers van de CIA. Vandaag moeten voor de commis sie verschijnen Clark Clifford, voor malig presidentsadviseur en onder minister van Defensie, voormalig ju ridisch CIA-adviseur Lawrence Houston en voormalig hoofdambte naar van de CIA Lawrence White. ARNHEM De 31-jarige J. van B. i» gisteravond tijdens een vechtpar tij met twee wachtmeesters van de Rijkspolitie in een café in Lienden door een van de wachtmeesters in de buik geschoten. De vechtpartij was ontstaan nadat J. van B. en zijn broer M. van B. (24) na het veroor zaken van een aanrijding waren doorgereden. De rijkspolitie volgde de twee broers echter naar het café, waar de twee wachtmeesters vrijwel direct tegen de grond werden gesla gen. Een wachtmeester werd in de gang door de oudste broer in het nauw gedreven. Toen een waarschu wingsschot niet hielp, richtte de wachtmeester op de buik van zijn belager. J. van B. is zwaar gewond opgenomen in het ziekenhuis. i Joop Zoetemelk had gisteren alle reden de handen juichend in de lucht te steken. Na een afwezig heid van negen maanden is hij weer volledig terug aan de wie- lertop. Sterker naar het lijkt dan hü vorig jaar was toen een val ih de Midi Libre een ongekend succesvol voorseizoen abrupt af brak. Joop, die vrijdag al bijna zeker was van de overwinning in PrijsNice, won gisteren de af sluitende tijdrit in deze wegwed strijd, waardoor hij Eddy Merckx in het klassement op 1.33 min. zette. Zoetemelk: „Ik had tijdens die periode van stilstand één doel. Ik wilde terugkomen. Daar heb ik ook al die tijd dat ik niet kon fietsen voor geleefd. Ook al kon ik niet trainen, ik ben steeds zo serieus geweest als mogelijk is. Het zou gemakkelijk zijn geweest toe te geven aan m'n ongeluk maar dat wilde ik niet. Achteraf gezien is die lange rustperiode voor mij misschien juist goed ge weest. Zo langzamerhand wordt toch duidelijk dat zelfs een man als Eddy Merckx typisch een renner die altijd wil winnen niet ongestraft met zijn krachten kan smijten". Voor een verrassing in Parijs nice zorgde ook Gerrie Knete- mann, die derde werd. Minder verrassend was de gang van zaken in de eredivisie be taald voetbal. PSV versloeg Wa- 18 PAGINA'S geningen, zij het verre van over tuigend, met 2—0 en Feyenoord had al snel de winst binnen tegen FC Den Haag. De Hagenaars ke ken al na zestien minuten tegen een 20 achterstand aan en mochten uiteindelijk blij zijn dat het slechts 30 werd. Een vierde treffer werd verijdeld door de Haagse doelman Ton Thie, die kort voor tijd de doorgebroken De Jong vasthield. Scheidsrechter Beek vond het evenwel niet nodig om Thie te noteren in tegenstel ling tot Van Hanegem. Trainer Coerver: „Mansveld staat na een beslissing van de scheidsrechter vyf minuten naar z'n voorhoofd te wijzen, Van Hanegem wordt op z'n bek geslagen en Thie pakt een speler hardhandig beet. En wat gebeurt? Niets. Alleen Van Hanegem krijgt een gele kaart. Zulke dingen gaan de competitie toch mooi beslissen". Ajax bleef een nieuwe afgang be spaard bij Go Ahead Eagles (2—2), dat de kwaliteiten van de Amsterdammers te hoog aansloeg. Op regionaal voetbalniveau werd bekend dat Gerard Désar de op volger wordt van UVS-trainer Wally van Schooten, die het in de toekomst wat kalmer aan wil gaan doen. Désar sloeg een „groots aanbod" om trainer te worden van Roodenburg, op het laatste moment af PAGINA'S 11-17 Christina Onassis, erfgename van vele miljoenen Christina Onassis (links), de 24-jarige dochter van de zaterdag in Parijs overleden scheepsmag- naat Aristoteles Onassis, is de erfgename van de vele miljoenen en de tan kers en holdings van haar vader. Haar broer, Alexander, de enige zoon van Onassis, kwam in 1973 bjj een vliegtuigon geluk om het leven. Christina Onassis staat bekend als een wispeltu rige vrouw, die al een mislukt huwelijk en een poging tot zelfmoord ach ter de rug heeft. Toch acht men haar een uit stekend zakenvrouw, die de verantwoordelijkheid van het beheer van haar vaders erfgoed best aan zal kunnen. PAGINA 4 De WD klaagt al lang dat zij on voldoende in de media aan bod komt en wil derhalve gaarne vaste zendtijd voor de oppositie, als de minister-president zijn wekelijkse zegje heeft gezegd. In Groot-Brittannië met het twee-partijenstelsel is al zeer lang zendtijd voor 'Her Majes ty's Loyal Opposition' gereser veerd als de premier gesproken heeft. Nu komen daar de rege ringsleiders slechts met een lage frequentie op de buis en voor de microfoon, maar dat neemt niet weg dat ingebouwde waarborgen de berichtgeving over het democratische spel verbreden. In Nederland ligt de situatie enigszins anders. Er is hier geen lichaam als de onafhankelijke BBC (waarbij Labour overigens bij traditie Conservatieve sym pathieën vermoedt) en er is hier evenmin één oppositiepartij als het grote alternatief. In Neder land gaat het spel langs de weg van wisselende combinaties. De heer Kruisinga van de CHU kan zich evenzeer op zijn opposi tionele rol beroepen als zijn col lega Wiegel van de WD. De wipfunctie van de CHU maakt het geluid van Kruisinga mo menteel misschien wel interes santer bij de marathonbevalling van het CDA. Trouwens, de breuklijnen in de huidige coa litie worden steeds zichtbaarder en politiek het meest zinvol zou in tal van gevallen zijn om de heer Andriessen van de KVP meteen achter de vrijdagse „late late show" van de heer Den Uyl te horen. En ook wel PvdA-leider Van Thijn, want anders dan in Engeland, zijn kabinetsleden hier, niet tevens kamerlid, en zo innig is de band niet tussen de regering en de partijen die haar steunen. Toch is er wel wat te zeggen voor vaste zendtijd voor de oppositie. Ons omroepsysteem heeft on miskenbaar een aantal grote voordelen, maar het valt niet te loochenen dat kwantitatief en kwalitatief bepaalde partijen op meer aandacht en beter onthaal kunnen rekenen dan andere. De AVRO bijvoorbeeld zit wel met prominente bestuurders en commentatoren in de liberale hoek, maar is geneigd om de ge zellige avondjes niet politise rend af te ronden en is daarom geen antipode van bijvoorbeeld de VARA. Geen actualiteitenrubriek behoeft zich natuurlijk wie dan ook op te laten dringen. Ook niet iemand van de oppositie. Het zou in strijd zijn met alle regels van vrije journalistiek, als men verplicht de heer Kruisinga, Drees. Wiegel (en de leiders van de kleintjes?) in de rubriek zou moeten opnemen. Als de redac tiechefs geen trek hebben, moe ten ze neen verkopen: Den Uvl komt immers ook alleen maar omdat de media dat vragen. Maar in één of ander roulatie- systeempje en onder de vlag van de NOS zouden de opposi tionele heren best in staat mo gen worden gesteld een state ment af te leggen als de actua liteitenrubriek van dienst 'neen' verkoopt. Het drukt de oppositiepartijen wel extra op haar taken. Zij zullen met de reële alternatieven moe ten komen en ze zullen niet in de kuil van ongemotiveerd stemming maken moeten val len. Het aardige van het Britse svsteem is dat, ondanks scheme tegenstellingen en scheme taal, zakelijk op eikaars'beleid wordt afgedongen. Men begrijpt daar terdege dat een kreet on een partij vergadering minder ver reikt dan een zevenklaDper voor de buis. Zelfbeheersing en zin delijk argumenteren zün be langrijker dan het insnelen op instincten. "Recente voorvallen wekken twijfel of die eigen schappen wel altijd aanwezig zijn. LEIDSCH41S DAGBLAD Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 1 april 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. Generaal Van Elzen in gesprek met VVDM-leden in de Doelenkazerne. LEIDEN Op uitnodiging van de Leidse afdeling van de WDM heb ben vanochtend generaal J. van El zen, voorzitter van de vaste kamer commissie voor Defensie en brigade generaal A J. Passenler, sous-chef van de generale staf een bezoek ge bracht aan de Doelenkazerne en de Morschpoortkazerne. Een deputatie van dienstplichti gen bracht begiD deze maand een bezoek aan de defensiecommissie. Zij boden toen 400 handtekeningen aan om kracht bij te zetten aan hun eisen voor de verbetering van de woonomstandigheden en sanitaire voorzieningen. Zoals inmiddels bekend is, kent de Doelenkazerne geen douches en is het aant-ij toiletten veel te klein. Van Elzen deelde mee dat er in de loop /an het afgelopen laar al ruim drie ton is geïnvesteerd, maar dat de dienstplichtigen geen verbe teringen zien, omdat ze maar korte tijd in de kazerne blijven. De tekenin gen voor een nieuw douchelokaal lig gen klaar en als het even meezit, kunnen de dienstplichtigen al over een maand of vier onder de douche staan. De eisen van de WDM noem de Van Elzen "heel reëel". "Maar binnen viei jaar gaat deze kazerne weg En dan Is het de vraag of je wel zoveel geld nog zou moeten in veste- ten. Ik heb de Indruk dat het de moeite waard is om nog wat geld hierin te stoppen". Ook generaal Passenler zei dat het nooit de bedoeling was geweest om geen geid te geven voor Iets dat toch wordt opgeheven. "We moeten zoveel mogelijk geld geven als we kunnen verantwoorden" De sanitaire voor zieningen (warm water) in de Morschpoortkazerne zullen ook oln- oenkort ter hand worden genomen. Ut WDM bleek blij w zijn met het snelle bezoek uit Den Haag en er hing een "niet ontevreden" sfeer.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1