Wijkteam moet onderwijs activiteiten coördineren Gezien bij OP WEG NAAR VIJFDE MILJOEN Nota samenlevings opbouw mist de toetsingscriteria Leiden vraagt aan de minister extra steun voor bouw 722 huizen PRIJSWINNAARS VAN PAASVEBO Droogte-belasting CIA trad op tegen Vietnamopposanten VRIJDAG 14 MAART 1975 VOOR LEIDEN NOORD EN DE KOOI LEIDEN B en W zullen binnen afzienbare tijd aan het ministerie Onderwijs een plan voorleggen voor Leiden-Noord en de Kooi een wijkteam van de Schooladvies dienst samen te stellen. Dit team D.m. de bestaande onderwijsac tiviteiten in de wijk (zoals de cur- Ouders op herhaling", de on- derwijseinkel) moeten coördineren en Integreren. Wethouder Tesselaar zette gister - ivond voor de raadscommissie die zich o.m. met onderwijs bezighoudt, uiteen dat dit wijkteam een bedrag zal vergen van f 400.000. Dit be drag kan worden verkregen uit rijks subsidie (f 3 ton) en uit de alge mene middelen van de Schooladvies dienst f 1 ton). Volgens de wethouder zou er voor de wijken een groep moeten komen die een termijnplan maakt en de bestaande activiteiten coördineert en integreert. Deze groep zou moeten bestaan uit vertegenwoordigers van •t wijkcollectief (onderwijswerkgroep) alle kleuter- en lagere scholen in de wijk. van het bestuur van de Schooladviesdienst en van de on- derwijswinkel. Als voorlopige taken zou deze groep moeten hebben het begeleiden van intermediaire en ex- tra leerkrachten, de formatie van het wijkteam, de taakstelling en be geleiding van de onderwijsopbouw- Sastroamidjojo overleden Oud premier All Sastroamidjojo van In donesië, een der inspirators van de Bandoengconferentie van '55, is gis teren op 71-jarige leeftijd in het zie kenhuis in Djakarta overleden. Hij had zich uit de politiek teruggetrok- de mislukte militaire staats greep van oktober 1965 en de daar op volgende maatregelen tegen de communisten in Indonesië. Sastroa midjojo werd op 21 mei 1903 gebo- Hij studeerde in Leiden indisch recht en vestigde zich daarna als advocaat in Djakarta. Na drie jaar ambassadeur in de V.S. te zijn ge-„ vreest, werd hij in 1953 premier, wat hij, met een korte onderbreking tot 1957 bleef. St.-rm Zware herfststormen aan de voet van het Andesgebergte in de provincie Neuqwen hebben grote o- /erstromkigen veroorzaakt. Tenmin ste 20 personen zijn omgekomen, ■elf anderen worden vermist. Meer dan 6000 personen zijn dakloos ge worden. i man op vlot De tanker Che- Ralph Johnson, op weg van West-Afrika naar Europoort, heeft gisterochtend om vijf uur ten wes- i van Gibraltar een reddingsvlot ?t zeven overlevenden opgepikt van Griekse bulkcarrier Freight Queen. Volgens de overlevenden van het Griekse schip, dat op weg was van Rio de Janeiro naar Emden was hun schip in de vroege ochtend van 11 maart plotseling doormidden gebro ken en gezonken voordat een SOS- signaal kon worden uitgezonden. O- ver de rest van de 32 opvarenden konden de zeven geen inlichtingen geven. Buitenlands geld AMSTERDAM (ANP) - De ad- rierkoersen (aan- en verkoopprijzen) buitenlands bankpapier. Ameri kaanse dollar 2.32-2.42; Engelse pond .60—5.90; Belgische fr. (100) 6.65— Duitse mark (100) 100.25— 103.25; ItaJ. lire (10.000) 36.00—39.50; ,ugese esc (100) 8 90—10.40; Ca- dollar 2.32—2.42; Franse fr |(100) 54.50—58.00; Zwitserse fr. (100) 00—97.00; Zweedse kroon (100> .75—61.75; Noorse kroon (100) 46.50 19.50; Oostemr. ech. (100) 14.30— Spaanse pes. (100) 4.09—4.39: rriekse drachme (100) 7.20—8.70: mark (100) 66.25—69.25; Joe- >1. dinar (100) 13.25—16.25. f de jongste telg van de Prénatal-fam'riie op het gebied van (vrije-tijds) kleding voor K kinderen van 3 tot 10 jaar, deze vreselijk leuke kombinatie a Eindeloos lentejasje van waterafstotend poplin. 1 Met nylon gevoerd. I Sportief model in zwart/ .geel. Maten 104-128 v a. 83,95. werker en de integratie van onder wijs en buurt. Om dit te kunnen bereiken zou er overleg moeten ko men tussen de schoolbesturen om voor hun scholen in de wijk zo veel mogelijk gezamenlijk te opereren. Ook zou er een onderwij sopbouw- werker moeten worden ondergebracht bij het wijkcollectief, dat op den duur beheersstichting zou moeten worden. Het Koningin Juliana Fonds heeft zich inmiddels bereid verklaard voor 1 2 jaar een onderwijsop- bouwwerker voor Leiden-Noord te willen bekostigen. Wethouder Tesse laar verwachtte dat deze opbouwwer ker dan nadien "zou kunnen wor den overgenomen" door de zg. expe rimentenpat. Met de tamelijk concre te plannen van Tesselaar hangt o- verigens samen de nota van minis ter Van Kemenade, waaruit blijkt dat de maatregelen op het gebied van het onderwijs in achterstands situaties zullen worden voortgezet. Het raadslid Bosch (CDA) ver zocht de wethouder twee aparte ver gaderingen in wijden aan 't stimu leringsprogramma in achterstands wijken. Het raadslid wil in deze ver gaderingen alle onderwijszaken die in dergelijke situaties spelen op een rijtje zetten en ze vervolgens pro beren in te passen in een beleid voor de langere termijn. Wethouder Tesselaar stemde van harte met het voorstel van Bosch in. Daantje kan het niet laten AMSTERDAM (ANP) "Ik weet dat het niet mag maar ik kan het gewoon niet laten". Dit was het ex cuus, dat de 23-jarige los-arbeider Daantje I. uit Vijfhuizen gisteren voor het gerechtshof in Amsterdam aanhaalde voor de tien vonnissen van twee weken gevangenisstraf, die hem door de palitie-rechter in Haarlem waren opgelegd voor het rijden terwijl hem de rijbevoegdheid was ontzegd. Vorig jaar werd hij in de periode van maart tot en met november tien maal door de politie in Hillegom, Haarlem, Noord wij ker hout, Benne- broek en Vogelenzang aangehouden. Een modegrapje van Dennis Deux is deze bedrukte kimono met bijbehorende kussens. Overigens werd er gisteravond na een uiterst technische en langdu rige discussie besloten om twee voor stellen nader te bekijken voor een subsidieverhoging ten gunste van de Schooladviesdienst. B. en W. stellen zich voor dit bedrag te bepalen op f180.000 op jaarbasis. Deze verho ging is mogelijk geworden doordat het rijk voor dit jaar een hogere subsidie heeft toegezegd (namelijk 3 ton) dan de gemeente had ge raamd (f 180.000). Van het verschil f 120.000)het eenmalige verschil in subsidie van vorig jaar (f 1 ton) en een bedrag van f 50.000 uit de pot aanvullende werken kan de gemeen te het zich permitteren om de subsi die aan de S.A.D. met f 180.000 te verhogen. Het raadslid Bosch stelde echter voor om f 180.000 op jaarba sis te geven en nog eens eenmalig een ton. Amerikaanse luchtvaart verdiende 750 miljoen aan Nederland DEN HAAG (SP) De Amerikaan se luchtvaartmaatschappijen en -in dustrie hebben de afgelopen tien jaar een kleine 750 miljoen gulden meer verdiend aan Nederland dan Neder land aan Amerika. Ook daarom is het onrechtvaardig dat Amerika eist dat de KLM haar capaciteit op de reoordetlantische route met de helft vermindert. Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) zei dit gisteren in Den Haag tijdens een lunch van de ver eniging van Amerikaanse zakenlie den in ons land. Volgens een woord voerder van het ministerie doelde Westerterp vooral op de wederzijdse verdiensten op de noord-a tlantische route en op de bedragen die de KLM aan Amerikaanse industrieën betaal de voor de aanschaf van vliegtuigen. LEIDEN De commissie voor on derwijs, recreatie, samenlevingsop bouw en sport is er gisteravond mee akkoord gegaan dat de gemeente zg. toetsingscriteria ontwikkelt voor het toekomstige opbouwwerk op buurt en wijkniveau. Daarbij zou als uit gangspunt de nota samenlevingsop bouw moeten worden genomen, die inmiddels aan B. en W. is aangebo den. Zoals bekend heeft deze nota in tal van discussiebijeenkomsten en vergaderingen gefigureerd tot aan de basis toe. Uiteindelijk bleken de wijken en buurten in twee kampen verdeeld, toen zij hun adviezen sa menbrachten in de welzijnsraad, die ze vervolgens verwerkte in de nota. Wethouder Tesselaar constateerde dat hij met de nota inhoudelijk niet veel verder was gekomen, omdat 't daarin ontbrak aan toetsingscriteria "In de pot voor het opbouwwerk zit 150.000 gulden. Dat betekent vier op bouwwerkers, van wie er één al is aangevraagd door de Merenwijk. Je houdt er dus drie over voor de ove rige wijken die een opbouwwerker willen hebben. Op grond waarvan gaan we dat wel of gaan we dat niet honoreren", vroeg Tesselaar zich af. Dr. Van der Plank, medewerker het bureau de Welzijns- k- Twee modellen uit de zomercollectie van maison De Kuiper. Deze japonnen zijn afkomstig uit de collectie van het huis Cloé, gemaakt naar een ontwerp van Karl Lagerfeld. LEIDEN Het college van B en W van Leiden heeft een brief aan de minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening gestuurd met het verzoek om voor de bouw van 722 premie - huurwoningen in de Merenwijk extra financiële steun te verle nen. Het gaat hier om een ver zoek voor de woningen die ge bouwd zullen worden door het Bouwfonds Nationale Nederlan den. Al tijdens de laatste begro tingsbehandeling had wethou der Waal erop gewezen dat de kosten van het bouwplan zo sterk waren gestegen dat er hu ren van 500 tot 600 gulden per maand uit de bus zouden komen. Raadsleden informeerden toen naar de mogelijkheid om het hele plan maar te schrappen omdat woningen met een der gelijke hoge huur, toch niet be taalbaar zouden zijn voor de woningzoekenden die geregis treerd zijn. Volgens de wethou der was dat echter niet moge lijk omdat de plannen al in een vergevorderd stadium van voorbereiding zijn. Via een ver zoek om geldelijke steun aan de minister hoopt het college nu alsnog iets aan de huren te kun nen doen. LEIDEN Ruim vijftienhonderd tfetalende bezoekers hebben giste ren een kijkje genomen op de vijfen twintigste Paasvebo die in Leiden werd gehouden. Tel daarbij op dat de leden van de Vebo vrij toegang hadden en de controle bij de ingang beslist niet altijd even streng was en vastgesteld kan worden dat er t is teren zo'n tweeduizend mensen in ae Groenoordhal waren om te kijken i*aar zo'n zeshonderd dieren. Of dat ru de vaarzen, de Shetland pony's, de schapen of de konijnen waren, deed niet zoveel ter zake. Feit was oat er gistermiddag veel prijswin naars konden worden aangewezen door de keurmeesters. Plaatsvervan gend Groenoordhal-directeur André oe Jong reikte in de Romneyhal de bijbehorende prijzen uit. Zo ging de prijs voor het algemeen kampioen schap mannelijk vee naar G. Ma- tis uit Huiningen, terwijl diezelfde prijs voor het vrouwelijk vee naar de gebroeders A. en M. de Lint uit Zevenbergen ging. De reserve kam pioenen in de beide klassen hoorden ihuis in de stallen van respectieve lijk Sneep uit Willemstad en K. Roos uit Amstelveen. Deze beide veefok kers gingen ook strijken met de prij zen in de categorie vee geschikt voor de mesterij, zij het dat Roos hier de prijs kreeg voor het mannelijk vee en Sneep voor het vrouwelijk vee. De reservekampioenen waren in dit geval E. Westgeest uit Wassenaar en C. J. M. v. d. Nouweland uit Leid- schendam. Bij de categorie gemeste kalveren gingen het kampioenschap naar P. v. d. Berg uit Zoetermeer c-n bij de schapen gingen de inzen ders v. d. Werf/Kooter uit Hazers- woude met de hoogste eer strijken. ADDIS ABEBA (Reuter) Alle Ethiopiërs die meer dan 250 Ethio pische dollars per maand verdienen moeten een maand-inkomen afstaan als een speciale belasting voor de hulpverlening aan door droogte ge troffen gebieden, aldus een decreet van de regering in Addis Abeba. De maatregel is noodzakelijk geworden omdat extra geld nodig is voor hulp en herstel in de delen van Ethiopië die veel van de droogte te lijden hebben gehad. De extra belasting mag in twaalf maandelijkse aflos singen worden betaald. Waarnemers wijzen erop dat het bedrag van 250 Ethiopis2he dollars (ongeveer 300 gulden) juist iets hoger is dan het raad, verklaarde dat er uit onder linge solidariteit tussen de wijken en buurten doelbewust geen toetsings criteria in de nota waren opgeno men. "Men vindt elkaar opbouwwerk men. Men vindt eikaars opbouwwerk (PvdA) wees er echter op dat de de wijkbewoners geen gemeentelijke stichting wilden voor de structure ring van het opbouwwerk, maar zich nu wel van de gemeente afhanke lijk stellen door op het stadhuis de - toetsingscriteria te laten ontwikke len. Hij vond dit strijdig met el kaar. Er zal nu eerst een aantal toet singscriteria op een rijtje worden gezet, die in een volgende vergade ring weer ter sprake zullen komen. Tegelijkertijd zal er een brief uit- gaan naar "de betrokkenen" om hen op de hoogte te stellen van de con sequenties van deze gang van za ken. Nieuwe project groep Haver- en Gortbuurt LEIDEN De bewoners van de Ha ver- en Gortbuurt krijgen diedag avond in het schoolgebouw aan de Haverstraat 64a gelegenheid om zich uit te spreken over de samenstel ling van een nieuwe projectgroep. De groep zal de eerste fase van het re habilitatieplan verder moeten uit werken. Van de kant van het ge meentebestuur zijn inmiddels de volgende kandidaten voorgesteld chef van de afdeling stadsontwikke ling M.A. Logtenberg (voorzitter), medewerker van de afdeling stads ontwikkeling G.L. de Wit (als secre taris), medewerker van de afdeling stedebouw ir. C R. Meinder (door de gemeenteraad aangewezen als pro jectleider), medewerker van de Wel zijnsraad drs. J. C. Beemer (voor medezeggenschap door wijkbewoners en sociale begeleiding), en mede werkers van de afdeling stadsont wikkeling Ch.F. van der Weijden. Verder zullen in de projectgroepen zitting moeten nemen vier bewoners van de Haver- en Gortbuurt, een vertegenwoordiger van de bedrijven en een vertegenwoordiger van de eigenaren. Als bewoners zijn kandi daat gesteld de heren M. Groenen- berg, M. Polman, J. van Hal en P.J. van der Zeeuw. Als vertegenwoordi ger van de bedrijven is de heer F.J. Wakka bereid zitting te nemen, ter wijl B en W er veel voor voelen dat ook de Leidse Woningstichting, al beheerder van de meeste panden in de buurt, in de projectgroep wordt Buurthuis in de Slaaghwijk LEIDEN Bewoners uit de Slaagh wijk (Merenwijk) hebben B. en W. gevraagd of zij onder één van de flatwoningen aan de Condorhorst een buurthuis mogen stichten. Dit buurthuis zou voorlopig kunnen functioneren in combinatie met de peuterspeelzaal die eveneens onder de flat is ondergebracht. oon van een gewoon soldaat, zodat dc lagere militairen dus buiten schot blijven. De Ethiopische regering heeft gis teren bekend gemaakt dat de op- standelingengeneraal Tadesse Beru, wiiens particuliere leger regerings troepen had aangevallen ten westen van de hoofdstad, is gearresteerd. Beru is de leider van 'n mislukte op stand van de Galla's, de grootste stam van het land, in 1966. Vijf van zijn helpers zijn even eens aangehouden. Tadesse- was na de opstand ter dood veroordeeld maar kreeg gratie van keizer Haile Selassie. Vorig jaar maart was hij uit de gevangenis ontsnapt en sinds- oien voedde hij een guerrilla-oorlog. "De kraamzorg moet blijven" DEN HAAG (SP) De kraamzorg moet blijven. Deze mening verkon digt staatssecretaris Hendriks (Volks gezondheid) in antwoord op vragen in de Tweede Kamer over de zorgwet- 1 kende situatie in de kraamzorg. Het KVP-kamerlid mevrouw Cor- nelissen heeft aangedrongen op het snel nemen van financiële maatre gelen. Hendriks zegt, dat hij dat nu nog niet kan. Hij wacht nog op ad viezen. De staatssecretaris wijst erop, dat de mogelijkheid wordt onderzocht om kraamverzorgsters in te schake len bij afdelingen voor normale ver loskunde in ziekenhuizen en om ze vanuit die afdelingen te laten optre- den. Eisen van PvdA inkomensbeleid AMERSFOORT (ANP) - PvdA- fractievoorzitter Van Thijn heeft gisteravond, op een PvdA-bijeen** kom«-f te Amersfoort, zijn eisen op tafel gelegd voor de inhoud van de regeringsnota inkomsten beleid, wel ke naar hij verwacht binnen een maand gepubliceerd wordt. "Met de ze nota kan het kabinet-Den Uyl bewijzen, dat het ernst is met zijn voornemen structurele veranderingen te brengen in de samenleving, door een beleid gericht op spreiding van macht, inkomen, kennis en bezit", aldus drs. Van Thijn. De PvdA-eisen zijn o.m.„1. ver hoging van de laagste inkomens, af remmen van de hoogste, zodat er een verhouding van 1:5 komt, 2. het bieden van een minimum-in komen aan kleine zelfstandigen, 3. voortdurende aanpassing van aow/ aww en bijstand aan sterk stijgende prijzen, 4. een verdere bekostiging van de so ciale verzekering uit de algemene mid delen, zodag lager-betaalden lagere premies behoeven te betalen. Crisis dreigt psychiatrische inrichting UTRECHT (SP) - Na het slepende conflict binnen Dennendal, de zwak zinnigeninrichting in Den Dolder, dreigt er nu een crisis te ontstaan in het Willem Arntszhuis in Utrecht. Dat is een psychiatrisch zieken huis met ongeveer 345 patiënten en 300 personeelsleden. Het nieuwe be stuur van de Willem Arntszstichting, dat in oktober 1974 na het Dennen- dal-conflict is geïnstalleerd, gaat proberen door gesprekken met alle betrokkenen uit de moeilijkheden te komen. In de psychiatrische inrichting heersen meningsverschillen over de opvang van patiënten. Ook is men het onderling niet eens over de vraag of het Willem Arntszhuis door moet gaan met het opleiden van arts-as sistenten tot psychiater. Deze vraag is actueel geworden, nu dr. A A. Fischer, die met het toezicht op deze opleiding is belast, is benaderd voor een hoogleraarschap in Maastricht. Een andere psychiater, dr. J. van Bork, die graag de leiding van de opleiding wil hebben, wordt door een deel van het personeel afgewezen. Puzzelaktie Geven voor Leven' 11 Rotterdam -Leiden Utrecht-Hllvmtum-AImtlo LEIDEN: Haarlemmerstraat 5, telefoon 071 - 22498 Vier miljoen drdehandërdtiem dui zend zeshonderdzevenenitwimtag gul dien en vierenvijftig cent is de stand na puzzel 23 in de nationale puzzel actie "Geveh voor Leven" voor het Koningin Wilhelmina Fonds, ten bate van de kankerbestrijding in ons land. Er werd deze week wederom een goede stap, namelijk f 176.867,75, ge zet op weg naar het vijfde miljoen dat bereikt kan worden wanneer wij allemaal de drie laatste puzzels op lossen en inzenden. De extra prijzen pot steeg van f 30.552,83 naar f35.584,95. Notaris J. H. Birkhoff heeft nog geen datum vastgesteld waarop hü deze pot in ronde bedragen van f 1000 uit gaat loten. Blijft dus mee doen om een kans op zo'n mooi bank biljet te behouden. De oplossing van puzzel 23 was: Hulp aan anderen is uw eerste prijs. WEEKHOOFDPRIJZEN auto, type Peugeot 104: S. C. A. Pie terman, Prof. Oudemanstr. 51, Delft; kleurentelevisie van Philips: H. Hart suiker, Leeuiwerikstr. 13, Den Helder; AEG-wasautomaat: mevr. L. Wub- bolit-Boon, Goreohtkade 17, Gronin gen; Bauknecht-vaatwasautomaat: A. Rootsaert, Peurenstr. 13, Aardenburg- ZfcL; Olga-springboxcombinatie: C. P. Brouwer, Laan v. Meerdervoort 737, Den Haag; Waardebon van f 1000 van Witte- veen: H. v. d. Bogert, Uithovenstr. 30, Hedel-Gld.; Peugeot-damesbromfiets: A. R.Stork, Boomcateweg 18, Nijverdai-O.; Singer Starlet-niaaimaohinedrs. P. Boekkooi, Kastanjelaan 28, Hilver- Home-trainer fiets Caraöelli: mej. N. van Muiken, Burg. van Heesstr. 4, Elsloo-L.; Vier conti TS-autobanden: Th. Ver voort, Lankforst 37-39, Nijmegen. In het verschüningsgebied van het Leidsch Alphens Dagblad vielen voorts de volgende weekprijzen: Shiseido-beauty set: A. v. d. Kroef, Willem de Zwijgertaan 33. Leider dorp; Lois Jeansbroek: P. E. F. Ap pel, Splinterlaan 26 Leiderdorp. De volledige trekkingslijst ligt vanaf maandag as. ter inzage op onze bureaus in Ledden (Witte Singel 1) en Alphen a. d. Rijn (Juliana- straat 19). WASHINGTON (AFP) Uit een of ficieel rapport is gebleken dat de CIA, de Amerikaanse geheime inlich tingendienst, zich heeft schuldig ge maakt aan een voor haar verboden binnenlandse activiteit: het helpen an de politie van Washington bij het in toom houden van tegenstanders van de Amerikaanse inmenging in Zuid-Vietnam. Het rapport is opgesteld door Mau rice Cullinane, de nieuwe hoofdcom missaris van Washington. in 1969 en 1970 leende de CIA agen ten, auto's en eelktronisch materiaal aan de politie van Washington uit om de surveillance van tegenstanders van de oorlog in Vietnam te verster ken. Van haar kant bracht de politie van Washington de agenten van de CIA de ondervragingstechniek bij. Cullinane laat in zijn rapport doorschemeren dat de samenwerking tussen de politie van Washington en de CIA na de beëindiging van de oor log in Vietnam, aanzienlijk is afge nomen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19