Studentenstops zeker tot 1977 gehandhaafd Wiegel dingt naar gematigde PvdA-aanhang (öj amro bank Gruijters daagt Andriessen uit voor woningbouwdebat Kamer verdeeld over loting-systeem Onderzoek toont aan: mens imiteert gedrag makkelijk en onbewust Wie nu vooreen proefritinstapt bij Alfa Romeo, wondt een ervaring rijken En misschien een jaargratis benzine en .een all-risk erzekering De Amro Bank verlaagt de rente op spaarvormen met een vaste looptijd. AUGUSTIN AL SINDS 1971 IN VIZIER VAN POLITIE VRIJDAG 14 MAART 1975 ADVERTENTIE DEN HAAG De studenten stops blijven van kracht tot zeker 1977. De Tweede Kamer vindt In Dvergrote meerderheid dat de Stops gehandhaafd moeten blij ven zolang er niet voldoende ca- jaciteit is op de universiteiten. Kamer behandelde gisteren het voorstel van staatssecretaris Ger Klein (Onderwijs) de machtigingswet numerus fixus te verlengen tot 1978. Hoewel algemeen de noodzaak verd ingezien de wet te verlengen bestond er toch verzet tegen een verlenging van drie jaar. Tegen twee jaar heeft de Kamer veel vlinder bezwaren. In die twee jaar noet Klein dan wel zorgen dat er een begin wordt gemaakt met de ïerstructurering van het weten- chappelijk onderwijs. De Kamer was verdeeld over de •lannen van de staatssecretaris al- i lotingen voor de studies met een (top integraal zonder selectie, uit '.e n. PvdA en PPR voelen daar iet meest voor. (Kolthoff, PvdA; Het is de meeste eerlijke kans). 'el verzet Daarentegen is er bij de VVD en ie confessionelen een fel verzet. Me- Ginjaar-Maas (WD): "Inte grale loting leidit niet tot optimale jenutting van de capaciteiten. Het bidt tot verspilling van talenten en nivellering van kennis". Op voorstel de confessionelen zal volgende week dan ook wel worden gekozen ir een loting, waarbij wordt geke- naar een combinatie van eind- mencijfer, het aantal malen dou bleren en de keuze van het vakken pakket. Geen kans Het voorstel van Klein bij het be halen van het aantal studenten te ijken naar de vraag op de arbeids markt, maakt geen schijn van ns. De Kamer meent dat er te inig gegevens zijn om die koppe ling te maken. Een 15-jarige scholier uit Den Haag, die gistermiddag vanwege zijn jeugdige uiter lijk de aandacht had getrok ken van de bemanning van een Haagse politieauto, bleek er niets voor te voelen te re ageren op een stopteken. Met een door hem bestuurde Simca slaagde hij er 20 km in drie Haagse politie-Merce- dessen achter zich te houden, waarbij snelheden van ruim 150 km/per uur werden ge haald. Dat hij tenslotte op de grens van de gemeenten Oegstgeest en Warmond kon worden ingerekend was te danken aan de tussenkomst van eert/free-lance foto-jour nalist iit Voorburg. De man reed de "automobilist" klem bij het Tolhuis langs de Haarlemmer Trekvaart. UTRECHT "Langzamerhand groeit de overtuiging dat agressie ve films vooral op Jonge kinderen 'n negatieve invloed kunnen hebben. Door het produceren en vertonen lieve films kan een belangrijk tuut voor sociale psychologie van de Utrechtse universiteit, die vandaag is gepromoveerd op een onderzoek raar aanstekelijkheid van gedrag. De studie van dr. Wiegman is on derdeel van een veel breder onder- positief tegenwicht worden gebo- zoek aan het Utrechtse instituut den'". Tot deze stelling komt dr. O. waarbij beïnvloeding van gedrag 't Wiegman verbonden ADVERTENTIE Stap bjj voorbeeld i indeAlfasud. Eenéchteauto voor het hele,gezin. Gebouwd door B.V. Autom. Imp. H. A. MAASLAND, Voorschoterweg 17, VALKENBURG (Z.H.) Telefoon 0171813900—16275 Vanaf 16 maart 1975 vergoedt de Amro Bank op nieuwe stortingen de volgende rente: Spaarbiljetten met een vaste looptijd van 5 jaar8 (was 8V2 van 2 jaar61/2% (was 7 Spaarrekeningen met een vaste looptijd van 5 jaar8V2% (was 9 van 4 jaar8 (was 81/2 van 3 jaar7 (was 71/2 van 2 jaar6V2(was 7 De rente op bestaande tegoeden met een vaste looptijd ondervindt uiteraard geen wijziging. De rente op de overige spaarvormen blijft ongewijzigd. hoofdthema is. Het onderzoek naar de imitatie van agressief en lief gedrag bij kin deren van vier tot zes jaar toonde aan dat er van duidelijke beïnvloe ding sprake was: na het bekijken van een agressieve poppenfilm wa ren de kleuters eerder geneigd tot een agressieve daad. bij een "lieve" film precies andersom. Agressie wordt door dr. Wiegman gedefini- nieerd als een daad waatrmee 'n an der direct schade Wordt betrokkend. Het onderzoek van dr. Wiegman toonde niet alleen aan dat agressief of lief gedrag aanstekelijk werkt. Ook "neutraal" gedrag blijkt gemak kelijk en onbewust te worden overge nomen. Proefpersonen die werden pevraagd een stuk tekst voor te le ren bleken zich vrij automatisch san te passen bij de spreeksnelheid op een bandrecorder die eerst werd beluisterd. Opmerkelijk is dat nie mand van de 2000 proefpersonen in oit onderzoek zich na afloop ervan bewust was dat hij zijn tempo en luidheid van lezen door het gespro ken voorbeeld op de band had laten leiden. Dr. Wiegman veronderstelt dan ook naar aanleiding van deze resul taten dat de massamedia een onge kende invloed op het gedrag van kijkers en luisteraars moeten heb ben. Om deze stelling te staven wordt op het ogenblik een onderzoek gedaan naar de invloed van het ac tualiteitenprogramma Achter het Nieuws op het gedrag van de kijkers. Als voorlopig resultaat is al komen vast te staan dat kijkers met een uitgesproken mening over een be paald onderwerp, ln die mening worden gesterkt als er op de tv een debat aan wordt gewijd. DEN HAAG (SP) Minister Hans Gruijters heeft KVP-fractie- oorzitter Frans Andriessen uit gedaagd met hem te debatteren in ce Tweede Kamer over de woning bouw. Hij deed dit gisteravond in de NOS -tv-rubriek Den Haag Van daag. Aanleiding was de "ernstige kritiek" op Gruijters die Andriessen spuide op een bijeenkomst in Rotter dam. Uit cijfers van Gruijters' eigen de partement trok de KVP-fractielei- leider de conclusie: "De woning bouw loopt zienderogen terug en dat is niet toe te schrijven aan vorige kabinetten". Hij riep Gruijters ter verantwoording: "Men kan er niet cnderuit. Dit vraagstuk is te laat onderkend en een aangepast beleid ontbreekt". Andriessen zei dat tussen het ver lenen van de bouwvergunning en het gereed komen van een woning onge veer anderhalf Jaar verloopt. Aange zien Gruijters al bijna twee jaar mi nister is, zag Andriessen in hem de grootste schuldige. De minister gaf op de televisie met een lik op stuk. "In augustus 1973, heb ik in een nota het vraagstuk van de inzakkende bouwmarkt al onder kend. Mijn programma van toen: vijfduizend woningen minder per jaar. Ik was niet optimistisch' Gruijters herhaalde, dat de neer gaande economische bedrijvigheid de belangrijkste oorzaak is van de moeilijkheden in de bouw. Voor gro te extra geldbedragen ter stimule- ing van de bouw zag hij geen re den als dat zou leiden tot "bouwen Op Andriessens verwijt, dat hij gebrek aan visie" had getoond ant woordde Gruijters met: "Als ik hem boor praten denk ik, hij heeft mis schien wel gebrek aan inzicht." Gruijters vroeg de KVP-fractielei- cter om een zakelijke benadering. De bouw is te belangrijk om als doelwit te gebruiken voor het scoren »an politieke punten al begrijp ik oat Andriessen moeilijk zit" De minister vond, dat hij er recht c.p had straks in de Tweede Kamer rnet Andriessen zélf te debatteren. De KVP-fractievoorzitter had ge zegd, dat een van zijn fractiegeno ten het woord zou voeren. Het debat over de werkgelegen- beidspolitiek van de regering en ook ever de bouw staat voor begin april op de Kameragenda. ADVERTENTIE Stuurgroep begeleidt spreiding DEN HAAG (SP) -Een maand geleden is een Stuurgroep Stadsge west 's-Gravenhage gevormd om de spreiding van diensten te begeleiden Er zitten enkele bewindslieden in, vertegenwoordigers van GS van Zuid-Holland, het bestuur van het Gewest 's-Gravenhage en het ge meentebestuur van Den Haag. Ook de gemeentebesturen van Lelden en Delft zijn uitgenodigd ln de stuur groep zitting te nemen. De regering heeft dit bevestigd in antwoord op vragen van het tweede- kamerlid Van der Sanden (KVP) Uitsluiting van het Gewest 's-Gra venhage bij het overleg over de sprei ding van rijksdiensten ontkent de re gering. Aan het overleg van een jaar gele den met een regeringsdelegatie over de aanvankelijke spreidingsplannen heeft het Gewest deelgenomen. BüCKEBURG Al op 10 septem ber 1971 kreeg de Westduitse politie het vermoeden dat de toen 21-jarJ- ge Amsterdamse graficus Ronald Augustin op zijn minst sympathieën koesterde voor de anarehistische Baader-Meinhofgroepering. Dat is gisteren tijdens het proces tegen Augustin in de gevangenis van BUckeburg gebleken uit het verboor dat rechtbankpresident Haaok een Westberlijnse politiefunctionaris overigens nog steeds buiten aanwe zigheid van de voor drie weken ge schorste Augustin afnam. Op die 10e september werd in een Westberlims huis Dorothea Rltter, dochter van een vooraanstaand Westduitse lu- rist, gearresteerd op verdenking van lidmaatschap van de in Duitsland als misdadig beschouwde Baade?- Meinhoforganisatie. Nadat Dorothea naar het politiebureau was gebracht bleven politiemannen voor een on derzoek in het huis achter. Tijdens dat onderzoek viel hen op dat een door een jongeman bestuurde Volks wagen enkele malen het huis pas seerde. De politie hield de waeen aan, constateerde dat de bestuurder Ronald Augustin heette, doorzocht de auto, maar vond niets belas tends Sindsdien stond Ronald Augustin echter wel als in de gaten te houden persoon in de boeken van de West berlijnse politie. Op 25 november 1971, zo bleek gis teren tijdens de derde dag van de vierde procesweek in de zaak Augus tin, deed de Westberlijnse politie 'n inval in Augustln's jfiuls aan de Bundesallee. Het pand bleek op een spiegel, een oude radio en een matras na helemaal leeg. De technische dienst van de politie onderzocht het huis zorgvuldig en stelde vast, zo verklaarde de Westberlijnse politie man gistermiddag in de rechtszaal van BUckeburg, dat de bewoners al le sporen zo zorgvuldig mogelijk had den uitgewist. Men vond alleen en kele vingerafdrukken, waar de po litie overigens niet mee uit de voeten kon. Het proces tegen Ronald Augustin wordt volgende week dinsdag voort- |Door Reny Dijkman DEN HAAG (SP) "De VVD >al in de komende twee jaar moeten doorbreken tot diegenen die tradi tioneel PvdA hebben gestemd. Dat uordt een van onze belangrijkste opdrachten j Met deze woorden onderstreepte |WD-fractieleider Hans Wiegel nag eens nadrukkelijk dat de liberalen voor een koers gericht op het mid den hebben gekozen. "De mensen die in goed vertrou wen voor de PvdA kozen, moeten tocb wel hebben gezien dat deze par tij haar beloften niet is nagekomen en dat net Kabinet- Den Uyl heeft gefaald. V/e zullen ze door die enor me barrière heen moeten helpen van: "Kan ik wel WD stemmen?" Aan de vooravond van het VVD- congres te Breda ziet Wiegel de toe komst voor de WD rooskleurig in. Ir een kritisch overzicht laat hij weinig heel van het regeringsbeleid. T>e bestrijding van de werkloosheid is te kort geschoten, de bouwpolitiek heeft gefaald en nu wil men de werknemers voor jaren lang naar de nullijn dwingen. In ons liberalisme hechten we erg aan persoonlijke beslissingsmogelijk heden. Een grote groep van de P vdA kijkt alleen maar naar verho ging van de collectieve uitgaven. Maar vooral burgers die het niet zo breed hebben, willen zien dat ze \oor het leveren van prestaties wor- der beloond. Vooral de PPR heeft ei de laatste tijd een handje van cm te roepen dat een deel van die beloning het plezier in het werk is. Dat komi voornamelijk uit de mond \an mensen die zelf een leuke baan en fors inkomen hebben". "Geen samengaan dus voorlopig van PvdA en WD in één kabinet?" Wie gel: "Het is niet verstandig om te speculeren op een coalitie. Het is nu niet aan de orde. Van Oud heb ik geleerd: Het is nooit nooit in de politiek. Wanneer je de huidige PvdA be kijkt, heb Je twee politieke richtin gen, de links radikale van Den Uyl Pronk en Van Kemenade en de ge matigde van Duisenberg, Van der der Stoel en Vredeling. Duisenberg heeft in een interview laatst nog gezegd dat het niet mogelijk is om alles op de collectiviteit te bren gen. De buitenlandse- en defensie politiek zijn goed. We moeten maar tens afwachten hoe het NAVO-con- gres van de PvdA in april zal ver lopen. Als er een abrupte koerswij ziging naar het midden komt of een splitsing, dan ligt alles anders. DS70 Wiegel is weinig verwonderd over het uiteenspatten van DS*70. "Men is aan te weinig gevoel van hoe je politiek moet opereren ten onderge gaan. Ze hebben een enorme kans gehad in het kabinet Biesheuvel, maar die hebben ze verspeeld. Voor één man vind ik dat erg betreu renswaardig. Dat is Jan Berger. Bin nen DS'70 is dat de maai met 't me te politieke gevoel, de meeste ervan. en met oog voor situaties. Ik weet niet wat Berger gaat doen, maar voor de politiek zou ik het een gemis vinden als Berger verdween. Hij was als één van de vijf fractieleiders in het ka binet Biesheuvel een bindende fi guur. In april 1972 zijn we met de vijf fractieleiders naar Londen ge gaan. We hebben niet alleen veel met hem gelachen, maar hij heeft bijgedragen aan een betere onder linge samenwerking. Confessionelen Over het moeizame ontstaan van het Christen-DemooratischAppèl zegt Hans: "Men komt stapje voor stapje verder. Al jaren zijn ze bezig met onderhandelen en ruzie maken over procedurele kwesties. Het CDA kan nog van de grond komen, maar er is nu wel haast bij en dan hebben ze drie dingen nodig: a. Een goed program, dat hoeft niet dik te zijn; b. Een koers die niet voor tweeërlei uitleg vatbaar is; c. Mensen, de too die het vertrouwen van het volk hebben. Het ziet er voor het CDA nog niet allemaal zo rooskleurig uit. In de Tweede Kamer stemmen ze perma nent verschillend. Het is van hen een fundamentele fout geweest dat zij zich door de machinaties van forma teur Burger uit elkaar hebben laten spelen. Ze zitten in een ondergeschik te positie."

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7