Akoestiek De Herderschool laat veel te wensen over "Huizen voor Hillegom" Niet verbaasd over plannen 'BollenstacT PAGINA 4 VRIJDAG 14 MAART 1975 Burgemeester Kret over PPD-rapport SASSENHEIM 'Ik ben er niet over verwonderd. Van meet af aan heb ik er rekening mee gehouden, dat de ontwikkeling er tóch in zou zitten. Regelmatig merkte je op, dat men toch jp het onderwerp bleef studeren. Ret verwondert me wel, dat mr. Vro lijk, de commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland, nog niet zo lang geleden in Leiderdorp categorisch ontkende dat er van geruchten over de bollenstad ook maar iets waar zou zijn'. Sassen- heims burgemeester A.J. Kret heeft - een week nadat het rap port van de Provinciale Planolo gische Dienst (PPD) in Zuid- Holland officieel bekend werd met daarin de namen van vijf ge- gemeenten, waar nog 'een redelijk aantal woningen kunnen worden gebouwd' - het bericht dat óók Voorhout (naast Wateringen, Pijn acker, Zoetermeer en Zouterwou- de-Rijndijk) tot de eventuele uit breidingsgebieden behoort nog niet officieel binnen gekregen. 'Het rapport van de PPD', zegt hij, 'was nog steeds niet bij de post. Ik weet dus ook niet de uitgangs punten waarom men toch aan een Bollenstad blijft denken. Maar ik heb wel begrepen dat het rap port als basis zal worden gebruikt v. de komende besprekingen over de woningbouw in Zuid-Holland'. Een aantal maanden geleden alweer maakte het Leidsch Dag blad als eerste melding van de denkbeelden die er op provinci aal niveau leefden over de Bol lenstad. Een forse nieuwbouw op het gebied tussen Voorhout en Sassenheim. 'Sassenheim', erkent burgemeester Kret ook, 'wordt niet men name genoemd. Kan ook niet worden genoemd omdat wij eenvoudig geen grond hebben waarop kan worden gebouwd. Het gaat om Voorhouts grondgebied. Maar ik neem aan dat wij als 'buurgemeente' er toch nauw bij. betrokken zullen worden. Je kan - indien wordt beslist dat een deel van de noodzakelijke woningen hier worden gebouwd - niet zo maar een nieuwe stad tussen twee kernen neerplanten. Uit het oog punt van blote theorie wellicht mogelijk, maar je berokkent daar mee wel veel schade'. Spookbeeld Sassenheims burgemeester Kret heeft sinds zijn komst naar de bollengemeente met het wazige fe nomeen Bollenstad - een spook beeld voor vele betrokken ove rigens en door niemand echt toe gejuicht - te maken gehad. Heeft er ook het nodige over gezegd. "Dat ik er van begin af aan re kening mee heb gehouden dat er een grond van waarheidin de berichten zou zitten blijkt ook wel uit de aandacht die ik tij dens mijn nieuwjaarsrede aan dit onderwerp heb besteed. Toen ech ter was er de officiële ontkenning van mr. Vrolijk. Ik heb toen ge zegd: voorlopig gaan we over tot de orde van de dag. Daarna leek het ook aanvankelijk nog even dat het denkbeeld van de baan was omdat enkele leden van Ge deputeerde Staten verklaarden dat de gedachten aan overlopen voor de grote steden waren losgelaten.' Die gedachten zijn -burgemees ter Kret: 'Ik bleef ook steeds lucht krijgen van studies' -blij kens het PPD-rapport niet losge laten. Voor 1980 zullen er in Zuid Holland °0.000 woningen moe ten worden gebouwd, tot 1990 zullen er nog eens 40.000 bijko men. Reconstructie van steden zou daarboven nog 20.000 wonin gen extra nodig maken. Aantal len en Jaartallen, die tot denken aanzetten. Burgemeester Kret: "Ook de prijs ervan. Ik heb al eens in de gemeenteraad gezegd, dat het een vrij kostbare zaak zou zijn om 'n eventuele Bollenstand te realise ren. De grond is waarschijnlijk niet goedkoop. Ik zeg dit op basis van mijn kennis en ervaring uit mijn Leidse tijd. Daarbij komt dan ook nog eens de hoogspan ningsleiding die tussen de ge meenten Voorhout en Sassenheim loopt. Er zal heel wat moet ge beuren wil deze grond bouwrijp zijn. Een andere mogelijkheid zou wellicht zijn dat men meer naar het westen bouwt, maar ik acht dat niet waarschijnlijk wanneer het om deze aantallen gaat". En over de periode van eventuele realisering: 'Niet alleen in de Bollenstreek, ook elders, lijkt het me een tijdsplanning die moei lijk haalbaar is. Ik weet niet waar de PPD het vandaan haalt. Twintigduizend ln 1980. Het is nu 1975 en als Je weet dat het al zo drie Jaar kost voordat Je het We wachten wel kleinste bestemmingsplannetje er helemaal door hebt, kan dit bijna niet. Temeer niet omdat er bij plannen van deze omvang on getwijfeld de nodige bezwaren zullen worden ingediend. Het is wat anders als het een aanwijzing wordt. Maar dat zou een kwalij ke zaak zijn. Hoe het echter met de norma le spelregels moet lukken? Dan mag je morgen wel beginnen met de grondaankoop. Je hebt dan ook nog de likwidatie van bedrij ven. Ik zeg dat allemaal niet om de lakoniekeling uit te hangen of om bij voorbaat te traineren. Ik heb wat dat betreft ook tijdens mijn nieuwjaarstoespraak ge zegd, dat de kinderen van nu en ik heb er zelf drie straks ook moeten kunnen wonen. Daar recht op hebben. En dat wonen dient dan aan bepaalde criteria te voldoen. We willen geen hoog bouw, we willen een tuintje, ga maar door. En dan moet je niet zeuren. Dat moet uit de lengte of de breedte komen. Dat geef ik direct gewonnen. Maar nogmaals, voordat er op dit punt klare wijn wordt geschonken? Ik weet het niet. Het is geen eenvoudige opga- realiseren. Ik zie dan geen ande re oplossing dan aanwijzing of rechtstreeks aankoop door de provincie. En dan steek ik toch wel mijn vinger uit het raam". Niet zómaar Burgemeester Kret wil niet bij voorbaat zeggen, dat de denkbeel den van de PPD zo 'maar op papier" zijn gezet "omdat er ergens nog een vrij stuk grond was waar wat koeien op rond lo pen". "Zeker niet. Ik wil zelfs niet van voren uitsluiten, dat de uit gangspunten van de PPD best wel eens aanlokkelijk zouden kunnen zijn. Men wil op het ogenblik niet meer eindeloos doorbouwen in Zoetermeer. Men wil het geheel meer diffuus maken. Woon- en leefmilieu moet worden gespreid. Ik heb dan ook weinig behoefte om er nu al helemaal in te sprin gen. In de eerste plaats omdat ik het rapport niet ken en de discussie erover nog op gang moet komen. In de tweede plaats omdat er is gezegd dat met alle betrokken ge meenten zal worden gesproken en in de derde plaats omdat de naam van Voorhout is genoemd en niet Sassenheim". Desondanks: ook burgemeester Kret verwacht dat het grotere, en over meer voorzieningen be schikkende Sassenheim bij reali sering van de PPD-denkbeelden, zeer nauw betrokken zal zijn. "Er zal", zegt hij, "veel te bespreken zijn. Neem alleen maar dat voor- zienïngenbeleid dat bij zo'n Bol lenstad zou moeten komen. Ik noem een zwembad, een winkel centrum, sportvelden, kerkgebou wen die met veel geld en moeite zijn gerestaureerd. Die moet Je niet nog eens in zo'n nieuwe stads kern gaan opnemen. Ook dat is gemeenschapsgeld. Daar moet Je zuinig mee zijn. Evenals met de grond". En blikkend in een onze kere toekomst: "Ik kan me voor stellen dat Je een twee-dorpen- elips met twee brandpunten (de huidige centra van Sassenheim en Voorhout) gaat krijgen. Maar de praktijk zal het moeten uitwij zen. Zoals je mogelijk ook te ma ken krijgt met gemeentelijke her indeling. Voorlopig wachten we af. We nemen aan dat Je als be trokken gemeenten automatisch wel het rapport krijgt toege stuurd". Gemeenteraad heeft voorstel van Ben Waangenomen HILLEGOM Voorafgegaan door een demonstratie voor het raadhuis (zie foto), werd gister avond door de Hillegomse raad het voorstel tot wijziging der ver ordening woonruimteverdeling behandeld. Het voorstel, inhou dende dat in alle gevallen waarin een woonvergunning noodzakelijk is (bij huurwoningen van f375,- of minder; bij koopwoningen f 120.000,- of minder) de betrok kene in Hillegom moet wonen of werken (economische gebonden heid), werd door de raad met enige veranderingen aangeno men. Echber niet nadat de raad zich (in discussievorm) over deze pro blematiek had uitgesproken. CCP- fractieleider Van der Kamp bena drukte dat deze verordening een klein deel van de woningnood oplost. Er zijn voor- en nadelen aan deze wij ziging verbonden, zo vond van der Kamp, en hij stelde dan ook voor deze verordening een geldigheidsduur te geven tot 31 december 1976. VVD-fractievoorzit ter Van Dalen berekende vervolgens dat 10 a 20 krepeergevailen geholpen kunnen worden in de 2 jaar en stemde tegen. De Progressieve drie stelde zich achter het voorstel. Bij het voorstel tot voorbereiding herziening bestemmingsplan "Wee- restein" en in het bijzonder plan gebied Elsbroek Zuid 2 drong ir. Wotte (Progressieven) aan op meer informatie, burgemeester Van Nie- kerk verklaarde vervolgens dat de doelstellingennota voor het gehele plangebied geldt. Indertijd ging de raad akkoord met het grond aanbie den aan de plaatselijke woning- bouwstichting. Wanneer de Olym- pia.veg in Elsbroek gerealiseerd zal zijn, kunnen in eerste instantie 168 woningen verrijzen. Als de wo- ningbouwstichting haar verplichtin gen niet nakomt zal de gemeente zelf het heft in handen nemen. Over de huur konden B. en W. nog weinig zeggen. Scheidende wethouder Van Dam (tevens loco-burgemeester i vertelde dat de stichting zou werken aan een bouw van woningen met een per 1 mei '73 gebaseerde huurprijs per maand van tweehonderd tot tweehondervijfentwintig gulden. Als Hillegom met een huurprijs zou komen die aanmerkelijk hoger ligt dan "zijn we twee jaar het bos in gestuurd". Het tehuis voor buitenlandse werk nemers in villa "Remina" zal voor lopig niet tot stand komen. Aan vankelijk geïnteresseerde bedrijven trekken zich langzamerhand terug. AFSCHEID HILLEGOM Wethouder W. F. van Dam van Hillegom heeft gisteravond aan het eind van de raadsvergadering meegedeeld op medisch advies te moeten bedanken als wethouder raadslid. Tot 15 mei zal Van Dam echter nog wel in die functie werkzaam blijven. Woonwagens De aanvraag van het Regionaal Woonwagencentrum te Leiden me dewerking te verlenen om te komen tot een aantal kleinere standplaat sen, leverde de Hillegomse raad gis teravond de nodige discussiestof op. Raadslid Pieter van Vree (Progres sieven) was van mening dat men niet "klaar" was met het pre-advies, waarin slechts van planologische be zwaren werd gesproken. "Waar blijft de sociale bewogenheid", vroeg Van Vree zich af. Wethouder Van Dam adviseerde de raad vervolgens het voorstel aan te houden en aanhangig te maken bij het Samenwerkingsorgaan Bollen streek. De raad ging hier volledig mee akkoord. HILLEGOMS RAAD WIL SUBSIDIE SPORTHAL HILLEGOM De Hilleeom- se gemeenteraad heeft gister avond een motie aan de Neder landse Sport Federatie gefor muleerd, handelende over een subsidie van 50.000 gulden voor de sporthal "Treslong" In de motie stelt de raad dat de eisen die door de architecten aan de Stichting Bloembollen- nagekomen, waardoor de ma- beun zijn gesteld, volledig zijn ximale subsidie - door woordvoer ders van de NSF toegezegd - zou kunnen worden toegekend. De raad spreekt er dan ook zijn verontwaardiging over uit dat deze toezeggingen niet zijn gehonoreerd en verzoekt met klem de maximale subsidie van 50.000 gulden alsnog (met rente vanaf 1 januari 1971) uit te ke- Schoolverzuim wordt aangepakt KATWUK Het schoolverzuim in Katwijk - met name bij het voortgezet onderwijs, speciaal de huis houdschool - neemt grote vormen aan. Tijdens de commissie-vergade- ring voor Onderwijs stelde Van Mierlo (Gemeentebelangen) dan ook dat in deze een strengere aanpak op zijn plaats is. Wethouder Haasnoot zegde vervolgens toe zich in deze materie te zullen verdiepen en ook een verzoek aan de kantonrechter te doen een procesverbaal, opgemaakt wegens onwettig schoolverzuim, zo snel mogelijk af te handelen. Het college van B en W zal zich tevens over dit onderwerp gaan beraden, zodat het schoolverzuim - nu in stij gende lijn - eén halt toegeroepen kan worden. Voetbal Martin Peters, de 31- jarige Engelse voetballer, die in '66 oeeJ uitmaakte van het Engelse voet balelftal dat wereldkampioene werd, i.i donderdag van Tottenham Hots pur over gegaan naar de tweede di visie club Norwich City. Peters bracht een transfersom vah bijna 500.000 gulden op. NW-voorzitter Berkemeier uit ongenoegen over werk van arbeidsbureau ALPHEN AAN DEN RIJN Op de goed bezochte jaarvergadering de industriebond NVV afdeling Alphen aan den Rijn kwamen in het openingswoord van voorzitter C.J. Berkemeier als belangrijkste punt v. ongenoegen naar voren, de werkwij ze van het Gewestelijk Arbeidsbu- "De werkeloosheidscijfers over 1974 zijn in Zuid-Holland met 3,2.pro- cent gestegen. Landelijk is dit 5 pro cent. In het district Alphen aan den Rijn is dit 1,9 procent. Dit zou naar verhouding misschien verheugend overkomen, doch mijns inziens doet het G.A.B. nog te weinig. Men geeft soms teveel en te vlug een on«- slagvergunning", aldus Berkemeier. De industriebond, afdeling Alphen heeft het afgelopen jaar geprobeerd de geschilpunten met de PvdA weg te werken. Berkemeier vindt dat het team van de PvdA in de Alphense gemeenteraad „amateuristisch" „schenensohoppend" werkt. Een uit zondering hierop vond hij wethoud- ster Donker", die vaak bereid was de helpende hand te bieden. "Het is niet zo dat de NW politiek wil gaan bedrijven. Wij vinden het echter wel belangrijk dat er zo'n groep haar taak waarmaakt". Tijdens de vergadering werden zes jubilarissen gehuldigd, onder wie Woubruggenaar Hoogeveen, die 40 jaar lid is. Districtsbestuurder Gijs Honig, die deze huldiging leidde, memoreerde de veranderde werkom standigheden in de loop der tijd: "Op straat schoppen gebeurt niet meer met de werkmansschoen, maar met de pantoffel. De werknemer heeft nu meer rechtsposities. Wij. als industriebond, pretenderen niet dat wij alles zo goed weten. Wij wil len alleen een steentje bijdragen door te discussiëren en waar nodig raad te geven". Zaalvoetbal Van Gerven Cas- pers, één van de topteams uit Lisse in de officiële zaalvoetbalcompetitie van de KNVB, heeft nog een lange weg af te leggen naar de top in die competitie. De Lisser ploeg werd in de tweede bekerronde door het Noord- wijkse Beach Club hardhandig op de tekortkomingen gedrukt. Beach Club won met 5-1... Godyla, de tweede topformatie uit Lisse, haalde in de THB-hal de laat ste zestien van het bekertoernooi wél. Tegen De Ree werd het tenslot te 4-6. Ook Lisser Boys overleefde de twee,- de bekerronde. Taveerne Boys werd verslagen met 4-1. Voor de competitie werd tenslotte het duel tussen SRV Bovs en VDON afgewerkt: 13-8 voor VDON. B EN W VAN KOUDEKERK: 'toneelseizoen'. dat twee weken geleden met de Jubileumvoorstellin gen van Elckerlyck een hoogtepunt bereikte, za! de komende dagen wor den afgesloten. De Algemene Toneel vereniging Pankras sluit zondag 16 en dinsdagavond 18 maart met het spel "Ruwe Stormen" van P. L. van Prooyen-Bogaers. Het handelt over ae spanningen tijdens de watersnood lampnacht van februari 1953. De uitvoeringen van Pankras vinden plaats in het KSA-gebouw en begin ner zowel zondag als dinsdag om 2C uur. KATWIJK AAN ZEE Vanavond geven de hoboïst Han Kapaan en de organist-pianist Sander van Ma rion, onder auspiciën van K. en O., i'afd- Katwijk), een concert in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat. Het programma vermeldt werken van o.a. Bach, Handel. Walther, Co- .elli. Stanley. Mendelssohn en Schu mann. Tot slot speelt Van Marion een eigen improvisatie. KOUDEKERK AAN DEN RJIN De akoestiek in de klassen van de Burgemeester De Herderschool is niet optimaal. Daarom willen burgemeester en wethouders van het dorp het Bouwcentrum uit Rotterdam een onderzoek laten doen om na te gaan of er verbe teringen in aangebracht kunnen worden. Een deskundig advies is op een andere wijze niet te bekomen. De kosten van dit onderzoek zullen on geveer tweeduizend tot vijfentwintig honderd gulden gaan bedragen. Een bedrag, dat de gemeenteraad, die volgende week dinsdag vergadert, beschikbaar moet stellen. De raadsleden kunnen te zijner tijd een voorstel verwachten waarin krediet wordt gevraagd om de akoes tiek in de Burgemeester De Herder- school te laten verbeteren. Een andere schoolzaak vraagt ook de aandacht van de raad. Na melijk het kapotte dak van de chris telijke kleuterschool "Goed Begin". De herstelwerkzaamheden aan het dak zijn noodzakelijk geworden, doordat door onvoldoende ventilatie tussen dakbeschot en plafond, tenge volge van een constructiefout bij de bouw, het dakbeschot is gaan ver rotten. Vorig jaar uitte de commissie fi nanciën de wens, dat er tevens een deskundig onderzoek naar de onder- houdssituatie van het hele gebouw zou worden ingesteld. Dit om te voor komen. dat er op korte termijn, na het herstel van het dak, andere man kementen aan het licht zouden ko men. Hieruit is gebleken, dat naast het dakbeschot ook enkele balken, muur platen en afvoeren vernieuwd moe ten worden en er ventilatieopeningen ten behoeve van de vloeren moeten worden aangebracht. Er zullen ook andere reparaties moeten worden verricht, die onder normaal onderhoud vallen. De kos ten van die werkzaamheden, die niet onder het normale onderhoud vallen, bedrage ruim éénendertigduizend gul den. B en W vragen de raad dit kre diet beschikbaar te stellen. De woningbouwvereniging "Goed Wonen" heeft een aanvraag inge diend om financiële steun uit 's rijks kas voor de bouw van dertig woning wetwoningen in het uitbreidingsplan Dorp-Oost IV. In dit plan zijn thans tweeënveertig woningwetwoningen in aanbouw. Het nieuwe plan sluit hier op aan. Het gaar hier om een bedrag van f 2.176.768,60. Vier verzoeken zijn er binnenge komen voor het verstrekken van een subsidie. Het Groene Kruis, afdeling Kou dekerk en Hazerswoude Rijndijk, had plannen ooi 't bestaande kruis- gebouw te verbouwen. De gemeente zou garant staan voor een geldle ning van honderdduizend gulden. Achteraf is gebleken, dat de ver- bouwingskosten veel te laag waren geschat en er volgens een nieuwe be rekening honder vijfenzeventigdui zend gulden nodig was. Het bestuur van het Groene Kruis vond het on verantwoord om een dergelijke in vestering te doen. Het gaf de voor keur aan de bouw van een nieuw ge bouw in de directe omgeving. Er waren echter al kosten ge maakt, die een totaalbedrag van bijna negenduizend gulden vergen Om die te kunnen betalen heeft het bestuur gevraagd om een extra sub sidie te verlenen. De oranjevereniging heeft om een geldelijke bijdrage gevraagd om ac tiviteiten te organiseren op 5 mei, bevrijdingsdag. B. en W. stellen voor een subsidie te verstrekken van twee kwartjes per inwoner. De vogelvereniging "Vogelvreugd" organiseert dit jaar een nationale tentoonstelling. „Gezien de grootse opzet", schrijft het college in zijn voorstel aan de raad, "van deze tentoonstelling zullen de kosten hier van de financiële draagkracht van "Vogelvreugd" te boven gaan". Volgens de begroting van de ver eniging wordt een nadelig saldo ge raamd van f 1145. Door het aanwen den van de clubkas en de opbrengst van een verloting hoopt het bestuur dit bedrag te kunnen terugbrengen tot vierhonderd gulden. Dit bedrag willen B. en W. subsidiëren. De subsidie aan het Maatschap pelijk Werk Midden-Rijnland wordt opgetrokken van zevenenveertig tot, vijftig procent. In de begroting voor Op deze plaats worden thans 42 woningen gebouwd. Aanslui tend aan dit complex wil de wo ningbouwvereniging 'Goed wonen nog eens dertig woningwetwonin gen bouwen. dit jaar was een bedrag geraamd van tienduizend gulden. Dit moet nu worden f 11.100. De supermarkt van de gebroeders Smit aan de Prins Bernhardstraat wil uitbreiden. Daarom heeft de eigenaar de gemeente gevraagd de resterende grond achter de winkel aan het Achterom te mogen kopen. Het is een stuk van ongeveer 164 vi er kantemeter die de gemeente te gen honderd gulden per vierkante meter wil verkopen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4