Zoetemelk zet koers naar hand BOZE BOEREN VERSTOREN RIT „fflER HEB IK NEGEN MAANDEN VOOR GELEEFD" Profronde Z-Holland verrassend gewonnen door Piet v. Katwijk Zege in Parijs-Nice EINDKLASSEMENT PARUS-NICE Dubieuze goal velt Pakistan Karpov bevestigt eis MAANDAG 17 MAART 1975 SPORT NICE Na een afwezigheid van negen maanden is Joop Zoe temelk teruggekomen. Sterker naar U lijkt dan hij vorig jaar was toen een val eind mei in de Midi Libre een ongekend succesvol voorseizoen abrupt afbrak. Zoe temelk zette ook 1974 in met een overwinning in Parijs—Nice. Maar toen moest hij in de laat ste bergklim op de flanken van de Turbie de leiderstrui nog herove ren op Alain Santy. Twaalf maan den geleden lagen er tussen Zoete melk en Merckx slechts twintig seconden. Zondag 16 maart 197?, begon Nederlands beste wielren ner de afsluitende tijdrit met een voorsprong van bijna een minuut. Zo heeft Zoetemelk tussen Parijs en Nice zich onmiskenbaar ge manifesteerd. Veel completer dan Roy Schuiten, souvereiner dan Gerrie Knetemann en Kees Bal, zijn ploegmakkers die zich schik ken in de absolute, maar niet-dic- tatoriale heerschappij van hun kopman. Niettemin hebben de twee helpers van Zoetemelk zich tot de sterken getoond in de nieu we lichting, die zich in deze rit naar de zon op de voorgrond heeft geplaatst. Want ook Baronchelli, Hinault en Thurau behoren tot die groep. Bij de eerste confrontatie met de werkelijk grote mannen heeft de kleine Bertje Pronk zich eigen lijk beter staande gehouden dan Roy Schuiten, die zich niet heeft kunnen losmaken van de druk op hem gelegd door zijn prestaties in het naseizoen van 1974. Maar zij allen werden, met Merckx en Ocana, Poulidor en Pollentier, De lisle, Danguillaume en Theve- net door Zoetemelk op het twee de plan geplaatst. Het is een wonder, dat Zoete melk niet in de schoot is verwor den, maar door hem werd afge dwongen. Zoetemelk: "Na de Ron de van Corsica had ik hoop, maar het is veel meer geworden dan ik had verwacht. Ik ben de eer ste dagen goed doorgekomen, heb nauwelijks tijd verspeeld en in de bergen heb ik winst veroverd en niet weer verspeeld zoals Delis- le. Maar ik heb het niet voor niets gekregen. Na die bijna ne gen maanden stilstand voelde ik mij weer goed. Ik had een doel. Ik wilde terugkomen. Daar heb ik ook al de tijd dat ik niet kon fietsen voor geleefd". "Het zou gemakkelijk zijn ge weest toe te geven aan Je onge luk. Maar ook al kon ik niet trai nen, ik ben steeds zo serieus als mogelijk is. Half december, tij dens de wintervakantie, ben ik met trainen begonnen. Lange af standen op de ski's. "Achteraf gezien," voegde Zoetemelk, letter lijk en figuurlijk wat spitser ge worden, er aan toe, "is die lange rustperiode voor mij misschien juist goed geweest. Rusten wan neer het mogelijk is, is toch ook het geheim van Poulidor. Zo langzamerhand wordt toch dui- ielijk dat zelfs een man als Merckx typisch één van die altijd wil winnen niet onge straft met zijn krachten kan smijten." "In die negen maanden zon der wedstrijden is Parijs - Nice altijd mijn doel geweest. Tot aan de Mont Ventoux ben ik in het on zekere gebleven. Pas toen wist ik dat het kon. Merckx was duidelijk achteruit gegaan in de bergen, maar op de vlakke stukken is hij nog altijd honderd procent. Het is voor mij niet gemakkelijk geweest deze week. Eerlijk, ik heb opgezien tegen de confron tatie. Voor mijn ongeluk reed ik overuigend. ik stond dat mag ik toch wel zeggen op hoog ni veau en plotseling was alles af gebroken. Je moet helemaal op nieuw beginnen dan dan ben je niet zonder twijfels. Ik heb na tuurlijk het voordeel dat ik in een geweldige ploeg rijd. Neem Molteni, dat is negentig procent Merckx en tien procent Bruyère. De anderen werken alleen maar. Wij hebben Poulidor een ge weldig mens maar ook Knete mann en Bal en nog een stel. Zij kunnen veel meer aanvallen op zetten dan Merckx en Bruyère kunnen beantwoorden. En zij zijn bereid het te doen. Voor zichzelf, voor mij of voor Pouli dor, maar in de eerste plaats voor de ploeg. Dat heeft het mij ge- makkelijer gemaakt." Joop Zoetemelk wil de draad weer opnemen, waar hij hem vo rig jaar zag afgebroken. Daarom heeft hij weer een groot, maar selectief programma op zijn ka lender staan. De Catalaanse week, die hij net als de Ronde van Romandie vorig jaar ook won. De Midi-Libre natuurlijk en de Ronde van Frankrijk. Zoe temelk zal slechts in een beperkt aantal klassiekers starten: Mi laan - San Remo, Waalse Pijl, Luik-Bastenaken-Luik etn de Amstel Gold Race. "Kortom de klassiekers waarin ik een kans heb en natuurlijk de Gold Race, want ik ben Nederlander en dan wil Je vanzelf ook de zwaarste wedstrijd in eigen land winnen." NICE Raymond Delisle heeft voor Frankrijk nog iets ge red van ParijsNice nadat Joop Zoetemelk zaterdag al zeker was van zijn tweede overwinning in successie in de "Rit naar de zon". Vrijdag op de Mont Ventoux had Zoetemelk al zoveel afstand genomen op de concurrentie dat alleen een wonder ParijsNice, waarin gewoonlijk de verschillen aam de top in seconden worden geteld, nog een andere winnaar dan de terug gekeerde Nederlander zou kunnen geven. Zaterdagmorgen gooide Zoetemelk er nog een schep boven op met een indrukwekkende overwinning in de laatste jaren, bergklim tegen de Mont Faron bij Hoeveel moeilijker het Toulon. De beer was geschoten, waren nog wat stukjes van de huid te verdelen. Guimard en Esclassan £ad ^in 19H. En de enigrie^teT- bleek uit de tijd van Raymond Poulidor, die bijna twee minuten meer nodig hadden een rit sprintend gewonnen. mlnst<, onder de 2l minuben bleef, H H pro"** een was Joop Zoetemelk, de man die vrij- dag begon Parijs-Nice helemaal Merckx had utzege gehaald en Maertens en Bi- tossi deden hetzelfde. Bij de eerste ^^ndteMttem" tien van het klassement figureerden, aJn üand K op weinig prominente plaatsen, slechts twee Fransen, Hinault en Vasseur. Joop Zoetemelk („Ik héb het niet voor niets gekregen" naar zijn triomf. Een schrale oogst i etappewedstrijd. Te schraal. De lisle, verslagen na de Ventoux en op ae Faron, mocht zijn gram halen. Zowel zaterdagmiddag als gistermor gen ontsnapte de al wat kalende, slanke, Fransman tijdens of vlak na tamelijk moeilijke beklimmingen. Za terdag in Draguignan en gistermor gen op de zonnige Promenade des Anglais in Nice werd hij een eenza me winnaar. Zonder twijfel een stuk- Je beloning voor goed koersen, even zeker een regeling die met contra prestatie het best is omschreven. GAN van Zoetemelk en Peugeot van Delisle hadden Merckx nederlagen toegebracht, maar alleen Zoetemelk was beloond. Een handvol kilometers voor Dra guignan, ir de stromende regen, viel Delisle zaterdag aan, veroverde een kleine voorsprong en hield tegen on der andere Merckx, Maertens en Ba ronchelli honderd meter vast tot aan de streep. Achttien uur later ontketende De lisle de actie op de Cote de Tamne- xon. Hij ging daarna alleen verder, nam snel twee minuten en werd door het peloton, want wielrenners 71 jn natuurlijk ook niet gek, op die marge gehouden. In de slotfase werd het gat onder aandrang van Schui ten nog teruggebracht tot iets meer aan een minuut, maar dat deed niets meer af aan de Jubelstemming van de Fransen, die zich gistermorgen met tienduizenden langs de zonnige boulevard aan de Middellandse zee hadden opgesteld. Zoetemelk zorgde er echter gis termiddag voor dat het niet het week einde van Delisle maar dat van Zoe temelk werd. Voor de derde achter eenvolgende keer won Zoetemelk, scherp afgetraind, nietig klein op de helling, maar oppermachtig in het rennersveld, de zo steil klimmende tijdrit. Zoetemelk bleef onder de 21 minu ten met zijn 20.59, Knetemann bena derde hem nog het dichtst met 21.27 en pas na Pollentier en Baronchel li kwam Merckx, die na 2000 meter al tien seconden op Zoetemelk had verspeeld, als vijfde binnen. Knete mann sprong dank zij zijn tweede plaats in de tijdritten van Parijs- Nice voorbij Baronchelli en Maer tens, op slechts een tiental seconden van Merckx naar de derde plaats in de eindrangschikking, het succes van zijn ploeg en van de Nederland se rijders in Parijs-Nice complete rend. Joop Zoetemelk heeft als laatste vertrekker niet alleen op Merckx ge jaagd in de laatste episode van Pa rijs-Nice, hij probeerde tevens het record voor de beklimming dat met 20 minuten en 4 seconden op naam van Poulidor (1972) stond te verbe teren. Dat was onbereikbaar voor Zoetemelk, die in 1973 en 1974, toen hij ook winnaar op de Turbie was, tot tijden van 20.44 en 20.38 was ge komen. Dit keer namelijk hadden de renners een tamelijk stijve bries van NICE Het eindklassement van Parijs-Nice ziet er als volgt uit: 1. Zoetemelk (Ned) 34 uur, 32 minuten en 27 seconden, 2. Merckx (Bel) op 1.33 min., 3. Knetemann (Ned) op 1.44, 4. Baronchelli (Ita) op 1.48, 5. Maertens (Bel) op 2.04, 6. Thurau (WD1) op 3.17, 7. Hinault (Fra) op 3.56, 8. Bruyère (Bel) op 4.08, 9. Ocana (Spa) op 430, 10. Vasseur (Fra) op 438, 11. Bal (Ned) op 5.12, 12. Dierickx (Bel) op 6.26, 13. Bracke (Bel) op 6.27, 14. De Witte (Bei) op 632, 1-i. Delaroix (Bel) op 636, 22. Pronk (Ned) op 10.02. 27. Schuiten (Ned) op 11.02, 56. Koken (Nod) op 3212. KOEALA LOEMPOER Het kon haast niet uitblijven. Vrijwel elke dag was er tijdens hot toer nooi om het wereldkampioenschap hockey in Maleisië wol iets vreemds voorgevallen. Was de re gen bijna steeds de grootste boos- doender geweest, waardoor duels moesten wonden afgeflast, gestaakt halverwege verschoven naar een ander veld en vastgesteld op zeer matineuze tijdstippen, tijdens de finale van zaterdag tussen de hockeygrootmachten India on/ Pa kistan (2-1 laaiden de discussies hoog op over een scheidsrech terlijke beslissing. Doelpunt ot geen doelpunt, het zal wel a/ltijd een groot raadsel blijven. India word in ieder geval wereldkam pioen. TWest Duitsland legde door een 4-0 zege op Maleisië beslag op het brons). Het gebeurde in de 17e minuut van de tweede helft, bij de stand 1-1. Bij een van de vele Indiase aanvallen in die periode, speelde de in het nauw gébrachte Naeim de bal opzettelijk over de achter lijn, hetgeen Maleisische scheids rechter Vijayanathan met een korte corner bestrafte. Aslam Sher Khan sloeg in, maar doelverde- diger Sherwani maakte er een lange corner van. Via de gebrui kelijke tussenstations bereikte de puck Ashok Kumar, die keihard op doel schoot. Trof hij de paal of caramboleerde do bail terug van achter de lijn? Vrijwel ieder een meende het eerste te heb ben waargenomen. Niet echter "Viji" (zijn voorouders kwamen uit India....), die tot onbeschrijf lijke vreugde van al wat India was een doelpunt toekende. Pakistan, met aanvoerder Isla- huddin aan het hoofd, protesteer de krachtig maar de Maleisische scheidsrechter, die als secretaris van de nationale hockeybond en van het organisatiecomité zeer drukke dagen achter de rug had, bleef bij zijn beslissing. De ande re arbiter, de Fransman Renaud, wilde, of kon, zijn collegia miet afvallen. Bedenkelijk was dat het bestuur van de Maleisische bond Pakistaanse verslaggevers 's avonds verbood in de televisie studio de betreffende videobeel den te bekijken. Zo aanvechtbaar als deze tref fer was, zo verdiend won India. Tegen de verwachting in (Paki stan had een dag rust gehad en het beste spel van het toernooi laten zien) veroverde India voor het eerst sinds 1964 (Olympische spelen van Tokio) weer een gro te internationale titel. In de beginfase van de door ruim 40.000 toeschouwers gevolg de finale leek Pakistan overigens recht op de titel af te stevenen. Qnidsunks het fedit diait sterspeler Samiullah al snel met een gebrc ken sleutelbeen het veld had moe ten ruimen, nam Pakistan na 18 min. de leiding door Zahid. In dia kwam echter krachtig terug, en kreeg in de 45ste minuut loon naar werken. Na een strafcorner scoorde Singh 1—1. Pakistan kreeg daarna nog kansen, maar stortte ineen toen"Viji" het du bieuze doelpunt van Ashok Ku mar toekende en India kon later d- enorme wereldbeker (van Paki staanse makelij) in ontvangst ne- Het publiek toch al verzot op alle mogelijke hockeysouvenirs werd haast hysterisch toen de Indiërs hun sticks en shirtjes in de tribunes zwiepten. Als manager Balbir Singh ("Ik heb altijd ge zegd dat Maleisië ons geluk zou brengen") niet tussenbeide was gekomen, zouden zijn spelers mis schien nog verder zijn gegaan - met hun striptease. NICE Het alsluitende weekeinde van Parijs- Nice heeft in het teken van de demonstraties gestaan. Zaterdag werd de rennerskaravaan ge remd door demonstrerende boeren, gisteren bij het vertrek in Seillans zorgden jeugdige betogers er voor dat er geen normaal startsein kon worden gegeven. De wedstrijdleiding had zaterdag de eerste de monstratie zien aankomen. Daarom werd op het laatste moment besloten het etappe-schema te wijzigen. Over bochtige en smalle kronkelwegen ontliep de karavaan de hindenissen. Dertien kilo meter voor de etappeplaats Draguignan was er echter een nieuwe betoging. Nadat de laatste van de wagens voor de renners was gepasseerd, blok keerden boze boeren de weg. De renners werden in de stromende regen tegengehouden en slechts één voor één konden de bijna negentig overge bleven deelnemers passeren. Delisle was een van de eersten die doorkwam en plaatste op de hel ling van de Taradeau zijn aanval, die werd be kroond met de ritzege in Draguignan. Gisteren protesteerden jongeren tegen de plan nen van de Franse regering militaire installaties in de buurt van Seillans uit te breiden. Nog voor het vertreksein was gegeven, glipte echter een groep weg en geleidelijk sloten de anderen zich er bij aan. De wedstrijdleiding probeerde de renners te stoppen door politie-motoren dwars op de weg te zetten. Jos Huysmans echter wierp één van de motoren om, Eddy Merckx kreeg in het tumult een schop tégen zijn knie. De groep ging echter door onder aanvoering van de Fransman Talbour- det. Na afloop, in Nice, eiste de kapitein Due, commandant van het begeleidende detachement, verontschuldigingen. Huysmans weigerde. "Wij hebben door het ingrijpen van wedstrijdleiding en politie onze kans verspeeld. Wij wilden, net als vorig jaar, toen Merckx ook minder dan een minuut achterstand had, onmiddellijk na het vertrek in Seillans aanvallen om te proberen de strijd nog naar onze hand te zetten. Die kans is ons ontnomen." Merckx en de Fransman Tal- bourdet werden later gestraft door de wedstrijd leiding met een boete van ruim 100 gulden. DEN HAAG Piet van Katwijk plunderde na afloop van de prof ron de van Zuid-Holland. Hij had er dan ook alle reden toe, nadat hij op twee kilometer van de eindstreep fel was pedemarreerd en de medevluchters Albert Huizebosch en Krekels ver achter zich had gelaten. Het was overigens een grote ver rassing dat Van Katwijk zijn bela gers op deze wijze had kunnen ver rassen. Ook Huizebosch - als twee de gefinisht, terwijk Krekels - terug gepakt door het peloton - in de mas sa-sprint alsnog de derde plek had veiliggesteld - had er later geen verklaring voor: "Voor ik het in de gaten had was Piet al honderd meter los. We Rebben toen nog even gepro beerd het gat te dichten, maar hij had zoveel kracht over dat dat een ondoenlijke zaak was". Hoewel er enkele vedetten ontbra ken, die bij Parijs-Nice acte de pré- sence gaven, waren de organisatoren er in geslaagd een sterk rennersveld aan te trekken. Dat rennersveld zorg de echter op de 174 zware kilome ters voor weinig vuurwerk. Halver wege de koers probeerde Wil de Vlam weg te komen. Hij kreeg onmiddel lijk gezelschap van Harm Ottenbros en Gerard Vianen, maar het groepje waarin vooral Vianen veel werk ver zette, slaagde er toch niet in het ja gende peloton op beslissende achter stand te zetten. Op tien kolometers van de eindstreep - toen de koers pas echt "begon" - viel de enig goede slag. Nadat Theo Smit en Harm Ot tenbros waren teruggepakt, sprongen Van Katwijk, Huizebosch en Krekels weg. De tegenaanval van het pelo ton kwam te laat en het drietal leek zich te kunnen gaan opmaken voor de eindsprint. Eerst echter viel Kre kels uit de kopgroep weg, vervolgens- plaa/tste Van Katwijk zijn knappe demarrage. Amateurs De ronde van Zuid-Holland bij de amateurs werd door een massasprint beslist. Een sprint die door de ster- Zwemmen Het Oostduitse Jeugdzwemteam, dat eind deze week in Rotterdam tegen Nederland uit komt, heeft het afgelopen weekein de in Leningrad met 114—110 gewon nen van de Russische jeugdploeg. Schaatsen Gedeputeerde Staten van Friesland hebben de door de pro vincie ingestelde Friese sportprijs 1974 toegekend aan Atje Keulen- Deelstra uit Irnsum. De adviescom missie adviseerde eenstemmig tot toekenning van deze provinciale sportprijs aan Atje Keulen-Deelstra als een uiting van waardering voor haar in het afgelopen Jaar beëindig de internationale sportloopbaan. Wielrennen De Nederlan der Herman Snoeyink heeft een amateurwedstrijd in Bremen ge wonnen voor zijn landgenoot Bert Scheuneman. Gerrie van Gerwen zegevierde in Halstead (Eng) in de Grote Prijs van Essex. In de eind sprint versloeg hij de Engelsman Keith Ratcliff. Piet van Katwijk met de rondemiss in de lauwerkrans als winnaar van de wielerronde van Zuid-Holland, voor profs, die zaterdag werd verreden. ke Peer Maas werd gewonnen, vlak stra; 4 Hilberink; 5 Versluis; 6 Bro- voor Peter van der Kruis die verle- keiman; 7 Gödde; 8 Koot; 9 Solaro; oen week in de Ster van Zwolle ook 10 Pater, ai de zege net voor zijn neus had zien weggekaapt. Als derde kwam Tiet Hoekstra over de meet. Evenals Van der Kruis verkeek Hoekstra zich op de slimme Maas, die net op het Juiste moment aan de linkerzijde %an de weg aanzette voor de laatste 'sprong". Profs: 1 Van de Katwijk (de 174 km in 4.08.46); 2 Huizebosch op 5 sec: 3 Krekels op 9 sec; 4 Vianen; 5 Ver- plancke; 6 Van Daele; 7 Castillo; 8 De Vlam 9. Smit: 10 Friders. Amateurs: 1 Maas (de 152 km in 4.33.08)2 Van der Kruis; 3 Hoek- BELGRADO. De Russische schaker Anatoli Karpov heeft zondag ineen telefoongesprek met de Joegoslavi sche grootmeester Gligoric gezegd dat hij niet met Robert Fischer om het wereldkampioenschap zal spelen als het FIDE-congres deze week in het Noordhollandse Bergen de voor waarden van de wereldkampioen ac cepteert. Karpov bereidt zich mo menteel voor op de tweekamp om de wereldtitel die op 1 Juli in Manilla van start zou moeten gaan. "We hebben nog helemaal niets van Fi scher Vernomen", aldus Karpov, "en als er geen compromis komt, speel ik niet". Svetozar Gligoric had ook telefo nisch contact met Ed Edmondson van de Amerikaanse schaakbond.de spreekbuis van Fischer bij aangele genheden als deze. Ook Edmondson toonde zich niet bereid tot een com promis. De Amerikaan: "De Russen doen er alles aan de wedstrijd in de grond te boren. Ze weten dat Kar pov lang niet zo goed is als Fischer en sinds Spasski de titel aan Bob by kwijt raakte zijn ze vastgebon den die terug te krijgen zonder dat het via een wedstrijd gaat".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 14