Nationalisatie van vrijwel alle banken in Portugal NAAST HET NIEUWS Koerden in het nauw Verhoogde paraatheid van Israel langs beide fronten MAN MAG MODINETTE WORDEN Burgerleden Staatsraad afgetreden Heftige ruzie in Bondsdag BOTHA NAAR VS Gewelddaden in Ulster doen bestand wankelen Extra steun Cambodja nu volkomen kansloos Inruilen bij Kamsteeg betekent meer dan een mooie prijs. VRIJDAG 14 MAART 1975 LISSABON (AFP/AP) Portugals nieuwe revolutionaire raad heeft bepaald dat vrij wel alle bankinstellingen zullen worden genationaliseerd. De enige uitzonderingen zijn de filialen van buitenlandse banken, spaarbanken en land bouwkredietinstellingen. Het betreft slechts „kleine uitzonderingen" waarvoor een spe ciale wettelijke verordening zal worden opgesteld, zo werd verklaard. De verklaring maakte geen melding van schadevergoeding aan de eigenaars van de ban ken, die in de meeste gevallen grote, rijke families zijn. BONN (DPA) De Christen democratische oppositie heeft gisteravond de Bondsdag verla ten, nadat de voorzitter van de SPD-fractie Herbert Wehner CSU-leider Franz - Joseph Strauss bij het debat over de binnenlandse veiligheid had verweten in zijn denken een ter rorist te zija Wehner zei ook, dat de Christen-Democraten Karl Marx op dezelfde manier uitleg gen als nazi-propagandaminister Joseph Goebbels. Strauss had tevoren gezegd, dat SPD-voorzitter Willy Brandt en Wehner het gevaar van het terrorisme onderschatten waar op bondskanselier Helmut Schmidt Strauss beschuldigde, van dubbelhartigheid en van po gingen angst te zaaien. Strauss had namelijk eerst verklaard, dat zijn partij het eens was «iet de maatregelen die de regering getroffen had na de ontvoering van de Westberlijnse CDU-voor- zitter Peter Lorenz. Schmidt zei het niet uitgeslo ten te achten dat de ontvoering van Peter Lorenz slechts het be gin was van een nieuwe serie misdaden. Hij waarschuwde ech ter tegen praktijken bij het zoe ken naar de ontvoerders "die ons ook maar in de verte naar die van de Gestapo zouden bren gen". Het debat, dat al twaalf uur geduurd had en aanvanke lijk mild van toon was, werd geschorst. Het nationalisatiedecreet werd goedgekeurd op de eerste bijeen komst van de Revolutionaire Raad. De zes burgerleden van de Staats raad traden gisteravond af, waarna er alleen 14 militaire leden overble ven. De 14 kwamen daarop opnieuw hijeen en besloten tot ontbinding van de staatsraad en de uit zeven leden bestaande "Junta van natio nale redding", een orgaan van hoge officieren dat werd ingesteld na de coup van april vorig jaar. De bevoegdheden van de Staats raad en de Junta zijn nu overge gaan naar de nieuwe militaire Re volutionaire Raad die, naar offi cieel verklaard werd, bestaat uit de "meest representatieve leden van de beweging van de strijdkrachten". Inmiddels heeft het vijfde bureau van de chef-staf van de strijdkrach ten meegedeeld dat de militaire si tuatie in het hele land absoluut nor maal is en dat er geen enkele troe penbeweging is. De bekendmaking volgde na een bericht dat de Portu gese troepen in staat van paraat- Sluiting van vliegvelden gevaarlijker dan kaping WENEN De piloten in dienst van Luchtvaartmaatschappijen heb ben zich in Wenen uitgesproken te gen de sluiting van vliegvelden of het blokkeren van landingsbanen in ge vallen van vliegtuigkapingen. Passa- giesr en bemanningen lopen door landingsweigering dikwijls groter ge vaar dan door de kaping zelf, ver klaarden zij. heid waren gebracht. Voorts waren cr geruchten dat er bommen zou den zijn geplaatst bij de gebouwen van de oliemaatschappijen Mobil en Sacor, dat er Amerikaanse schepen bij de Portugese kusten kruisten en dat er buitenlandse militaire vlieg tuigen boven de hoofdstad vlogen. Na deze golf van alarmerende ge- «uchten hebben inwoners van Lis sabon op verschillende plaatsen in de hoofdstad barricades opgericht. Van militaire zijde is een beroep op de werkers gedaan deze af te breken daar zij niet nodig zijn. KAAPSTAD (AP) De Zuidafri- kaanse regering heeft gisteren de benoeming bekendgemaakt van Roelof F. Botha, oud ambassadeur bij de Verenigde Naties, tot ambas sadeur in de Verenigde Staten. De nieuwe ambassadeur heeft in ok tober in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties verklaard, dat Zuid Afrika alles zal doen wat in zijn vermogen ligt om discriminatie op grond van ras of kleur uit te ban nen. Deze verklaring heeft toen veel opzien gebaard. Nadat de Algemene Vergadering la ter in oktober Zuid Afrika had uit gesloten van zijn vergadering heeft de Zuidafrikaanse regering Botha te ruggeroepen. De Zuidafrikaanse regering over weegt momenteel het voor en tegen van uittreden uit de volkerenorgani satie. Op verschillende plaatsen in de Zwitserse Alpen is de afgelo pen dagen een enorme hoeveelheid sneeuw gevallen. Enkele plaatsen moesten van voedsel worden voorzien door middel van helikopters. De automobilisten, die hun wagen op deze parkeerplaats in Saas-Fee hadden gezet, zullen nog even moe ten wachten voor zij weer de weg op kunnen. een miljoen gulden aan prijzen T«M prtjnn: Mn vedicht. Blob, met dubbekilfect kaartbeeld; Ned. tekst, de gebergten in voelbaar re lief, boldiameter 25 cm, winkelwaar- de ƒ85,.. Een geschenk van da Eerste Ned. Globe Industrie, VMral- tee 5, Zwolle. PUZZEL MEE! Omdat het zilveren jubileum van het KW.F. samenvalt met het 2£jang jubileum ven de Eerste Ned. Globe industrie, bieden wij iedere puzze laar gedyrende de puzzelaktie een jubileumcheque aan van 25,- die kart worden verzilverd bij aanschaf van een verlichte globe. (Aanvragen op bovenstaand adres). TEL AVIV/CAIRO (AP/AFP) Is raëlische strijdkrachten aan de front linies met Egypte en Syrië hebben voorzorgsmaatregelen genomen met het oog op troepenverplaatsin gen bij beide tegenstanders, zo heb- Zes doden bij mijnexplosie PAMPLONA Bij oen ontplof fing in een potasmijn bij de Noord- spaanse stad Pamplona zijn vandaag zes mijnwerkers om het leven geko- BELFAST (AP) Terroristen heto- fcen gisteravond een bomaanslag ge pleegd op een katholiek café in het hoorden van Belfast. Tenminste jtwee personen kwamen om het le- kren en zeven mensen werden ge tond, zo heeft het Britse leger be kend gemaakt. Eerder openden Britse soldaten 't kruur op twee mannen die in de ka tholieke wijk Falls Road in het wil- |de weg op een menigte mensen zou den hebben geschoten Het was de eerste maal sinds het verboden Ier- ke republikeinse leger op 10 februari een bestand afkondigde, dat Britse militairen in Noord-Ierland van pun wapens gebruik maakten. De twee mannen werden gewond. ®en van hen verkeert in kritieke toestand, aldus de politie. De Sinn Fein, de politieke afdeling van de "provisional" vleugel van het IRA, gaf een verklaring uit waarin ontkend werd dat de twee mannen gewapend waren. Een woordvoerder zei dat de twee leden van Sinn Fein, "zich met hun legale politieke werk bezig hielden", toen de Britse solda ten het vuur op hun auto openden. Het is niet bekend wat de uitwer king van dit incident op het uiterst breekbare bestand in Ulster zal zijn, maar eerder op de dag was in Du blin vernomen dat er binnen het IRA stemmen opgaan om het staakt het vuren op te zeggen en de cam pagne tegen het Britse bestuur over Noord-Ierland te hervatten. De oorzaak van de explosie is nog niet bekend. De mijn was het cen trum van een fel arbeidsconflict in Januari toen 47 mijnwerkers 15 da gen lang ondergronds bleven uit pro test tegen ontslagen. De mijnwer kers krgen de steun van het groot ste deel van de plaatselijke geeste lijkheid en grote groepen arbeiders in de provincie Navarra die het werk neerlegden. ben militairen in Tel A/viiv meege deeld. De Israëlische radio zei dat er een nieuwe oorlog kan uitbreken wan neer de jongste vredesmissie van Kissinger faalt. Van de Israëlische linies in de Si nai kon worden waargenomen dat aan de westelijke oever van het Su- ezkanaal koortsachtig© voorbereidin gen worden gemaakt voor het le geren van nog meer troepen. De E- gyptenaren hebben uitgebreide loop graven gegraven die binnen enkele uren door tienduizenden militairen kunnen worden bemand in 't gebied ten oosten van het kanaal dat in oktober-oorlog door Egypte was her overd. Aan beide zijden zijn bunkers gebouwd die gebruikt kunnen wor den door luchtafweerraketten die ver boden zijn in de zone die gevormd is onder het eerste door Kissinger bereikte troepenscheidingspact. De militairen zeiden dat, nu Egyp te beide kanaaloevers in handen heeft, Cairo binnen twaalf uren naar schatting vijf tankdivisies het ka naal kan laten oversteken. Wat Syrië betreft, dat heeft vorige week manoeuvres gehouden op gro te schaal, met massa-transporten van militairen in zowel hefschroefvliegtui- gen. Syrië beschikt nu over meer wapens dan aan de vooravond van de oktober-oorlog van 1973 aldus de zegslieden. Kissinger heeft gisteravond ver klaard dat de Egyptische president Anwar Sadat hem een aantal nieuwe voorstellen heeft voorgelegd. De A- merikaans bewindsman verwacht een Israëlische reactie op deze voor stellen en zei dat op deze wijze voor uitgang wordt geboekt in de pogin gen een nieuwe troepenscheidingso vereenkomst in de Sinaiwoestijn tot stand te brengen. 'Tk verwacht dat hit tot concrete ideeën zal leiden", zei Kissinger te gen verslaggevers nadat hij tweeën eenhalf uur met Sadat had gespro ken. "Ik geloof dat alle partijen er belang bij hebben zo snel mogelijk te handelen". Kissinger vertrok vanochtend op nieuw naar Israël. OPA WASBEER IE OUD VOOR DE LIEFDE Opa wasbeer in het dierenpark "Dierenvreugd' in Epe is de laatste tyd wat eenzaam. De directeur van het dierenpark hoeft echter nïet te zorgen voor een vrouwtjeswasbeer, want opa is te oud om voor nakomelingen te zorgen. Dit heeft de Apeldoornse kantonrechter gisteren bepaald. STOPTREINEN RAMMELVRIJ De binnendeuren van oudere modellen stoptreinen worden ram- melvrij gemaakt. De deuren zullen worden voorzien van nylon gHJ- blokjes, die een trillingbeperkende en een remmende werking op de deuren hebben. Daardoor zullen ze bovendien nog makkelijker opengaan ook. Een hele verbetering, die de NS ongeveer 250.000 gul den gaat kosten. WILSON WERD OPA Premier Wilson is gisteren grootvader geworden. Zijn schoon dochter kreeg een tweeling, twee meisjes. Moeder en kinderen ma ken het uitstekend en grootvader is zo trots als een pauw, want het is de eerste keer dat hij tot het grootvaderschap werd toegelaten. EXPLOSIEF SMOESJE Een lyceïst in het Israëlische Be'ersjeba is door een smoes om onder het examen uit te komen, in de gevangenis beland. Om geen examen te hoeven te doen had hij zijn direteur opgebeld en gezegd: „Ik ben een Palestijn en heb een bom in het gebouw geplaatst". De leerlingen werden daarop in allerijl geëvacueerd. De ontmaske ring van de scholier was makkelijk: wekenlang van te voren had hij lopen rondbazuinen, dat hij dit smoesje zou gebruiken als het l te moeilijk voor hem zou zijn. MIDDEN-OOSTEN VALT VOOR COWBOY-LAARS Het Midden-Oosten is op het ogenblik hevig geïnteresseerd In cowboy-laarzen uit Amerika. „Vraag me niet hoe het komt, maar ze bestellen bij bakken vol", aldus de verkoopdirecteur van de zaak, die dit schoeisel exporteert. Een van de laatste grote bestellingen kwam uit een winkel op het eiland Bachrein en die betrof 350 paar laarzen van zeer hoogwaar dige kwaliteit; totale waarde ongeveer 12.000 gulden. HET HAASJE Een Boeing 737, die gisteren van de Brusselse luchthaven Za- venthum wilde opstijgen, kon niet weg, omdat een haas In een van de motoren was gekropen. Vlak voor het toestel de lucht in zou gaan, bemerkte de gezagvoerder, dat er grote vlammen uit een van de motoren sloegen. De passagiers moesten toen overstappen ln een ander vliegtuig, maar de haas was wel het haasje: hij heeft zijn avontuur niet overleefd. SIAMESE TWEELING GESCHEIDEN Neuro-chirurg prof. Bernhard Perthuiset heeft donderdag bekend gemaakt dat hij een geslaagde operatie heeft verricht op een Siamese tweeling, meisjes, dïe met de hoofden waren vergroeid. De operatie werd vorig jaar juli verricht, toen de meisjes, Sophia en Sonia, vier weken oud waren. De kinderen ontwikkelden zich voorspoedig, aldus prof. Perthuiset. DANSEN MET KUNG FU Een bedreiging voor leven, ledematen en moraal: zo schijnen zwartkijkers in de vorige eeuw de polkadans te hebben gekarakte riseerd. En die polka moet een tamme vertoning zijn geweest ver geleken bij wat er op het ogenblik aan dansgeweld omgaat in de discotheken van de grote Amerikaanse steden. Weekblad Time heeft een kleine fotoreportage gemaakt van de nieuwste dans, de Kung Fu, geïnspireerd op de gevechtstechnieken die in de gelijknamige tv- serie worden vertoond. De Kung Fu-dans bestaat grotendeels uft (dreigende) schijnbewegingen in dit genre, waarbij handen, heu pen en schouders van de partners regelmatig op vrij onzachte wijze met elkaar in contact komen. Diverse nachtclubs draaien al tot vroeg in de ochtend .karate-muziek". Geestdriftige beoefenaars van de Kung Fu zeggen dat het een leuke en gemakkelijke dans is, waarbij je echter danig moet oppassen dat je de partner niet per ongeluk het ziekenhuis fn slaat. WASHINGTON (AP) De commis sie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren met 18 tegen 15 stemmen zijn goedkeuring ont houden aan een voorstel om Cam bodja bij wijze van compromis voor Muur ingestort Zeker 25 personen zijn gisteren in Madras omgekomen toen de muur van de tempel van Angalamman instortte. Volgens in Nieuw Delhi ontvangen berichten be gaf de muur het toen tal van gelo vigen een tempelfeest kwamen bij BEIROET (UPI) Irak heeft gis ter eneen staking vain het vuren van twee weken afgekondigd in de strijd tegen de Koerden in het noorden van het land. Het wil de Koerden tijd geven het land te verlaten als zij niet willen worden "geliquideerd". Het grootscheepse offensief van de Iraakse regeringstroepen tegen de Koerden, dat zes dagen geleden be gon, heeft de Koerden over een breed front teruggedreven. Het leger vam Bagdad heeft de controle over stra tegische bergpassen herkregen. Vol gens berichten van reizigers uit Irak, die in Beiroet bekend werden, heb ben de Irakezen de berg Sarteez be zet, vanwaar de weg naar het dorp Galala beheerst kan worden. Voor de Koerdische rebellen is Galala een belangrijk centrum. Irak benut het ongebruikelijk heldere weer om de artillerie- en tankaanvallen op de troepen van Koerdenleider Moes- tafa Barzani te ondersteunen met luchtaanvallen. De Koerden moet nu vechten zon der de steun van Iraanse artillerie eenheden, die zijn teruggetrokken nadat Irak en Iran vorige week ln Algiers een akkoord sloten. Evenals hun partijgenoten in het Huis dat hadden gedaan, namen de Democratische senatoren gistermid dag een resolutie aan die zich tegen extra militaire steun uitspreekt. De ze resolutie dient als een intentiever klaring voor de definitieve uitspraak van beide huizen van het Congres. De Democraten l.ebben zowel in Huis als Senaat een ruime meerder heid. Moorden In de Argentijnse steden La Plata en Cordoba zijn gisteren een aanhanger van de linkse pero- nistische beweging en een politieman vermoord, zo heeft de politie bekend gemaakt. In twee dagen zijn in Ar gentinië zeven personen omgebracht. Geen discriminatie in Engeland Het betekent ook: een nieuwe «uto kiezen uit misschien wel het meest geavanceerde programma van het jaar. De vernieuwde kever, de Golf. de Sdrocco. de Passat, de Audi's. Stuk vooc stuk in reeksen uit voeringen en actuele kleuren. Het betekent ook: profiteren van de unieke computer-diagnose en vele andere plezierige service faciliteiten van het hyper moderne «utohuis Kamsteeg. Kom praten over inruiien en merk zelf: kamsteeg Geverastraat 30. Oegstgeest, 071 -61040/52661 Tramstraat 67, Katwijk, 01718-15141 V.d. Valk Boumanweg 2, Leiderdorp, 071 -09212 Hofweg 39, Voorschoten, 071-60307 LONDEN Als de wet wordt aan genomen aal 't in Engeland nog dit jaar wettelijk verboden zijn vrouwen zowel als mannen, te discrimineren als het om een baantje gaat. Een confectie-atelier aal bijvoorbeeld niet meer per advertentie uitsluitend om modinettes mogen vragen. Een man moet ook de kans kunnen hebben. Als de leiding van het ate lier besluit de man niet aan te ne men op grond van het feit dat hy man is, kan deze zich wenden tot een speciaal in te stellen regerings commissie. Wordt de sollicitant in het gedyk gesteld, dan kan hij reke nen op alsnog een plaatsje in het a+elier, alsmede ongeveer 3000 gul den smartegeld. Het is de Britse socialistisch re gering ernst met de nieuwe wet. Het ministerie van Binnenlandse Zaken krijgt een speciale afdeling met 400 personeelsleden, die zich uitsluitend bezig zullen gaan houden met klach ten van mannen en vrouwen, die vinden dat ze gediscrimineerd zijn geworden. Dit hoeft niet alleen by een baantje te zijn, maar ook bij het aanvragen van een hypotheek, het huren van een huis of het af sluiten van een persoonlijke lening Als de klager of klaagster kan aan banen dat hem iets geweigerd ls op grond van haar of zijn sexe, trekt de nieuwe afdeling ten strijde tegen dc zondaar. De nieuwe wet heeft dezelfde basis als de enige jaren geleden aangeno men wet op de rassendiscriminatie In de praktijk werkt deze wet ech ter niet zo best. Vandaar dat de re gering alles in het werk wil stellen de nieuwe wet succesvol te maken. Een van de eerste stappen, die de nieuwe afdeling wil zetten, is het voeren van proefprocessen om duide lijke uitspraken te krijgen van de Britse rechters wat betreft de inter pretaties van de wet Het Is namelyk niet zo dat de gelijkheid van man en vrouw opgaat voor aile beroepen Een uitzondering is bijvoorbeeld het be roep van bunny, de serveerster iu de Amerikaanse playboy-clubs Een tearoom, die uitsluitend serveersters in dienst heeft, zal echter m de toe komst geen obers meer mogen wei geren als deze op een advertentie 'serveersters gevraagd' zullen reage ren.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9