"Noordwijk is sterker dan twee jaar terug" "Eerst beker dan naar Turkije" Albert Spaanderman voor topper: Nacompetitie zaalhandbal Roeiseizoen start met de Heineken Vierkamp Leids schaak- kampioenschap Toertocht Doorkomsttijden van Ronde van Zuid Holland Lotto en toto Argentijnse lof voor arbiter Charles Corver Sprinters toch weer voorop; Bitossi leider in Parijs-Nice NEDERLAND NEGENDE; INDIA IN EINDSTRIJD LACHERTJE OP STAP MET DE SUPPORTERS VAN IJSSELMEERVOGELS BEN PEETERS STAPT OP i, VRIJDAG 14 MAART 1975 PAGINA 15 NOORDWIJK/SPIJKENISSE Noordwijk zal zich anders dan anders op de seizoentopper tegen Spijkenisse voorbereiden. De spelers, die gewend zijn om anderhalf uur voor een thuis wedstrijd bijeen te komen zullen elkaar morgen al om 11 uur treffen. Trainer John Eelman: „We gaan hier ergens in Noord- wijk een biefstukje eten en houden het zo ongedwongen mo gelijk". Tegenstander Spijkenisse heeft "alleen" Noordwijk op het menu staan en hoopt met zo'n 4 a 500 supporters revanche te nemen voor de eerder geleden 30 nederlaag. Oefenmeester Van Dongen: "Bij goed, vooral door gebrek aan zelf- Zwart Wit konden we rekenien op vertrouwen De laatste wedstrijden 1000 supporters en het was gewoon gaat het beter. Ik durf meer en het thuiswedstrijd voor ons". Het passeren van een mannetje gaat bezoek aan het sportpark "De weerkomen". /aan" in Rotterdam leverde een 3 hoordwijk-Spijkenisse was aanvan- -1 zege op en maakte eens te meer kelijk als sluitstuk van de competitie duidelijk dat Spijkenisse in uitwed- geprogrammeerd. Vooral Eelman vind Itrijden beter voor de dag pleegt te «et jammer dat daarin verandering [omen dan in de eigen omgeving, is gekomen "Als het de laatste wed- Uleen bij Bennekom (1-1), Quick str«d zou z«n geweest zou je ales of (0-0) en Spakenburg (0-0), nlets kunnen spelen. Nu moet Je Lerd tot nu toe wat schade geleden, misschien tevreden zijn met één w 6 punt als het niet loopt". Collega Van Dongen beschouwt de topper beslist riet als de beslissende krachtmeting: caaa.a~- 'Zelfs al wint Spijkenisse waardoor de voorsprong op Noordwijk drie le&en n.^l ic aam^DI. Vlet de amatuer-internationals Ni CO Hokke (vrije verdediger) en Aren iuvens linkervleugel verdediger) 5 Van Dongen dan ook vrij optimis- "Dat verlies thuis Noordwijk is voor de spelers alleen extra oppepper. Vergeet liet dat het bij rust al 3—0 was. In le tweede helft hebben wij alle ri- genomen en kreeg Noordwijk klle ruimte, maar een doelpunt is niet volgende duels: Noordwijk thuis te- neer gevallen. Dat geeft moed. Ik gen Arnemuiden en Zwart Wit'28; uit al mijn ploeg daarom ook zonder u,gen CSVD, 's Gravenzandse Sport- 1— laten aanvallen." Eetaian ereniging, SDVB en Spakenburg. Spijkenisse- thuis tegen Actief Am- CSVD en Spakenburg: uit Eelman acht om die opmerking: "Aanval- zegt hij? Dat is zand in de ogen steï A.s. zaterdag de belangrijke competitiewedstrijd NOORDWIJK- SPIJKENISSE Gemeentelijk sportpark te Noordwijk. Aanvang 2.30 uur. punten wordt dan is de competitie niet afgelopen. We krijgen beide nog verscheidene degradatiekandidaten, zodat er veel kan veranderen." foor Noordwijk en Spijkenisse res- het treffen van morgen die regen Arnemuiden, GVW en Kozak ken Boys. PROGNOSES LEIDEN Voor het toernooi om het Leids schaakkampioenschap wer den de volgende partijen gespeeld: Eerste groep, eerste ronde: Sikkel v. d. Aardweg 1—0; Ketting Van Halderen 0—1; Jerry Bey Jongs- man 01; HaasnootP. Piket Nieuwland Baart 0—1; v. d. Wiel trooien. Spijkenisse is helemaal geen invallende ploeg, maar verdedigt. Iet gokt op de counter". En Albert Jpaanderman: "Van mij mag Spij- lenisse massaal aanvallen. In de ounter zijn we het sterkst". Debu- ant Spijkenisse heeft Albert aller- Spakenburg—Quick Boys 3; SVOW ninst kunnen imponeren tijdens de TOGR 2; Zevenhoven—Herman- erste confrontatie: "Ik vond het dad 3. bepaald geen kampioenselftal. AFDELING LEIDEN: Valken'68 )f wij dat hebben? Ik dapht het wel. VVSB 3; Sleutels—Woubrugge 1; Ve zijn sterker dan twee Jaar terug de titel pakten. In ieder ge- al in de breedte. We hebben nu vijf- o gelijkwaardige spelers". Vooral deze weken is die grote kern erg lelangrijk. Eelman plaatst name- [jk grote vraagtekens achter de Cor Vreugdenhil en Ben Bar Wel verwacht hij dat Cees Jpaanderman zal terugkeren. Lis de absentie van Vreugdenlhil nog week voortduurt verschijnt loordwyk met dezelfde aanval als eger Actief Amstelveen afgelopen ateidag: Bogers, Bröring, Weyers. Jogers mocht in Spijkenisse pas wintig minuten voor tijd de dug out ierlaten: "Ik draaide toen minder 1. kempernttdl *-¥; tweede ruide! A. Schuering D. Sikkel 1—0; J. Tolenaar L. Konings 1—0 regl.; H. Th. v. Halderen R. Miereniet 1—0; Th. Piket Jerry Bey Vs', B. v. Dijken G. den Broeder 1—0 regl.; R Dobbelaar L. Pols 1—0; E. Bongers J. Bakker J. Baart G. Haasnoot 1—0; B. Hou- weling N. Dukker 1—0; A. M. J. v. d. Berg; J. v. d. Wiel 0—1; P. J. Piket J. J, Piket 0—1; H. Kemper man—W. D. Wiebes H; H. J. v. Duyvenbóde A. Hendriksen 0—1; Th. v. d. Berg A. Nieuwland 0—1; G. Both C. Rentes 0—1; G. v. Dijk T. Ossewaarde 0—1; L. Ba- rendse A. Boode J. Koet J. v. d. Wijngaard 0—1; R. v. d. Aardweg L. Jongs ma 1—0 regl; F. Weber E. Ketting Uit slagen tweede groep: A. Rijnsburger F. J. Geertsma VzM. Vrieze R. de Boer V»Wiersema L. v. Tongeren 10; A. Geyer C. Koeleman tt; T. v. Beyeren D. Oosterman 1—0; J. v. Oudshoorn A. Rijnsburger V*Vt F. J. Geerts ma H. de Goede 0-1; P. van Leeuwen C. Oosterom 0—1; R. Tauber J. C. v. Sandijk 1—0; J. Poot G. Devilee G. Zoete melk R. F Laven 1—0 regL Albert Spaanderman ("Van mij mag Spijkenisse massaal aan vallen") Rechts de nu geblesseerde Ben Barten. Hazerswoudse BoysGWS 1; Sport club LisseKagia 3; MVKVKRV 3; Kickers'69LSVV '70 2; SJZ—Abbe- nes 2; SVLVVNL 1; Bernardus Meerburg 3; Unitas Leiden—Al- phia 3. ZONDAG KNVB: Unitas—UVS 3; Rooden- burgLenig en Snel 1; VUCLFC 1 Lugdunum—Randstad Sport 3; Tey- lingen—DHC 3; VEP—LDWS 3; Sp el. Lisse—HBS 1; Bodegraven—ONA 3; BernardusHillegom 2; VTL SVLV 2; DOCOS—Delf ia 3. AFDELING LEIDEN: VNL—Al - phense Boys 3; AlphiaDOSR 3; Weteringse Boys—Stompwijkse Boys 1; Warmunda—MMO 3; VVOA— Leidse Boys 1; KRV—Oranje Groen 2; VNA—Unitas Leiden 3. LEIDEN De Leidse Ren- en Toervereniging Swift organiseert a.s. zondag de openingstoertocht van dit jaar. De start is om half tien 's mor gens. Deelname ös mogelijk voor leden en ndet-leden. Zij kunnen kiezen tus sen een tooht van 50 km (richting Leknuidm en BiHderdaim) en een tocht van 25 km (over Hoogmade en Woubrugge). Bü de start ontvangen de deelnemers een routebeschrijving en een stempelkaart. Degenen, die de tocht volbrengen ontvangen een vaantje. Gestart wordt op het in dustrieterrein „De Waard" aan het eihdfe van de Trompstraat. LEIDEN De nacompetitie zaal handbal voor teams uit de regio Leiden, die vorig jaar zo'n groot suc ces werd, belooft ook ddt jaar een spannend sluitstuk te zullen worden van de competitie van het Neder lands Handbalverbond. Aan deze competitie, die maandag van start gaat in de Rijnstreekhal in Alphen aan den Rijn met de ontmoeting tus sen de herenteams van Rijnstreek en HW '70 nemen behalve genoemde verenigingen ook Apollo, Northa en Sanocel-HVL deel. By de dames zal Northa hoogstwaarschijnlijk de sterk ste blyven, maar by de heren zal het stellig spannen. De wedstrijden worden gespeeld in de Rynstreek-hal, A poLlo-hal, de Northgo-hal in Noordwyk, de 5 Mei hal in Leiden en de sporthal in Voor schoten. LElbEN De deelnemers aan de prof- en amateurronde van Zuid- Holland zullen morgen ook door Leiden en omgeving rijden. Na de start in Den Haag (amateurs 12.30 uur. profs 13.00 uur) zyn de door komsten met een tijdsverschil van ongeveer 26 minuten voor amateurs en profs als volgt gepland; 13.00 en 13.26 uur: Dorpstraat - Noordibuurtseweg-Vrouwenweg (Zoe- terwoude) 13.05-13.31 uur: Rotonde - Kanaal- weg - Hoge Rijndyk (Leiden); 13.11 -13.37: Persant Snoepweg, richting Rijpwetering; 13.20-13.46 Oude Ade, 13.22-13.48. Rijpwetering: 13.25-13.51; Nieuwe Wetering 13.27-1353; Oude Wetering en dan met kleine tijds verschillen via Le&muidien, Nieuwveen Nieuwkoop, Aartanderveen, Gouw- sluis. Boskoop en Waddinxveen weer terug naar Den Haag. Het traject van de amateurs is 152 km lang, van de profs 174 km. Vanaf 11.00 worden er in Den Haag tevens afwachtings- wedstrijden voor de jeugd gehouden waaraan ook rennertjes van het Leidse Swift deelnemen. AMSTERDAM Met de d-rde Heineken Roei-vierkamp, georgani seerd door de ASR "Nereus", gaat zaterdag en zondag a.s. het roeisei zoen van start. Na de regionale (roei) schermutselingen treffen een 63 tal achten en vieren elkaar voor de eer ste 'echte' krachtmeting op het woelige water van de Amstel. Beter is te spreken van krachtme tingen, want alle ploegen komen dit weekend vier maal op het water, om uit te maken wie het snelst de af standen 250 en 2500 meter (op za terdag vanaf 15.00 uur) en de af standen 750 en 5000 meter (op zon dag vanaf 11.00 uur) af peddelt tn daarmee -gelijk de sahaatsvierkamp- het minst aantal punten verzamelt. Hoe vreemd het ook moge klinken, de korte afstanden baren roeiers en coaches meer zorgen dan de langere trajecten, omdat de ploegen reeds maanden in training zijn voor de acht kilometer "krachttoer", (The Head of the Rivier, die volgende week op de Amstel zal plaatsvinden) en aan het sprinten nog niet zijn toe- gekomen. Van de gevaren afstanden wordt een klassement opgemaakt, waarna de tijden worden teruggerekend naar de 250 meter, wat gezien de ervarin gen van de vorige vierkampen in houdt, dat de korte afstanden mees tal doorslaggevend zijn voor het to taalklassement. Ondanks de volgende week te ver roeien Head, is het de organisatie wederom gelukt een indrukwekkend roeiersveld aan de start te krijgen, waaronder bij de heren maar liefst 12 elite ploegen (vijf zwaar en zeven licht). Dit echter in schrille tegen stelling met de dames, nl. een elite- combinatie-ploeg. Voorspellingen van een eventuele winnaar zijn niet te geven. Zo zijn bijna alle ploegen combinaties, met hier en daar een "verd/W," Luzern- ganger". Grote afweige is, wegens studieredenen, het Groningse Aegir. PIM VAN DOORN. BUENOS AIRES - Anders dan eerder werd gemeld heeft toch de Nederlander Charles Corver het eer ste duel om de wereldcup tussen In- dependiente en A/Letico Madrid ge leid. Corver wa een half uur voor de wedstrijd uitgeloot. De Nederlan der deelde in de harde, maar niet ge mene stryd twee gele kaarten uit (één aan Lopez van Independiente één aan Eusebio van Atletico) en werd gisteren veel lof toegezwaaid in de Argentynse kranten. ORANGE De sprinters uit Pa- rys Nice hebben na de vierde etappe, geëindigd in weer een mas sale aankomst, de leider van 't alge meen klassement nog in hun midden. Franco Bitossi is de opvolger van Guimard en Maertens, die na zo'n 850 kilometer wedstryd nog steels maar vier seconden achterstand heb ben op de nieuwe eerste man. Lotto 10: le prijs: geen winnaars. Het be drag van de le prys wordt in geüj- ke delen verdeeld over de le prijs van de volgende week en de overi ge prijsklassen van deze week. 2e prijs; 2 winnaars, die elk bruto f 172.967 ontvangen. 3e prijs: 98 winnaars, die elk bru to f 4.546 ontvangen. 5e prijs: 11.649 winnaars, die elk lom f 46 ontvangen. Jackpot voor de lotto van a.s. zon dag (nr. 11) f 146.734. Toto nr. 10: le prijs: 1 winnaar, die bruto f 144.191 ontvangt. 2e prijs: 17 winnaars, die elk bru to f 5.301 ontvangen. 3e prijs: 206 winnaars, die elk per kolom f 612 ontvangen. Esc lassari werd in Orange voor Bitossi, Guimard en Maertens, maar niet nadat de sprinters het eer der erg moeilijk was gemaakt. Vooral in het begin van de etappe, waarin Nederland Jan Aling kwijtraakte na een valparty, werd er vurig gevoch ten. Niet alleen op de in sneeuw en mist gehulde col du Grand Bols (waarop de door Zoetemelk vooruit gestuurde Talbourdet, Tino Tabak en Michel Pollentier een minuut voor sprong namen), maar ook in het dal van de Rhöne, waar Merckx zelf aan viel. Die acties hadden tenslotte geen resultaat, zodat het ook in Orange weer een feest voor de sprin ters werd. Bal werd vyfde, Karstens zesde. In het alg. klassement leidt Bitossi voor Guimard, Maertens, 'Es- classan en Merckx (op 10 sec.). Kne- temann staat zevende. Bal negende. Zoetemelk tiende en Tabak elfde met van elf tot veertien seconden achter stand op Bitossi. Karstens bezet ach- tetr Pronk en Raas (17 en 18) de 22ste plaats. Schuiten is 51ste. KOEALA LOEMPOER Ne- deland heeft vanmorgen in Koe- ala Loempoer zijn laatste wed strijd voor het toernoooi om het wereldkampioenschap hoc key tegen Polen met 3-1 ge wonnen en is daardoor op de negende plaats geëindigd, die nog recht geeft op automatische kwalificatie voor het volgende toernooi. De ruststand was 1-0 door een doelpunt van Hans Kruize in de 23e minuut. Twee minuten na de hervatting maak te de Pool Stefanski gelijk. In de 53e minuut zette Hans Krui ze Nederland opnieuw op een voorsprong en Ties Kruize voeg de er twee minuten voor het ein de uit een strafcorner nog een treffer aan toe. Vier dagen tevoren hadden de Polen in een wedstrijd voor groep a voor de eerste maal in de historie van Nederland ge wonnen (2-1), een bittere pil voor de Taniaboys, die toen de kansen op een plaats in de hal ve finales aanzienlijk zagen slin ken. India heeft zich geplaatst voor de finale. De Indiërs won nen in de halve finales met 3-2 van Maleisie. De beslissing viell pas in de eerste verlen ging. India komt zaterdag in de geheel Aziatische eindstrijd uit tegen Pakistan. DUSSELDORF Fortuna Düsseldorf wil Rinus Michels 't volgend seizoen contracteren als trainer. Dat heeft de voorzitter van de Bundesligaclub ver klaard. "Indien nodig, als Mi chels erop staat, lijven wij te vens Cruyff en Neeskens in", zei Bruno Recht. "Voor derge lijke mensen ben ik bereid diep in de buidel te- tasten, "voegde hij er ernstig aan toe. De ma nager van Fortuna Düsseldorf, Hans-Georg Noack, wilde geen commentaar op de uitlating van zijn president geven. "Het kan wel een verlaten carnavalsgrap van hem zijn", was zijn enige bescheid. ROTTERDAM Ben Peeters zal zijn contract met Excelsior niet ver lengen. Dezer dagen legde Excelsior hen een nieuwe verbintenis voor een jaar voor, die hij evenwel niet accepteerde. 'Tk heb Excelsior een brief gestuurd, waarin ik officieel heb opgezegd", aldus de trainer, die twee succesvolle seizoenen by de Woudestein-club beleefde. In zijn eerste jaar promoveerde hij met Excelsior naar de eredivisie en dit seizoen lijkt de kans op degradatie uiterst gering. Ben Peeters zegt o- verigens niets over de reden van zijn weigering: "Ik heb wat moge lijkheden, die ik wil onderzoeken. Dat risico durf ik te nemen". Atletiek Metka Papier, de (Joegoslavische kampioene discus werpen, wil geen topsport meer be oefenen. De atlete verklaarde don derdag in Belgrado dat zy niet meer in staat is om aan de eisen die het discuswerpen tegenwoordig op hoog niveau stelt, de voldoen. De Joego slavische kampioene (beste prestatie 51.10 m.), wijst het gebruik van ana bole steroïden categorisch af. Tennis In Menton in het zg. Rivleracircuit, waaraan ook Neder landse spelers en speelsters deelne men won Loek Sanders van de Belg Janssens met 6—3, 6—2. SPAKENBURGHoe donker het ook was, de Vogels vlogen verder. Alsof ze in de eigen til, daar aan de resten van het IJsselmeer, al niet genoeg genoeg spektakel hadden gemaakt, streek Spakenburgs trots, de voetbalvereniging IJsselmeervo- gels, tegen ieders verwachting in op Alkmaarse grond neer op de rand van de KNVB-beker. De Vogels lijken vast besloten in die glimmende bokaal een historisch nest te bouwen. op het punt staat gek te worden. Dat het uitstel van de wedstrijd om de biddag voor het gewas een oopgeblazen zaak is, omdat het al met al maar een uurtje geloofsbele ving is en dat hij tekent voor een 31 nederlaag. „Want dat is een normale uitslag, voor ons een eervol resultaat" zegt Jaap Koelewijn. Door Daan OverRoff Drie keer al spotten de elf beste voetballers uit de hechte gemeen schap Spakenburg met de krachts verhouding tussen profs en amateurs Reden genoeg om op de dag van de vierde beproeving iin dat dorp eens op zoek te gaan naar de mysterieuze krachten in de sport. Vroeg in het mistgrijze donderdag morgen rijden we Spakenburg binnen om dappere dorpelingen te zien trillen van de cupkoorts. Mis. Het haventje lijkt te huilen om vervlogen tijden en alles behalve opgewonden kout op de kade. Spakenburg heeft kennelijk geen vertrouwen in een nieuw mirakel. Werken „Niks hoor, iedereen werkt nog" verduidelijkt Jaap Koelewijn, voor zitter van IJsselmeervogels, tussen de zure haringen en de rolmopsen van zijn inleggerij. „Ik ook. Daarom heb ik ook geen tijd voor u". Vervolgens houdt de witgekuifde ex-midvoor van de Vogels ons opgewekt een uur aan de praat. Dat het toch eigenlijk wel een aanfluiting is, dat AZ geen licht heeft, terwijl de televisie met de lampen op zijn veld desnoods midden in de nacht nog in kleur kan uitzenden. Dat hij best begrijpt dat AZ niet in Spakenburg wil spelen, omdat de Vogels daar nu eenmaal altyd vleugels hebben. Dat de club aan de bekerstrijd totnogtoe leuk verdiend heeft, maar de tegenstanders ook, zoals FC Groningen, dat er na de recettede ling toch maar mooi met zeven mille vandoor ging. Dat hij de spanning rond dat cupgebeuren nog wel aankan, maar dat de secretaris Europa Cup „Dat van die biddag klopt" grinnikt een dorstige Spakenburger in cafe Ruimzicht, waar voor de vaste klanten een eigen bus naar Alkmaar is gecharterd, „het zwem bad was ook open. Gratis, want op die dag mag geen geld worden geind. Maar verliezen, ho maar. Eerst pakken we AZ dan de beker en in de eerste ronde om de Europacup gaan we naar Turkije". Op het al enigszins beslagen netvlies van zijn ogen kronkelen de eerste buikdanseressen. Dat zullen er nog wel meer worden, want voor de toch echt niet al te lange reis staan in het etablissement al acht kratten bier klaar. De dikbuikige eigenaar van het cafe laat niets aan het toeval èver en oefent in de zaak met zo'n smal barretje op wieltjes, dat net als in het vliegtuig precies tussen de stoelen past. In de kantine van IJsselmeervogels stroomt nog helemaal geen bier. Terwijl de spelersbus om kwart over een en vijf suportersbussen om half twee zullen vertrekken, ligt het veld er om één uur nog volstrekt verlaten bij. Spakenburg lijkt echter als door een startschot aan het komende duel te worden herinnerd. Binnen vijf minuten staat iedereen klaar voor vertrek. De Vegels eerst. Als amateurs 1 hebben zij het voordeel, dat de vrouwen mee mogen in de spelersbus, die van Jantje Vedder, de beste uit het nest, zelfs in volle klederdracht.„Nog een stop onderweg voor een tactische bespreking?" opperden wij. „Geen idee" zegt een andere Vogel en hy kijkt alsof wij iets vies hebben gezegd. Dan volgt het legioen, tweeduizend supporters in bussen en afgeladen auto's. Heel even beheerst het voetbal dan toch het dorp. Spakenburg legt het werk voor korte tijd neer en komt naar buiten, zwaait zijn strijders vrolijk uit. Tussen de gevels galmen voor ons omibegrüpeiyke liederen, maar AZ is er nog niet, dat wordt wel duidelijk. In Alkmaar is het grijs van de lucht nog grauwer. „Kist, Kist, in de mist" krijst de zwerm Vogels en daar kan de spits van AZ het bij het intrappen mee doen. Verhelderender is de yell „hup rood-wit, alleen een goal die zit" en dat zijn er twee voor de Vogels met de rust. „Ik weet het nog beter" roept de man, die eerder nog naar Turkije wilde, „we loten Reykjavik. Twee keer thuis spelen, winnen en dan met de Grote Beer naar Milaan" Die trip lijkt door de invallende duisternis te worden opgeslokt, want we zien nog net hoe AZ langszij komt en zelfs een strafschop mist. „Hondelul" blijkt op dat moment zelfs voor Spakenburg geen vloek te zijn. Verlenging vrijwel in het donker. „Wij willen licht" scandeert het legioen en illustreert dat met honderden brandende aanstekers, die een perfekt decor vormen achter de schimmige gladiatoren. De strafschoppen zijn voor ons en duizenden met ons aan de andere kant van het veld niet meer te volgen. ;rséMt "Kist, Kist in de mist" krjjete de zwerm Vogelsop de AZ-tri- bunes. De vreugde was erg groot toen Kist aan die oproep gehoor gaf. Verwarring „Raak, welnee gestopt, op de lat" klinkt het in de opperste verwarring en dan doemen ze opeens op, vlak achter het hek: elf Vogels, de vleugels m triomf geheven. IJssel meervogels in de halve finale. Na een oneindig aantal omhelzingen haalt trainer Pierre Stevenaart zijn tas op in de kleedkamer. „Ik moet de proefwerken nog nakijken" zegt het hoofd van een basisschool in Amersfoort. Hij heeft toch al geboft, dat de wethouder hem een middagje vrijaf heeft gegeven

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15